IJUll GRATIS ars ne zone rauefë Uitbreidingsplan Hartje-Zuid al klaar Lange Brink moet weer een echte 'dorpsbrink' worden Soester predikanten mijden voortaan de 'kerkdiensten' in Molendael Agenten bereiden op eigen wijze regionalisering voor Even grappig Even serieus College wil niet eerst nóg weer eens praten met winkeliers Van Oosten fotoservice Gemeenteraad vergadert KOLORKID EN MINI-FOTOALBUM SOESTER COURANT PAGINA 7 Apotheker maakt ernstig bezwaar Krakers nemen uit auto's spullen mee Vreugde over 'beschermd dorpsgezicht' Kerken gepasseerd bij benoeming nieuwe pastor Federatie MKB vraagt extra overleg Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant BIJ ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN AN UW KLEURENFILM. BIJ ONS KUNT U SFEERVOL DINEREN BINNEN EN BUITEN. ten in de uizenkrant. e krant! 'nkelkring <S 'an weedestraat Hartje winkelcentrum Zuid eruit gaan zien als hetpla, De winkeliers van Hartje-Zuid hebben tijdens de zich moeizaam voortslepende winkeldiscussie niet stilgezeten. Ze presenteerden vo rige week tijdens de vergadering van de raadscommissie Financië n/Economische Zaken een plan voor de uitbreiding van de Zuid promenade met ongeveer 800 vierkanté meter. Hartje-Zuid-vertegenwoordiger J. Wessels bood de commissie het min of meer uitgewerkte plan aan. Hij liet we ten dat de gemeentelijke voornemens om de timmerfabriek aan het Driftje te onteigenen - waarop diverse fracties de laatste tijd hebben aangedrongen - wel mooi zijn, maar dat de winkeliers daar niet op willen wachten. Het uitbrei dingsplan is financieel al zo goed als rond, aldus Wessels. Op of omstreeks 1 juli zal er een maquette beschikbaar zijn. Het plan voorziet in een behoorlijke uitbreiding, die vooral ten koste zal gaan van de bestaande parkeergelegen heid. Dat verlies kan echter ruim schoots worden gecompenseerd door het slopen van enkele panden aan de Verlengde Kolonieweg (de nummers I 11 en 13), die al in het bezit zijn van de projectontwikkelaar met wie de winke- j liers het plan hebben opgesteld. De ge meente zou het pand Verlengde Kolo- I nieweg 9 dan nog moeten onteigenen. Wessels liet enige scepsis doorscheme ren over de beoogde onteigening van de gronden van de fa. Uyland aan het Drif tje. Dat de politiek daarmee opeens haast wil maken vond hij nieuw. "Het was de eerste optie toen we begonnen, maar de contacten met Uyland hebben I tot niets geleid." Hij wees verder op het bouwplan van de fa. Van de Grift - "die L is aanzienlijk coöperatiever" - achter de apotheek (langs de Schoutenkamp weg), waar ook ruimte is voorzien voor 50 parkeerplaatsen. Pijpelaatje Een heel ander geluid kwam van apo theker Lourens. Hij wees erop dat de nieuwe apotheek aan het Driftje in 1987 was gebouwd als onderdeel van het bouwplan-Van de Grift, dat echter niet was gerealiseerd door tegenwer king van de fa. Uyland. Hij voelde niets voor het uitbreidingsplan dat er volgens hem toe zou leiden dat het Driftje een "pijpelaatje" zou worden. Daar zijn nu al de nodige laad- en losproblemen met "joekels" van vrachtwagen, aldus Lou rens. Zijn apotheek zou geheel uit het zicht verdwijnen achter het twee bouw lagen hoge nieuwe stuk van de C-1000-supermarkt - "het wordt een zoekplaatje" - en ook de bouw van een kiosk aan de kant van de Soesterbergse- straat zou het "inzicht" verder vernau wen. "Ik heb er ernstige bezwaren te gen," aldus Lourens. Het uitbreidingsplan viel bij de com missie overigens wel in goede aarde. Besseline Gerritse (CDA) vond dat de parkeerplaatsen niet heilig verklaard moesten worden, omdat de onderne mers dan veel te lang zouden moeten wachten. "We moeten uit alle macht streven naar onteigening aan het Drif tje, maar daar gaan zeker zo'n vier a vijf jaar overheen en we moeten daarvoor niets iets anders gaan tegenhouden." Wat Kees Boerkoel (PvdA) betrof mochten de winkeliers morgen al met de uitbreiding beginnen. Ook Neks Blommers (VVD) vond dat bestaande plannen volgens belofte gehonoreerd moesten worden en ze meende dat er wat betreft de controverse tussen Har tje-Zuid en de apotheek "wel uit te ko men zou zijn". Leidje Tomassen (Prog, Soest) vond dat de winkeliers niet nog eens vijf jaar aan het lijntje gehouden mochten worden, al vond Harry Witte (Gemeentebelangen) dat de uitbrei ding veel te groot zou uitpakken. Loet Jansen (D66) deed een beroep op wet houder Jan Menne om met de partijen om de tafel te gaan zitten. PUEM-terrein De wethouder stelde vast dat het "par keren" de sleutel is tot de oplossing van de problemen. Hij liet de commissie overigens alvast maar weten dat de ont eigening van Verlengde Kolonieweg 9 niet budgettair-neutraal zou kunnen geschieden. Gerritse en Blommers zei den nog niets te voelen voor parkeerac commodatie op het terrein van het De ouwe Dorus woonde al jaren alleen, ver buiten het dorp. Moest plots voor een operatie naar het ziekenhuis. Werd uiteraard grondig gebaad en gereinigd. Schoon in bed zei hij tegen de zuster: "Ik zag er tegen op, zuster, maar de oper'a- tie is erg meegevallen. Soms zien mensen ook tegen hun eerste bril op. Ook dat valt geweldig mee. Kies maar en ontdek: zit fijn en staat mooi. Er is voor •jong en oud een zeer goede kollektie. PUEM-gebouw aan de Soesterbergse- straat. Volgens de CD A-ster geeft dat alleen maar problemen omdat het pu bliek dan de straat moet oversteken, en de WD-ster meende dat de locatie in de eerste plaats in aanmerking zou moeten komen voor ouderenhuisves ting. "Wat ons betreft heeft dat priori teit boven auto's." In het weekeinde zijn op de Hannie Schafthof twee auto's opengebroken. Een 43-jarige Soester deed aangifte van diefstal van een radiocassetterecorder, een slede en een autotelefoon. Een man uit dezelfde straat mist een klok die in het dashboard van zijn auto zat. De bewonersvereniging van de Lange Brinkweg is zeer in haar nopjes met het voorstel van de mo numentencommissie om hun straat op te nemen in een van de "beschermde dorpsgezichten" van Soest. Ze heeft de gemeente per brief laten weten "blij verrast" te zijn met het plan, omdat dat zo goed past bij de ideeën die de ver eniging inmiddels zélf al aan het uitdenken was. De Lange Brinkweg moet weer een echte "dorpsbrink" worden, vinden de initiatiefnemers van een in mei gehou den enquête (Annemarie Vrouwe, Net- ty Ticheler en Ingrid Rutting). Die en quête bevatte een aantal vragen aan de bewoners van de Lange Brink - tussen het treintunneltje en de brandweerka zerne - die op die manier mochten rea geren op suggesties als: bredere stoe pen, bomen en struiken, snelheidsbe perkingen als borden, paaltjes of bloembakken (de meerderheid koos voor het laatste), parkeerplaatsen, nieuwe bestrating etc. Ook kregen ze de de vraag voorgelegd of ze eventueel zelf bereid waren een bijdrage te leveren aan de bestrating/beplanting, in man kracht of financieel, en of ze zelf nog suggesties hadden voor de inrichting van de straat, met name voor wat het "boomtype" betreft. Tot de enquête werd besloten nadat de Lange Brinkweg - met name in verband met de Structuurvisie - lang onderwerp van gesprek is geweest, aldus de initia tiefnemers, die met genoegen constate ren dat de politiek in elk geval niet mee gaat met het plan om van de Brink "een racebaan" te maken. Reclame "Onbewust hebben we toch een hoop reclame voor de Lange Brinkweg ge maakt, en steeds meer mensen gaan de ze weg dan ook gebruiken als sluiprou te." Dat laatste bevalt de bewoners ui teraard aanzienlijk minder dan de posi tieve uitkomst van de politieke discus sie, en daarom is het plan geopperd om de Lange Brinkweg te "herstructure ren". Ruim 70 procent van de bewoners heeft inmiddels positief gereageerd op de en quête, waarmee de initiatiefnemers bin nenkort naar de gemeente stappen, "om te tonen hoe groot onze bereidwil ligheid en motivatie zijn". De vraag of de bewoners ook bereid zijn financieel een bijdrage te leveren lijkt overigens niet helemaal serieus bedoeld te zijn: "We gaan ervan uit dat de gemeente de verandering initieert en financiert", al dus de drie dames. Uit het onderzoek is een aantal opmer kelijke reacties naar voren gekomen. Volgens de bewoners zouden de kuilen en/of de klinkerbestrating in de weg moeten blijven bestaan, in verband met de snelheidsbeperking en de veiligheid. In het tunneltje zou een stoepje moeten komen van drie tegels breed, zodat voetgangers niet meer tegen de muur worden gedrukt. En vooral de bomen jnoeten terug. De initiatiefnemers vin den dat vooral de esdoorn weer ruim langs de weg moet komen te staan, want die is volgens de historie "echte brink boom". Oude belofte Inmiddels hebben ze de oude verslagen van de actiegroep die hen in 1975 voor ging nog eens nageplozen en ontdekt dat de gemeente nog een belofte heeft in te lossen: na de vernieuwing van het riool in die jaren zouden de bomen te rugkomen! "Het lijkt ons nu een uitge lezen moment om die belofte uit te voe ren, zeker nu de gemeente Soest finan ciën tot haar beschikking heeft. De te kening uit 1975 is nog heel actueel." In dat verband wordt ook gewezen op de reconstructie van de Dorresteinweg. De tijd is volgens de Lange Brinkweg- bewoners rijp om stappen te onderne men. Ze laten het gemeentebestuur we ten zeer bereid te zijn om mee te den ken. "U kunt op ons rekenen bij uw ver dere uitwerkingen met betrekking tot het beschermde dorpsgezicht, want wij juichen het behoud van het beeldbepa lende karakter van Soest toe." "Niemand van ons heeft het ge voel dat deze gang van zaken een gelukkige is, maar het bestuur richtte zelf de schade aan. Het is jammer dat op deze wijze, slechts een paar jaar voordat Molendael definitief sluit, aan een vruchtbare samenwerking een einde komt." Met deze woorden licht ds. J.C. Greive namens de hervormde en gereformeer de kerkeraden van Soest in een hoofd artikel in het kerkblad "Soestterkerk" van vorige week het gezamenlijke be sluit toe om de predikanten van de bei de kerkgenootschappen te ontheffen van hun opdracht om tweemaal per jaar in de kerkdiensten in Molendael voor te gaan. Het besluit is in zekere zin een protestmaatregel tegen de gang van za ken rond de aanstelling van de nieuwe ziekenhuispastor, drs. C. Geraets, wiens benoeming op een voor de ker ken onverteerbare manier heeft plaats gevonden: geheel buiten de kerkeraden om. In het verleden werd de predikant van Zonnegloren officieel benoemd na mens de hervormde kerk; hij werd ook beroepen door de Centrale Kerkeraad en was officieel lid van de wijkkerke- raad van de Oude Kerk. De diensten in Zonnegloren waren dan ook officiële kerkdiensten, zoals bleek uit de afvaar diging van een ouderling en een diaken. Aanvankelijk was de benoeming van de ziekenhuispredikant uitsluitend een zaak van de hervormde kerkeraad, maar in de loop der jaren werd als vrucht van de gegroeide samenwerking ook de gereformeerde kerk(eraad) - van de Wilhelminakerk - betrokken bij de relatie. Eenmaal per maand gaat een rooms-katholieke pastor voor in de eu charistieviering, waarvoor de hervorm de en de gereformeerde kerkeraden overigens om kerkrechtelijke redenen ook geen verantwoordelijkheid kunnen dragen. De interkerkelijke samenwer king is daar overigens niet minder har telijk om. Geen 'free-lancer' De officiële binding van de ziekenhuis pastor aan de kerk is een voorschrift van de hervormde kerkorde; het voorkomt dat de betrokkene geen verantwoor ding schuldig zou zijn aan de kerkelijke instanties, zodat hij "in de lucht zou ko men te hangen", zoals ds. Greive uitlegt in het uitvoerige artikel. Geen enkele predikant, ook een ziekenhuispastor niet, kan een soort "free-lancer" zijn. Na het vertrek van ds. Ter Haar Rome- ny werd ds. A. Sneep door het zieken huisbestuur benoemd; dat gebeurde in elk geval nog in overleg met de "com missie van bijstand" (een soort kerke- raadje in het ziekenhuis, dat als klank bord en werkgroep functioneert), maar leidde al tot uitvoerige gesprekken tus sen de kerkelijke instanties en het zie kenhuisbestuur. Na lange onderhande- Het College van B. W. gaat niet in op het verzoek van de federatie MKB - de "koepel" van de diverse Soester winkeliersverenigingen - om, voordat er in het kader van het winkelbeleids plan besluiten worden genomen, eerst weer met de winkeliers om de tafel te gaan zitten. De MKB wil de zaken nog eens doorpraten, zowel per afzonder lijk winkelcentrum als in collectief verband. Federatievoorzitter H. Doreleijers heeft het gemeentebestuur laten weten dat de winkeliers in het Structuurplan fase 4 een "minimaal resultaat" terug vinden van het langdurig en intensief gevoerde overleg, Vooral als er gekeken wordt naar de voorstellen die de federa tie eerder heeft gedaan. Hij vindt dat de voorstellen nu eerst in overleggroepen moeten worden doorgesproken, zodat de winkelgroepen niet voor voldongen feiten worden geplaatst, zoals nu vol gens hem bij Overhees gebeurt. Het College heeft droogweg besloten niet meer op het verzoek in te gaan, om dat er voortdurend en intensief overleg heeft plaatsgevonden. Er wordt geen aanleiding gezien voor extra overleg op korte termijn, buiten de reguliere af spraken om, aldus het College. 'Ongenoegen' Interessanter overigens is het ambtelijk commentaar op de brief van de winke liers, waaruit grote verontwaardiging spreekt. Volgens de betrokken ambte naar roept de op de valreep ingestuurde reactie van de MKB "zowel verbazing ais ergernis" op, want ét zijn in de afge lopen jaren op winkelgebied al de nodi ge overleggroepen geweest: ad-hoc groepen per winkelcentrum en de pro jectgroep MKB, maar ook het perio diek MKB-overleg is steeds doorge gaan. Volgens het anmbtelijk advies is het MKB-verzoek dan ook "beneden de maat en feitelijk geheel onbegrijpe lijk" en het College krijgt dan ook de raad mee om zijn "ongenoegen" aan de Federatie kenbaar te maken. Dat doet het College dus niet - kenne lijk om de winkeliers niet al te zeer voor het hoofd te stoten - maar Doreleijers krijgt wel een beleefd briefje terug dat het gevraagde extra overleg er niet zal komen. lingen werden alle betrokkenen het eens over een kerkordelijke regeling, maar ds. Sneep vertrok vorig jaar vrij plotseling naar Amstelveen, voordat de handtekeningen gezet waren. Zonder enig overleg met de kerken in Soest benoemde het ziekenhuisbestuur vervolgens pastor Geraets. Volgens ds. Greive wordt de nieuwe geestelijk ver zorger zeer gewaardeerd, maar is hij niet bevoegd om in een officiële kerk dienst voor te gaan. Dè kerkeraden werden daardoor in een moeilijk parket gebracht. In het artikel klinkt overigens wel enig begrip door voor het feit dat het Molendael-bestuur eerst en vooral heeft gezocht naar een goede pastor in het (algemene) ziekenhuis, die boven dien door het ziekenhuis wordt betaald, dat tenslotte liever "baas in eigen huis" is dan zich te laten "betuttelen" door de kerken. Geen mandaat Maar het ziekenhuisbestuur kan geen kerkdiensten beleggen en kerkelijk ge zien is de nieuwe geestelijke verzorger inderdaad te beschouwen als een "free lancer", omdat hij geen mandaat van de kerken heeft. Die kunnen dan ook niet langer de verantwoordelijkheid voor de diensten in Molendael dragen. "Het lijkt voor sommigen een louter formele zaak," aldus ds. Greive, "maar voor de kerk ligt dit heel principieel." In een brief aan het bestuur van Molen dael hebben de gezamenlijke kerkera den onlangs laten weten dat zij het be treuren dat ze bij de benoeming van de nieuwe pastor gepasseerd zijn, "en dat terwijl het bestuur weet hoe zorgvuldig het met deze dingen heeft om te gaan," aldus ds. Greive. Sanctie De hervormde en gereformeerde predi kanten van Soest zullen per 1 septem ber niet meer voorgaan in de diensten. Een andere "sanctie" is dat de diensten in het ziekenhuis niet meer worden aan gekondigd in het kerkblad, maar als na mens het ziekenhuis op zondagmorgen kerkelijke samenkomsten of vieringen belegd worden, zullen de kerken het be stuur daarvoor niet "attaqueren", laat Greive weten. De collegiale samenwerking met pastor Geraets bij de pastorale begeleiding van de patiënten hoeft daaronder overigens niet te leiden, en de predikanten gaan dus net als voorheen gewoon op bezoek bij hun zieke parochianen in Molen dael. Het artikel in "Soestterkerk" is ge schreven om de kerkleden te laten de len in het "zeer", zoals ds. Greive het omschrijft. "Want dit besluit is ons niet gemakkelijk afgegaan." iuto wordt gereisd - de aar de vakantiebestem- i en door op het juiste :rekken om files te ver- leelt brandstof en erger- c van goede, nieuwe \ve- orkomt dat u onnodig neters omrijdt. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 De gemeenteraad vergadert op donderdag 9 juli om 19.30 uur in het gemeen tehuis. De stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. De agenda luidt als volgt: 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 21 mei 1992. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 92-94: betreffende de vaststelling van de Structuurvisie Fase 4 (afrondingsscenario), de knelpunten hoofdstructuur Verkeersbeleidsplan, de Landschapsbeheervisie en de globale uitwerking winkelbeleid. 6. Voorstel 92-21: tot het vaststellen van de Verordening Commissie Min derheden. 7. Voorstel 92-80: tot het vaststellen van de exploitatiegebieden ter uitvoe ring van de Exploitatieverordening gemeente Soest 1991. 8. Voorstel 92-88: tot vaststelling van de Verordening klachtenbehande ling. 9. Voorstel 92-91: tot vaststelling van de sportnota 1992 van de gemeente Soest. 10. Voorstel 92-89: tot instemming met rekening Afval Verwijdering Utrecht 1990); restitutie van een gedeelte van het voor geschoten bedrag meenemen in tarief afvalstoffenhef fing (vanaf 1993). 11. Voorstel 92-90: met betrekking tot het aangaan van een overeenkomst op maat tussen provincie en samenwerkende gemeenten over de regionalisering van het budgethouderschap Be sluit Woninggebonden Subsidies (BWS). 12. Voorstel 92-83: tot het in principe verstrekken van gemeentegaranties voor de bouw van een zorgcentrum aan de Dalweg door de Stichting voor Huisvesting van Bejaarden te Soest. 13. Voorstel 92-87: tot het beschikbaar stellen van een krediet aan de Stich ting Welzijnswerk Soest. 14. Voorstel 92-95: reactie op initiatief-voorstel van de WD betreffende de wijkbus. 15. Voorstel 92-93: tot ruiling van grond met de heer G. Faassen, Soester bergsestraat 133. 16. Voorstel 92-92: tot verkoop van grond gelegen naast Jan Steenlaan 1 aan de heer en mevrouw T.J.J. Blom-van Dijke. 17. Voorstel 92-96: van de Commissie voor de beroepschriften tot het ge grond verklaren van een beroepschrift tegen de weige ring van en vergunning voor de bouw van een garage an nex schuur/houtopslag op het perceel Wieksloterweg OZ 73. Spreekrecht publiek: a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het in spreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agendapunt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststelling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstelling tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads- commissie(s) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar gebruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij ons college een gewijzigd voorstel heeft verzonden, dan wel schriftelijk een college een gewijzigd voorstel heeft verzonden op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. n energie van een De Heere van Zaenten Burg. Grothestraat 55 Groest 69 (t.o. Hilvertshof) Soest 1211 AE Hilversum, tel. 035 - 21 96 68 Telefoon 02155 - 1 25 16 De regionalisering van de politie wordt niet alleen op het hoogste niveau voorbereid. Ook in de in tieme sfeer wordt de samenvoe ging van de korpsen in gang gezet. Angelique Heynen en Frans Peter Brukman gaven daarvan vrijdag het voorbeeld. De agenten traden op 26 juni met el kaar in het huwelijk. Angelique is sinds drie jaar agente bij het Soester korps. Frans bekleedt al twee jaar dezelfde functie in Baarn. Angelique geniet met name bekendheid om haar beveili gingsadviezen en haar activiteiten bij de voorkoming van misdrijven. e vakantie alsof u thuis geen energie van een an- de tips. Laat de lichten in douche van de camping, n het vakantiehuisje niet len. De voordelen hier- welisvvaar niet direct in rtemonnee, maar ener- aat ons allen aan, of we id zijn of in het buiten- t aangeraden tijdens de eigen energie maximaal le auto wat vaker te laten an wandelen, fietsen of :t energiebesparende tips t september verkrijgbaar B-kantoren. Aan de tip- en wedstrijd verbonden, i de beste energiezuinige doond met een fiets (eer van de twee ANWB-fiet- veede prijs) of één van de iladers op zonne-energie Men kan de tips inzenden september 1992. Nieuwbouw lande villa met c.v.-gas kpad ZZ te Soest. Totaal f60 m2. irt met de bouw van deze antrekkelijke lokatie nabij keuken, bijkeuken, toilet slaapkamers, badkamer i overloop. 2e verdieping: zolder met mogelijkheid Het bruidspaar werd vrijdag per koets naar het gemeentehuis in Soest ver voerd. De collega's Frans Schouten en Michiel Ruijs begeleidden de stoet stapvoets te paard. In de trouwzaal gaven Frans en Angeli que elkaar het jawoord, waarmee ze de integratie van beide politiekorpsen een stapje voor waren. Het is niet uitgeslo ten dat Frans en Angelique ook in dienstverband met elkaar op stap gaan, want beiden blijven straks werkzaam in het district Eemland. at 12a i kap en grote, schitterend het zuid-westen (boom- •ierbestrating en bordes), ik van de voorgevel geeft i bijvoorbeeld de magnifie- mige woonkamer met ser- "nige living met parket en 'uken, kelder, toilet en hal. r grote slaapkamers (oor- ieping: vaste trap naar zol- ;rs en bergruimte. Garage jas, gedeeltelijk dubbele 1 met glas in lood raampar- irhoud. De integratie van de politiekorpsen in Soest en Baarn kreeg vrijdag ook in de intieme sfeer gestalte. Foto: Gem. Politie Soest.

Soester Courant | 1992 | | pagina 7