R.OUD Verhuur LOI J ezelligheid troef in Het Dorpshuis nieuws YSB wil huurverhoging tegengaan Luchtvaartmuseum pronkstuk rijker WIDË LOAD ^LióhOCK ISOESTERBERGI f nvob Start Open Monumentendag Bartiméus organiseert cursus voor blinde/slechtziende kinderen Kerkdiensten De huwelijksnacht? Loeh van walsem PAGINA 10 ina Wie vergelijkt de Soester Courant A/OENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 11 /eel belangstelling voor uiteenlopende activiteiten Wim van lloorn Volgende week veel vliegverkeer )oven Soesterberg ïVCO Soesterberg rijgt tien mille van NPL cadeau Bezoekers welkom in Soest en Soesterberg Bestrating bushalte in Soesterberg weer in goede staat Markt Soesterberg schuift wellicht een 'pietsie' op v o - co Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Ook voor ouders en leerkrachten Centrale verwarming Berichtgeving Soesterberg Medische dienst stichting r openbare Obibliotheek Bruidsreportages Start onderzoek naar aanleiding van uitspraak rechter Vliegboot uit jaren dertig arriveert vannacht per transport WA*'" zmeuiK Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Ypsilon praat over schizofrene zwervers a hoffstraat 46, lel. 19577 irdag 10 september: conventionele, vrijheidslieven- ivv (Isabelle Ruppert) die aan ior haar vader veroorzaakte to» irek aan innerlijke zekerheid er gaat aan de afhankelijkheid r man Malina (Mathieu Carriè- an haar minnaar (Can Togay). is gebaseerd op de gelijknami- m van de Oostenrijkse schrijf- eborg Bachmann (1926-1973\ t enige voltooide werk uit haar yclus 'Todesarten'. Daarin be- Bachmann manieren waarop n door mannen tot wanhoop en dood kunnen worden gedre- bezwerende taal beschrijft de lijke ik-figuur in 'Malina' haar ing. Aangetrokken en afgesto- r de twee mannen in haar leven ijd aanwezige echtgenoot Mali- lar minnaar Ivan, balanceert ze and van de afgrond. Voortdu- dreigd door herinneringen aan e man in haar leven, haar vader, s Artishock, donderdag lOsep- 20.30 uur. Toegang f 7,50; le- P/Pas-65 f 5,-. Reserveren k vanaf één uur voor aanvang. lub )ck start zaterdag haar deuren n nieuw seizoen. Het belooft een ar te worden: naast de maande- azzclub die van de vrijdag naar rdag is verplaatst, is er ook een antal losse jazzconcerten gep- ick is er klaar voor. Enkele we eden werden nieuwe geluidsbo- ïgeschaft die een beter en war- luid overdragen. Ook aan de in de ruimte werd gewerkt: een wart doek heeft de zaal enigszins ad waardoor het wat knusser ile gast is zaterdag de 45-jarige ind Povel. De Haarlemmer sa- t heeft er al een lange en indruk- ïde loopbaan opzitten. Op zeer ;e leeftijd speelde Povel in de andse studio's en vervolgens in n van bijvoorbeeld Kurt Edel- Peter Herzbolzheimer en Kenny Ondertussen speelde hij in vele 3-orkesten als het Metropolo- Rogier van Otterloo's Big Band vaste werkgever, het radio-or- ie Skymasters. Ook muziekfesti- n hem niet vreemd. Zo speelde ïigmaal op het North Sea Jazz 1. s ook al geruime tijd docent sa- aan het Rotterdams Conserva- puur op grond van ervaring, enige didactische scholing. Van antische gedachte die vaak rond ziek hangt, moet Povel niets Het is voor hem een vak waarin ;eeft en waarmee zijn studenten ood moeten verdienen. Povel's oor jazz komt voort uit zijn ide- d van muziek. Voor hem bete- t veel ruimte, veel eigen inbreng ral een eigen identiteit, izikant moet de saxofonist niet hebben van moderne technie- oderne saxofonisten spelen vaak die te maken heeft met ex- expressie. Povel houdt meer van »en sensatie. Datzelfde vindt hij ug bij zijn inspiratiebronnen, zo- irlie Parker, John Coltrane en ïllington. ind Povel zal zaterdag samen met kwartet Perron 5b. Samen zij voor een bijzondere avond ig: 21.30 uur. Entree f 2,50. bmmige vertrekken van Hel orpshuis puilden zaterdagmid dag uit. De oorzaak was simpel: De open dag oefende een grote d^ntrekkingskracht op de mensen uit. Alle instellingen, organisaties en ver enigingen die gebruik maken van het gebouw aan het Dorpsplein konden hun activiteiten ventileren, demonstre ren en aan de man proberen te brengen. ihoffstraat 9A tel. 12075 BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW RENOVATIE ONDERHOUD HIet op de vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 32ste Fighter Squadron vliegt met straaljagers van het type F-15 op dinsdag 15 september en woensdag 16 september van 08.00 tot 20.00 uur. Gedurende deze dagen valt er, gezien iet oefenprogramma, veel vliegverkeer :e verwachten. Een piano op proef? Dat kan vanaf f 75,- per maand Kopen kan altijd - r" VAN TOL-SOEST pianohandel telefoon 02155-12968 nene informatie tember Open Monumentendag it: Museum Oud Soest; beklim men Oude Kerk f 2,50 per per rondleiding Kerkebuurt ten- :lling Paul Bos in Oude Kerk, aan. sterberg: Landgoed Eggermon- >osterkerk Centraal, tober: Concert in Julianakerk, nannenkoor 'Apollo' Duits nkoor, aanvang 14.00 uur, kaar- 'V. i met 13 september: Kasteel ;veld, Bloemkunst '92 in Koets- erinformatie: Groosland; Sleeping Beauty, P 10/9, Muziektheater, Am- i; Scapino Ballet, Rotterdam, rshows: Karin Bloemen; Paul de André van Duin; Toon Her- 'aul Haenen en vele anderen. In- rt u eens bij de WV welke mo lden er zijn voor een avondje uit. t: The Dubliners Ierse Volks- Jaap van Zweden, Opera Na- Rotterdam; Notekraker, Den Parelvissers, Den Haag; Young rt, Den Haag; Phantom of the in de WV-winkel: herfstuitgave van VW-Natio- igazine met: Theater-info; Pad- -n in Herfstbos; Boswachter- etc., f 5,95.; telefoonkaarten; njaarkaart; CJP-pas t/m 27 dsen om uw herfstvakantie te i; plattegronden; fiets- en wan- ten; VW-cadeaubonnen, adeau vanaf f 10,-, landelijk te n. ntoor is geopend van maandag jdag van 9.30 - 16.30 uur, tel. De Nationale Postcode Loterij heeft [besloten de Nederlandse Vereniging voor Cultuur en Ontwikkeling [NVCO) in Soesterberg te steunen met een financiële bijdrage. Dit ge beurt door middel van een schenking van 0.000,- Ge bijdrage wordt besteed aan de orga- ïisatie van de conferentie met als titel Ethische Spelregels bij Ontwikkelings- nterventies. De conferentie vindt jlaats op 10, 11 en 12 december en vordt gehouden in het conferentieoord Contakt der Kontinenten te Soester berg. Het doel van de conferentie is een liscussie op gang te brengen over ethi- ;che vragen bij ontwikkelingssamen werking. Aan de orde komen vragen als: Op basis waarvan wordt besloten een ontwikkelingsrelatie aan te gaan? Is er daadwerkelijk sprake van respect en wederkerigheid in een ontwikkelings relatie? Ook zal worden gekeken of het mogelijk is om ethische spelregels voor ontwikkelingssamenwerking op te stel en. De conferentie is bestemd voor ^interesseerden of direct betrokkenen ?ij ontwikkelingsactiviteiten uit Neder- and en Europa. De organisatie rekent op 80 tot 100 deelnemers. De Nationale Postcode Loterij is een nitiatief van de Stichting Nationale Postcode Loterij. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, No- vib/Gast aan tafel en de Vereniging Vluchtelingen Werk Nederland maken deel uit van de Stichting. Voor een tien tje dingt men mee naar de maandelijkse hoofdprijs van één ton (f 100.000,-), en vele andere prijzen. Tegelijkertijd steunt men projecten op het gebied van mens, natuur en milieu. Het was eigenlijk een Seizoensmarkt, zoals een week eerder op het Raadhuis plein, in het klein. De gezelligheid was troef in Het Dorps huis waar honderden belangstellenden informatie opdoken of alleen maar even hun neus om de hoek kwamen ste ken. Badminton, square dance, de bi- De belangstelling in Het Dorpshuis was groot, zowel bij jong als oud. Foto: Con Mönnich. bliotheek, de ouderenbond, de Vereni ging Soesterbergs Belang, het was te veel om op te noemen. De kleine ge meenschap bewees dat Soesterberg niet in slaap is gesukkeld. Soesterberg staat zaterdag cen traal tijdens de Open Monumen tendag. Op die dag kan een groot aantal monumenten worden be zocht en bezichtigd. Ook dit jaar doet Soest mee aan de landelijke manifestatie. De bestrating bij de bushalte bij de roomskatholieke kerk in Soesterberg is weer in goede staat teruggebracht. De bestrating was zodanig weggezakt, dat bij het in- en uitstappen problemen ontstonden voor met name oudere pas sagiers. Naar aanleiding van klachten ha'd de Vereniging Soesterbergs Belang de zaak aangekaart bij de gemeente. Het euvel is inmiddels verholpen. De gemeente gaat bekijken of de weekmarkt in Soesterberg kan worden opgeschoven in de richting van de Banningstraat. Daartoe treedt de ge meente in overleg met direct belang hebbenden. Het verzoek om de marktkramen te verplaatsen is afkomstig van de Vereni ging Soesterbergs Belang (VS). Als de markt wordt opgeschoven, zou een be tere verkeersafwikkeling bij garage Ekris ontstaan. Voor de verkeerscirculatie heeft een eventuele verschuiving geen gevolgen, maar de bereikbaarheid van restaurant De Tuin en het voormalige 't Zwaantje komt wel in het geding. Daarom wil de gemeente eerst met de vertegenwoordi gers van die horeca-zaken overleggen. Ook de kooplieden van de markt moe ten akkoord gaan. Volgens de gemeente was Van Ekris overigens niet op de hoogte van het ver zoek van de VSB. De gemeente stelt dat hij tot nu toe geen klachten heeft gehad, maar in de toekomst rekening houdt met mogelijke problemen. Het startsein voor de Open Monumen tendag wordt vrijdagavond gegeven in de Oude Kerk. Wethouder Jan Visser opent om 19.00 uur een tentoonstelling van Paul Christian Bos. De muzikale omlijsting wordt gevormd door muziek van de componist Hendrik Andriessen. Op zaterdag 12 september zijn de vol gende Soester monumenten toeganke lijk voor publiek: Museum Oud-Soest Steenhoffstraat, Petrus- en Pauluskerk Kerkplein, Oude kerk Torenstraat. In Soesterberg zijn opengesteld: Casino Kampweg, Carolus Borromeuskerk Rademakerstraat, beeldbepalende panden Rademakerstraat 2, 33 en 63/65, boederij Ouders Vrucht, Van de Griendtlaan 11, voormalige dok terswoning Banningstraat 3, monu mentale woningen Oude Tempellaan 3, 5, 16 en 18 en Slotklooster Cenakel Amersfoortsestraat. Het publiek is welkom tussen 10.00 en 17.00 uur. Van 11.00 tot 12.00 uur concerteert muziekvereniging Odeon bij het Casino aan de Kampweg, in de Carolus Borromeuskerk wordt regel matig orgelmuziek ten gehore gebracht. De Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland stelt oudere bezoekers in de gelegenheid de route per koets af te leg gen. Bij elk monument in Soesterberg kan naar willekeur worden in- en/of uitgestapt. D CO i I Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Voor het vijfde achtereenvolgende jaar presenteert het cursuscentrum Bartiméus in Zeist een vernieuwd cur susprogramma voor blinde en slecht ziende kinderen en iedereen, die hier mee te maken heeft (ouders, broers en zusters, leerkrachten, hulpverleners etc.). In de afgelopen jaren is gebleken, dat een cursus bij uitstek een begeleidings- vorm is, waarbij de deelnemers in een groep kunnen leren van eikaars erva ringen en ideeën, en herkenning bij el kaar kunnen vinden. Bovendien kun nen medewerkers van het Centrum en leerkrachten van de scholen groepsge wijs deskundigheid verdragen en trai ning van vaardigheden verzorgen. Er is dan ook sprake van een groeiende be langstelling voor de activiteiten van het Cursuscentrum. Vorig cursusjaar na men zo'n 900 personen deel aan een cursus. De komende jaren zal worden gestreefd naar zo groot mogelijke samenhang van het cursuspakket met de totale zorg in het onderwijs. Het cursuspakket is af gestemd op de verschillende leeftijds groepen en houdt rekening met de di versiteit aan vragen van blinde en slechtziende kinderen en hun ouders en andere betrokkenen. Zo worden er voor ouders van kinderen van 0 tot 4 jaar ouderdagen en een ge zinsweekend georganiseerd en zijn er speciale cursussen voor ouders van meervoudig gehandicapte kinderen. Voor de ouders van Turkse en Marok kaanse kinderen worden contactdagen georganiseerd, waarbij een tolk aanwe zig zal zijn. Mijlpaalcursussen Nieuw dit jaar zijn de mijlpaalcursussen voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar, die samen met hun ouders en soms met hun broertjes, zusjes en vriendjes een twee- of driedaags cursusprogramma kunnen volgen. Voor de jongeren die aan het voortgezet onderwijs deelne men zijn er sport- en spel weekends en vormingsweekends. Leraren die een visueel gehandicapt kind in de klas hebben kunnen zich in schrijven voor een cursus van één of meer dagen. Het cursuscentrum organiseert niet al leen cursussen, maar houdt contact met en luistert naar de behoefte van de groep mensen waarom het gaat. Meer informatie over het nieuwe cur suspakket wordt gegeven door de heer H. van de Beid, hoofd van het cursus centrum Bartiméus te Zeist, telefoon 03404-82308. De gratis cursusbrochu re kunt u opvragen bij het secretariaat van het Cursuscentrum, telefoon 03404-82324. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 "Soesterbergse" kopij voor de Soes ter Courant kan - uiterlijk op zondag - worden ingeleverd bij Dory Elie, Morane 13 in Soester berg, tel. 52391. Het materiaal kan ook - uiterlijk op maandag - rechtstreeks worden ge zonden aan redaktie: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of postbus 57, 3760 AB Soest), tel. 02155-14152, Fax 02155-24904. Zondag 13 september 1992 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. B.M. Meindert Sterrenberg, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn, H.A. Zaterdag 12 september en zondag 13 september 1992 HUISARTS Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt, Dolderseweg 57a, Den Dolder, tel. 030-293100 TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: Van de Poll, tel. 03404-59489 KRUISWERK Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel. (03463)51540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag 13.00-14.00 uur. Uitlenen van verpleegartikelen en informatie: elke werkdag 13.00-14.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest-Baarn-Eemnes, Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. (03463) 52606. Spreekuren: Gezinsverzorging en bejaardenhulp: elke dinsdag en woensdag 9.30-10.30 uur. Maatschappelijk werk: elke woensdag 9.30-10.30 uur. Alb. Cuyplaan 202, tel. 15210 Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 4.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens geo pend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur.. De leeszaal volwassenenafdeling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00 -12.30 uur. In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17-00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 10.00 - 12.30 uur 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag 14.00 - 17.00 en 18.30 - 20.30 uur dinsdag 10.00 - 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.30 - 20.30 uur Kunstuitleen Soest (gevestigd in bibliotheek Overhees) maandag 18.30 - 20.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur 18.30 - 20.30 uur REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Privé (uitsluitend redaktie): A. C. Post Speenkruidstraat 5 Telefoon 21297 J. van Beek Soesterbergsestraat 172 Telefoon 18228 Die fotograferen we niet, maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage! en fotografie Telefoon: 02155-18071 De Vereniging Soesterbergs Be lang (VSB) onderzoekt voor haar leden de mogelijkheid om vanwe ge geluidoverlast van de Vliegbasis Soesterberg in beroep te gaan te gen huurverhoging. Aanleiding is de uitspraak in juli van kanton rechter mr. M.C. Kuipers in En schede, die een bewoner van een huurwoning in Hengelo in het ge lijk stelde in een beroep tegen huurverhoging. De motivatie van de rechter was "dat er door geluidoverlast van de Vliegbasis Twenthe sprake is van een ernstige ma te van aantasting van het woongenot." De rechter oordeelde dat puntenaftrek op zijn plaats is en dat van huurverho ging daarom geen sprake kan zijn. Deze uitspraak is opmerkelijk te noemen, im mers is het in Nederland nog nooit ge beurd dat geluidoverlast reden voor een rechter was om huurverhoging tegen te houden. De VSB heeft hier onmiddel lijk op ingehaakt en wil voor haar leden onderzoeken in hoeverre zij kans ma ken op handhaving van de huidige huurprijzen. De VSB is momenteel be zig met de verzameling van de nodige informatie. Juridische ondersteuning moet het slagen van de actie bevorde ren. Het is niet de bedoeling van de VSB om te bewerkstelligen dat huur ders enthousiast op eigen houtje van al les gaan proberen. Men moet precies weten hoe je zo'n zaak aan moet pakken, want een uit spraak van de kantonrechter is bin dend; daarna valt er niets meer aan te tornen. Om te voorkomen dat huurders indivi dueel aan de bel trekken en in hun en thousiasme wellicht verkeerde wegen gaan bewandelen, hegft de VSB de taak óp zich genomen het pad te effenen. Zo'n actie vraagt om een zorgvuldige aanpak. Het is wel de bedoeling dat huurders individueel in beroep gaan te gen de huurverhoging, maar voor het zover is wil de VSB dat zij goed voorbe reid zijn om de kans van slagen zo hoog mogelijk te houden. Wij als VSB willen de huurders daarbij begeleiden. Het gaat niet alleen om huurders in Soester berg en Soest, ook in Huis ter Heide, Den Dolder, een deel van Zeist, Amersfoort, De Bilt en Bilthoven kun nen huurders in beroep gaan. ook in die plaatsen is sprake van geluidoverlast van de Vliegbasis Soesterberg," aldus bestuurslid Pieter Taai. Bewijzen "De VSB is er zich van bewust dat de rechter zich hier uiteraard niet aan de uitspraak van de rechter in Enschede heeft te houden. Maar de rechter kan er natuurlijk niet omheen. De bouwver eniging Ons Belang in Hengelo - de te genpartij van de huurder - slaagde er volgens de kantonrechter niet in vol doende bewijzen op tafel te leggen die een huurverhoging konden rechtvaar digen. Dat is juist opmerkelijk. Er gingen zelfs brieven naar onder andere staatssecre taris Van Voorts tot Voorts (defensie). Die verklaarde dat het woongenot zo wel binnen als buiten, goed was. De ge luidzonering voor de betreffende om geving werd goedgekeurd. Daaraan ging de rechter voorbij. Hij vond het be wijs onvoldoende en wilde meer weten. Ook is opmerkelijk dat de rechter is af geweken van het aantal kosteneenhe den (vastgestelde normen voor geluid overlast) dat normaliter bij de vaststel ling van de huurprijs wordt gehanteerd. Normaal gesproken moet een huurder boven veertig kosteneenheden wonen, wil hij voor puntenaftrek in aanmerking komen. De huurder in Hengelo zat be neden dertig kosteneenheden. Rond Soesterberg wonen veel huurders even eens beneden dertig eenheden; die ko men in principe in aanmerking om geen huurverhoging te hoeven betalen." De uitspraak van de Enschedese kan tonrechter heeft volgens die VSB ook bij andere belangenverenigingen veel stof doen opwaaien. Taai: "Dat is niet zo verwonderlijk. Zo'n uitspraak is bijna niet te geloven, vooral als je weet wat de rechter er alle maal bij heeft gehaald. Zo is opvallend de zinsnede in de motivatie van de kan tonrechter over de extra risico's die be woners rond een vliegbasis lopen en waardoor huurverhoging volgens hem niet op zijn plaats is. De kans is geens zins denkbeeldig dat in een stedelijk complex als Hengelo een vliegtuig neerstort, hetgeen een gevoel van onze kerheid met zich meebrengt. Deze on zekerheid is niet denkbeeldig, gezien de concentratie van vliegtuigen op ene klein gebied, aldus de kantonrechter tij dens zijn uiteenzetting." De rechter wees erop dat er geen ge wenning* aan vliegtuiglawaai bestaat een mening die wij als VSB delen. Im mers het ontbreken van eenvormig ge luid, de onvoorspelbaarheid van het vliegtuiglawaai; het volume er van en de aanblik van laag overkomende vlieg tuigen, veroorzaken een gevoel van on zekerheid en brengen zodanige met zich mee dat de aftrek van punten voor woongenot is gerechtvaardigd. Volgens de VSB speelt voor de bewo ners rond de Vliegbasis Soesterberg nog en factor mee om de huurverhoging tegen te gaan: "de Rijksweg A28. Ve len hebben last van het geluid." Tel daarbij de oefening op de Leusderheide op, dan kom je tot een fikse aantasting van het woongenot." Ook voor bezitters van een eigen huis kan de uitspraak van de Enschedese kantonrechter gevolgen hebben. De VSB overweegt om behalve voor huur ders, ook voor woningbezitters een on derzoek in te stellen. Zij hebben immers ook te maken met dezelfde geluidover last. Gedacht wordt aan een verminde ring van de onroerend goed-belasting. Het Militaire Luchtvaart Museum wordt vannacht een pronkstuk rij ker. De drie motorige vliegboot Dornier Do-24K arriveert van nacht rond twee uur bij het mu seum op het Kamp van Zeist aan de Kampweg in Soesterberg. Het toestel, dat eind jaren dertig werd ontworpen, wordt met vier vlieg tuig-opleggercombinaties vanuit Valkenburg vervoerd. Het museumstuk heeft een lengte van 27 meter, is 22 meter breed en zes meter hoog. Bezoekers van het museum kun nen er getuige van zijn hoe het toestel wordt gemonteerd. Hét transport dat vannacht op pad gaat, bestaat uit vier combinaties van elk 24 meter lang. De opleggers worden gela den met de romp, de drie motoren, de hoofdvleugel en het stabilo en het kiel- vlak. Het transport wordt begeleid door personeel van de Koninklijke Mare chaussee, de Bergingsdienst en de Mo tortransportgroep van de Koninklijke Luchtmacht. Voor de verdediging van de Indische Archipel maakte de Marineluchtvaart dienst gebruik van vliegboten. In 1934 ontstond de behoefte aan een moderner type. De toenmalige officier van de Ma rine Stoomvaart Dienst, Luitenant der tweede klasse C. Snaders, maakte een ontwerp aan de hand waarvan een nieu we vliegboot werd ontwikkeld. Na con currentie van onder andere Fokker werd uiteindelijk gekozen voor de Dor nier Do-24K. De Marineluchtvaart dienst nam achttien toestellen af. Zes tien toestellen gingen in de ongelijke strijd om Indië ten onder. Minister Minister Relus ter Beek van defensie opent op woensdag 30 september de expositie 'Varende Vliegtuigen, Vlie gende Vaartuigen'. Bij die gelegenheid zal hij de Dornier Do-24K officieel aan het publiek presenteren. Het Militaire Luchtvaart Museum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 16.30 uur, op zondag van 12.00 tot 16.30 uur. Voor inlichtingen of het boeken van rondleidingen, tel. 03463-53815 (zondag: 03463- 32790). Het transport bestaat uit vier opleg ger-combinaties. Psychotische en schizofrene zwervers vormen maandagavond 14 september het thema van de gespreksavond van de vereniging Ypsilon in Utrecht. Hans Slijpen, maatschappelijk werker van de gemeentepolitie Utrecht, spreekt daar over zijn ervaringen in het Hoog Catharijneteam. Op deze avond is ook het onlangs ver schenen. 'Witboek over de zorg voor mensen met schizofrenie' verkrijgbaar. In dit Witboek wordt onder meer de op vang van psychiatrische zwervers door De Veste, in Amsterdam, geprezen als een goed voorbeeld voor andere ste den. Ypsilon is de vereniging van ouders en andere familieleden van chronisch psy chotische en schizofrene mensen. De gespreksavonden van de regio Utrecht vinden plaats in het Willem Arntzhuis aan de Vrouwjuttenhof, elke tweede maandag van de maand om 19.30 uur. Welkom is ieder die mee wil praten over de problemen van familieleden van schizofrene of chronisch psychotische patiënten. Contactpersoon in de regio Utrecht is mevrouw Van den Berghe, telefoon 03461-1350.

Soester Courant | 1992 | | pagina 11