Raad akkoord met Structuurvisie s gratis En ditziin de knallers van deze week: CKXX) I VERSE MOSSELEN College gaat orde op zaken stellen bij ontwerp zorgcentrum Dalweg-zuid CO •M Laatste gang van pastor Yan der Beek Minifriet kwaliteitsmerk eigen hu« Albert Heijn niet naar Burg. Grothestraat 3 Structuurvisie 5 Actueel 9 Sport 13 Soesterberg 2e afdruk Kuikenbouten Zoete perssinaasappelen UW 70e JAARGANG NO. 46 WOENSDAG 15 JULI 1992 Architecten maken er een potje van Inbraak kantoor Soester Courant Utrechtse op slag dood na aanrijding met vrachtwagen Ravage na inbraak Johannes Poststraat Autokraken OPRUIMING MET KORTINGEN TOT 50% 40% tot 50% korting op alle geselekteerde kostuums, kolberts en regenjassen 10% extra korting bij 2e kostuum en combinatie 79?0 herenmode Soesterbergsestroot 51 Soest Dankbaarheid overheerst verdriet Vast- HET VLEESCENTRUM RUUD SMIT visspecialiteiten C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Wilt u uw huis verkopen? Hendrik Smit WASIEL STEITNER E Ij E Ji 7c w Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Met de tegenstemmen van de fracties van WD en Gemeentebelangen heeft de gemeenteraad vorige week tijdens een langdurige zitting de Structuurvisie vastgesteld. De stemverhouding was 16 tegen 8 stemmen. Dat lag tijdens de afzonderlijke stemmingen over het Winkelplan en on derdelen van het Verkeersbeleidsplan zelfs nog iets ongunstiger (14 te gen 10), omdat de PvdA-fractie zich bij de "oppositie" aansloot en even eens tegenstemde. Niemand kan zeggen dat Soest de Structuurvisie in een spreekwoordelij ke vloek en een zucht heeft afgehan deld. Dat gold niet alleen voor de vele voor-behandelingen (met inspraak), maar evenzeer voor de langverbeide raadsvergadering van 9 juli (nu eens zónder insprekers), waar de verschil lende fractiewoordvoerders de zaken nog eens "dunnetjes" overdeden. Te voren had burgemeester De Widt ze nog wel de pin op de neus gezet en drin gend gevraagd om de beraadslagingen zoveel mogelijk te beperken. Ze hiel den zich daar inderdaad keurig aan, maar al met al duurde het tot vijf voor half twaalf voordat de gemeenteraad officieel de Structuurvisie had vastge steld als uitgangspunt voor de toekom stige ontwikkeling. Echte verrassingen bood de discussie overigens niet meer. De meeste fractie voorzitters maakten van de gelegenheid gebruik om hun opstelling nog eens duidelijk te maken. Kees Verheus (CDA) liet weten dat zijn fractie zich in de grote lijnen van het voorstel best kon vinden. Dat gold ook voor Loet Jansen (D66), die overigens herhaalde dat Soest volgens hem ook wel met minder dan 1500 nieuwe huizen zou toekun nen, en Leidje Tomassen (Progressief Soest) zat ook op die lijn. Van de "coali tiepartijen" nam vooral de PvdA bij monde van Kees Boerkoel een kritische houding in. "De Structuurvisie was hel der totdat de politiek zich ermee ging bemoeien," aldus Boerkoel. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) was afwezig, evenals de WD-ers Plomp en Ebbers, en namens de "oppositiepartij en" - de fracties van WD en Gemeen tebelangen - maakten Neks Blommers en Harry Witte nog eens duidelijk waar om zij tegen zouden stemmen. De WD had als grootste bezwaar dat het ver keersplan geen oplossingen biedt en Gemeentebelangen bleef vanwege de negatieve consequenties van het plan voor het landschap en de natuur voluit tegenstander. Witte drong aan op een soort "milieu-effecLrapportages" van de aangewezen bouwlocaties. Amendementen Naar goed gebruik probeerden enkele fracties nog wijzigingen in het besluit aan te brengen. Het CDA pleitte bij voorbeeld per amendement tegen een ontsluiting van het nieuwe project Braamhage (bejaardenwoningen) via de Stadhouderslaan. Wethouder Jan Visser wees die suggesties van de hand, omdat hij het te gevaarlijk vond dat nu al vast te leggen. Ondanks de steun van D66 en Progressief Soest werd het voorstel verworpen. Dat gold ook voor het amendement om niet nu al vast te leggen dat er niet op de SEC-velden in Overhees gebouwd mag worden, waar voor het CDA alleen de steun van D66 kreeg. Visser vond dat de onrust - vol gens hem ontstaan door een verkeerde tekening, al werd dat door anderen be streden - definitief moest worden weg genomen. Een wat ongewisser lot trof het amen dement van deze beide partijen om bij de vaststelling van de bouw-volgorde het gebied Hees aan te wijzen als laat ste en het gebied Jachthuislaan als op één-na-laatste. Visser voelde er niets voor, omdat het volgens hem beter is zo flexibel mogelijk met de invulling om te gaan, ook al omdat de provincie het nog niet bij voorbaat eens is met de gekozen locaties. De stemmen staakten (12-12) en dat betekent dat de gemeenteraad er in de volgende vergadering opnieuw over moet stemmen (in september). Loet Jansen (D66) trok na enige scher mutselingen met wethouder Jan Menne ook zijn voorstel in om de uitbreiding van de winkelcentra vast te leggen in precieze meters voor "dagelijks" en (Lees verder op pagina 3.) De architecten die betrokken zijn bij het ontwerp van het zorgcen trum aan de Dalweg-zuid hanteren zulke uiteenlopende visies, dat het een onsamenhangend geheel dreigt te worden. Het College gaat daarom orde op zaken stellen en één coördinerende architect aan wijzen, die erop moet toezien dat de bouwmeesters zich zullen hou den aan een aantal stedebouwkun- dige uitgangspunten. De deelnemers aan het zorgcentrum project - polikliniek Molendael, verzor gingstehuis Molenschot en verpleeg huis Birkhoven - hebben elk hun eigen architect ingehuurd. De bedoeling is dat de deelnemende instellingen geza menlijk met de stedebouwkundige van de gemeente tot het ontwerp van het nieuwe zorgcentrum komen, maar de praktijk wijst uit dat daar weinig van te rechtkomt. "Ieder praat vanuit zijn eigen program ma van eisen," verzucht stedebouw kundige Ad van Dongen in een ambte lijk advies aan het College. "De optel som van deze programma's levert een stedebouwkundig droevig geheel op." Als voorbeelden - er zij n er volgens hem te veel om op te noemen - wijst hij op het feit dat er geen "antwoord" komt op het Raadhuisplein (gemeentehuis, poli tiebureau) met een "corresponderende bouwmassa" en dat de hoofdweg bij de achtertuinen van bestaande woningen wordt gedacht. Om uit de impasse te komen heeft hij het College voorgesteld een aantal ste debouwkundige uitgangspunten vast te stellen, waaraan de architecten zich moeten houden. Daarmee wordt naast de verschillende uitgangspunten van de instellingen ook het "programma" van de gemeente gelegd. Dat zou ertoe kun nen leiden dat de programma's van de instellingen alsnog moeten worden bij gesteld en dat eerder gekozen stand punten verlaten moeten worden, aldus Van Dongen. Hij wijst er bovendien op dat haast geboden is, omdat het plan voorde polikliniek al over een paar we ken klaar moet zijn. Uitgangspunten De uitgangspunten die hij bepleit zijn als volgt. Er dient een ontsluiting voor auto's en voetgangers direct vanaf het "Dal wegplein" te komen; voor voetgangers is er bovendien een pad naar de Beu kenlaan gewenst. Op het terrein zelf moeten voldoende parkeerplaatsen komen, hoofdzakelijk in het midden van het terrein. Het verschil in terreinhoogte zou aan leiding kunnen geven tot verschillende oplossingen. Aan de Dalweg moet de bebouwing enkele bouwlagen hoog worden. Dat moet echter geen gesloten wand wor den. Aan het plein tegenover het Raad huisplein moet de bebouwing een pleinwand vormen, zoals nu het geval is met het gemeentehuis en het politiebu reau. Een bouwhoogte van 3 a 5 'bouw lagen is daarvoor noodzakelijk. In de richting van de particuliere hui zen aan de Beukenlaan en de Molen straat moet de bebouwing lager worden om inkijk en inbreuk op de beleving van de tuinen te vermijden. Aan de zijde van de rotonde moet het plein meer "openbaar" en steen-achtig zijn; aan de zijde van de bestaande ach tertuinen moet het gebied meer "beslo ten" en groen ingericht worden. Initiatief Het College van B. W. heeft deze uit gangspunten overgenomen. Ook de commissie Ruimtelijke Ordening is in middels schriftelijk op de hoogte ge steld. Gemeentesecretaris W. de Kam heeft op zijn beurt latèn weten dat het gewenst lijkt dat de gemeente het initia tief voor de belangrijke invulling van het Dalweg-zuid-gebied wat meer naar zich toe trekt. Het College heeft nu besloten dat er ge streefd moet gaan worden naar de aan stelling van één coördinerende archi tect en dat er nader overleg moet ko men over de stedebouwkundige uit gangspunten. Wethouder Kingma gaat met de stedebouwkundige en de be trokken partijen dat overleg voeren. Albert Heijn: 'Koninginne- laan is geen alternatief voor Van Weedestraat.' Onteigening 't Driftje is onredelijk, onrealistisch en onrechtvaardig.' Sinaï is serieus geïnteresseerd in aankoop Zonnegloren. 1 Officieel welkom voor acht Schotten. LTC Soestdijk aan vooravond A-toernooi. Aqua Indoor levert toch eerder jaarcijfers aan. Vuurwerk tijdens elfde Vuurscheloop. Records atletes AV Pijnenburg. Geluidswal langs A-28 blijkt 'lek'. Wekelijks publiceert de Soester Courant een ongekend groot aantal berichten over inbraken, diefstallen en autokraken. Ditmaal is de krant zelf aan de beurt geweest. Een onverlaat slaagde er in het weekeinde in het slot van de toe gangsdeur van het pand aan de Van Weedestraat te forceren. De snood aard nam 1.500 gulden mee, waar mee hij waarschijnlijk onbewust een steentje bijdroeg aan de kopij voor deze editie. Hoewel de stouterik de kantoren doorzocht, nam hij geen pennevruchten van de redactie mee, zodat de Soester Courant deze week wel kan verschijnen. Een 24-jarige vrouw uit Utrecht is vrij dagmorgen om het leven gekomen bij een een aanrijding met een vrachtwa gen. De vrouw was op slag dood. Het tragische ongeval gebeurde om streeks tien over half negen op de Amersfoortsestraat. Een vrachtwagen draaide vanaf het zandgat nabij de krui sing met de Van Weerden Poelmanweg de straat op. De vijftig-jarige chauffeur uit Soesterberg zag niemand naderen. Het slachtoffer heeft, volgens de poli tie, waarschijnlijk met haar fiets op het fietspad gestaan. Ze werd overreden door de vrachtwagen. Bij een inbraak in een woning aan de Jo hannes Poststraat heeft de dader vorige week een televisie, een videorecorder, een cd-speler en enkele boxen buitge maakt. Hij kwam het huis binnen door de achterdeur. De' bewoners troffen volgens de politie in huis een ravage aan. Een 39-jarige bewoner van de Jan Thijssenhof ontdekte vorig week dat zijn auto was opengebroken. De ra dio/cd-speler was verdwenen, hoewel deze voorzien was van een afneembaar front, zodat het toestel voor anderen onbruikbaar is. De eigenaar stelde de poltiie op de hoogte. Dat deed ook een 55-jarige inwoner van Nieuwegein, die moest constateren dat zijn auto was gekraakt. De wagen stond geparkeerd aan de Wiardi Beck- manstraat. Ook hier bleek de radio te zijn weggehaald. r\ geselekteerde shirts korte- en lange mouwenHALVE PRIJS Alle jacks (ook leder) 40% tot 50% korting Zomerpantalons (katoen/pol./alle mt.) van NU 49,- Restanten schoenen HALVE PRIJS I 1 WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Aanbieding geldig tot 12 september 1992. "VÖÏÖP 9'fb natkeet- AGFA TOPFOTO'-kwaliteit, 10 x 15 cm. Gratis minialbum, "goed" getest (juni 1992). Onder zeer grote belangstelling heeft vorige week woensdagmor gen de plechtige uitvaart plaatsge vonden van pastor Gerard van der Beek. De Petrus en Pauluskerk was tot op de laatste plaats bezet en zeer veel Soesters betuigden met hun aanwezigheid hun mede leven en betrokkenheid bij de overleden priester. De viering had overigens nauwelijks het karakter van een rouwdienst en was daarmee volledig in overeenstemming met de wensen die pastor Van der Beek daarover nog tijdens zijn leven had meegedeeld. Dankbaarheid overheer ste het verdriet, zoals ook pastor Jan Houben - een van de zeven celebranten die aan de viering deelnamen - in zijn inleidend woord vaststelde. Houben sprak in dat verband van "gemengde gevoelens": zowel verdriet en gemis als opluchting en dankbaarheid voor alles wat de pastor in zijn aardse bestaan had betekend voor zijn medemensen. Kort schetste hij de levensgang van de ze "pastor met hart en ziel", die recht door zee was en met beide benen op de grond stond, meer dan 35 jaar lang trouw aan de kerk, maar ook met een open vizier naar de tijd van vandaag: voortrekker, leraar, organisator, inspi rator en toeverlaat voor zijn collega's, die kon terugkijken op een rijk leven en ondanks zijn ziekte nog zeer velen tot het laatst had bemoedigd. De uitvaartdienst werd geleid door ze ven celebranten: hulpbisschop mgr. J. de Kok, deken F. Zwarts en de Soester pastores H. Goddijn, J. Houben, H. Sa- venije, C. Spithoven en J. Vaissier. De liturgie werd ondersteund met liederen gezongen door de koren van zowel de Petrus en Pauluskerk als de Heilige Fa- miliekerk. Boventoon Hoofdcelebrant mgr. J. de Kok - een persoonlijke vriend van pastor Van der Beek - stelde vast dat het leven als lijn tussen de twee poorten (geboorte en dood) het centrale thema in het leven van Gerard van der Beek was geweest. "Pasen, het feest van de opstanding, was voor hem het grote feest; niet om dat je dan gemakkelijke antwoorden krijgt, maar omdat je daar beginnen moet," aldus de bisschop, die liet weten dat de pastor zijn wensen over de uit vaart nog onlangs had bijgesteld, zodat de verrijzenisgedachte daarin de bo ventoon zou voeren, en daaraan de laatste weken nog een aantal liederen had toegevoegd waarin het vertrouwen op God tot uitdrukking wordt gebracht. Volgens mgr. De Kok was Gerard van de Beek wel de allerlaatste geweest die zichzelf heilig zou laten verklaren en beschikte hij niet over een vroomheid van het halfzachte soort, omdat hij zijn eigen weerbarstigheden goed kende. Deken F. Zwarts onderstreepte o.a. de leidende rol die de pastor had gespeeld in de samenwerking tussen de paro chies in de regio en het dekenaat Amersfoort. "Hij was als mens, man en priester iemand die altijd inspireerde, hielp en bemoedigde. Dank aan God voor zulke mensen, we hebben ze hard nodig," aldus de deken, die de Soester parochies opriep elkaar vast te houden. Eén van ons Ook het Groot Gaesbeeker Gilde had een belangrijk aandeel in de uitvaart dienst. "Hij was een van ons," stelde ouderman W. v.d. Breemer vast. Het Gilde bracht de pastor - die enige jaren geleden officieel tot Gildepastor was benoemd - een indrukwekkend eerbe toon, dat o.a. bestond uit het overven-- delen van zijn lichaam. Omdat volgens het gebruik de overleden Gildepastor ook "even" als Gildekoning wordt be- pagina Foto: Goos van der Wilt. Leden van het Gilde-bestuur bege leidden pastoor Van der Beek naar zijn laatste rustplaats. schouwd werd de koningsmantel sym bolisch voor de kist omhoog gehouden. Na de dienst begaven de honderden aanwezigen zich in een lange stoet naar de begraafplaats aan de Dalweg, waar de begrafenis plaatsvond onder leiding van mgr. De Kok. Hier betrok het Gilde de erewacht naast het graf en brachten allen de laatste eer aan pastor Gerard van der Beek. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK (stroganoff) nnrn per kg 2U?U DIKKE RIBLAPPEN .oe.n per kg 1U?U HAMLAPPEN per kg 10?° Altijd kwaliteit en betaalbaar. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Informatie bij MAKELAARPII OP MAA T BURG GROTHESTRAAT32 SOEST-TEL. 02155-11304 T X T V T ~A G E Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1