Commissie Minderheden: te veel tijd kwijt aan praten over voortbestaan Jeugd geeft snackbar De Munt kleur Fracties dringen aan op vergunning paardenproeven 1 HANDEL WANDEL t Kantoorefficiency Van de Ven maakt zich breed Viskwis-winnaars beloond met dinerbon Protest commissie Minderheden tegen afwijzing sportsubsidies Politiek Soest loopt nog lang niet warm voor erfpacht Laat niets te Woonwensen over PAGINA 8 MEE!!! i Mu 3.995,- Nu 1.395,- Nu 4.995,- rHEiin Nu 2.495,- Nu 995,- Nu 3.495,- Nu 1.895,- i Nu 3.295,- Nu 2.090,- Nu 2.995,- Nu 3.750,- Nu 2.795,- Nu 2.795,- Nu 1.495,- Nu 1.895,- Nu 1.795,- Nu 895,- WOENSDAG 1 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 Pleidooi voor 'scheiding der petten 'Buitenlandse comités zelfstandig laten' Sieraden vermist na inbraak aan Lange Brinkweg Bosbrandje in park van Colenso 'Moeilijk' D66-voorstel haalt het niet Na creatieve verbouwing: TV. plateau met jrverlichting. i ook in wit/parelmoer. komfort. Voor de het befaamde "Long tid en probleemloos i voorzien van een bben een hoge rug en 'lichting. :el met lederen jr, met 4 deuren die idgrepen. <leur en met sfeer- glasdeuren. !A vit en voorzien van tekencfe komfort en 'elours bekleding en is Als 2'/2 2 zitsbank. ten met mullicolour iding. F ept in de geest van noten voert de in edele materialen als cetg/as. Buffetkast lad en 4 stoelen. !l. kollektie ziet u een ;h meesterlijk 28 met aparte in 2 grote laden onder. m, Breedte 187 cm. irse kolompool. BAARN Laanstraat 65 - 02154-15418 SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 - 02155 -14488 Het botert alweer (of liever: nog steeds) niet tussen de commissie Minderheden en de ambtelijke af deling WVC van de gemeente. De schier eindeloze discussie over de nieuwe verordening heeft - kort voor de raadsvergadering waarin een besluit genomen moet worden - nog een vervolg gekregen in een briefwisseling met de raadscom missie Welzijn, waarin opnieuw harde kritiek wordt verwoord. Commissievoorzitter Dik Stroband is zelf in de pen geklommen om een laat ste poging te doen de politiek te over tuigen van de gerechtvaardigdheid van de wensen die de commissie koestert, maar waarvoor zij tot dusver geen of weinig gehoor heeft gekregen van de WVC-ambtenaren. Stroband begon met de constatering dat de commissie "tot haar spijt" in de afgelopen twee jaar vermoedelijk meer dan de helft van haar tijd heeft besteed aan praten over haar voortbestaan en de manier waarop dat in een verordening vorm zou moe ten krijgen. Van de publiciteit is zeker driekwart daarop gericht geweest, maar erger nog vindt hij het dat al die inzet niet heeft bijgedragen aan een "harmonieuze in tegratie van minderheden" in Soest, in tegendeel zelfs. De commissie heeft nog steeds de indruk dat haar adviezen door WVC ongemotiveerd terzijde worden gesteld of door steeds weer nieuw voor stellen opzij worden geschoven, die dan niet eens met de commissie besproken zijn, aldus Stroband. In de brief gaat hij eerst in op een nogal netelige kwestie in verband met het ver slag van een aantal gesprekken met be roepskrachten van enkele instellingen, die veel met buitenlanders te maken hebben. De commissie had zich overi gens al afgevraagd waarom Trema en het Internationaal Vrouwencentrum daarvoor niet uitgenodigd waren, maar ze had grote bezwaren tegen de ver spreiding van het verslag, omdat daarin enkele uitlatingen waren opgenomen waarmee de buitenlanders bijzonder ongelukkig waren, zónder dat was aan gegeven wie de uitspraken hadden ge daan. Eén van de omstreden opmerkin gen was bijvoorbeeld dat het Turks so ciaal-centrum aan de Smitsweg een "marxistisch bolwerk" zou zijn. De commissie wilde dat niet zomaar la ten passeren, niet om "censuur" te ple gen, zoals Stroband schrijft, maar om dat anonieme beschuldigingen niet in zo'n verslag thuishoren en de doelstel ling van het minderhedenbeleid scha den. De (ambtelijke) wijzigingen in het verslag beantwoorden echter niet aan de wensen van de commissie, consta teert Stroband. Nota Een ander conflictpunt met WVC is de wenselijkheid van een nieuwe minder- hedennota. De commissie vindt de tijd rijp voor zo'n compleet overzicht van alles wat er omgaat in het minderhe denbeleid, maar WVC heeft daar geen trek in en vindt een jaarwerkplan al mooi genoeg. In dat verband stelt Stro band enigszins cynisch vast dat de aan de verschillende gemeentelijke afdelin gen gevraagde evaluaties zelfs na een halfjaar nog niet eens compleet zijn. "De commissie heeft de indruk dat de gemeente daartoe thans niet de capaci teit (en de politieke wil?) heeft." Hij stelt dan ook voor een extern bu reau in te schakelen om zo'n nota te schrijven. Dat kost hooguit 30.000 gul den en het geeft zowel de raad, de ge meente als de commissie weer een mo gelijkheid om te komen tot een "inte grale afweging van prioriteiten" voorde rest van de jaren '90. De commissie is het verder oneens met een (tussentijds en zonder overleg) door WVC aangebrachte wijziging van haar taakomschrijving. Ze wil niet (on)- gevraagd adviseren over het gemeente lijk minderhedenbeleid, maar over "de facetten van het gemeentelijk beleid die minderheden betreffen", en dat is aan zienlijk ruimer geformuleerd. Samenstelling Grootste steen des aanstoots is op nieuw de samenstelling van de commis sie. De commissie zelf wil ook vertegen woordigers opnemen van de diverse in stellingen - CMD, Trema, het Interna tionaal Vrouwencentrum, de Stichting Buitenlandse Werknemers, de Stich ting Welzijnswerk en het onderwijsveld - maar het College van B. W. had op instigatie van WVC bedacht dat er maar een sollicitatieprocedure moest komen, waarbij de Nederlandse leden op grond van deskundigheid en betrokkenheid door de buitenlanders worden geselec teerd. Nu heeft WVC weer een nieuwe variant bedacht, die ook niet met de commissie besproken is: vier onafhankelijke des kundigen mogen straks via een sollicita tie lid worden, maar tot 1994 worden De commissie Minderheden heeft bij het College van B. W. geprotesteerd tegen de afwijzing van een viertal sub sidie-aanvragen vanuit de minder heidsgroepen. De gemeente heeft ze niet gehonoreerd, omdat ze te laat in gediend zouden zijn. Volgens de commissie is dat niet waar. De aanvragen werden in het vooijaar van 1991 ingeleverd, stelt voorzitter Dik Stroband. "In de commissie is toen meegedeeld dat ze waren overgedragen aan de afdeling Sport, maar ze zijn ken nelijk niet meegenomen in de begro tingscyclus-1992." Pas op 27 januari van dit jaar heeft de afdeling Sport het advies van de Sport raad gevraagd. De kwestie kwam ver volgens ter sprake in een vergadering van 26 februari en op 7 mei liet het hoofd van de afdeling Sport nog eens weten dat de aanvragen waren ver stuurd naar de Sportraad. De commissie Minderheden sprak op 15 mei nog eens een positief advies uit, maar achteraf is gebleken dat het Colle ge de aanvragen al op 13 mei heeft afge wezen, dus nog vóórdat de adviezen van de commissie en de Sportraad bin nen konden zijn. Afgezien van deze "vreemde procedure en de merkwaardige argumentatie" (de verzoeken werden uiteindelijk niet ont vankelijk verklaard omdat ze te laat binnengekomen zouden zijn) dringt Stroband er namens de commissie bij B. W. op aan dat er op korte termijn nog eens bekeken wordt wat nu een goede invulling is van het sportbeleid ten aan zien van de minderheden. "Niet-ont- vankelijkheid wegens te laat indienen kan en mag - zeker bij een zo traag en onzorgvuldig gemeentelijk opereren - geen argument meer zijn," aldus Stro- band. Comités De commissie Minderheden verzet zich zeer gedecideerd tegen het idee om de buitenlandse comités - "doelgroepen" - te laten opgaan in een grote algemene welzijnsinstelling. Ze heeft die sugges tie geproefd in het discussiestuk "Wel zijn zal ons een zorg zijn". Zeker voor de eerstkomende jaren is zo'n ontwik keling ongewenst, aldus Stroband, en het zal zelfs contra-produktief uitwer ken bij het stimuleren van de comités tot maximale emancipatie en participa tie aan de Nederlandse samenleving. "Juist verdere ondersteuning en toerus ting moeten de komende jaren voorop staan, opdat de comités hun rol ook in relatie tot hun achterban herkenbaar kunnen waarmaken," vijf Nederlandse leden benoemd op voordracht van de instellingen. "Het doet vreemd aan nu te beslissen over de samenstelling van een commissie waar over over enkele jaren nog beslist moet worden of zij überhaupt moet blijven bestaan," schrijft Stroband. Hij vindt trouwens dat de minderheden-verte genwoordigers zich daarover als eer sten moeten uitspreken. Scheiding der petten Tenslotte komt Stroband namens de commissie met een voorstel tot het scheiden van de functies ambtelijke on dersteuning en secretariaat van de com missie, die tot nu toe in één persoon ver enigd zijn. Hij stelt daarbij vast dat de gang van zaken in de afgelopen periode heeft geleid tot "een tot grote hoogte groeiend wantrouwen aan beide zijden, met een groeiend verlies aan inhoude lijkheid". De functionaris moet volgens de commissie niet langer twee petten dragen. "Het zal ongetwijfeld naar twee kanten toe zeer bevrijdend werken en de inhoudelijke discussie minder trou- bleren," aldus Stroband. De ondersteu nende ambtenaar kan zijn rol eenduidig vervullen en krijgt daar ook meer tijd voor; de ambtelijke secretaris kan ex tern "ingehuurd" worden. Dat kost per jaar zo'n 30.000 a 50.000 gulden, denkt Stroband. De commissie ziet aanzienlijk minder heil in het ambtelijk advies om de beide functies te verdelen binnen de gemeen telijke organisatie, in verschillende af delingen of personen, en nog minder in een model als dat van de Sportraad. Gegeven de huidige situatie kiest de commissie daarom - ook spoedheids- halve - voor het eerste model. Stroband besluit de brief dan ook met een drin gend beroep op de raad om dat moge lijk te maken en spreekt de hoop uit dat de commissie zich na de zomer weer tot de meer inhoudelijke zaken kan gaan beperken. In een woning aan de Lange Brinkweg is een aantal sieraden ontvreemd. In het pand werden de kasten doorzocht. De inbrekers, die via een achterdeur naar binnen waren gekomen, gingen niet met lege handen naar huis. De brandweer heeft zaterdag moeten uitrukken naar Colenso. Daar was in het park een bosbrandje ontstaan. Om wonenden hadden het vuur al bestre den met poederblussers. De brandweer maakte een definitief einde aan de brand nabij de Praamgracht. De politie vermoedt dat er brandstichting in het spel is geweest. Volgens de berekeningen zou het de gemeente Soest zo'n 7,5 mil joen kunnen opleveren, maar het feest gaat niet door. Het voorstel van D66-fractievoorzitter Loet Jansen om de grond in de nieuwe uitbreidingslocaties van Soest niet aan de toekomstige huizenbezit ters te verkopen maar in erfpacht uit te geven, vond geen gehoor bij de andere fracties in de commissie Financiën. Jansen had in twee afleveringen een uit werking van zijn voorstel gegeven, maar de meest commissieleden gaven openlijk toe dat er eigenlijk geen barst van begrepen hadden en dat ze het voorstel veel te moeilijk vonden. Jan- sens idee kwam er in het kort op neer dat de gemeente Soest zich de 7,5 mil joen gulden kan besparen die nu - in het kader van de Structuurvisie - wordt uit getrokken om op de nieuwbouwloca- ties sociale woningbouw mogelijk te maken. Met zoveel geld zouden uiter aard andere leuke dingen gedaan kun nen worden. Ries van Logtenstein (CDA) vond dat Jansen alle eer verdiende, maar beken de dat hij het verhaal moeilijk te snap pen vond. "Het gaat in essentie echter om de politieke vraag of je erfpacht wilt of niet; daar staat of valt het hele ver haal mee. Ik weet niet of Soest het nodig heeft." Hij vond dat de deskundigen zich nog maar eens moesten buigen over andere oplossingen. Neks Blommers (WD) liet weten dat zij meer principiële problemen met het fenomeen erfpacht had. "De grond blijft dan wel van ons, maar we kunnen er in werkelijkheid niets mee doen." Ze vond het vooral een theoretische kwes tie. "Het wordt in elk geval immens in gewikkeld en er is wél een heel groot verschil tussen bijvoorbeeld Amster dam en Soest. Het échte probleem is dat onze grond te duur is voor sociale wo ningbouw..." Ze vond wel dat er ééns gekeken moest worden naar een rege ling die de winst van de huizen(ver)ko- pers weer in de gemeenschapskas zou kunnen laten vloeien en vond dat Soest ook niet in één keer 7,5 miljoen moest gaan uitgeven. "Begin maar 's voor zichtig met 3,5 miljoen..." Verdelen Ook Leidje Tomassen (Progressief Soest) zag weinig in erfpacht. De mees te grote gemeenten komen er volgens haar al van terug. Ze vond overigens dat de 7,5 miljoen nu alvast moest worden verdeeld: 50% voor de woningbouw verenigingen, zodat de huizen dan in derdaad terecht zouden komen bij de mensen die het verdienden, en 50% als gemeentelijke bijdrage voor premie-A- woningen, om de doorstroming te bevorderen, maar dan wel met een leef tijdsgrens van 40 a 50 jaar. "En laten we geen seniorenwoningen bouwen met subsidie op de grond, zodat de erfgena men de winst kunnen opstrijken!" Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen) hield eveneens een slag om de arm. "Ik heb het niet helemaal begre pen, maar erfpacht verdient niet de schoonheidsprijs. Het lijkt ons een ach terhaalde zaak, en met de grond kun je inderdaad al die tijd toch niets doen."- Wethouder Menne kon de discussie af sluiten met een complimentje aan het adres van Loet Jansen - "we hebben veel waardering voor uw studie" - maar ook met de vaststelling dat de de meer derheid bepaald nog niet staat te pope len om gemeentegrond voortaan in erf pacht uit te geven. Kantoorefficiency Van de Ven is bijna twintig jaar gevestigd aan de Steen- hoffstraat in Soest. We weten niet an ders, maar velen kennen de voorloper toch nog wel: Boekhandel 'Europa'. De Steenhoffstraat hoort thuis in het Van de Ven-rijtje waarin men ook 'Hartje-Zuid', de 'gewone' Libris- In navolging van de VVD zijn ook het CDA, de PvdA, D66 en Pro gressief Soest van mening dat het college vergunning moet verlenen voor uithoudingsproeven van de Nederlandse Hippische Sport bond. Die zouden op 30 juli en 6 augustus moeten plaatsvinden op de Vlasakkers. Het college heeft in eerste instantie het verzoek van de NHS afgewezen. Daar om klom de WD-fractie in de pen. De liberalen wilden dat de aanvraag van de NHS in de commissie financiën en sport zou worden besproken. B en w hebben geantwoord dat niet nodig te vinden, omdat het beroep van de NHS in de commissie voor de beroepschriften wordt behandeld. De WD heeft daarop b en w gevraagd ook het advies van een politieke com missie in de afweging mee te'nemen. "Anders zijn wij gedwongen gebruik te maken van het vragenhalfuurtje in de raad op 9 juli of de rondvraag van de commissie ruimtelijke ordening, waar dit onderwerp volgens u thuishoort. Beide mogelijkheden lijken ons, gezien de reeds vaststaande en uiterst belang rijke agenda's, niet het meest voor de hand liggend. En een beslissing kan niet worden uitgesteld tot augustus." De WD verzoekt b en w per brief als nog toestemming te verlenen voor de uithoudingsproeven van de NHS. Op de Vlasakkers worden ieder jaar de na tionale kampioenschappen cross-coun- try voor de bereden politie gehouden. De WD ziet daarom geen aanleiding de aanvraag van de NHS af te wijzen. De brief van de WD is mede onderte kend door de fracties van het CDA, D66, de PvdA en Progressief Soest. "Wij hopen dat op deze wijze een spor tief evenement van wereldformaat bin nen onze gemeentegrenzen kan worden gehouden", aldus de brief. Minervaweg 3. 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246. Dat er in een viswinkel altijd van alles te smullen valt staat vast, maar dat je er ook een compleet verzorgd diner voor twee personen kunt krijgen is een zeldzaamheid. Toch overkwam dat vorige week de heer en mevrouw Schuitemaker uit Leus den, die bij vishandel Ruud Smit aan de Van Weedestraat weliswaar geen maaltijd, maar wel een dinerbon ter waarde van 200 gulden in ontvangst mochten nemen. Dat was een van de tien prijzen die waren toebedacht aan de winnaars van de Nationale Viskwis, georganiseerd door het Nationaal Vis- bureau. Uiteraard waren Ruud en Petra Smit van de Soester visspeciaalzaak er trots op dat één van hun klanten in de prij zen was gevallen. Aan de Viskwis hebben meer dan 50.000 mensen meegedaan. Op de foto: Petra Smit (l.)en de heer en mevrouw Schuitemaker, die uiteraard ook nog een bloemetje meekregen. Foio: Coii iviuimiurt. Snackbar De Munt heeft letterlijk en figuurlijk zeven kinde ren geprezen, die hadden deelgenomen aan een kleurwed- strijd. Die was uitgeschreven naar aanleiding van de verbou wing van de zaak aan de Eigendomweg. Marleen de Vries (5), Nelleke Westeneng (6) en de tien-jarige Thea Westerberg wonnen de eerste prijs. Voor Ray mond Was senaar (5), Bram de Vries (7) en Linda Wingelaar (11) was een tweede prijs weggelegd. De enige derde prijs viel Esther Buijtenhuis ten deel. Eigenaar T. Javas, die zijn zaak op maandag 25 mei heropen de, overhandigde vorige week woensdag de prijzen aan de ge lukkige deelnemers. boekhandel, en de Nieuwstraat in Baarn vindt. Aan de Korte Brinkweg in Soest beschikt de firma sinds een jaar over een ruime showroom, waar behalve kantoormeubilair ook een ruim assortiment kopieermachines, telefax-apparatuur en afrekensyste- men kan worden gedemonstreerd. Van de Ven is ook buiten de regio be kend en verzorgt kantoorinrichtingen tot in alle uithoeken van het land. De verbouwing aan de Steenhoffstraat zal leiden tot een nieuwe ruimte waarin de complete orderafdeling voor de kan toorboekhandels in Soest en Baarn wordt gerealiseerd. De heer H. van den Oosterkamp zwaait al vanaf het begin (1973) in de Steen hoffstraat de scepter. Hij weet als geen ander hoe belangrijk de tak 'kantoorin richting' voor Van de Ven is geworden: "Naast de winkel zelf, waar we voor de particulier alles verkopen, van paper clip tot computer, maar ook voor een zeer luxe vulpenset kan men er terecht, leveren we aan het bedrijfsleven een zeer uitgebreid assortiment kantoorar tikelen, kantoormachines en meubilair. Daarnaast adviseren we bij het inrich ten van nieuwe kantoren en worden we frequent betrokken bij het herinrichten van bestaande projecten. We kunnen dat van A tot Z aan. Dat be tekent, dat we ook vloerbedekking en wandsystemen leveren. Kleuradvise- ring is daarbij van groot belang. We ver tegenwoordigen de beste merken kan toormeubilair, zoals Emmein, Mar kant, Beta, Interstuhl en Viasit. Wat de kantoormachines betreft, zijn we dealer van een aantal vooraanstaan de wereldmerken zoals: Toshiba, Utac, General, Philips, Mita en Casio. Sinds kort hebben wij ook het dealer schap verkregen van de Risograph, een dupliceersysteem met een snelheid van 130 afdrukken per minuut; deze ma chine kan ook worden gebruikt als prin ter en scanner achter de computer. We werken nauw samen met het, eveneens in Soest gevestigde, software-bureau 'Alligator', dat door het hele land ver schillende belangrijke automatiserings projecten voor zowel kantoor- als in- Het front van de zaak aan de Steen hoffstraat. dustriële toepassingen heeft gereali seerd." Verbouwen noodzakelijk De snelle ontwikkelingen die het Van de Ven-bedrijf doormaakt lieten zich al snel vertalen in meer benodigde ruimte. Voor Baarn en Soest, voor wat de afde ling kantoorefficiency betreft, is het al een paar jaar duidelijk dat er bijvoor beeld voor de onderafdeling een schrij nend tekort aan vierkante meters was. Van den Oosterkamp en zijn Baarnse collega De Waard staken de koppen bij elkaar en besloten de Soester architect Jan Peters erbij te halen. Die kwam met een vernuftig voorstel om de carport, die naast de winkel in de Steenhoff straat was gesitueerd, dicht te maken en bij de gevel te trekken. Daar zaten best wat haken en ogen aan, want het pand is in de zogenaamde Berlage-stijl ge bouwd, heeft daardoor iets monumen taals en dat wilden heren zeker in ere houden. Daarom zal de attente toe schouwer in de verbouwde gevel door het gebruik van een tegelstructuur snel de jaren-dertigsfeer herkennen. Winkel ongewijzigd De verbouwing betekent een knap stukje aanpassing, dat zeker winst bete kent voor het rijtje winkels dat op die hoogte in de Steenhoffstraat is geves tigd. Aannemer Van de Grift tekende voor de realisatie van het geheel. Het werd uitgevoerd zonder dat de cliënten er ook maar de minste hinder van heb ben ondervonden. Het interieur van de winkel zelf is onge wijzigd gebleven, evenals de toegang. Ook de eerste verdieping bleef zichzelf en behield de functie van kantoor. Het geheel draagt door de uitbreiding zeer effectief bij aan de efficiëntie van Van de Ven. De orderafdeling kan nu goed gecoördineerd vanaf een centrale plaats ter hand worden genomen. Dat bevordert niet alleen de snelheid, maar het voorkomt ook fouten in de samen stelling van de pakketten, die door het hele land hun weg vinden. Luieren maar. En hoe! Zo'n gezellige strandstoel voor maar 39,95 (incl. voetensteun). Verstelbaar in 3 st(r)anden. Heel eenvoudig in te klappen, dus ook makkelijk mee te nemen. Waar krijg je nog zoiets aardigs voor zo weinig geld? Precies: Bij Nijhof. Als u snel bent hebben we er nog een paar. NUHO

Soester Courant | 1992 | | pagina 9