gratis En dit zijn de knallers van deze week: C1000 -ts? f Na de zomer nieuwe bewonersacties voor behoud plantsoen Schrikslaan Dorpshuis Soesterberg zet cursussen van C-drie buiten de deur 'De Dorresteinweg is eigenlijk een van de beste woonstraten van Soest' VERSE MOSSELEN mm Bloemkool Elzasser cervelaatworst Rundergehakt 2e afdruk Gemeente Soest toonde Januskop' Conflict om aanbod kunstzinnige vorming 3 Actueel üSk-H 5 Varia 7 Soesterberg 7 Sport In Memoriam Gerrit Pasman HET VLEESCENTRUM Gemeente antwoordt Timmy van Scheijen Inbraak jeugdherberg RUUD SMIT visspecialiteiten 100 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Wilt u uw huis verkopen? Hendrik Smit WASIEL STEITNER T T 0 00 77 0 00 "Een weinig opwekkend verslag," zo noemt René Eijbersen van het comité "Hart voor Groen" zijn re laas over de hoorzitting van de Raad van State, waar eerder deze maand de kwestie van het plant soentje aan de Schrikslaan werd behandeld: "bijna het laatste stuk je groen in het Groene Hart van Soest". Aan het rondschrijven, dat verspreid is onder de omwonen den van het plantsoen, verbindt het comité een oproep tot her nieuwde actie. Gedacht wordt aan een handtekenin genactie onder een nieuw bezwaar schrift, met spandoeken op strategische punten en andere activiteiten, zelfs tot in de landelijke pers. De actie moet ove1 rigens pas na de zomer gaan plaatsvin den, aldus Eijbersen, die zijn medebe woners laat weten dat hij bij de Raad van State is geweest om bebouwing van het plantsoentje "voor de zoveelste keer" te voorkomen. Het comité startte in 1983 met een suc cesvolle handtekeningenactie tegen de voorgenomen bouw van de Lindenhof op het terrein, en kwam in 1987 op nieuw in actie. De gemeente liet toen weten dat het gebiedje een plantsoen/ grasveld-bestemming had, en als dat zou veranderen zou er tijdig kontakt worden opgenomen. Niettemin kreeg het plantsoentje vol gens Eijbersen in 1990 "opeens en zon der waarschwuwing vooraf' toch een bouwbestemming voor bungalows. De gemeente liet weten dat de hoek Schrikslaan/Beetzlaan voorshands de bestemming groenvoorziening kreeg, maar dat er in het kader van de Struc tuurvisie - die naar de verwachting van destijds medio 1991 gepresenteerd zou worden - een nadere afweging zou wor den gemaakt. Jokken "Tot half 1991 even rust, dachten we," vervolgt de brief, "en het plantsoen blijft groen. Mooi niet... toen begon pas het échte jokken. Naar de naam van de verantwoordelijke mag u eenmaal vis sen," aldus Eijbersen met een duidelij ke toespeling op wethouder Visser. Volgens hem heeft de gemeente een truc verzonnen: het plantsoen houdt wel een groenbestemming maar de ge meente krijgt wel een wijzigingsbe voegdheid voor woningbouw, en daar zit de "adder onder het gras"het plant soen blijft alleen in naam groen, protes ten tegen bebouwing worden zinloos en de omwonenden zijn via een omweg monddood gemaakt. Eijbersen wijst er nog eens op dat het comité daartegen weer in beroep ging, maar dat de gemeenteraad - met de stemmen van de WD en Gemeentebe langen tegen - akkoord ging met de be stemmingswijziging omdat Visser in de raad zei: "Het is groen en het blijft groen; er zal daar tot in lengte van jaren niet worden gebouwd." Excuses(?) Eijbersen doet daarop verslag van zijn ervaringen bij de Raad van State en noemt dat "weinig opwekkend", in de eerste plaats voor de gemeente Soest, die volgens hem "op pijnlijke wijze" af ging. "Uiteraard konden de twee amb tenaren van de gemeente het ook niet helpen dat zij het wanbeleid van de po litici moesten verdedigen. Onze advo cate ging zo ver dat zij de gemeente zo ongeveer kwade trouw verweet en dat leidde ertoe dat de heer Dolman (een van de staatsraden, red.) vond dat de gemeente staande de vergadering het comité excuses moest aanbieden, het geen leidde tot enig gemompel waaruit Dolman concludeerde dat de excuses kennelijk waren aangeboden". Volgens Eijbersen was Dolman vooral ontstemd over het veelvuldig om de tuin leiden van de menSen van wie men kon weten dat ze groot belang hechten aan het plantsoentje, en tilde zijn colle ga Polak zwaar aan de uitspraak van de wethouder dat er tot in lengte van jaren niet gebouwd zou worden. Twee gezichten Maar ook voor het comité was de zitting weinig opwekkend, aldus Eijbersen. "De gemeente Soest heeft tegenover het comité voortdurend twee gezichten getoond, en die Janus-kop bleek ook bij de Soester ambtenaren, die in ieder ge val prijzenswaardig eerlijk waren." Volgens Eijbersen bleek de ené ambte naar de wethouder op zijn woord te ge loven, maar wist de ander inmiddels be ter: de wethouder zal er wel spijt van hebben dat hij dat toen heeft gezegd. Het ligt nu in de bedoeling er binnen kort te gaan bouwen. "En dat staande de zitting, binnen en kele minuten!" aldus Eijbersen. "Zo zout eet je zelden. Ik vrees dat ambte naar 2 - geprezen zij zijn eerlijkheid - gelijk heeft." Aan de jarenlange samenwerking tussen C-drie, het cultureel creatief centrum in Soest, en het Dorpshuis in Soesterberg is onlangs vrij abrupt een einde gekomen. Tussen de beide besturen is een conflict gerezen over de organisatie van de kunstzinnige cursussen in het komende seizoen. Pim Jonker, de kersverse directeur van C-drie, vindt de gang van zaken volstrekt "onbegrijpelijk". Jonker is nog maar onlangs aangetre den als directeur van het cultureel cen trum en is dan ook "blanco" in het over leg met het Dorpshuisbestuur gestapt. Dat overleg, vorige maand georgani seerd om uit de problemen te komen, leidde niet tot overeenstemming. Het resultaat is dat het Dorpshuisbestuur aan C-drie heeft laten weten dat het voor het komend seizoen geen gebruik zal maken van het cursusaanbod van C-drie, zoals de laatste jaren de ge woonte was, en zelf cursussen gaat or ganiseren. Volgens Jonker is de samenwerking tussen de beide centra nooit echt bevre digend geweest. "Het is natuurlijk alle maal van vóór mijn tijd, maar ik heb wel begrepen dat het nooit gladjes verliep. Het Dorpshuisbestuur vond dat wij te weinig cursussen aanboden. Hier hoor ik altijd dat er ook niet zoveel mogelijk heden zijn in Soesterberg, omdat de be langstelling altijd nogal twijfelachtig is." C-drie heeft, benadrukt Jonker, van de gemeente de opdracht gekregen ook in Soesterberg de kunstzinnige cursussen aan te bieden. Dat het bestuur van het Dorpshuis niet te spreken is over het aanbod vindt hij merkwaardig. "In het gesprek dat we in juni hadden is ook van hun kant toegegeven dat het aanbod juist groter is dan in de afgelopen jaren; we zouden bijvoorbeeld een extra cur sus tekenen en schilderen organiseren en we hadden een aantal workshops op het programma, o.a. grimeren." Geprikkelde sfeer Het gesprek - waaraan namens C-drie werd deelgenomen door Jonker en cur sus-coördinator Idelette de Nooij en namens het Dorpshuis door de be stuursleden Van Staveren en Entjes, met WVC-ambtenaar Henk van Rij- WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155 -12874 - vrijdag koopavond. volop 9r® AGFA TOPFOTO-kwaiiteit, 10 x 15 cm., glans of mat. Gratis minialbum, "goed" getest (juni 1992). Aanbiedingen geldig tot 12/9/ 92. Slakkehuis aan de Dalweg moet 'schroefpunf van Soest worden. 1 'De kleine blonde dood' in Soester bos. Gilde-theatershow met Mareo Bakker, Da Capo, Katrien Gallez en Apollo. Fraai troephuis biedt nieuw onderdak aan Hopman Masselman-verkenners. Afvalstort in Soesterberg blijkt moeilijk te achterhalen. Expert Koen van Valkenhoef Europees fietscross-kampioen. Gildeloop op 26 augustus. Rondje Natuur Nabij. Duivenberichten. Lekken in geluidswal A-28 maken voor het lawaai niets uit. kom als toehoorder - vond al plaats in een geprikkelde sfeer, stelt Jonker vast. "Als ik het goed begrepen heb, gaat het eigenlijk alleen om een cursus boetse ren/beeldhouwen, die ze in Soester berg er nog bij willen. Dat kunnen we voor het komende seizoen echt niet meer voor elkaar krijgen, maar we heb ben toegezegd dat die cursus er in het seizoen 93/94 wél komt. Het Dorps huisbestuur heeft desondanks gezegd dat ze het voortaan wel zelf zouden doen..." De kunstzinnige vorming in Soester berg gaat dus niet onder de vlag van C-drie van start. De mededeling van het Dorpshuisbestuur - dat men nu zelf cur sussen gaat opzetten - heeft Jonker be vreemd. "Hoe ze dat wilen gaan doen weet ik niet," aldus Jonker. "Er zitten trouwens nog wel wat haken en ogen aan vast, want er staan nog spullen van ons in het Dorpshuis, zoals schilderse zels en een tekenkast." Ook de positie van de Soesterbergse beeldend kunste nares Jean-Marie van Staveren, die niet alleen bestuurslid van het Dorpshuis is maar zelf ook een cursus tekenen en schilderen geeft, roept volgens hem vraagtekens op. "Zo'n dubbele pet, dat klopt eigenlijk niet. Ze was altijd in dienst van C-drie, maar dat zal dan ook wel veranderen." Het enige andere conflicpunt is volgens Jonker de planning van enkele work shops in het weekeinde. "Dat gaat niet, omdat het Dorpshuis dan dicht is. Nou, daar zou best een mouw aan te passen zijn geweest, door ze bijvoorbeeld té verplaatsen naar de vrijdag." De sa menwerking had op zo'n technisch pro bleem niet stuk behoeven te lopen, meent Jonker. Afspraken Hij benadrukt nog eens dat C-drie zich houdt aan de afspraken met de gemeen te. "Dat houdt in dat wij uiteindelijk be slissen welke cursussen er komen en welke niet. Met de toezegging voor de cursus boetseren/beeldhouwen zijn we het Dorphuis al aardig ver tegemoetge komen, want het is echt nog maar de vraag of zo'n cursus wel levensvatbaar is." Jonker kan - als "onbeschreven blad" - de oorzaak van de frustraties niet ach terhalen. "Wij hebben ongetwijfeld ook wel steekjes laten vallen, maar het is on begrijpelijk dat ze onze cursussen nu gewoon de deur uitzetten: We zijn ken- Op 82-jarige leeftijd is vorige week donderdag de Soester oud-verzets man Gerrit Pasman overleden. Hij was drager van verschillende onder scheidingen, zoals het Verzetsher- denkingskruis, de eremedaille in goud van de orde van Oranje Nassau en de erepenning van de gemeente Soest. Pasman was tot zijn afscheid in 1969 werkzaam bij de Soester politie, met name bij de inlichtingendienst en de recherche, en diende het korps 34 jaar. Al voor de oorlog keerde Pas man zich tegen de NSB en in de be zettingsjaren speelde hij een belang rijke rol in het verzet in Soest. Na de oorlog werd hij hoofd van de politieke opsporingsdienst en raakte hij actief betrokken bij de herden kingen van de gevallenen, aanvan kelijk op de algemene begraafplaats aan de Veldweg, later bij het monu ment bij Braamhage, dat enkele ja ren na de oorlog werd opgericht. Ja renlang hield hij ook het doden-ap pèl bij de herdenking in Soesterberg. Gedurende een lange reeks van ja ren verzorgde Pasman, samen met zijn vroegere korpschef H.G. Scholtmeijer, de organisatie van de dodenherdenking, bij welke gele genheid hij dikwijls de'krans legde namens het voormalig verzet in Soest. Enige jaren geleden trad hij nog op als groot pleitbezorger van de adoptie van de verzetsmonumenten door de schooljeugd. De crematie heeft gistermorgen in Utrecht plaatsgevonden. nelijk niet meer welkom. Nou, dat is geen werkbare situatie meer, en overleg is kennelijk ook niet meer mogelijk." Het Dorpshuisbestuur heeft de deur overigens niet helemaal dichtgegooid voor C-drie. In een brief van 20 juli laat bestuurslid Entjes weten dat het Dorps huis de pogingen om tot samenwerking te komen wil hervatten en gedurende het komende seizoen wil proberen te komen tot de uitwerking en planning van mogelijke cursussen, "uit te werken door C-drie, in overleg en samenwer king met onze stichting". Als C-drie dat zinvol lijkt, aldus de brief, mag het daar voor na de vakantie zélf het initiatief ne- Frustraties "Het lijkt een uitgestoken hand," stelt Jonker vast, "maar ik snap niet dat het initiatief daarvoor bij óns moet liggen als zij het zijn die de samenwerking op zeggen. Het is jammer dat er in het Dorpshuis in de afgelopen jaren zoveel frustraties zijn opgespaard, waarvan ik de oorzaken niet kan achterhalen en wat nu tot gevolg heeft dat wij niet in staat zijn de opdracht van de gemeente uit te voeren: het verzorgen van een pakket cursussen kunstzinnige vorming in Soesterberg.", Jonker heeft het Dorpshuisbestuur inmiddels laten we ten dat hij zich niet wenst in te laten met problemen uit het verleden, "maar dat (Lees verder op pagina 3.) Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SCHOUDERROLLADE per kg 10?° KALKOENFILET per kgI O?" Voor uw huisdier: LAMSHART per kg 3. Wij gaan met vakantie van 5 aug. t/m 26 aug. 27 aug. weer open. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Officieel weet-ie nog van niks, Timmy van Scheijen, want de ech te brief van de gemeente is nog niet binnen. Maar het antwoord aan de "jongste actievoerder van Soest" zit eraan te komen, en dat is al heel wat, zij het lang niet alles. Timmy (8 jaar) klom een paar maanden geleden in de pen om het gemeentebe stuur nog eens duidelijk te maken dat het aan de Dorresteinweg niet bepaald veilig is voor spelende kinderen. Er dreunen nog altijd vrachtwagens door de straat en fietsers en bromfietsers ma ken er soms een gewoonte van om over de stoep te rijden. Of de gemeente daar niks aan kon doen, wilde Timmy weten. Dat kan de gemeente misschien wel, maar voorlopig wil ze dat nog niet. Dat staat in elk geval in de brief die ver keerskundige A. van Wanrooij uit naam van het College van Burgemees ter en Wethouders aan Timmy zou te rugsturen en waarin in begrijpelijke taal - ze kunnen het wel, als het moet - wordt uitgelegd hoe de vork aan de steel zit. De brief bereikte vorige week wél de kranten, maar niet Timmy zelf. Maar goed: in de brief laten B. W. Timmy weten dat hij misschien wel ge hoord heeft dat de gemeente de laatste tijd heel erg druk bezig is geweest met de Structuurvisie. "Dit is een soort boek waarin staat hoe Soest er in de toekomst uit moet gaan zien. In dat boek staan ook veel dingen over het verkeer. De ambtenaren van verkeer hebben daar veel werk voor moeten doen en hadden weinig tijd voor andere dingen," klinkt het verontschuldigend. "Waarschijnlijk heb jij nu vakantie," gaat de brief aan Timmy verder. "Ook veel ambtenaren zijn op vakantie. Misschien snap je nu waarom jouw brief een tijdje is blijven liggen." Dan komt pas het echte antwoord: "Eerlijk gezegd, Timmy, begrijpen wij niet goed wat er in jouw straat aan de hand is. In 1988 is de Dorresteinweg helemaal veranderd. Er liggen drem pels en parkeerplaatsen. Ook is het voor vrachtwagens verboden door jullie straat te rijden als ze er niet echt moeten zijn. Volgens ons zou jouw straat nu heel rustig en veilig moeten zijn. Eigen lijk is het stuk Dorresteinweg waar jij woont een van de beste woonstraten in Soest." Nadenken Waar het volgens B. W. eigenlijk om gaat is dat automobilisten, bromfietsers en fietsers beter zouden moeten naden ken wat ze aan het doen zijn en niet zo maar op de stoep rijden of parkeren. Zeker in Timmy's straat is daar hele maal geen reden voor, staat er in de ant woordbrief. "Wij zullen de politie vragen de komen de tijd wat meer door de Dorresteinweg te rijden en goed op te letten of er geen verkeersovertredingen gemaakt wor den. Als je vindt dat het na een paar maanden nog steeds niet beter is, dan horen we dat graag van jou," aldus het College van B. W. Daar moet Timmy het dus voorlopig maar even mee doen. In het ambtelijk advies aan B. W. wordt zelfs gerept van een "uitstekend stukje woon straat", dat na de reconstructie is ont staan door de aanleg van plateaus, as- verspringingen en parkeerplaatsen, en het verbod op vrachtverkeer dat geen besetmmingsverkeer is. "Veel valt er dan ook niet te verbeteren," meent de verkeerskundige. "Naar mijn mening is Timmy van Scheijen is niet echt onder indruk van het antwoord van de ge meente. Foto: Goos van der Wilt. het een kwestie van verkeersdiscipline en voor handhaving daarvan zal een be roep op de politie gedaan moeten wor den." V erkeersdiscipline met sprongen achteruit Van Wanrooij laat daarop nog een op merkelijke verzuchting horen: "Overi gens wordt de laatste tijd bij mij het ge voel steeds sterker dat de verkeersdisci pline hier in Soest met sprongen achter uit gaat. Informele contacten met de politie sterken mij in deze mening. Handhaving door de politie is hierin weliswaar niet zaligmakend, maar wel een niet te verwaarlozen element," al dus de verkeersexpert van de gemeen te. Timmy, die niet echt onder de indruk is van de reactie van de gemeente, moet zijn ziel dus voorlopig in lijdzaamheid bezitten. Nou ja, misschien zijn er lezers die bij zichzelf moeten toegeven dat ze soms niet helemaal volgens de regelen van de verkeerskunst door de Dorre steinweg rijden. Als die hun leven nu al vast beginnen te beteren, kan Timmy zich wat veiliger voelen in z'n eigen straat. Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in de jeugdherberg aan de Bosstraat. De politie stelde vast dat er een deur was ingetrapt. Er wordt overi gens niets vermist. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Informatie bij MAKELAARDII OP MAAT BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 ~A ~A ~K Telefoon: 02155 -19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1