ifi GRATIS juii Brilcentrum is met vakantie t/m 15 augustus IvarWi KWALITEIT - SERVICE - SNELHEID O iW-ers: actief waar de professionele Hulp het moet laten afweten KOLORKID EN MINI-FOTOALBUM 'illem Van Oosten fotoservice Televisies in 'wachtstand' geven geen extra risico .PAGfifc; l WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 BIJ ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN VAN UW KLEURENFILM. Organisatie timmert op 29 augustus aan de weg en in de lizenkrant. krant! EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN j Onderzoek Kema wijst uit: Nieuw onderkomen in Smitsveen Slijpcentrum 'Bergkristal' verhuist STRAALBEDRIJF v. Rouwendaal v.o.f. STRALEN SCH0PEREN FIJNSTRALEN Inbraak in woning Soester Engweg Vernielingen aan Driehoek-school lYim van lloorn Getrouwd met een buitenlandse man: een tweedeling? reuo lirinnioop Van Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 -1 71 20 VERLOREN; rood/», jurkje op zaterdag 8S der, bel a.u.b. n®, tel. 12132. evr' tf, Oosten illemVon fot°serV Soesterbergsestraat 57 Van Weedestraat 147 Winkelcentrum Soest-Zuid Soestdijk 02155-13109, 02155-25942 v 'A [koninklijke! EHBO I NEP. VERENIGING) Valkengoed Amersfoort, tel. 033-630719 .Edelweiss" Ir .12. Amersfoort, tel. O.ttGlJj) eek Hiiojlandervecn. lel. l).14V5-7ffl Gildefotograaf mersfoort, tel. 033-6135.16 eogland. lel. II.1.1-I?II564I mersfoort, tel. 033-h14KVI ruraal „Houlrust" lOglanderveen. lel. l04W-7l«i5 nevel kerk, tel. 03404-51363 tl. 033 - 630719 ZZ Nieuwbouw istaande villa met c.v.-gas (erkpad ZZ te Soest. Totaal a 460 m2. start met de bouw van deze - aantrekkelijke lokatie nabij 'r, keuken, bijkeuken, toilet I' 3 slaapkamers, badkamer en overloop. 2e verdieping: te zolder met mogelijkheid estaureerde villa aan een aantje in Soestdijk. n circa 600 m2 met rohian- _ujn alsmede vrijstaande -0 m2) en garage/opslag ing met antieke schouw en >en haard, prachtige, klas- groen) met apparatuur en warming), bijkeuken, kel- erdieping: 3 slaapkamers, 'te en trappenhuis met ba- 9: grote zolder. "wegend dubbele begla- larmsysteem. Seel Soest gonst het achter de frmen al van de bedrijvigheid voor 29 augustus: de eerste "sei- ismarkt" die de gemeente op EBtRaadhuisplein organiseert. Al lerlei clubs, verenigingen en orga- Ities zijn al druk in de weer om zich daar op hun best aan het pu bliek te vertonen. Onder hen ook dejL1 V V-Soest: de Unie van Vrij- willigers, die op die dag extra aan de weg gaat timmeren. Veel van het UW-vrijwilligerswerk geschiedt een beetje in het verborgene. He£ haalt in elk geval doorgaans nau welijks de felle schijnwerpers van de publiciteit, en voor deze éne keer mag dat wel eens anders zijn. De UW is im mers op zoek naar meer bekendheid, niet alleen voor het werven van dona teurs (subsidie kent de UW nauwe lijks), maar ook voor het aantrekken nieuwe "medewerkers", zoals de ijwilligers worden genoemd. fr wordt een steeds groter beroep op ins gedaan," aldus bestuurslid me lkvrouw M. van der Ree. "We hebben op dit moment een kleine zestig vrijwilli gers in Soest. Landelijk zijn er wel zo'n 20.000, verdeeld over 130 afdelingen." De UW - tot nog niet zo lang geleden ind de afkorting voor Unie van Vrou- :lijke Vrijwilligers, maar dat is sinds JJ977 veranderd - bestaat sinds 1936, toen ze in Amsterdam werd opgericht 'door een aantal werkende vrouwen als het "Korps Vrouwelijke Vrijwilligers". Ze kwamen in de laatste jaren voor de irlog in actie tegen de wet van minister imme, die arbeid voor de getrouwde [ouw verbood omdat het toch maar beschouwd als "luxe". De vrou- fen maakten duidelijk dat de meesten (erkten "uit bittere noodzaak". korps werd in de periode van de irlogsdreiging ingeschakeld bij de ichtbescherming, die daarmee voor :n belangrijk deel in "vrouwenhan- kwam, maar de dames stonden hun mannetje in de EHBO en ieelden tijdens de bezettingsjaren een langrijke rol in het verzet - de latere .nister Marga Klompé was een van en later bij de watersnoodramp. laatschappelijke hulp Na de oorlog telde de UW 200 afde- ngen en werd koningin Juliana ere- fresidente. Ze is trouwens nog altijd leschermvrouwe van de Unie, die sinds Bngeveer 35 jaar ook een afdeling Soest «ent. De organisatie richtte zich vervol gens vooral op "vredeswerk", zoals de prganisatie van bejaardensociëteiten, afeltje-dekjes en tal van andere activi- feiten op het "sociale" vlak. "In onze Doelstelling staat dat de UW maat schappelijke hulp door vrijwilligers noet bevorderen en verlenen, met als kenmerken menselijk contact en conti nuïteit," aldus mevrouw Van der Ree. f De UVV is met name daar actief waar Be professionele hulp het moet laten af weten." Tet vrijwilligerswerk van de UW- Éioest omvat een heel scala van activitei- n, waarvan de ene wat meer in het oog fepringt dan de andere. De meeste men den die ooit in het ziekenhuis hebben feelegen kennen de UW-dames die fruit en bloemen verzorgen. Dat ge beurt met een ploegje van 36 vrijwilli- die vijf dagen per week in de weer Op 7 en 8 september starten wij weer, een EHBO/Reanimatie J cursus. 2 Voorinschrijving verzekert u van deelname. I Kosten gehele opleidingi3)" Aanmelding bij de secretaresse mevf. A.C. Jorma-van Waes. W. de Zwijgerlaan 44, 3761 CR Soest, telefoon 02155 - 1 86 46. zijn. Minder bekend is de begeleiding die UW-ers verlenen aan kinderen die een KNO-behandeling ondergaan, bij voorbeeld amandelen knippen. DeTJUV heeft ook een project "vriend schappelijk contact": de vrijwilligers bezoeken eenzame ouderen en maken een praatje, doen een spelletje, gaan sa men wandelen of winkelen en begelei den met name ouderen die voor onder zoek naar een ander ziekenhuis (buiten Soest) moeten, als er bijvoorbeeld geen familieleden beschikbaar zijn. Gezelligheid UW-ers brengen regelmatig de koffie rond in Braamhage, organiseren ook de wekelijkse ouderensoos (op donder dagmiddag) in de zaal van de Emma- kerk aan de Regentesselaan, waar een stukje gezelligheid wordt gebracht; ze zijn ook betrokken bij het landelijke project "luister-lezen" voor blinden of slechtzienden, die door de vrijwilligers een boek naar keuze krijgen voorgele zen, bij het "winkeltje" in Mariënburg; bij het bibliotheekproject "boek aan huis", dat is opgezet ter vervanging van de bibliobus en inmiddels loopt als de spreekwoordelijke trein. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat het altijd de UW-vrijwilligers zijn die het kinder postzegelkraampje in het postkantoor "bemannen" in november en decem ber. Daarnaast organiseert de UW dan nog een aantal contactmiddagen - vaak met Een UV V-ster is erbij als een kind te rugkomt van het amandelen knippen. Vrijwilligers van de UVV zijn o.a. be hulpzaam bij het bibliotheekproject boek aan huis". een interessante spreker - en een jaar lijks uitstapje voor de medewerkers en een fietstocht. "Het zijn allemaal men sen die graag iets willen dóen en hun tijd nuttig willen besteden," aldus mevrouw Van der Ree. "Het is erg leuk, we zijn allemaal heel enthousiast en lopen ons soms het vuur uit de sloffen. Maar het werk geeft ontzettend veel voldoening: het is heel 'dankbaar'en je doet ook in teressante contacten op." Slogan Donateurs zijn bij de UW altijd wel kom: de minimale bijdrage is een tientje per jaar. Nieuwe medewerkers ziet de vrijwilligersorganisatie ook graag, al wordt er altijd wel even gekeken naar "het vlees dat men in de kuip heeft". Wie zich aanmeldt als adspirant-vrij- williger mag rekenen op een bezoekje van de contactvrouw. Dat is mede be doeld om de UW-slogan hoog te hou den: "Wees waardig, wees vaardig, en wees aardig." De UW gaat op 29 augustus, zoals ge zegd. nadrukkelijk "de markt op" om belangstelling te vragen voor het vele en goede werk dat zij op tal van terrein in Soest verricht. Wie de kraam om een of andere reden mist kan contact opne men met mevrouw Van der Ree, tel. 15478, die graag informatie verschaft. Als u lang weg bent (bijvoorbeeld vakantie), haal dan de stekker uit het stopcontact in verband met gevaar voor blikseminslag. Door de stekker eruit te halen, kan in sommige geval len de instelling van de programma verstoord raken. Raadpleeg hiervoor de handleiding of vraag het uw leve rancier. Naar aanleiding van berichten in de pers van mei dit jaar heeft KEMA on derzoek gedaan naar zelfontbranding van TV's. Doel van het onderzoek: een antwoord vinden op de vraag of televisies, die in de wachtstand staan ("stand-by" zijn) hierdoor spontaan kunnen ontbranden. Dat onderzoek is nu afgerond. De ventilatie-opemngen van uw tv Het KEMA-onderzoek heeft het ver- niet afdekken. Goede ventilatie is moeden dat "stand-by" brandgevaar Van groot belang om overhitting in oplevert, niet bevestigd. Daarom kan het toestel te voorkomen. Bij inbouw men aannemen dat TV's veilig in de erop letten dat de warmte goed afge- wachtstand mogen staan. In ieder geval voerd kan worden, lopen de toestellen niet meer risico dan Door de ventilatie-openingen komt andere elektrische apparaten. in uw tv stof en aanslag (bijvoor- Toch raadt KEMA aan de tv's 's nachts beeld rook) binnen. Afhankelijk van niet op "stand-by" te laten staan, maar gewoon uit te doen. Uit het onderzoek is namelijk gebleken dat de "stand-by"- functie behoorlijk veel stroom ver bruikt. Per jaar kan men, door het toe- de situatie waarin de tv staat kan het geen kwaad uw toestel regelmatig door een reparateur te laten checken en schoonmaken. Zet of hang geen planten of bloemen stel 's nachts uit te doen, zo'n vijfen twintig gulden op de elektriciteitsreke ning besparen. En dat scheelt - als we dat allemaal doen - heel veel. Dus is dat gunstig voor het milieu en de porte monnee. Tv's zijn niet gevaarlijk, maar u moet er Uw toestel is heel gevoelig voor op of boven het toestel. Bij het water geven kan er water in het toestel ko men (en de vaas kan omvallen). Dat is zeer slecht en kan ernstige gevolgen hebben. Zet daarom ook geen bran dende kaarsen op de tv! wel veilig mee omgaan. In het algemeen is de tv een veilig apparaat, maar zoals met alle toestellen dient men er zorg vuldig mee om te gaan. Hieronder wat tips om ongelukken te vermijden. Tips Als uw televisie vreemd doet (en dat vocht. Laat de tv daarom 's winters niet in de boot of caravan, maar geef hem thuis een droog plaatsje. Sluit uw televisie nooit aan op een "gedimd" stopcontact. Dat is ronduit slecht. Gebruik voor de aansluiting van uw tv een behoorlijk (verleng)- snoer met een goede stekker. ligt niet aan de uitzending): toestel En ff u maar even denkt dat er iets r nipt Hrxrvt i uw LpIpviqip 1 IR llltP.innP.lll IC uitzetten en een goed reparatiebedrijf of uw leverancier waarschuwen. Vooral niet op het toestel slaan; dat maakt alleen maar meer kapot! niet klopt (uw televisie) is uiteindelijk een kostbaar apparaat): schakel een goed reparatiebedrijf in, of waar schuw uw leverancier. Vooral niet zelf aan klussen! Zaterdag 29 augustus wordt ook voor de edelstenen- en mineralenslijpers van de Nederlandse Lapidaristenclub een heuglijke dag. Dan wordt het nieuwe slijpcentrum officieel in ge bruik genomen. De nieuwe slijperij is gevestigd in het wijkcentrum Smistveen aan de Smits- weg 311 en wordt officieel geopend door een van de wethouders van Soest. De afgelopen drie jaar bedreven de hobbyisten het slijpen in het diensten centrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat; men beschikte daar over een goed geoutilleerde ruimte met twaalf machines. Clemens Zeil, welbeschouwd de "ar chitect" van het nieuwe slijpcentrum, aan het werk. De animo voor deze vorm van vrije-, tijdsbesteding is echter groot, en daar-1 om werd de ruimte langzamerhand te klein. Het nieuwe onderkomen, dat; ontstaan is onder de bezielende leiding' van "architect" Clemens Zeil, biedt' meer ruimte en gebruiksmogelijkheden' en is professioneel ingericht. De slijpers kunnen hier uitstekend terecht voor de machinale bewerking van ruwe steen tot een sieraad van eigen ontwerp. Inlichtingen: tel. 14045 in Soest. Nieuwegracht 23 - 3763 LP Soest - Telefoon 02155 - 2 20 50 Een bewoner van de Soester Engweg ontdekte vorige week dat zijn huis on gewenst bezoek had gehad. Een inbre ker had de boel overhoop gehaald en was vertrokken met medeneming van een kleurentelevisie, een cd-speler en een onbekend geldbedrag. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Onbekenden blijken in de vakantiepe riode vernielingen te hebben aangericht aan de Driehoek, de katholieke basis school aan de Sint Theresiastraat. Dak pannen, raamdorpels en ruiten moes ten het ontgelden. De totale schade wordt geschat op ongeveer 1500 gul den. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD We horen er weinig over, maar Neder landse vrouwen met een buitenlandse partner bestaan wel degelijk. Globale schattingen komen neer op zo'n twee tot driehonderdduizend vrouwen die een relatie hebben met een buiten landse partner. Deze vorm van samen gaan noemen we een biculturele rela tie. In de discussie over anti-racisme en multiculturaliteit, werd en wordt voort durend gedacht vanuit twee gescheiden kampen: "Wij" aan de ene kant en "Zij" aan de andere kant. Juist met die tweedeling kunnen partners in een bi- culturele relatie niet uit de voeten. Ne derlandse vrouwen met een buiten landse partner horen zowel bij "Wij" als bij "Zij" of horen intussen bij geen van beide. Biculturele relaties zijn een lo gisch gevolg van een multiculturele sa menleving. Biculturele relaties blijken in onze sa menleving, die in naam multicultureel is, onder grote druk te staan. De omlig gende samenleving (familie, vrienden, buren e.d.) doet alsof ze niet bestaan of ziet ze als een probleem. Partners van biculturele relaties, met name vrouwen, moeten zelfs zoeken naar wegen om hun relatie geaccep teerd te krijgen en een oplossing zien te vinden voor problemen die voort vloeien uit de cultuurverschillen (op voeding, onderwijs, deelname aan het verenigingsleven, vrouw/man-rolver deling e.d.). Het Gereformeerd Provinciaal Cen trum zoekt contact met vrouwen in de provincie Utrecht die een biculturele relatie hebben en bereid zijn mee te denken om hun positieve en negatieve ervaringen, gevonden oplossingen e.d. te gebruiken om andere vrouwen met een biculturele relatie behulpzaam te zijn. Mogelijk kan het initiatief bijdra gen tot het opzetten van een provinciale of regionale zelfhulpgroep. De provinciale overheid steunt het pro ject. Er is ook geld om de onkosten van de deelneemsters te vergoeden. Een globale omschrijving van dit project kan men opvragen. Voor nadere informatie over het pro ject kan men telefonisch contact opne men met Ada Lucas en/of Jan Honde link (tel. 033-61 34 49); of schriftelijk: Gereformeerd Provinciaal Centrum, Korte Bergstraat 9, 3811 ML Amers foort. Rebo Kringloop Baarn Iedere dag een wisselende kollektie meubilair, glas- en aardewerk, curio sa, boeken etc. Overzichtelijk uitge stald! Ook in onze kledingboetiek een grote sortering goede 2e hands kleding voor'een redelijke prijs. Open di. t/m vr. 9.00-16.00 uur (zaterdags 10.00 -14.00 uur) Baarn, Dahliastraat 20, tel. 02154 - 21895

Soester Courant | 1992 | | pagina 7