Cl Columbus- gebak GDogtei6m Brilcentrum is met vakantie van 7 t/m 15 augustus iCDiTUBR) Stotteraars gaan in jeugdherberg Soest vloeiend met elkaar spreken Expositie in fysiocentrum Veenstreek J Schilderwerk Laseur in Museum Oud Soest Soest op de Columbusgebak bij Dogterom KOLO MINI-I WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT PAGINA 6 Open informatiemiddag op 12 september Schilderijen van Mary van der Weiden Brand op dak Volle portemonnee weg en weer terug Fietser gewond Inbraak Energieweg Moeder boos om verkeersborden- verzamelhobby Expositie wordt zaterdag geopend WOENSD/ BIJ ONTW VAN UW I College i nu Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Stichting Jumelage Soest - Kedz./Kozle Inbraak Smitsweg Brand in motorjacht Inbraak in woning Waldeck Pyrmontlaan Brandje Molendael Van Weedestraat 87 - Telefoon 02155 Volgens ruwe schattingen is één op elke honderd mensen een chroni sche stotteraar. Dat betekent dat Nederland zo rond de 150.000 in woners telt, die dag-in-dag-uit in gevecht zijn met woorden. In Soest moeten er volgens die rekensom ongeveer 400 wonen. Die zijn in principe allemaal welkom tijdens de open informatiemiddag op za terdag 12 september (vanaf 14.00 uur) in de Soester jeugdherberg aan de Bosstraat. Ze kunnen daar kennismaken met lotgenoten die inmiddels allemaal een stuk verder zijn en in veel gevallen zelfs weinig problemen meer hebben met 'Vloeiend" spreken. De informatiemiddag is een onderdeel van een weekend-bijeenkomst, georga niseerd door een groep vrijwilligers die sinds enkele jaren in Nederland de Hausdörfer-methode propageren. On der hen zijn Sjanie van Gelder (38), cul tureel werkster uit Rotterdam, en Bram Dahmen (24), student uit Dordrecht, die het weekend in Soest voorbereiden. Beiden zijn "erkende" stotteraars, al thans: ze waren dat, tot ze in aanraking kwamen met de Hausdörfer-methode, genoemd naar een Duitse apotheker uit de vorige eeuw. De Hausdörfer-methode - "vóór en dóór stotteraars" - is enkele jaren gele den in Nederland geïntroduceerd door Jan Heuvel, die in één middag van zijn handicap genas. Sindsdien is hij een on vermoeibaar pleitbezorger voor deze onorthodoxe aanpak. Nog altijd zoe ken de meeste stotteraars hun heil bij spraakoefeningen (logopedie) of psy chotherapie, maar meestal zonder veel blijvend resultaat. Ook Sjanie en Bram hebben op dat gebied de nodige erva ringen, en die zijn niet allemaal even positief. Wat stotteren voor een stotteraar bete kent weten Sjanie en Bram heel goed. "Stotteren beïnvloedt je leven op alle fronten. Je weet heel goed wat je wilt zeggen, maar op een of andere manier kun je het niet uitspreken. Je voelt je machteloos en verlamd, en je wordt bang..." Als voorbeeld van die angst noemt Sja nie de gedachte aan plotselinge situa ties, waarin de stotteraar heftig wordt geconfronteerd met zijn handicap. "Ik heb een zoontje en soms dacht ik: Stel je voor dat er brand uitbreekt, dat ik de politie en de brandweer moet bellen, en dat ik er dan niet uitkom...!" Bakerpraatjes De werkelijke oorzaak van stotteren is nog steeds niet bekend, maar er zijn ge noeg bakerpraatjes in omloop. "De mensen hebben soms echt geen benul. De populairste opvatting is wel dat er in je jeugd iets fout is gegaan of zo, of dat het een kwestie van zenuwen is. Het wordt zo vaak in het psychische vlak ge zocht, maar stotteraars zijn echt niet neurotischer dan anderen en je hoeft ook niet altijd maar in iemands verle den te graven. Stotteraars worden ook vaak beschouwd als dómme mensen, terwijl ze vaak minstens zo goed opge leid zijn als mensen die vloeiend spre ken." Stotteren maakt mensen machteloos in hun vermogen tot communiceren, met alle gevolgen vandien in het sociale ver keer. "Maar het is ook fysiek een heel onaangename ervaring: je voelt een enorme spanning in je hoofd, je hebt vaak problemen met je adem, maar je spieren kunnen gewoon niet meer los. Van de weeromstuit ga je soms gekke dingen doen, op de grond stampen of zo. Er zelfs zijn stotteraars die hun werk erdoor zijn kwijtgeraakt." "Stress" noemen als oorzaak van het stotteren vinden Sjanie en Bram te ge makkelijk. "Dat is een veel te algemene term. Er zijn stotteraars die dan juist vloeiend gaan spreken, maar in het al gemeen is het wél zo dat het moeilijker wordt als het er echt op aankomt, bij voorbeeld aan de telefoon." Klanken De Hausdörfer-methode richt zich - kort gezegd - niet op letters en woor den, maar op klanken. Het staat bij voorbeeld vast dat stotteraars met zingen geen enkel probleem hebben, en de aanpak berust o.a. op die weten schap. Met Hausdörfer leren de stotte raars te luisteren naar de klanken en minder te denken aan de letters, de stand van de mond, de ademhaling en de bewegingen. De basis daarvoor is een gevoel van rust en overtuiging: "Je künt 't - je moet 't gewoon gaan doen". De Hausdörfer-methode bestaat in principe uit twee basis-weekends, met Sjanie van Gelder en Bram Dahmen zijn betrokken bij de voorbereiding van het weekend in de jeugdherberg. daar tussen in een oefenweek. In veel gevallen blijkt dat al voldoende voor een grote vooruitgang, en in elk geval heeft iedere stotteraar er baat bij. "Je leert rustiger, langzamer te spreken en beter te intoneren. Vloeiend spreken is niet de doelstelling, maar het gevolg. Door de training bouw je een soort on verstoorbaarheid op, negatieve gevoe lens en reacties van de omgeving hoe ven geen rol meer te spelen." De ervaringen die Sjanie en Bram tij dens de Hausdörfer-weekens hebben opgedaan zijn buitengewoon positief. Sjanie: "Voor het eerst van m'n leven kon ik op een ontspannen manier spre ken. Er viel zóveel van me af, ik voelde me bevrijd. Dat was een heel emotio neel moment." De Hausdörfer-metho de werkt volgens haar omdat zij de stot teraar terugbrengt naar de taal, en niet naar technieken en mondstanden, en omdat de methode niet 'psychologi seert', maar steunt, stimuleert en zelf vertrouwen geeft: "Je bent een vol waardig mens, met allleen een lastige handicap." Vervolg-weekend Na de basistraining - de kosten zijn laag, want de deelnemers betalen alleen het logies (meestal in een jeugdherberg) en kleine bijdrage in de onkosten - houden veel Hausdörfer-cursisten nog onder ling kontakt. Dat stimuleert en draagt zeker bij tot verdere verbetering van de spraak, en er wordt heel wat afgetelefo- neerd Eén van de nazorg-activitei ten zijn de zgn. "vervolg-weekendein- den", die de vrijwilligers enkele malen per jaren op touw zetten. Zo'n weekend vindt dus van vrijdag 11 tot en met zon dag 13 september in de jeugdherberg in Soest plaats. Stotteraars, maar ook mensen die be roepsmatig met hen te maken hebben (leraren, logopedisten, etc.), zijn harte lijk welkom tijdens de informatiemid dag, die op zaterdag 12 september om 14.00 begint. De toegang is gratis. Wie verhinderd is maar toch graag informa tie over de Hausdörfer-methode wil ontvangen kan kontakt opnemen met Diny Slingerland, Dr. van Stratenweg 461, 4205 LX Gorinchem, tel. 1830-26378. Gedurende de zomermaanden is in fysiocentrum Veen- streek aan de Ereprijsstraat 209 een expositie ingericht van schilderijen van Mary van der Weiden uit Soest. Tekenen is altijd een belangrijke vorm van expressie voor haar geweest en na jaren met olieverf te hebben gewerkt stapte ze negen jaar geleden over op het veel subtielere aquarelleren. Het liefst schildert ze speelgoed, maar ook de natuur speelt in haar werk een belangrijke rol. De laatste jaren exposeert ze regelmatig. De fysiotherapeuten Adri Deen en Coby Hoogendoorn, com pagnons in de Veenstreek, besloten spontaan het centrum Foto: Goos van der Wilt. open te stellen voor een expositie toen ze het werk van Mary van der Weiden hadden gezien. Ze vonden het een goed idee iets nieuws te brengen en de patiënten tijdens het wachten en de behandeling te laten genieten van schilderkunst. De vele positieve reacties hebben geleid tot het plan om elke drie maanden een exposant de gelegenheid te bieden zijn/ haar werk in het centrum op te hangen. De schilderijen van Mary van der Weiden, die ook te koop zijn, zijn te bezichtigen tot eind september. De brandweer moest maandag even eens uitrukken naar de Koninginne- laan, waar een bewoner werkzaamhe den aan het dak van zijn huis verrichtte. Het dakbeschot had vlam gevat, maar de eigenaar slaagde erin het vuur zelf te doven zodat de brandweer niet in actie hoefde te komen. Een bewoner van de Turfstreek meldde de politie maandag dat uit zijn woning een portemonnee met 800 gulden was verdwenen. Hij dacht aan diefstal, maar even later kon hij mededelen dat buur jongens de pprtemonnee in de bosjes hadden teruggevonden. Volgens de po litie zat al het geld er nog in. Een 43-jarige fietser uit Utrecht is maandag gewond geraakt op het fiets pad langs de Soesterbergsestraat. Door onbekende oorzaak reed hij tegen de stoeprand, waardoor hij viel. Daarbij liep hij diverse schaafwonden op aan zijn hoofd, benen en armen. De ge waarschuwde ambulance hoefde echter niet in actie te komen. De politie kreeg in de nacht van maan dag op dinsdag een telefonische mel ding over een mogelijke inbraak in een bedrijf aan de Energieweg. Bij het on derzoek werd geen dader gevonden, maar wel trof de politie een stuk gesla gen lichtkoepel aan. Er wordt niets ver mist. De politie werd maandag aangespro ken door de moeder van een 16-jarige jongen uit Soest, die met zijn even oude kameraad begonnen was aan een op merkelijke hobby: het verzamelen van verkeersborden. Het tweetal was intus sen met vijf borden thuisgekomen, die ze hadden weggehaald van de Noorder- weg, de Koninginnelaan en de Burge meester Grothestraat. Moeder kon de ze vorm van vrijetijdsbesteding niet be paald waarderen en stapte naar de poli tie, die de heren uiteraard duchtig de les las. Ze hadden de borden willen gebrui ken als kamerversiering. Vermoedelijk krijgt het tweetal van de gemeente nog een rekening voor het herstel van de borden. "Ik heb altijd al geschilderd. Al op de lagere school, hier in Soest. Toen ik op de HBS kwam dacht ik dat ik daar helemaal goed teken onderwijs zou krijgen, maar dat werd niks. Een afbeelding van en papegaai natekenen, nou, dan ging ik wat anders doen." Joop Laseur (69), van wie de komende weken in Museum.Oud Soest werk te zien zal zijn, heeft altijd in Soest ge woond, ook al werkte hij in Amster dam. Zijn hele leven bijna is hij met te kenen en schilderen bezig geweest voor zover gezin, studie en werk het toelie ten. Tegenwoordig schildert hij zo'n twee dagen per week, maar in de vakan ties is het nog altijd dagelijks. Hij heeft ér wel naar gestreefd zijn hobby het ge zinsleven niet te laten domineren - zelfs in de huiskamer hangt maar een enkele "Laseur". De rest, zo'n 150 stukken, is boven in het huis ondergebracht, in rek ken. Verkopen heeft hij eigenlijk nooit willen doen, en nu wil hij het helemaal niet meer. Laseur is het schilderen met oliewerf begonnen, en ook nu nog ligt dat hem het meest. Maar hij werkt ook graag met waterverf. "Dat heb ik wel moeilijk ge vonden. Ik heb er ook speciaal les in ge nomen." Een formele schildersoplei ding heeft zij niet gevolgd. In het alge meen vindt hij zijn onderwerpen in de natuur. "Als je buiten om je heen kijkt zie je zoveel, de vormen, de kleuren. Ik ben altijd verbaasd hoeveel zorg er schuilt in alles wat in de natuur tot stand is gekomen." Welke techniek hij toepast, hangt voor Laseur bijna altijd af van wat hij ziet. Een enkele maal wordt het bepaald door de omstandigheden. "Als ik ver in de duinen moet zijn, kan ik daar moei lijk met de fiets komen. Met olieverf werken ligt dan niet voor de hand." Of hij maakt er een pentekening van. Hij werkt zijn stukken ook liefst helemaal buiten af, dicht bij de natuur, maar hij heeft ook wel van foto's gewerkt. Om ook te kunnen schilderen als hij, waar door ook, niet naar buiten kan, verza melt hij nu mooie kalenderbladen. Foto: Goos van der Wilt Laseur schildert dus vooral buiten - de tentoonstelling getuigt daar ook van. Omwille van de volledigheid zijn er wel een paar portretten in opgenomen. Hei is ook niet allemaal werk uit Soest, al ligt daar zeker het accent - er is ook werk dat hij verder van huis maakte, deels in het buitenland. Nog nooit was er zoveel van zijn werk tentoongesteld. Wat in het museum te zien is, omvat zijn hele naoorlogse periode. De openings tijden zijn, zoals altijd, zaterdag- en zondagmiddag van half twee tot vijf uur. De toegangsprijs is een rijksdaal der, twee kwartjes minder 65-plussers, een gulden voor kinderen, en vrienden van het Museum en houders van de mu seum-jaarkaart betalen helemaal niets. De tentoonstelling wordt zaterdag 8 au gustus geopend door mevrouw Mieke Swinkels, wethouder van Soest, en duurt tot half september. Voor het ge val dat u dit nog niet wist, het museum staat aan de Steenhoffstraat 46 Artis- hockgebouw"). Het College Wethouders State in vei zwaarschrifl protesteerd sing op de mentenlijst Brinkweg 5 satie heeft i namens de I Van den Be Het College 1 eens uitgespri een pand zich voor het oord' turele erfgoec debouwkund histiorische w is van een mo (Aanbieding geldig van woensdag 5 aug. t/m zaterdag 8 aug.) BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 02155-1 20 50 500 Jaar geleden ontdekte Columbus Amerika. In het kader daarvan is 1992 uitgeroepen tot het internationale Co- lumbusjaar. Inhakend daarop hebben de leden van de NBOV (Nederlandse Banketbakkers Ondernemers Vereni ging) een uiterst smakelijk assortiment Columbus patisserie-produkten ont wikkeld. Per slot van rekening was Co lumbus de man die in Midden-Amerika de cacao-boon ontdekte en meenam naar Europa. De belangrijkste vertegenwoordiger van de nieuwe patisserie-reeks is het Columbusgebakje. De hierin verwerkte ingrediënten zijn onder ander amandel spijs, slagroom,, chocolade en Amaret- to. Daarnaast zijn er Columbustaart- punten, -truffels, -petit-fours, -mini- taartjes, -schnitts en -bonbons. Met de introductie van het Columbus-assorti- ment willen de leden van de NBOV zich in kwalitatieve zin onderscheiden van de "grootverkopers" van gebak. Proe- verijen hebben uitgewezen dat de nieu we Columbusprodukten letterlijk en fi guurlijk goed in de smaak vallen bij het Nederlandse publiek. De receptuur en de verkoop van de Co- lumbus-produkten is strikt voorbehou den aan de leden van de NBOV, bij voorbeeld banketbakker Dogterom aan de Soesterbergsestraat in Soest- Zuid. Inlichtingen: elke vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur, zij-ingang Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9A; ook voor het inleveren van kle ding etc. Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in een berging aan de Smitsweg. Hij forceerde de deur met een breekijzer en verdween met een moutain bike, twee dopsleutelsets, een gereedschapskist en een rol witte viperbedekking van 7 x 16 meter. De 26-jarige bewoner deed aangifte bij de politie. Ook een andere Smitsweg-bewoner ontdekte dat zijn kelderbox was open gebroken. Daaruit wordt echter niets vermist. De brandweer werd maandag te hulp geroepen bij een bedrijf aan de Ko ningsweg, waar laswerkzaamheden werden verricht aan een motorjacht. Het vuur ontstond in de motorruimte. Het personeel was al begonnen met het blussen en de brandweer maakte het karwei af. Hoe groot de schade was is niet bekend. Een 41-jarige beowner van de Waldeck Pyrmontlaan ontdekte dat er in zijn huis was ingebroken. Hoe de dader was bin nengekomen staat niet vast, maar hij nam wel een hoeveelheid behang en een fototoestel mee. De brandweer rukte maandagmiddag uit naar ziekenhuis Molendael aan de Soesterbergsestraat, waar brand was ontstaan in het keukentje van de afde ling Neurologie. Daarbij was een gor dijn in vlam geraakt. Het personeel slaagde erin het vuur zelf te blussen, zo dat de brander zich kon beperken tot het wegzuigen van de rook. Het keu kentje werd licht beschadigd.

Soester Courant | 1992 | | pagina 6