;antie tus RATIS UUll Rabobank Rendement Rekening: hoge rente en altijd geld beschikbaar Soest KWALITEIT - SERVICE SNELHEID 'Twee weken de Soester Courant, dat is dan weer drie kinderbijbels voor Roemenië...' I ud Soest )ogterom Soest wil pand aan Korte Brinkweg op de monumentenlijst houden Biologische tuinbouwvereniging 't Nut houdt open dag op 29 augustus Rente I VARIA I- OLORKID EN INI-FOTOALBUA/l ïllem Van Oosten fotoservice ^0 Wij zijn weer terug van vakantie op 10 augustus s WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 ster Courant wekelijks 30.000 age lezers. 5 -1 71 20 3IJ ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN VAN UW KLEURENFILM. College in verweer bij Raad van State Kankerbestrij ding zoekt collectanten Auto bekrast Van Stralens lopen krantewijk voor bijzonder doel Soester Courant goede informatiebron 'Stand van zaken' in sociale verzekeringen Schuillokaal krijgt alsnog officiële opening Honden zetten tanden in fietsstersbil Kennismaken met werk in verzorging tot Foto: Goos van der Wilt. dert dus vooral buiten - de mg getuigt daar ook van. i de volledigheid zijn er wel Iretten in opgenomen. Het tllemaal tverk uit Soest, al ter het accent - er is ook i verder van huis maakte buitenland. Nog nooit was i zijn werk tentoongesteld, useumtezienis, omvat zijn gse periode. De openings- zoals altijd, zaterdag- en ag van half twee tot vijf ,'angsprijs is een rijksdaal- 'artjes minder 65-plussers, oor kinderen, en vrienden mm en houders van de mu- art betalen helemaal niets, elling wordt zaterdag 8 au- :nd door mevrouw Mieke ethouder van Soest, en f september. Voor het ge- nog niet wist, het museum iteenhoffstraat 46 ("Artis- le leden van de NBOV zich ve zin onderscheiden van kopers" van gebak. Proe- ;n uitgewezen dat de nieu- sprodukten letterlijk en fï- i in de smaak vallen bij het publiek. en de verkoop van de Co- lukten is strikt voorbehou- leden van de NBOV, bij- banketbakker Dogterom iterbergsestraat in Soest- Oosten Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 let College van Burgemeester en Yethouders gaat bij de Raad van State in verweer tegen het be waarschrift van de ABTB, die ge protesteerd heeft tegen de plaat- ing op de gemeentelijke monu mentenlijst van het pand Korte Irinkweg 51. De boeren-organi- atie heeft dat protest ingediend namens de bewoonster, mevrouw Van den Berg. Het College heeft in dat verband nog eens uitgesproken dat de staat waarin een pand zich bevindt geen criterium is voor het oordeel of het pand tot het cul turele erfgoed van Soest behoort. "Niet de bouwkundige staat, maar de cultuur historische waarde bepaalt of er sprake is van een monument," aldus het Colle ge- Voor eventuele bijdragen in de verbe- tring van de monumentale panden kun nen de bewoners een beroep doen op de subsidie Stads- en Dorpsvernieuwing, aldus het College. Het vochtprobleem waarover de familie Van den Berg had geklaagd is volgens het College met eenvoudige ingrepen te verhelpen, bij voorbeeld door het graven van een greppel of het aanbrengen van drainai- ge. "Elk bouwwerk op deze plaats zal met dit vochtprobleem worden gecon fronteerd," aldus het verweer van het College. Vraagtekens Ook de waarde in het economische ver keer is geen criterium om de cultuurhis torische waarde van een pand te bepa len, onderstreept het College. In dat verband worden vraagtekens gezet bij de kosten van de voorgestelde verbete ringen, zoals de "ongebruikelijk hoog begrote sloopkosten van 92.000 gul den", het tweemaal voorkomen van de post ramen/beglazing en de volgens opgave 76 kozijnen die gesteld zouden moeten worden, terwijl er slechts 59 zijn gepland. B. W. bestrijden ook dat het gebied - onlangs in principe aangewezen tot be schermd dorpsgezicht - hier in het ge ding is. Het gaat bij de monumentenlijst immers om het pand en de bewoonster heeft tijdens de hoorzitting over de vaststelling van de monumentenlijst geen nieuwe argumenten naar voren kunnen brengen, menen B. W. Ze heeft ook geen bezwaar aangetekend tegen het bestemmingsplan Soestdijk- Noord, dat in dit geval geldig is. De mo gelijkheden van een pand worden in eerste instantie bepaald door het be stemmingsplan, maar volgens het Col lege heeft mevrouw Van den Berg al la ten weten dat een van haar kinderen er wil gaan wonen. "Dat duidt in onze in terpretatie op de bereidheid tot het doen van investeringen," aldus B. W. Verbouwen mag Het College wijst er overigens nog maar eens op dat er aan een monument best mag worden verbouwd, en dat ook aan passing van de gevels tot de mogelijkhe den behoort. Wel moet zo'n plan wor den begeleid door deskundigen, en dus moeten er een gekwalificeerde ontwer per en een dito aannemer worden inge schakeld. Op grond van al deze overwegingen zal het College bij de Raad van State be pleiten het bezwaar van de ABTB en mevrouw Van den Berg ongegrond te verklaren. De jaarlijkse collecte van de Neder landse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelminafonds wordt dit jaar gehou den van 31 augustus tot en met 5 sep tember. Motto van de collecte is: "Een beter le ven voor kankerpatiënten". De Neder landse Kankerbestrijding gaat de ko mendejaren naast haar inzet voor kan keronderzoek en voorlichting, meer aandacht bestéden aan patiënten en hun familie. Collecteren voor deze organisatie bete kent een daadwerkelijke bijdrage aan het verwezenlijken van de doelstelling van de Kankerbestrijding. Wilt u zich als vrijwillige medewerker voor de Kankerbestrijding inzetten, bel dan a.u.b. direct naar: Mw. Plomp, ir. Menkolaan 9, tel. 14146, of Mw. C. Burgerman, ir. Menjcolaan 5, tel. 14945.' Wij rekenen op uw medewer king en danken u reeds bij voorbaat voor uw inzet in het belang van de me demens. Een 46-jarige bewoonster van het Pij perpad deed vorige week bij de politie aangifte wegens vernieling. Onbeken den hadden haar auto, die bij haar wo ning geparkeerd stond, rondom bekrast met een scherp voorwerp. Onder de bezorgers van de Soester Courant is er één die een bijzondere plaats inneemt: mevrouw Germa van Stralen van de Dokter Rupertlaan, die in de afgelopen vakantieweken met haar drie kinderen al een wijk voor haar rekening heeft genomen en dat straks - als de kinderen weer op school zitten - vooral in haar eentje zal gaan doen. Het bezorgloon wordt opzij gelegd voor een bijzonder doel: kinderbijbels voor Roemenië. Elke woensdag gaan meer dan vijftig jongens en meisjes uit Soest op stap om de Soester Courant te bezorgen, een karweitje waarvan het overdreven zou zijn om te zeggen dat het - ondanks de verhalen over krantejongens die het tot miljonair brengen - een "vetpot" is. Meer dan een aardig zakcentje levert het doorgaans niet op. Voor Germa van Stralen en de kinde ren Jos (10), Suzan (9) en Tim (3) gaat het daar ook niet om, althans niet in de eerste plaats. Wat het opbrengt is mooi meegenomen voor het "potje", waaruit de Roemeense kinderbijbels worden aangeschaft. Dat potje wordt boven dien aangevuld met flessegeld en de verkoop van cake en allerlei rommel markt-artikelen, die in de kennissen kring voor vriendschappelijke prijsjes van de hand gaan. Het hele gezin Van Stralen is op die ma nier nauw betrokken bij het project, dat een uitvloeisel is van de activiteiten van de Stichting Kruistochten, waarbij va der Cees van Stralen inmiddels al zo'n vijftien jaar betrokken is: het "smokke len" van kinderbijbels, wat sinds de om wenteling van enkele jaren geleden ge lukkig niet meer in het geheim hoeft te gebeuren. Samen met enkele Soester vrienden - onder wie Henk Westeneng en Allart Ebbers - heeft Cees van Stra len al heel wat reisjes naar Roemenië en andere Oosteuropese landen gemaakt. Het "plaatselijk comité" verzorgt de le verantie van kinderbijbels - de bekende van Anne de Vries in een Roemeense vertaling - en andere lectuur, maar ook kleding en levensmiddelen, aan een aantal jonge evangelisten, die in Roe menië werkzaam zijn. In de voorbije ja ren onder het communistische bewind was dat bepaald geen sinecure. De bij bels werden meestal meegesmokkeld in een wagen met een dubbele bodem en Cees van Stralen heeft dan ook heel wat benauwde ogenblikken meegemaakt tijdens de scherpe grenscontroles. Steeds professioneler In één lading gingen er soms wel 250 kinderbijbels mee en de manier waarop die in de auto werden verstopt werd op den duur steeds professioneler. "Een drugsmokkelaar zou er nog wat van kunnen leren...", aldus vader Van Stra len, die wel enkele malen is vastgehou den aan de grens, maar gelukkig nooit langer dan een paar uur. "Het is een groot wonder dat het altijd goed is afge lopen, al hebben we daar wel allerlei trucjes voor moeten gebruiken." Van Stralen - in het dagelijks leven PR-medewerker bij de Evangelische Omroep - heeft nog levendige herinne ringen aan de laatste keer dat hij het land werd uitgezet. Dat gebeurde enke le dagen voor de revolutie, die in de cember 1989 een einde maakte aan het regiem van Ceausescu. Van Stralen probeerde in die dagen in kontakt te ko men met dominee Laszlo Tökes in Ti- misoara, hetgeen werd verhinderd door de "Securidade", de gevreesde geheime politie. "Het was een paar dagen voor de omwenteling, maar toen broeide het al". Hij is in de loop der jaren zeker twaalf keer in Roemenië geweest, de laatste keer met Pasen. In december staat een nieuwe reis op het programma. De om standigheden zijn na de val van Ceau sescu en de zijnen gelukkig wel iets ver beterd, maar helemaal "kosjer" is het nog altijd niet. "Het is wel een stuk ge makkelijker geworden om binnen te komen, en de invoer van bijbels is nu vrij, maar het werk moet toch door gaan. Er is een enorme honger naar het evangelie en er komen vooral veel jon geren tot geloof. Na 45 jaar communis me voelen ze zich beetgenomen; in het I Gediplomeerd Optometrist, lid O.V. geloof vinden ze weer een stukje zeker heid en,zien ze weer toekomst." 'Zelf creatief zijn' De kinderbijbels spelen een belangrijke rol in de verspreiding van het geloof in Roemenië. De boeken worden in Ne derland aangeschaft bij de Zakbijbel- bond; ze kosten zes gulden per stuk en dat is natuurlijk iedere keer weer een behoorlijke kostenpost. Er is inmiddels een flinke groep in Soest die het project steunt, zowel door de schenking van goederen als van giften. "We krijgen het van links en rechts, maar we willen na tuurlijk zelf ook creatief zijn." Vandaar dat het hele gezin meedoet om geld in het potje voor de kinderbijbels te krijgen, op allerlei manieren. Het fles segeld wordt apart gehouden, de op brengst van zegeltjes en bonnen vloeit er ook in en sinds kort is dus ook de krantewijk een bron van inkomsten. "Het is zo makkelijk om flessegeld op te sparen, maar wij vinden dat je er ook echt iets voor moet dóen," aldus moe der Germa van Stralen. Het idee van de krantewijk ontstond toen ze, als lid van de werkgroep die de "open ochtenden" voor christenvrou wen in Soest organiseert, zich eens het hoofd moest breken over de manier waarop de onkosten bestreden zouden kunnen worden. "Het tekort zouden we zelf bijleggen en toen heb ik wel eens gezegd: 'Desnoods begin ik een krante wijkje'." Gezellig De kinderen Jos, Suzan en Tim speel den direct al een belangrijke rol, want ze gingen in de vakantieweken samen met moeder op stap. Jos mocht als oudste de Soester Courant-tas op z'n fiets meene men en de anderen hielpen moeder zo goed en zo kwaad als het ging met de kranten. "Met z'n vieren op stap, dat is heel gezellig," aldus Germa van Stra len. "We hebben leuke gesprekjes en je bent met z'n allen fijn bezig." Hoewel een krantewijk geen enorme bedragen oplevert is het altijd de moeite waard. "Twee weken de Soester Cou rant, dat is dan weer drie kinderbijbels voor Roemenië. Het is gewoon leuk, want je doet iets en je ziet het groeien. Het gezin Van Stralen: vader Cees, moeder Germa en de kinderen Jos (r.), Suzan (l.) en Tim (m.). En bovendien: de mensen in Roemenië reizen soms wel 300 kilometer om de bijbels te verspreiden, wat is dan één krantewijkje in Soest...?" Wat op de Van Stralens grote indruk heeft ge maakt is de wetenschap dat hun werk echt bijdraagt aan de verspreiding van het evangelie. "We weten in elk geval van één vrouw die hierdoor tot het ge loof in de Here Jezus is gekomen." Dus moet het werk doorgaan, want Roeme nië is een immens groot land met meer dan 23 miljoen inwoners en hele gebie den waar de officiële organisaties niet komen en nog schrijnende omstandig heden heersen. Daarom dragen de Van Stralens graag hun steentje bij aan dit kleinschalige maar dankbare werk, ook met het bezorgen van de Soester Cou rant. Wie informatie wenst of de actie anderszins wil steunen kan bellen met de familie Van Stralen, tel. 21809. De bekende folder "Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzie ningen" is weer verschenen. In dit half jaarlijks overzicht staan de nieuwe uit keringsbedragen en premiepercentages vermeld. Daarnaast is in de folder een korte omschrij ving van de verschillende sociale verzekeringen en voorzieningen opgenomen. "Stand van Zaken" is een uitgave van de Ministeries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur en het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering. De folder is te bestellen bij het Voor lichtingscentrum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1, 1091 GC Amster dam, tel. 020-5600955. Enkele exem plaren worden gratis verstrekt; grotere aantallen worden in rekening gebracht. Het wordt nog druk op zaterdag 29 augustus in Soest, want naast de Gildefeesten en de door de ge meente georganiseerde "seizoens- markt" is er ook aan de Jachthuis laan wat te beleven. De biologi sche tuinbouwvereniging 't Nut houdt dan een "open dag", van ca. 11.00 tot 17.00 uur. Hoogtepunt van de open dag is onge twijfeld de officiële opening van het Een 55-jarige fietsster uit Utrecht meldde de politie dat zij dinsdagmiddag was aangevallen door twee loslopende honden, toen ze op het fietspad over het Soester Hoogt reed. Ze was door de dieren in haar bil gebeten en moest zich in een Zeister ziekenhuis laten behan delen. Volgens de politie ging het om twee Rottweilers. De identiteit van de eigenaar kon worden achterhaald. Hoe de zaak verder afliep is onbekend. In september start de Oriëntatie- en Schakelcursus Gezondheidszorg. De ze cursus is bedoeld voor mensen, die geïnteresseerd zijn in een verzorgend beroep. Zij krijgen lessen over de ge zondheidszorg en lopen een aantal da gen in de praktijk mee. Zo kunnen ze ontdekken, wat hun mogelijkheden in deze sector zijn. De cursus is part-time en duurt zes maanden. Op 27 augustus wordt een Voorlichtingsmiddag geor ganiseerd, vanaf 15.00 uur op de DASGA, Leusderweg 249, Amers foort. Stel: u zou best aan het werk willen in de verzorging. U weet immers dat de ver zorging veel mensen nodig heeft. Welke mogelijkheden hebt u, welk werk ligt u en wat voor diploma's zijn daar eventu eel voor nodig? En vooral: hoe pakt u dat aan? Voor mensen, die met deze vragen lopen is de Oriëntatie- en Scha kelcursus gezondheidszorg, die zowel in Amersfoort als in Zeist gegeven wordt. In Amersfoort is deze cursus al een aan tal malen gegeven. De cursisten zijn er enthousiast over. De lessen over ge zondheid en ziekte zijn interessant. Bij het vak Communicatie en sociale vaar digheden wordt heel wat afgelachen. Maar natuurlijk zijn ze heel belangrijk voor een beroep waarin je zoveel met mensen omgaat. Tijdens de lessen Oriëntatie op de gezondheidszorg en vooral tijdens de stagedagen krijg je een goed beeld van het werken in de verzor ging. Daarna weten de meesten hoe ze verder willen in de verzorging. En met hun opgefriste kennis en ervaring ma ken ze een goede kans om aangenomen te worden bij een opleiding of baan. De Oriëntatie- en Schakelcursus Ver zorging wordt georganiseerd door het RBO Utrecht-Oost en uitgevoerd door de Dag/Avondscholengemeenschap. Het Arbeidsbureau geeft subsidie, zo dat de cursus maar f 60,- kost. Cursisten moeten wel ingeschreven staan bij het Arbeidsbureau van Amersfoort of Zeist. Uw vooropleiding mag niet ho ger zijn dan (afgebroken) MAVO/ HAVO. Behalve deze cursus zijn er al lerlei andere mogelijkheden in bijvoor beeld de techniek en de administratie. Wie interesse heeft, kan drie dingen doen: komen kijken op de voorlichtings middag; naar het spreekuur komen van mw. Els Keijzer op het Arbeidsbureau, Zon nehof 16, Amersfoort, elke donderdag van 9.00 tot-12.00 uur; bellen naar het Regionaal Bureau on derwijs, tel. 033-635599. nieuwe schuillokaal, dat overigens al enige tijd geleden verrezen is. Het sober uitgevoerde maar knusse gebouwtje biedt onderdak aan de tuinders als die voor een regenbui moeten schuilen, maar heeft ook een functie als verga derlokaal. Verder heeft het een toilet en een bergruimte voor de spullen van de vereniging. Burgemeester De Widt is uitgenodigd om het lokaal omstreeks 12.00 uur te openen. Het gebouwtje staat er al sinds vorig jaar, maar door allerlei omstan digheden was het er tot dusver niet van gekomen het met enige "toeters en bel len" in gebruik te nemen. De open dag biedt daartoe een mooie aanleiding, vinden de tuinders. De hele dag door is er op de tuin aan de Jachthuislaan wat te doen. Het IV- N-Eemland is eveneens present met een informatiestand en verder o.a. met een wormenbak en een bak met uilebal- len. Er zal waarschijnlijk ook een video film te bewonderen zijn. Klei-mineralen Daarnaast organiseert 't Nut een lezing met dia's, verzorgd door de heer F. v.d. Ham uit Noordwolde, die iets komt vertellen over het gebruik van klei-mi neralen in de tuin. Alle bezoekers krij gen een potje met gratis monsters mee. Klei-mineralen bevatten voedingsstof fen en stoffen die water vasthouden; ze fungeren als een buffersysteem, waaruit al naar gelang de behoefte water en voedsel wordt vrijgegeven. Vooral voor biologische tuinders zijn de klei-mine ralen interessant. De bezoekers van de open dag kunnen op hun gemak een kijkje nemen in de tuin aan de Jachthuislaan, waar ook ge zorgd zal worden voor hapjes en "biolo gisch verantwoorde snoeperijen". De toegang is gratis. De vereniging rekent, ondanks de "concurrerende" evene menten in Soest, op veel belangstelling. Loop even binnen of bel voor een afspraak Telefoonnummer algemeen 02155 -9 63 33 Kantoren: Kerkplein 9 - 02155 - 9 63 00 Soesterbergsestraat 14 - 02155 - 02155 - 9 63 10 Tamboerijn 3 - 02155 - 9 63 40 Koninginnelaan 28 - 02155 - 9 63 20 Smitsweg 4 - 02155 - 9 63 30

Soester Courant | 1992 | | pagina 7