tnkans E Soester landschap is ook in het echt e moeite van het behouden waard schociiuikcr De laatste armendokter van Soest neemt afscheid w» ACTUEEL t eikrijder mag van B. W. niet p industrieterrein tanken ri Keulen technische dienst LINDEN Döios Sociale Dienst wordt (eventueel) belast met opvang 'ontheemden' FOTO SWAGER pagina 93 16 SOEST WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Restaurant van den Brink Ludieke opening tentoonstelling Joop Laseur /onderhoud »n -specialist ille merken SCHOEMAKER NHANDEL Waf-waf-waf...! Inbrekers kraken ideeënbus PTT Soester gepakt na heling snorfiets Politiepluim voor maaltijdbezorger Dokters-echtpaar Kuipers legt praktijk neer BIJ ONS KUNT U SFEERVOL DINEREN BINNEN EN BUITEN. Teken nu in voor de twaalfde, herziene druk. m m s gil! tttlSv 1 Zoek Je Een Woord. PakDeVan Dale. Nan idt Libris. Uw Complete Boekhandel Afscheidsreceptie op 27 augustus Tijdelijk 2e foto afdruk gratis Vandaag brengen, morgen klaar! heer R. van Doorn, melkrijder van Lange Brinkweg, is niet te spreken het gemeentebestuur van Soest, iet wil hem namelijk geen toestem- ling geven om voor zijn wagen diese- tlie te tanken bij de pomp van de fa. Roest op het industrieterrein. Van Doorn heeft B. W. nu voor de ftweede keer gevraagd hem die toestem ming wel te geven. Vorig jaar heeft hij de bovengrondse dieseltank op zijn ei- Igen erf laten weghalen, volgens hem in overleg met de afdeling Milieu van de gemeente. Hij wilde voortaan gaan tan ken bij de dieselpomp op het industrie terrein, waar meer transportfirma's hun Rieselolie vandaan halen. Tot zijn verbazing kreeg Van Doorn - lie al meer dan 40 jaar lang "tot ieders ivredenheid" melk ophaalt bij de loester veehouders - geen toestem- ling. "Ik dacht dat je wel kon spreken ran een stukje Soester historie," aldus Van Doorn in zijn protest. Hij wijst er verder op dat hij vroeger met paard en wagen rondging en nu met een "rijden de melkontvangst", wat neerkomt op één vrachtwagen. Volgens Van Doorn is het juist een goe de zaak dat alle tanks bij de transport bedrijven worden weggehaald: "Ook wij zijn voor een schoner milieu. Wat is dan de reden dat ik geen toestemming krijg? Of moet ik thuis maar weer een tankje neerleggen...? Het College van B. W. is echter on vermurwbaar en heeft Van Doorn vori ge week opnieuw te verstaan gegeven dat hij de toestemming niet krijgt. Dat is vorig jaar zo besloten en er zijn volgens het College "ook thans geen redenen om het tanken toe te laten". Wat het ge meentebestuur betreft is er ook geen bezwaar tegen het bezit van een boven grondse tank voor dieselolie, mits er goede vooorzieningen zijn getroffen. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 J Net terug van vakantie, J koelkast nog leeg, J wij koken graag voor u. J Wij zij geopend: 4 dindag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. 4 Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 4 's Maandags gesloten. 4 Tel. 02155-1 29 98 /Dujardin Vieux blauw 'Tk hoop niet dat we het in de toe komst alleen van uw schilderijen moeten hebben," zei wethouder Mieke Swinkels zaterdagmiddag bij de opening van de expositie van Joop Laseur in Museum Oud Soest. Ze bedoelde daarmee dat het Soester landschap - in Laseurs werk zeer vaak herkenbaar aan wezig - ook in Bet echt de moeite van het behouden waard is. Swinkels, die in het dagelijks leven wet houder voor milieu is en het "land schap" ook in haar portefeuille heeft, legde een verband tussen de planologi sche inspanningen van het gemeente bestuur om Soest zoveel mogelijk te be- i waren zoals het is, en de wijze waarop Regnier Crème de Cassis Baileys Irish Cream Laseur diverse Soester hoekjes en doorkijkjes op doek heeft vereeuwigd. "We zitten zo'n beetje op dezelfde lijn, maar het artistiek vastleggen van zoveel moois is natuurlijk wel een vak apart," vond ze, Laseur lof toezwaaiend voor zijn werk. Van het omvangrijke oeuvre van La seur is een flink deel te zien tijdens de wissel-expositie in het Museum. De verzameling werd nog voor de officiële openingstoespraak van de wethouder aangevuld met een exemplaar uit parti culier bezit, dat speciaal voor de ten toonstelling in bruikleen was afgestaan en per "Soester ijlbode" ter plaatse werd bezorgd. Daarvoor had museum-voorzitter An- ton van den Dijssel een flink aantal be langstellenden verwelkomd en o.a. ge meld dat het bestuur in de verschillende thema-exposities een mogelijkheid ziet om het museum "niet te klinisch" te maken. Met name de hobby-tentoon- stellingen blijken een succes te zijn. "We krijgen zóveel aanbiedingen - van poppen, trollen, miniatuurmeubelen en nog veel meer - dat we dat allemaal niet in één expositie kunnen onderbren gen. Hij kondigde 'aan dat er in het mu seum binnen afzienbare tijd een specia le tentoonstelling van maquettes te zien zal zijn. Wethouder Mieke Swinkels en Joop Laseur met het laatste schilderij van de expositie. Foto. Goos vgn der wm Soester ijlbode Van den Dijssel toonde zich erg ingeno men met het werk van Laseur, vooral toen de "Soester ijlbode" - in wiens ha rige verschijning men met moeite de be kende Soester Henk Gerth (die bepaald niet bekend is vanwege zijn weelderige haardos) herkende - gewapend met een ouderwetse bakfiets het "ontbrekende" exemplaar kwam nabrengen. Het bleek een schilderij te zijn van de hoek van de Molenstraat en de Soester Engweg. Uit de bakfietsmand haalde Van den Dijssel voor mevrouw Swinkels een bos bloemen te voorschijn en ook enkele andere al dan niet "stille" medewerkers van het museum kregen een tastbaar bewijs van erkentelijkheid voor hun in zet. De tentoonstelling in het Museum Oud Soest, Steenhoffstraat (Artishock-ge- bouw), is elke zaterdag- en zondagmid dag van 13.30 tot 17.00 uur te bezichti gen. De entree voor het museum is f 2,50; metPas-65 f 2,- en kinderen be talen een gulden. Foto: Goos van der Wilt Henk Gerth als de "Soester ijlbode Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: 49 tel, 12490 kleuren televisies 1 video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten "E' koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' De politie werd vorige week gebeld door bewoners van de Haverweerd, die een beetje tureluurs werden van het ge blaf van de hond van de buren. De men sen waren weggegaan en hadden het beestje achtergelaten op het afgesloten balkon. De politie kon weinig anders doen dan een briefje in de bus stoppen met het dringende verzoek aan de eige naars om in het vervolg betere maatre gelen voor het onderdak van de hond te treffen. Onbekende daders hebben in het afge lopen weekeinde ingebroken in het postkantoor aan de Nijverheidsweg. Uit het onderzoek bleek dat er niets werd vermist. Wel hadden de daders een pak zeeppoeder over de vloer uit gestrooid en de ideeënbus opengebro ken. Het is niet bekend of daarmee ook een idee verloren is gegaan. De politie heeft vorige week een 27-ja- rige Soester aangehouden op verden king van heling. De man bleek in het be zit van een snorfiets, die hij volgens zijn zeggen voor 500 gulden van een onbe kende jongeman had gekocht. De snor fiets was echter herkend door de recht matige eigenaar, een 22-jarige Soester, van wie het voertuig onlangs was gesto len. Het toeval wilde dat de eigenaar zijn snorfiets vorige week zélf ontdekte bij een flat aan de Varenstraat. Na enig on derzoek kon de politie de huidige bezit ter achterhalen. Die moest de snorfiets weer afstaan en kreeg een proces-ver baal wegens heling. i De politie is zeer te spreken over het at tente gedrag van een medewerker van een Soester horecabedrijf, die vorige week waarschuwde dat er op een bezor gadres aan de Dokter Rupertlaan niet werd open gedaan. De politie nam een kijkje en trof de bewoner - die de maal tijd had besteld - op de grond in de woonkamer aan. Hij was gevallen en kon niet meer opstaan. De politie hielp hem overeind. Huisartsen in ruste: zo mogen dokter J. Kuipers en zijn echtgeno te G.N. Kuipers-Nijdam, vermoe delijk het bekendste artsen-echt paar van Soest, zich sinds ongeveer anderhalve week noemen. Per 1 augustus hebben ze de praktijk overgedragen aan dokter EJ. Oudshoorn en daarmee is - na een periode van ruim 34 jaar - officieel een einde gekomen aan een zeer actieve, "dubbele" medische loop baan, waarin zij vele honderden, zo niet duizenden Soesters van zeer nabij hebben leren kennen. In januari 1958 kwam het jonge artsen- paar Kuipers naar Soest, als opvolgers van dokter Donker, die vanaf 1928 de tweede - in die jaren nog als vooral "protestants" beschouwde - huis artsenpraktijk had. Ze kenden elkaar al vanaf de schoolbanken van het Wage- nings Lyceum, én vooral van de dansles .- "al hebben we later eigenlijk nooit meer gedanst..." De beide Wageningers-van-geboorte, maar echte Groningers van afkomst en gezindheid, werden na hun medicijnen studie in Utrecht en een paar jaar erva ring als waarnemer/assistent in een huisartsenpraktijk in o.a. Driebergen "op de mensheid losgelaten", zoals ze het zelf omschrijven. "Een gespeciali seerde huisartsenopleiding was er niet; je deed examen en dan ging je aan het werk..." Voor dokter Kuipers was de medicij nenstudie geen vanzelfsprekende keus. In de familie kwamen geen medici voor - Kuipers senior was bouwkundige aan wat toen nog de Landbouwhogeschool in Wageningen heette - en achteraf is het moeilijk te achterhalen wat nu pre cies zijn motief is geweest om arts te worden. 'Tk heb eerlijk gezegd geen idee. Je doet eindexamen en dan moet je daar iets mee; je wilt verder leren en dan komt dat zo op... Het had ook best iets anders kunnen zijn. Ik heb bijvoor beeld altijd een grote historische be langstelling gehad en ook wel eens ge dacht om archivaris te worden, maar dat is meer een liefhebberij gebleven." Belangstelling voor mensen Mevrouw Kuipers koos wél heel bewust voor een artsenloopbaan. Wat haar destijds "bezielde" omschrijft ze als het verlangen naar een positie in de maat schappij vanwaaruit ze zich kon inzet ten voor anderen. Voor beiden speelde ongetwijfeld hun grote belangstelling voor mensen, met al hun verschillende uitingen en drijfveren, een hoofdrol. "Je kunt je in dit vak zo mooi spiegelen aan anderen, je soms aan hen optrek ken. In elk geval speelt er in het artsen vak altijd een grote psychologische fac tor mee." Beiden blikken met genoegen terug op het werk dat ze ruim dertig jaar lang in Soest hebben kunnen doen. "We heb ben het nooit met displezier gedaan," aldus dokter Kuipers. "Huisarts zijn is een mooi vak. Nee, eerlijk gezegd heb ik nooit serieus overwogen om me te specialiseren. Ik heb altijd gemeend dat voor specialisatie toch wat méér weten schappelijke belangstelling vereist is dan ik in wezen heb. Dat is vooral een kwestie van instelling." Mevrouw Kuipers kreeg in de drukke praktijk in en rondom het huis aan de Middelwijkstraat alle kans om haar be langstelling voor de kindergeneeskun de waar te maken. Hoewel ze in het al gemeen wat op de achtergrond bleef, nam ze heel vaak het spreekuur voor haar rekening en een deel van de "visi- ^3* WÊmmmk tes". Haar werk richtte zich in de loop der jaren vooral op de bevallingen, de babycontroles en alles wat daarbij kwam kijken. "En er moest toch ook al tijd iemand beschikbaar zijn voor de 'achternacht'." Als haar man in die eer ste jaren zijn visites reed, waarschuwde ze hem met een krant achter het raam dat hij moest stoppen. 'Primitiever' In de huisartsenpraktijk van zo'n dertig jaar geleden ging het aanzienlijk "pri mitiever" toe dan tegenwoordig. "Er is zoveel veranderd. Wij waren eigenlijk al modern omdat we in de wachtkamer een elektrische kachel neerzetten. Vóór die tijd stond er een potkacheltje, en als dat plofte - wat nogal eens het geval was - dan zat alles onder de grijze as. Onze voorganger had nog een huisknecht, die de patiënten binnenliet. Wij maakten een koperen haakje aan de deur..." Het afscheid van de praktijk is geen be slissing van de ene dag op de andere ge weest. "Op het laatst begon het ons wel zwaar te vallen, vooral de weekend- en avonddiensten. Vroeger draaide je je hand niet om voor het onverwachte dat je tegenkwam, maar dat gaat langza merhand steeds meer inspanning vra gen. Dan moet je niet wachten tot het helemaal afgezakt is, want dat is niet goed..." Terugkijkend op een gezamenlijk huis- artsenbestaan van 35 jaar, noemen de Kuipers' het "een levenswijze, zoals dat tegenwoordig niet meer kan. Alles draaide om de praktijk, ook de kinde ren deden mee. Wat dat betreft was het inderdaad een soort winkel, het maakte volkomen deel uit van ons leven. Je wist niet beter, het was in elk geval niet an ders." Naast de drukke praktijk, die hij geluk kig voor een belangrijk deel kon delen met zijn vrouw, vroeg ook de functie van gemeente-arts de nodige inzet van dokter Kuipers. Dat hield niet alleen in dat hij een soort "bedrijfsarts" van de gemeente was en zich o.a. bezighield met de medische keuring van nieuwe medewerkers en ziektecontrole, maar ook met de "forensische geneeskunde", in samenwerking met de politie. In die hoedanigheid heeft dokter Kuipers als officiële "lijkschouwer" veel gezien en meegemaakt, maar gelukkig maar ui terst zelden een moord. Wel werd hij in- De Heere van Zaenten Groest 69 (t.o. Hilvertshof) 1211 AE Hilversum, tel. 035 - 21 96 68 Tjössiflura/il. Burg. Grothestraat 55 Soest Telefoon 02155 - 1 25 16 De kwestie is in Soest op dit moment zeker niet actueel, maar voor het geval er ook in onze gemeente opvang voor "ontheemden" gezocht zou moeten Binnenkort komt de twaalfde, herziene druk van de Grote Van Dale uit. De complete inventaris van de Nederlandse taal. Prijs van drie delen, inclusief cassette: f 285,-. Als u nü intekent bij de boekhandel, krijgt u f 30,- korting en betaalt u dus de intekenprijs van f 255,-. TWAALFDE, HERZIENE DRUk MO? mmki t> j&pilll. k pSjp GROTE van t=>Özz£e Zuidpromenade 1, 3768 EM Soest Tel. 02155-12419 worden heeft het gemeentebestuur de uitvoering daarvan inmiddels formeel geregeld. Het hoofd van de sociale dienst is aangewezen om in dat ver band de nodige besluiten te nemen. De Tijdelijke Regeling Opvang Ont heemden (TROO) is door de regering in het leven geroepen in verband met de ernstige problematiek van de vluchte lingen uit het voormalige Joegoslavië. Deze "ontheemden" vallen niet onder de bestaande regeling voor asielzoe kers. De betrokkenen krijgen ook een speciaal "ontheemdendocument" van de Vreemdelingendienst en worden centraal opgevangen in niet-gebruikte kazernes. Eventueel kunnen ontheem den die al in Nederland verblijven en decentraal worden opgevangen - bij kennissen of familie - een uitkering krij gen en ze komen ook in aanmerking vooreen ziekenfonds- en WA-verzeke- ring. Voor de norm-uitkering kan de ge meente een overeenkomst aangaan met het ministerie van WVC, zodat de be dragen gedeclareerd kunnen worden. De verzekeringen worden centraal ge regeld. Ook andere, bijzondere kosten kunnen vergoed worden. De Algemene Bijstandswet en de Rege ling Opvang Asielzoekers zijn afgeslo ten voor de ontheemden. De TROO werkt zolang het ontheemdendocu ment geldig is, voorlopig tot 1 novem ber 1992, maar eventueel wordt die ter mijn - gelet op de situatie in voormalig Joegoslavië - verlengd. Het hoofd van de afdeling Sociale Dienstverlening van de gemeente is gemandateerd om de eventueel nodige besluiten te nemen, zo heeft het College van B. W. vorige week besloten. geschakeld bij gevallen van zelfdoding en moest hij - volgens de wet - nog tot vorig jaar kisten verzegelen van mensen die gecremeerd werden. Armendokter "Spannend en interessant," noemt hij zijn functie als gemeente-arts. Volgens mevrouw Kuipers was haar man ook bij uitstek geschikt voor deze "bijbaan", al was het maar vanwege zijn aangeboren nieuwsgierigheid en het aantrekkelijk om in samenspel met de politie allerlei problemen op te lossen. Wel legde ook deze functie een extra druk op het ge zinsleven, want de politie moest 24 uur per dag een beroep op hem kunnen doen. De gemeente-arts was behalve bij de verplichte pokken-inentingen ook betrokken bij de medische zorg voor de clientèle van wat tegenwoordig de so ciale dienst is. "Ik ben de laatste armen dokter van Soest," aldus dokter Kui pers. Er is veel veranderd sinds zijn vrouw en hij de dokterswoning aan de Middel- wijkstraat betrokken. "Ik zeg niet dat het béter was, maar het was vroeger wel anders. De patiënten zijn mondiger ge worden, en ook veeleisender. Veel mensen van nu accepteren hun leven niet meer zoals het is, met alle beperkin gen. Ze streven naar het onmogelijke, en dat loopt meestal uit op een teleur stelling. Maar ook voor de arts is het al lemaal anders geworden. Vroeger was er veel meer ruimte voor improvisatie. Je kon veel individualistischer werken; nu is alles zo gestandaardiseerd. De mensen worden sneller in een vakje ge stopt. Vroeger stoorde niemand zich bijvoorbeeld aan een holbewoner in 't Veen, maar mensen die een beetje zon derling zijn worden uit het zicht van de samenleving verdreven. Je ziet toch ook geen dorpsgekken meer...?" Een van de positieve veranderingen die zij met veel plezier hebben begroet is dat de mensen in het algemeen een stuk schoner op zichzelf zijn geworden, dank zij de komst van betere sanitaire voorzieningen en wasmachines. "De patiënten waren vroeger echt een stuk smeriger. De eerste douches werden meestal nog gebruikt als een soort op slagkamer, maar op den duur zijn de mensen gelukkig toch afgestapt, van het eenmaal per week in de teil. Je zou er nu niet meer aan moeten denken... Ontwikkelingen Maar helemaal ingenomen met de ont wikkelingen op hun vakgebied is het artsenpaar Kuipers niet. "Je mag niet zeggen dat het vroeger allemaal zö goed was en tegenwoordig maar niks, want dat is niet juist en ook niet aardig, maar het is wel heel anders geworden. Dat geldt natuurlijk voor de hele samenle ving, maar in ons vak toch ook heel sterk. Technisch kan er zoveel meer dan vroeger en iedere specialist heeft tegen woordig z'n eigen 'onderdeel', er zijn drie-kwart of zelfs een-tiende tot nul- komma-negen-tiende huisartsen en je Foto: Goos van der Wilt. Het artsenpaar J. Kuipers en G.N. Kuipers-Nijdam heeft de praktijk per 1 augustus neergelegd. hebt overal standaardprocedures voor, maar vroeger had je in het algemeen meer kontakt met een patiënt. Je kon gemakkelijker bij iemand binnenlopen en eens even met hem of haar praten. Het was allemaal vertrouwelijker. Als er eigenlijk iets anders aan de hand was, kon je dat er op den duur wel uitbraai- en..." Vooral op het gebied van de moraal hebben er enorme veranderingen plaatsgevonden. "Als een meisje vroe ger om de pil kwam gebeurde dat meestal met de grootst mogelijk schroom. Dan ging ik vaak ook nog een beetje voor dominee spelen en raadde het haar dan af. Daar hadden we na tuurlijk helemaal het recht niet toe, maar dat mat je je toch aan. Je dacht dat dat goed was." De razendsnelle ontwikkelingen van de pil via abortus en sterilisatie naar eutha nasie - het zijn veranderingen waarover het echtpaar Kuipers op z'n zachtst ge zegd een genuanceerd oordeel heeft. "Heb je het recht om te zeggen: dit mag wel en dat mag niet? Toch hebben we dat vroeger wel gedaan. Als we toen ge weten hadden hoe de pil nu is, zou het makkelijker zijn geweest. Het zijn ook zaken waar je naar toe moet groeien. Maar al dat gepraat over euthanasie bij voorbeeld -het ligt allemaal niet zo een voudig. Gelukkig heb ik het nooit hoe ven doen. Het zijn ook hele beslissin gen. Soms lijkt het wel verstandig, maar het moet niet zo zijn dat iedereen die ziek is en zegt: voor mij hoeft 't niet meer, maar een spuitje kan krijgen... Wat daarvan zal worden? We weten het niet," klinkt het bedachtzaam. Me vrouw Kuipers voegt daaraan toe: Wij vinden datje als arts dan een alternatief moet bieden: iemand weer wat levens moed inspreken, of anders naar een an dere arts verwijzen." Het echtpaar Kuipers kijkt ondanks dat alles met veel plezier terug op het werk dat zij zo lang en zo intensief hebben ge daan. "Het heeft ons leven verrijkt, en we hebben ontzettend veel geleerd van de patiënten..." Het doktersechtpaar Kuipers neemt op donderdag 27 augustus in restau rant Darthuizen afscheid van de pa tiëntenkring. Dat gebeurt met een receptie van 17.00 tot 19.00 uur, waar men tevens kennis kan maken hun opvolger, dokter E.J. Ouds hoorn. Dokter Oudshoorn zet de praktijk voorlopig voort in het huis aan de Middelwijkstraat 34, waar dokter en mevrouw Kuipers blijven FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 021 SS-1 3917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG DINSDAG T/M VRIJDAG KOOPAVOND VRIJDAG VAN ZATERDAG 13.00 - 18.00 UUR. 09.00-18.00 UUR. 19.00 - 21.00 UUR. 09.00- 17.00 UUR. Kodak Kwaliteit prints

Soester Courant | 1992 | | pagina 3