@OOIS [fiJoDEHUIS EEN OPEN HUIS MET MODESHOW @OOIS ffljoDEHUIS Van de Ven biedt nu laatste kans op historisch boek over Paleis Soestdijk 10P SOEST!PAGINA 4 Wachtkamer dokters Kuipers puilt uit Dr Soesl Start winterseizoen Wilhelminakerk 'De appel valt niet ver van de boom' IN PRIJS VERLAAGD! NEn Libris.De Complete Boekhandel. Sanitair Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Volgende week ontbreekt de seniorenpagina Waarnemingen aan de hand van bomen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT Rondje Soest SEIZOENSMARKT, HET VRÜETUDS GEZICHT VAN SOEST Mooiste afscheidscadeau: honderden handen drukken Toek Brede si Soé goede Verrassing voor kersvers bruidspaar Onwezen Foto: Con Mönnich. Installatiebedrijf \(ÊÊi j. cornelisse bv.tl Telefoon (02155) -1 3014 Arie heeft een deel van zijn vrije zater dag het afgelopen weekeinde doorge bracht binnen en buiten het gemeente huis. Weliswaar was er binnen geen lo ket geopend, erbuiten, op het Raad huisplein, vloog de informatie hem soms letterlijk om de oren. Zaterdag 29 augustus 1992 zal de ge schiedenis ingaan als de dag, waarop voor het eerst in het bestaan van Soest, een seizoensmarkt werd gehouden. Seizoensmarkt, eigenlijk een naam voor een vlag die de lading niet hele maal dekt. Activiteiten van verenigin gen mogen in vele gevallen dan aan seizoenen en jaargetijden gebonden zijn, het werk van instellingen als Am- nest}' International, Derde-Wereld- groep Soest, Milieuplatform e.a. is tijdloos en vraagt 365 dagen per jaar aandacht. Hoe dan ook, deze eerste seizoens markt mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Clubs, verenigin gen, organisaties en instellingen had den in meer dan zeventig kraampjes, hetgeen ze in het seizoen 1992/93 te bieden hebben, uitgestald. Met bro chures, folders, ballonnen en tal van andere zaken werd aan informatie en representatie gedaan. Reeds vroeg in de morgen werd de pa rade van de toen nog lege markt- kraampjes door wethouder Jan Visser hoogst persoonlijk afgenomen, waar na de bewoners, soms met veel gevoel voor goede smaak, met de inrichting van hun etalages een aanvang gingen maken. Het werd niet met zoveel woorden ge zegd, maar er waren 'marktlieden' waarbij je van de gezichten kon afle zen dat ze weinig vertrouwen in de on derneming van de dag hadden. Logisch, want al kwam het regenwater net niet met bakken uit de hemel, er kwam voldoende naar beneden om te vrezen dat de publieke belangstelling die zaterdag in het water zou vallen. In aanvang was daarvan ook sprake. Na de officiële opening waren het hoofdzakelijk standhouders die bij el kaar gingen buurten. Eerst nadat Pe ter van de Weij namens Radio Soest de aandacht voor het evenement ge vraagd en gekregenliad kwam de loop er in. En zo is het, zonder dat men over de hoofden kon lopen, tot sluitingstijd gebleven. Of er zaken zijn gedaan tijdens deze eerst Seizoensmarkt valt moeilijk in te schatten. Aspirant voetballers konden ter lekke kiezen uit SEC en SO Soest, liefhebbers van de edele zangkunst werden door groot Apollo en Sursum Corda) en klein (Jongerenkoor Soest) met open armen ontvangen, terwijl 55-plussers werden gevoerd met fruit, bonbons en taarten, waarna ze vervol gens van belangenorganisaties van en voor ouderen als ANBO, KBO/St. Jo zef en PCOB aanzoeken kregen om zich bij één van de drie aan te sluiten. Zoals te verwachten viel trok het paar apart, Dasselaar/Davelaar, met hun marathonzitting van 24 uur, ten bate van de Stichting Stimulans en tot meerdere bekendheid van de damver eniging DVSB, grote belangstelling, 's Nachts zowel als overdag, ontvingen ze mentale steun en support van inge wijden en outsiders, verstookten ze vele pakjes sigaretten en bleven over eind met liters aangevoerde koffie. Van de koude oorlog die aan deze ma rathon voorafging was gedurende 24 uur niets te merken, alhoewel insiders zaterdagmiddag 16.00 't er over eens waren dat beide heren hun taak se rieus hadden opgevat en er allerminst een potje (dammen) van hadden ge maakt. Tevreden was ook Peter Bisschop. Met een leuk bedrag vertrok hij naar gehandicapte kinderen en zijn paar den in de Birkstraat 131. "Met zulke initiatieven als die van Dasselaar en Davelaar zijn wij op de goede weg. Om het hoofd boven water te houden zijn zulke mentale en financiële injecties onmisbaar",, liet hij weten.En verder ontmoette Arie en veel van zijn colle ga-standhouders wethouder Mieke Swinkels, die met veel interesse en be langstelling informeerde naar het or ganisatorische verloop vooraf en de actuele stand van zaken. Voor zover Arie het heeft kunnen waarnemen ontbraken op deze sei zoensmarkt de Soester politieke par tijen. Dat is toch merkwaardig voor clubs die, op daarvoor aangewezen en beschikbaar gestelde tijden, ons altijd vertellen prijs te stellen op verkering met hun achterban, en bovendien van hun landelijke partijbesturen de op dracht hebben niet politieke gelovi gen, politiek andersdenkenden, voor hun respectievelijke programma's, in zichten en opvattingen te interesseren en te winnen. En dat terwijl 1994 zo dichtbij is. Grote afwezige, alweer volgens Arie's waarneming, was ook Soest Alarm. Zijn er geen branden meer te blussen of is de club met altijddurende vakan tie? Wie er wel waren tijdens deze eerste Seizoenstnarkt huldigden het stand punt dat na het poetsen van gemaakte schoonheidsfoutjes het vrije-tijds-ge- zicht van Soest ook in 1993 opnieuw getoond dient te worden. Arie sluit zich daarbij van harte aan, zij het met de aantekening dat vooraf voor een vast te stellen datum in 1993 agenda's worden getrokken, zodat het niet op nieuw kan gebeuren dat twee evene menten, Seizoensmarkt en Gildefees- ten, elkaar in de wielen rijden, elkaar het Soester leven zuur maken! ARIE WANDELAAR Iedereen die als patiënt zijn huis arts heeft bezocht, weet wat het is om een poosje door te brengen in een wachtkamer. AI dan niet met twijfel over of angst voor de aard van de kwaal, bewust of onbewust zitten gluren naar de lotgenoten in de ruimte, waarin speelgoed en di verse periodieken de therapie vor men om de tijd te doden. Soms was je na vijf minuten aan de beurt, soms moest je ook wel eens een kwartiertje wachten. Nou dat waren dus slechts ogenblikken in vergelijking met de wachttijd die donderdagmiddag gold bij restaurant Darthuizen, waar dr. J. Kuipers en zijn vrouw dr. G.N. Kui- pers-Nijdam afscheid namen als huis arts. Net als in De Efteling had op de parkeerplaats van de horeca-zaak een bordje kunnen staan: 'Vanaf dit punt is het nog 45 minuten wachten.' De immense rij groeide alleen maar. Honderden patiënten kwamen donder dag de hand drukken van het dokter sechtpaar en een mooier en roerender cadeau is natuurlijk niet denkbaar. Vijf meter verder konden de patiënten met een kennismaken met Kuipers' opvol ger E.J. Oudshoorn en diens echtgeno te. Hij zal de praktijk voorlopig voort zetten in de woning van het echtpaar Kuipers aan de Middelwijkstraat. Onder de aanwezigen bevond zich ook burgemeester Hans de Widt die namens de gemeente het boek 'Water: bron van leven' overhandigde. "Omdat het men selijk lichaam voor het grootste gedeel te uit water bestaat. Dat sluit dus mooi aan op het beroep dat het echtpaar Kui pers heeft uitgeoefend." Een woordvoerder van het comité dat namens de patiënten een cadeau over handigde, toonde zich verheugd over de respons van diezelfde patiënten. Veel mensen gaven blijk van hun waar dering voor het werk dat het echtpaar gedurende 34 jaar in Soest heeft ver richt. En een patiënt van het eerste uur: "We zeiden dat we het jammer vinden dat ze zijn gestopt, maar we gunnen ze het na tuurlijk wel. Dokter Kuipers zei toen dat hij niet uit Soest verdwijnt en ons nog wel eens zal tegenkomen. Ik heb ge zegd dat hij maar moet langskomen. Je kent elkaar al zo lang. En als hij nu komt is de reden leuker dan toen hij als huis arts moest komen." Honderden en honderden handen moest het doktersechtpaar Kuipers schudden tijdens de afscheidsreceptie in restaurant Darthuizen. Foto: Con Mönnich. HET HUIJS TE SOESTDIJCK Het Koninklijk Paleis Soestdijk historisch gezien/ The Royal Palace Soestdijk in a historical view door Heimerick Tromp met een integrale Engelse vertaling van Rollin Cochrane 152 pagina's rijk geïllustreerd in kleur en zwart/wit gebonden van 49,50 voor Zolang de voorraad strekt uitsluitend te koop bij: Winkelcentrum "Hartje-Zuid"- Tel. 1 2419 kontoor effidencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Op woensdag 9 september ver schijnt de Soester Courant huis-aan- huis. Zoals gebruikelijk is de ge meentelijke uitgave 'Op 't Hoogt' daarbijgevoegd. De seniorenpagina, ook een vast on derdeel in de huis-aan-huis edities, ontbreekt echter. Op 7 oktober, wanneer de Soester Courant weder om bij alle woningen wordt bezorgd, zal de seniorenpagina weer in de krant worden opgenomen. De Nederlandse Vereniging ter bevor dering van Paranormale- en Sociale ontwikkeling (PASO) houdt woensdag 9 september een avond met helderzien de waarnemingen door de heer Kamp- horst. Aan de hand van de door de aanwezi gen getekende bomen, zal Kamphorst helderziende waarnemingen verrich ten. De inhoud van die boodschap heeft vaak te maken met problemen die op dit moment spelen of met het ontwikke lingsproces waarin men zich bevindt. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de avond begint om 20.00 uur. Adres: De Vangrail, Nachtegaalweg 8c. Entree: f 2.50 voor leden; f 6,- voor niet-leden. Equipage voor de Soester vleugel. Chalet van prinses Wilhelmina. De oude Orangerie. Paleis Soestdijk is misschien wel de meest bekende, maar tegelij kertijd historisch gezien het minst bestudeerde Koninklijk Paleis in ons land. Iedereen heeft bij de naam van dit paleis het beeld pa raat van het grote witte huis met zijn brede gevel, gedurende vele jaren het privé-domein van onze Koninklijke Familie en op vele ko ninginnedagen het centrum van de nationale feestelijkheden. Bloemhuldes, aubades en eindeloze de- filé's markeren onze herinnering bij de gedachte aan Soestdijk. En al is het de laatste jaren wat stiller geworden rond dit paleis, steeds blijkt bij Koninklijke jubilea en andere bijzondere feestelijk heden dat het huis van Hare Koninklij ke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden steeds in de aandacht blijft. In Het Huijs te Soestdijck wordt de ge schiedenis behandeld van het huis en zijn bewoners van 1674, toen de hofste de Soestdijck door de rijke Amster dams koopmansfamilie De Graeff werd verkocht aan Prins Willem III, tot en met de huidige situatie waarin het paleis het permanente verblijf is van Prinses Juliana en Prins bernhard. Mede aan de hand van reisverslagen en inventarissen krijgt de lezer een goede indruk hoe het in- en exterieur en de tuinen van het slot er in de 17e eeuw uit zagen. In de 18e eeuw werd het paleis veel gebruikt als zomerverblijf en von den verschillende activiteiten ter mo dernisering van het stadhouderlijk on derkomen plaats. In de tijd van de Ba taafse Republiek en het Koninkrijk Holland kreeg het paleis verschillende bestemmingen en diende het als zomer paleis voor koning Lodewijk Napoleon. Het paleis werd in 1816 als nationaal geschenk aangeboden aan Kroonprins Willem (II). Het boek gaat uitvoerig in op de wijzi gingen in architectuur, interieurdecora ties en tuinaanleg. Later voegde Prins Hendrik een aantal 'museumvertrek- ken' aan het paleis toe. Ook Koningin Emma en Koningin Wilhelmina verble ven graag des zomers in Soestdijk en drukten hun persoonlijke stempel op het paleiselijk interieur. De huidige situatie van Paleis Soestdijk wordt beschreven onder andere met be hulp van informatie ter beschikking ge steld door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Het boek is voorzien van een integrale Engelse vertaling en daardoor ook een ideaal relatiegeschenk. Dit bijzonder fraaie boek is zolang de voorraad strekt in Soest uitsluitend te koop bij Boek handel Van de Ven voor f 22,50 (oor spronkelijke prijs f.49,50). door Arie Wandelaar Geen kunn dat I naar kaaL op n door tuint buitc De van fi de te verei huis; als e: De adre er al verv gem werl UW KLANTVRIENDELIJKE MODEHUIS Een groot deel van de nieuwe najaars-winterkollektie is nu binnen, daarom organise ren wij mede i.v.m. ons 5-jarig bestaan A.S. ZATERDAG 5 SEPTEMBER van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur Drie van onze mannequins zullen op uw verzoek de modellen showen. Uiteraard wordt u weer verwend met koffie/thee en bonbons en 's middags met even tueel een wijntje plus zoutjes. U allen graag tot a.s. zaterdag. UW KLANTVRIENDELIJKE modehuis BAARN - BRINKSTRAAT 10-12 - TELEFOON 02154 - 1 55 44 Ook open op maandagmiddag! Ondanks ver en een alterni dernemers uil tomatenhand derheid van I het voorgent aantal gokka minderen. A reid een coni nemers af te tomaten. D avond in de commissie a ken (ABZ). In het convern spraken moetc ce-voorzitter J lijk Nederland mers in de ho: drijven (KNV onder meer va grens van ach speeltijd, bege en een cursus reca-ondernei bij mensen tc gaan. Niettemin bi meentebelan^ jGPV/SGP/I van de gemee per 1 decemt vergunninger geveer tachti, In plaats van hoogdrempe! maar één ka snackbars, (s stellingen w> weerd. Problemei De horeca-c woordigers Natuurlijk kun je je voorbereiden op een verrassing als je na je eigen bruiloft op weg naar huis gaat om je kersverse bruid o ver de drempel te dragen. Maar dat de hele tuin vol zou liggen met appels, dat had Ben Onwezen vast niet verwacht. De me dewerker van Groothandel in aardappelen, groente en fruit De Groot en zijn vrouw Marjan Reurst hoefden in elk geval niet direct het gras te maaien. Terwijl Ben en Marjan zich van het gemeentehuis naar de lo catie van het huwelijksfeest begaven, werddetuin van hun wo ning aan de Turf streek overdekt met een grote lading appels. Dat ontdekte het bruidspaar natuurlijk pas bij thuiskomst. Het gerucht deed vervolgens al snel de ronde dat buurtgenoten za terdagmorgen tussen 7.00 en 12.00 uur bij het echtpaar appels konden afhalen voor een appel en een ei. Op de foto ziet u Tjeerd van Ree- nen. Hij blaast op de sjofaar. Dat is een ramshoorn, één van de oudste muziekinstrumenten ter wereld. Al duizenden jaren fungeert het blazen op de sjofaar als de aankon diging van een nieuw jaar of een nieuwe tijd. De kerkelijke gemeenten beginnen in september met een nieuw seizoen. Van daar die sjofaar, die al de instrumenten, die op zondag 6 september in de Wil helminakerk, Soesterbergsestraat 18, zullen klinken, vertegenwoordigt en die de startzondag zal inluiden. De activiteiten van de Wilhelminakerk- gemeente lijken in de zomermaanden op een laag pitje te staan. Niets is min der waar. In de zomermaanden is hard gewerkt aan het nieuwe kerkelijke pro gramma voor het seizoen '92-'93. Op zondag 6 september is er in de Wil helminakerk een feestelijke start. Het thema van deze startzondag is 'Muziek Milieu'. Tal van mensen uit de eigen wijkgemeente verlenen hun muzikale medewerking. De kerkelijke festivitei ten beginnen om half tien met een feestelijke kerkdienst. Wat de muziek betreft: een 'Angolese' muziekgroep verleent medewerking, de piano, het kleine- en grote orgel worden bespeeld door Gert Muts, Gerben van Sandbrink en Wim Deelen. De kleine panfluit en de trompet worden door respectievelijk Liselotte Fennema en Johan Laseur be speeld. In geen kerkdienst mag de verkondi ging ontbreken. Op deze eerste septem- berzondag staat een zin uit de bijbelse poëzie centraal: "Alles wat adem heeft, love de Here." Voor de kinderen is er zoals elke zon dag in een van de kerkzalen een kinder programma. Ditmaal met medewer king van de 'Angolese muziekgroep'. Kerkelijke vrijwilligers nemen afscheid, maar gelukkig staan nieuwe klaar om hun pastorale en diakonale taak te be ginnen. Concert en Minifloriade Na de dienst en een korte pauze is er in de kerkzaal en in alle zalen van de Rank een tweede programma met o.a. een minifloriade in het bijgebouw en een lo pend concert van verschillende muzi kanten. Medewerking verlenen o.a. het Wilhelminakerkkoor, Sander Kouwen- hove en Pieter Smid. Tussen de korte programma-onderde len is er gelegenheid om koffie of iets anders te drinken en/of de tentoonstel ling te bezoeken. En wat de kinderen betreft, ook daaraan is natuurlijk ge dacht. Voor hen is er een poppenkast en zijn er nog andere activiteiten, die de creativiteit stimuleren. De verschillende kerkelijke activitei ten, waarvan sommigen samen met de hervormde wijkgemeente van de Oude Kerk, worden in een extra dikke feeste lijke Nieuwsbrief, die in het begin aan de bezoekers van de startzondag wordt uitgereikt, opgesomd. Een belangrijke plaats nemen het her vormd/gereformeerd vormings- en toerustingswerk in. Er worden cursus sen en kringen georganiseerd over de bergrede, de liturgie, de relatie joden- dom-christendom, over de actualiteit van het lijden van Job, het Nieuwe Tijdsdenken ofwel New Age, de geloof soverdracht aan jonge kinderen. Naast deze cursussen en kringen zijn er jeugdclubs voor verschillende leeftij- Foto: Elger Geessinck den, wordt er kerkelijk onderricht door de Samen-op-Weg predikanten gege ven. De welzijnsorganisaties binnen de ker kelijke gemeente, zoals het pastoraat en de diakonie, die alert is op de noden in eigen land en in de Derde Wereld. Het is slechts een greep uit de vele acti viteiten, waaraan evenals het vorig jaar weer vele jongeren en ouderen binnen en buiten de kerkelijke gemeenschap zullen deelnemen. De Wilhelminakerk- gemeente nodigt u van harte uit.

Soester Courant | 1992 | | pagina 4