Hulleman opfïek R.0UD5B Vernuur - ï-:m nn Oosten Soester agrariërs weekje te gast in Polen klimaat. Visser gaat met commissie praten over meer tv-kanalen Veertig man weg bij Chemco T| Til 'Waar de vicieuze cirkel het kleinst is ofo^rvi ^Un een wa£en naar verketerin§' kamer Hans wewer Hairstylmg BRANDSMA dot Gerst, tarwe en melk in Polen en in Holland Spullenhulp zoekt met spoed ophaal- vrijwilligers (m) College voelt meer voor tariefsverlaging Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant WOENSDAG 22 JULI 1992 SOESTER COURANT 1 ACTUEEL t PAGINA 5 Opnieuw reorganisatie in Soestduinen Iets te koop of te geef? Plaats een Kleintje in de Soester Courant veV Brandsma bekent meer dan 40 jaar kleur in verten behang. Boerenbezoek in Poolse krant 'Opnieuw ontmoeting met gasten uit het land van de tulpen' Vrouw klieft vrouw met schoenhak Rebo Kringloop zoekt enquêteurs Stichting wil kwartje per inwoner Soest gaat weer nadenken over bijdragen aan Slachtofferhulp Steen door ruit Café mist stoelen HOE PLEZIERIG KAN EEN REISVERZEKERING ZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT. Geluidsoverlast Radarcontrole SERENGETI ZONNEBRILLEN Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. Steenhoffstroat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 Het verschil tussen de Hollandse en de Poolse boer is natuurlijk niet al leen een kwestie van geld. Toch wordt het onderscheid duidelijker aan de hand van een paar sprekende cijfers. Een Poolse boer krijgt bijvoorbeeld voor 100 kilo gerst 130.000 zloty's uitbetaald, wat neerkomt op iets meer dan 16 gulden. De Hollandse boer vangt voor 100 kilo gerst f 37,25. Bovendien: Een Poolse boer oogst hooguit 3000 kilo gerst per hectare; zijn Nederlandse colle ga haalt er al gauw 7500 kilo af. Ander voorbeeld: tarwe. Hier levert een hectare al gauw 8000 kilo op; in Polen moeten ze al blij zijn met de helft: 4000 kilo. De Poolse boer krijgt 180.000 zloty's (ruim f 20,-) voor 100 kilo tarwe; de Nederlandse boer vangt momenteel f 41,25. En dan de melk. De Nederlandse veehouder krijgt f 0,80 voor een li ter, zijn Poolse vakgenoot moet het doen met 1800 zloty's: ongeveer een kwartje of daaromtrent. Een Hol landse koe heeft een gemiddelde melkgift van 8000 a 10.000 liter per jaar; de Poolse koe geeft gemiddeld niet meer dan 4000 k 4500 liter. I BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlensspeciallsi A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761CIM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 -138 59 's Maandags gesloten Spullenhulp, het Soester kringloop centrum aan de Parallelweg, zit drin gend verlegen om uitbreiding van het aantal vrijwilligers. Het gaat met name om één a twee medewerkers voor de ophaaldienst. Met spoed wordt gezocht naar vrijwilligers - ge zien de aard van het werk wordt vooral gedacht aan mannen - die twee dagdelen per week beschikbaar zijn voor het ophalen van goederen. Wie geïnteresseerd is wordt verzocht telefonisch kontakt op te nemen met de coördinator (vragen naar Hel len): tel. 033-552507. Spullenhulp is vanaf volgende week woensdag - 29juli-om 14.00 uur weer geopend. Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 De raadscommissie Ruimtelijke Ordening/Voorlichting moet zich uitspreken of zij de voorkeur geeft aan een verlaging van het CAI-ta- rief óf uitbreiding van het aantal tv-zenders op de Soester kabel. Het College van B. W. is op dat punt niet eensgezind. De kwestie is vorige week in het College van Burgemeester en Wethouders aan de orde geweest naar aanleiding van de begroting 1993 van het CAI-bedrijf. Volgens het advies van de gemeentese cretaris gaat het immers om een politie ke afweging. In het werkprogramma van de CAI wordt weliswaar rekening gehouden met de uitbreiding van het kabelnet met nog eens drie tv-zenders en een radio-kanaal, maar over de pro grammatische invulling daarvan moe ten nog besluiten worden genomen. De meerderheid van het College-van B. W. voelt daar echter weinig voor. Zij kiest in principe voor een verlaging van het CAI-tarief in plaats van de beschik bare gelden te gebruiken voor de uit breiding van het tv-aanbod en de invoe ring van digitale radio en HD-TV. Al leen wethouder Jan Visser voelt voor meer tv-kanalen. Het College heeft nu oesloten de zaak voor te leggen aan de raadscommissie. beetje stil blijven staan," aldus Van den Breemer. De groep bracht o.a. een bezoek aan een kolchoze - een van de gecollectivi seerde landbouwbedrijven uit de tijd van het communistische bewind - waar men zich toelegt op de fruitteelt, met name appels en kersen. "Het zag er alle maal goed uit, maar de perspectieven voor zo'n bedrijf zijn zeer somber om dat het eigenlijk niet marktgericht kan functioneren. Er wordt hard gezocht naar partners met kapitaal, maar die zijn er in Polen niet." De Soesters namen verder een kijkje bij een paardenstoeterij en een (particulie re) varkensfokkerij, een model-bedrijf met wél redelijke vooruitzichten, dat al generaties lang zelfstandig is. De mees te Poolse boeren waren trouwens altijd al vrij en de door de communisten ge propageerde collectivisering is eigenlijk nooit goed van de grond gekomen, al dus Van den Breemer. Stageplaatsen Meer dan de helft van de Poolse boe renbedrijven is verouderd en te klein, of ontbeert een opvolger. Veel jonge boe ren zoeken ander werk met meer toe komstperspectief en gaan bijvoorbeeld in Duitsland werken. "De bedrijven hebben vaak wel zo'n 12 a 14 hectare, maar dan nog is de opbrengst veel te ge ring." Het bezoek mondde uiteindelijk uit in een gezamenlijke bijeenkomst van Hollandse en Poolse boeren, met als ge spreksthema de vraag hoe het nu verder moest met de onderlinge kontakten. Eén van de conclusies is dat er met kracht gestreefd gaat worden naar het creëren van enkele stageplaatsen voor jonge boeren uit Kozle en omgeving, die op Soester bedrijven een poosje er varing kunnen opdoen. Van den Bree mer: "Als je wilt toewerken naar verbe tering moet je natuurlijk eerst weten wat dat inhoudt. Tijdens die stages kun nen de boeren daarvan kennis nemen." Eén van de aspecten die daarbij aan de orde kunnen komen is de huisvesting van het vee. Van den Breemer: "Wij houden hier veel meer beesten op de zelfde oppervlakte. Daar staan ze alle maal nog op een rijtje en worden met de hand gevoederd; ook de mest wordt handmatig verwijderd. Bij ons is alles inmiddels veel meer gemechaniseerd en geautomatiseerd." Dat kan in Polen natuurlijk niet in één keer worden toegepast, beseft Van den Breemer. "Dat is een proces van jaren. Als je dat vergelijkt met Nederland hadden wij natuurlijk veel meer kan sen; denk maar aan de Marshall-hulp en de betekenis van de EG voor het landbouwbeleid." Simpele dingen Toch zijn er wel ideeën uitgewisseld die mogelijk tot verbeteringen kunnen lei den. Van den Breemer: "Een simpel ding is bijvoorbeeld de maaihoogte van het gras. Wij ^maaien het op 15 of 20 centimeter af en kuilen het dan in, voor het wintervoer; zij laten het door- De groep uit Soest bezocht o.a. deze kolchore, waar appels en kersen werden geteeld. Foto: Ria van der Breemer. groeien tot soms wel een halve meter, zodat het in het zaad schiet, waarna ze het hooien. Maar de voedingswaarde van hooi is aanzienlijk minder dan van ingekuild gras, dus dat heeft weer nade lige gevolgen voor de melkgift." Maar ook zulke eenvoudige verbeteringen vergen weer investeringen, en de mees te Poolse boeren kunnen zich die niet of nauwelijks veroorloven. Omdat de Hollandse boeren er in het algemeen naar verhouding zoveel beter voor staan - "maar iedereen weet dat het hier ook geen paradijs is," aldus Van den Breemer - dan hun Poolse col lega's is het uitwisselingsbezoek nogal eenzijdig van karakter. "Als je vraagt: wat steken wij daar nu op?, dan moet ik zeggen: niet zoveel. Wij hebben er niet veel te halen. Je leert wel datje ook met heel weinig tevreden kan zijn. Daar kunnen wij nog wel eens een voorbeeld aan nemen..." De vicieuze cirkel kunnen de boeren - noch de Soester, noch de Poolse - op ei gen kracht doorbreken. Wat ze aan ad viezen hebben stellen ze echter graag ter beschikking. Van den Breemer: "Waar die vicieuze cirkel het kleinst is kun je een stap wagen naar verbete ring." Van de redenering dat je de Po len eigenlijk beter niet moet helpen, omdat ze anders een geduchte concur rent van de Nederlandse landbouw zouden kunnen worden, moet hij niet veel hebben. "Dat mag toch nooit een reden zijn om te zeggen: laat ze maar in de armoe omkomen. Je moet ze juist helpen om hun achterstand in te halen." Inventariseren Vandaar dat er in de komende periode naar stage-mogelijk- heden gezocht gaat worden, waarbij Voor veertig medewerkers van Chem co, het fotochemisch bedrijf in Soest duinen, dreigt ontslag. Dat is het ge volg van een nieuwe reorganisatie, die erop gericht is het bedrijf uit de rode cijfers te halen. Het personeel van Chemco trof vorige week een mededeling van de directie aan, waarin wordt de nieuwe afslan kingsoperatie werd aangekondigd. Het aantal arbeidsplaatsen zal daardoor af nemen tot beneden de 200. De "slacht offers" zouden met name gaan vallen bij de ondersteunende technische en administratieve afdelingen. Daarnaast wordt voor de produktie-afdeling naar nog efficiëntere werkmethoden ge zocht en worden naar verluidt ook po gingen ondernomen om de leveranciers van de grondstoffen te bewegen tot scherpere prijzen. Chemco fabriceert o.a. produkten voor de grafische indus trie. Op de achtergrond van de nieuwe sane ringsmaatregelen staat de toekomstige overname van Chemco door Mitsubis hi, de Japanse multinational. Het con cern verbindt daaraan scherpe voor waarden voor wat betreft de winstge vendheid van het Soestduinse bedrijf. De nieuwe afslanking, waarop door het personeel en de vakbonden met grote teleurstelling is gereageerd, is inmid dels de zoveelste operatie die Chemco de afgelopen jaren heeft moeten onder gaan. Ook vorig jaar werd een groot aantal arbeidsplaatsen opgeheven. Tot dusver hebben deze maatregelen nog niet geleid tot het beoogde winstherstel. Vergeet uw spaarkaart niet mee te nemen! Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155 -1 25 63 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Wij hebben volop parkeergelegenheid. eventueel ook de middelbare land bouwscholen in Houten en Barneveld worden ingeschakeld, omdat die al eni ge ervaring hebben opgedaan met uit wisselingsprogramma's. Afgesproken is dat de Polen aan hun kant gaan inven tariseren hoe groot de belangstelling is pnder de jonge boeren in en om Kozle. 'Voorwaarde is natuurlijk wel dat ze een beetje Duits spreken, anders wordt het heel moeilijk," aldus Van den Bree mer. Jonge Polen die geïnteresseerd zijn in de veehouderij kunnen waar schijnlijk heel goed in Soest terecht, omdat de meeste Soesters zich met deze tak van landbouw bezighouden. Voor de akkerbouw kan eventueel een be roep worden gedaan op de collega's in dé Flevopolders. Er werd ook een kijkje genomen op een van de particuliere boerderijen in de omgeving, in dit geval een varkensfok kerij. Het bezoek dat de Soester agrariërs vorige week aan hun collega's in de buurt van Kozle brachten is ook in de Poolse pers niet onopgemerkt geble ven. De "Trybuna Opolska" - een re gionaal verschijnend dagblad - be steedde aandacht aan de uitwisseling onder de hierboven geciteerde kop. In het artikel wordt o.a. verslag gedaan van het bezoek aan de plaatsen Glogo- wek en Moszna, de excursie naar de boerderij van Joachim Heinc en van de uitstapjes naar Wieliczka en Czesto- chowa (de Zwarte Madonna). Het arti kel vervolgt o.a.: "Vandaag zijn de 51 Holandse gasten per bus richting Soest vertrokken. Na vele andere kontakten is het nu de beurt geweest aan de landbouwers. Het idee voor deze uitwisseling is vorig jaar tot stand gekomen tussen dr. Stefan Ols- zowska en vice-voorzitter Ab Blokzijl uit Soest. Zij hebben de dichtstbijzijnde gemeente gekozen: Renska Wies. Een groep van 40 landbouwers uit dat dorp is vorig jaar november te gast ge weest in Soest. Zij kregen de gelegen heid om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat het bedrijf te bekijken en te zien waarom Nederland vooroploopt in Europa. Onze landbouwers hebben in het land van de tulpen kennis gemaakt met de beste methoden om de produktie te verhogen. Individueel zijn er over en weer kontakten ontstaan. Van onze kant hebben wij geprobeerd de gasten uit Soest zich thuis te laten voelen." De politie moest zaterdagavond tussen beide komen bij een twist tussen twee bezoeksters van een café aan de Stad houderslaan. Een woordenwisseling tussen de betrokken dames was uitgelo pen op een heuse vechtpartij, waarbij de ene vrouw - een inwoonster van Soest - haar schoen uittrok om er de an dere - een 29-jarige Amersfoortse - mee op het hoofd te slaan. De vrouw werd pijnlijk getroffen door de hak en raakte zodanig gewond dat ze in het zie kenhuis moest worden behandeld. Wat de aanleiding voor het handgemeen was kon de politie niet vertellen. Rebo Kringloop in Baarn wil in de maand september een grootscheepse enquête houden onder alle bezitters van een Vamvat in de Gemeente Baarn. Om die reden is het kringloopcentrum aan de Dahliastraat op zoek naar men sen die tegen een redelijke vergoeding een deel van het adressenbestand als enquêteur voor hun rekening willen ne men. Zoals bekend heeft Rebo Kringloop twee jaar terug op verzoek van de ge meente Baarn de verkoop van de Vam- kompostvaten ter hand genomen. Dit initiatief bleek dermate succesvol, dat momenteel ruim 1200 huishoudens in de gemeente over dit kompostvat be schikken. Aangezien het verwerken van een deel van het huisvuil tot kompost de ge meentelijke kosten van afvalverwer king behoorlijk drukt, was Baarn des tijds bereid de Vamvaten tegen een sterk gereduceerde prijs aan te bieden. Vanzelfsprekend zijn zowel de ge meente als Rebo Kringloop erg be nieuwd of het gebruik van de kompost- vaten aan de verwachtingen beant woordt. Het College van B. W. gaat de raadscommissie Algemene Bestuurs zaken raadplegen over de bijdrage die de gemeente Soest betaalt voor het werk van de stichting Slachtofferhulp Eemland. Die houdt zich bezig met de opvang van mensen die het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf. Al enige jaren vindt er een soort touw- trekspel plaats tussen de gemeente en de stichting, die in navolging van het advies van het ministerie van Justitie een subsidie van f 0,25 per inwoner verlangt. Andere gemeenten betalen dat wel, maar Soest niet, evenmin overi gens als Amersfoort. De stichting heeft dit voorjaar nog eens aan de bel getrokken en wenst van Soest een "evenredige bijdrage". Volgens het overigens ondoorgrondelijke ambtelijk advies is maar een zeer beperkt deel van de kosten rechtstreeks toe te rekenen aan het werk van Slachtofferhulp in Soest en zou Soest in 1991 volgens de door Slachtofferhulp voorgestelde ver deling al ruim 9000 gulden moeten be talen, dit jaar iets meer dan 8700 gulden en volgende jaar dik 12.000 gulden. 'Slachtoffer-kontakten' Het College van B. W. heeft nu beslo ten de commissie ABZ te raadplegen over de vraag hoe het verder moet met de subsidiëring. Als voorlopig stand punt kiest het College voor een subsidie waarbij de bijdrage aan het exploitatie tekort wordt gerelateerd aan het aantal "slachtoffer-kontakten" in Soest. Nieu we kosten, ook de eventuele uitbreiding van de formatie (de medewerkers van de stichting) moeten als "nieuw beleid" worden afgewogen, vindt het College. Deze benadering zou, uitgaande van het exploitatietekort zoals dat vorig jaar uitviel (f 44.500) en het aantal slachtof ferkontakten in Soest (13,6% van het totaal), leiden tot een subsidie van iets meer dan 6000 gulden. Om onduidelijke redenen hebben drie jongens zaterdagmiddag een raam ver nield van een woning aan de Korte Os- sendam. De bewoonster ontdekte dat er steen door het keukenraam werd ge gooid en ging de jongens achterna. Op de Braamweg raakte ze hen kwijt. Ook de gewaarschuwde politie kon ze niet meer vinden. Bij een café aan de Koninginnelaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag een aantal terras-stoelen gestolen. De eige naar ontdekte de diefstal zondagmor gen en deed aangifte bij de politie. Hij had een auto zien wegrijden en het ver-' moeden bestaat dat de stoelen daarmee werden afgevoerd. "heel PLEZIERIG Omwonenden waarschuwden in de nacht van vrijdag op zaterdag de politie, omdat ze vonden dat er te veel herrie kwam uit een café aan de Stadhouders laan. De politie nam een kijkje en vond dat de stereo-installatie inderdaad te hard stond. Bovendien stonden de deu ren wagenwijd open. De deuren moes ten dicht en het geluid werd getemperd. De politie hield vorige week donder dagmorgen een snelheidscontrole op de Birkstraat, waarbij gebruik werd ge maakt van de radar-apparatuur. Van de 305 passerende automobilisten reden er 24 te hard. De hoogst gemeten snel heid was 77 km/u. De hardrijders kre gen de gebruikelijke beloning: een be keuring. Ambitieuzer opzet Was tot op heden slechts steekproefs gewijs getracht inzicht in de praktijk van het komposteren te krijgen, dit jaar heeft Rebo Kringloop voor een veel ambitieuzer opzet gekozen. Het totale adressenbestand zal in de maand sep tember bezocht worden door een groep enquêteurs. Vervolgens zullen de gege vens via de computer verwerkt worden tot een verslag, aan de hand waarvan Rebo Kringloop én de Gemeente Baarn kunnen konkluderen of de in spanningen rond het Vamvat hun vrchten hebben afgeworpen. Wie enthousiast is om aan deze enquête deel te nemen, wordt gevraagde kon- takt op te nemen met het kantoor van Rebo Kringloop (tel. 02154-21895V Voorafgaand aan de enquête zulen ae deelnemers uiteraard uitvoerige in- strukties krijgen. Als tegenprestatie voor het enquêtewerk biedt Rebo Kringloop een vergoeding die uiteraard gerelateerd is aan het aantal adressen dat men voor zijn of haar rekening wil nemen. ioest-Zuid 02155-13109 02155-25942 CONTRAST-RIJKER KIJKEN BIJ ELK WEERTYPE <onig (l.)en H. van Bommel. Foto: Goos van der Wilt. nede daarom een landelijke mmissie ingesteld - de Raad lebepaling - die die eisen for- i handhaaft. Ook aan de taxa- den daarom hoge eisen ge- de benodigde specialistische verwerven is zeker tien jaar lat Konig, en hun opleiding tuis) vergt dan ook grote in- n. er bureau is nog jong, maar al duchtig op de markt die tot rdt beheerst door twee grote Konig: "Het is wel een klein maar er zijn volop kansen mreau als het onze. Toen we loesten we onszelf uiteraard ijzen. Het eerste project in -n werd echter een groot suc- it vertelt zich natuurlijk snel bellen de gemeenten óns- Diep onder de indruk van wat ze gezien hebben zijn vrijdag j.I. zo'n 25 Soester agrariërs en hun echt genotes teruggekeerd uit Polen. In het kader van de jumelage tussen Soest en Kedzierzyn/Kozle waren ze een weekje te gast bij een aantal collega's in en om Renska Wies, een dorp in de directe omgeving van Kozle. Het bezoek was het antwoord op de trip die een aantal Poolse boeren vorig jaar naar Soest maakte. De Soesters - de meesten lid van de ABTB - maakten op een enkele uitzon dering na voor het eerst kennis met de wijze waarop hun collega's in Polen het boerenbedrijf uitoefenen. Die kennis making heeft in elk geval geleid tot ui terst vriendschappelijke kontakten, die ook in de toekomst wel een vervolg zul len krijgen. Maar meer nog gaan de Soesters op zoek naar mogelijkheden om hun collega's in het voormalige Oostblokland met raad en daad ter zij de te staan. De Poolse boeren maken een bijzonder moeilijke periode door, die uiteraard niet los staat van de economische crisis die het land sinds de val het communis tische bewind in zijn greep heeft. De be langrijkste oorzaak is het gebrek aan kapitaal, aldus Arie van den Bréemer, CDA-raadslid en voorzitter van de plaatselijke ABTB, de katholieke boe renbond. "Het probleem is dat er geen westerse investeringen kunnen plaats vinden, omdat de grond niet te koop is. Het is begrijpelijk dat de Polen hun grond beschermen, maar zelf hebben ze geen middelen beschikbaar. Omdat ze niet kunnen investeren blijft de produk tie achter en daardoor kunnen ze ook niet genoeg geld verdienen om daarmee investeringen te plegen." Een school voorbeeld van een vicieuze cirkel, aldus Van den Breemer. De reis van de Soester agrariërs werd voorbereid in samenwerking met de ju- melagestichting Soest-Kozle. Vice- voorzitter Ab Blokzijl trad op als inter mediair, legde de noodzakelijke kon takten en fungeerde tevens als reislei der. Namens de ABTB verrichtten de bestuursleden Henk van Veen en Adriaan van Roomen enorm veel voor bereidend werk. Konig OGB-Projectmanage- Foto: Goos van der Wilt. Agrarisch programma De Soesters kregen in Polen dan ook een min of meer agrarisch programma voorgeschoteld, waarin veel ruimte was vrijgemaakt voor een uitgebreide oriën tatie op de manier waarop de landbouw in Polen is opgezet. Uiteraard was er ook gelegenheid voor wat meer toeristi sche uitstapjes, maar de nadruk viel toch op de kennismaking met het Pool se boerenbedrijf, dat volgens Van den Breemer eigenlijk het beste te vergelij ken is met de situatie zoals die in Neder land bestond kort na de Tweede We reldoorlog. "De tijd is daar eigenlijk een

Soester Courant | 1992 | | pagina 5