directeur Pim Jonker wil kettingreactie in C-drie Open dagen Cultureel Centrum C-drie aruèhocK i CULTUUR WELZIJN I am Nieuwe activiteit in Soest: cursus Kunstgeschiedenis Open dag voor senioren bij Fysio Fitness Promotions Bloemkunst in Groeneveld pagina iq i/OENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 11 EPTEMBER i Je kunt de mensen die binnen zijn bij andere activiteiten betrekken SSONEN Nederland in. ïhartigen. verzekeringen rzekeringen. 'De Ruitenkoning' op 6 september in theater C-drie Marijke Boon op 5 september in C-drie Pergamano centraal op nieuwe cursus Schildercursussen De Bereklauw DENK ER OM, WEL OPSCHIETEN! 1 De Flint Assertiviteitscursus Wie vergelijkt leest de Soester Courant Le Petit Criminel Foto-expositie Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Je openingstijd september a.s. voltallige perso- 5r a.s. het fusie- sn ondertekend, ijke gebeurtenis dinsdag vanaf n. Je openingstijd opticien Brille- giokantoor van het kantoor leskundige Ver acht én ons bij- vanaf 8.00 uur y-m fonische informatie Tel: 030 - 825 888 Tel: 033 - 646 887 Pim Jonker is sinds vijfmaanden directeur van cultureel creatief centrum C-drie. Een nieuw gezicht brengt doorgaans nieuwe ideeën en wijzigingen in het beleid met zich mee. Die vlieger gaat in dit geval ook op. Jonker wil een kettingreactie bewerkstelligen in het culturele bolwerk van Soest. Van bezoekers die voor de ene activiteit komen, moet de interesse worden gewekt voor de I andere mogelijkheden in C-drie. "Iemanddie komt bowlen, kan I zijn oog laten vallen op een expositie en gaat dan misschien een cursus volgen. Dat kan er weer toe leiden dat hij naar een thea tervoorstelling gaat", luidt de filosofie van Jonker. ■pat de bezoekers van de open dagen Htiever kunnen zijn, is een goed voor beeld van de wijzigingen die ik wil _borvoeren. Ik wil de toegankelijk heid van C-drie vergroten. Dat kun je onder meer tijdens een open dag be- reikcn. Je kunt de mensen die dan bin nen zijn bij andere activiteiten betrek ken." I \[oIgens Jonker is het aanbod van JC-drie in drie categorieën te splitsen: |creatie, educatie en cultuur. Hij wil proberen te bewerkstelligen dat de re- Ireant wordt geboeid door een cursus en zich inschrijft. Of dat de recreant en die cursist ook het theater binnenstap- jen. Een ritje naar C-drie hoeft niet al leen voor het één, maar kan ook voor Bet ander, vindt hij. Bij bepaalde voor stellingen zullen bijvoorbeeld work- liops worden gehouden, waarbij de Bocent het stuk vantevoren met de cur- [sisten doorneemt, de voorstelling be doekt en na afloop evalueert. Het is één tam de voorbeelden van het beleid dat jonker wil doorvoeren in C-drie. Nieuwsgierigheid ("Tijdens een open dag probeer je de pieuwsgierigheid van de mensen te wekken. Daarom houden we geduren de het jaar vier festivals, zodat je de nensen steeds iets kunt bieden. Het zijn Activiteiten waar je met het hele gezin [naartoe kunt. Ze zijn bestemd voor jong Ten oud." I In het afgelopen jaar is er 65.000 keer iemand over de vloer gekomen. Vol- gens een formule heeft Jonker bere- f ker/d dat het om vijftienduizend ver- p schillende personen gaat. In het hele seizoen werden drieduizend stoelen in I het theater bezet, hetgeen neerkomt op een bezettingsgraad van dertig tot veer tig procent. Jonker meent dat C-drie daarmee in de pas loopt van het lande lijk gemiddelde voor kleinere theaters. "Mijn ideaal is om de bezettingsgraad naar honderd procent op te voeren, maar ik denk dat C-drie het goed heeft gedaan als we het aantal volwassenen voorstellingen en het aantal toeschou wers kunnen verdubbelen. Dat moet dan financieel wel mogelijk zijn. Zes bijzondere voorstellingen is niet veel, maar ons huidige budget is niet toerei kend voor meer voorstellingen. Onze eigen inkomsten uit de verkoop van theaterkaartjes vormen ongeveer twin tig procent van het budget. In het kunst plan van wvc wordt gesteld dat dat per centage moet worden opgeschroefd naar 25 procent, maar dat is naar mijn mening niet haalbaar. Twintig procent is al veel. Daarom zal deze sector zwaar gesubsidieerd blijven. Behalve als je grote namen binnenhaalt natuurlijk. Maar Paul de Leeuw kunnen wij niet betalen. We hebben in oktober wel de toneelvoorstelling Turks Fruit door Sjoerd Pleysier en in januari komt Jules Deelder. En neem Marijke Boon die op 5 september tijdens de open dag op treedt. Je kunt haar vergelijken met Bri- git Kaandorp, maar ik vind Marijke leu ker. Ze is alleen niet zo bekend als Bri- git." Een theater als C-drie in het 'provin ciaalse' Soest kan echter moeilijk con curreren met een soortgelijk theater in Amsterdam. Jonker: "Als een groep in Soest speelt, kost dat tweeduizend gul den. In Amsterdam spelen ze soms voor niets om hun naamsbekendheid te ver groten. Maar ze gaan niet gratis in Soest optreden. Ze moeten ook ergens van le ven." Jonker kan de vergelijking met de hoofdstad goed trekken, want hij was zelf onder meer zes jaar werkzaam in de Amsterdamse theaterwereld. Hij had onder meer de artistieke leiding in han den van De Brakke grond, waar destijds de opnames van Sonja Barends' praat programma werden gemaakt. Naast zijn functie als directeur van C-drie werkt hij één dag per week in De Balie, een centrum voor cultuur en politiek in Amsterdam. Onbevangenheid "De reden om naar Soest te gaan, is dat ik Amsterdam te vol, te blasé vond. De mensen gaan daar naar een voorstelling om elkaar te zien en gezien te worden. In de kleinere plaatsen tref je meer on bevangenheid aan. In de stad staan ze meer open voor vernieuwingen, maar aan de andere kant klampen ze zich graag vast aan bepaalde nonmen. Ik moet nog zien hoe cultuurminnend Soest is. Naar mijn idee is er een bepaal de onbevangenheid, maar misschien ook wel desinteresse. Het is voor mij wel een uitdaging in Soest te werken. In Amsterdam is het publiek verwend, in Soest kun je er eerder uitspringen met een bijzondere voorstelling. Bovendien is de financiële situatie in Amsterdam slechter dan hier, omdat de pot daar over grotere aantallen theaters wordt verdeeld." Bezoekersaantallen zeggen, volgens Jonker, overigens niets over de kwali teit van een voorstelling. "Net zo min als kijkcijfers van de televisie. Een voet balwedstrijd kan door veel mensen worden bekeken, maar het kan een slechte wedstrijd zijn. Er zijn goede voorstellingen die slecht worden be zocht en slechte voorstellingen die goed worden bezocht. Er wordt altijd geke ken naar het aantal bezoekers, maar dat zegt niets over de voorstelling. Er is moeilijk een criterium voor aan te leg gen om de kwaliteit te bepalen. Turks Fruit is bekend. Veel mensen hebben het boek gelezen en/of de film gezien. Zij willen misschien de voorstelling ook Directeur Pim Jonker van C-drie: "Et zijn goede voorstellingen die slecht wor den bezocht en slechte voorstellingen die goed worden bezocht. zien. Dan kunnen ze achteraf bepalen of het theaterstuk het boek beter bena derd dan de film of niet. Het kan ook zijn dat een cursist een voorstelling be zoekt en daaruit zoveel inspiratie put, dat de kwaliteit van zijn werk verbe tert." Jonker heeft gemerkt dat in Soest nog wel eens wordt vergeten dat C-drie meer dan een theater alleen is. "Er wordt alleen naar die drieduizend be zoekers van het theater gekeken. Dat is onterecht." De nieuwe directeur wil met C-drie naar buiten treden en de culturele acti viteiten in Soest, in samenwerking met andere instellingen, zoveel mogelijk bundelen. Ook hoopt hij de expositie ruimte los te weken van het bargedeelte en de uitgestalde werken onder te bren gen in een aparte ruimte. Dat is ge wenst, volgens Jonker. Na vijf maanden, zo stelt hij, is er nog geen zichtbaar resultaat van zijn voor nemens, ook al vanwege de zomer vakanties. "Maar een nieuw beleid is zelfs niet binnen een jaar te realiseren." 1 Andere jaren vierde C-drie aan de Willaertstraat het begin van het nieuwe sei zoen met een open dag. Dit jaar gaan de deuren van het centrum gedurende een heel weekeinde open en zijn alle öude bekenden weer van harte welkom. C-drie bestaat uit drie afdelingen die tijdens het weekeinde van 5 en 6 september de handen ineen slaan. Het zijn de afdelingen 'creatieve cursussen', 'culturele activi teiten' en 'horeca services C-drie'. Tijdens het open weekend wordt het publiek een voorproefje gegeven van wat het in het nieutve seizoen venvachten kan. feest in de stijl van de jaren vijftig en zes tig, Zo komt er onder meer een decor met een pinkrose auto uit de jaren zestig met Little Richard en wordt de dans- Vanaf 12.00 worden zaterdag verschil lende workshops en demonstraties ge geven, terwijl men ook voor algemene informatie in de hal terecht kan. Tevens i is het mogelijk zich ter plekke in te 1 schrijven voor een cursus naar keuze. Er zijn verschillende mogelijkheden voor zowel kinderen als volwassenen. De aanwezige docenten zullen, voor zover ze niet net een workshop of de monstratie geven, toelichtingen geven en vragen beantwoorden. De 'culturele activiteiten' bestaan on der meer uit theatervoorstellingen voor volwassenen, jeugd- en schooltheater, kinderbios, exposities, literaire activi teiten, festivals en workshops/lezin gen. Deze laatste zijn in samenwerking met de afdeling cursussen. Als voorproefje op het nieuwe seizoen wordt 's avonds een gratis voorstelling aangeboden van Marijke Boon. Dit lie- derenprogramma begint om 20.30 uur. Na de voorstelling wordt de grote zaal snel anders ingericht voor een gezellig 'De Ruitenkoning' is een kluchtige voorstelling, waarin blijkt dat de centrale figuur, Ludwig (gespeeld door Guido Popeyus), al geruime tijd dood is. Hij is bij een zoektocht naar zijn verdwenen kroon uit het venster gevallen en in de dood ge stort. De voorstelling begint meer dan honderd jaar na dato. 'De Ruitenkoning' is een sfeervolle, vrolijke voorstelling waarin de spe lers een groot aantal rollen voor hun rekening nemen. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van maskers, levens grote poppen en absurde attributen. De vormgeving in deze voorstelling is van groot belang, er wordt gebruik gemaakt van een ingenieus decor, waarin allerlei verrassende moge lijkheden verborgen zitten. Het ge bruik van schilderachtige beelden, magische technieken, slapstick-ele menten en een scala aan geluiden be palen mede het gezicht van deze pro- duktie. De hand van regisseur Mark Kingsford is duidelijk zichtbaar. 'De Ruitenkoning', inmiddelsde achtste produktie van theaterstichting De Verbeelding is bedoeld als famlilie- voorstelling, dus voor mensen vanaf acht jaar. 'De Ruitenkoning' is te zien op zon dag 6 september om 15.30 uur in C-drie, Willaertstraat 49 in Soest. Aangezien de voorstelling gratis is, wordt aangeraden een plaatsje te re serveren. Dit kan telefonisch: 22188. vloer extra mooi uitgelicht. Om alles helemaal in stijl te doen, vragen we het publiek in een 50-er of 60-er jaren out fit te verschijnen. Dus, de heren een vet- kuif en de dames een petticoat (om maar een voorbeeld te geven.) Het feest begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. Op zondag 6 september wordt een fa milievoorstelling aangeboden. Deze is ook gratis en begint om 15.30 uur. Theaterstichting De Verbeelding brengt de voorstelling 'De Ruitenko ning' voor mensen vanaf acht jaar. Ook hiervoor is het aan te raden een plaatsje te reserveren, aangezien de grote zaal slechts 175 plaatsen bevat. De mensen van 'Horeca Services C-drie' zullen gedurende het hele weekeinde klaarstaan om, iedereen van drankjes en hapjes te voorzien. Boven dien lat de horeca-afdeling zien, wat de mogelijkheden zijn op het gebied van feesten en partijen, bowling, barbecues en koude buffetten. Gedurende het weekeinde zullen er verschillende pro moties zijn. Op zondag 6 september biedt C-drie de mogelijkheid om uitge breid te brunchen. Voor een bedrag van f 19.50 kan men zich te goed doen aan allerlei heerlijke hapjes en nog een uur bowlen. Het brunchen is mogelijk tus sen 12.00 en 15.00 uur, maar hiervoor moet wel even worden gereserveerd. Bibliotheek Het filiaal Overhees van de Openbare Bibliotheek zal tijdens het open week einde van Cultureel en Creatief Cen trum C-drie geopend zijn. Niet het hele weekeinde, maar op zaterdag 5 septem ber van 12.00 tot 15.00 uur. De bibliotheek in Overhees organiseert een aantal speciale acties voor deze dag. De boekenverkoop begint stipt om 12.00 uur. Ook is er een bijzondere C-drie-actie. Zoals altijd bedraagt de lenersprijs van een CD f 2,50. In sep tember geldt: "Drie CD's halen, twee betalen", of "Twee CD's halen, één be talen." Al deze CD's kunt u twee weken in bruikleen hebben. Voorts is er de speciale actie: boetevrij inleveren. Dus wie per ongeluk nog een boek thuis heeft liggen, wat veel te laat is om in te leveren, alleen op 5 septem ber kan dat worden teruggebracht zon der dat er boete betaald hoeft worden. Overigens is ook de uitleen van boeken die dag tot 15.00 uur gewoon geopend. Om van alle drukte een beetje bij te ko men kan in de bibliotheek een kopje koffie gedronken worden. Kunstuitleen Ook de kunstuitleen van Soest is op 5 september geopend voor het publiek van 12.00 tot 15.00 uur. Men kan eens vrijblijvend binnen kijken, maar ook een lidmaatschap aanvragen of zelfs een kunstwerk lenen en gelijk mee naar huis nemen. Van 4 tot 11 september houdt de kunst uitleen een tentoonstelling van nieuwe aanwinsten. Het is deze keer een bij zonder kleurrijke collectie, die bestaat uit grafiek, gouaches, olieverven in gro te formaten en verschillende objecten in brons of gietijzer. De kunstuitleen is te vinden aan de Willaertstraat in Soest, naast de Openbare Bibliotheek Over hees en C-drie. Omdat ze het zingen niet kan laten, heeft Marijke Boon wederom een liederenprogramma geschreven onder de pakkende fitel 'Vandaar dat ik ween'. Naast een oude bekende zullen het nieuwe liederen en gedichten zijn waarop zij de toeschouwer zal ver gasten. Als altijd laat 'de kroonprin ses van het levenslied' zich inspire ren door het kleinleed in de wereld. Het doodgereden huisdier, een kort stondige romance in het warenhuis en hoe moeilijk het is 'het spijt me' te zeggen. Het nieuwe programma van 'de kroonprinses van het levenslied' is te beluisteren op zaterdag 5 septem ber, aanvang 20.30 uur. Deze voor-, stelling is een onderdeel van het open weekeinde van Cultureel en Creatief Centrum C-drie. Daarom is de toegang gratis. Aangezien de gro te zaal van C-drie slechts 175 plaat sen bevat, is het raadzaam vantevo ren een plaatsje te reserveren. Dit kan telefonisch: 22188. Op 15 september begint in buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg een cursus pergamano. Bij voldoende be langstelling start op 22 september een tweede cursus. De curus heet 'perkamentpapier be werken met pergamano-artikelen'. De lessen worden gegeven door erkend pergamanodocent Piet Vonk uit Soest. Voor informatie, tel. 21121. Vrijdagavond 4 september wordt in het Soester kunstwinkeltje 'De Be reklauw', Steenhoffstraat 63 een ten toonstelling geopend van olieverf schilderijen van Tini Haak-van Putten uit De Bilt. De opening van de expositie op vrijdag avond is om 19.00 uur, waarbij muzika le begeleiding van de fluitiste Regine Pijper. De tentoonstelling duurt tot 22 oktober a.s. Naast de bijzondere expositie van Tini Haak worden op het gebied van schil deren tal van activiteiten georganiseerd in 'De Bereklauw'. Zo begint op dins dag 22 september een cursus Kunstge schiedenis o.l.v. Nico de Schrijver. De cursus bestaat uit 12 lessen. Op dinsdag 22 september begint de schildercursus Natuurstemmingen, waarbij aandacht besteed wordt aan het typisch Holland se landschap met haar grote luchtpartij- en. Er wordt geschilderd in de nat-in- nat (aquarel) techniek, waarbij vooraf aan het schilderen tekenvaardigheid wordt geoefend met potlood en houts kool. Ervaring in tekenen en schilderen is niet noodzakelijk. De cursus o.l.v. Ni co de Schrijver op dinsdagmiddag duurt eveneens 12 lessen. Voorts begint op woensdagmiddag 30 september' (tien lessen) een cursus Kunstzinnige Vorming voor kinderen (vanaf zes jaar). De cursus is bedoeld om het beeldend vermogen van kinde ren te stimuleren en verder te ontwikke len. Aan de hand van een verhaal of een sprookje wordt het voorstellingsvermo gen aangesproken door de beelden van het verhaal. Daarna geeft de kunstzin nige verwerking (schilderen of boetse ren) de mogelijkheid tot ontplooiing van creativiteit en fantasie. Er wordt ge werkt met drie verschillende leeftijds groepen. Op donderdagmorgen, -middag of -avond vanaf 17 september is er nog mogelijkheid voor het schilderen in de sluiertechniek o.l.v. Jan de Kok. Aqua rel en ander materiaal wordt in deze cursus van twaalf lessen gebruikt voor deze bijzondere techniek. Er zijn op dinsdagochtend nog enkele plaatsen beschikbaar voor de cursus Zonne kindpoppen maken o.l.v. Angelique Wagenvoord. De cursus begint 22 sep tember en duurt tien lessen. Informatie: 'De Bereklauw', tel. 19176. De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen. Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. Op 21 september starten voor het eerst in Soest de cursussen Kunst geschiedenis van de Vrije Acade mie voor Kunsthistorisch Onder wijs, ondersteund door de Open bare Bibliotheek. In verschillende cursusplaatsen, onder andere Zeist, Hilversum en Alphen a/d Rijn bleek het cursusprogramma reeds een groot succes. Komend seizoen worden in Soest een Overzichtscursus Kunstgeschiedenis gegeven, een cursus Symboliek in de Kunst en vanaf januari 1993 een cursus Kunst van de Twintigste Eeuw. Er wor den zowel 's middags als 's avonds cur sussen gegeven. Daarnaast kan men zich ook opgeven voor losse excursies, stadswandelingen en kunstreizen. De interesse van veel mensen in kunst geschiedenis is de afgelopen jaren fors toegenomen. Voorheen stond de eigen creatieve ontwikkeling voorop in de vorm van bijvoorbeeld zelf aquarelle ren of pottenbakken. Nu blijken veel mensen juist geïnteresseerd te zijn in het hoe en waarom van kunst. De groeien de belangstelling blijkt uit de enorme bezoekersaantallen van grote tentoon stellingen. Bijvoorbeeld Kasimir Male- vich, Vincent van Gogh en de grote Rembrandt-tentoonstelling in Amster dam. Het publiek neemt niet langer genoe gen met het enkel vrijblijvend kijken naar kunst. Men wil ook weten waarom Op 10 september start een assertivi teitscursus. Deze cursus bestaat uit veertien wekelijkse bijeenkomsten op donderdag van 19.00 tot 21.30 uur. In deze cursus kan onder meer worden geleerd hoe je zelfvertrouwen te ont wikkelen of te vergroten. Vaak gaan mensèn met een grote boog om problemen heen. In deze cursus leer je dat je zelf greep hebt op de situaties waarin je verkeert, je leertje problemen op te lossen. Deze groep is geen praat groep maar een doegroep. Er worden met elkaar situaties uit het dagelijks le ven geoefend, bijvoorbeeld kritiek ge ven, waardering geven, conflicten op lossen, grenzen stellen enz. Met elke cursist vindt vooraf een ken nismakingsgesprek plaats. Voor men sen met problematiek die buiten de cur sus valt, bestaat de mogelijkheid van in dividuele begeleiding. Inlichtingen en aanmeldingen, me vrouw drs. A. Niemeijer van Leeuwen, tel. 18870. Bellen liefst tussen 8.00 en 8.30 's ochtends of 18.00 en 19.00 uur 's avonds. een bepaald kunstwerk er nu juist zo uit ziet en wat de bedoelingen van de kun stenaar zijn geweest. En waarom de ene kunstenaar belangrijker genoemd kan worden dan de andere. Kortom er is bij het in kunst geïnteresseerde publiek be hoefte aan kennis en begrip van kunst. De Vrije Academie voor Kunsthisto risch Onderwijs sluit direct aan bij deze behoefte. De Vrije Academie is een stichting zonder winstoogmerk die zich toelegt op het verzorgen van kunsthis torische cursussen en excursies door er varen kunsthistorici. In alle cursus plaatsen wordt dit initiatief onder steund door de Openbare Bibliotheek, om een zo breed mogelijke kennisover dracht te waarborgen. De cursussen worden gegeven in De Open Hof, Veenbes'straat 2 in Soest. De 'Overzichtscursus Kunstgeschiede nis' geeft de cursisten jn vogelvlucht in zicht in de samenhang van de verschil lende kunsthistorische periodes en stij len, vanaf de Grieken tot heden. In de cursus 'Symboliek in de Kunst' wordt de inhoud en de betekenis van kunstwerken door de eeuwen heen be handeld. Onder andere de christelijke en mythologische symboliek. De cursus 'De Kunst van de Twintigste Eeuw' besteedt aandacht aan de be langrijkste stromingen en kunstenaars in de moderne beeldende kunst en de bouwkunst. De cursussen omvatten tien a twaalf bijeenkomsten, inclusief twee excursies. De cursussen hebben geen elitair ka rakter en voor deelname zijn geen di ploma's vereist. Het is de opzet om kwalitatief degelijke en wetenschappe lijk verantwoorde cursussen te geven, die evenwel toch voor iedereen toegan kelijk en begrijpelijk zijn. Voorafgaand wordt begeleidend lesmateriaal uitge deeld. Daarnaast is het ook belangrijk dat de lessen leuk en gezellig zijn. De les duurt circa twee uur en wordt onder broken door een korte pauze voor kof fie en thee. Aanmelden De cursussen starten vanaf 21 septem ber 1992. Inschrijven dient te geschie den via het aanmeldingsformulier in het programmaboekje. De inschrijvingen worden behandeld op volgorde van binnenkomst. Het gratis programmaboekje met het volledige cursus- en excursie-aanbod is af te halen bij de Openbare Bibliotheek of aan te vragen bij de Vrije Academie voor Kunsthistorische Onderwijs, tel. 020-6655050. -o- o KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Rozen op lichte grondsoorten De roos, de 'koningin' van de bloemen, is een zeer geliefde plant, die een lange bloeitijd paart aan een prachtig voorko men en vaak heerlijke geur. Toch zie je in Soest (en omstreken) niet zo vaak ro zen aangeplant; men zegt dat onze grond te licht, te zanderig is. In de westelijke strook van ons land, langs de rivieren (kleigrond!) zie je ge- meenteperken vol staan met Queen Elisabéth en Schneewitchen om maar een paar toppers te noemen. Wie wel eens in Limburg is geweest kent mis schien het plaatsje Lottum, een ver maard centrum voor de rozencultuur. Je kunt je hart "ophalen" aan rozen in de prachtige tuinen van Kasteel Arcen, een paar kilometer verderop. Hoe kun nen wij, op onze arme grondsoort, toch van de rozen genieten? De heer Bos uit Maarssen zal op don- dagavond 17 september een lezing hou den over met name de soorten rozen die het goed doen op moeilijke plekken (b.v. noordmuren) en op moeilijke grondsoorten. U krijgt verder wat te ho ren over en te zien van de oorsprong van onze moderne rozen, de soorten: klimmers, kruipers, supersnelle groeiers, struik- en stamrozen etc. Ook de verzorging, snoei en ziektebestrij ding zullen aangestipt worden. Ieder een is op 17 setpember (aanvang 20.00 uur) van harte welkom: toegang voor leden van Groei en Bloei gratis; niet-le- den f 3,-. Voor informatie, tel. 18587. Fysio Fitness Promotions houdt zaterdag 5 september een open dag voor vijftig-plussers. Ze kun nen kennismaken met hef 50-Fit trainingsprogramma dat in het fit nesscentrum aan de Van Weede- straat kan worden gevolgd. Van 5 tot en met 13 september vindt in Kasteel Groeneveld de traditionele Bloemkunst tentoonstelling plaats. Stond vorig jaar het afscheid, het ein de en het verval centraal, dit jaar zijn drie hoofdthema's te vinden in de Baarnse buitenplaats. In het Koetshuis zal het accent komen te liggen op de oogst. Oogsten waarbij het paard vroeger een belangrijke rol speelde. Vele voorwerpen zullen daar aan herinneren. De bloemkunstenaars, onder leiding van art-director Dries Al- berts uit Amersfoort, zullen daar mid dels uitbundige bloemcomposities op inspelen. Een aantal vroegere bewoners van Kas teel Groeneveld was bestuursleden van de V.O.C., de Verenigde Oostindische Compagnie en multinational Avant la lettre"Daaraan zal de inrichting van de Orangerie doen denken. Originele Chi nese bloemkunst, voorlopers van de verfijnde Ikebana bloemkunst uit Ja pan. Maar ook de rijke bloemkunst uit India komt daar aan bod. Paauwen met staarten van orchideeën, paradijsvogels van bloemen. De beeldend kunstenaar Rom Komala maakte verfijnde teke ningen en pastels van vissen en bamboe. In de centrale gangen van het Kasteel staat de boel letterlijk op stelten. Hoog- opgaande bloemschikkingen sieren de statige gangen en sluiten aan bij het prachtige stuc-werk uit de 18e eeuw. In de diverse zalen zorgen de medewer kers van Dries Alberts voor verrassen de en verbazende bloemkunst. Op zondag 6 en 13 september kunt u niet alleen kijken naar bloemkunst maar ook luisteren naar muziek. Van 13.00 tot 17.00 uur verzorgen verschil lende orkesten en ensembles promena de concerten in de tuin van het Kasteel. Op maandag 7 september is de ten toonstelling gratis toegankelijk voor de houders van de museumjaarkaarten. Fysio Fitness Promotions biedt een trainingsprogramma aan onder des kundige begeleiding. Tijdens de open dag kunnen de ouderen zich vrijblij vend laten rondleiden en informeren over de mogelijkheden. De open dag staat onder auspiciën van de Body Trend Club, een samenwerkingsver band van 130 kwalitatief goede sport centra in Nederland. Een levend voorbeeld van een 'oude' beoefenaar van fitness is de 77-jarige Diny ten Wolde uit Den Haag. Zij traint drie maal per week in een aerobic-ruim te. De beweging die ouderen bij fitness krijgen, heeft een positieve uitwerking op het lichaam. Aandachtspunten in het programma zijn uithoudingsvermo gen, kracht, lenigheid en coördinatie. Volgens de Body Trend Club kunnen veel ouderdomsverschijnselen, zoals botverkalking worden voorkomen bij voldoende beweging. Een beter uithou dingsvermogen, opgebouwd tijdens het 50-Fit programma kan onder meer lei den tot een betere stofwisseling, betere bloeddruk en een betere longfunctie. Behalve op het fysieke vlak heeft deel name aan het fitness-programma ook het voordeel van nieuwe sociale contac ten. Alle vijftig-plussers zijn zaterdag welkom bij Fysio Fitness Promotions aan de Van Weedestraat. De open dag is van 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie, tel. 23106. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 3 september Een jongen van vijftien die niet wil deu gen, een rechercheur die de kwaadste niet is, de zus van de jongen die zich bij hen aansluit en een oude Range Rover. Dat zijn de simpele ingrediënten waar mee Jacques Doillon een indrukwek kende film heeft gesmeed. De film heeft veel te danken aan het prachtige camerawerk (nu weten we waaraan het brede cinemascope-beeld formaat ons doet denken: aan de voor ruit van een auto) en het indringende spel van Gérard Thomassin in de titel rol. Zijn ogen en lichaamstaal maken een onvergetelijke indruk. De film begint morgenavond om 20.30 Zaterdag 5 september Op zaterdag 5 september wordt in Ar- tishock de tentoonstelling van foto's van Wim Pin geopend. Pin is sinds twee jaar trouwe bezoeker van de tekènclub van Artishock, maar al sinds zijn terug keer uit Suriname in 1969 actief als fo tograaf. Zijn werk werd onder meer beïnvloed door workshops bij gere nommeerde fotografen als Jeanloup Sieff, Christian Vogt en Ernestine Ru ben. Pin fotografeert vanuit de filosofie dat esthetisering van de werkelijkheid be snoeiing van de realiteit betekent. In zijn werk geeft Pin vorm aan de schoon heidsemoties, die hij ondervindt bij de beschouwing van de vaak sierlijke belij ning van eenvoudige gebruiksvoorwer pen uit de alledaagse werkelijkheid. Pin exposeerde eerder in Creatief Cen trum C-drie. Met zijn expositie in Artis hock geeft Pin zichzelf echter in de in tiemste zin bloot, als hij zijn vrienden kring kennis wil laten maken met zijn diepste en persoonlijkste gedachten en ervaringen. De expositie is te bezoeken tijdens alle reguliere Artishock-activi- teiten. Fototentoonstelling Wim Pin. Opening op zaterdag 5 september 1992, 17.00 uur. Toegang gratis. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Studiekring van en voor ouderen (vanaf 55 jaar) Het doel van een studiekring is om ou deren, roet een brede belangstelling, in staat te stellen op de hoogte te blijven van maatschappelijke ontwikkelingen en geestelijk actief bezig te zijn. Ge spreksonderwerpen zoals bijv. milieu, kunst, religie of misschien gemeentepo litiek, worden in onderling overleg ge kozen, waarbij eigen inbreng van de deelnemers (sters) erg belangrijk is. Het deelnemen aan een studiekring is niet vrijblijvend. De kracht van een studie kring is vooral de zelfwerkzaamheid. Iedere deelnemer (ster) bestudeert en behandelt een deel van de stof waarover met elkaar gesproken en gediscussieerd wordt. Een belangrijk kenmerk van een studiekring is ook dat er een gezamen lijk "eindproduct" wordt afgeleverd, zoals bijv. een verslag, een presentatie of een advies aan het gemeentebestuur of andere instanties. Een studiekring is bedoeld voor ouderen die een aangena me tijdspassering zoeken, sociaal con tact met leeftijdgenoten op prijs stellen, graag samen met anderen iets onderne men en meer dan alleen maar vrijblij vend bezig willen zijn. Aanvang: donderdag 1 oktober van 13.30-15.30 uur. Begeleidster: me vrouw G. Nijmeijer. Plaats van bijeen komst: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal bijeenkomsten: 10. Kosten: f 50,-. Presentatie cursusaanbod Soesterberg In Soesterber kunt u op zaterdag 5 sep tember inschrijven op onze cursussen. U bent van harte welkom in het Dorps huis tussen 12.00 en 16.00 uur.. Cur susaanbod: lampekappen maken, per gamano voor beginners, dierverzor ging, genealogie, opkomen voor je zelf en de talencursussen frans 1, engels 1 en engels 4. De docente, mevrouw H. Bol- weg, is aanwezig om u, zo nodig, infor matie over de engelse taalcursussen te verstrekken. Viering 15-jarig bestaan Volksuniversiteit Dit jaar is het 15 jaar geleden dat de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg werd opgericht. Klein begonnen maar inmiddels uitgegroeid tot een instelling met maar liefst 1000 cursisten in het af gelopenjaar. Onder het motto" Wie ja rig is trakteert!" ontvangt iedereen die inschrijft voor een cursus een toegangs bewijs om op zaterdag 12 september a.s. dit 15-jarig bestaan mee te vieren in De Open Hof, Veenbesstraat 2, aan vang: 20.00 uur. Guus Rekers, alias Frederik de Verteller, zal met een boe ket van verzonnen en bestaande verha len uit oude tijden deze avond opluiste ren. Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, Tel. 22195. Kan toor geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. Extra openingstijden voor inschrijvingen op de zaterdagen 5 en 12 september van 10.00-12.30 uur.

Soester Courant | 1992 | | pagina 11