En dit zijn de knallers van deze week: 139 099 C1000 wnspcr ANBO verzoekt om aparte regeling ouderen bij verhoging belastingen PvdA wil wegafsluitingen weghalen 'Uitbreiding food-sector Soest leidt tot kannibalisme onder supermarkten' VERSE MOSSELEN makelaar vang?«*e tiu«e PvdA wil helderheid over grond voor parkeerplaats In Memoriam pastor Gerard van der Beek Schouderham Hamburgers Campina-ijs Brief aan college: 'Tallozen hebben geen buffer' 3 Structuurvisie 5 Actueel 9 Varia 11 Sport 13 Varia Noodweer zorgt voor ongerief Wil Stekelenburg: 'Gelijke monniken, gelijke kappen' Ondernemers doen klemmend beroep op gemeenteraad Geen tunnel, maar verzonken weg met een overkapping 100 gram 5 stuks vanille of vanille/aardbeien literbak C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT RUUD SMIT visspecialiteiten r^<r mode MAAKT SCHOON SCHIP PETERS Makelaars HET VLEESCENTRUM KIPFILET SUKADELAPPEN Wilt u uw huis verkopen? HS^ Hendrik Smit WASIEL STEITNER <*- 'J De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBOheeft het colle ge verzocht de ouderen van Soest op een andere wijze aan te slaan dan de overige inwoners van Soest. Volgens de bond kunnen veel ouderen de aangekondigde verhoging van drie procent voor alle belastingen en hef fingen niet betalen. "Wij doen een dringend beroep op u te onderzoeken of de ouderen kunnen worden ontzien", aldus het bestuur van de ANBO. Het geeft de suggestie de heffingen voor ouderen afhankelijk te stellen van hun netto-inkomen. Wethouder Jan Menne (CDA) van fi nanciën presenteerde ruim twee weken geleden de meeijarenbegroting 1993- 1996. Ondanks de hoge reserves van de gemeente en de te verwachten over schotten van ongeveer 2,5 ton in de ko mendejaren, wil het college de belastin gen en de heffingen in 1993 met drie procent verhogen. Een uitzondering vormt de afvalstoffenheffing. Die stijgt zelfs van 273 naar 313 gulden per huis houden per jaar. Het college is niet van plan de tarieven te bevriezen en eventueel de reserves van de gemeente aan te spreken om zo doende de inwoners van Soest te ont lasten. "De algemene reserve is een soort buffer om eventuele tekorten op te vangen", aldus de wethouder. Maar talloze ouderen hebben die buffer niet." Bijstand De ANBO wijst de opmerking van Menne, dat de meeste lonen met vier procent omhoog zijn gegaan, af. Alsoi loonsverhogingen voornamelijk wor den gegeven om vooral de gemeentere serve in stand te houden. Maar wat be tekent de drie procents verhoging van de belastingen voor al die ouderen die niet meer in aanmerking komen voor een loonsverhoging? Mogelijk rede neert u dat zij via de bijstand kunnen worden geholpen. Maar dan weet u kennelijk niet wie er voor de bijstand in aanmerking komt en hoe gering die in komens dan zijn. Ook het kwijtschel- dingsbeleid voorziet hier niet in." De brief van de ANBO komt erop neer dat de meeste ouderen een inkomen hebben dat geenszins riant is te noe men. Daarom is het in de ogen van de ouderenbond niet juist dat de oudere Soesters met ingang van volgend jaar drie procent meer belasting moeten be talen. De ANBO besluit de brief aan het col lege met het dringende verzoek de ou deren te ontzien door de heffingen bij voorbeeld af te stemmen op hun netto inkomen. "Het wordt door ons bijzon der op prijs gesteld indien u onze op merking bij uw beraadslagingen laat meewegen", aldus voorzitter B. Blom en secretaris J. Hoppenbrouwers, 'Reserveringswoede' Het bestuur van de ANBO heeft gerea geerd door middel van een brief aan het college: "Het kan toch niet zo zijn, dat u uw reserves, mede opgebouwd door de inwoners van Soest, wilt sparen? En dat u onder anderen de oudere inwoners van Soest hun dikwijls zeer bescheiden reserve wilt laten aanspreken om aan de gemeentelijke reserveringswoede te la ten voldoen? En wat te denken van het gros van de ouderen, dat er niet in is ge slaagd geld opzij te leggen? Om tekor ten op te vangen, hebben ouderen, zo mogelijk, ook een reserve aangelegd. De PvdA wil voor morgenavond weten of de eigenaren van grond, waar eventueel de nieuwe par keerplaatsen voor de Van Weede- straat moeten komen, bereid zijn hun grond te verkopen aan de ge meente. Als die helderheid niet wordt geboden, zullen de sociaal-democraten tegen de parkeervoorzieningen stemmen. Volgens wethouder Mieke Swinkels (D66) van verkeer is het zo goed als ze ker dat aan de 'kop' en de 'staart' van de Van Weedestraat parkeerplaatsen wor den aangelegd om de winkelstraat te ontlasten. Een uitgewerkt financieel plaatje heeft ze niet. "We kunnen geen actief aankoopbeleid voeren, zolang we uw toestemming niet hebben." Wil Stekelenburg van de PvdA eist niettemin duidelijkheid. "Het plan valt of staat met de bereidheid van de eige naren van de grond die we nodig heb ben. En waar haalt u de financiële mid delen vandan?" Swinkels antwoordde dat het college pas een plan kan uitwerken, zodra de gemeenteraad het licht op groen heeft gezet. i Menne: 'Soest is niet gebonden aan plek of omvang nieuwe AH.' i Bloinmers: 'Structuurvisie is een slap aftreksel van wat het had kunnen worden.' Uitbreidingsplanen in Hartje- Zuid hoeven elkaar niet te bijten. Vijf-sterrenhotel voor honden en katten. Fotograaf Con Mönnich nieuw gezicht bij Soester Courant. Medische zending naar Kozle. Sportverenigingen: Soest- Soest moet doorgaan." Patrick door vriendin in de watten gelegd. De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag, tijdens en na het zware onweer dat boven Soest woedde, op diverse plaatsen de put deksels in de wegen moeten terug leggen. Het riool kon de watermassa niet aan en stuwde de deksels om hoog. In totaal moesten er zo'n der tig deksels worden "behandeld". Het aantal meldingen van wate roverlast viel mee: aan de Van Mecklenburglaan was het souterrain van een woning ondergelopen en aan de Veenbesstraat moest de poli tie in actie komen om een ontwricht zonnescherm, dat het raam van de benedenburen bedreigde, vast te zetten. Verder bleek op sommige plaatsen het wegdek te zijn ondermijnd door het wegspoelende water. Dat was o.a. het geval aan de Talmalaan, waar de noodbestrating bij de spoor wegovergang gedeeltelijk verdwe nen was, evenals aan de Peter van den Breemerweg. In de Noorderweg ontstond een gat in het wegdek, dat provisorisch werd afgezet met tak ken. In het vaste geloof dat God hem ge roepen heeft tot een nieuw leven is j.1. vrijdag vol overgave na een ziekte van een jaar overleden pastor Ge rard van der Beek. Hij was tweeën zestig jaar. Sinds november 1986 was hij in Soest werkzaam in de Pe trus en Paulus- en in de H. Familie parochie. In de avondwaken op maandag- en dinsdagavond en tijdens de uitvaart op woensdag hebben we hem her dacht. Na de uitvaart hebben velen hem begeleid op zijn gang naar het kerkhof aan de Dalweg. Gerard van der Beek werd op 24 ja nuari 1930 geboren te Utrecht. Na zijn studies op het klein seminarie te Apeldoorn en het groot seminarie te Driebergen-Rijsenburg werd hij in 1956 door kardinaal Alfrink tot priester gewijd. Daarna was hij pas tor in Loenen op de Veluwe en Kil- der. Vervolgens was hij een aantal jaren leraar en surveillant op het klein seminarie Apeldoorn. Na een korte periode werkzaam geweest te zijn in de Henricusparochie te Amersfoort (Soesterkwartier), werd hij in de nieuwe Flevopolder de eer ste r.k. pastor van Lelystad. Vandaar verhuisde hij naar Bunnik tot hij in 1986 in Soest kwam, als opvolger van pastoor Buisman. In de afgelopen jaren hebben we Ge rard van der Beek leren kennen als een toegewijd pastor en een goede collega, met een grote openheid voor de vragen van deze tijd. Zo ver vulde hij een voortrekkersrol bij het opzetten van het beleidsplan van de vier Soester parochies: Samen op weg naar het jaar 2000. Samen op weg: dat vraagt een goede structuur en organisatie, maar - en dat was vooral zijn inbreng in de tekst - "de Kerk kan pas een vitale geloofsge meenschap zijn als het recht van de zwakke vooropstaat". Een Kerk, pa rochies, die oog en oor hebben voor allen die in onze samenleving zwak en kwetsbaar zijn: dat stond hem voor ogen. Hij benadrukte daarbij dat dat alleen maar kan lukken als in de parochie niet de pastor centraal staat maar als de parochianen zelf aan de parochie handen en voeten geven. In het dekenaat Amersfoort was hij betrokken bij het opzetten van een nieuwe bestuursstructuur waarbij het er hem met name om ging dat op die manier de onderlinge solidariteit tussen de parochies meer gestalte kon krijgen. Het was een vanzelf sprekende zaak dat hij namens de pastores van het dekenaat zitting nam in het nieuw gevormde bestuur. Op het terrein van de oecumene was hij een warm pleitbezorger van goe de contacten met de hervormde en gereformeerde wijkgemeenten van Soest-midden en Soest-zuid. Hij voelde zich nauw verbonden met het Groot Gaesbeeker Gilde omdat hij in de doelstellingen van gemeen schapszin en aandacht voor elkaar zuivere evangelische waarden zag. Als gildepastor kon hij met trots zijn sjerp dragen en was hij de animator van de Romereis ter gelegenheid van het Willibrordjaar. Wie hem het afgelopen jaar tijdens zijn ziekte heeft gevolgd, zal beamen dat hij juist in zijn ziekte misschien nog wel het meest pastor, herder, is geweest. In de gesprekken die hij had met hem die hem bezochten en in de stukjes die hij van tijd tot tijd schreef in Kruispunt, het blad van de Soester parochies, getuigde hij van zijn vertrouwen in Gods aanwezig heid en van zijn geloof dat de dood geen einde is maar de overgang naar een nieuw leven. Vaak bad hij met zijn huisgenote de laatste verzen van psalm 73: "Bij U, ik ben altijd bij U. Gij houdt mij vast, Uw hand in mijn hand. Alles zult Gij ten goede leiden". Pastor Gerard van der Beek, rust in vrede. C. Spithoven Twee bekende Soester super markt-ondernemers - Super van Doorn (Honsbergen) en Gemar Gezinsmarkt (Parallelweg) - heb ben vorige week een klemmend beroep gedaan op de Soester ge meenteraad om niet akkoord te gaan met de voorgenomen uitbrei ding van de "food-sector" (levens middelen) in Soest. Volgens hen is er geen economische ruimte voor een uitbreiding met 3000 meter, maar leidt het tot puur kannibalis me, omdat de ene ondernemer de andere wel moet "opvreten". De consument is daarbij beslist niet gebaat. De supermarkt-ondernemers, E. J van Doorn (Super) en B. Bakker (Gemar), vinden dat hun overwegingen in de dis cussie tot nu toe een veel te geringe rol hebben gespeeld. Uit alle onderzoeken blijkt dat Soest slechts ruimte heeft voor een groei van 250 meter (3%) in de food-sector, en dat is wel héél wat an ders dan in het Winkelbeleidsplan (Structuurvisie) staat. Dat komt name lijk neer op zo'n 3000 meter (40%), in clusief een grote AH in Soest-noord, en dat laatste getal staat in geen enkele re delijke verhouding tot het eerste. "De conclusie moet zijn dat de maatregelen haaks staan op de onderzoeksgegevens, waaruit zonneklaar blijkt dat de ruimte voor zo'n sterke uitbreiding eenvoudig niet bestaat," aldus de brief aan de ge meenteraad. "Dat lijkt voor ons op on behoorlijk bestuur." De ondernemers wijzen o.a. op de ver kleining van de huishoudens en de con solidatie van het inwonertal, waardoor de totale food-sector in Soest toch al onder zware druk staat en de krappe marges verder worden uitgehold. Het toevoegen van "kwaliteitsmeters" leidt niet tot meer omzet, maar wel tot hoge re kosten, en niet alleen de zelfstandige supermarkten maar ook speciaalzaken als slagers en bakkers worden door de sterke uitbreiding ondermijnd. Ook wordt gewezen op de "sanering" die zich de afgelopen jaren al heeft vol trokken, waardoor achtereenvolgens de food-firma's Reehorst, Centra en Kortekaas hun deuren moesten sluiten, alsmede een aantal zelfstandige slagers, en dat in andere gevallen leidde tot een zeer problematische exploitatie. Illusie De consument - wiens belang voorop gesteld moet worden - is bij deze ont wikkeling beslist niet gebaat, aldus de heren Van Doorn en Bakker. "Hij wordt geconfronteerd met een aanzien lijke verschraling van het verzorgings patroon en profiteert ook niet van de concurrentie. Dat is een illusie die al leen op korte termijn de schijn van rea liteit heeft, maar op langere termijn ge heel in rook zal vervliegen," aldus Su per van Doorn en Gemar. "Het leidt tot puur kannibalisme, omdat de ene on dernemer de andere wel móet opvre ten." De gevolgen zijn: een nog verdere, ver snelde verschraling van het aanbod door de onvermijdelijke concentratie op enkele supermarkten die zich - als onderdeel van een groter geheel - een verdere aantasting van de marges wel kunnen permitteren. Volgens de on dernemers is de exploitatie van 40% van de Nederlandse supermarkten nu al niet zonder problemen en draait 15% zelfs "in de rode cijfers". Verschraling en concentratie zullen er toe leiden dat de consument voor zijn boodschappen verder weg moet, met alle gevolgen voor het verkeer en het milieu; de uitbreiding gaat ook ten kos te van de werkgelegenheid. "Dat zal wel niet de bedoeling zijn, maar het is onge twijfeld wel de uitkomst van zo'n be leid," aldus de beide supermarkt-on dernemers. "Wij vragen ons daarom enigszins vertwijfeld af: overziet de po litiek in Soest de dreigende consequen ties van haar voornemens wel...?" Dreigende kaalslag Ze vinden het in elk geval onbegrijpe lijk dat Soest dure onderzoeken laat verrichten om vervolgens te kiezen voor een beleid dat daarmee in flagran te strijd is. Het ontgaat ze op welke on derzoeken de partijen zich baseren die wensen mee te werken aan de dreigen de "kaalslag" onder de levensmidde lenzaken in Soest. "Verrassend" vinden ze in dit verband ook dat er een nieuwe supermarkt in Soesterberg bijkomt, ter wijl daar geen uitbreiding zou moeten plaatsvinden wegens gebrek aan vol doende draagvlak. "Het heeft ons buitengewoon verbaasd dat een belangrijk deel van de politiek in Soest voor deze overwegingen - ge baseerd op algemeen aanvaarde onder zoeksrapporten van de gemeente - tot nu toe geen of onvoldoende oog lijkt te hebben. Van alle partijen mag toch worden verwacht dat ze het belang van de Soester consument - en elke inwoner is een consument - voorop stellen? Wij doen daarom nogmaals een zeer klem mend beroep op de gemeenteraad om deze weg niet in te slaan, omdat ze uit eindelijk heilloos zal blijken te zijn voor de zelfstandige food-winkelonderne- mers in Soest, maar meer nog voor de Soester bevolking als geheel," aldus be sluiten de "verbaasde" ondernemers hun brief. Bij ieder beestje hoort een naampje. De fractie van de WD wil voortaan niet meer praten over een tunnel, maar over een verzonken weg met een overkap ping op de Ossendamweg. Volgens de liberaal Ellen Spijk komt die term 'aardiger' over dan een tunnel. Een tunnel klinkt zo 'zakelijk', stelde ze donderdagavond in de commissie ver keer. Even later kwam Spijk terug op de veel besproken en dure verkeersvoorzie- ning. De WD vindt het van groot be lang dat het verkeer zoveel mogelijk over de'Koningsweg wordt geleid. Om die hoofdroute geschikt te maken, is het belangrijk dat fase vijf van de doortrek king van de Koningsweg (het gedeelte Ossendamweg/Vondellaan) zo goed mogelijk wordt uitgevoerd. "Daarom wil de WD een tunnel...bak", aldus Spijk. Jan Pieter Lokker van het CDA conclu deerde daarop dat de WD kennelijk een nieuw woordenboek heeft aange schaft. De PvdA wil dat de afsluitingen op de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan worden weggehaald. De sociaaldemocra ten pleiten daarmee voor een gelij ke behandeling voor iedere inwo ner van Soest. Als de gemeente toch een verkeersbe leid gaat maken, waarbij het verkeer zo veel mogelijk via de hoofdwegen wordt geleid, moet er een consequent beleid worden gevoerd. Wil Stekelenburg zei donderdagavond in de commissie mi lieu en verkeer het volgende: "We moe ten niet de ene straat wel en de andere straat niet ontlasten. Dat is niet eerlijk tegenover de bewoners van de straten, waar we dat niet doen.' Gelijke monni ken, gelijke kappen." De afsluiting op de Waldeck Pyrmont laan is enige tijd geleden verplaatst van het voormalige overdekte zwembad De De afsluiting op de Verlengde Talma laan is onlangs aangepast. Wat betreft de PvdA mag de afsluitingevenals die op de Waldeck Pyrmontlaan, worden weggehaald. Foto: Goos van der Wilt. Turf tot ten noorden van de Prinsenhof. De afsluiting op de Verlengde Talma laan is onlangs dusdanig aangepast dat auto's er niet meer langs kunnen. In de oude situatie was het nog wel mogelijk langs de afsluiting te glippen. De verkeersmaatregelen in Soestdij- k-Oost hebben veel voer voor discus sies opgeleverd. Nadat de gemeente de Waldeck Pyrmontlaan in 1990 afsloot in verband met het intensieve autover keer, is ruim een jaar lang uitvoerig ge sproken over de maatregelen. Daarbij werd steeds duidelijk dat er geen oplos sing kon worden gevonden die iedereen tot tevredenheid stelde. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten Vanaf vrijdag 10 juli van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Aanbiedingen Kostuums tot 60% korting Kolberts tot 60% korting Jacks tot 30% korting Jassen tot 30% korting Pantalons tot 30% korting Truien tot 30% korting Shirts tot 50% korting Strand-shorts tot 30% korting Zuidpromenade 12 - Soest-Zuid Telefoon 02155-2 35 30 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 per kg 12.5° per kg 12P° Altijd kwaliteit en betaalbaar. Informatie bij MAKELAARPI) OP M~~A A T BURG GROTHËSTRAAT 32 SOEST-TEL 02155-11304 M Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1