y Tropische Ronga VAN BOSTON-WALS TOT HOKIE-POKIE Dansen geniet ongekende populariteit Doe de Thuistest! Wauw, te gek en cool! GETIPTALS PE NIEUWE PANS-HIT Ife- Ouderen genieten van 't dansen Uit je dak met de Ronga! D e huidige stijldansen hebben allen één ding gemeen; het draait letterlijk allemaal om variaties van de meest natuurlijke houding van de mens: het lopen. Vreemd genoeg gaat dit alleen voor dansvormen vanaf het begin van deze eeuw op. Daarvoor leek dansen meer op een soort ballet, waarbij men zoals aan het hof strikt in groepen en op volgorde danste in bijvoorbeeld de Vèleta en de St. Bernards Wals. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 22 WOENS DANSSCHOOL HEEFT STOFFIG IMAGO ALLANG AFGESCHUD Lekker swingen, walsen en draaien in je favoriete kleren op eigentijdse muziek, in een vrolijke en ongedwongen sfeer, waar formele plichtplegingen, streng kijkende dansleraren en knellende lesprogramma's plaats hebben gemaakt voor de moderne dansles. Dat is het gezicht van de dansschool nieuwe stijl. Moderne, goed uitgeruste vrijetijdscentra waar men continu inspeelt op actuele ontwikkelingen op dansgebied en op steeds meer andere terreinen, zoals dansmode. Na een wat sombere periode in de jaren zestig en zeventig, toen dansen merkwaardig genoeg 'not done' was, is tegenwoordig dansen weer helemaal 'in'. Zowel bij jong als oud, zoals 500.000 enthousiaste dansers wekelijks op de dansvloer van de dansscholen bewijzen. Dansen wordt dè vrijetijdsbesteding van de komende jaren. v 2. Klapt u bij mooie dansmuziek in de handen? Klapt u dan ritmisch Klapt u er steeds 'na' (dus onritmisch) Klapt u helemaal niet 5 punten 3 punten 0 punten Wie met de herinnering aan de oude danscholen en balhoorns nog in het ach terhoofd een moderne dansschool bin nenstapt wordt aangenaam verrast door de moderne accomodaties van vandaag de dag. Tegenwoordig maakt de mo dernedansschool deel uit van vrijetijds- centracentra die een mix zijn van dans studio, sportshop, modeboetiek, bar en cultureel centrum, waar je straks ook terecht kan voor bioscoop- en theater kaartjes en dagtrips bijvoorbeeld. Na tuurlijk blijven de danscursussen de be langrijkste schakel. v Imago De NVD-dans-scholen zijn Swinging World-Centers geworden, de dans leraren zijn meer choreograaf en mana ger ineen, klaar voor de nieuwe en oude generatie. De scholen nodigen de jonge ren massaal uit tot 'step-in' en verleiden de ouderen tot het 'dancg-again'gevoel. De moderne dansschool heeft allang het stoffige imago van het oude dans instituut, waar volgens strakke regels en oude gebruiken en onder het motto 'Kind, het is goed voor je ontwikkeling', de edele kunst van het dansen werd bijgebracht, van zich afgeschud. Maat schappelijke status speelt geen rol en strenge regels welke kleding men wel, maar vooral wat men niet mocht dragen zijn er gelukkig niet meer. De dansscholen doen er nog steeds veel om dit negatieve imago dat veel niet-dansers hebben om te buigen. De voorzitter van de NVD (Nederlandse Vereniging van Dansleraren) Cor van der Stroet hierover: "De meeste mensen denken alleen maar aan een Weense Wals of Foxtrot wanneer je over stijldansen praat, maar die tijd is voorbij. De mo derne dansscholen bieden veel meer en zijn niet te vergelijken met de strikte scholen van vroeger. De leraren spelen in op de actualiteit en de lessen worden met veel creativiteit gegeven. Zodra er een dansfilm uit is, zoals over de Mambo, Saco, Sega of Lambada, dan zorgen de leden ervoor dat deze dansen snel opge nomen wordt in het lespakket. En wat de klassieke dansen betreft, kan ik zeg gen dat de lestechnieken zoveel verbe terd zijn, dat het nu nog makkelijker is de basistechnieken van de tien meest voorkomende dansen te leren. Dansen op de tonen van de hitparade is een kenmerk van de moderne dansschool. Dankzij een contract met de BUMA/ STEMRA kunnen de NVD-dansscholen gebruik maken van het hele muziek repertoire. In de Nederlandstalige top-10 staat vaak heel goed dansbare muziek." Swingend World De dansscholen nieuvve stijl gaan swin gend door het leven. Zij vormen geza menlijk een Swinging World, waar dan sen, leven en lachen geen loze kreten van een rappe marketing-jongen zijn, maar belangrijke uitingen van een nieuwe generatie vrijetijdsbesteders. Swing is verbonden met de hele levens filosofie van deze tijd. Niet het slaafs volgen van bestaande tradities, maar beweging en levensvreugde laten spre ken door middel van creativiteit en im provisatie. Of dat nu het funky-feeling is bij het disco-dansen of de swing bij Latin-American. Geen wonder dat de papieren voor het dansen als de vrije tijdsbesteding voor de komende jaren zo gunstig zijn. Populair Een recente encjuete maakt duidelijk waarom dansen tegenwoordig weer zo pers zich verbaasd over de positieve fysieke en psychische effecten van dan sen op de mens. Bevindingen die dans leraren natuurlijk allang kenden uit de praktijk. Wie danst doet iets goeds voor de conditie van het lichaam: voor de bloedsomloop, de gewrichten, het ze nuwstelsel, de stofwisseling en voor het hoofd. "Dansen leidt tot een gevoel van welzijn, verhoogt het prestatievermogen en de creativiteit", zo concludeert prof. Dansen is weer helemaal in, in de dansschool nieuwe stijl. populair is. Van de honderd jongeren tussen de 16 en 20 jaar heeft iets meer dan de helft in de laatste vijf jaar dansles gehad, tegenover 42% van de ouderen tussen de 30 en 49 jaar. De zwaarwe- gendste redenen zijn het verlangen naar beweging en fitness (69%) en gezellig heid (53%). Ook de afwisseling en ont spanning in het vrijetijdsuitgaan (res pectievelijk 33% en 37%) zijn belangrijke motieven om dansen te Ieren of het weer op te pakken. Het sociale contact (dat men bij dansen gemakkelijk vindt) is tenslotte eveneens een goede motivatie om de beentjes van de vloer te lichten voor 47% van de ondervraagden, die graag nieuwe kennissen wil maken of zelfs, zoals 26 procent, op zoek is naar nieuwe partner via het dansen. Wat dansen zo uniek maakt is dat alhoe wel alle genoemde motieven bijvoor beeld in solo-sporten te vinden zijn, men bij dansen juist kiest voor samen met anderen om te gaan. De veelgebezigde uitdrukking "Dansen, plezier voor twee" zegt het helemaal. Samenvattend kan je stellen dat fitness, gezelligheid en so ciale contacten de belangrijkste motiva ties vormen om de stap naar de dans school te wagen. Positief effect 1 Het fenomeen dansen is onderwerp ge weest van vele wetenschappelijke stu dies. Keer op keer hebben wetenschap- dr. Eduard David, hoofd van het fysio logisch instituut van de Universiteit van het duitse Witten. Deze specialist op het gebied van hersenonderzoek stelde vast dat de hersenacti viteit door het dansen, waarbij het hoofd het gehele lichaam laat bewegen, erg groot is. Dit in tegen stelling tot andere veel fitness-sporten. Die activiteit leidt tot een verhoogd coördinatiegevoel en een grotere creati viteit., Prof. David: "Dansen geschiedt gecontroleerd, vanuit het hoofd. Dank zij de vele danspassen en de verschei denheid aan dansvormen en-improvisa tie wordt men geestelijk aan het werk gezet. Al walsende bijvoorbeeld zet de danser zijn rechterhelft van de hersenen aan het werk, de plaats waar de emotio nele, zinnelijke en creatieve zijden van de mens worden opgewekt. Een bijko mend voordeel is dat dansen tot op hoge leeftijd beoefend kan worden." Dansen als medicijn Een andere conclusie is dat bij dansen zowel lichaam als geest in harmonie sa mengaan. Bevrijd van de dagelijkse, ra tionele zorgen krijgt creativiteit ruim baan; een hoog gewaardeerde eigen schap vandaag de dag. Vooral dit gevoelsaspect is heel belangrijk bij dan sen. Het fysieke contact bij het dansen werkt contactbevorderend, zelfs verlei delijk. Dansen met een geliefde in de armen, op maat met de muziek en tus sen gelijkminnenden verhoogt de le vensvreugde en laten agressie en stress als sneeuw voorde zon smelten. Dansen in plaats van medicijnen dus; een reden te meer om met dansen te beginnen. Dr. Wolfgang Mahringer kan niet ge noeg benadrukken dat dansen goed is voor hart en bloedsomloop. Wie al eens last heeft gehad van doorbloedings stoornissen of een hartinfarct heeft gehad heeft veel baat bij dansen. Eerst met de langzame walsen, Blues en Salsa om er in te komen. Om vervolgens het uithou dingsvermogen te vergroten met de Jive, de Weense Wals, deCha-cha-cha, Boogie Woogie en Foxtrot. Vooral bij de Iaats- genoemde dansen moet het hart hard werken. Prof. dr. David tenslotte ziet niet voor niels in een dansje op een goed in het gehjoor liggende melodie en meeslepend ritnfie een goede manier om stress de baals te blijven. En stress is zoals bekend één van de meest voorkomende ziekte verschijnselen van deze tijd. NVD Om al die goede eigenschappen in de mens naar boven te halen is naast plezier in het dansen zelf deskundige leiding vereist. Een garantie dat men die krijgt is het lidmaatschap van uw dansschool bij de NVD (Nederlandse Vereniging van Dansleraren). Deze vakorganisatie die- is aangesloten bij de overkoepelende federatie FDO (Federatie Dansleraren Organisaties) houdt namelijk de vak kennis van haar leden continu op een hoog peil. Onder meer door opleiding van nieuwe dansleraren of door studie dagen waar instructeurs van naam en faam de nieuwste trends, technieken en ontwikkelingen overbrengen aan hun collega's. Kennis waarvan de danser weer profiteert in de dansschool. Boven dien organiseert de NVD ieder jaar de Nationale Dansdag. Duizenden medaillisten uit het hele land komen dan uit in danswedstrijden voor de be geerde bronzen, zilveren en gouden me dailles. Ondanks het feit dat het wed strijdelement bij de recreatiedanser tij dens deze zogenaamde medaltest niet voorop staat, nemen honderduizenden recreatiedansers elk jaar deel aan deze test. Omdat elk mens af en toe behoefte heeft aan een duwtje in de rug, niet waar? Het behalen van de medaltest, in 1991 gingen 75.000 dansers u voor, blijkt een goede stimulans om door te gaan met dansen. De dansschool nieuwe stijl is nooit ver weg van u verwijderd, zij zijn te vinden in elke provincie en te herkennen aan het Swinging World/NVD logo, onder het motto: dansen, leven, lachen. Wie meer informatie wenst over dansen en de Swinging World/NVD dansscholen, voordat het dansseizoen van start gaat, kan zich wenden tot de centrale infolijn van de dansscholen: 020-6478333. Kijk voor de Swinging World dansscholen in de Gouden Gids. 4. Ga eens in de maat klein voor- en achterwaarts als 't lukt in 't spoor te blijven als u 'zig-zagt' als u met de benen in de war komt 5 punten 3 punten 0 punten 6. Draai een 5x op de plaats naar links of rechts. Fixeer dan een punt. als u dit punt goed herkent 5 punten als u het punt alleen maar ziet draaien 3 punten als u helemaal niets meer ziet 0 punten 1. Tilt u eens na elkaar uw linker- en rechterbeen op als u niet omvalt Pun*en als u wankelt pun en als u deze bewegingen alleen zittend kunt doen 0 punten 3. Ga eens op de maat 'zij-sluit-zij-sluit' maken gaat het makkelijk 5 punten als het naar links beter gaat dan naar rechts 3 punten als u helemaal in de knoop komt 0 punten 5. Maak eens een pas naar voren en klap tegelijkertijd in uw handen als u er plezier aan beleeft wié daarbij beeft wie liever gaat zitten en drinkt 5 punten 3 punten 0 punten UITSLAG 30 punten: meer dan 20 punten: tussen 10 en 20 punten: onder 10 punten: grote klasse heel goed blijven oefenen hard oefenen en niet meer drinken DE JEUGD HEEFT 'T VOOR 'T ZEGGEN Bijna de helft van alle leerlingen op een dansschool valt in de leeftijdscategorie 12 tot 18 jaar. Een grote groep enthousiastelingen die het mede daarom voor een belangrijk deel te zeggen heeft hoe de dansles eruit ziet. Vrijwel iedereen jongere die je spreekt heeft 't op de Swinging World dansschool geweldig naar de zin. "Voor velen is het zelfs dè ontmoetingsplaats geworden voor vriendjes en vriendin netjes", beaamt Pieter Gabes. "Je mag gewoon dragen wat je wilt, we krijgen meestal les met Top-40 muziek en er zijn regelmatig te gek gave feesten", vertelt hij enthousiast. Ook Diona de Mol heeft geen spijt dat ze is gaan stijldansen. "Je komt er een hele boel mensen tegen, want de lessen voor brons (eerstejaars) worden wel door 60 mensen per avond bezocht, je wisselt regelmatig van partneren doet zodoende heel wat nieuwe vrienden op. Boven dien heb je hier de ruimte om lekker te dansen. In een discotheek dans je ge dwongen vaak een eind van elkaar af, met elkaar praten kan je al helemaal vergeten." "Buiten lesuren om gaan we ook vaak naar de dansschool", vult haar vriendin Caron van der Halm aan. "Er zijn vaak feesten en vrijdans-avonden. Vooral de rock en roll- en Latijns-Ame rikaanse feesten zijn leuk, dan is de hele school versierd. Wauw." Trendy Trendgevoelig of trendzettend zoals de jeugd is, worden steeds meer nieuwe, vaak zwoele en tropische danssoorten op de dansscholen geïntroduceerd. "Ja, Illustratie: Stefan Bus dé vonken springen er tijdens de lessen soms vanaf", lacht Diona de Mol. Die Afro-Cubaanse dansen zijn erg cool. We zijn nu SEGA aan het leren en dat is echt te gek. In drie lessen leer je de basis en daarna is het gewoon een kwestie van veel doen. Zo hebben we ook les gehad toen de Salsa in de bioscoop draaide of Dirty Dancing en de Lambada, zegt Diona terwijl de pretlichtjes in haar ogen schitteren." Uit een recent NVD-onderzoek is naar boven gekomen dat jongeren heel wat verlangens hebben wat betreft de sfeer en inrichting van de dansscholen. Bo venaan het verlanglijstje van de jeugd staan discoverlichting, lesgeven in groepsverband en Top-40 muziek tij dens de les. Ook waren er veel vérzbe- ken tot het organiseren van dansavonden met live-bands en sportevenementen. Ook de bar in de dansschool mag wel wat gezelliger van de teenagers. Het belangrijkste is, dat dansen weer mag, als je danst ben je cool... Opmerkelijk is dat veel jongeren tussen 12 en 16 jaar van het disco-gehuppel af willen en écht goed willen Ieren dansen, dan hoor je erbij. Autoritair taalgebruik van de dansleraar, die echt een expert moet zijn, is uit den boze. Dat dansen een leuke hobby is voor z'n tweeën, daar is driekwart van de jeugd het roerend over eens. Niet geheel onbelangrijk voor de jongens is dat bijna de helft van de meisjes (43%) aan dansen een vaste vriend hoopt over te houden. Jongens, dat laat je je toch zeker geen twee keer zeggen! Ontwei Bij de a Gemeen mer 2.27 gen van I de biblio tijdens d verzoeke Minister wen, W 90027, strueren en önde van tanJ Gemotiv beschikk gebracht reeds sch ben gem; ningend niet (tijc zwaarscl stuur wo 1992. Indien n lijke geg schrift in zoek daz met het I stuur wc Hindi Bij afd meente 2.27, 1 van 8..' bliothe dens di schikki verleei Hindei wasser Eikenl meenti ged. De str trekke taxibei vergur ceel E Beroe worde a. degi rich b.de t c. degi wijz diei d. eni^ aan in si te t Hetb aan bestu' 2001' nen deze Zij d eenk< de Re schoi tothe zienii richt voor Raac EA word verzt Stai Burg inge1 Aan de stroom van zwoele Latijnse dansen lijkt geen einde te komen. In het continent waar de hartstocht in alle mogelijke vormen wordt geuit en dus een klankbord vindt in voornamelijk zwoele, contact- gerichte dansen, komt men onderhand namen te kort om de nieuwste dansvarianten te benoemen. De Lambada, Salsa en Soca zijn inmiddels al met de tropische wind weggewaaid. Doch liefhebbers van sensuele, verleidelijke en hartstochtelijke dansen storten zich op een nieuwe tropische dans die de jongste rage dreigt te gaan worden: de Ronga. De Hollandse chocoladesaus over deze ritmische, tropische dans is afkomstig van de tweevoudige kampioen Nederlands Profesional dansen, Rob en Ragonda Rouwhorst. Uitgangspunt bij deze creatie, een opdracht van Martini Rossi, was de muziek "Dancing Easy" van Funhouse. "Het is een aparte muziekstijl met een bijbehorende dans, het wordt een rage. Het is sprankelend en levendig", zegt een glunderende Rob Rouwhorst. Ook David Simon, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren (NVD) is overtuigd van het toekomstig succes van de Rongo. "Ik ben er zeker van dat hef een nieuwe dons-hit gaat worden. De Ronga is goed ontvangen op het Internationaal Dansleraren Congres, afgelopen juni in Eindhoven, en zal in het kader van de landelijke danswedstrijd "Martini latin Dance Award" een prominente rol spelen in de voor- en eindronden in de dansscholen tot aan de ontknoping in het voorjaar van 1993." GESCHIEDENIS VAN DE DANS ONTLEED De eersten die genoeg hadden van het stijve volgorde-dansen waren de trouwe bezoekers van de Savoy-club in Londen. De Boston-dans die toen erg in zwang was, was deeerste dans diegeënt was op het positiewerk. Nu men de smaak te pakken had en het voeten- en lichaams- werk meer ging waarderen, volgden de populaire dansen elkaar in rap tempo op. Na de 'dood' van de Boston Wals verschenenach tereen volgens de Engelse Wals, de Rag (denk maar aan Alexan- der's Ragtime band) en de gepassio neerde Tango> waar de kerk in die tijd nogal fel op tegen was. In de Ie Wereld Oorlog brak de eerste grote en gekke dansrage uit: de Foxtrot. Hoewel, zo gek was die nog niet, want deze dans behoort vandaag de dag nog tot de klassiekers. De Ballroom-dansen maakten aanvankelijk een trage start door, maar hun populariteit na de le Wereld Oorlog nam snel toe. De Jazz deed haar intrede en de Quick-step was het logische vervolg op de One-step. Voor het wed strijd dansen was 1919 een gedenkwaardig jaar, toen werd de eer ste ballroomwedstrijd georganiseerd. Tussen de bedrijven door veranderde de Tango diverse malen van gedaante totdat in 1923 de Engelse Dansleraren- organisatie ISTD de regels vastlegde. In 1925 trok de Charleston als een storm over Europa en liet een spoor van en thousiaste volgelingen achter. Vijf jaar lllu ten var tratic: Stefan Bus later was de Rumba (een andere dan de huidige) dè dansmode; waarmee de LatSn-American haar intrede in Europa had gedaan. Tussen 1930 en 1936 voch- de Tango en de Rumba om de gunst de danser, welke door de eerste werd gewonnen. Het orkest van Victor Svli'ester werd in korte tijd wereldbe roemd, zij verkocht miljoenen grammafoonplaten. Beroemd was ook de dansles die het orkest gaf op de BBC-radio. Eveneens uit 1936 stamt de Big Apple, die de inleiding vormde voor een hausse aan party-dansen met fantasierijke na men zoals Lambeth Walk, Knees Up Mother Down, Booms a Daisy, en de Cokey Cokey, in ons land omgedoopt tot Hokie Pokie. Rond de 2e Wereld Oorlog waren de Swing en Boogie-Woogie en Jive po pulair, maar niet in Europa aangezien de bezetters dansen niet toe lieten. In de voor- en na-oorlogse jaren werd gepoogd de Latin dansen te introduceren, echter zonder al teveel succes. De nu 'zo succes volle Cha-cha-cha stamt uit 1956; het zelfde jaar dat de bekende Walter Laird de Latin dansen Samba, Cuban Rumba en Paso Doble wist te introduceren. In de jaren zestig werd nog geprobeerd om andere Latijnsedansen zoalsde Mambo, Pachanka en Calypso te lanceren, doch zonder succes. De Twist eri andere party-dansjes waren nog even popu lair, maar grote nieuwe 'main-stream dansen werden zeldzaam. De Rock en Roll en Disco-Dans zijn eigenlijk de laatste grote nieuwe dansvormen, wel licht gevolgd door de House en Hiphop. Deze moderne dansen zijn, behoudens voor de jeugd, in de dansscholen nooit zo gesetteld. Daar houdt men het op de grote tien: Engelse Wals, Slow Foxtrot, Tango, Weense Wals, Quicstep, Samba, Cha-cha-cha, Rumba, Paso Doble en live. De werelddansen stap voor stap Onder auspiciën van de Neder landse Vereniging van Dansleraren en de Swinging World Dansscholen is een boekje verschenen waarin de werelddansen stap voor stap be schreven worden met dans pas-schema's erbij. Het werkje met de titel "Dansen" is een uitstekende Handleiding voor de beginnende danser, waarmee men voor de dans les alvast kan oefenen. Het boekje is verkrijgbaar bij uitgeverij J.H. Gottmer/H.J. Becht, Postbus 160, 2060 AD in Bloemendaal en kost f 14,90. EXTRA AANDACHT VOOR 55-PLUSSERS Veel oudere dansers die na de dansschool hun 'danscarrière' en diploma's in de wilgen hebben gehangen staan tegenwoordig voor dezelfde keuze als bijvoorbeeld de herintredende moeder in het ar beidsproces. Te oud? Te stijf? Afgeschreven? Uit de tijd? Welnee. Zwemmen, fietsen of autorijden verleer je toch ook niet? Bovendien, na het examen begint het pas! Kortom: veel ouderen (her)ontdekken het dansen. Het motto is dan ook: kom (terug) op de dansvloer! Bijvoorbeeld voor een avondje uit in de dansschool nieuwe stijl. Hier kan men niet alleen voor dansles maar ook voor een willekeurig avondje uit waarbij men /e bent nooit te oud om te dansen. een hapje eet, wat drinkt en tegelijkertijd een danspasje waagt. De gezelligheid die z.ij in de moderne danscentra wel vinden, is dan ook een goed motief om het dansen (weer) op te pakken. Al gauw ontdekt men bij het eerste bezoekje (sinds lange tijd) aan de dansschool, dat het stijldansen weer razend populair is. Sociaal contact Met het groeiende aantal alleenstaan den onder de ouderen is het niet ver wonderlijk dat velen naast de behoefte aan beweging en fitness uit gezondheid soverwegingen de dansschool zien als een trefpunt om nieuwe kennissen op te doen in een ontspannen sfeer. In de ro kerige en lawaaierige disco's of in de nachtclubs voelen ouderen zich niet meer thuis en de meeste moderne dansen kunnen ook niet bekoren. Het leggen van serieuze, sociale contacten is bijna onmogelijk en het dansen al helemaal. Niet zelden hoopt men zelfs dat er iets duurzaams en moois voortbloeit uit een avondje dansen in de dansschool, zo verklapt 25 procent van de ouderen des gevraagd in een enquete! 55-plussers Met name de groep tussen de 30 en 49 jaar haalt steeds vaker de beentjes van de vloer, zo blijkt uit onderzoek. In deze leeftijdscategorie is 42 procent in de laat ste vijf jaar naar dansles geweest. Dat men ook 55-plussers nog lang niet moet afschrijven is bij de NVD al lang bekend Bij vele NVD-dansscholen werden al speciale activiteiten voor 55-plussers georganiseerd. Nieuw is het speciale actieplan 'Long Life Dancing' van de NVD, dat zorgt voor een langdurige, landelijke aanpak op alle danscholen. Dat niet alleen de jeugd de toekomst heeft leert de rekensom dat in het jaar 2000 ruim 4 miljoen mensen tot de doel groep van het "Long Life Dance-plan" zullen behoren!

Soester Courant | 1992 | | pagina 22