leel Basketbal: The Red Stars and Stripes Damesteam gemotiveerd op pad voor goed eindresultaat in vertrekt september Dick van der Hammen wil jong talent behouden voor eigen vereniging BASKETBAL BASKETBAL Wilson heeft 20 jaar basketbal 'in the pocket' -oi - "De bedoeling is de jongens junioren te integreren" "Het enige probleem is het lengte-gebrek" PAGINA 10* WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 11 uren die zij in de boeken achter te staan en er een Foto: Johan van Beek ;ft Eem vogels er niet bij- d is, totdat ze begin vol! og wel beschikbaar. Ei :am heeft Van Maanei^ n Berry Cornelissen erbij óeelden al eerder in het aanvoer van nieuw talent rs in de eerste helft van de ;d, maar zaten ze na het sestal met lege handen in is makkelijker om terug te sprong vast te houden. Ik n achter te staan en er een ;ooien en dan terug te ko- je als je voorstaat. Voor aan de conditie. Maar het id. Het is altijd leuk als het :en lol aan om een team te et resultaat is het mooi als ir voor de wedstrijd is het i spannend slot met 9-10 >erse gaan van deze sport- eworden dat Rieke Smak- >ij Eemvogels niet zal af- verhuist eind september waar ze haar studie rech- oien. Tot die tijd maakt ze ïrste achttal dat op 29 au- itie begint met een uitwed- i Tiel. Trainer/coach Jan nt in de veldcompetitie op eerste drie. Hij is een basketbaldier. Was soms tien uur zoet met activiteiten voor The Red Stars en ging dan naar huis om tot diep in de nacht videobanden met basketbal te bekijken. Vraag hem naar de cijfers van Michael Jordan of een anonieme bankspeler van een tweederangs NBA-club en hij spuugt ze uit. Het ontbrak er nog maar aan dat de onlangs geboren zoon Timo niet naar een beroemde bas ketballer uit het Olympisch gouden 'Dream Teamis vernoemd. Een traditie op het gebied van de naamgeving in de familie woog zwaarder. Maar dat het inte rieur van zoonliefs kamer in rood en wit is uitgevoerd, is allerminst toeval. De basket aan de muur en het jasje met Red Stars, dat vader Dick ergens opdook, zijn dat evenmin. Tien-tegen-één dat Timo basketbal met de paplepel krijgt in gegoten. Dick van der Hammen over de rode sterren die er door de komst van trainers van de USAirforce strepen hebben bijgekregen. De Red Stars and Stripes. Dick van der Hammen is niet het type dat alleen komt om te trainen en spelen. Toe gegeven, hij verdient zijn contributiegeld dubbel en dwars terug door zowel in het eerste als het tweede team te spelen. Maar The Red Stars krijgt veel terug van het lid. Al jarenlang. Dick was jeugdvoorzitter, bestuurslid, trainer/ coach, medewerker van het clubblad, organi seerde feesten (als het moest thuis), laadde zijn wagen vol met jeugdleden en reed dan naar eredivisiewedstrijden. Dick is nu speler van he ren twee, bankspeler van heren één en heeft als lid van de technische commissie invloed op het sportieve beleid van de club. Dick rookt niet, maar inhaleert elke minuut van de dag basket- Op de lijst van het heren team staan slechts ze ven 'volwassen' namen. "Daar is bewust voor gekozen", zegt Van der Hammen. "De bedoe ling van dit seizoen is de jongens junioren te in tegreren. Als zij met hun eigen team moeten spelen, kan ik als achtste man met de heren mee. En misschien halen we nog een speler uit het tweede om aan te vullen. Als je tien senio ren hebt en ze zijn er allemaal, betekent dat dat de junioren niet kunnen meedoen. En dat is nou juist wel de bedoeling." Over de kwaliteiten van de jeugdspelers maakt hij zich geen zorgen. De intensieve jeugdoplei ding van Red Stars heeft zijn vruchten bij de jongere teams reeds verscheidene keren afge worpen. Nu wordt het tijd dat de heren de vruchten daarvan plukken. Marco van Maan- en, broer van Jan, is inmiddels 'full-time' heer, Arne Balvers, Tim van den Deijssel en het gro te talent Igor Smink moeten de komende 22 duels zoveel mogelijk minuten maken. "De junioren moeten een versterking van de heren betekenen en daarnaast een waarborg zijn voor de toekomst. Een jongen als Arne zie ik langer blijven. Van Igor weten we dat hij straks weggaat, omdat hij gaat studeren. De laatste tien jaar zijn er bijna geen spelers vanuit de jeugd blijven hangen. Eigenlijk alleen Jan en Marco en Bob van den Heuvel. Als je ieder jaar twee mensen overhoudt, speel je over een paar jaar met eigen mensen. De jeugd van Red Stars bezit veel talent, zeker weten." "We moeten kijken hoe de junioren zich aan passen. De bedoeling is dat ze een belangrijke rol gaan spelen. Niet vijf minuutjes invallen, maar veel minuten maken", kijkt Van der Hammen vooruit. Hij beëindigde het vorige seizoen als trainer/coach van het herenteam, nadat George Szanto op een zijspoor was ge rangeerd door het bestuur en de technische commissie. De heren kregen versterking in de persoon van René Lansaat en Bert Hilhorst en handhaafden zich. Szanto is bij Red Stars ge bleven, maar begeleidt nu de jongens junioren. De Amerikaan is opgevolgd door zijn landge noot Shermon Wilson die werkzaam is op de vliegbasis Soesterberg. Wilson stond afgelopen week voor het eerst voor de groep. Hij heeft er varing als jeugdtrainer van teams van verschil lende bases en kwam zelf ook uit voor ploegen uit de US Air Force. Van der Hammen wil niets horen van degrada tiegevaar, een avontuur dat Red Stars in maart en april ternauwernood overleefde. "De Byenals de heren, zullen de dames van The Red Stars komend seizoen worden getraind en gecoached door een Ameri kaan. Het is John Martin die vorig sei nen in het herenteam speelde en nu de inventaris van Michel van Drie over neemt. Van Drie assisteerde twee seizoenen Errol Ho- te en had het vorig basketbaljaar alleen voor het zeggen. Evenals het herenteam, beschikt het damesteam over slechts zeven vaste spelers. Tessa de Bruin van de jeugd kan als bankspeel- ster worden benut. Hetzelfde is van toepassing °P Yvonne Hurenkamp uit het tweede team. Zij viel vorig seizoen ook herhaaldelijk in. Voor het eerst sinds jaren moet Red Stars de boontjes doppen zonder Hanneke Wentink. Be gestopte spel verdeelster gaat wellicht de ge schiedenisboeken is als de meest slimme bas- tetbalster die Red Stars ooit heeft gehad. Wen- jink speelde al enkele seizoenen met het idee in haar achterhoofd voorgoed het veld te verlaten f1 kreeg in mei een afscheidswedstrijd in Beu- hendal. Wentink stond bekend om haar inzet en haar uitstekende passes. Ondanks haar geringe aan- 'a' centimeters stond ze haar mannetje in bas- hetbaikringen, waar toch meestal mensen lo pen die boven de gemiddelde lengte uitkomen. Jacqueline van Gaaien, die drie jaar geleden van New Start overkwam, zou uiteindelijk ook ufhaken, maar te elfder ure besloot ze in ieder geval nog een jaar het shirt van The Red Stars te dragen. Dat komt goed uit voor de basketbal club, want ook Van Gaaien is spelverdeelster en kan vrij aardig mikken van afstand. Marion Geurts is de andere guard, maar zij zal minder vaak de lijnen uitzetten. Geurts be schikt over drie Turbo-motoren en die staan bij naar altijd voluit. Éénmaal aan de bal is ze nau- welijks te stoppen. Niet voor niets werd Geurts in het voorbije seizoen topscoorster, een rol die haar beter op het lijf is geschreven dan die van spelverdeler. Volgens Dick van der Hammen van de techni sche commissie is Gaby Kooter ondanks haar jonge leeftijd inmiddels ook een ervaren kracht geworden. Van der Hammen: "Ik verwacht dat we dit jaar sterker gaan worden. Het is een gemotiveerde ploeg en John gaat heel goed werk doen. Het team zal hard gaan werken en ik verwacht dat het aankomt op het fanatisme van de speel sters. Een 'lay-upje' hoefje ze niet meer te le ren Als Carolien Hilhorst gecontroleerd speelt, heb je ook een sterke speelster onder het Het damesteam van The Red Stars, dat reeds jarenlang in de bovenste helft van de eerste rayonklasse vertoeft, wordt gecompleteerd door Sandra Verkoyen, Yvonne Ketelaar en Miriam van Tuyl. De laatste begint aan haar tweede seizoen bij Red Stars. Naam: The Red Stars Opgericht: 3 juli 1965 Sporthal: Beukendal Clubkleuren: Rood, wit Eerste Klasse Rayon: Cady'73, Midland, DBV Rowic, Red Slarsj Waddinxveen Flyers, Cange- roes 2, Argus, Jumpers, DVZ/Grasshoppers, Dunckèrs, Juventus, SVO, The Dragons Trainer: John Martin Selectie: Tessa de Bruin (jeugd), Jacqueline van Gaaien, Marjon Geurts, Carolien Hilhorst, Yvonne Hurenkamp, Yvonne Ketelaar, Gaby Kooter, Sandra Verkoyen Weg: Hanneke Wentink (gestopt) guard-positie is met Arend Kok, Willem-Jan Topper en Arend Kok goed bezet. Het enige probleem is het lengte-gebrek. Je start met veel minder lengte dan vorig jaar. Maar hier staat wel een fanatieke ploeg. We zullen meer aan de verdediging moeten sleutelen, zodat we een 'fast-break' kunnen spelen, een snelle wel te verstaan. Je mist natuurlijk René Lansaat en Jacco Ruys. In Marco hebben we een goede aanwinst, de overige jeugd zal brutaal moeten gaan spelen. Ze moeten de overschakeling van junior naar senior maken, maar ze kunnen bas ketballen. Dat staat vast. Mentaliteit hebben ze ook genoeg. Anders wordt dat in de groep ge corrigeerd." Lansaat, Arnoud Klarenbeek en Peter Hellin- ga keren derhalve niet terug in de hoofdmacht. Lansaat deed dat vorig seizoen tijdelijk toen de ploeg onder de rode streep dreigde te vallen, maar heeft geen zin meer om in het eerste team te spelen. Hij is wat dat betreft verzadigd en balt liever in het tweede. Toch houdt Dick van der Hammen er rekening mee dat de 2.02 meter lange center wellicht af en toe is te porren voor een optreden in de tweede klasse van rayon west. "Als de junioren niet kunnen, kan René altijd een wedstrijdje meedoen." Van der Hammen is een liefhebber van spekta kel. Niet voor niets kreeg hij de loop der jaren de bijnaam Wilson Washington, de Ameri kaanse basketballer die begin jaren tachtig het publiek op de banken kreeg. Dick dankt die naam niet zozeer aan zijn prestaties in wedstrij den als wel aan zijn acties tijdens trainingspar tijtjes. Spektakel mag van het huidige Red Stars niet worden verwacht. Hoewel, als de jeugd spelers hun eventuele schroom van zich afwer pen en geconcentreerd aan de bak kunnen, zouden de basketballers uit Soest wel eens voor aangename verrassingen kunnen zorgen. Dick 'Wilson' van der Hammen-Washington is wat dat betreft geenszins pessimistisch gestemd. En als hij zelf de kans krijgt voor een spectaculaire actie, dan moet je vooraan zitten. Naam: The Red Stars Opgericht: 3 juli 1965 Sporthal: Beukendal Clubkleuren: Rood, wit Tweede Klasse Rayon: Cady'73, Springers, New Stars, Red Stars, Hurricanes, Luba/BS Leiden, Cangeroes, Blue Drakes, Jumpers, Oegstgeest, SBU, BOB Trainer: Shermon Wilson Selectie: Arne Balvers, Tim van den Deijssel, Dick van der Hammen, Bob van den Heuvel, Arend Kok, Jan van Maanen, Marco van Maan- en, Peter van der Neut, Igor Smink, Willem-Jan Topper, Dave Watts Weg: Jacco Ruys (gestopt) Shermon Wilson heeft twintig jaar op ver schillende niveaus gebasketbald. De Ameri kaan heeft ook drieeneenhalf jaar ervaring als coach. Hij had de leiding over onder meer het damesteam en korte tijd het heren team van de vliegbasis Soesterberg. Als ac tief basketballer kwam Wilson ook uit in het All Air Force Toernooi in Alabama. De 33-jarige sergeant kwam 'in the picture' bij The Red Stars op aangeven van John Mar tin. Martin, evenals Wilson in dienst van US Air Force, speelde vorig seizoen in het eer ste herenteam, totdat hij geblesseerd raakte. Martin is nu trainer/coach van de dames. "Als je elk jaar twee jongens overhoudt, speel je over een paar jaar met eigen mensen. De jeugd van Red Stars herbergt veel talent, zeker weten zegt basketbaldier Dick van der Hammen die een liefhebber is van spektakel op het veld. Foto: Johan van Beek

Soester Courant | 1992 | | pagina 3