©HEN "In mode kan nu eigenlijk alles" (Jll Vishandel Smit als decor voor film v *1 r Snoepen van verse Belgische bonbons Oosten i 1 HANDEL WANDEL 1 r Braderie Van Weedestraat Sigarenmaker bij Van Kleef •service A T I S Jubileummodeshow van modehuis De Bedstee en Brilcentrum Nota PAGINa c 5 SEPTEMBER WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 tVoorlichtingsfilm over haring voor detaillisten 75- M VAN OOSTEN. FEEST. AFDELING SOEST HELPT U AL 65 JAAR. WILT U ONS NÜ HELPEN? WIJ SPAREN VOOR NIEUWE TASSEN. V r Zaterdag 5 september: Nikon Lichtste brilleglas ter wereld Nikon brilleglazen nu ook bij Nota Tijdens braderie op zaterdag 5 september De film gaat over de haring, van vangst tot consument. De Soester zaak aan de Van Weedestraat werd gekozen als één van de locaties en het spreekt voor zich dat Ruud Smit en zijn vrouw bereid wa ren hun medewerking te verlenen. De voorlichtingsfilm zal niet in de bio scopen in première gaan, maar zal wel worden vertoond tijdens de Visbeurs ishandel Ruud Smit vormde aandag het decor voor de opna- es van een introductiefilm over die op 7 september in Den Haag van start gaat. Ook de Nederlandse visde taillisten kunnen de film bekijken om te zien hoe je met haring moet omgaan. De film wordt tevens gebruikt voor an dere reclamedoeleinden en levert ie dere keer ook reclame op voor vishan del Ruud Smit. aring De 'shots' werden in op racht van het Nationaal Visbu- gemaakt door Audio Visual onsultancy. eren wordt door an Oosten weer een int elk rolletje krijgt Ie aandacht die het Eersteklas (Kodak) :r, kleurkorrekties lig, mat of glans, ig beschermmapje ■i én altijd binnen ar. Het winkelende publiek dat zaterdag bij Joh. Mets binnen stapte, kon er getuige van zijn hoe bonbons worden gemaakt. Een Belgische chocolatier toonde zijn kwaliteiten op dit 'handwerkgebied' en liet, dankzij Mets, het publiek van de produkten smullen. Voor de klanten van Mets stond donderdag, vrijdag en zater dag ook een kopje koffie met bonbon klaar. De acties van Mets hadden alles te maken met de verbouwing die net is afgerond. De officiële opening vond woensdagavond plaats. Wijnjour nalist Gert Crum verrichtte de voor de plechtige handeling. Winkelkring Van Weedestraat houdt op zaterdag 5 september een muzikale braderie. Vanaf 10.00 uur staan diver se kramen van winkeliers opgesteld. Diverse demonstraties en braderie aanbiedingen zal het winkelend publiek gepresenteerd worden. Speciale aan dacht zal worden gevraagd voor de ju bilerende EHBO. De in 1927 opgerich te EHBO afdeling Soest, nodigt uit om van weedestraat 87 - soest - tel. 1 71 20 Dat Nikon meer maakt dan alleen fo tocamera's mag bekend zijn; niet ie dereen weet dat naast microscopen, medische en industriële onderzoeks instrumenten, computers en compu tersoftware, ook brilleglazen, al sinds 1918, tot het programma behoren. Deze brilleglazen zijn nu ook in Neder land bij een geselecteerde groep opti ciens verkrijgbaar. De Nikon fotocame ra dankt zijn wereldfaam aan de kwali teit van het optische systeem. Per slot van rekening bepaalt de lens de kwali teit van de foto. De glazen zijn dan ook optisch van top kwaliteit. Voor de meest voorkomende sterkten zijn er kunststofglazen, dus licht en onbreekbaar, met een revolu tionaire nieuwe coating die superhard is, standaard voorzien van een zacht groene ontspiegeling en daarbij nog wa terafstotend. Voor hogere sterktes zijn er speciaal geslepen glazen van de nieuwste materialen, die zeer dun uit vallen. Hierdoor behoren 'jampotjes' en dikke vergrootglazen definitief tot het verleden. Goed zien en er goed uit zien is daarom nu nog makkelijker ge worden met deze nieuwe generatie bril leglazen van Nikon. Bij Brilcentrum Nota aan de Van Wee destraat zijn voorbeelden te zien van deze nieuwste ontwikkeling en kan meer informatie worden verkregen! mee te spelen op de supergrote sjoel bak. Natuurlijk ontbreekt een informa tie-kraam over de veelheid van cursus sen niet. Basisschool 'De Driesprong' uit Soest- dijk vraagt aandacht voor de vluchtelin gen uit Joegoslavië en biedt in haar kra men een veelheid van goederen aan waarvan de gehele opbrengst ten goede komt aan de Stichting Mensen in Nood. Het dixieland straatorkest 'The Jazz Gazz Paraders' en het zestig man sterke harmonie-orkest KAMV zorgen voor de muzikale noten. Redenen genoeg lijkt ons om aanstaande zaterdag een kijkje te komen nemen in de Winkel kring Van Weedestraat. Zijn ze d'r nog, de echte sigarenma kers die van begin tot eind met de hand een sigaar kunnen maken? Straks niet meer, dus alle reden voor een sigarenspeciaalzaak om één van de laatsten die er nog zijn uit te nodi gen voor een demonstratie. Jan Turkesteen uit Wageningen is er zo een, die het nog van vroeger in z'n vin gers heeft. Als kind 'woonde hijzowat tussen de sigarenmakers en wilde hij ook niets liever worden dan iemand die van een puur natuurprodukt als tabak, een mooi gevormde sigaar kan maken. In 1935, hij was toen dertien, mocht hij voor het eerst erbij zijn en toen hij ze ventien was beheerste hij het vak. Een vak toen van zes dagen in de week, ne gen uur werken, tussen de middag thuis warm eten en nooit koffie of theepauze. "Dat bestond toen nog niet. Bovendien werd je per stuk betaald, dus je wou wel doorwerken", zegt Turkesteen. "Je móet er feeling voor hebben. Bij het maken van een 'bosje', de gemixte ta baksnippers van het binnengoed, om wikkeld met een omblad van hoge kwa liteit Java-tabak, begint het al. Daar wordt al bepaald of de sigaar goed zal trekken en of die zacht zal zijn. Als dan, na de persing, een kostbaar Sumatra Deli zandblad er omheen gaat als dek blad, zoals bij Oud Kampen, dan moet je zeker weten dat het geheel ook goed gelijkmatig kan branden. Ik kan van el ke sigaar die ik in m'n vingers krijg, zeg gen wat er goed of fout aan is." Geen wonder, want Turkesteen heeft welge teld 45 jaar achtereen als sigarenmaker gewerkt en leiding over de produktie- afdeling gehad: De laatste jaren werkt hij als demon- strateur voor Oud Kampen met tabak ken voor de Sumatra cum Laude-siga- ren. "Absolute topkwaliteit. Die tabak ker daar, meneer Karei van Susante, heeft een perfecte neus voor wat een mooi aroma combineert met zachte smaak", glundert de joviale Turkes teen. "Die man is een kwaliteits-fanaat zoals er niet veel meer zijn." Als hij zaterdag in de stad zijn kunst nog eens laat zien, dan zal de sigarenliefheb- ber daar met genoegen naar kijken, maar ook ieder ander, jong en oud, die genieten wil van nog echt vakman schap. Hij is zaterdag 5 september van 11.00 tot 15.00 uur te zien bij Van Kleef aan de Van Weedestraat. ld 02155-13109 02155-25942 Symplicity, Comfort, Authentic en Modernity. Dat zijn de thema's die centraal staan in de veertigste mode show van het Soesterbergse modehuis De Bedstee en Brilcentrum Nota uit Soest. Op 14 september wacht het pu bliek een feestelijke jubileumshow in de sfeervolle ambiance van restaurant De Soester Duinen. Op deze avond wordt op feestelijke wij ze de exclusieve najaars- en wintercol lectie van De Bedstee gepresenteerd. Het bijzondere van deze show is, dat er niet alleen aandacht wordt besteed aan het nieuwste op het gebied van kleding. Het publiek wordt tevens getrakteerd op de laatste trends in lingerie en bril len. Deze combinatie is niet nieuw. In 1976 organiseerden Ria van Eijden van De Bedstee en Margriet Nota van Brilcen trum hun eerste gezamenlijke show. Zij ontmoetten elkaar in dat jaar op de M76, de Manifestatie 1976, een vak beurs voor ondernemers uit Soest en Soesterberg en die nu alleen nog is terug te vinden in de boeken over Soester evenementengeschiedenis. De Bedstee had al een aantal succesvolle mode shows achter de rug, toen Hans Nota van het Soester Brilcentrum met het idee kwam de kleding te completeren met brillen. Nog in datzelfde jaar was de eerste show een feit. Het bleef niet bij één eve nement. Ieder jaar werden er twee geor ganiseerd en inmiddels heeft de gecom bineerde show een vaste plek in de agenda van vele belangstellenden ver worven. De kleine collectie die in de eerste shows begin jaren zeventig werd getoond, is uitgegroeid tot een breed moderepertoire. De brillen vormen de finishing touch. Mannequins De voorbereiding en organisatie van de modeshow liggen zoals altijd in handen van Ria van Eijden. Voor de jubileum show zullen acht mannequins en één dressman ruim honderd combinaties showen, waaronder een heel bijzondere lingeriecollectie. De Soesterbergse onderneemster is al maanden bezig met de voorbereiding van deze show. De kleding die gepre senteerd zal worden, is geselecteerd, de combinaties zijn zorgvuldig samenge steld. Haar collega Margriet Nota daarente gen, bepaalt op de avond zelf pas welke bril op welke neus komt te staan. "Je kunt dat ook heel moeilijk voorberei den. Ik neem ongeveer honderdvijftig brillen mee. Vlak voor een model de zaal in gaat, zoek ik er ter plekke één uit. De eerste die ik pak is vrijwel altijd de goede. In de zaak gaat dat eigenlijk net zo. Je ziet direct welke bril bij iemand past en meestal valt de uiteindelijke keuze op de eerste bril die iemand heeft opgezet."Een bril dragen is vandaag de dag zeker geen straf. "Er komen zelfs mensen in de zaak die een bril willen, terwijl ze er geen nodig hebben. Ge woon omdat ze het mooi vinden en het bij hun outfit vinden passen. En er zijn natuurlijk ook beroepen waar een bril bij het imago hoort." Tijdens de jubileumshow in De Soester Duinen staat in de collectie brillen het thema 'Armaniseren' centraal. "Arma- niseren betekent vereenvoudigen en verwijst naar het merk Giorgo Armani. Wij zijn exclusief voor Soest van start gegaan met dit merk. Armani heeft een collectie brillen op de markt gebracht, die ontdaan is van alle franje. Het zijn eenvoudige, kwalitatief hoge, brillen, die voor een zeer grote groep draagbaar zijn," aldus Margriet Nota. Eenvoud Armani sluit prachtig aan bij de modes tijl Symplicity, één van de vier thema's uit de modecollectie van De Bedstee. Ria van Eijden vertelt: "Symplicity is net als Armani een prachtige, eenvou dige stijl zonder franje. De basiskleur is grijs. Het thema Comfort slaat vooral op het materiaal waar de kleding van gemaakt is. Zoals de naam al zegt: com fortabele, vaak wollen kleding. Een prachtig thema is Authentic. Hierin zie je allerlei, soms folkloristische stijlen uit onder meer Schotland, Italië en Ierland terug. Tenslotte hebben we Modernity. Dit is een heel opvallende stijl in harde kleuren zoals rood, groen en fuchsia." Het klinkt alsof hier het gezegde 'voor elck wat wils' opgaat. Ria en Margriet beamen dat. "Vroeger was het veel strakker omschreven wat mode was. Dat betekende in de praktijk datje soms pech had als de mode lange rokken of juist strak voorschreef. Het leuke is dat nu alles kan: lang, kort, wijd, strak of geplooid", aldus Ria. Margriet voegt daaraan toe: "Het is ook moeilijk om aan te'geven wat mode is in brillen. Eigenlijk is alles mode. Het hangt af van de stijl waar je van houdt en het type mens datje bent. Je hebt im mers winter-, herfst-, lente- en zomer- types." Deze uit Amerika overgewaaide vorm van hokjesgeest is volgens het onderne mersduo een zeer nuttige handleiding bij de aanschaf van kleding en een bril. Na een bezoekje aan een kleurconsu- lente stap je gewapend met je persoon lijke kleurenwaaier een winkel binnen. Margriet"Dat is niet alleen handig bij het kiezen, het kan ook miskopen voor komen. Laatst kwam er een vrouw in de winkel met grijs haar en een heel lichte huid. Ze vertelde me dat ze een winter- type was en ging vervolgens naar huis met een knalroze en een hardblauwe bril. Het stond haar echt fantastisch, terwijl ze dat zelf helemaal niet had ver wacht." Marktonderzoek Margriet Nota heeft haar 'kennersblik' mede te danken aan het feit dat zij al ruim zestien jaar in het vak zit. In 1975 kwam zij samen met haar man naar Soest, waar zij aan de Van Weedestraat een zaak in oogmeting en brillen begon nen. Kort daarvoor had Hans Nota de wens uitgesproken een eigen zaak te willen beginnen. In hun toenmalige woonplaats Leiden was het bril- en lensdragende deel van de bevolking al ruim van opticiens voorzien. Uit een marktonderzoek kwam naar voren dat het dorpje Soest wel een opticien kon gebruiken. Hans en Margriet Nota to gen op goed geluk naar het midden des lands en zij richtten hier zestien jaar ge leden met succes het Brilcentrum op. Had de klant vroeger de keuze uit vier modellen, momenteel biedt het Bril centrum onderdak aan meer dan dui zend verschillende monturen. Er is een lijn sportieve brillen, een lijn klassieke monturen, een aparte lijn brillen spe ciaal geschikt voor sport en de retro- look. Wie helemaal up to date voor de dag wil komen, beziet het leven door één van de trendy brillen uit de modelij nen van bijvoorbeeld Enrico Coveri, Joop! of Jill Sander. Ook brillen uit de ze collecties zullen maandag 14 sep tember hun opwachting maken. Ook Ria van Eijden kan bogen op een groot dantal jaren ervaring op haar vak gebied. Voor zij in 1965 samen met haar man Cor de zaak van diens ouders overnam, was zij actief als journaliste. Zij verzorgde in de jaren vijftig modere portages voor een dagblad. Die erva ring, samen met een opleiding als cou peuse en de nodige papieren voor het opzetten van een eigen modezaak vormden de basis voor het huidige suc ces van De Bedstee. Bedden Iemand die onbekend is met de Soes terbergse ondernemershistorie zal het zich ongetwijfeld afvragen: hoe komt een modehuis aan de naam De Bed stee? Eigenaresse Ria van Eijden lacht om de vraag. "De vaste klanten weten niet beter, maar de naam kan inderdaad vreemd overkomen. Voor De Bedstee zich op mode ging richten, was het een beddenspeciaalzaak, vandaar." Een klein onderdeel van de zaak aan de Ra- demakerstraat herinnert nog aan de oorsprong van het familiebedrijf Van Eijden. Naast de riante ruimte vol ac tuele mode, is een afdeling waar men te recht kan voor bedden en aanverwante artikelen voor een goede,nachtrust. De ouders van Cor van Eijden begon nen in de twintiger jaren een bescheiden manufacturenwinkel, die zij later uit breidden met een zaak gespecialiseerd in woninginrichting: De Bedstee. De eerste jaren van hun ondernemer schap zetten de Van Eijdens de zaak voort zoals hij al jaren had bestaan. "In 1972 ben ik begonnen met een collectie Israëlische kleding. Het was echt een metertje mode hoor, we begonnen heel klein. Het publiek reageerde echter zo enthousiast, dat het mode-assortiment al snel werd uitgebreid en, zoals je ziet, vandaag de dag de hoofdmoot van het bedrijf is." Het metertje mode uit 1972 is uitge groeid tot een modehuis van formaat met een vaste klantenkring die zich niet aan de gemeentegrenzen stoort. Ria dankt het succes van haar zaak aan de opzet. "Ik probeer mijn klanten iets ap arts te brengen. Je ziet bijvoorbeeld overal rode ruiten. Ik heb kleding in een prachtige gele ruit in de winkel hangen. Helemaal volgens de laatste mode, maar toch net even anders." De Bedstee richt zich op vrouwen en mannen die ervan houden zich in spor tieve, moderne maar vooral kwalitatief goede kleding te steken. Leeftijd speelt geen rol. "Ik krijg vrouwen van tachtig in de winkel en meiden van net in de twintig. Ik zelf vind het onzin dat je als vrouw op leeftijd bepaalde modellen of kleuren niet zou kunnen dragen. Als het je staat en je voelt je er goed in, kan alles." Kaarten voor de jubileummodeshow van De Bedstee en Brilcentrum kosten f. 12,50 en zijn bij de respectievelijke speciaalzaken verkrijgbaar. Het toe gangsbewijs is na de show geldig als kortingsbon. Ria van Eijden van het Soesterbergse modehuis De Bedstee en Margriet Nota van het Brilcentrum uit Soest vieren op 14 september het jubileum van hun sa menwerking met een grootse mode show:

Soester Courant | 1992 | | pagina 9