1098 /Ah Visser mag van CDA niet 'soleren' GRAS MAAIERS ik- of [achten? r9.- iRKAMKS Wereldruiterspelen toch in Soest Nieuw record van aantal Soesters Officieel welkom voor acht Schotten - ACTUEEL Gemeenteraad verwerpt nieuwe verordening cie. Minderheden Timmy van Wacht Op Scheijen (8) Antwoord Burgemeester De Widt nu ook ambtenaar burgerlijke stand Perceel van Auto Alblas heeft genoeg ruimte voor AH V PAGINA, EN MEE!!! WOENSDAG 15 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Verwijten over interview in Soester Courant E 'ONDERHOUD LEN (alle merken) \LTENA iEDSCHAP Niet meer rschil is een tussen van PECIAALZAAK College verleent vergunning onder druk van meerderheid raad Gemeente telt per 31 december 41.640 inwoners CDA, VVD en D66 stemmen tegen eidscontrole De kracht van de reclame ligt in de herhaling Soest telt steeds groter aantal vreemdelingen Protest tegen geringe winkelbestemming A.A. VAN BREUKELEN B.V. Wiui vsiii lloorii s;NV0B s Soester successen op Floriade 1992 retoerbeurs Uitwisseling in kader van Operation Friendship Schotten raken geld kwijt in hotel 62 telefoon 02155 -10740 irn BEDDEN 35 21 EN TEXTIEL are trekjes vertoont. Zijn het de ine, de rooie oortjes van Frans uilen van Mieke Swinkels of de /isser? rschap van het wurm dat Struc- -familie alweer een forse ruzie vindt dat Visser niet te veel Structuurvisie alleen zijn troe- DA, vind ik, want als ruimtelijk gens mij best de stiefvader van emen, net zoals Menne in die t als degene die persoonlijk het t heeft bewerkstelligd - wat ook il niet mee af, want er zijn een n beetje besmuikt op de achter- VVD en de club van Gemeen- I k nog wel het GPV/SGP/RPF en willen hebben omdat ze het Vlet hen erbij wordt het vader- zaak. De VVD heeft in elk ge- drage geleverd, zoals dat heet, ht op aanspraken, al valt-ie op ïn de familie. Günther Plomp nigszins suspecte rol van de )f-glazenwasser: de buitenech- 2raf niet zeker is of hij niet óók boreling kan zijn. Nou ja, dat rlijk niet aan de grote klok... de functie van afgewezen min- r in elk geval met toedichten, 'uchting, en eigenlijk daarvoor i Harry Witte valt in deze con- ste te omschrijven als een voor wen/ suprème jammerlijk faal- ren Harry werd in elk geval al dijk doorgeprikt. i de onafzienbare rij insprekers 1 kwamen roepen dat het zoal el afzichtelijk lélijke baby zou rovocatus uiteindelijk de beste i de pijnlijke barensweeën van i van gekomen is, was ook niet maar met wat persen en zuch- in toch eindelijk geklaard. Ge- t opgroeien maar blijken, kindje is er en het laat zich niet n elk geval mee tot 2010, dus ontwikkeld zal hebben tot een telijk mormel, dat wachten we net z'n allen nu wél voor moe- beeldige gevaar van een post- i best eens kunnen zijn dat we - s van Pieter Leonard van den Zen: "Elk vogeltje zingt zoals het ge bekt is." Met deze en andere woorden pareerde wethouder Jan r Visser donderdagavond aan het begin van de raadsvergadering de Herwijten van het CDA, dat hem (en in het voorbijgaan ook zijn col lega-wethouder Mieke Swinkels) beschuldigde van "solistisch op treden". CDA-fractievoorzitter Kees Verheus had het College van B. W. een lijvige brief met; vragen voorgelegd over het interview met Visser over de Structuur- visie, dat in de Soester Courant van 1 juli stond. De wethouder deed daarin een aantal uitspraken, die bij de CD A-fractie volkomen in het verkeer de keelgat waren schoten. fVerheus maakte met name bezwaar te gen de "ik-trend" die uit het interview naar voren kwam. "De wijze waarop de wethouders Swinkels en Visser hun me- ning publiekelijk maken, zeker inhou- delijk gezien, stoort en verontrust ons," aldus Verheus, die dat op verzoek van Kees Boerkoel (PvdA) nog eens har- dop voorlas, voordat Visser - te laco- niek naar de smaak van CDA en PvdA- j al direct met de antwoorden van wal stak. Wisser liet weten dat het College net als het CDA van mening is dat de Struc tuurvisie niet het werk van één wethou der is, maar weigerde toe te geven dat het "hoogst onfatsoenlijk" was dat de uitkomst van het proces aan één wet houder werd toegeschreven, zoals het CDA hem verweet. "Dat blijkt nergens uit," aldus Visser. Hij wees er verder op dat in het interview veelvuldig het "woordje "wij" werd gebruikt, zodat er over de betrokkenheid van velen geen twijfel kon bestaan. Op verzoek trok Visser wel het woord "ratjetoe" terug als omschrijving voor [de wijk Klein-Engendaal. Op het CDA-verwijt dat hij toch zelf politiek 'verantwoordelijk is voor deze "ratje- Itoe" antwoordde Visser dat Klein-En- gendaal al jaren vóór de Structuurvisie speelde, en daarom de verantwoorde lijkheid was van de héle politiek. Zeer ontstemd was het CDA over Vis sers opmerkingen aan het adres van de Kamer van Koophandel en van dhr. Brunekreef. Van de eerste had hij in het interview gezegd dat ze "alleen maar hadden gedacht: "waar zullen we nou nog 's tegen protesteren?" en de tweede had hij een "letterdief' genoemd, die het College "voor politiek gewin wilde vangen op regeltjes en artikeltjes". Excuses De CDA-fractie eiste dat de wethouder daarvoor zijn excuses zou maken, maar Visser verklaarde dat hij deze opmer kingen niet namens het College had ge maakt, dat hij zijn persoonlijke mening had gegeven ("in dezen geen spreek buis van het College") en dat eventuele klachten - als die zouden binnenkomen - volgens de spelregels behandeld zou den worden. Vissers schampere uitspraken over het Structuurplan van de WD, over uitla tingen van WD-fractievoorzitter Neks Blommers, over het functioneren van de commissie Financiën, over het func tioneren van het vorige College, over het functioneren van de CDA-raads- fractie en over de uitspraken van wet houder Swinkels - Verheus had een compleet waslijstje verzameld - deed de wethouder af met de opmerking dat het College deze mening niet deelde, al thans "voor zover de uitspraken nega tief worden geïnterpreteerd, wat ik be treur", aldus Visser. "Hoewel het Col lege als collectief niet dezelfde bewoor dingen zou hebben gebruikt dient reke ning te worden gehouden met het gege ven dat 'elk vogeltje zingt zoals het ge bekt is'." 'U kent mij' "U kent mij," vervolgde hij. "Daarvoor dient ook enige ruimte te bestaan, om dat harmonie niet ontstaat door één en kelvoudig geluid, maar uit een samen stel van meerdere stemmen. Het Colle ge zal er daarbij overigens voor waken dat de toonhoogte niet zodanig afwijkt dat de harmonie wordt verstoord." Het College zou daar volgens "zorgvuldig" mee omgaan. Op de vraag hoe het College dacht te voorkomen dat één lid uitspraken doet die niet gedragen worden door het hele College antwoordde Visser: "Het is in Nederland niet ongebruikelijk, en in Soest ook niet, dat een wethouder van- Jan Visser. uit zijn eigen visie uitspraken doet in het belang van een bepaaald beleid, in dit geval de Structuurvisie." Het interview bevatte volgens hem ook positieve op merkingen en hij had op verzoek van de krant alleen de achtergronden en het belang van het document geschetst. Voor bijzondere maatregelen om der gelijke situaties te voorkomen, zoals het CDA had gevraagd, zag het College geen reden. Visser: "Het zou anders zijn wanneer de uitspraken waren ge daan namens het College of in strijd wa ren met het beleid van het College of de raad." Grievend? Verheus vond de antwoorden van de wethouder "prachtig", maar tevreden was hij allerminst. "Wat in de krant staat lijkt nergens naar." Hij meende dat sommige uitspraken grievend wa ren overgekomen en eiste alsnog excu ses van Visser. Ook Kees Boerkoel spuwde vuur over de manier waarop Visser had geantwoord: "Dit is een la chertje." Visser beperkte zich in de tweede in stantie tot de opmerking dat het hem speet als sommige uitspraken als grie vend waren opgevat. Of die formule ring hetzelfde was als een openlijk ex cuus is nog de vraag, maar Verheus drong verder niet aan. i De Nederlandse Hippische Sport bond krijgt toch toestemming voor het houden van onderhoudsproe- ven op de Vlasakkers. Het college heeft zijn standpunt herzien, nadat een meerderheid van de raad (WD, CDA, PvdA en D66) had aangedrongen op een vergunning. De proeven worden in de zomer van 1994 gehouden. Burgemeester en wethouders hadden de vergunning aanvankelijk geweigerd te verlenen. Ook nadat de NHS een be- zwaarschrift had ingediend, bleven B en 1 W halsstarrig 'nee' knikken. De WD sprong op de bres voor de NHS en kreeg het CDA, de PvdA en D66 mee. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag werden vragen van de vier fracties over de beslissing van B en W beantwoord. Het college gaf bij monde van wethouder Mieke Swinkels (D66) te kennen dat toestemming ver lenen voor het evenement indruist te gen het gemeentelijk milieubeleid. "Als we ja zeggen, dan betekent dat dat we andere milieubelastende evenementen niet kunnen weren." Swinkels stelde voor dat de fracties eerst alle stukken zouden bekijken, zodat ze alle feiten zouden kennen. "Als er meerderheid voor is, moet het college binnen 24 uur vergunning ver lenen", eiste Neks Blommers van de WD niettemin. Burgemeester Hans de Widt zei dat het college de meerderheid van de raad zou respecteren. Waarop Hans van Wuijckhuijse van Gemeente belangen Groen Soest reageerde met de opmerking dat het respect voor de natuur in zijn fractie zwaarder weegt. Vervolgens werd de vergadering op verzoek van Blommers geschorst. Na het oponthoud kwam ze met een lijst van handtekeningen van raadsleden die wilden dat het college binnen 24 uur alsnog een vergunning zou afgeven. Fractievoorzitter Harrie Witte van Ge meentebelangen sputterde nog tegen. "Hij betichtte Blommers van het kwe ken van een 'snibbige sfeer'. "Het moet geen prestigekwestie worden tussen de raad en het college. De argumenten zijn belangrijk. We moeten eerst kijken en dan een beslissing nemen." Onder druk van een meerderheid van de raad zegde De Widt echter toe dat het college vrijdag een extra vergade ring zou inlassen over de aanvraag van de NHS. Daarin zou worden besloten dat de onderhoudsproeven toch op de Vlasakkers mogen plaatsvinden. De onderhoudsproeven maken onder deel uit van de Wereldruiterspelen 1994 in Den Haag. Op 30 juli en 6 au gustus worden ze, kort voor de cross- country en de marathon van de vier spannen, gehouden. Aanvankelijk zou den de onderhoudsproeven in Zoeter- meer plaatsvinden, maar de gemeente raad van die plaats floot het tot mede werking bereid zijnde college terug. Een meerderheid van de Soester raad is van oordeel dat het voor Soest goed is dat binnen de gemeentegrenzen een in ternationaal sportevenement plaats vindt. In de gemeente Soest woonde in 1991 een record aantal mensen. Volgens de gegevens van de afde ling bevolking telde Soest vorig jaar 41.640 inwoners. Het oude record dateerde van 1988 toen 41.603 mensen zich Soester kon den noemen. De vrouwen (21.431) zijn in de meerderheid. Van het totale inwonersaantal herbergt Soesterberg 5.562 mensen. Dat is geen record. Van 1965 tot en met 1968 woonden daar meer dan zesduizend personen. Het aantal ingezetenen van Soest groei de gestaag in 1991. Alleen in juni en ok tober stelde de afdeling bevolking een lichte afname vast. De bevolkinsgroei is te verklaren door een geboorte-overschot van 118, waar aan de mannen met 82 personen de grootste bijdrage hebben geleverd. Daarnaast vestigden 1.896 mensen zich in Soest, terwijl 'slechts' 1.806 mensen hun heil elders zochten. Volgens de archieven van de gemeente telde Soest in 1815 1.560 inwoners. Ruim een eeuw later was dat aantal ge groeid tot boven de achtduizend, terwijl kort na de oorlog 23.170 mensen in de gemeente stonden ingeschreven. In 1975 werd voor de eerste keer de grens van veertigduizend inwoners over schreden. Sindsdien is het aantal inwo ners nooit meer onder dat aantal geko men. Uit de gegevens van de gemeente blijkt dat het grootste gezin uit zeven perso nen bestaat. Er zijn nog 32 gezinnen van die omvang. Wat betreft de kerkelijke gezindte vor men de rooms-katholieken met 12.719 geregistreerden de meerderheid, hoe wel van 14.797 mensen de religieuze achtergrond niet bekend is. De Neder landse hervormde kerk kan buigen op 6.146 leden, de gererformeerde kerk op 3.699, terwijl in Soest ook 1.597 Mohammedanen leven. De overige stromingen hebben bij elkaar 2.055 le den. Het statistisch overzicht van de ge meente Soest is voor 15 gulden ver krijgbaar in het informatiecentrum in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein. Town", A.P. hield dinsdagmorgen een ontrole aan de Soesterberg- an de 242 passerende auto reden er 14 te hard. Zij kre- "oces-verbaal. De top lag op Een meerderheid van de gemeente raad heeft de door het College van B. W. voorgestelde nieuwe verorde ning voor de commissie Minderheden vorige week - bijna letterlijk "bij het scheiden van de markt" - van de hand gewezen. Het voorstel vond geen ge nade in de ogen van het CDA, de WD en D66. De motieven van de tegenstemmers bleken overigens op het late tijdstip - na de langdurige discussie over de Struc tuurvisie hadden de raadsleden duide lijk haast - nogal uiteen te lopen. Zo vond het CDA bij monde van Bart Krol dat wethouder Kingma eerst de harde toezegging moest doen dat de commis sie vanaf 1994 echt alleen uit vertegen woordigers van de (buitenlandse) be langengroepen zou gaan bestaan. King ma kon dat niet beloven. Namens de WD liet Bert Krijger we ten dat hij tevreden was met de bestaan de verordening, en dat het gesoebat en het beslissen vóór en óver mensen maar eens moest ophouden. "Wie zijn wij om nu op te leggen dat het in 1994 allemaal anders moet?. Laat de nieuwe gemeen teraad dat maar bepalen." Gré van Eek (D66) sloot zich daarbij aan, vooral gezien het "wantrouwen" dat zij bij de commissie tegen de nieuwe verordening had geproefd. "Wij vrezen het ergste op die manier. Laat de com missie voorlopig maar gewoon door gaan, dan zien we in 1994 wel verder." Wethouder Frans Kingma legae nog eens uit dat hij de door Krol geëiste toe zegging niet icon doen. Hij liet verder weten dat, indien de raad het voorstel zou verwerpen, de oude verordening van kracht zou blijven. Met 13 tegen 11 stemmen stemde de raad tegen het Col legevoorstel. Het aantal buitenlanders dat in Soest woont, neemt sinds 1975 elk jaar toe. In 1991 bedroeg het aantal vreemdelingen 3.317 personen. Dat is acht procent van de plaatse lijke bevolking. De Turken zijn het sterkst vertegen woordigd met 1.315 mensen. De Verenigde Staten komt op de twee de plaats met 1.115 immigranten. Het betreft hier voornamelijk fami lieleden van Amerikaanse militairen die in verband met de NAVO-over- eenkomst zelf niet als burger staan ingeschreven. De Marokkaanse be volking staat derde met 285 perso nen. Uit Groot-Brittannië zijn 130 mensen in Soest neergestreken. Ver der wonen in Soest onder anderen 85 Duitsers, zestien Filipijnen, ne gen Joegoslaven, zeventien Indone siërs, acht Zuidkoreanen en vijftien Denen. In Soest wonen mensen van 59 verschillende nationaliteiten. Drie burgers zijn staatloos. Volgens de gegevens van de politie verbleven per 31 december 1991 nog 278 andere buitenlanders in Soest. Zij hebben een verblijfsver gunning aangevraagd. Het betreft vluchtelingen, mensen die om ge zinshereniging hebben verzocht of mensen die vanwege hun studie in Soest willen wonen. Soests jongste actievoerder noemde we hem in de krant van begin juni: Timmy van Scheijen (8 jaar). Hij stuurde eind mei een brief aan Bur gemeester en Wethouders om aan te dringen op een veiliger Dorrestein- weg. Timmy wist minstens 50 handteke ningen uit de buurt onder zijn brief te krijgen, wel een teken dat de wijkbe woners het helemaal met hem eens waren: de Dorresteinweg is veel te gevaarlijk met al die auto's, brom mers en fietsen die over de stoep rij den en de vrachtwagens die door de straat komen. De brief van Timmy werd volgens de gebruikelijke routine "ingeboekt" en hij kreeg dus per 1 juni een briefje van B. W. terug: over vier weken zou hij antwoord krijgen. Welnu, Timmy wacht nog steeds. "Ik heb nog NIETS van u gehoord," laat hij B. W. in een nieuw briefje weten. Hij schrijft er voor alle zeker heid maar bij hoe de toestand inmid dels geworden is: "Het is nog steeds héééééééél ge vaarlijk op de Dorresteinweg. Mijn buurvrouw is van de week bijna overreden, en dit is ook bijna bij mijn vader gebeurd. Het is echt héééééééél belangrijk dat u iets aan de Dorresteinweg doet!!!!!!," aldus Timmy, die ruim gebruik maakt van é's, hoofdletters en uitroeptekens. Of dat zal helpen moet worden afge wacht. Burgemeester Hans de Widt is sinds vorige week donderdag officieel ook ambtenaar van de burgerlijke stand in Soest. De gemeenteraad besliste dat afgelopen donderdag, als laatste "be stuursdaad" voor het zomerreces. Aan de benoeming kwam - zoals ge bruikelijk - een officiële stemming te pas. Alle 24 aanwezige raadsleden brachten hun stem op de burgemeester uit, die dus met algemene stemmen ge kozen was. Aan zijn vele openbare functies voegt De Widt er dus nog één toe. Directe aanleiding tot het raadsbesluit was de nogal eens geuite wens van aan komende bruidsparen om door de bur gemeester zélf te wordenj'getrouwd", maar er was volgens het College van B. W. nog een praktische reden: "De behoefte tot huwelijksvoltrekking be staat ook in bijzondere omstandighe den, bijvoorbeeld als er zich oorzaken voordoen waardoor de gemeentelijke organisatie geheel of gedeeltelijk niet kan functioneren. Verondersteld mag worden dat de burgemeester ook onder deze omstandigheden paraat en aan spreekbaar is, waardoor er toch o.a. hu welijken kunnen worden voltrokken." Volgens B. W. is vanuit die behoefte vrijwel iedere burgemeester in Neder land ambtenaar van de burgerlijke stand in zijn gemeente. De gemeenteraad stemde - na de afmat tende beraadslagingen over de Struc tuurvisie - zonder discussie met de be noeming in. Over de "omstandighe den" werd verder met geen woord ge rept, maar het was dan ook al tegen middernacht. De burgemeester liet overigens weten dat hij in zijn nieuwe functie veel bruidsparen gelukkig hoopte te maken. De firma Alblas (Van Weedestraat) heeft onlangs bij het College van B. W. geprotesteerd tegen de haars in ziens veel te geringe winkelbestem ming, die uit hoofde van het winkelbe leidsplan gelegd wordt op haar per ceel. Daardoor is het uitgesloten dat een bedrijf als Albert Heijn zich daar zou kunnen vestigen. Vorig jaar al bereikten het gemeentebe stuur en het autobedrijf in principe overeenstemming over de verplaatsing naar het industrieterrein. Het perceel kon daardoor een winkelbestemming krijgen. Over de omvang daarvan zou echter nog een uitspraak gedaan moe ten worden. Dat zou pas na de besluit vorming over de Structuurvisie kunnen gebeuren. Uit de krant heeft de firma onlangs ver nomen dat er gekozen is voor een win kelbestemming van slechts 300 vier kante meter, en daar heeft Alblas be zwaar tegen. Gelet op de perceelsgroot te van ruim 2000 meter, waarvan ruim 1500 meter bebouwd, moet het immers mogelijk zijn een bedrijf ter grootte van bijvoorbeeld Albert Heijn - volgens de bij dat bedrijf in gebruik zijnde normen - te huisvesten. Met enkele aanpassin gen zou de parkeerdruk op eigen ter rein kunnen worden opgevangen, aldus Alblas. JMmB6EUKELENbv m m adviseurs in. hypotheken A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer don 25 joor ervaring in: hypotheken vastgoed assuiantién HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 indeling adres ligging woning verdieping algemeen Soest Alb. Cuyplaan de Engh 4-kamer appartement op de 4e etage woonkamer met open haard en parketvloer, moderne keuken, hal, toilet 2 slaapkamers, douchecel berging op de begane grond, zeer verzorgd appartement Gevraagde koopsom f 98.000,- plaats Soest adres Wilhelminalaan ligging centraal en mooi gelegen woning vrijstaand, garage, c.v., grote tuin (ca. 479 m2) indeling entree, toilet, kelder, ruime woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer zolder bergzolder met vlizotrap algemeen enig achterstallig onderhoud Gevraagde koopsom f 319.000,- plaats Soest adres Heefakker ligging achter nieuw gemeentehuis woning 14 halfvrijstaande woningen met garage indeling entree, meterkast, toilet, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toil., extra hobbyruimte (12 m2) zolder zolder met vaste trap, mogelijkheid voor 4e slaapkamer algemeen ca. 350 m2, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type Al v.a. v.o.n. f415.000,- plaats adres ligging woning indeling verdieping zolder algemeen Soest Mariastraat Soestdijk vrijstaande villa met garage en c.v. hal, toilet, kelder, studeerkamer en 2 kamers ensuite 3 slaapkamers en badkamer ruime zolder met vaste trap grondoppervlakfe.- ca. 300 m2. Gevraagde koopsom f 315.000,- BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW ^VWG( VERBOUW RENOVATIE ff ONDERHOUD In de reeks van binnententoonstellin- gen die in hef Exposarium van de Flo riade te Zoetermeer worden gehou den, is nu de expositie van o.a. Rozen, Anthuriums en Lathyrus, onder het motto "Rozenfestival". In de laatste categorie behaalde Paleis Soestdijk in een fraai decor een groot aantal eerste prijzen. Het ras "Candy" behaalde het predikaat "beste nieuwig heid". Ook werd aan de inzending van het Koninklijk Huis de fel begeerde en hoogste jaarlijkse Lathyrusonderschei ding, de Carleebeker, toegekend voor de beste inzending met meer dan 15 rassen. De heer J.W.E. Stam uit Soest zag zijn inzending Lathyrus bekroond als beste amateurinzending met 7 eerste prijzen, en verwierf voor een jaar de "Zilveren Kan" voor de zesde beste Spencerras sen. Van de heer Stam werd het ras "Southampton" genomineerd voor de Hagelunieprijs. De heer P.J.R. van Laar uit Soestdijk tenslotte kreeg een vijftal eerste prijzen voor zijn bijdrage aan dit bloemenfes- tijn. Deze zevende binnententoonstel- ling duurt nog tot en met zondag 19 juli a.s. U BOFT wanneer u van lezen houdt. U komt zélfs in de vakantie tijd te kort wanneer u een keus maakt uit ons grote aanbod van boeken. Oók En- gels- en Duitstalige en legio kinder boeken. Open di. t/m vr. 9.00-16.00 uur (zaterdags 10.00 -14.00 uur) Baarn, Dahliastraat 20, tel. 02154 - 21895 Zijn Schotse jongeren 'rechtser' dan hun Nederlandse leeftijdgeno ten? Die vraag kan wellicht in de komende anderhalve week wor den beantwoord. Maar maandag middag was het puur toeval dat acht Schotten plaatsnamen op de zetels van de WD en het CDA, terwijl hun Hollandse gastheren en -vrouwen aan de 'linkse' zijde in de raadzaal neervlijden. Zeven scholieren uit Schotland en be geleidster Doris Murray waren eergis teren in het gemeentehuis om te worden ontvangen door burgemeester Hans de Widt. De buitenlandse gasten, van wie sommigen voor het eerst in het buiten- Twee Schotten zijn zondagnacht een aanzienlijke som geld kwijtgeraakt. De oorzaak daarvan is een insluiper die het geld uit hun hotelkamer weg nam. Een 23-jarige Schot mist vijftig En gelse ponden (circa 175 gulden) als mede vijfhonderd gulden. Van zijn landgenoot werd 350 gulden en 350 pond Sterling (circa 1225 gulden) gestolen. Hij had de deur van zijn ka mer, een aanleunkamer van een ho tel aan de Birkstraat, niet op slot ge daan. land vertoeven, zijn zondag in Neder land gearriveerd in het kader van de uit wisselingen van Operation Friendship en logeren tot en met 26 juli bij jongeren uit Soest en Baarn. Op het programma staan veel activitei ten, zoals excursies naar Amsterdam, Utrecht en Amersfoort, bezoeken aan De Efteling en het Muiderzand, maar ook een sportdag, een barbecue en een weekeinde zeilen op de Loosdrechtse Plassen. Tussen de bedrijven door wordt de Schotten even rust gegeund, maar het programma zou natuurlijk on volledig zijn, als de gasten van het Ver enigd Koninkrijk niet naar een panne- koekenrestaurant zouden worden mee getroond. Culturele spijs is er ook. De Widt voer de de Schotten maandagmiddag met een aantal wetenswaardigheden van Soest. Gemakshalve noemde hij de Eng 'a mountain', al besefte de burgervader terdege dat de bergen in Schotland veel hoger zijn dan de plaatselijke stulp uit de ijstijd. De Schotten, afkomstig uit Glenrothes dat dertig kilometer ten noorden van Edinburgh ligt, werden welkom gehe ten door De Widt. Hij sloeg de plank niet mis door te stellen dat de Schoten jammer genoeg hun eigen weertype hebben meegenomen. "Maar de weers voorspellingen zeggen dat het de ko mende dagen mooier wordt", stelde hij de Schotten gerust. Omdat de gasten en hun 'hosts' in de raadzaal uit elkaar za ten, sprak De Widt de hoop uit dat de deelnemers aan de uitwisseling snel door elkaar zullen zitten. Burgemeester Hans de Widt verwel komt de Schotse gasten. Foto: Goos van der Wilt. Daar heeft Doris Murray alle vertrou wen in. De begeleidster is reeds sinds 1947 betrokken bij Operation Friends hip. "Ik heb het nog nooit meegemaakt dat we na afloop zeiden dat het niet leuk was. Wat voor het weer het ook is of hoe het programma er ook uitziet, de con tacten zijn het belangrijkste en jongeren raken altijd makkelijker met elkaar in gesprek." In Schotland is Murray voorzitter van de plaatselijke afdeling van Operation Friendship, een internationale organi satie die uitwisselingen voor jongeren organiseert. Behalve Nederlanders en Schotten, doen ook Amerikanen, Zwe den, Ieren, Welshmen, Engelsen en Duitsers mee. Tsjechoslowakije wordt dit jaar voor het eerst bij de onbegrens de ontmoetingen betrokken. Sommige Soesters en Baarnaars die momenteel een Schot in huis hebben, waren vorig jaar in de Verenigde Staten. Enkele an deren hebben de VS in 1993 als be- stemming.De Widt gaf maandag na mens het gemeentebestuur aan alle deelnemers een vrijkaartje voor Aqua Indoor. De burgemeester ontving op zijn beurt het wapen van Glenrothes en een documentatiemap van de thuisbasis van de Schotten. Kort daarna vlokten de Schotten en de Nederlanders alweer ineen, zodat de politieke gezindheid al lang meer aan de orde was. En zo hoort het ook bij een uitwisseling.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5