DE ECHTE sclNicmnkcr ACTUEEL! Slakkehuis aan de Dalweg moet het 'schroefpunt' van Soest worden FOTO SWAGER Dauers voor mdere 50 impen neven ons (omen, 'Maanschip' te zien in raadhuishal Boze Baarnaar mag uitrazen in politiecel Tijdelijk 2e foto afdruk gratis Vandaag brengen, morgen klaar! SCHOENAKER technische dienst PAGINA 2 WOENSDAG 29 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 LAANSTRAAT 67 - BAARN - TEL. 02154 - 1 55 88 Binnenruimte wordt atelier voor beeldende kunstenaars Meningen van lezers BIJ ONS KUNT U SFEERVOL DINEREN BINNEN EN BUITEN rjI3estauraiiL Expositie in beeldentuin De Hazelaar Conflict C-drie en Dorpshuis Yerdwijnings-act Insluiper slaat toe Weer veel klachten over lawaai Onkruidkrabber blijkt populair De politie kreeg vrijdagmorgen be zoek van een verontwaardigde in woner van Baarn, die zojuist te gast was geweest bij de sociale dienst in het gemeentehuis. Hij had daar om ondersteuning en onderdak ge vraagd, maar die niet gekregen. De man was zo boos dat hij tierend en scheldend bij de politie binnenliep, om er zijn beklag te doen. De politie was daar niet erg van on der de indruk, maar ontdekte dat ze de 40-jarige Baarnaar wel aan on derdak kon helpen, al was het maar tijdelijk. Uit de boeken bleek dat hij nog twee dagen moest brommen we gens een niet betaalde boete. De Baarnaar verdween in de cel, waar hij mocht uitrazen. Of dat hielp is twijfelachtig, want toen hij op za terdag weer vriendelijk werd losge laten gaf hij weer (of nog?op luid ruchtige wijze uiting aan zijn woede. Kwaliteit prints Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Als er niet te veel tegenzit, wordt al binnenkort - na de bouwvak- vakantie - begonnen met de reali sering van een uniek bouwwerk: het slakkehuis aan de Dalweg in Soest. Met zijn dominante vorm geving gaat het speelse bouwsel (een "follie" heet dat in bouwkrin- gen) volgens de bedenker - de Amersfoortse landschapsarchitect Dick Haver Droeze - een bijzon dere functie vervullen in dit cen trale deel van de gemeente: het wordt niet alleen een blikvanger, maar ook een trefpunt waar men sen elkaar ontmoeten. Bovendien kan het nuttig gemaakt worden voor het comfort van de voorbij gangers (als abri) en biedt het in wendige ervan straks als atelier onderdak aan twee beeldende kunstenaars uit Soest. Met veel plezier heeft Haver Droeze ge werkt aan het plan voor de landschap pelijke inrichting van de Dalweg, dat aanvankelijk begon als de opdracht om de buitenruimte van Aqua Indoor "aan te kleden". Die opdracht groeide in de loop der jaren uit tot een plan voor de totale vormgeving van het nieuwe cen- trum-van-Soest, een gebied dat aan de noordzijde wordt begrensd door het nieuwe gemeentehuis en het politiebu reau, aan de zuidkant door het nieuwe zwembad annex sporthal en het nog te bouwen "zorgcentrum", waarin de po likliniek, het nieuwe Molenschot en een dependance van het verpleeghuis Birk- hoven worden opgenomen. Haver Droeze kende de plek. Een jaar of tien geleden zat hij al in de werkgroep de Eng, die een plan uitwerkte voor de landschappelijke inrichting van dit stukje Soest. Met genoegen aanvaardde hij - na de totstandkoming van het ge meentehuis - de uitdaging om nu. ook een plan te maken voor de aankleding van dit "semi-stedelijke" stuk van de gemeente. Voor zijn ontwerp voor de buitenruimte van Aqua Indoor ontving de gemeente Soest vorig jaar de 3e prijs bij de toekenning van de "Buitenge woon Veilig-prijs" van de Stichting Vrouwen Bouwen Wonen. Uit zijn tekenpen vloeide vervolgens het ontwerp voor de "holle" Dalweg en het komvormige plein aan de zuidzijde (tegenover het gemeentehuis). Het ge-1 Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: heel krijgt een soort uitroepteken mee door zijn ontwerp voor het "slakke huis", op de plek tussen het zwembad en de Dalweg. Het idee is inmiddels twee jaar oud. Het werd destijds met enthousiasme begroet door de gemeen teraad en begin dit jaar volgde de defi nitieve opdracht, overigens niet dan na dat hij nog een keer moest komen op draven voor de commissie Ruimtelijke Ordening. "Mijn opdracht was om het allemaal zo simpel mogelijk te houden, maar toen ik m'n tekeningen liet zien vond wet houder Jan Visser het allemaal wat te schetsmatig." Afgezien van enige de tailkritiek ging de commissie ruimhartig akkoord met het plan. Wat Haver Droeze wel moest inleveren was zijn voorstel voor een "waterplein". "Ik vond het wel mooi, maar het was maar één van de ideeën voor het plein. Het kost inderdaad een hoop geld en de ge meente had al genoeg kopzorg door de perikelen rondom de raadhuisvijver." Groene poort Over enige tijd krijgt de nu betrekkelijk kale Dalweg tussen het fietstunneltje en de Beukenlaan dus een totaal ander ui terlijk. Aan beide zijden worden aarden wallen van ca. anderhalve meter hoogte aangelegd, waarop bomen worden ge plant. Als die eenmaal tot wasdom zijn gekomen - Haver Droeze: "Het is jam mer dat mijn bomen niet zo snel groeien als de gebouwen, maar ze worden wél elk jaar mooier..." - ontstaat er als het ware een groene poort, die weer mooi aansluit bij de evenwijdig lopende houtwallen die verderop in het Dalweg- gebied zijn gedacht. De reiziger die straks door die poort over de Dalweg rijdt, wordt straks ver rast door de grote open ruimte tussen de gebouwen: het enigszins uitgegraven komvormige plein, dat het verbindende element wordt tussen de losse gebou wen eromheen, uitgevoerd met trappen en muren waarop mensen gezellig in de zon kunnen zitten aan de voet van het slakkehuis dat op dat punt ongeveer 7,5 meter hóóg gaat worden, met een door snede van ca. 17 meter. Hoe het plein precies wordt uitgevoerd staat nog niet vast, want dat hangt ook weer af van de manier waarop het zorgcentrum gestal te gaat krijgen. Voorlopig gaat Haver Droeze uit van een groene ruimte, die later ook te verharden is en zich uitste kend leent voor manifestaties. "Zo recht tegenover het bordes van het ge meentehuis lijkt het me logisch; de bur gemeester kan daar het volk mooi toe spreken..." Bewegingen Haver Droeze omschrijft het gebiedje als een "ruimtelijk spanningsveld", waar de bebouwing en het landschap el kaar ontmoeten en dat vooral door het hoogteverschil een voor Nederland uniek plekje is. "Ik heb dat uitgebuit en er mijn fantasie op losgelaten, al moet OPRUIMINGSFINALE NATUURLIJK kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-1 3917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG 13.00 - 18.00 UUR. DINSDAG T/M VRIJDAG 09.00 - 18.00 UUR. KOOPAVOND VRIJDAG VAN 19.00 - 21.00 UUR. ZATERDAG 09.00-17.00 UUR. De Heere van Zaenten Groest 69 (t.o. Hilvertshof) - 1211 AE Hilversum, tel. 035 - 21 9 Burg. Grothestraat 55 Soest Telefoon 02155 - 1 25 16 wens. ook met 'ij hen terecht. keuze van jewelste. 2m. 'ij op voorraad. i bezorgt Nijhof het estaurant toe. Ontmoetingspunt Het slakkehuis wordt in de ogen van Haver Droeze een ruimtelijk hoogte punt, dat het geheel van de omgeving "verbijzondert" en dat door zijn mar kante aanwezigheid ook allerlei interes sante nevenfuncties kan krijgen. "Het wordt niet alleen een blikvanger, maar bijvoorbeeld ook een ontmoetingspunt, waar mensen met elkaar afspreken en misschien ook de jeugd wat te beleven heeft." Het is overigens de bedoeling dat het bouwwerk graffiti-bestendig wordt uitgevoerd. Dat neemt niet weg dat het slakkehuis op een andere manier nog een belang rijke rol gaat spelen in de kunstzinnige ontwikkeling van Soest, want inmiddels is bekend dat de atelier-ruimte in het in wendige straks bezet gaat worden door twee beeldende kunstenaars. (Vervolg van pagina 1.) positieve uitgangspunt heeft geen effect gehad." C-drie gaat de komende tijd gebruiken om te onderzoeken of er een andere lo catie in Soesterberg beschikbaar is voor de cursussen. Of er straks sprake zal zijn van "concurrentie" tussen de beide in stellingen kan Jonker niet zeggen. "Ik weet het niet. Het hangt ervan af hoe zij verder gaan. Als ze cursussen bloem schikken geven maakt ons dat niet uit. Dal deden wij toch al niet..." Van het Dorpshuis-bestuur was afgelo pen maandag niemand bereikbaar voor commentaar. Landschapsarchitect Dick Haver Droere op de plek waar zijn slakkehuis straks het gezicht van de Dalweg. be paalt. Foto: Goos van der Wilt. het straks nog worden afgestemd op de vormgeving van het zorgcentrum. Het slakkehuis wordt als het ware de spil en het komvormige plein wordt een soort smeltkroes, een draaikolk, waarin de hoogteverschillen en de 'bewegingen' van het landschap samenkomen. Uit die draaiende gedachte, een oplopende spiraal, ontstond het idee voor het slak kehuis." Voor een omschrijving van het slakke huis als de "navel van Soest" kan hij weinig geestdrift opbrengen. "Er zijn al minder vleiende benamingen gegeven en voor je het weet sta straks ik bekend als navelstaarder. Nee, slakkehuis vind ik best. Het is overigens wel de plek waar het hart van Soest straks klopt. Zo origineel is het slakkehuis-idee trou wens niet, legt Haver Droeze beschei den uit. "Je ziet het al bij de Babylo- niërs. De spiraal heeft bij hen gestalte gekregen in de 'ziggurats', en dat princi pe is ook in het slakkehuis terug te vin den." Wat hem betreft blijft het overi gens wel een uniek Soester object. "Dat zet ik niet zomaar ergens anders neer. Je probeert als ontwerper met unieke op lossingen te komen. Daar kun je niet zo maar iets voor uit de la trekken..." Linksdraaiend Hij heeft inmiddels wel een tamelijk in grijpende wijziging in het ontwerp aan gebracht en de draairichting omge keerd: het slakkehuis spiraalt naar links. De Soester kunstenaar Meindert Rasker, die ooit een complete studie wijdde aan "spiralende" bouwwerken, pleitte destijds in de Soester Courant voor de omkering van de draairichting en hij kan wat Haver Droeze betreft dus tevreden zijn. "Omdat het beter past in het vormconcept van de hele ruimte," aldus de architect, die overigens pas de zegen van de in Soest machtige wel standscommissie kreeg toen hij een ma quette van het slakkehuis met zijn om geving had laten zien. "Het ging eerst vrij moeizaam; tot onze schrik kregen we een negatief advies, maar nu zijn ze ook heel enthousiast." Het slakkehuis wordt volgens hem een soort "schroefpunt" van Soest en heel wat nadrukkelijker zichtbaar dan het "bastiljon" bij het politiebureau, waar op het in zekere mate een "antwoord" vormt maar dat van een afstand minder rond lijkt dan het is. "Dit wordt duide lijker rond, vooral door de spiraal vorm." Anderzijds vormt het slakke huis ook een "signaal" op de lijn naar het zwembad, waar het aansluit op het inmiddels bijna afgebouwde water kunstwerk met piramides en zitranden. Zo gaat het bouwwerk eruit zien. De holle ruimte binnen in wordt een atelier voor kunstenaars. Soest was van oudsher een landelijk dorp, maar als we zo doorgaan wordt Soest-Natuurlijk een uiterst onnatuur lijke boel. Boeren weg uit de bebouwde kom, elk stukje groen volstampen met huizen. Wij willen landelijk wónen, ja toch? Straks moeten we echt een vleugje agra rische lucht uit een spuitbus halen. Wil landelijk Soest over op Airwick-stront- spray? Neem nou onze Insingerstraat: familie Van Dorresteijn moet binnen kort stop pen met het agrarisch bedrijf, omdat zegge en schrijve één - nog niet eens naaste - buur last heeft van stank, koeiengeloei en werkerige geluiden na 18.00 uur. Verder vindt de hele straat het fijn om buiten te wonen, ofwel agrarisch, lan delijk met alles erop en eraan. Niemand zeurt, iedereen vindt het juist bewonde renswaardig dat het gezin, sinds een aantal jaren zonder vader, met keihard werken het bedrijf voortzet. Ja, ook in de avonduren, want dat is nou eenmaal des boers. Als je dat onplezierig vindt, ja zelfs zo ergerlijk dat je de betreffende mensen ernstig dupeert, ga dan toch op een def tiger stand zitten waar geen poepende konijnen en tochtige koeien wonen. Uiteindelijk woonden die er het eerst. (Als je een hekel hebt aan schreeuwen de kinderen, ga je ook niet naast een school wonen.) De Insingerstraat applaudisseert niet voor deze verdwijnings-act, want wie zullen er nog meer worden verwijderd van het landelijk toneel? Als de beken de "goede buur" je zo'n nekslag ver koopt, kun je beter een verre vriend hebben... Buren (minus één) Insingerstraat, links, rechts en tegenover de fam. Van Dorresteijn. Een in een hotel aan de Birkstraat loge rende Duitser deed bij de politie aangif te van een hoeveelheid geld uit zijn atta chékoffertje. Dat was verdwenen uit zijn kamer maar werd later leeg terug gevonden. De hotelgast mist een be drag van ca. 300 Duitse marken en nog eens 180 gulden. Hol Als tuin- en landschapsarchitect heeft Haver Droeze wel het idee voor het slakkehuis geleverd, maar de bouw kundige uitwerking ervan heeft hij overgelaten aan architect Rudi v.d. Lin den van Abma Dirks en Partners uit Amsterdam. Er komt ook heel wat spe cialistische kennis kijken bij de opzet van het bouwwerk, dat immers hol wordt. "Samen met stedebouwkundige Ad van Dongen kwam het idee naar vo ren om het niet vol te storten met beton, maar het van binnen open te houden en gewoon te kijken wat er in de toekomst mee zou gebeuren. Daaruit ontstonden ideeën over een kiosk of een bloemen- winkeltje - voor de bezoekers van het zorgcentrum, om maar wat te noemen - of een atelier voor beeldende kunste naars. Dat laatste is spontaan opgepakt door de commissie." Vol lof is Haver Droeze ook over ambtenaar Douwe van Boven van de afdeling wegen en rioleringen, die het project ambtelijk begeleidt. Het slakkehuis krijgt overigens geen raampjes in de wanden. "De vorm is sterk door wat-ie is; als je daaraan con cessies doet gaat de kracht verloren," aldus Haver Droeze. Het daglicht moet dus op een andere manier binnenko men. Dat gebeurt door het platte "dak" in de kleinste (bovenste) cirkel van gla zen bouwstenen te maken, zodat er wat in bouwkundige kringen een "lantaarn" wordt genoemd ontstaat, net als in het Pantheon in het oude Rome. Verder komen er in het slakkehuis nog een toi letruimte, een berging en een keuken tje, wat ook de nodige ingrepen in de bouwkundige opzet vergt. De buitenkant van het slakkehuis zal gaan bestaan uit gestuct metselwerk, waarschijnlijk in hetzelfde wit als het gemeentehuis, en de balustrades krij gen een leuning met een kleurtje. "Maar dat bekijken we pas als het ding er definitief staat. Je bouwt zo'n slakke huis niet iedere dag, en dan moet je even de proef-op-de-som afwachten. Het ding heeft al een dominante vorm geving, maar dat moet niet dóórslaan." Sinds vorige week is in de hal van het gemeentehuis een opmerkelijk kunst werk te bewonderen. Het is het "maanschip" van beeldhouwer Jur- rien Strelitski uit Ravenstein, die mo menteel deelneemt aan een expositie in de beeldentuin van De Hazelaar aan de Bosstraat. Het maanschip is geïnspireerd op de "stervende maan", zoals die zich in het zuidelijk deel van het Middellandse- Zeegebied, Egypte en de Perzische Golf aan het firmament vertoont. Meestal is dat in de vorm van een sikkel, maar anders dan in onze streken niet als de horens van een stier, maar horizon taal, een optisch beeld dat doet denken aan een boot. Het maanschip van Jurrien Strelitski, hier op een foto van de beeldhouwer zelf. ren over de hele wereld bij hun reis naar de "andere" wereld gebruik maakten van een boot. Geïnspireerd door deze ideeën maakte Jurrien Strelitski zijn eigen boot, een vaartuig dat door de hémelen vaart, op weg naar het hiernamaals, met aan boord de ziel. Het schip meet 240 x 35 x 90 cm en heeft een gewicht van 75 kilo. Ander werk van Strelitski en zes andere beeldhouwers is tot en met 12 septem ber te zien bij De Hazelaar. De politie is ook in de afgelopen week weer diverse malen geconfronteerd mei klachten van inwoners, die last hadden van het lawaai dat buurtbewoners pro duceerden. Door het fraaie weer bleven mensen nog lang in de tuin zitten of ze hielden de deuren open, waardoor an deren uit hun slaap werden gehouden. Als het wat al te dol was, maande de po litie tot zachtheid. Een schip dat 's morgens in het oosten verdwijnt en na drie dagen 's avonds in het westen weer opduikt moet wel een lange, geheimzinnige reis achter zich hebben, veronderstelde men. Dat schip vaart misschien naar andere hemelen, naar een onbeschrijfbaar hiernamaals... Het is dan ook begrijpelijk waarom de doden in de opvatting van oude cultu- Vorig jaar mei is de gemeente een cam pagne gestart voor een gifvrij Soest. In woners van de gemeente hebben toen een onkruidkrabber gekregen om een steentje bij te dragen aan een schoon milieu. Naar aanleiding van deze campagne is enige maanden geleden een enquête geplaatst in de gemeentelijke voorlich tingskrant "Op 't Hoogt". Ook lagen enquêteformulieren bij de verschillen de tuincentra voor invulling. Alle inwo ners die de ingevulde enquête terug brachten naar de tuincentra werden be loond met een zakje bloemzaad. De resultaten waren over het algemeen positief. Volgende 350 binnengeko men enquêteformulieren krabde 82 procent van de bewoners mee. Ze be steedden daar meer dan twee uur aan en hielden meer dan tien meter stoep schoon. 72 procent van de bewoners laat leuke plantjes staan. Een enkel plantje op de stoep vindt het merendeel van de bewoners niet erg, soms zelfs leuk, namelijk 66 procent. Ook een enkel plantje op paden langs plantsoenen was geen probleem vol gens 77 procent. Over het onkruid rond verkeersborden en lantaarnpalen bleken de mensen minder te spreken. Dit werd in verband gebracht met de verkeersveiligheid. De gemeentelijke afdeling groenbeheer zal daarom proberen het onkruid op deze plaatsen zoveel mogelijk te verwijde ren. Dat "maanschip" is kort voor zonsop gang zichtbaar aan de oostelijke hori zon, maar de volgende ochtend lijkt het te zijn verdwenen en pas na drie dagen verschijnt het schip - de liggende maan sikkel - weer aan de westelijke avond hemel. In veel oude culturen dacht men dan ook dat het "schip" een bijzondere reis maakte. A

Soester Courant | 1992 | | pagina 3