Verdwenen Soest mpsoEsn- PAGINA V»a\en ee betalen Gn bij "Uw allerlaatste kans!" Voor Jurriën Strelitski gaan kunst en medische technologie hand in hand Laat je eigen kassa rinkelen Contrasten van Ate Hamstra in Kasteel Groeneveld O Nieuws van de bibliotheek Provincie: in de toekomst meer burgers in waterschapsbesturen Rondje Soest Museum Oud Soest WOENS TERREUR VAN EEN MINDERHEID Brommer in de fik Kies voor zelfstandig ondernemerschap! WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten fonotheek-afdeling week „preedsaWPmsOe artikel- 'Transparante mens' te zien bij De Hazelaar Van 1 Dronken bestuurder in de kraag gevat Standpunt GS over samenstelling niet gewijzigd Bruia Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! door Arie Wandelaar Meer weten? Aanvragen studiegids? Bel de coördinator van de cursusplaats: Baarn Dhr. K. Teeling Tel. 02154- 1 45 49 of Landelijk Bureau CMO-Middenstandsopleidingen Treubstraat 25, 2288 EH Rijswijk, tel. 070-3992231 MIDDENSTANDS- Het Lendelijk Bureau CMO verzorgt teven» de OPLEIDINGEN ondernemertoplelding Vastgoed Adviseur. Het behalen van het Middenstandsdiploma is nog steeds de snelste weg naar zelfstandig ondernemerschap óf een goede baan in het Midden- en Kleinbedrijf. En... daarna binnen 9 maanden uw ondernemersdiploma! 1CMO-Middenstandsopleidingen is een landelijke onderwijsinstelling met cursussen in ruim 40 plaatsen waarvan enkele overdag. 2. Door het Rijk erkend en gesubsidieerd. Dus: een waarborg voor de kwaliteit van de opleiding én laag cursus geld. 3. De Middenstandsopleiding is een moderne, modulair opgebouwde cursus. 4. Mondelinge lessen van deskundige en ervaren docenten. 5. Door 'n unieke samenwerking met het Centraal Onderwijsinstituut voor Supermarkten en Speciaalzaken (COL) heeft u vrijstellingen. Né het Middenstandsdiploma haalt u in 9 maanden uw vestigingsbevoegd heid voor vrijwel alle branches. Eerst even een geheugensteuntje. De bewoners van de Soester Insinger- straat zijn sinds enkele weken lichte lijk in rep en roer. Hun verbazing, ver ontwaardiging en boosheid zijn ge richt op de familie Bartkowiak, even eens woonachtig in de Insingerstraat. Wat nu is het geval? De familie Bartkowiak heeft in het openbaar kenbaar gemaakt hinder te ondervinden van de konijnenfokkerij van mevrouw Van Dorresteijn, een weduwe die na de dood van haar echt genote met dit bedrijf in haar levens onderhoud voorziet. Een hinder die zeer betrekkelijk kan worden ge noemd. Zodra de familie Bartkowiak zich naar hun tuin heeft verplaatst kan het gebeuren dat bij een bepaalde win drichting onwelriekende geuren van dekonijnenfokkerij overwaaien naar hun 'buitenverblijf'. Niet dagelijks, maar toch. Weliswaar is mevrouw Van Dorres teijn officieel in het bezit van een hin derwetvergunning, maar zoals de za ken er thans voorstaan, lijdt het geen twijfel dat deze zal worden ingetrok ken. Te danken aan de familie Bartko wiak, die daarvoor met succes aan de bel heeft getrokken bij de Raad van State. De uitspraak van de Raad van State komt erop neer dat naar aanleiding van de ingediende klacht moet worden geconcludeerd dat de veehouderij niet voldoet aan de bepalingen van de hin derwet en dus dient te worden geslo ten! Tenzij... De publieke opinie van de overige be woners van de Insigerstraat, tot uit drukking gebracht in ingezonden brie ven en persoonlijke gesprekken, komt ongeveer neer op de vraag of men bij de Raad van State te 's-Gravenhage met zo'n beslissing wellicht van de pot getrokken is. Alle verontwaardiging ten spijt, de fa milie Van Dorresteijn lijkt vooralsnog het haasje. Intussen is wel duidelijk geworden dat ook de gemeentelijke overheid niet applaudisseert voor het onverwachte sukses van klager Bartkowiak, die het zelfs heeft bestaan een schadeclaim in te dienen voor de kosten die hij maak te om de eerder door de gemeente ver leende hinderwetvergunning aan te vechten. De aktuele stand van zaken is dat de Van Dorresteijns tot 1 september in de gelegenheid worden gesteld verande ringen aan te brengen waarmee de fa milie Bartkowiak, op het moment dat ze verblijf houden in hun 'buitenver blijf en de wind weer eens uit de ver keerde hoek komt, kunnen leven. Daar zal dan het volgende voor komen kijken: De konijnenfokkerij zal in om vang dienen te worden gehalveerd. Op dit moment staat de stal voor melkvee op 23 meter afstand van de eerste woonbebouwing in de Insingerstraat. Het voorstel van de gemeente luidt op ongeveer twee meter van de huidige buitenmuur een nieuwe muur te laten verrijzen, zodat de afstand tussen vee en woonbebouwing voldoet aan de wettelijk voorgeschreven afstand van 25 meter. Toegegeven, de zomer van 1992 duurt lang en is hevig. De verondersteling dat een zonnesteek de oorzaak van de ze gekte is, ligt dus voor de hand, maar kan in het gunstigste geval slechts als bijoorzaak worden beschouwd. De realiteit is dat de gemeente Soest, afgezien van de eigen stellingname, verlicht is uitvoering te geven aan het geen bij uitspraak van de Raad van State in deze zaak werd opgelegd. Ge sprekken in de wandelgangen hebben Arie duidelijk gemaakt dat er nie mand bij de gemeente Soest te vinden is die vooraan staat om de terreur van de minderheid de helpende hand te bieden. Het tegendeel is eerder waar. Merkwaardig genoeg adviseert de ge meente Soest mevrouw Van Dorre steijn niet een nieuwe hinderwetver gunning aan te vragen. Ten gemeente- huize stelt men zich op het standpunt dat daarvoor nieuwe gegevens dienen te worden aangevoerd. Nou en?, vraag Arie zich af. Als een objectief onderzoek zou aan tonen dat het slechts de eenling Bart kowiak is die in zijn tuin bij een be paalde windrichting last van konijnen- gassen heeft en de rest van de Insin- gerstraatbewoners over andere neu zen en mentaliteit beschikken dan zou dit een nieuw en ander licht over de onverkwikkelijke kwestie werpen. Het zou mevrouw Van Dorresteijn kosten en slapeloze nachten besparen. ARIE WANDELAAR De brandweer rukte vorige week woensdagavond uit na een brandmel ding vanaf de Koninginnelaan. Achter de winkels bleken jongelui een oude bromfiets in brand te hebben gestoken. De brandweer bluste het vuur. De poli tie kon de eigenaar van de bromfiets niet achterhalen. kontoor Steenhoffstraat 13 nf3764 BH Soest Elihk»v Te)efoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Zelfstandig geld verdienen... In Kasteel Groeneveld is sinds 1 au gustus een opmerkelijke tentoonstel ling te zien van de Friese kunstschilder Ate Hamstra. Aan landschapsschil ders hebben we in Nederland geen ge brek. Er komt heel veel goedbedoelde kunst voorbij, maar de manier waarop Hamstra het landschap benadert, in terpreteert, is duidelijk anders. Nu eens niet die romantische kijk op het koele noorden en z'n grijze grauwe tin ten, maar haast on-Nederlandse kleu ren, of het nu gaat om de Wadden of om de eilanden. Z'n werk laat wat te raden over, geeft ruimte aan de bezoeker om herinneringen toe te voegen aan z'n aquarellen en werken met gemengde technieken. Zelf zegt Hamstra daarover: "De na tuur is mijn grote inspiratiebron. Blade ren, bloemen, planten en bomen. Na nauwkeurige observatie en het vastleg gen daarvan, inspireren ze mij tot nieu we vormen en tot abstracties." Dat laatste is goed te zien in zijn serie "wortels" waarbij hij steeds verder gaat in het gebied van kleuren en penseel streek. Landschappen beïnvloeden hem op een andere manier. "Ik probeer altijd de essentie van een landschap aan te voelen en weer te geven. De ruimte is daarbij een belangrijk element. Die ruimte hebben we hier in het noorden nog ruimschoots. Lage horizon, ver spreid liggende boerderijen, hoge luch ten... Het Wad, Schiermonnikoog, de Veenkoloniën, Friesland... Weidse landschappen, sombere landschappen, de akkerbouw en veeteelt, duiken, wa ter..." Daarbij gebruikt hij kleuren die soms spetteren en dan weer in grijze nevelen zijn gehuld. Hij mijdt het contrast niet en daarom ziet men veel verschillen tus sen de verschillende werken: stille kleu ren - lawaaiige kleuren, verstilling - be weging, figuratief - non-figuratief, the ma's met improvisaties, groot - klein. "Steeds ben ik op zoek naar andere we gen die me de weg wijzen naar nieuwe mogelijkheden," aldus Ate Hamstra. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag: 10.00-17.00 uur; zaterdag en zondag: 12.00-17.700 uur; maandag: gesloten. es Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 24 Ponce, Manuel - Sonata romantica De Mexicaanse componist Manuel Ponce schreef, geïnspireerd door Andres Segovia, vrij veel gitaarmu ziek. Op deze cd worden ze ook door hem uitgevoerd. 34 Sullivan, Arthur - The Mikado Het is dit jaar 150 jaar geleden dat Sir Arthur Sullivan werd geboren. The Mikado was de meest succes volle opera die hij schreef met tek sten van William Gilbert. 00 Turina, Joaquin - Danzas fantasticas op. 22 Vier orkestwerken van een wat min der bekende Spaanse componist. Niet klassiek 78 Armatrading, Joan - Square the circle De 15e cd van Joan Amatrading be vat deze keer opvallend veel vrolijke songs. 68 Basic Instinct Meeslepende instrumentale sound track van de spannende en erotische thriller van Paul Verhoeven. 78 Brennan, Maire - Maire Bijzonder mooie cd van de solo-zan geres van de groep Clannad. 75 Bronx Style Bob - Grandma's ghost Prima debuut van deze zanger in de stijl van o.a. Terence Trent d'Arby. 76 Cyrus, Billy Ray - Some gave all Nieuwe ster aan het Amerikaanse country-firmament. In Amerika al een groot succes. 63 Dietrich, Mariene - My greatest songs Zestien Engelstalige successen uit de jaren '40-'60. 78 G-Race - What's the colour of music Nederlandse groep met zomerse en Caribische klanken. 60 Hek, Youp van 't - Alles of nooit Dubbel cd met een groot aantal lied jes en conferences 78 Loïs Lane - Precious Nieuwe cd van de succesvolle Ne derlandse formatie. Vijf titels wer den gemaakt in nauwe samenwer king met Prince. 73 Marsalis, Wynton - Blue interlude Eén van de toppers van het North Sea Jazz Festival 82 Turkije: Songs and dances from Turkey Liederen en dansen uit verschillende- delen van Turkije, uitgevoerd door een zangeres met begeleiding van een saz (een soort luit). Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15219. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Ongebouwd Gebouwd 8 8 9 9 9 9 Soest kent beeldhouwer Jurriën Amstel en Vecht Vallei en Eem Zuid-Utrecht (i.o.) Ingezetenen Totaal 10 26 6 24 9 27 Strelitski sinds enige tijd vooral van zijn "maanschip", dat mo menteel in de hal van het gemeen tehuis wordt tentoongesteld. Het kunstwerk verwijst tevens naar de expositie bij De Hazelaar aan de Bosstraat - bekend van de beel dentuin - waar ook ander werk van Strelitski te bewonderen is. Eén object verdient daarbij bijzondere aandacht: de "transparante mens". Het werk is om meer dan één reden op merkelijk te noemen, want Strelitski maakte het met behulp van Magneti sche Resonantie Beeldverwerking (MRI). Het model werd onlangs "ges cand" bij Philips Medical Systems in het Brabantse Best, waardoor zijn pro bleem om de mens in kritalheldere vorm te vangen werd opgelost. Magnetische resonantie is een onder deel van de moderne medisch-diagnos- tische beeldverwerking. Met technisch en wetenschappelijk zeer geavanceerde methoden worden weefseldichtheden gemeten, die via snelle computers in af beeldingen op het scherm worden "ver taald". Met de doorsnee-beelden van de MR-scanner ging Strelitski vervol gens aan de slag in zijn studio, een 13e-eeuws kerkje in Dieden. Daar zette hij de omtrek van elk klinisch beeld op papier, knipte ze die uit en bracht ze over op steviger materiaal, dat hij ver volgens met een figuurzaag uitwerkte in multiplex. Het multiplex model werd tenslotte in drie dimensies opgebouwd. Scan-mens-sculptuur Enthousiast geraakt door de mogelijk heden van de nieuwe medische beeld verwerkingstechnologie maakte de beeldhouwer naast het prototype in hout onlangs ook een staande scan- mens-sculptuur in transparant acrylaat, waardoor een compleet transparante mens zichtbaar is tot in de kleinste de tails. Dat project werd bekostigd door BASF en is te zien in De Hazelaar in Soest, war Strelitski momnteel expo seert met zijn eerste transparante kunst vorm van de mens in perspex. nen de waterschappen in onderling overleg zelf het beste beslissen, aldus i GS. Verkiezingen GS willen de vertegenwoordigers van de verschillende belangen op een ande-J re wijze laten kiezen. De eigenaren vanj grond zonder bebouwing kunnen hun i vertegenwoordigers rechtstreeks kie zen. De vertegenwoordigers van de in- j gezetenen en van de eigenaren van ge- bouwen kunnen volgens GS het best door de gemeenteraadsleden worden! gekozen. De gemeente Cothen, Bunschoten en Montfoort, het Landbouwschap en d& Stichtse Milieufederatie pleiten ook voor directe verkiezingen voor deze be- langencategorieën. De gemeente Utrecht, Rijkswaterstaat en Stichtse Waterschapsbond stemmen in met in directe verkiezingen. GS erkennen dat rechtstreekse verkie zingen het meest democratisch is, maar geven toch de voorkeur aan indirecte verkiezingen voor twee belangencate- gorieën. De betekenis van verkiezingen voor een waterschapsbestuur is van ge heel andere aard dan voor b.v. gemeen teraadsverkiezingen. Daar ligt het ac cent op de verdeling van de zetels die de machtsverhoudingen bepalen. Bij waterschapsverkiezingen ligt de verdeling voor de belangencategorieën reglementair vast. Bovendien heeft de ervaring bij waterschapsverkiezingen (voor het onderdeel gebouwd) in 1989 laten zien dat het opkomstpercentage onder de 10% bleef. Ook in 1991 in Rijnland was ondanks een intensieve campagne slechts een opkomstpercen- tagen van 6 bereikt. Bovendien vergen directe verkiezingen veel organisato- i'noT»wer^> zoals het inrichten van ca. 1200 stembureaus. De politie zag maandagavond bij een café aan de Kerkstraat een man naar buiten komen en in zijn auto stappen. Vervolgens reed hij weg, waarbij hij volgens de agenten levensgevaarlijke manoeuvres uithaalde. De achtervol ging werd ingezet, maar de man negeer de alle stoptekens. Hij kon pas bij zijn woning worden aangehouden. Uit de ademtest bleek dat hij veel te veel ge dronken had. De man, een 31-jarige Soester, kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. "Ik wanc wat rond naar mot bruiken i In princif fotografe werk leg Dat zegt L tograafin! Izelf is beg< maken vai ge tijd trek dacht doo vertenties graferen v middels v drachten Loek werl zaak in Bi van zijn diensttijd hemse fot te doorlop Prins Berr Van jongs teresseerd "mooie d Zijn bela ontstond t ka en G maakte. meer wet» allemaal drukken 1 cursus ge1 ser als do Vanaf dal ling gewe hij ook ec zijn beroe je komt ei se in "mo Jurriën Strelitki is in de eerste plaats beeldhouwer, maar zijn werk van de laatste twintig jaar beslaat een breder terrein, van in brons gegoten beelden tot pentekeningen. Aan zijn kunst ligt altijd een intellectueel concept ten grondslag. In zijn bijna wetenschappe lijke benadering bestudeert hij een on derwerp in al zijn aspecten en neemt hij ruim de tijd om het zich grondig eigen te maken. Jurriën Strelitski maakte een transpa rante kunstvorm van de mens. Foto: Persdienst Philips Nederland. Vanaf van en met vc (22 augusti de bekende tje in Soesl kelcentrum open voor I room op di men uitget een schittei de colIecti( res. Medev fabriek en i ven staan I adviezen e informatie. Het voorlopige standpunt van Ge deputeerde Staten van Utrecht over de toekomstige samenstelling en verkiezing van de waterschaps besturen van maart jl. is naar aan leiding van de inspraak niet veran derd. Dat staat in een notitie van het College, die in september in de Statencommissie Water op de agenda komt. Provinciale Staten moeten in oktober een besluit ne men over de toekomstige samen stelling van de waterschapsbestu ren. Acht organisaties hebben gebruik ge maakt van de beperkte inspraakronde over het rapport van een werkgroep van provincie- en waterschapsmedewer kers en het voorlopige standpunt van GS. Het waren de Stichtse Water schapsbond (koepel van de water schappen in de provincie Utrecht), het Landbouwschap, Rijkswaterstaat, de Stichtse Milieufederatie en de gemeen ten Cothen, Montfoort, Utrecht en Bunschoten. De reacties gaven echter geen aanleiding tot wijzigingen in het voorlopige standpunt van GS. Meer burgers Het college wil ook burgers uit het ge bied van een waterschap, die geen on roerend goed bezitten, deel laten uit maken van het waterschapsbestuur. Dat betekent tevens dat er een zogehe ten 'ingezetenenomslag' wordt inge voerd en dat deze categorie burgers, omdat zij belang heeft bij de taken van het waterschap ,ook gaat meebetalen in de kosten van het waterbeheer. De pro vincie verwacht dat de ingezetenenom slag ongeveer f 20,- tot f 30,- per huis houden per jaar zal bedragen. De heffing is bedoeld voor het uitvoe ren van waterschapstaken om het ge bied leefbaar, bewoonbaar en bruik baar te houden. GS menen dat voor ge bieden die nu nog niet in waterschaps- verband zijn ingedeeld, zoals de stad Utrecht, door de invoering van de inge- zetenenheffing de onroerend-goedbe- lasting mogelijk kan worden verlaagd. De kosten voor de waterstaatszorg ko men dan immers niet meer ten laste van de gemeente maar zijn voor rekening van het waterschap. Nieuwe waterschapswet Dat is een gevolg van de nieuwe water schapswet, die ervan uitgaat dat ieder een die belang heeft bij de taken van een waterschap, ook mee gaat betalen en ook zeggenschap krijgt. Een verbreding van de waterschapsbesturen is mogelijk gemaakt door de nieuwe Waterschaps wet, die op 1 januari 1992 van kracht is geworden. Tot nu toe kunnen alleen ei genaren van onroerend goed (gebou wen en landerijen) deel uit maken van het waterschapsbestuur. Men kent de categorie 'gebouwd' (eigenaren van ge-! bouwen) en 'ongebouwd' (eigenaren' van grond). Drie waterschappen De provincie streeft naar drie grote in terprovinciale waterschappen: het in middels opgerichte Hoogheemraad- De timmerf; een bekend bedrijven (a; die bij voo juiste deur, e kapel of eer bedrijf, sind van directer kring beken* ce en de gei Misschien k timmerfabri derlandse B ten, wat op kwaliteit is - een aantal tc deuren, ram buitenlandsi dan ook tijd" rende show, het eerst oi van de belai In de eerste Weru-degr briek ter wei gebreide en deuren en r; wereldwijd 1 teit en geni gllCCIUl ddU" y-, "Y schap Amstel en Vecht in het noord-ji JJran westen van de provincie, het water-jl an vv.c schap 'Gelderse Vallei en Eem' in het! oórsten (oprichting in 1993) en een wa- terschap in het zuiden (het 'Zuidelijk! Utrechts Waterschap'). Dat water-1 schap zal op 1 januari 1994 worden op-| gericht. Nieuwe methode In de waterschapswet staat dat in eenj waterschapsbestuur de verschillende j belangencategorieën vertegenwoor- digd moeten zijn, naar het belang dat zij1 hebben bij de taken van het waterschap I (waterkeringszorg en waterbeheer) en de kosten die daarmee gemoeid zijn. i De verdeling van de zetels van de bestu ren van de drie toekomstige Utrechtse j waterschappen gebeurt in de toekomst als volgt: eerst worden de beschikbare i zetels aan de hand van de kosten ver deeld over de hoofdtaken (waterkering1 en waterbeheer) en vervolgens over de i de belangencategorieën gebouwd (ei- genaren van gebouwen), ongebouwd j i (eigenaren van landerijen) en ingezete nen (bewoners). Het toepassen van die methode leidt tot de volgende verdeling j bij de drie genoemde waterschappen: overd met h dat o.a. best stof en alun een gerust h zelfs "super men. Maar enigszins fu trend voor t aangeven. Vooral de i in het oog d< van vormen als diagona wisseld met Het beeld is tot en met 12 september te zien in de beeldentuin van galerie De Hazelaar aan de Bosstraat 2, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, in de weekein den van 12.00 tot 17.00 uur. GS zijn bij het vaststellen van de grootte van het algemeen bestuur afgéweken van het advies van de ambtelijke werk groep. Die stelde voor om de algemene besturen uit 30 tot 36 personen te laten bestaan. GS menen dat 24 tot 30 vol doende is. Bij uitbreiding van de taken of het gebied van een waterschap kan het bestuur worden uitgebreid. Op het moment dat de provincie de zorg voor de waterkwaliteit aan de waterschap pen overdraagt, zal opnieuw worden bekeken of het bestuur moet worden uitgebreid of dat er verschuiving in de zetels tussen de belangencategorieën moet plaatsvinden. Wanneer de waterschappen met de nieuwe bestuurssamenstelling aan de slag gaan, is nog niet duidelijk. Dat kun- Een foto van vóór de oorlog, hebben we begrepen, en het is binnen de gemeen tegrenzen, dat weten we zéker. Zijn er lezers die ons vérder kunnen helpen, die de naam van de straat weten, of ons kunnen vertellen of dat huis er nog staat, en wat dan nu het adres is? Bij voorbaat dank!

Soester Courant | 1992 | | pagina 10