Rabobank Rendement Rekening hoge rente en altijd geld beschikbaar Verhuur Soester dam-titanen Van Dasselaar en Davelaar in 24-uurs tweekamp Rente MTEN- >RGERS M| UI JU Expositie in kaaswinkel Overhees DEMONSTRATIES BIJ ir school' Natuur in Soest in augustus RDIENEN? WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 D VSB-evenement aan vooravond seizoensmarkt Aquarellen van mevrouw Seldenthuis idsoverlast Koe spoorloos op het spoor Laat niets te Woonwensen over 'Omgaan met spanningen' bij CMD Gestolen fiets teruggehaald Inbreker knalt niet, schoorsteen wel Inbreker op zoek naar zuiver water? p de woensdag- aen uurtje over? Soester Courant 'ij-' /allers. chtingen tel. 14152 n Weedestraat 227 Dam-titanen, zo mogen Jan van Dasselaar en Evert Davelaar wel genoemd worden. Misschien niet zozeer door hun verrichtingen aan weerszijden van het dambord - volgens ingewijden vallen die wel mee (of tegen, zo men wil) - maar dan toch in elk geval zeker door hun opmerkelijke staat van dienst bij de DSVB, de Damvereniging Soest-Baarn, waarvan zij beiden sinds jaar en dag bestuursleden zijn. Davelaar is voorzitter, Van Dasselaar beheert de penningen en is o.m. de stuwende kracht ach ter de jeugdafdeling. Hoe men ook mag denken over hun damvaardigheid, de heren staan hun mannetje en weten in elk geval hoe ze een dam-partijtje moeten spelen. Dat zal tenminste moeten blijken tijdens de wedstrijd die de "oude rotten" op vrij dag 28 en zaterdag 29 augustus met el kaar aangaan. In Soester damkringen wordt al hoog opgegeven van de titanenstrijd, waar toe Van Dasselaar en Davelaar zich hebben verbonden: een 24-uurs twee kamp, die op vrijdag om 16.00 uur be gint, om - als de heren het volhouden - op zaterdagmiddag op hetzelfde tijdstip te eindigen. Dat betekent dat het twee tal al dammend de nacht met elkaar gaat doorbrengen op het Raadhuis plein. De tweekamp is in de eerste plaats een sportieve krachtmeting op damgebied, maar heeft natuurlijk ook een bijko mend oogmerk: de promotie van de damsport in het algemeen en het bedrij ven daarvan bij de DVSB in het bijzon der. Het evenement speelt zich af in de schaduw van de "seizoensmarkt", die op zaterdag 29 augustus duizenden Soesters uit hun huizen moet lokken om bij het gemeentehuis aan het Raadhuis plein kennis te gaan nemen van alles wat het rijke Soester verenigingsleven in het komende seizoen te bieden heeft op het gebied, van sport, cultuur, mu ziek, ontspanning en wat al niet meer. Ook de damvereniging is uiteraard van de partij. De leden timmeren graag aan de weg om hun sport te promoten. Dat gebeurt bijvoorbeeld met het spelen van demonstratiewedstrijdjes en de mogelijkheid voor het geïnteresseerde publiek om zelf aan het dambord plaats te nemen om de witte en zwarte schijven volgens de regelen der damkunst te ver schuiven. Dubbeltjes en kwartjes Tijdens de tweekamp kan dat zelfs op een heel bijzondere manier: in de stand staan zowel het zgn. dubbeltjes- als het kwartjesbord opgesteld. De speelvel den zijn bezet met dubbeltjes resp. kwartjes, en het is de bedoeling dat de speler voor elke damschijf die van het bord af "geslagen" wordt - dat moet overigens niet él te letterlijk worden op gevat - een dubbeltje respectievelijk een kwartje afstaat voor het goede doel. Dat goede doel staat inmiddels ook vast. In nauw overleg met de leiding van de stichting Stimulans - het centrum aan de Birkstraat waar gehandicapte en kansarme kinderen kunnen paardrij den, dat onlangs in het bezit kwam van een fraaie nieuwe accommodatie - wor den de dubbeltjes en kwartjes daarvoor bestemd. Na het einde van de twee kamp (zaterdagmiddag om vier uur) zal Peter Bisschop van Stimulans de op brengst persoonlijk in ontvangst komen nemen. De tweekamp is overigens ook bedoeld om de publieke aandacht te vestigen op het DSVB-huisdamtoer- nooi, dat op maandag 31 augustus - di rect na de enerverende dam-tweekamp - begint. Het huisdamtoernooi is dit jaar extra aantrekkelijk omdat de deelne mers niet alleen een kans maken op de eerste, tweede en derde prijs, maar ook omdat elke deelnemer die het toernooi afmaakt na een aantal weken wordt be loond met een lot, dat o.a. recht zal ge ven op een uiterst aantrekkelijke hoofdprijs: een weekendje Parijs. Routiniers Ongetwijfeld zal de meeste aandacht uitgaan naar de partijen die Van Dasse laar - in Soester dam-kringen vooral be kend als "Ome Jan" of "Jan Das" - en Davelaar tegen elkaar spelen. Beiden kunnen beschouwd worden als routi niers en met een geschat aantal van 50 zetten in twee uur (de gemiddelde duur van een partij) wordt verwacht dat de dam-titanen zo'n zes tot tien wedstrij den zullen spelen. Beiden zijn naar verluidt al druk bezig met de voorbereidingen, om niet alleen in dam-technische zin, maar ook an derszins de tegenstander zowel mentaal als fysiek "de baas" te kunnen blijven. De heren treden beiden vergezeld van een secondant in het strijdperk, zodat de gedachte aan een duel-op-leven-en- dood niet helemaal uit de lucht gegre pen lijkt te zijn. Uit berichten die de ronde doen in Soester dam-kringen laat het tweetal intussen al de nodige staal tjes van psychologische oorlogvoering zien. Uiteraard rekenen de dammers en hun gevolg op de gunstige medewerking van de weergoden, maar volgens ingewij den staat hun persoonlijke gehardheid er borg voor dat de tweekamp oók doorgaat bij minder aangenaam weer. Of dat zo is, zal op vrijdagmiddag 28 augustus om 16.00 uur bewezen wor den, als de eerste zet wordt verricht. Waarschijnlijk zal dat gebeuren door een Soester hoogwaardigheidsbekle der, maar wie dat is was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. ieke kleuren ons om de aart met de kleurencombinaties ens Fijnproevers en keukenprinsessen opgelet! Op de zater dagen 8 en 15 augustus zijn er bij Nijhof magnetron demonstraties van het topmerk Pelgrim. De demonstratrice laat alle mogelijkheden zien, het gebruik, onderhoud etc. En natuurljjk test u zelf het resultaat! Kom kijken, kom smullen. U bent tussen 11 .00 en 16.00 uur van harte welkom. n Verf, 2, Soest 25 63 "Hartje Zuid' egenbeid. Het gebeurt niet zo vaak dat een "gewone" winkel wordt ingericht als expositie ruimte voor het tentoonstellen van kunstwerken. Dat is sinds kort wel het geval aan de Tamboerijn in Overhees, waar de zaak van de Kaasspecialist onderdak biedt aan a.en vijftiental aquarellen van buurtbewoonster mevrouw F. Seldenthuis. Ze waren ierder ditjaar ook al te zien in De Bundeling, het gezondheidscentrum in Soest-zuid. Mevrouw Seldenthuis begon nog niet zó lang geleden met schilderen en ontdekte toen tot haar verrassing dat ze 't best kon. De bezoekers van de kaaswinkel kunnen tich daarvan ook overtuigen, want de aquarellen blijven tot half september in de taak te bezichtigen. Misschien gaat de expositie daarna doornaar een andere winkel. >leek het kenteken te zijn ver- 1 van de letters was met ge- ing van plakband veranderd. 2 stelt nog een onderzoek in :igenaar van de wagen, want iet aanstonds te achterhalen. moest in de nacht van vrijdag ,ag optreden bij de tennisver- an de Schrikslaan, waar een 'erd gevierd. Omwonenden eklaagd over het lawaai, en de ïande de feestvierders tot her- s rust. Ook van diverse andere treeg de politie klachten over acht, meestal veroorzaakt isen die lang in de tuin of op n verbleven. De politie kreeg woensdagavond een telefoontje van de Spoorwegen, dat er op het baanvak Baarn-Amersfoort een loslopende koe zou zijn gesignaleerd. De politie nam een kijkje, maar de koe bleek spoorloos. Ze had waarschijnlijk eigener beweging al een goed heenko men gezocht. Minervaweg 3. 3741 GR Baarn. telefoon 021S4-16246. Bij voldoende deelname start het Cen- In een groep ontmoet je mensen met tram voor Maatschappelijke Dienst- vergelijkbare probleem, je vindt steun, verlening Soest/Baarn/Eemnes voor begrip en herkenning bij elkaar. In een deze gemeenten binnenkort weer een veilige omgeving kun je nagaan wat je groep voor vrouwen rond het thema: zelf kunt veranderen aan de oorzaken "Omgaan met spanningen". van je spanningen en aan de manier waarop je ermee omgaat. Spanningen kunnen een grote rol spe- De groep wordt begeleid door twee len in het dagelijkse leven. Spanningen maatschappelijk werk(st)ers. Er zijn in jegezin, inje relatie, inje werk of juist twaalf wekelijkse bijeenkomsten. Deel- omdat je geen werk hebt. name aan de groep is kosteloos. Spanningen kunnen ook lichamelijke De groep start op dinsdag 15 september, klachten veroorzaken, die op hun beurt 1991; tijdstip: 19.30-21.30 uur. nieuwe spanningen oproepen. Het is Voor de groep kunt u zich aanmelden vaakmoeilijkominjeeentjedecirkelte bij Ann van Dieten of Jeanny van doorbreken. Reuth, tel. 02154-17841. n weer naar schoool" is een 2 ter verhoging van de ver- gheid van kinderen in de leef- van 4 tot 17 jaar. Met onder te spandoeken over de weg ie weggebruikers attent ge- het feit dat de scholieren weer ijn van en naar school. Ook scholieren zelf op de riciso's in er worden gewezen, igne wordt uitgevoerd op ge- k niveau. Voor een goede sa- met de activiteiten op lande- u coördineert het Regionaal Verkeersveiligheid Utrecht :recht) de campagne in de Utrecht. iopen drie jaar heeft het echt gratis spandoeken ter ng gesteld aan alle gemeenten 'incie. Inmiddels zijn er diver- alen ontwikkeld door Veilig Nederland die de betrokken es zelf kunnen aanschaffen, aar zijn 10 gemeenten, 31 ba- i en 4 scholen voor het voort erwijs overgegaan tot het be- n (extra) materialen om in te iun activiteiten. Voorts zullen elijke afdelingen van Veilig Nederland en de politiekorp- espectievelijk voorlichting en Wij gaan weer naar school" nen. -Utrecht verzorgt dit jaar de sn distributie van 400 grote .50 m x 0.25 m) voor op auto- e vervoerbedrijven Centraal 1, Westnederland en het Ge- Vervoerbedrijf verlenen werking door deze stickers op te plakken die door de pro- en. Achter op de bus zullen ers voor alle verkeersdeelne- l zichtbaar zijn. t weer bij aan het verminde- t aantal jonge verkeersslacht- >g steeds blijkt namelijk dat jeugdigen dat direct na de zo de bij ongevallen in het ver- >kken is, hoger ligt dan in de Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Een 49-jarige Soesterse heeft sinds het afgelopen weekeinde haar gestolen fiets terug. Het toeval wilde dat haar schoonzoon op de Troelstrastraat een jongen op de fiets zag rijden. Hij sprak hem aan, waarop de knaap hem mede deelde dat-ie de fiets had "geleend". Op aandringen van de schoonzoon deed hij vrijwillig afstand van de fiets, waarvan het slot beschadigd bleek te zijn. De jongen verdween; wie het was is onbekend gebleven. Een bewoner van Colenso kwam vorige week donderdag 's avonds thuis en schrok op toen hij aan de achterkant van zijn woning een verdacht geknal hoorde. Hij vermoedde dat er een in breker in huis was en trommelde daar om wat buren en de politie op, om de snoodaard te gaan zoeken. Alras bleek dat er van een inbraak geen sprake was: het geknal was afkomstig van de schoorsteen, die gedeeltelijk op het dak was gevallen. Opvallend deze zomer is dat "de ook mee aan de zaadverspreiding, natuur" er nog redelijk fris uitziet. Ook andere zaad-etende vogels hei- Ten gevolge van de warmte, afge- pen mee. Voor hen is de aarden wal wisseld met neerslag, zijn planten, langs de Koningsweg een nieuw ge- bomen en struiken nog niet aan opend restaurant met een uitgebrei- verdorren toe. Met name varens de menukaart, kunnen er in deze tijd van het jaar al dermate "verfrommeld" uitzien, dat je geneigd bent ze af te knippen en op de composthoop te gooien. De "bloeijaren" van sommige soorten zijn heel decoratief en wor den wel bij bloemschikken ge bruikt. Het bruine stof dat eraf komt zijn sporen. Ruim maar niet te snel de tuin op. Afgevallen blad wordt door veel bo- demdieren als voedsel gebruikt. Ze verzorgen zo een kringloop in de na tuur, want de afvalstoffen worden weer omgezet in voeding voor het komende jaar. Merels zijn prima op de hoogte van deze aardse activitei ten, want met drukke bewegingen keren ze het blad en pikken de dier tjes eronder op. In een "opgeruim de" tuin valt weinig te beleven voor hen, en zo ook voor u. Ook al valt er hier en daar een blad, herfst is het nog niet. De distels die een paar weken terug nog prachtig bloeiden, hebben nu een pluisbol van de zaadjes. Dat is jammer voor vlinders en andere insekten, die de nektar nu niet meer zo overvloedig vinden. Gelukkig is in veel tuinen een plant aanwezig die hen van het nodige voorziet: sedum. Deze vet- plantachtige bloeit nu en op de paar- y o geltrek se bloemen is het een komen en nu we het toch over vogels hebben: Probeer eens na te gaan hoe lang het duurt voor de gierzwaluwen zijn ver trokken. Meestal zijn ze na half au gustus niet meer te horen en te zien. In het vorige stukje - veertien dagen geleden - vertelde ik al dat de vogel trek vanuit het noorden in juli op gang komt. Afhankelijk van weers omstandigheden en voedsel ter plekke "zakken" de vogels onze kant uit. Ook "onze" zomervogels als koekoek en wielewaal trekken vaak begin augustus al weg. En dan maar weer hopen dat ze rond de Middel landse Zee niet de volle laag krijgen. Maar ja, zo spreken noordelijke Tan den over onze "ontvangst" van gan zen... De bij veel huizen voorkomende vuurdoorn is ook een prima bessen- leverancier. Zo'n struik vol bessen is een mooi gezicht, maar ga daarom alstublieft geen vogels veijagen. Voor hen kan het van levensbelang zijn, terwijl het voor ons een vluchtig moment van schoonheid is. En schoonheid vergaat. P.S. Toen ik dit stukje veertien da gen geleden op Terschelling schreef, klopte het vrij aardig, dacht ik. De afgelopen twee weken zijn er drie re gendruppels gevallen en het eiland is een stuk geler geworden. De varens in m'n tuin bleken bij thuiskomst ge deeltelijk te zijn verdroogd! 't Is met 8stukjes in het vooruit schrijven net als de weersverwachting: soms klopt het per ongeluk. De vogels trekken zich wat minder van de weersom standigheden aan, want er waren al weer duizenden gasten uit Noord en Oost-Europa op het wad. IVN-Eemland, - n ,i, Ad van den Herik BreedbladigWespenorchi s. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in het pand van het waterzuiveringsbedrijf aan de Maat- weg. Een van de deuren bleek met een schroevedraaier te zijn geforceerd, maar kennelijk vond de inbreker weinig van zijn gading, want er wordt niets ver mist. Een onopvallende bloeier is de Breedbladige Wespenorchis. Deze orchidee - net als alle andere orchis sen beschermd! - is hier op diverse plekken te vinden, bijvoorbeeld op h et Soester Hoogt, langs de Zoom en het pad langs het Waterleidingge bied en de Vlasakkers. Ze kunnen wel een halve meter worden. M'n buurman heeft er jaarlijks een paar in zijn tuin, aan de voet van een ce der: spontaan opgekomen. Met een loep ziet u hetzelfde als datgene waar bloemisten rond Moederdag op in spelen... Een aantal struiken heeft nu bessen. De naam lijsterbes spreekt voor zich en half juli zag ik al merels - een lij ster-soort - druk van de bessen eten. Maar ook spreeuweii, de schoffies onder de vogels, weten er raad mee. De bessen van de vlier zijn ook erg geliefd. Voor zover niet door men sen geplukt - meestal om er wijn van te maken - verdwijnen de bessen in rap tempo van de struik. Een mooie paarse klodder op de witter-dan- witte was is het bewijs dat er aktie ge noeg in de natuur is. Loop even binnen of bel voor een afspraak Telefoonnummer algemeen 02155 - 9 63 33 Kantoren: Kerkplein 9 - 02155 - 9 63 00 Soesterbergsestraat 14 - 02155 - 02155 - 9 63 10 Tamboerijn 3 - 02155 - 9 63 40 Koninginnelaan 28 - 02155 - 9 63 20 Smitsweg 4 - 02155 - 9 63 30 Restaurant Overigens is aan het vruchtpluis van de distel een vogelnaam gekoppeld: de distelvink. Dit vogeltje - mis schien bekender als putter - knabbelt graag van de zaadjes. Tijdens de maaltijd sloopt-ie flink en helpt zo tva*14 c riHem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57, Winkelcentrum Soest-Zuid tel.: 02155-13109, Ven Weedestraat 147, Soestdijk tel.: 02155-25942

Soester Courant | 1992 | | pagina 5