Student rechten verbaasd over vooroordeel Duinkikkers zullen hoofd boven water moeten houden Korfbal is geen vrouwensport volgens twintig-jarige Rieke Smakman Smakman vertrekt al eind september "We missen ervaring, maar compenseren dat met vechtlust" KORFBAL "Ik denk dat korfbal voor velen moeilijk te begrijpen is" WATERPOLO WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA Ze is twintig jaar, speelt pas één seizoen in de hoofdmacht, maar voelde zich het laat ste half jaar soms een routinier bij de Eemvogels. Dat had alles te maken met de nood zakelijke verjonging die korfbaltrainer Jan van Maanen moest doorvoeren, nadat Linda Bello, MarcoKuil en Marco van Barreveldzich om uiteenlopende redenen niet meer beschikbaar konden stellen. "Maar we zijn niet echt weggespeeld. We missen er varing, maar compenseren dat met vechtlust", luidt de diagnose van Rieke Smakman voor wie de oefensessies drie weken geleden werden hervat. Korfbal vormt voor Rieke Smakman een welkome afwisseling voor de uren die zij in de boeke steekt. De aankomende meester in de rechten: "lk vind het altijd leuk om achter te staan en er ee extra schepje bovenop te gooien en dan terug te komen. Foto: Johan van Bee Nederland is bij uitstek een natie, waarin alles en iedereen in hokjes wordt ge plaatst. Zo zou korfbal, waarbij op het veld het aantal vakken vorig jaar van drie naar twee werd gereduceerd, een vrou wensport zijn. Korfbal gaat al jaren ge bukt onder dat stempel. Rieke Smakman, als alles meezit over twee jaar meester in de rechten, verbaast zich over het voor oordeel. "Mannen hebben meer kracht, kunnen langer doortrekken en van afstand schieten. Maar omdat de meeste mannen voetballen, wordt korfbal een vrouwensport genoemd. Dat is dus niet zo. Het meest in het oog springend is dat het een gemengde sport is." Ondanks dat korbal een Nederlandse uitvin ding is, bestaat bij Smakman de indruk dat de sport weinig bekendheid geniet bij een niet ge ring aantal landgenoten. "Ik denk dat korfbal moeilijk te begrijpen is, omdat de regels zo raar zijn. Je moet in je eigen vakje blijven.- Soms zeg gen ze 'Het lijkt op basketbal', maar dat is niet zo. Op school krijgt korfbal weinig aandacht, waarschijnlijk ook al omdat het moeilijk is de regels uit te leggen aan de kinderen. Ik vind niet dat je de regels moet aanpassen, want dan ver liest korfbal zijn charme. Je moet overspelen en in de gaten houden wat je tegenstander doet. Wat dat betreft heeft het terugbrengen van drie naar twee vakken veel verbeterd. In het begin vond ik het wel jammer, maar voor het publiek en de spelers is het toch beter. Je staat nu veel minder stil. Je moet constant alert zijn." Verdedigen is Smakmans sterkste punt, vindt ze zelf. Over het algemeen scoort haar dame niet. Het komt zelden voor dat ze met een door loopbal wordt gepasseerd. "Dat komt meer aan op inzet dan op inzicht. Meestal kun je in haar ogen zien wat ze wil doen en sla ik de bal weg. Je moetje ongelofelijk goed concentreren. Als je op de bal gaat letten, ben je verkocht. Maar ja, je kunt vijf keer scoren en een doelpunt doorla ten. Dan heb je toch die ene bal doorgelaten. Aanvallend moet ik nog veel leren, vooral het afmaken van kansen. Ik kan de rust niet op brengen om rustig aan te leggen. Een door- lpopbal mis ik geheid. Ik zou er meer op moe ten trainen, maar in het afgelopen seizoen heb ben we zoveel mogelijk in vakverband gespeeld om elkaar te leren vinden. Ik denk dat de trai- Cees Limper werpt bezorgde blikken in het water- Foto: Con Mönnich. ner dit seizoen meer de nadruk zal leggen op andere punten." Eemvogels speelde zowel op het veld als in de zaal een bescheiden rol in de tweede klasse van het district Midden-Nederland. Dat kwam me de doordat een aantal oudere spelers een punt achter hun carrière in het eerste zette. Van Maanen moest daarom een beroep doen op jonge spelers, onder wie Reyk Muller en de vijf tien-jarige Robin Lub. Smakman zegt haar petje af te nemen voor de manier waarop Lub en Muller zich hebben aangepast. "Het was op een gegeven moment wel even schrikken met al die afVallers. De trainer moet er slapeloze nachten van hebben gehad. Maar uiteindelijk is het toch geleidelijk opgelost. We moesten ge woon door en de nieuwe spelers werden met een in de groep opgenomen. Ik speelde al enke le maanden in het eerste, maar voelde me soms al een routinier." "Met mij is het ook snel gegaan. Ik had vijfjaar bij Oude Gracht in Eindhoven gespeeld en kwam toen bij Eemvogels. In de junioren zijn we een keer kampioen geworden. Doordat de top afbrokkelde, schoten wij ineens naar bo ven. In het laatste jaar van Hennie Ditmeijer heb ik vaak reserve gestaan en ben ik zo vaak ingevallen dat ik me op een gegeven moment deel van de groep voelde. In het laatste seizoen ben ik onder Jan van Maanen een vaste kTacht geworden." Veel keuzemogelijkheden had en heeft Van Maanen overigens niet. Eemvogels wordt ge plaagd door een chronisch gebrek aan jeugdle den, hetgeen de doorstroming naar de senioren Naam: De Eemvogels Opgericht: 16 mei 1975 Terrein: Staringlaan Sporthal: Aqua Indoor Clubkleuren: rood, zwart Tweede klasse Midden-Nederland: Eemvogels, Het Bosch, Minerva, SVMM, Tiel, Victum, Vi king, Wolderwijd Trainer: Jan van Maanen Selectie: Linda Bello, Anissa van Bemmel, Berry Cornelissen, Almar Leijfering, Robin Lub, Auk- je Merema, Wim Oldewarris, Kathja Rauch, Rie ke Smakman, Fons verduin Weg: Agnes Kraaikamp (tweede) De Duinkikkers zullen dit seizoen de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden. De waterpoloërs zagen drie spelers vetrekken en die vormden volgens trainer/coach Cees Limper uit gerekend de ruggegraat van het team. Willem Hengeveld, Willem ten Brinke en Frank Limper, de zoon van de Baarnse oefen- meester, stapten op het droge. De eerste twee zijn gestopt, de laatste heeft het te druk met de begeleiding van de Baarnse waterpoloërs van De Vuursche. "Als wij tien doelpunten maakten, zaten er ze ven van Hengeveld bij. Willem ten Brinke is een hele goede verdediger en Frank zette de lij nen uit. Ik zal blij zijn als we erin blijven", zegt Limper over de kansen van zijn team in de eer ste klasse van het district. Tegenover het vertrek van drie bepalende spe lers staat de terugkeer van Steffen Uyland die een aantal jaren bij De Amer in Amersfoortse wateren zwom. "Hem kan ik best gebruiken, hij is een goede verdedigende speler." Limper is al zes jaar trainer van de Duinkikkers. niet ten goede komt. De club is de laatste maan den regelmatig de straat opgegaan in een po ging nieuwe korfballertjes te werven. Smak man vind het vreemd dat weinig kinderen voor korfbal kiezen. Als je ziet hoe enthousiast ze zijn op de schooltoernooien. Maar ze blijven wel allemaal bij hun eigen sport. Ik denk dat het wel weer zal bijtrekken. Tenminste, dat hoop ik." "Zo lang heeft een trainer het nog nooit uitge houden. We hebben niet veel jongens met ta lent. We moeten het hebben van hard werken.. De jonge jongens zijn nog te jong voor het eer ste team. Sommige zijn veertien jaar, dus we moeten nog een tijdje overbruggen. Misschien kunnen we niet vermoede krachten aanspre ken." Nieuwe gezichten heeft Eemvogels er niet b gekregen. Linda Bello is, totdat ze begin vc gend jaar verhuist, nog wel beschikbaar. I vanuit het tweede team heeft Van Maam Anissa van Bemmel en Berry Cornelissen erl getrokken. Beiden speelden al eerder in h eerste team. Ondanks de beperkte aanvoer van nieuw tale; boerden de korfballers in de eerste helft van i wedstrijden vaak goed, maar zaten ze na h laatste fluitsignaal meestal met lege handen de kleedkamer. "Het is makkelijker om terug vechten dan een voorsprong vast te houden. 1 vind het altijd leuk om achter te staan en er ee schepje bovenop te gooien en dan terug te k( men. Dat gevoel mis je als je voorstaat. Voc een. deel ligt het ook aan de conditie. Maar h< was vaak wel spannend. Het is altijd leuk als h< kiele-kiele is. Er is geen lol aan om een team l verpletteren. Voor het resultaat is het mooi a je met 9-0 wint, maar voor de wedstrijd is h< mooier als je na een spannend slot met 9-1 verliest." Vlak voor het ter perse gaan van deze sport bijlage is bekend geworden dat Rieke Smak man het seizoen bij Eemvogels niet zal af maken. De korfbalsters verhuist eind september naar Eindhoven, waar ze haar studie rech ten hoopt te voltooien. Tot die tijd maakt ze deel uit van het eerste achttal dat op 29 au gustus de competitie begint met een uitwed strijd in en tegen Tiel. Trainer/coach Jan van Maanen rekent in de veldcompetitie op een plaats bij de eerste drie. Naam: De Duinkikkers Opgericht: 17 september 1951 Zwembad: Aqua Indoor Eerste Klasse district: Dok, Duinkikkers, Futen, KAZ, Oceanus, Otters, Shell, Triton, Watervlo Wilskracht, WZPC, Zeist Trainer: Cees Limper Selectie: Marco Bremer, Marcel Pappot, Ron van de Plaats, Piéter van Schalkwijk, Wim Smink, Cees Thie, Steffen Uyland (De Amer), Jeroen Weerdenburg, Peter Weerdenburg Weg: Willem ten Brinke (gestopt), Willem Hen- geveld (gestopt, Frank Limper (gestopt)

Soester Courant | 1992 | | pagina 2