schoeiiuiltcr UUR GRATIS Schoemaker heeft de airco voor het Hollandse klimaat. Von Oosten Soesterai 'Waar kun je Uniek bedrijf in vroegere Oudheidkamer Zomervlinders in Soest: terug van weg geweest 'Medal of Honour' voor pastor Scholtens itffl Wij weten als geen ander waar we 't over hebben Medische dienst IVARIAÏPAGINA4 WOENSDAl fotoservice KOLORKID EN MINI-FOTOALBUM ISOESTERBERG I f 7.50 voordeel AQUADUCK waterbedden Kerkdiensten Berichtgeving Soesterberg Het hoofd koel in de zomer, de voeten warm in de winter TEFAL Konig Projectmanagement taxeert voor OGB WOENSDAG 22 JULI 1992 BIJ ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN VAN UW KLEURENFILM. SOESTER COURANT Serie 'Vlinders kijken' in de Soester Courant Veel waardering voor 'Amerikaanse'pastor Bij Brilcentrum vindt u een uitgelezen collectie met tijdelijk Gers melk f Een goede zonnebril staat niet alleen goed, maar filtert ook het scherpe licht zoals uv en infrarood. Ifotoserv-^ ning wordt gehouden met de leefwijze van de vlinders. In juni/juli zijn de rupsen van het Land kaartje waarneembaar aan de onder kant van brandnetelbladeren. Die brandnetels moeten dan wel op een be schutte plek staan, bijvoorbeeld in de halfschaduw van bos of struweel. De rupsen zijn zwart en hebben twee ho rentjes (zie de tekening). Landkaartje (Araschnia levana) op Grote Brandnetel (Urtica dioica). Te kening: Paul Schoenmakers, uit: Atlas van de Nederlandse Dagvlinders. In de komende weken wordt aandacht besteed aan een aantal specifieke vlin dersoorten, die in het bijzonder profite ren van het natuurlijk groenbeheer in Soest. In de krant van 5 augustus is het Groot Dikkopjea)s eerste aan de beurt. Dus krijgt u zeker antwoord op al uw vragen. Amersfoort-Zuid Bu s s u in Leusdenveg 266 Huizerwcg 40, 033 - 63 01 83 02159 - 2 00 94 Vrijdagavond koopavond. Aqtiadnck is aangesloten bij de NVWS. Voor alle zekerheid! VAN weedestraat7« tel i7253 TECHNISCHE DIENST TEL. 10344' "Daar zijn we weer,stond er in grote letters op de poster waarmee in Soest een poosje geleden de vlinder-campagne werd gelanceerd. De poster was het startsein voor het "natuurlijk groenbeheer", een term die de meeste Soesters intussen ook wel bekend in de oren zal klinken. Vorig jaar kregen de in woners een krabber om de stoep schoon te hou den van ongewenst "onkruid", een belangrijk wapen in de strijd tegen het gif in Soest. Dit jaar legt de afdeling Groenbeheer van de gemeente het accent vooral op het "natuurlijk groenbeheer" in de plantsoenen en het openbaar groen. Wat merkt u daarvan, en waar doen ze het voor? Wordt Soest een brandnetel-paradijs, of is de bedoeling toch anders... Zondag 26 juli 1992 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk< Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 zie geref. kerk Sterrenberg, Huis ter Heide 10.30 mw. A. Visser GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 drs. H.J. Bavinck, Baarn; gez. dienst Zaterdag 25 juli en zondag 26 juli 1992 HUISARTS Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: F.L.J.A. de Wijs, Dolderseweg 17, Huis ter Heide, tel. 03404-31731. KRUISWERK Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel. (03463) 51540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag 13.00-14.00 uur. Uitlenen van verpleegartikelen en informatie: elke werkdag 13.00-14.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Centrum .voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest-Baarn-Eemnes, Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. (03463) 52606. Spreekuren: Gezinsverzorging en bejaardenhulp: elke dinsdag en woensdag 9.30- 10.30 uur. Maatschappelijk werk: elke woensdag 9.30-^.0.30 uur. "Soesterbergse" kopij voor de Soes- ter Courant kan - uiterlijk op zondag - worden ingeleverd bij Dory Elie, Morane 13 in Soester berg, tel. 52391. Het materiaal kan ook - uiterlijk op maandag - rechtstreeks worden ge zonden aan redaktie: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of postbus 57, 3760 AB Soest), tel. 02155-14152, Fax 02155-24904. voor slechts 2.395.- De Climline 1800 is één van de nieuwe airconditioners van Tefal. En precies wat u nodig heeft in ons wispelturig klimaat. Want hij kan koelen, verwarmen en zelfs ontvochtigen. Bovendien is de Climline geruis- arm, verrijdbaar en energiezuinig, dank zij de ingebouwde timer. JE DENKT OOK AAN ALLES Soesterbergsestraat 57 WinkelcentrumSoest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 voormalige boerderij aan de Fer- dinand Huycklaan 18 - nieuwe "bewoners". Het is het kantoor van Konig OGB-Projectmanage- ment b.v., dat zich hoofdzakelijk bezighoudt met taxaties voor de onroerend-goedbelasting (OGB), in opdracht van een groeiend aan tal gemeenten. Omdat het één van de slechts drie landelijk werkende bureaus op dit gebied is, mag ge sproken worden van een uniek Soester bedrijf. Vorig jaar startte drs. H. Konig met één kamertje, een tafel en een telefoon in de oude boerderij, die heel wat Soesters nog kennen als de "voorloper" van het Museum Oud Soest, voordat het werd ondergebracht in het Artishock-ge- bouw aan de Steenhoffstraat. In korte tijd groeiden de activiteiten uit en op dit ogenblik telt het bureau zo'n 20 mede werkers, van wie vijf in vaste dienst, on der leiding van drs. H. Konig en zijn compagnon H. van Bommel. Het voornaamste "produkt" van Konig OGB-Projectmanagement zijn taxaties van onroerende zaken - voorheen "on roerende goederen" genoemd - die plaatsvinden in opdracht van gemeen ten. De OGB is de belangrijkste (eigen) inkomstenbron van eeii gemeente en het spreekt vanzelf dat het samenstellen van de tarieven en de aanslagen een ui terst secuur karwei is, waarbij heel wat komt kijken. Grote gemeenten voeren de taxaties meestal grotendeels in eigen beheer uit; middelgrote en kleinere ge meenten schakelen doorgaans een van de onafhankelijke bureaus in, zoals ook de Konig OGB-Projectmanagement er een is, naast bekende namen als de Hei- demij en de Grontmij. Elk object krijgt bij de vaststelling van de OGB een waarde toegekend. Dat kan variëren van een elektriciteitshuisje tot een woning of een bedrijf. Een sim pel kippenhok meestal niet, tenzij het ook door middel van een fundering aan de aarde is verankerd. Als voorbeeld wijst de heer Konig op het "Spreuken huisje" (een verkleinde kopie van het beroemde origineel dat vroeger aan het Kerkpad stond) in de tuin van de voor malige Oudheidkamer. "Dat heeft geen fundament, dus valt niet onder de OGB." Specialisatie Het vaststellen van de taxaties voor de onroerend-goedbelasting voor een hele gemeente is een omvangrijk, grootscha lig project, dat alleen kan worden uitge voerd door gespecialiseerde taxatiebu reaus. Konig werkt ook wel samen met de plaatselijke makelaars, maar het be drijf beschikt over een flink aantal eigen taxatie-experts, die diverse disciplines beheersen: in de eerste plaats uiteraard know-how op het gebied van taxaties, maar ook specialistische kennis op juri disch gebied en op het terrein van orga nisatie en automatisering, want de ge gevens moeten uiteraard allemaal ge automatiseerd aan de gemeenten wor den aangeboden. Konig heeft daarvoor een eigen systeem laten ontwikkelen: het ITOZ (Inventarisatie Taxaties On roerende Zaken). Het inventariseren van alle objecten in een gemeente vergt veel tijd. Uitgangs punt zijn uiteraard de gegevens die de gemeenten leveren; de taxateurs van Konig gaan gewapend met kaartmate riaal op stap en bekijken alle bouwsels "in het veld". Bij de vaststelling van de waarde van de objecten worden inge wikkelde methodieken gehanteerd. Niet de juiste waardebepaling van het object is van belang, maar de onderlin ge waardebepaling, want aan de hand van deze economische, waarde wordt de belastingdruk over de burgers verdeeld. Aan de hand van een referentie-net van 1 a 2 procent van de objecten, wordt de rest getaxeerd. Voor "incourante" ob jecten - zoals scholen, ziekenhuizen en dergelijke gebouwen waarvan niet di rect een waarde in het economische verkeer is aan te geven - wordt overi gens uitgegaan van de gecorrigeerde vervangingswaarde, die grotendeels ge baseerd is op bouwkundige aspecten. Actueel in Soest Het fenomeen van de OGB-taxatie wordt ook in Soest binnenkort weer ac tueel. Alle gemeenten moeten volgens de wet minimaal om de vijfjaar een her taxatie laten uitvoeren en aan het begin van volgend jaar is ook Soest aan de beurt. De ongeveer 18.000 objecten in onze gemeente worden dan opnieuw getaxeerd en ook hier geldt dat het erop aankomt de juiste waarde in de juiste waardeverhouding door de hele ge meente heen - de basis voor een rechtvaardige belastingaanslag - vast te stellen. Zo'n hertaxatie wordt een gecompli ceerd project, dat bovendien onder tijdsdruk moet worden uitgevoerd. El ke vertraging in de waardebepaling kan voor een gemeente een verschil van tienduizenden guldens aan renteder ving betekenen. Het spreekt vanzelf dat aan zo'n project ook zeer hoge eisen worden gesteld op het gebied van pro ject-planning en kwaliteit, want dat is van groot belang voor het bureau, de gemeente én de burgers. Konig schat dat met de hertaxatie van Soest wel zo'n acht maanden gemoeid zal zijn. Of de opdracht aan zijn bureau of aan een van Omdat de vlinders zo'n belangrijke plaats innemen in de veranderde ma nier waarop de gemeente het groen be heert, vormen ze een heel geschikt aan- knopingspunt om duidelijk te maken waar het allemaal om begonnen is. In deze krant wordt daarom in de komen- de weken - om de veertien dagen - extra aandacht gegeven aan enkele bijzonde re vlindersoorten, die inmiddels terug zijn van "weg geweest" in Soest: 'Vlin ders kijken'. Maar er is meer. In de zomer komt er een grote vlindertentoonstelling in het gemeentehuis - in samenwerking met de Vlinderstichting - en in het najaar worden er per wijk informatie-avonden georganiseerd, waar o.a. met behulp van dia's concreet wordt aangegeven wat de bewoners in hun omgeving kun nen verwachten. De afdeling Groenbe heer zal daarbij aan de hand van enkele geselecteerde voorbeeld-projecten la ten zien hoe "natuurlijk groenbeheer" eruit zal gaan zien. Nu de chemische bestrijding van on kruid in het groen en op de straten van Soest tot het verleden behoort, kunnen we steeds meer insekten in het open baar groen verwachten. Ook vlinders profiteren van een gifvrij beheer. Deze insekten en vlinders, en dan met name de vette rupsen, zijn op hun beurt weer voedsel voor vogels. "Natuurlijk groenbeheer" houdt echter meer in dan alleen het stoppen met be strijdingsmiddelen. Bij het beheer moet ook rekening worden gehouden met de aanwezigheid van de "natuurlijke be volking". Door op sommige plaatsen ook "wilde" planten te tolereren en zelfs te stimuleren, wordt het plantsoen gaandweg aantrekkelijker voor steeds meer soorten. Door niet alle onkruid te onderdrukken maar juist een bloemen rijke kruidenbegroeiing te stimuleren krijgen bijvoorbeeld nektar-planten weer een kans. De bermen langs de Ko ningsweg zijn daarvan een prachtig voorbeeld. Aan de hand van de vlinders is duidelijk uit te leggen waarop bij "natuurlijk groenbeheer" zoal gelet moet worden. Over het leven van de vlinder is name lijk heel veel bekend. Als we kijken naar wat een vlinder nodig heeft om van eitje uit te groeien tot volwassen vlinder, dan hebben we al bijna alle ingrediënten bij elkaar die in het "natuurlijk groenbe heer" zo'n belangrijke rol spelen: varia tie, veel bloemen (nektar voor de vlin ders) maar ook veel inheemse "onkrui den". Brandnetel en distel zijn bijvoor beeld belangrijke voedselplanten voor rupsen! De vlinder wordt daarom ook wel een "indicator" voor een goed milieu ge noemd. Beheersmaatregelen die reke ning houden met de vlinder - zoals het zorgvuldig kiezen van het maai-tijdstip en het laten staan van bosjes bloeiende distels - blijken dan ook een positief ef fect te hebben op de aanwezigheid van insekten, vogels en kleine zoogdieren. Vlinders kijken De komende weken wordt de vlinder dus "benut" om de lezers een en ander duidelijk te maken over het verande rende groenbeheer in Soest. Om de an dere week verschijnt er een artikel in deze krant over een vlinder (of rups), die op dat moment waar te nemen is. Er wordt verteld waar u de beestjes kunt vinden, wat hun favoriete voedsel is en hoe ze de winter doorbrengen. Sommi ge overwinteren bijvoorbeeld als pop, andere als rups, ingesponnen in over blijvend gras, en er zijn zelfs soorten die helemaal naar de Sahara vliegen...! Ook wordt aangegeven op welke ma nier in het dagelijks groenbeheer reke- Sinds vorig jaar kent de vroegere Oudheidkamér van Soest - de In de officiersclub op het Amerikaan se deel van de vliegbasis Soesterberg heeft zaterdagavond de feestelijke uit reiking plaatsgevonden van een "Me dal of Honour" namens de Ameri kaanse luchtmacht in Europa (USA- FE) aan pastor Henry Scholtens. De versierselen werden hem uitgereikt door generaal Reese, in aanwezigheid van o.a. kardinaal Simonis. tegen inlevering van deze bon geldig tot 31 aug. '92. VAN WEEDESTRAAT 87 - SOEST Op de fiets De eerste jaren kon pastor Scholtens al leen na vijf uur 's middags tijd vrijma ken voor zijn werkzaamheden op de ba sis. Hij genoot ervan weer onder de Amerikanen te zijn en fietste elke avond op en neer naar Soesterberg, waar hij de Amerikanen thuis bezocht. "De meesten waren voor het eerst van huis en hadden heimwee. Zo ontstond er een sterke band," aldus pastor Schol tens. Bijna altijd kreeg hij een maaltijd aangeboden: "Ik had in die tijd nooit honger..."In 1972 ging pastor Schol tens met pensioen, maar nog heel dik wijls gaat hij voor in de zaterdagmid dag-vieringen in de "chapel" op de ba sis, die in de jaren zestig mede door zijn bemoeienis werd gerealiseerd. Pastor Scholtens kreeg de onderscheiding uithanden van generaal Reese (USA FE). Pastor Scholtens (84) verricht al sinds 1954 diensten ten behoeve van de kat holieke gemeenschap onder de op Soesterberg gestationeerde Amerika nen. De eerste elf jaar deed hij dat al leen. De medaille was de eerste die na mens USAFE werd uitgereikt en is spe ciaal bedoeld voor overheidsvertegen woordigers, militairen of burgers van de "gastlanden". Kapelaan Lawrence Doyle noemde pastor Scholtens tijdens de plechtigheid een stukje "levende geschiedenis" van de Amerikaanse aanwezigheid op Soesterberg. Hij roemde zijn zegenrijke arbeid voor de basis en zijn pastoraal gevoel voor de noden van de mensen. Pastor Scholtens bemoeienissen met de op Soesterberg gestationeerde Ameri kanen begonnen in 1954, toen hij op verzoek de mis opdroeg voor de onge veer 50 katholieken onder hen, die pas waren aangekomen. Er was in die tijd nog geen "chapel" op de basis en voor de vieringen werd dan ook elke ruimte gebruikt die daarvoor in aanmerking kwam. Meestal verzekerde hij zich van de hulp van twee studenten, die hem op zondagmorgen hielpen met het oprui men van de officiersclub, "om de bier-, lucht nog voor de mis kwijt te raken," zoals pastor Scholtens zelf vertelt. De pastor vierde vorige week zijn 60-ja- rig priesteijubileum en is nog altijd ac tief voor de katholieke gemeenschap op de vliegbasis. Als geboren Groninger werd hij in 1932 priester gewijd. Daar na werd hij als docent naar de Verenig de Staten uitgezonden, waar hij 17 jaar werkte en later ook verbonden was aan een parochie. Zijn eerste kennismaking met de Amerikaanse luchtmacht vond plaats op de Fairmont vliegbasis. In 1949 kwam hij volledig "verameri- kaanst" terug naar Nederland, hoewel hij een graad heeft in de klassieke talen en negen talen spreekt. Hij was inmid dels Amerikaans staatsburger gewor den en moest weer Nederlander wor den om hier les te kunnen geven. Hij vestigde zich in Amersfoort, waar hij in 1954 werd "ontdekt" door de katholie ke pastor van de Nederlandse vliegba sis. Diep onder de gezien hebben 25 Soester agr genotes terugga het kader van Soest en Kedzi ze een weekje I collega's in en een dorp in d van Kozle. H antwoord op d Poolse boere Soest maakte. De Soesters - d ABTB - maaktei dering na voor 1 wijze waarop hu boerenbedrijf ui making heeft in terst vriendscha] ook in de toekor len krijgen. Ma Soesters op zoe om hun colleg; Oostblokland m de te staan. De Poolse boert moeilijke perio niet los staat va die het land sint tische bewind ir langrijkste oor: kapitaal, aldus CDA-raadslid plaatselijke AB renbond. "Het westerse invest vinden, omdat Het is begrijpt grond beschern geen middelen niet kunnen inv tie achter en d niet genoeg gel> investeringen t voorbeeld van t Van den Breei De reis van de voorbereid in s melagestichtin; voorzitter Ab 1 mediair, legde takten en Ring der. Namens c bestuursleden Adriaan van R bereidend wer Agrarisch f De Soesters k een min of me voorgeschotel vrijgemaakt vc tatie op de mai in Polen is o{ ook gelegenhe sche uitstapje toch op de ker se boerenbedi Breemer eigei ken is met de s land bestond reldoorlog. 'T de concurrenten zal worden gegund staat nog niet vast, maar het bureau is zeker ook "in de markt". Hoewel Konig OGB-Projectmanage ment nog een betrekkelijke "nieuwe ling" is kan het bedrijf al bogen op een aantal belangrijke successen. Zo wer den in Amstelveen, Huizen en een aan tal Drentse gemeenten al volledige her- taxatieprojecten gerealiseerd en nam het bureau een belangrijk deel van de taxaties van Rotterdam, Amsterdam en Groningen voor zijn rekening. Binnen kort worden de projecten opgestart in Zaanstad en Tilburg. Wetswijziging Hertaxatie van onroerend goed wordt steeds belangrijker. Binnen enkele ja ren wordt bovendien een wetswijziging van kracht, waardoor de OGB-taxatie ook het uitgangspunt wordt voor het huurwaardeforfait (inkomstenbelas ting!) en de waterschapsbelasting. De overheid stelt dan ook hoge eisen aan de kwaliteit van een hertaxatieproject Drs. H. Konig (l.) en H. van Bommel. Foto: Goos van der Wilt. en heeft mede daarom een landelijke toetsingcommissie ingesteld - de Raad van Waardebepaling - die die eisen for muleert en handhaaft. Ook aan de taxa teurs worden daarom hoge eisen ge steld. Om de benodigde specialistische kennis te verwerven is zeker tien jaar nodig, schat Konig, en hun opleiding (in eigen huis) vergt dan ook grote in vesteringen. Het Soester bureau is nog jong, maar roert zich al duchtig op de markt die tot dusver wordt beheerst door twee grote bedrijven. Konig: "Het is wel een klein wereldje, maar er zijn volop kansen voor een bureau als het onze. Toen we startten moesten we onszelf uiteraard eerst bewijzen. Het eerste project in Amstelveen werd echter een groot suc ces, en dat vertelt zich natuurlijk snel rond. Nu bellen de gemeenten óns- op..." De voormalige Oudheidkamer is uit de zetel van Konig OGB-Projectmanage ment. Foto: Goos van der Wilt. Het verschil de Poolse b leen een k wordt het aan de hand cijfers. Een Poolse voor 100 k uitbetaald, meer dan 1 boer vang f 37,25. B boer oogst per hectare ga haalt er Ander voo een hectare Polen moe helft: 400i krijgt 180. voor 100 k boer vangt En dan d< veehouder ter, zijn Pc doen met 1 kwartje oi landse ko melkgift v.' jaar; de Pc niet meer

Soester Courant | 1992 | | pagina 4