ookt NADE O 'Tarief is niet bepalend voor bezoekersaantal' Z'49 slaat Munt uit duel met Eemboys'91 GER HAM l Courant -en goed begin is het halve werk Collectiviteit helpt Hees op weg Eemvogels verrassen SPORTt TRA AT 491, 5-10264 »HOW 1992 Directeur Geurt Vermeulen van Aqua Indoor weerlegt kritiek van raadsleden SEC en DVS nog in beker Technische gebreken kosten Soest en Aqua Indoor geld Tennisbelijning Aqua Indoor weer actueel PAGINA^ WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 13 Verzwakte Baarnaars binnen 45 minuten opgerold: 1-5 M VOETBAL zaterdag gEC-zaterdagproeft winst in ouverture competitie BEKERVOETBAL Soest bekert verder, SEC uitgeschakeld Dakwerken Brandenburg houdt koppie erbij,tegen D VSA: 0-1 VOETBAL zaterdag BASKETBAL Basketballers op tweede plaats in eerste toernooi Prima start korfballers tegen Tiel: 7-10 KORFBAL Milan zonder Van Basten en Rijkaard .59 M agement-assistent(e) He Management stiek Management ncieel Management oneelsmanagement jrtmanagement leting-assistent(e) NIMA-A oor-/Secretariaatspraktijk ic Relations (NGPR-A) elefoon 02155-12900 ouden De Bedstee itrum Nota te Soest taurant De Soester 'ein). ïatuurlijk hoort daar bij) tonen wij onze ollectie en wordt u ends op het gebied t u ophalen bij De i of vóór 8 septem- eren op tel.nr. :iens op de show. 87-soest-02155-17120 Na een gedegen voorbereiding is VVZ'49 de competitie begonnen met een overwinning op Eemboys'91. De Soesters moesten vorig seizoen in de eerste wedstrijd buigen (1-2), maar ditmaal waren de rollen omge draaid: 1-5. De Baarnse ploeg, in de laatst, verhitte nacompetitie-wed- strijd in mei ook al tegenstander van VVZ'49, miste een aantal belangrij ke1 spelers. Zo ontbraken doelman Wim Natter, spelbepaler Mare van Saet en middenvelder Paul Lumaye Schuld. Ook het elftal van WZ'49 had een an dere samenstelling. De trainers Peter Visee en Balthus Burgman bombar deerden Willem de Vries tot laatste man. Hij werd bijgestaan door voor stopper Hans Visscher, Joost Overduin (links en de van Limvio overgekomen Robin van Hamersveld. In de middenli nie vormden Zeki Kurt, de terugge keerde Bram van der Munt en Paul Ra- jffinaker nieuwe gezichten. fclie opstelling begon VVZ'49 fris van delever. De ploeg had direct een over- pht op de Baarnaars en sloeg daar al [el munt uit. Een combinatie tussen f ter en Bram van der Munt leidde er- dat de laatste de openingstreffer kakte. Na twintig minuten was het weer gelijk, toen Mare Brouwer bij een hoekschop onder de bal door liep en Overduin de bal niet goed kon wegwerken. Johnny Brouwer zorgde direct na de aftrap voor een nieuwe voorsprong. WZ'49 bleef daarna de betere ploeg en kreeg goede kansen. Een half uur na het be- ginsignaal werd de voorsprong ver groot. Cees-Jan de Vries werd diep ge stuurd. Hij hield de bal aan zijn voeten, totdat de aansluiting was gerealiseerd, en stelde Bram van der Munt in staat het derde doelpunt te scoren. De vierde treffer was een curieuze. Kurt gaf vanaf rechts een voorzet. Doelman Robert- Jan de Boer liet de bal los, die vervol gens via zijn knie in het doel verdween. Bij het vijfde doelpunt was zijn optre den eveneens twijfelachtig. Hij dook onder een bal door, waarna Brouwer voor 1-5 zorgde. Bezorgdheid Na rust nam WZ'49 gas terug uit be zorgdheid voor het harde spel van de Baarnaars. De tweede helft was daarom van minder gehalte dan de eerste. Kan sen kreeg VVZ'49 overigens nog wel. Dik Lam, ingevallen voor Rademaker, had de zesde treffer op zijn schoen, maar zijn schot ging langs de verkeerde kant van de paal. De Soesters spelen zaterdag een uit wedstrijd tegen Bunnik'73. Ook die ploeg stond tegenover WZ'49 in de nacompetitie. WZ'49 verloor in Baarn geflatteerd met 0-4 van de Bun-" nikse ploeg. Mede daardoor werden de groenwitten uitgeschakeld in de slag om promotie. Bunnik overkwam later hetzelfde. De aanvallende middenvelder Willem de Vries stond zaterdag opgesteld als laatste man. Foto: Goos van der Wilt Heti t is even bladeren in de annalen de club om te achterhalen wanneer SEC-zaterdag het seizoen opende met een overwinning. De B statistici hoeven wat dat betreft voorlopig niet meer zo lang te zoe- ken, want SEC versloeg in het eer- Jste competitieduel De Kieviten met 3-1. I SEC-zaterdag heeft niet alleen een nieuwe trainer in de persoon van Henk l Richard. De opvolger van Rini Jasperse I heeft ook de keuze uit een aantal nieu- I we spelers. Gabriël van Gestel en Niels f Landaal kwamen na een seizoen terug, f Richard de Bruin stapt over van de zön- dag-afdeling en Kees van de Bilt pro moveerde vanuit het derde team. De Kieviten probeerden de SEC-aan- hang zand in de ogen te strooien door vlot met 0-1 voor te komen, maar al snel werd duidelijk dat er sprake was van een krachtsverschil. De balans sloeg uit in het voordeel van SEC. Na een half uur spelen zwiepte vleugelverdediger Johnny Huiden de bal voor. Via een verdediger van De Kieviten belandde de bal over de doelman in het doel. SEC kreeg veel kansen, maar bouwde de voorsprong voor rust niet uit. Hh&sBb Het doelpunt van De Kieviten in de maak. SEC komt op een 0-1-achter stand, maar zal toch winnen. In de tweede helft werd Razzo van Dam ingezet om het tempo te verhogen. Die opzet slaagde. Richard de Bruin kwam door en bediende Krijn Schouten die de doelman passeerde. Invaller Van Dam zorgde later voor 3-1. SEC speelde de wedstrijd met tien man uit. Een kwartier voor tijd werd Edwin de Jong noodgedwongen naar de kant gehaald. Hij lag geblesseerd op de grond, maar de scheidsrechter weiger de een verzorger de toegang tot het veld te verlenen. Soest heeft de eerste bekerronde overleefd. Met 1-9 werd De Geu zen uit Amsterdam opgerold. Soest speelde gisteravond voor de tweede ronde thuis tegen LW. De uitslag kon niet meer in deze krant worden opgenomen. De doelpunten van Soest in Amster dam kwamen op naam van Jeroen van Veenendaal, Maurice d'Aquino (beiden tweemaal), Peter van den Berg, Ferenc Kleinegris, Michel Vlaswinkel, Gerwin Leeghwater en Wilfred Janmaat. Bij de rust leidde Soest al met 1-3. De wedstrijd werd donderdagavond gespeeld, nadat het bekerduel vorige week dinsdag was afgelast. Overbuurman SEC overleefde de eerste bekerronde niet. In Hilver sum werden de Soesters met 3-0 ver slagen door hoofdklasser Olympia. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Onder leiding van de nieuwe tech nische baas Evert van de Brink heeft Hees een verdiende overwin ning geboekt op DVSA: 0-1. De eindstand was een magere afspie geling van de kansenverdeling. Hees ging tegen het gedegradeerde DVSA afwachtend van start met Peter de Jong ver achter de laatste linie. DVSA probeerde met kort spel de wed strijd te dicteren, maar Hees kon deze opzet al snel ontregelen en nam het ini tiatief in Amerongen over. Met snel aanvalsspel werd de gevaarlijke en snel le voorhoede bestaande uit Eric Looy- sen, Danny Brandenburg en Paul Ca- stein in stelling gebracht. Het regende kansen en DVSA mocht de handen dichtknijpen dat het binnen een halfuur al niet op een kansloze achterstand was gezet. Met name Paul Castein en Danny Brandenburg hadden pech bij de opge legde kansen die zij kregen. In de 35ste minuut liep Hees tegen de eerste blessure aan en moest Paul Ca stein het veld ruimen voor Erwin de Gier. De laatste fase van de eerste helft was voor DVSA, ook al omdat Dirk Jan Huver licht geblesseerd raakte. Hij bleef spelen om niet te vroeg in de wed strijd de tweede wissel te verbruiken. Hans Uit den Bogaard moest enkele malen zijn talenten tonen, vooral na een als terugspeelbal bedoeld schot van de in het nauw gebrachte De Gier. De verrassing in de basiself van Hees was ongetwijfeld Dirk Jan Huver links op het middenveld. Hij speelde in het voorgaande seizoen in het vierde elftal en maakte een zeer verdienstelijk de buut in een officiële wedstrijd. Met het tempo in de wedstrijd leek hij geen moeite te hebben. Met wat meer rust in zijn spel wordt hij ongetwijfeld een waardevolle kracht voor Hees. Omdat hij al voor rust licht geblesseerd raakte werd hij in de 55ste minuut gewisseld voor Ewout Jansen. Met name De Gier en Brandenburg hadden Hees toen opnieuw aan een voorsprong kunnen helpen, maar de in zetten misten nog scherpte. Het verlos sende doelpunt kwam uiteindelijk in de 70ste minuut. De opgekomen Peter de Jong zette een combinatie op met Bran denburg, waarna Brandenburg zijn dia gonale schot tot hoekschop zag ver werkt. Eric Looysen plaatste de hoek schop bij de eerste paal op het hoofd van De Gier. Hij verlengde, waarna Brandenburg in een duik de bal inkop te. In de laatste fase wilde DVSA de ge lijkmaker forceren, maar de achterhoe de van Hees met als uitblinkers Johan van de Brink en Wout Blankenstijn gaf* geen krimp. De heren van Red Stars hebben zondag de tweede plaats opgeëist tijdens een toernooi in Badhoeve dorp. De ploeg verloor zonder Jan van Maanen, Jan-Willem Topper en Peter van der Neut, alleen van een juniorenteam. Dat team is van Akrides, dat zowel bij de junioren als de heren in de eredivisie uitkomt. Red Stars werd met 37-56 op zij gezet. Tegen de organiserende vereniging Harlem lakers hadden de Soesters meer succes: 37-34. Marginaal was ook de zege op het tweede team van Drie-Es (39-38). Red Stars oefent zaterdag om 20.30 uur in Beukendal. In dezelfde sporthal speelt de herenploeg zaterdag 12 sep tember een driekamp met hereri 2 en de jongens junioren van Red Stars. Als de gemeente wil dat bepaalde groepen van de bevolking tegen gere duceerde tarieven kunnen zwemmen in Aqua Indoor, zal de subsidie kraan open moeten. De directie van het sport- en recreatiecentrum laat bij monde van Geurt Vermeulen weten dat de huidige entreeprijzen niet worden verlaagd. Het is echter de vraag of in de gemeenteraad een meer derheid kan worden gekregen voor zwemsubsidies. De WD hield de boot wat dat betreft direct af, zo bleek donderdagavond in de commissie financiën en sport. Tot nu toe worden zwëmsubsidies alleen verstrekt aan buitenlandse vrouwen en leden van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Een bezoek aan het zwempaleis aan de Dalweg kost zes gulden. De jeugd tot zestien jaar kan overdag voor 4,95 gul den terecht. Met name Gemeentebe langen Groen Soest en Progressief Soest pleitten donderdagavond nog eens voor lagere tarieven. "Het kost ons een miljoen per jaar, dan mag de gehele bevolking daar plezier van hebben." Die woorden kwam uit de mond van Harrie Witte van Gemeentebelangen. Hij stelde dat het aantal bezoekers zal stijgen als de tarieven worden verlaagd en dat Aqua Indoor daardoor een nog hogere omzet zal maken. Kwaliteit Directeur Geurt Vermeulen spreekt dat tegen. "Op zich is het een aardig verhaal, maar in de praktijk gaat dat niet op. Dat blijkt uit onderzoeken in zwembaden. Niet het tarief is bepalend voor het bezoekersaantal. En de hore- ca-omzet wordt ook niet verhoogd door extra zwemmers. Bovendien be strijd ik dat we een hoge entreeprijs hebben. Je mag geen vergelijking ma ken met openluchtbaden, die hebben onze voorzieningen niet. Als je kwali teit biedt, mag je daar een prijs tegen over stellen. Wij zijn één van de weinige zwembaden, waar je in blokuren kunt zwemmen. De gemeente heeft ons ver plicht om 's middags en 's avonds ten minste drie uur achter elkaar de moge lijkheid te bieden voor recreatief zwem men. In het weekeinde is dat zelfs zeven uur. Dan kun je zeven uur zwemmen voor zes gulden. In andere baden moet je er na een uur weer uit." Bezoekersaantal lp het eerste half jaar hebben 68.436 mensen Aqua Indoor bezocht. Dat is minder dan het verwachte aantal van 72.500 bezoekers. Een aantal doel groepen, onder wie ouderen van de SWOS» en cursisten, is niet meegere kend. Dat aantal bezoeken ligt op ruim zestienduizend. De leden van de Duin kikkers, De Schieter en het Bentinck Fonds en de schoolzwemmers, die ge bruik maken van het bad, zijn evenmin meegerekend. De gemeente betaalt voor hen jaarlijks een huurprijs van 250.000 gulden aan Aqua Indoor. (Voor de 1600 zaaluren die de gemeen te gegarandeerd afneemt, wordt 100.000 gulden betaald). Met 68.436 bezoekers haalt Aqua In door een animocijfer van 3,3. Het ani- mocijfer wordt berekend door het aan tal bezoekers te delen door het aantal Soester inwoners. Volgens de directie van Aqua Indoor is 145.000 bezoekers per jaar (exclusief de doelgroepen), haalbaar. Daar wordt inmiddels, vol gens Vermeulen, hard aan gewerkt in de vorm van diverse activiteiten. Onder de 68.000 bezoekers waren 18.000 jongeren die overdag gebruik maakten van de aangepaste prijs. Maar in de overige uren vormden de jonge ren, volgens Vermeulen, ongeveer de helft van de resterende vijftigduizend bezoekers. De prijs van zes gulden weerhoudt hen er dus niet van om ook 's avonds of in het weekeinde te gaan zwemmen. Daarmee spreekt Vermeu len Leidje Tomassen van Progressief Soest en Harrie Witte tegen. Volgens hen blijven jongeren èn ouderen weg vanwege de tarieven van Aqua Indoor. De leden van de SWOS kunnen voor een rijksdaalder een uurtje zwemmen. Ze krijgen dan een kop koffie op de koop toe. Tomassen verlangt dat een dergelijke regeling ook voor de minima van kracht wordt. "Niet alle ouderen behoren tot de minima, zeker in Soest niet." Bedrijfsmatig Niet Aqua Indoor, maar de gemeente zal dan water bij de wijn moeten doen. Vermeulen: "De gemeente heeft voor een bedrijfsmatige aanpak van dit com plex gekozen. Oké, dat doen wij dus. Maar als de gemeente iets wil doen voor de minima, dan moet de gemeente meer bijdragen. Maar het is nog niet aange toond dat mensen wegblijven vanwege de tarieven." Hij wijst op de tien- en twintig baden- kaarten die de prijs van een enkele keer zwemmen doet uitkomen op 4,25 tot 4,95. "In de hele regio vind je dat niet in een dergelijk bad. Dat geldt ook voor de activiteiten die we hebben. Wij bieden vijftien activiteiten, zowel droge als nat te. Daarin zijn we aardig marktleider en we gaan proberen met nog meer ideeën de markt in te pikken. Het saunabezoek ligt bijzonder laag (389 bezoeken in het eerste jaar-red.). Sinds kort kunnen volwassenen op vrijdagavond zwem men en de sauna gebruiken. Voor een tientje. Wij zijn eigenlijk een super markt, geen specialist." "Ik beluister dat de raadsleden niet alle 'ins' en 'outs' kennen. Ze zijn niet volle dig op de hoogte. Ik heb hier nog nooit officieel een raadslid gezien. Daarom hebben we de gemeenteraad en de Sportraad uitgenodigd langs te komen voor een rondleiding en gesprekken." Vermeulen meent dat de aversie vanuit bepaalde stromingen tegen Aqua In door is gevoed door het feit dat het Soester Natuurbad werd verkocht en gesloten. "Maar daar hebben wij niets mee te maken gehad. We zijn wat dat betreft blanco. Wij kwamen pas in beeld, toen het Soester Natuurbad al was verkocht." Geurt Vermeulen: "Als je kwaliteit biedt, mag je daar een prijs tegenover stellen. Niet het tarief is bepalend voor het bezoekersaantal. Foto: Con Mönnich. De eerste competitiewedstrijd van het nieuwe veldseizoen heeft Eem vogels twee punten opgeleverd. In en tegen Tiel, de ploeg die is gede gradeerd uit de eerste klasse, werd met 7-10 gewonnen. Van begin tot eind waren de Soester korfballers uitstekend in de wedstrijd, alleen tien minuten voor rust verslapte de concentratie. Direct na het eerste fluitsignaal trok Eemvogels fel van leer. Tiel moest even bekomen van de schrik, maar dat ge beurde pas goed na een verdedigings- fout die Aukje Merema afstrafte (0-1). Het sterker gedachte Tiel liet zich toen even van haar goede kant zien en kwam op een 2-1-voorsprong. Linda Bellp, die bezig is aan haar laatste seizoen bij de Soesters, verschalkte haar tegen standster onder de korf. Nadat Fons Verduin de volgende achterstand goed maakte met een afstandschot, deed Bello opnieuw deze 'truc' (3-4). Dat was voor Eemvogels het sein voor over rompeling. Doelpunten van Wim Olde- warris en Berry Cornelisse zorgden voor een riante 3-6-voórsprong. Toen kwam de tijdelijke inzinking bij de rood-zwarten. Het stroeve spel werd genadeloos afgestraft door de ploeg uit Tiel. Het rustsignaal kwam voor Eem vogels juist op tijd: 5-6. In de tweede helft had de ploeg van Jan van Maanen de wind mee. Misschien was dat van in vloed op het scoreverloop. Eerst maak te Kathja Rauch een doelpunt, waarna 'de geplande wissel Rieke Smakman voor Linda Bello kon plaatsvinden. De ze wissel had niets te maken met het feit dat Tiel weer langszij kwam (7-7). De thuisploeg had nu juist dat beetje geluk dat wel eens nodig is. Eemvogels liet zich hierdoor echter niet uit het veld slaan. Integendeel, de druk van de te genstanders motiveerde de ploeg. Doelpunten konden dan ook niet uit blijven. Kathja Rauch, die nu wat vaker de aanval naar zich toetrok, overtroef de haar directe tegenstandster en scoor de twee keer. Deze voorsprong gaf de nodige rust en de laatste zeven minuten werden rustig uitgespeeld. Dat leverde zelfs nog een doelpunt op, zodat Fons Verduin van afstand de eindstand op 7-10 bepaalde. Een onverwachte, maar zeer verdiende overwinning. Dat zal de Eemvogels moed geven voor het ver dere verloop van het seizoen. Zaterdag a.s mag het niet misgaan in Lexmond tegen het zwakkere Het Bosch. Zater dag speelt de Soester Korfbalselectie de eerste thuiswedstrijd, om 16.00 uur te gen SVMM. Zowel SEC als DVS/Knollentuin hebben de eerste bekerronde overleefd. SEC versloeg hoofd klasser Milan in een spannend duel met 7-6, DVS schudde zon der problemen tweede klasser Knorr van zich af: 20-4. Het verschil tussen SEC en Milan was maandagavond nooit groter dan één treffer. Vier keer maakten de Soesters een achterstand goed, driemaal scoorde aanwinst Chiel Struyk vanuit een vrije trap. Veel doelpunten vielen bij spel hervattingen. Dat had alles te maken met de nieuwe regels. Ook Jack Nagte- gaal van SEC kwam daardoor in de pro blemen. Na rust (3-3) maakte Hans Pe ter van Zoelen twee maal gelijk. Eén maal scoorde hij na een fraaie solo. SEC kwam opnieuw achter (5-6), maar Struyk trof in de laatste vijf minuten twee keer de roos bij een vrije trap. DVS/Knollentuin had zich meer te genstand kunnen voorstellen dan de te- genstribbelingen van Knorr. Met niet minder dan 20-4 knikkerde DVS/Knollentuin de Hilversummers uit het bekertoernooi. Ronald van Dor- restein scoorde vijf doelpunten. Het gemeentebestuur gaat de Vereniging Sportraad Soest toch weer om advies vragen over tennisbelijning in sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor. De gemeente weigerde vorig jaar de kosten van tennisbelij ning op zich te nemen, omdat ze niet wilde meewerken aan con currentie voor bestaande ten- niscentra in Soest. Omdat de sporthal van Aqua Indoor overdag vaak leeg staat, heeft de di rectie een nieuw verzoek ingediend om tennisbelijning aan te leggen. Harrie Witte van Gemeentebelan gen Groen Soest meende dat dat moet worden overwogen als de be zettingsgraad daardoor wordt ver hoogd. Wethouder Jan Menne rea geerde met de opmerking dat hij de Sportraad om advies zal vragen, het geen Loet Jansen (D66) de uit spraak ontlokte: "Als we andere in stellingen gaan beconcurreren om eigen gemeenschappelijk geld mak kelijker terug te krijgen, is dat niet juist. Maar als de Sportraad akkoord gaat, is het voor mij geen probleem." Overigens kreeg exploitant Rinus Valk van restaurant Beukendal be gin dit jaar toestemming op proef tenniswedstrijden te organiseren. Hij moest dan wel na elke keer de be lijning verwijderen. Valk had in ok tober een vergunning aangevraagd en kreeg die pas in februari. Hij vond dat het toen echter al te laat was om de lege uren op zondag in Beukendal op te vullen. Ruim een jaar na de opening is Aqua Indoor nog steeds niet offi cieel opgeleverd. Vrijwel elke dag lopen onderaannemers met uit eenlopende technische achter gronden de deur plat bij het sport complex aan de Dalweg. En dat doen ze niet om pootje te gaan ba den. Dat 'geintje' kost zowel de ge meente als Aqua Indoor handen vol geld. De gemeente heeft de begroting voor de begeleiding van de bouw van Aqua Indoor met 132.000 gulden overschre den. Neks Blommers van 'de VVD vroeg donderdagavond in de commis sie financiën en sport opheldering daar over. "Is het nodig dat iemand van ons daar 24 uur per dag loopt. Moeten we het die prioriteit geven?" Dat het sport- en recreatiecentrum nog niet is opgeleverd, is een gevolg van het feit dat nog niet alle voorzieningen naar behoren werken. De opening moest om die reden vorig jaar worden uitgesteld. Project Ontwikkeling Drachten fPOD) is er tot dusver niet in geslaagd alle pro blemen op te lossen. De gemeente heeft dan ook een deel van de kosten van 17 miljoen achtergehouden. Ook de personele lasten van Aqua In door zijn veel hoger uitgevallen. Direc teur Geurt Vermeulen: "Voor de kos ten hoeven wij niet op te draaien. Maar door alle problemen hebben we extra hoge personeelskosten moeten maken. Dat heeft ons 75.000 gulden gekost." Aqua Indoor maakte in het eerste half jaar (juli-december 1991) een beschei den winst van negenduizend gulden. Gezien de extra lasten geeft dat volgens Vermeulen een vertekend beeld. We hebben een tweehoofdige directie die full-time in Soest bezig is. Het was de bedoeling dat in Soest een halve forma tie voor de directie was weggelegd. We zijn ook bezig in Wijk bij Duurstede en Dongen. Dat zijn natuurlijk kleinschali ger projecten. Als wij een aantal andere projecten van de grond kunnen krijgen, kan het gebeuren dat wij een manager in dienst nemen die Aqua Indoor in Soest gaat leiden." Overigens zal in Aqua Indoor een ber ging worden gebouwd voor de keer- schotten van De Duinkikkers. Daar was bij de bouw geen rekening mee gehou den. De berging kost zeventig- tot hon derdduizend gulden. Over de financie ring daarvan wordt nog gesproken. Niet duidelijk werd of het geld ten laste van de sportbegroting, dan wel het bouw- krediet voor Aqua Indoor komt. Leidje Tomassen (Progressief Soest) smeekte sportwethouder Jan Menne dit keer een andere aannemer in de arm te nemen. "Want bij de aannemer die We nu heb ben, gaat alles fout."

Soester Courant | 1992 | | pagina 13