149 >1 'ffilaÉl Dauers Gespecialiseerd in zwart-wit foto's' 898 198] I wet Poolse kinderen kunnen op vakantie IVARIAI- fJ5 DINEREN Trekkerbehendigheidswedstrijden tijdens Gildefeesten in aangepaste vorm die Medische zending via jumelagestichting naar ziekenhuis in Kozle Linda de Mol: "Verkeer kan nooit veilig genoeg zijn" TEN MEE!!! WOENSDAG 8 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 IFotograaf Con Mönnich nieuw gezicht bij Soester Courant JOORS DA T DOE JE BIJ •o Restaurant I Twee mille weg uit woning aan Eemweg Auto gestolen Soester politie in actie na bommelding Amersfoort NS Meningen van lezers Plastic eend Rechtswinkel gaat ook op vakantie Andere openingstijd Vrouw Werkwinkel Autokraken Meisje (6) gewond bij aanrijding Inbraak Birkstraat Inbraak restaurant Bloed vloeit bij snackbar-conflict Politie arresteert bromfiets-heler Voordeur beklad Vissen mishandeld Inventaris Cenakel voor kapel zusterorde Vereniging Soest-Kozle overhandigt 26 miljoen zlotys Presentatrice steunt Veilig Verkeer Nederland Dief cassettes in de kraag gegrepen Autoradio's niet veilig in wagens m Even voorstellen: Con Mön nich, 44 jaar, reeds 26 jaar vak fotograaf en sinds kort tevens free-lance fotograaf voor de Soester Courant. Met name in de weekeinden zal hij voor deze krant op pad gaan, maar ook op andere dagen kunt u hem tegen komen met zijn toestel in de aanslag. "Het is leuk om in je ei gen plaats aan de gang te gaan en op deze manier raak je meer betrokken bij het wel en wee van Soest. Dat was de reden voor mij om te reageren op de vacature." 3 Vloertegels 20 x 20 ranaf f32,95 per m2 1 V orstbestendige tegels lnaf f 29,95 per m: Hij heeft het hele land doorkruist. Van Hippolytushoef tot Schin op Geul en van Beesterhoogen tot Waterlandkerk je bedwong hij het vaderlandse asfalt, de provinciale betonplaten en de plaat selijke klinkers, op zoek naar materiaal voor zijn filmpjes. Mönnich stond stil bij de meest kleurrijke panorama's en ontmoette de meest kleurrijke perso nen, maar heeft zich helemaal toege legd op de zwart/wit fotografie. "Ik ben gespecialiseerd in zwart/wit af- drukwerk. Dat wordt niet meer zoveel gedaan, maar er is wel veel vraag naar. Ik probeer het nog steeds uit te bouwen. Niet zozeer voor het rolletje van de par ticulier, maar wel voor bedrijven. En voor de betere amateur met mooie ne gatieven die goede afdrukken wil heb ben." Afdrukken leerde Mönnich bij recla mebureaus in Amsterdam, waar hij op achttien-jarige leeftijd de maatschappij binnenstapte. Acht jaar later werd hij free-lance fotograaf. Hij werkte mee aan een serie boeken over Nederlandse rivieren en wateren, vereeuwigde om dezelfde reden kerken en stadhuizen, fotografeerde interieurs en legde land schappen en projecten op de plaat vast voor kalenders en maakte een boek over een ambachtelijke wagenmaker in Leiden. Onder zijn vaste opdrachtge vers bevinden zich ook de Vereniging Bartimeüs, de Rijksdienst voor Kunst historische Documenten en andere ar chiefdiensten. Mönnich heeft van het afdrukken van glasnegatieven zijn spe cialiteit gemaakt. "Tot ongeveer 1920 had je de glasnegatieven, daarna is de film gekomen. Sommige glasnegatie ven zijn er slecht aan toe, maar het is mogelijk om ze weer perfect te krijgen. Er is veel vraag naar dat soort werk." "Vroeger waren kleurenfoto's duurder dan zwart-wit afdrukken. Tegenwoor dig is dat andersom. Dat veel mensen kleurenfoto's mooier vinden, komt misschien doordat kleur een soort sta tus aangeeft. Ik weet het niet. Ik moest een keer foto's voor een kalender ma ken. Ik had ze zowel in kleur als in Con Mönnich is de nieuwe collega van Goos van der Wilt. De Soester foto graaf is free-lancer geworden bij de Soester Courant. Burg. Grothestraat 55 - Soest Telefoon 02155 - 1 25 16 zwart-wit afgedrukt. Toen ik de zwart wit foto's liet zien, vonden ze het een leuke grap, maar ze vroegen wel meteen waar de kleurenfoto's waren. Ik heb in mijn doka ook nog wel eens kleurenfo to's ontwikkelt, maar daarmee ben ik gestopt."Omdat Mönnich zoveel kilo meters moet afleggen, besloot hij zich in het centrum van ons land te bevestigen. Via Baarn streek hij in 1983 in Soest neer. "Ik kan in elke plaats in Neder land zonder kaart op mijn bestemming komen en kan overal iemand de weg uitleggen, maar ik wil me meer richten op de regio. Daarom is het voor mij zo leuk om voor de Soester Courant te werken. Ik geniet ervan op straat tussen de mensen te lopen. Ouderwets reportagewerk is prettig en weer heel anders van aard dan de mees te opdrachten die ik krijg. Op deze ma nier raak ik meer betrokken bij de men sen en de ontwikkelingen in Soest." De Soester fotograaf is sinds begin dit jaar lid van de kunstcommissie. Dat lid maatschap is simpel te verklaren met het feit dat Mönnich in de afgelopen veertien jaar duizenden ("zo niet tien duizenden") kunstwerken in den lande fotografeerde. "Overal waar een kunst werk werd onthuld in of bij een gebouw was ik aanwezig om foto's te maken. Op een gegeven moment heb je het idee dat je alle kunstenaars van Nederland kent. Door lid te zijn van de kunstcommissie ben ik nog meer bij Soest betrokken en dat vind ik leuk." Doordat zijn werkzaamheden voor de Soester Courant zich voornamelijk op de weekeinden toespitsen, zal Mönnich regelmatig langs de sportvelden te zien zijn. Hij is zelf een fervent sporter, volgt de (inter)nationale evenementen en legt wekelijks ongeveer honderd kilo meter op de fiets af. jrote vloertegels 'ff 36.95 per rrf 5n en gereed- :e tegeladviseur. rk. Uiteraard krijgt ch 'lev«~ "overlaten" - om u te helpen. I Wegens groot succes zijn de trekker- behendigheidswedstrijden in het pro gramma van de Gildefeesten Soest 1992 geprolongeerd. Ook dit jaar wordt er weer een behendigheidswed strijd met landbouwtractoren gehou den en wel op dinsdagavond 25 augus tus tussen 19.00 en 21.00 uur. Het wordt echter een wedstrijd in totaal gewijzigde vorm. In het verleden werd het parcours indi vidueel afgelegd; dit jaar moet de wed strijd gereden worden met een partner. Eerst moet een parcours worden afge legd met een geblinddoekte chauffeur, die gemend wordt (net als een paard) door zijn partner. Vervolgens moet hij een stukje rijden met een aangekoppel de tweewielige wagen, waarop de bijrij der of bijrijdster zit met een dienblad in de hand. Daarna komt de molenwiek; een ingenieus ronddraaiend bord, waardoor een aantal bussen geschoven moet worden. In het parcours is ook de balans met de heen en weer rollende bal opgenomen en tot slot moet de vierwie lige wagen in de "garage" geparkeerde worden. Al met al geen sinecure; er wordt veel behendigheid gevraagd van chauffeur en zijn bijrijc Aan de wedstrijd kan een beperkt aan tal paren deelnemen. Tot en met 17 au gustus is de inschrijving uitsluitend voorbehouden aan Soesters, daarna kunnen (indien er nog ruimte is) ook niet-Soesters worden ingeschreven. Deelnemers kunnen zich opgeven bij: Harry Hilhorst, Birkstraat 121A, tel. 12249; Peter Kuijer, Lange Brinkweg 109, tel. 14647; Michel Schothorst, Dorresteinweg 95, tel. 14801. Een bewoner van de Eemweg is zater dagnacht tweeduizend gulden armer geworden. Het bedrag werd door een inbreker uit zijn woning meegenomen. De dader was binnengekomen via een niet afgesloten deur. Bij een autobedrijf aan de Laanstraat is vorige week een auto gestolen. Het gaat om een groene VW Golf met een waar de van ca. 13.000 gulden. Volgens de politie zijn er professionele autodieven aan het werk geweest, want uit de aan wijzingen kon worden afgeleid dat de wagen werd getransporteerd met een auto-ambulance. De Soester politie heeft vrijdagmiddag, op verzoek van de collega's uit Amers foort en de Spoorwegpolitie, meege daan aan het onderzoek op het station Amersfoort NS. Er was een telefoontje binnengekomen met de melding dat op perron 5 om half drie een bom tot ont ploffing zou worden gebracht. Het per ron werd vervolgens ontruimd en ook het treinverkeer werd enige tijd stilge legd. De Soester bomverkenners trof fen overigens, evenmin als hun colle ga's, iets aan wat aan een bom deed denken. Het perron werd dan ook na enige tijd weer vrijgegeven. Onder de schattige foto op pagina 5 van de Soester Courant van 1 julij.1. had een korte toelichting moeten staan: "Wet houder Visser en plastic lokeend" zou naar mijn mening wel toepasselijk zijn geweest. H. Bartstra De Rechtswinkel Baarn gaat tot au gustus met vakantie. Ook dit jaar sluit de Rechtswinkel aan de Eemnesser- weg enkele weken haar deur. De win kel is in de maand juli wegens vakantie gesloten. Vanaf dinsdag 4 augustus draait de Rechtswinkel weer gewoon haar diensten. Het was druk in het afgelopen halfjaar. Het bezoekersaantal steeg tot ca. acht a negen personen per avond. Als deze trend zich ook in de tweede helft van dit jaar voortzet, dan betekent dit een stij ging van 25 tot 30 procent. Verschillende factoren zullen op deze ontwikkeling van invloed zijn geweest. En niet in het minst de publieke belang stelling die de Rechtswinkel in het win terseizoen op diverse wijzen heeft ge trokken. De Vrouw Werkwinkel is van 13 juli tot 17 augustus geopend op dinsdag morgen en donderdagmorgen van 9.00-12.00 uur. Men kan dan terecht voor informatie, advies en cursusin schrijving. Op 25 augustus a.s. houdt de Vrouw Werkwinkel een Open Dag voor vrou wen op zoek naar werk en/of een oplei ding. Adres: Breestraat 59, Amers foort, tel. 033-614737. Een 56-jarige bewoner van de Varen straat ontdekte vorige week dat zijn au to was opengebroken. Hij miste zijn au toradio en een zonnebril en deed aan gifte bij de politie. Aan de Albert Cuyplaan werd de auto van een 27-jarige Soester openge maakt. De buit bestond uit het rijbewijs en het kentekenbewijs van de eigenaar. De auto was niet afgesloten. Een 6-jarig meisje uit Soest is vorige week gewond geraakt toen ze werd aan gereden door een 16-jarige jongeman, die op een snorfiets reed. Het ongeluk gebeurde op de Laanstraat toen het meisje met haar fietsje vanaf een uitrit het fietspad opreed. Het meisje werd met schaafwonden ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, evenals de jon geman die een hoofdwond had opgelo pen. Zijn passagier, een jongen van 15 jaar, raakte ook licht gewond maar kon naar huis. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken bij een campingbe- drijf aan de Birkstraat. Hij forceerde de deur van de receptie. Hij trof kennelijk niets van zijn gading aan, want er wordt niets vermist. Bij een inbraak in een Chinees restau rant aan de Wiardi Beckmanstraat zijn vorige week een cd-speler en een hoe veelheid sterke drank buitgemaakt. Ook werden twee fruitkasten gekraakt. De dader moet het pand zijn binnenge komen door een bovenlicht op de eerste verdieping te forceren. Via de keuken kwam hij de zaak binnen, waar hij het nodige overhoop haalde. De politie nam vrijdagavond een kijkje in een snackbar aan de Smitshof, waar onenigheid was uitgelopen op een knokpartij tje. Volgens een getuige zou er iemand met een bebloed hoofd rond lopen. Dat bleek te kloppen: het slacht offer was een man die aan de bar een biertje had zitten drinken en opmerkin gen had gemaakt aan het adres van een man die later binnenkwam. Na een duw was hij van zijn kruk gevallen en met zijn hoofd tegen de rand van een gok kast terechtgekomen. De man moest in het ziekenhuis behandeld worden. Met buitengewone voortvarendheid heeft de Soester politie vrijdagavond een 20-jarige jongeman uit Soest kun nen aanhouden op verdenking van he ling van een gestolen bromfiets. Dat ge beurde na een telefoontje van de Utrechtse politie, die in de Domstad de dief al had weten te pakken. Die liet we ten dat hij de bromfiets had doorver kocht aan een jongeman in Soest, die hij verder ook niet kende, al wist hij wel waar hij woonde. De dief mocht vervolgens een rondje met de Soester politieauto meerijden, zodat hij aanwijzingen kon geven. De rondrit voerde eerst naar een flat aan de Smitsweg, maar daar was niemand thuis. Even later werd de gezochte knaap ontdekt bij een telefooncel en kon hij direct in de kraag gegrepen wor den. Hij verklaarde de bromfiets voor 1000 gulden te hebben gekocht; het voertuig zelf stond inmiddels in de kel derbox bij zijn broer, en verder wist hij van niks. Zowel de dief, de heler als de bromfiets konden vervolgens worden overgedra gen aan de Utrechtse politie, die de Soester collega's uitgebreid compli menteerden over het snelle resultaat. Een bewoner van de Gemshoorn ont dekte vorige week dat onbekenden de voordeur van zijn huis hadden bespoten met graffiti. Hij meldde de zaak aan de politie en deed aangifte wegens vernie ling/beschadiging. De politie kreeg vrijdagmiddag een te lefoontje van omwonenden, die bij de vijver achter Mariënburg een paar jon gens bezig had gezien met het plattrap pen en opensnijden van énkele vissen. De politie nam een kijkje en trof inder daad een aantal jongens aan. Een van hen vertelde dat hij op een dode vis was gesprongen; een ander liet weten dat hij een vis uit zijn lijden had verlost. De knapen kregen in elk geval een flinke schrobbering. Ze bleken verder in hef bezit te zijn van een vis-uitrusting, die voorlopig maar in beslag werd geno men. De spullen mochten terug toen de moeder van een van de knapen vertelde dat hij de uitrusting van zijn broertje had meegenomen. BAARN Laanstraat 65 - 02154 -15418 SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 - 02155 - 14488 Met drie wagens vol is een delegatie van de Stichting Jumelage Soest-Koz- le in het afgelopen weekeinde op be zoek gegaan in de Poolse zusterge- meente Kedzierzyn-Kozle. Doel van de reis was het plaatselijk ziekenhuis, dat voorzien werd met een hoop "me dische spullen" uit Nederland. Voorzitter Kees Verheus en zijn mede reizigers hadden zowat een half zieken huis bij zich, en dat werd uiteraard in grote dank aanvaard. De zending be stond uit o.a. twee onderzoektafels, vier brancards, zes gewone en twee elektri sche rolstoelen, een ondersteekrek, een medicijnkast, een mobiele medicijnta fel, een "ijzeren zuster" en een onder- zoekstoel, plus nog eens 180 liter zeep en een hoeveelheid hechtmateriaal. Daarnaast gingen er twee lampstatie ven, een kinderbadje, vier kinderfiets jes en drie driewielers mee. Dat was overigens nog niet alles, want ook de kapel van een zusterorde in Ny- sa - een plaats in de buurt van Kozle - werd bedacht. De jumelagestichting verzorgde het transport van een com plete inventaris voor de kapel, die af komstig was van het slotklooster Cena kel aan de Amersfoortsestraat in Soes- terberg. V.l.n.r. Herman van Walsem, Bogus Zurek, Andrej Radsvanski, Kees Ver- heus en Janusz Bare bij de overdracht van het materiaal in Kozle. Op 24 juli gaan veertig Poolse kin deren op vakantie. Dat lijkt de ge woonste zaak van de wereld, maar dat is het niet. Ze kunnen er ruim een week tussenuit dank zij de fi nanciële bijdragen van een aantal Soesters. Het geld werd bijeengebracht tijdens de zogenaamde zomerflitsactie van de ver eniging Soest-Kedzierzyn/Kozle. In totaal leverde de actie 3.500 gulden op. Het bestuur van de vereniging heeft het geld vorige week naar Kozle gebracht. Bert Krijger overhandigde burgemees ter Mirolaw Borzym bijna 26 miljoen zlotys. Bijna het voltallige bestuur van de vereniging was daarbij aanwezig. Het geld is bestemd voor kinderen die anders niet in de gelegenheid waren ge weest op vakantie te gaan. In plaats van in het grauwe Kozle kunnen ze enige tijd in de bergen doorbrengen. De kos ten per kind bedragen tien gulden per dag. De vereniging had gehoopt 5.600 gulden in te zamelen. "Waarom Veilig Verkeer Nederland zoveel mogelijk leden zou moeten heb ben? Omdat verkeer nooit veilig ge noeg kan zijn!" Ook Linda de Mol, pre sentatrice van het eerste tv-programma uit een serie van zeven over veilig ver keer, draagt Veilig Verkeer Nederland (WN) een warm hart toe. Al zestig jaar stelt deze vereniging zich ten doel het verkeer zo veilig mogelijk te maken voor alle weggebruikers, met voorlichtingscampagnes als 'Rij Alco hol Vrij' en 'Wij gaan weer naar school'. Campagnes die herinneren aan de ge varen in het verkeer. Hoewel het aantal verkeersslachtoffers afneemt, blijft ieder slachtoffer er één te veel. Voor de meest kwetsbare deelne mer zit een ongeluk bovendien in een klein hoekje. Elke dag weer zetten kin deren hun eerste, voorzichtige stappen in het drukke verkeer en worden oude ren geconfronteerd met de vele risico's. Zo heeft iedereen wel eens een gevaar lijke situatie meegemaakt. "Een paar maanden geleden reed ik 's avonds in de auto naar huis", vertelt Linda uit eigen ervaring: "Bek- en be kaf, maar keurig tachtig kilometer per uur en op de rechterbaan. Op een gege ven mQment doemden er twee rijen lichtjes voor me op, met alsof ik een tunnel naderde. Raar, maar ik bleef ge woon doorrijden. Pas toen ik er bijna bovenop zat, realiseerde ik me dat het een vrachtauto was. Het scheelde echt maar een haartje. Dan besef je ineens weer hoe gevaarlijk verkeer kan zijn en denk je aan het goede werk van VVN." "WN geeft voorlichting over ver keersveiligheid, een zaak die iedereen aangaat", vervolgt Linda haar verhaal, "en is actief op andere gebieden. WN ontwikkelt verkeersmethoden voor het onderwijs, organiseert de jaarlijkse ver- keersproef voor scholieren, brengt ver- keersonveihge situaties in kaart, komt met oplossingen en praat met ouderen over de verkeerssituatie in hun woon omgeving. Ook politiek spreekt WN een woordje mee: zij adviseert de over heid bij de wetgeving op verkeersge bied." "Veiligheid in het verkeer houdt echter niet op bij advies in grote lijnen. Het gaat juist om de invulling van de details in de praktijk. Wel of geen verkeers drempels bijvoorbeeld. De ruim 2500 actieve leden van WN houden binnen 450 plaatselijke afdelingen, verspreid over heel Nederland, de vinger aan de pols. De vereniging kan veel meer leden ge bruiken. Want hoe meer leden, des te meer invloed WN kan uitoefenen. Ook bij u in de buurt." Wie lid wordt, ontvangt elke twee maanden het verkeersmagazine 'Weg wijs' met allerlei informatie en de VVN-voordeelpas voor aantrekkelijke kortingen. En dan te bedenken dat het lidmaatschap nog geen dubbeltje per dag kost. Voor minimaal 35 gulden per jaar steunt u WN al. Dus bel nu even 06-8842 (veertig cent per minuut) en word lid van Veilig Verkeer Nederland. Of schrijf een briefje. Doe het vandaag nog! Op de Prins Hendriklaan is zondag morgen vroeg een zeventien-jarige Soester aangehouden. De jongeman had kort daarvoor op de Valeriaan- straat drie cassettebandjes uit een per sonenauto gestolen. Hij was tijdens de autokraak opgeval len, maar toen de politie arriveerde, was hij reeds verdwenen. De politie greep hem alsnog in de kraak op de Prins Hendriklaan. In de voorafgaande nacht was op de Ereprijsstraat een radio uit een auto ge stolen. Een 66-jarige Soester meldde dat bij de politie. Auto's zijn niet veilig in achtergelaten auto's. Dat is een tendens die in de nacht van zondag op maandag nog eens werd onderstreept. Op de Ereprijsstraat werden twee wa gens opengebroken. Een 23-jarige man en een 22-jarige vrouw werden daarvan de dupe. De man raakte zijn radiocas setterecorder kwijt, de vrouw vier map jes met in totaal zestig cd's. Ook op het Minstreelpad werd een per sonenauto gekraakt. Een 57-jarige Soester deed aangifte van diefstal van zijn radio. t..

Soester Courant | 1992 | | pagina 9