fa-falo i.96 rs ie zone R.0UD Verhuur scliociiiakcr Vlinders kijken in Soest: het Groot Dikkopje ioNfd/ VW kan fluiten naar extra subsidie pCBSSSn College geeft REMU standje voor afgezaagde berketak I Kromme-komkommertijd n de Hoef 1 ACTUEEL t Hans Wewer r Hairstylïng r FOTO SWAGER PAGINA 2 vl- PrDiMW vuie -zen str. Eikenlaan II ;n in de izenkrant. krant! WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Salaris informatrices is verhoogd Subsidie beperkt totf 10.000 Gastouderproject moet meer samen doen met Kindercentra Botulisme steekt kop op bij hoge watertemperatuur Provincie Utrecht waarschuwt: 'Wees voorzichtig met dode vogels' Inbraak in flat Saenredamplantsoen Wat een aardige inbrekertjes... m Nutsbedrijf biedt bewoners excuses aan Restaurant van den Brink Autokraak mislukt Snelle snorfietser Soester bedreigd Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant SCHOENAKER technische dienst Zomervlinders 'terug van weg geweest' b c/3 v o - co Politie pakt brommer-maniak Autokraak Smitsweg Tijdelijk 2e foto afdruk gratis Vandaag brengen, morgen klaar! ruitspecfalistü trt&i ff dagelijkse op de borden hoek van de lement op uitstekende ï.v.-gas, berging en eigen souterrain alsmede een lift. irt van het Gooi- en Eem- en een weergaloos mooi andbereik. ?t veel raampartijen en di- i balkon op hetzuid-wes- vrij uitzicht. iwapparatuur, 3 slaapka- sr met ligbad, separate i hal. rderij, onzichtbaar voor hter hoog en volwassen id direct bij de winkels en gebied bevindt zich op selijke plekje met aange- vijverpartij, sierbestra- )ekjes. e living (circa 60 m2) met ïlijke vloerverwarming, garderobekamer, bad- De begane grond is vrij- antieke plavuizen. Ver ier met bergzolder, vrij- itergelegen hobbyruim- i De Soester WY krijgt van de ge meente geen cent subsidie extra over het afgelopen jaar, hoewel de organisatie vindt dat zij dgar alle recht op heeft. B. W. zijn van mening dat de VYV het bedrag ad f 7550 vorig jaar al ontvangen heeft. "Een misverstand," aldus WV-voorzitter G.A.W.G.A. Plomp en penningmeester J.W.R. Alexander. In een brief aan1 het gemeentebestuur wijst de VW erop dat de eerder toege kende subsidie o.a. nodig was voor de verhoging van het salaris van de infor matrices tot het minimumloon, waarop de VW al enige malen had aangedron gen en zoals destijds ook aan de raad was voorgesteld. Het extra-bedrag van 7550 gulden heeft de VW gebruikt voor de bijkomende kosten van de ver bouwing van het gebouwtje aan de Steenhoffstraat (dat zij samen met Volksuniversiteit en Wereldwinkel be woont). De VVV werd volgens de bestuursle den plotseling geconfronteerd met no ta's voor de verbouwing en moest die tot haar leedwezen zelf betalen. Vól gens het VW-bestuur had de gemeen te dat moeten doen, omdat die de BTW had kunnen aftrekken. Het pand was tot eind vorig jaar eigendom van de ge meente. De VVV eist daarom alsnog de 7550 gulden op, vooral omdat de sala rissen van de informatrices al sinds juli vorig jaar zijn opgetrokken. Andere afspraak Volgens het College van B. W. is er met de vorige voorzitter echter een an dere afspraak gemaakt. Hoewel het be drag in beginsel gebruikt had kunnen worden als bijdrage in de exploitatielas ten (en dus de betaling van salarissen), werd de subsidie volgens afspraak inge zet voor de verbouwingskosten. In dat verband schonk de gemeente de VW een eenmalige bijdrage van 40.000 gul den plus een garantie voor nog eens 40.000 gulden. Volgens de afspraak moest de bouw binnen dat budget ge realiseerd worden. Het College bestrijdt ook dat de ge meente de BTW had kunnen aftrekken. Dat kan alleen als de gemeente bedrijfs matig werkt (als (ver)koopster van grond en opstallen), maar het VW-ge- bouwtje stond niet geregistreerd als handelsobject. De gemeente moet in dat verband dus worden aangemerkt als een particulier, en die kan ook geen BTW terugvorderen. De stichting Gastouderproject Soest krijgt niet de 13.000 gulden subsidie voor de inrichting van haar nieuwe kantoor waarom zij had gevraagd. Het College heeft de gemeentelijke bijdra ge beperkt tot 10.000 gulden met als argument dat het GOP straks een deel van de inventaris van de Stichting Kin dercentra Soest (SKS) kan gebruiken. De instellingen worden binnenkort ge huisvest in hetzelfde pand, de voorma lige huishoudschool aan de Talmalaan. Op grond van het advies van de afdeling WVC hebben B. W. laten weten dat bijvoorbeeld de GOP-computer best kan worden aangesloten op de SKS-printer. Ook kunnen de organisa ties gebruik maken van één telefoon centrale, menen B. W. Bovendien kan de begrotingspost voor de aankle ding van de ruimte, de verlichting en voor onvoorziene uitgaven terugge bracht worden van bijna 1100 naar 300 gulden. De 10.000 gulden die het GOP wél krijgt mag het naar eigen inzicht beste den voor de inrichting van het kantoor. Welke aanschaffgingen de hoogste prioriteit hebben moet het Gastouder project zelf maar uitmaken. Wees voorzichtig met dode watervo gels, die het slachtoffer zijn geworden van botulisme en waarschuw onmid dellijk de gemeente". Die boodschap staat te lezen op posters die de provin cie Utrecht deze zomer via de.gemeen- ten heeft verspreid. Door snel zieke of dode dieren op te ruimen, kan massale sterfte van watervogels worden voor komen. Eik botulisme-siachtoffer is namelijk een besmettingsbron voor andere dieren. De provincie raadt het aanraken van de dieren met blote han den dan ook sterk af. Door het aanhoudende warme weer is de kans op botulisme onder watervo gels groot. Uit een aantal gemeenten in Utrecht zijn dan ook al meldingen van boiulisme-slachtoffers bij de provincie binnengekomen. Het gaat om meldin gen uit Amersfoort, Baarn, Loos- drecht, De Ronde Venen. Woerden, Utrecht en Zeist. Van een massale sterfte is geen sprake. Botulisme wordt veroorzaakt door een bacterie, die met name bij hoge watertemperaturen ac tief wordt. De bacterie produceert dan een gif, dat verlammingsverschijnselen veroorzaakt. Als de beesten niet tijdig worden gevonden, volgt een langzame verstikkingsdood Niet aanraken Het aanraken met blote handen van do de vogels raadt de provincie af. Het ty pe botulisme dat onder Watervogels voorkomt is in de regel ongevaarlijk voor de mens, maar er bestaan ook voor de mens schadelijke typen. Tot nu toe komen die gelukkig zelden voor. Voor alle zekerheid raadt de provincie het aanraken van zieke en dode dieren af. De enige manier om de ziekte in te dam men is snel de slachtoffers opruimen. Dode vogels zijn een geliefde plaats voor bepaalde vliegen om hun eieren te leggen. De larve van die vliegen zijn on gevoelig voor het gif maar slaan het wel op. Doordat vliegenlarven weer door watervogels worden gegeten, vallen er nieuwe slachtoffers. Van het gif dat in een besmette larve zit, kan een volwas sen eend al doodgaan. Ook kunnen stukjes weefsel van dode vogels met het voedsel mee door andere vogels wor den opgenomen. Een gram besmet weef sel bevat voldoende gif om veertig vol wassen eenden te doden. Wat kunt u wel doen? Als u grote aantallen dode watervogels aantreft, waarschuw dan onmiddellijk de gemeente. Die zorgt dan dat de dode dieren worden weggehaald. Geef geen dode vogels mee aan de vuilnisman en begraaf ze ook niet. Ga niet zwemmen op plaatsen waar dode vogels zijn aan getroffen. Tot slot raadt de provincie aan watervo gels in de zomer niet te voeren. De kans op het ontstaan van grote concentraties watervogels wordt dan verkleind. Op plaatsen waar veel watervogels zitten, is de kans op botulisme groter dan elders. Voor meer informatie over botulisme kan men terecht bij de gemeente. Daar is ook het vouwblad van het ministerie van WVC over botulisme verkrijgbaar. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een flat aan het Saenredamplantsoen. De inbraak werd ontdekt door de buren, die de politie waarschuwden. Omdat de bewoners niet thuis waren kon niet worden vast gesteld of er iets was weggenomen. De inbreker bleek de hele woning te heb ben doorzocht en was binnengekomen door het openbreken van een klapraam op het achterbalkon. tO AUG. TERUG VAN VAKANTIE Dan staan wij weer tot uw dienst in Billhoven. Telefoon: 030-282477 Een 81-jarige bewoonster van de Amersfoortsestraat keek vorige week enigszins vreemd op, toen ze bij haar thuiskomst twee jongens op de dam aantrof. De knapen vertel den dat ze in het voorbijgaan allerlei rare geluiden hadden gehoord en daarbij aan inbrekers hadden ge dacht. Ze hadden alvast een kijkje genomen, maar de "daders" waren natuurlijk gevlogen. De oude dame geloofde de jongens op hun woord en nodigde het twee tal, ongeveer 16 en 14 jaar oud, uit om nog even een kijkje te nemen. Ze hielpen de bewoonster zelfs met op ruimen van de ravage in de garage, waarvan de ruiten waren ingeslagen. De buit bleek te bestaan uit enkele flessen frisdrank. Pas na het afscheid kreeg de be woonster bange vermoedens over het gedrag van de jongelui. Ze waar schuwde de politie, die algauw con stateerde dat de opgegeven namen niet klopten. Het vermoeden dat de aardige ontdekkers zelf de daders waren lijkt niet uit de lucht gegre pen... Onderscheiden en herkenbaa in haar nieuwe kollektie Natuurlijk laanstraat 67 baarn Üf' 02154-15588 Hef College van B. W. geven de be woners van een huis aan het Kerkpad ZZ groot gelijk dat ze protesteren te gen het zonder waarschuwing doorza gen van een tak van een berk. De RE MU heeft dat - zoals na enig onder zoek aan het licht is gekomen - op zijn geweten en krijgt daarvoor een ge meentelijk standje. De bewoners ontdekten onlangs niet Tot hun vreugde dat "iemand" een zijtak van hun berkeboom had afgezaagd. Naar later bleek was er een hoogwerker langs gekomen om de straatverlichting te controleren. Ze belden, vervolgens verbaasd en geërgerd het nieuwe num mer van de klachtentelefoon voor de sociale vernieuwing en deden hun be klag bij de gemeente. Vanaf dat moment ging er in de interne communicatie het een en ander fout, o.m. omdat de afdeling Groenbeheer een uitstapje maakte, zodat er van de toegezegde reactie binnen 24 uur wei nig terecht kwam. Het duurde een week, en daarop klommen de bewoners uiteindelijk maar in de pen en vroegen alsnog om opheldering. Ze wilden ver der graag weten waarom ze niet, zoals gebruikelijk, waren gewaarschuwd om hum berk zelf "vakkundig in model te houden", waarom de wond aan de boom niet op de juiste manier was be handeld en waarom de afgezaagde tak uiteindelijk zomaar in de achtertuin van de buren was gegooid. "Na zoveel laksheid en domheid be grijpt u misschien momenteel onze er gernis, temeer daar wij toch met z'n al len als bewoners bezig zijn oude dorps gezichten te behouden of te bescher men," aldus de bewoners. Bij de gemeente zat men intussen niet stil en werd de kwestie tot op de bodem uitgezocht. Daarbij kwam - "na veel in spanning" - aan het licht dat de schuld bij de REMU moest worden gezocht. Inmiddels heeft het nutsbedrijf de ver antwoordelijkheid voor de aanslag op de berk ruiterlijk toegegeven. "Deze schade is inderdaad veroorzaakt door onze mensen, die normaliter enig snoei- werk doen ten gerieve van particulie ren, ten einde de lichtopbrengst van de masten te verbeteren," aldus de RE MU, die toegeeft dat er overleg met de eigenaar had moeten plaatsvinden en dat de takken nooit in de tuin van de bu ren gedeponeerd hadden mogen wor den. De REMU heeft de bewoners in middels haar excuses aangeboden. Geen blaam Burgemeester en Wethouders hebben de bewoners ook laten weten dat de ge meente geen blaam treft, maar dat het allemaal de schuld van de REMU is ge weest. "Ons beleid ten aanzien van overhangende takken is ongewijzigd," aldus B. W. Als geconsteerd wordt dat ze het belopen van de openbare weg belemmeren krijgt de eigenaar een aan schrijving. Als er klachten komen over takken die het licht van de straatverlich ting wegnemen wordt dezelfde proce dure gevolgd. Reageert de aangeschre vene niet, dan krijgt hij een tweede aan schrijving. Gebeurt er dan nog niets, dan gaat de afdeling Groenbeheer zelf tot verwijdering over. "In de praktijk is dat zelden of nooit noodzakelijk," aldus B. W. tt. i'e .<,//- i I Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 I Vanaf zaterdag 8 augustus I staan wij weer uitgerust voor u klaar. Wij zij geopend: dindag t/m vrijdag I lunch vanaf 11.30 uur. X diner vanaf 17.30 uur. 1 Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. Een bewoner van de Klarinet ontdekte vorige week dat onbekenden gepro beerd hadden zijn auto open te breken. Dat was mislukt, maar door de vernie ling van het portierslot ontstond er wel een schadepost van ca. 800 gulden. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Op de Middel wijkstraat hield de politie vorige week een 17-jarige Baarnaar aan, die op zijn snorfiets wel erg hard vooruitkwam. Het voertuig werd uit de rollentestbank gezet en bleek te zijn op gevoerd. De Baarnaar kreeg een pro ces-verbaal. De politie kreeg vorige week een tele foontje van een 21-jarige Soester, die meedeelde dat hij werd bedreigd door een plaatsgenoot. Hij bevond zich in een café aan de Koninginnelaan en durfde niet naar buiten, omdat hij werd opgewacht door een 33-jarige man, van wie hij op de Burgemeester Grothe- straat al een dreun had gehad. Hij had daarbij een bebloede lip opgelopen. De politie greep in en nam de betrokkene mee naar het bureau. De man ontkende overigens dat hij geslagen had. De aan leiding voor het conflict was dat de ou dere Soester de jongere ervan beschul digde onlangs zijn zoon te hebben mis handeld. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies 1 video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' "Daar zijn we weer, "stond er in grote letters op de poster waarmee in Soest een poosje geleden de vlinder-campagne werd gelanceerd. De poster was het start sein voor het "natuurlijk groenbeheer". Vorig jaar kregen de inwoners een krabber om de stoep schoon te houden van ongewenst "onkruid", een belang rijk wapen in de strijd tegen het gif in Soest. Dit jaar legt de afdeling Groenbe heer van de gemeente het accent vooral op het "natuurlijk groenbeheer" in het openbaar groen. Wat merkt u daarvan, en waar doen ze het voor? Wordt Soest een brandnetel paradijs, of is de bedoeling toch anders...? Omdat de vlinders zo'n belangrijke plaats innemen in de veranderde manier waarop de gemeente het groen be heert, vormen ze een heel geschikt aanknopingspunt om duidelijk te maken waar het allemaal om begonnen is. In deze krant wordt daarom extra aandacht gegeven aan enkele bijzondere vlindersoorten, die inmiddels terug zijn van "weg geweest" in Soest. Deze week: het Groot Dikkopje. Dagvlinders hebben vaak prachtige kleuren en een opvallend gedrag. Op zonnige dagen ziet u ze allemaal wel eens, rondfladderend boven een berm of nectar zuigend uit een bloem in de tuin. Toch vallen niet alle dagvlinders zo op. Sommige soorten zijn minder opvallend gekleurd of worden door hun rechtlijnige, snelle vlucht over het hoofd gezien of met andere insekten verward. Een voorbeeld hiervan is het Groot Dikkopje: een talrijk maar wei nig in het oog springend dagvlindertje. Ook in Soest kunt u het Groot Dikkop je tegenkomen. Van half juni tot half augustus vliegen deze vlinders rond en vooral in juli zijn ze veel te zien. In te genstelling tot veel zeldzame dagvlin dersoorten stelt het Groot Dikkopje geen extreem hoge eisen aan zijn leef omgeving. Bijna overal kunnen ze voorkomen: langs ruige bermen, op be schutte bosweiden en heidevelden of in parkachtige landschappen. Belangrijk voor de vlinder is de aanwezigheid van beschutting, in de vorm van bomen of struiken, en een ruige grasvegetatie. Verder houdt deze soort zich het liefst in wat vochtige terreinen op. Dikkopjes ontlenen hun naam aan de relatief grote kop. In vergelijking met andere dagvlindersoorten is ook het li chaam van het Groot Dikkopje fors en zijn de vleugels juist vrij klein. Echt kleurrijk is de vlinder niet: de vleugels zijn van boven oranjebruin met gelige vlekken en van onderen geel. Doordat dikkopje in rust de voorvleugels schuin omhoog houden zijn ze direct te onder scheiden van andere dagvlinders. De achtervleugels liggen wel horizontaal. Ook vliegend voldoet het Groot Dik kopje niet aan het standaardbeeld van de grillig fladderende dagvlinder. De anderhalve centimeter grote vlindertjes vliegen meestal snel en rechtlijnig, haast een hommel. Daarnaast doen ze het ook wel eens wat rustiger aan en vliegen ze met razendsnelle vleugelslag bijna dansend boven het gras of langs een braambosje, op zoek naar bloemen. Deze bijna huppelende manier van vlie gen heeft ze in het Engels de naam "Great skipper" bezorgd. Bloemen zijn belangrijk voor de Grote Dikkopjes. Bijna de helft van hun tijd besteden de vlinders aan het bezoeken van bloemen. Hieruit zuigen ze met hun lange roltong nectar, het voedsel voor de vlinders. Ze halen er de energie en voedingsstoffen uit om te kunnen vlie gen en eitjes te produceren. Een duide lijke voorkeur voor een bepaalde bloemsoort hebben de Grote Dikkop jes niet maar u kunt ze vooral zien op Dopheide, Akkerdistel, Kale Jonker, Braam en Struikheide. Zonder bloedvergieten De mannelijke Grote Dikkopjes zijn naast voedselzoeken ook druk met het verleiden van vrouwtjes. Alles is er in een vlinderleven tenslotte op gericht zich voort te planten. Om dit voor el kaar te krijgen verdedigen de mannetjes een eigen gebiedje, een territorium, waaruit ze concurrenten verjagen. Ech te gevechten levert dit niet op: zodra een indringer gesignaleerd wordt, vliegt het mannetje erop af. Even dansen de twee vervolgens snorrend om elkaar heen, tot de vreemdeling het voor ge zien houdt en verdwijnt. Zonder bloed vergieten is de strijd hiermee al gestre den. Vrouwtjes zijn natuurlijk wel wel kom en als het even kan zal het man netje proberen te paren. De bevruchte vrouwtjes leggen hun eitjes afzonderlijk op hoge grassen. Ze kiezen hiervoor natte en ruige gebiedjes uit, vaak op de overgang van grasland naar een bosje. Uit de eieren komen rupsjes die leven van verschillende grassoorten: onder andere Pijpe- strootjes, Gestreepte Witbol, Kweek en Zwenkgras. Het gras moet in ieder geval brede bla deren hebben. De rupsen spinnen de bladranden namelijk samen tot een soort tuitje, een beschermend kokertje waaruit ze allen te voorschijn komen om te eten. Veel meer dan eten dóet een rups niet, vanaf het moment van uitko men tot in de herfst vreet en groeit het rupsje rustig door. Daarna trekt het zich terug in het spinselkokertje om han gend aan het gras de winter door te brengen. Als het gras niet gemaaid en afgevoerd wordt gaat in het voorjaar het groeipro ces verder en pas in juni is de rups vol groeid. Vervolgens verpopt het diertje Groot Dikkopje Ochlodes vena- ta) op Kropaar (Dactylis glomera- ta). Tekening: Paul Schoenmakers, uit: Atlas van de Nederlandse Dag vlinders. zich, in een cocon tussen ingesponnen grasbladeren, en verandert het in een vlinder. Opnieuw kunt u vervolgens, bijvoorbeeld in de bloemrijke bermen langs de Koningsweg, genieten van de ze onopvallende maar fraaie dagvlin dertjes. Hans Buesink De Vlinderstichting Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 De politie heeft vorige week een 16-jarige jongeman uit Amersfoort aangehouden, die er een boosaardig plezier in had het autoverkeer op de Birkstraat te hinderen. De knaap was al enkele malen 's morgens ge signaleerd als hij slingerend tussen de auto's op de rijbaan scheurde, meestal met zeer hoge snelheden. Diverse automobilisten deden daar over hun beklag bij de politie. Die hield daarop een oogje in het zeil en slaagde er vorige week woensdag ochtend in de 'brommer-maniak' aan te houden. Met twee motoren werd hij klem gereden en tot stoppen gedwongen. Zijn bromfiets - een Honda die wel 100 km/u kon halen - werd in beslag genomen. Het ziet er naar uit dat de Amersfoorter het voertuig alleen in gedeeltelijk gede monteerde staat kan terugkrijgen. Uiteraard werd proces-verbaal op gemaakt. Een 22-jarige bewoonster van de Smitsweg ontdekte in het weekeinde dat haar auto was opengebroken. De dader had een van de tochtraampjes vernield, maar er was niets van waarde weggenomen. VOOR HAAR EN VOOR HEM S Openingstijden maandag t/m vrijdag fy 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. V\/i' Steenhoffstraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 De komkommertijd zou geen echte komkommertijd zijn, als er in de krant niet op z'n minst één exemplaar van deze groente (of is het fruit?) te bewonderen zou zijn. Na lang zoeken lukte het de redactie een komkommer te lokaliseren die in aanmer king komt vooreen "eervolle vermelding": in de moestuin van de familie Kuijeraan de Van Goyenlaan werd eqn nogal kromgegroeid exemplaar aangetroffen. Op de vraag waarom de komkommer krom is, is netzo moeilijk het antwoord te vin den al op de kwestie van de dito bananen. Op de foto: Heieen Kuijer met de kromste komkommer van Soest. Nu liefst niet allemaal bellen met de mededeling dat er een nóg krommere komkommer is gevondenFoto: Goos van der Wilt. FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155 -1 3917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG 13.00 - 18.00 UUR. DINSDAG T/M VRIJDAG 09.00 - 18.00 UUR. KOOPAVOND VRIJDAG VAN 19.00 - 21.00 UUR. ZATERDAG 09.00 - 17.00 UUR. Kodak Kwaliteit prints i v

Soester Courant | 1992 | | pagina 3