J Kilometerslange stoet vrachtwagens ISOESTERBERGI Soesterberg centraal tijdens Open Monumentendag op 12 september Dorpshuis Soesterberg houdt informatiemarkt Bevel Luchtmacht nu in handen van Manderfeld Stichts Landschapsbeheer in 1991: 5300 vrijwilligers aktief in Utrechts landschap Een dagje Dolfinarium: steeds weer een nieuwe belevenis! WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 20 Circus in oktober in Soesterberg Koffieochtend van ANBO voor leden in De Drie Eiken Rommelmarkt van Odeon Soesterberg Programma open huis Dorpshuis Berichtgeving Soesterberg Kerkdiensten Medische dienst Klachten bezorging Soester Courant Plattelandsvrouwen houden 'doe-avond' Vierde lezing Landelijk Gebied op 10 september Fotocursussen van Stichting Statief Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Ronkende motoren, spuwende uitlaten en klanken van de verstandelijke handicap mogen elk jaar meerijden en vieren claxon. Een kilometerslange, bonte stoet van 250 vrachtwa- daarna een feestje op het complex in Soesterberg. Het spreekt gens reed zaterdag onder meer door Soest-Zuid tijdens de jaar- voor zich dat de stoet veel bekijks, ook van fotograaf Con lijkse truckersdag van Sterrenberg. Mönnich, trok. De bewoners van het christelijk centrum voor mensen met een Foto: Con MÖnnich. Omstreeks 12 september worden in heel Europa de Open Monumenten dagen georganiseerd. In dat weekend worden in de meeste landen activitei ten georganiseerd dit tot doel hebben het nationale monumentenbezit onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Waar mogelijk zetten de ei genaren van monumenten hun deuren open om de bevolking in de gelegen heid te stellen een deel van het cultu rele erfgoed te bezichtigen. Op zater dag 12 september is het ook "Nationa le Open Monumentendag" in Soest, waar de activiteiten voornamelijk in Soesterberg plaatsvinden. De panden die deze dag voor het pu bliek zijn opengesteld zijn herkenbaar aan de aanwezigheid van de monumen tendag-vlag, die bij of op de panden is aangebracht. Ook in de routebeschrij ving langs monumenten in Soesterberg wordt aangegeven waar men naar bin nen mag. Het publiek is welkom in de periode van 10.00 tot 17.00 uur. Ner gens wordt entree geheven. Activiteiten Ook in Soest vindt ter gelegenheid van deze dag een aantal "vaste" activiteiten plaats die niet onvermeld mogen blij ven. Op vrijdagavond 11 september geeft wethouder J. Visser in de Oude Kerk het startsein voor de activiteiten ter ge legenheid van de zesde Open Monu mentendag. De muzikale omlijsting van deze bijeenkomst is gewijd aan de com ponist Hendrik Andriessen, die hon derd jaar geleden werd geboren. Een bijzonder element wordt aan de open stelling van de Oude Kerk toegevoegd door de aanwezigheid van schilderijen van de hand van de - internationale be kendheid genietende - schilder Paul Christiaan Bos. De schilderijen zijn voor deze gelegenheid o.m. samenge bracht uit particuliere verzamelingen uit het buitenland. Liefhebbers van schilderkunst wordt geadviseerd deze datum in hun agenda te noteren. Aan vang van de bijeenkomst 19.00 uur. Be langstellende zijn van harte welkom en er is koffie na! Het organiseren van deze unieke tentoonstelling werd mede mo gelijk gemaakt door een bijdrage van de Rabobank Soest. Op zaterdag 12 september zijn in Soest de volgende monumenten geopend. Het museum Oud-Soest aan de Steenhoffstraat 46; De R.K. Kerk aan het Kerkplein 2, met een overzichtstentoonstelling ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Petrus en Paulus parochie; De N.H. Kerk aan de Torenstraat 1, met een schilderijententoonstelling. Het is deze dag ook mogelijk de geres taureerde toren te beklimmen om bo ven van een schitterend uitzicht te ge- nieten. De VW biedt verder de moge lijkheid voor een korte rondleiding in de Kerkebuurt. Soesterberg Bij het officierscasino aan de Kampweg 1 te Soesterberg is op zaterdag 12 sep tember a.s. vanaf 10.00 uur een be schrijving beschikbaar van een route die langs enkele bijzondere monumen ten in Soesterberg leidt. Naar keuze kan de route te voet of met de fiets worden afgelegd. De tocht voert de deelnemers langs: Het Casino aan de Kampweg 1in het Casino wordt door de sectie luchtmacht historie een tentoonstelling ingericht over de geschiedenis van de luchtmacht en het Casino, met o.m. unieke foto's uit archieven van defensie en de ge meente Soest. De Carolus Borromeuskerk aan de Rademakerstraat 75 en het bijbehoren de kerkhof met Fransen-monument, de bijzondere grafmonumenten van de be woners van Beukbergen en die van de familie Bosch van Drakestein; in de kerk is een tentoonstelling ingericht met o.m. het dagboek van pastoor Ra demaker, oude misgewaden, missaals e.a. De beeldbepalende panden Radema kerstraat 2, 33 en 63/65; Dè enig overgebleven boerderij in Soesterberg, "Ouders Vrucht" aan de Van de Griendtlaan 11de boerderij is enkele jaren geleden verbouwd en aan gepast aan de eisen van deze tijd. De voormalige dokterswoning aan de Banningstraat 3. Het pand is recentelijk gerestaureerd. Het erf bij deze woning mag worden betreden. De achter de woning gelegen tuin wordt gerecon strueerd. De monumentale, gerenoveerde villa Egghermonde aan de Banningstraat 6. De benedenverdieping is deze dag voor het publiek geopend. In één van de ver trekken zal authentiek filmmateriaal worden vertoond over het dorp Soes terberg en zijn inwoners. Enkele monumentale woningen aan de OudeTempellaannrs. 3,5,16 en 18. Slotklooster Cenakel aan de Amers- foortsestraat 3. De kloostertuin en de kapel bij het klooster zijn voor het pu bliek geopend. Het slotklooster be hoort aan de Communiteit van de Die naressen van de Heilige Geest van de Altijddurende Aanbidding. Het open stellen van de kloostertuin biedt de be zoekers en unieke eenmalige kans deze tuin te betreden en de rust te ervaren die van deze omgeving uitgaat. Op zaterdag 5 september houdt het Dorpshuis in Soesterberg open huis. Van 12.00 tot 16.00 kan ie dereen een kijkje komen nemen bij verschillende activiteiten. Het open huis kan ook worden om schreven als een informatiemarkt. Via het evenement biedt het Dorpshuis tal van organsiaties, instellingen en vereni gingen de mogelijkheid zich te profile ren en bekend(er) te maken bij het pu bliek. Het aanbod varieert van sport tot cultuur. Demonstraties, optredens en voorstellingen staan op het program ma, dat om 12.00 uur door wethouder Circus Bavaria heeft van burgemeester en wethouders toestemming gekregen om in Soest op zaterdag 3 en zondag 4 oktober 's middags om 15.00 uur op het Evenemententerrein op de Engh en in Soesterberg op maandag 5 oktober 's middags om 16.15 uur op het terrein aan de Kampweg circusvoorstellingen te geven. Niet alleen de panden zelf vervullen de ze dag een belangrijke rol, ook de ver melde tentoonstellingen bieden de be zoeker unieke en interessante mogelijk heden. De Soesterbergse muziekver eniging Odeon concerteert van 11.00 tot 12.00 uur bij het Casino aan de Kampweg 1, terwijl in de Carolus Bor romeuskerk op verschillende tijdstip pen orgelmuziek ten gehore zal worden gebracht. De Warmbloed Paardenfok- vereniging Eemland is met meerdere koetsjes aanwezig om de (oudere) be-, zoekers langs de route te vervoeren. Bij elke bezienswaardigheid kan naar wil lekeur worden in- en uitgestapt. De Soesterbergse afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt donderdag 10 septem ber een koffieochtend in De Drie Ei ken. De bijeenkomst in het gebouw aan het Dorpsplein in Soesterberg is alleen bestemd voor leden. Mevrouw van de Poll van de openbare bibliotheek zal een lezing houden over onder andere romans, grootletterboe- ken, studieboeken voor handwerken en dieren en planten. Ze neemt een aantal boeken mee. De koffieochtend in De Drie Eiken be gint om 10.00 uur. Op zaterdag 5 september houdt mu ziekvereniging Odeon haar jaarlijkse rommelmarkt. In de afgelopen week zijn de leden iedere avond druk in de weer geweest om vele mooie en bruik bare spullen bij de bewoners in Soes terberg op te halen, uit te zoeken en waar nodig (en mogelijk) te repareren. Zo zijn weer vele huishoudelijke artike len, grappige curiosa, meubelen en ver lichting de deuren van het verenigings gebouw gepasseerd. Ook de voorraad boeken en speelgoed is weer grandioos. Odeon ziet graag al deze spulletjes weer verdwijnen en het liefst niet in de con tainer. Daarom wordt een ieder die op zoek is naar dat ene stripboek, dat leuke potje, een gezellig bankje voor op de studeerkamer of andere artikelen uitge nodigd een bezoek te brengen aan het Odeongebouw aan de Rademaker straat in Soesterberg. Om 9.00 uur be gint de grote uitverkoop en om 15.00 uur hoopt de vereniging 'los' te zijn en wordt er afgesloten. Frans Kingma van welzijn wordt ge opend. Alle gebruikers van het Dorpshuis ko men aan bod. Ook de politie, de biblio theek en de stichting Jeugdwerk zijn dus van de partij. Alle activiteiten vin den plaats in zaal 1 of de sportzaal van het gebouw aan het Dorpsplein. Laetitia bijt om 12.15 het spits af met een openbare gymnastiekles. The Old Hawaiian Singers sluiten de informatie- makrt om 15.45 uur af met een optre den in zaal 1. De bar en de foyer van het Dorpshuis zijn ook geopend. De toe gang is vanzelfsprekend gratis. Voor meer informatie, tel. 51975. VSB De Vereniging Soesterbergs Belang presenteert op de Informatiemarkt 1992 op zaterdag 5 september in het Dorpshuis te Soesterberg haar nieuwe cursusprogramma. Tevens bestaat de mogelijkheid een rondvlucht boven Soesterberg en omgeving te winnen. Alle bezoekers van de stand van Soes terbergs Belang kunnen meedoen aan de fotowedstrijd 'Ken uw dorp'. Drie rondvluchten vormen de prijzen. Deel name is gratis. De rondvluchten zijn in een tweepersoons motorvliegtuig. 12.15: 12.45: 13.00: 13.15: 13.30: 13.45: 14.00: 14.15: 14.30: 14.45: 15.15: 15.30: 15.45: 16.00: Laetitia: openb. les gymn. (sportzaal) The Old Hawaiian Singers (zaal 1) Country-Spirit (zaal 1) Laetitia: openb. les ballet (sportzaal) Studio Pitlo (zaal 1) Holland Windmillers (zaal 1) Country-Spirit (zaal 1) Studio Pitlo (zaal 1) The Old Hawaiian Singers (zaal 1) BADSO: badminton dem. (sportzaal) Country-Spirit (zaal 1) AGAVS: volleybal dem. (sportzaal 1) Holland Windmillers (zaal 1) The Old Hawaiian Singers (zaal 1) Holland Windmillers (sportzaal) Country-Spirit (zaal 1) AGAVS: badminton dem. (sportzaal) Vr. v.d. Hartstichting (zaall) The Old Hawaiian Singers (zaal 1) Einde informatiemarkt "Soesterbergse" kopij voor de Soes- ter Courant kan - uiterlijk op zondag - worden ingeleverd bij Dory Elie, Morane 13 in Soester berg, tel. 52391. Het materiaal kan ook - uiterlijk op maandag - rechtstreeks worden ge zonden aan redaktie: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of postbus 57, 3760 AB Soest), tel. 02155-14152, Fax 02155-24904. Zondag 6 september 1992 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 Onbekend Sterrenberg, Huis ter Heide 10.30 C.J. Droger GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 drs. C. de Kruyk, Amersfoort Zaterdag 5 september en zondag 6 september 1992 HUISARTS Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, Soesterberg, tel. 03463-51517 TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: Tandarts Peters, ZEIST, tel. 03404-13255 KRUISWERK Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel. (03463) 51540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag 13.00-14.00 uur. Uitlenen van verpleegartikelen en informatie: elke werkdag 13.00-14.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest-Baarn-Eemnes, Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. (03463) 52606. Spreekuren: Gezinsverzorging en bejaardenhulp: elke dinsdag en woensdag 9.30-10.30 uur. Maatschappelijk werk: elke woensdag 9.30-10.30 uur. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het anri woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt Woensdag 9 'september om 20.00 uur een'bijeenkomst in 'De Deel' aan de Kerkstraat. Deze eerste avond in een reeks van ne gen, is een 'doe-avond'. Onder leiding van mevrouw C. Jaarsveld-van der Wilt uit Soest wordt het lapjes schilderen. Dit jaar komt o.a. nog een binnenhui sarchitect en een avond over vrouwen in de kokos. Verder biedt men de leden iedere maand een fiets- of wandeltocht en koffieochtend, als ook verschillende cursussen aan. Gasten zijn welkom en betalen drie gulden entree. De vierde lezing over het nieuwe be< stemmingsplan Landelijk Gebied vindt plaats op donderdagavond 10 septem ber om 20.00 uur in de Raadszaal van het gemeentehuis. De toegang is gratis. Eerste spreker is Hans Kampf uit Soest, natuurtechnicus bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer en lid van de plaatselijke commissie Mi lieubeheer. Hij spreekt aan de hand van dia's over het 'droge' buitengebied van Soest. Na hem spreekt J.J. Mulder ten Kate, adjunct-directeur afdeling Vastgoed Landelijk van de AMEV. De AMEV is waarschijnlijk de grootste, particuliere bosbezitter van Nederland. Onder meer van Pijnenburg, een multifunctio neel bos voor houtproduktie, recreatie en natuur. De heer Mulder ten Kate spreekt over het duurzaam bosbeheer zoals de AMEV dat ziet. Na de pauze (koffie) bestaat er gelegen heid voor vragen en discussie o.l.v. wet houder Jan Visser (Ruimtelijke Orde ning). In de hal van het gemeentehuis is een vlindertentoonstelling te bezichti gen, is een vitrine ingericht door de ge meentelijke beheerder natuur en land schap, de heer J.K. Tupker en is een kunstwerk te bewonderen van de Soes ter beeldhouwster Mari Shields. In het kader van deze lezing wordt op zondagmiddag 6 september in dit ge bied een excursie georganiseerd van de gemeentelijke afdeling Groenbeheer o.l.v. de heren Tupker en Klander- mans. Aanvang: 14.00 uur. Start: de bosschuur achter het Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. Met veel vertoon is vrijdagmorgen het bevel van de Koninklijke Luchtmacht overgedragen aan ge- neraal-majoor H.J.W. Mander feld. Hij volgt luitenant-generaal W.C. Louwerse op als bevelhebber der luchtstrijdkrachten. De beveloverdracht vond plaats op de vliegbasis Soesterberg. Een lucht- en gronddefilé maakten deel uit van het programma. Generaal Louwerse (56) begon zijn loopbaan bij de Koninklijke Lucht macht in 1953. Sinds 15 december 1989 was hij bevelhebber. Hij werd be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. Hij is drager van het Groot Ridderkruis van de Orde van de Kroon van Thailand en hij ontving de Ameri kaanse onderscheiding 'Legion of Me- rit' in de rang van Commander. Zijn opvolger Manderfeld is één jaar jonger en is Officier in de Orde van oranje Nassau met de Zwaarden. In Breda begon hij in 1959 zijn militaire carrière op de Koninklijke Miltaire Academie. In 1968 ontving Mander feld het Groot Militair Brevet van de twee jaar durende vliegeropleiding. Na het vervullen van verscheidene opera tionele functies, aanvaardde Mander feld in 1989 de functie van plaatsver vangend bevelhebber der luchtstrijd krachten. Met de overname van het be vel over de luchtmacht werd hij be noemd tot luitenant-generaal. Ook dit jaar organiseert Stichting Sta tiefeen aantal fotocursussen voor zowel beginnende als gevorderde fotografen. Al deze cursussen staan uitvoerig in een folder beschreven die bij onderge- noemde adressen zijn aan te vragen. De basiscursus van vijf maandagavon den begint op 7 september in Soest. De basiscursus van twaalf maandag avonden begint op 14 september in Leusden. De cursus belichten/verlichten van drie donderdagavonden begint op 10 sep tember in Soest. De Modelfotografie van twee avonden begint op donder dagavond 17 september. De fotocursus het zelfbeeld van vijf avonden start op dinsdag 15 september. Stichtng Statief houdt een open dag op zaterdag 12 september aan de Asch van Wijckskade 24 in Utrecht van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie en de uitgebreide folder kunt u terecht bij: Fred Vermeu len, Hartweg 20, tel. 18105. 5300 Vrijwilligers hebben zich afgelo pen jaar ingezet voor het landschap in de provincie Utrecht. Zij hebben wil gen geknot, geriefhoutbosjes opge knapt, houtsingels afgezet, hoogstam- vruchtbomen gesnoeid, hooilandjes gemaaid en heide geplagd. Dit met als doel vele karakteristieke kleine land schapselementen in de provincie te be houden. Het werk van alle vrijwilligers - zo'n 81.825 mensuren - omgerekend in ka pitaal, betékent dat er f2,5 miljoen gul den aan werk is verricht. Dit werk is dus heel wat waard. Niet op de laatste plaats uit het oogpunt van natuurbehoud. Zo zijn er 4.732 knotbomen geknot en 1.583 knotbomen geplant, is er 11.152 m2 bosplantsoen geplant, zijn er 1.512 hoogstamvruchtbomen gesnoeid en 884 hoogstambomen geplant, 52.819 m2 hakhout afgezet, 8.120 m2 heide handmatig afgeplagd en zijn vele hout singels en -wallen hersteld. Daarnaast zijn er ook nog eens 43 drinkpoelen aangelegd of hersteld. Op 44 buiten plaatsen is de tuin door vakkundige ho veniers aangepakt. Bijna al het landschapsbeheerswerk is verricht op terreinen van particuliere eigenaren, waar vrijwilligers van één van de 30 plaatselijke knotgroepen eern of één van de landschapsbeheers- ploegen - in goed overleg met boeren en buitenlui - het achterstallig onderhoud aan kleine landschapselementen weg werkten. Stichts Landschapsbeheer coördineert het vrijwilligerswerk in na tuur en landschap in de provincie. Naast individuen die in een kitotgroep of landschapsbeheersploeg aktief zijn, zien we een ander fenomeen optreden. Het lijkt een trend te worden: groepen die zich één of meerdere dagen inzetten voor het landschap. Afgelopen winter hebben 1.444 scholieren een dag wil gen geknot in het kader van het project 'Je school kan de boom in'. Studenten verenigingen hebben op de hei geplagd en hooilandjes gemaaid in de zomerpe riode. Daarnaast ziet men steeds meer bedrijven, instellingen, Rotary, Lions- en andere maatschappelijke clubs, die wel eens een dag nuttig én gezellig werk willen doen in de natuur. Projekfen Veel publiciteit kreeg het 'Drinkpoe- lenprojekt Utrechtse Vallei'. Met het aanleggen en herstellen van 240 poelen in het Valleigebied wil Stichts Land schapsbeheer een bijdrage leven aan de voortplantingsplaats van de kikker. Er werd in 1991 een start gemaakt met het graven: 43 poelen werden aangelegd en vele andere poelen zitten in de plan ning. Aan bedrijven en instellingen wordt de mogelijkheid geboden om ook wat voor de kikker te doen: door mid- del van het adopteren van een poel. In '91 zijn de eerste 17 poelen geadop- teerd. De actie 'Boeren Planten Bomen was wederom een groot succes. Bewoners van het landelijk gebied kunnen tegen kostprijs plant- en beschermingsmate riaal krijgen om hun direkte woonom geving in het groen te zetten. Het advies over het plantmateriaal is gratis. Vooral de hoogstamvruchtbomen zijn in trek. Deze aktie wordt natuurlijk het komen de jaar voortgezet. De betrokkenheid van Stichts Land schapsbeheer bij gemeentelijke land schapsplannen was eveneens groot. Aan 22 gemeenten heeft SLB inmid dels advies gegeven over of is betrokken bij de uitvoering van een landschapson- derhouds- of beleidsplan. En tot slot: bij het vaststellen van het Beleidsplan Natuur en Landschap Utrecht van de provincie heeft Stichts Landschapsbeheer haar stem laten ho ren tijdens de inspraakprocedure. Stichts Landschspasbeheer hoopt dat haar inzet de komende jaren ook hier vruchten afwerpt. Voor informatie over vrijwilligerswerk in het landschap of een van de projek- ten kan men kontakt opnemen met Ma- riette Hilkemeijer van Stichts Land schapsbeheer. Zij is te bereiken onder het volgende telefoonnummer: 030- 205534. In Harderwijk, de oude vissersplaats aan de voormalige Zuiderzee, ligt het grootste zeedierenpark van Europa: het Dolfinarium. Sinds 1965 is het uitgegroeid van een "gewone" dolfijnenshow tot een internationaal bekend zeedierenpark. Ieder jaar genieten duizenden bezoekers hier volop van de vele boeiende, leerzame en grappige shows die dagelijks worden opgevoerd met als hoofdrolspelers dolfijnen, orka's, walrussen en tal van andere waterbewoners. Maar er is hier nog veel meer te zien en te beleven: het unieke Roggenrif, de driedimensionale film "Seadream", een bezoek aan fort Heerewich met onder meer een spec taculaire lasershow etc. En de beste manier om dat mee te maken, is NS- Dagtocht 27 van de Nederlandse Spoorwegen. Pocket "Er-op-Uït!" Meer informatie over deze boeiende NS-Dagtocht vindt u in de kleurrijke pocket "Er-op-Uit!'\ Dit handige boekje bevat trouwens nog veel meer leuke ideeën voor een dagje uit in eigen land. U vindt hierin ruim 70 NS- Dagtochten, 53 fietsroutes, bijna 100 wandelingen door de vrije natuur en in steden en zo'n 50 beschrijvingen van botanische tuinen. Bovendien bevat "Er-op-Uit!" gegevens over 550 van de belangrijkste evenemen ten die dit jaar in ons land worden gehouden. Deze fotorijke pocket is voor slechts 4,50 te koop bij NS- stations, vele postkantoren en VVV- kantoren en de boekhandel. een gewicht van maar liefst 750 kilo bereiken, en dat is de grootste "Steller", Bart, dan ook wel aan te zien. Met z'n doordringende keelge luid en imposante gestalte trekt hij onmiddellijk de aandacht in het ruime bassin waar hij met zijn uitgebreide familie woont. Nog groter zijn de Walrussen, waarvan de mannetjes zo'n 1500 kilo zwaar kunnen worden. Het zijn vriendelijke dieren die in hun vrolijke theatervoorstelling zelf dui delijk ook veel plezier hebben. Het Dolfinarium maakt al vele jaren deel uit van het Dagtochtenprogram ma van NS. Vooreen bescheiden prijs heb je een compleet dagje uit, inclu sief treinretour naar Harderwijk, bus- rit naar het Dolfinarium en natuurlijk de toegang. Het gaat heel eenvoudig in z'n werk: u koopt op het station van vertrek NS-Dagtocht 27 en u reist comfortabel met de trein naar Har derwijk. Daar stapt u over in de bus die u snel naar het Dolfinarium brengt. En natuurlijk hebben kinde ren van 4 t/m 11 jaar een heel goed kope treinreis doordat een Rail runnerkaartje voor hen slechts 1 kost! f 'Enkele andere NS-Dagtochten naar een dierenpark: BurgersZoo, Bush en Safari NS-Dagtocht 10 Beekse Bergen NS-Dagtocht 13 Ouwehands Dierenpark Rhetten NS-Dagtocht 14 Blijdorp Rotterdam NS-Dagtocht 20 Artis Amsterdam NS-Dagtocht 21 Noorder Dierenpark Emmen NS-Dagtocht 46 Apenheul in Berg en Bos NS-Dagtocht 66 Show vol spektakel De bekendste van alle attrakties is toch wei de dolfijnenshow. Ook wie al vaker in het Dolfinarium geweest is, zal nu weer volop geboeid zijn, want de show is steeds weer anders. Samen met de zwarte orka's geven de dolfijnen een fantastische show ten beste. De enorme sprongen van met name cle dolfijnen zijn spectaculair en maken deel uit van het natuurlijke gedrag van deze sympathieke oce aanbewoners. Deze dieren zijn niet alleen prachtig om te zien, maar ook zeer intelligent. Door hun grote ver mogen tot communicatie leren.ze snel van hun trainer. Bovendien hebben ze veel plezier in hun show met de zwar te orka's, en zij niet alleen, maar het publiek minstens zoveel! Unieke Walrussenshow In het Dolfinarium ontmoet u diver se soorten robben zoals de zeldzame Steller Zeeleeuwen en de Califor- nische zeeleeuwen. De zeeleeuwen geven interessante en vermakelijke voorstellingen en ook de Walrussen boeien het publiek in hun eigen "Nova Zembla" theater waar ze de enige Walrussenshow ter wereld geven. Het is bijzonder leuk om te zien hoeveel contact de trainers met hun dieren hebben en het is duidelijk dat de speelse shows het resultaat zijn van lang en intensief trainen met deze grote dieren. De zeeleeuwen kunnen Nog meer attracties Heel boeiend is ook de unieke drie dimensionale film "Sea Dream". Bij deze bijzondere natuurfilm ontvangt u een speciale polaroid/3D bril. Daar door ziet u de bewoners van de onder waterwereld om u heen zwemmen alsof u echt zelf op de zeebodem wan delt. En in het Roggenrif is het een heel bijzondere ervaring om zélf rog gen te voeren en zelfs te aaien. In "Fort Heerewich" ziet u hoe het Dolfinarium dolfijnen opvangt die ziek of gewond aanspoelen aan onze kust. Hier kunt u ook de spectaculai re lasershow zien die u aJs het ware meevoert naar de diepten van de zee. En mocht u van al die belevenissen honger krijgen, dan kunt u voor een smakelijke maaltijd - eenvoudig of uitgebreid - altijd terecht in de res taurants of de snackkiosken. Kortom, er is in dit bijzondere park vol vrolij ke waterbewoners zóveel te zien en te beleven dat je aan één dag haast niet genoeg hebt! wevei koms aan meesl wen 2 een spoel ten h< dig vi pen c opko mees nenz de gt Nadt die e slage terug den tie C hand eigei de C Via! texti Ope van 12.C

Soester Courant | 1992 | | pagina 20