mm En dit zijn de knallers van deze week: 279 ""SS» 9 Gemeente wil schoolnorm verhogen Vervuiling onder kazerne valt mee Aqua Indoor gaat dit jaar niet dicht nsper Vrouw valt acht meter na start ballontocht Jasper Mode Hebt u zin in wat nieuws om u heen? herenmode Goldberg Magnums Hamlappen Griekse druiven Zalmdag 3 Actueel 5 Actueel Sport Soesterberg Op 't Hoogt De N/ijji Minimaal 160 leerlingen per openbare basisschool Advocaat helpt Soest in geschil met aannemer POD Gemeente bespaart 3,5 ton dank zij minder zware eisen provincie Perverse man laat meisjes van 14 en 12 schrikken Gemeente: 'Bezoekers ondervinden geen last van laatste gebreken Politie vangt wildstropers r# WILT GROTER W O N E RBO staat voor u paraat met de nieuwe najaarskollektie. Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. NJ Soesterbergsestraat 51 Soest TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT HET VLEESCENTRUM wit of chocolade pak a 3 stuks C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars visspecialiteiten WASIEL STEITNER @0(3 T T T Tc Tv 71e JAARGANG NO. 2 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 Het college van Soest wil de norm voor de openbare basisscholen in Soest verhogen tot 160 leerlingen. De rijksoverheid stelt een norm van 134 kinderen per school. Hoewel D66-wethouder Mieke Swinkels van on derwijs aanvankelijk ontkende dat Soest de norm wil verhogen, blijkt uit vertrouwelijke stukken dat dat wel het geval is: "Voor de instandhouding van een zelfstandige openbare basisschool moet het aantal leerlingen rond twintig procent boven de opheffingsnorm liggen", luidt één van de randvoorwaarden die het college bij de fusies van de openbare scholen wil hanteren. Volgens het college is het ongewenst dat scholen elk jaar in onzekerheid ver keren of ze boven de grens van 134 leer lingen zullen blijven. "Een tweede fusie over enkele jaren is in niemands be lang", aldus de gemeente. Dat scholen met minder dan 134 leer lingen moeten fuseren, daar is iedereen het over eens. Dat moet ook wel, omdat het rijk over vier jaar de geldkraan dichtdraait voor dergelijke scholen. De schoolbesturen hebben de mogelijk heid gekregen om in de komende jaren fusies voor te bereiden. Tot 1 augustus 1996 zullen fusies geen gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid. Daarna zullen, zo nodig, afvloeiingsregelingen worden getroffen. Als het aantal leer lingen blijft dalen, sluit Swinkels ontsla gen niet uit. Bevoegd Het bestuur van de openbare scholen wordt gevormd door het gemeentebe stuur. Het bestuur is formeel bevoegd de norm te verhogen en scholen met meer dan 134 leerlingen te laten fuse ren. "Zeker als het past binnen het tota le plaatje van het gemeentelijke open bare onderwijs. Ook in dit geval speelt de medezeggenschapsraad een belang rijke rol", zo valt te lezen in het verslag van een in maart gehouden vertrouwe lijke vergadering tussen de gemeente, schoolvertegenwoordigers en de (ge meenschappelijke) medezeggen schapsraden. De gemeente wil de schaalvergroting binnen het openbare basisonderwijs in één keer realiseren en niet over één of meerjaren opnieuw in fusie-onderhan delingen verzeild raken. De Wethouder de Haanschool in Soesterberg zal in ie der geval (voorlopig) buiten schot blij ven. De reden daarvan is dat het rijk nog geen duidelijkheid schept over eventuele fusies tussen scholen van ver schillende gemeenten. De Wethouder de Haanschool is de enige openbare ba sisschool in Soesterberg. Een fusie met een school in Soest is ondenkbaar in verband met de afstand. Het college wil dat de schaalvergroting grotere en sterkere scholen oplevert. Dat zal de kwaliteit en de (financiële) mogelijkheden bevorderen, meent het college. In het voorjaar had het college tijdens vertrouwelijke gesprekken nog een fusie tussen De Schakel en de Prins Willem Alexanderschool (toen 166 leerlingen) voor ogen. Ook de Regen- tuuter en de Desmond Tutuschool zou den moeten samengaan. De OBS-Over- hees komt met ruim tweehonderd scho lieren niet in aanmerking voor een fu- Profileren De openbare basisscholen moeten zich, oordeelt het college, sterk profileren. De Desmond Tutuschool springt eruit op het gebied van onderwijs voor bui tenlandse kinderen, De Schakel zou met De Regentuuter voor Jenaplan moeten kiezen, iets wat De Regentuu ter al had gedaan. De Prins Willem Ale xanderschool zou het van de 'degelijk heid' moeten hebben. (Zie ook pagina 3). Een 25-jarige vrouw uit Soest heeft maandagavond een val van acht meter overleefd. Ze viel nadat ze aan de mand van een luchtballon had gehangen. Volgens een woordvoerster van ballonvaarder Rob Wiegers mankeert de vrouw, die crewlid is, niets. Vanaf het speelveld de Engh moest maandag een luchtballon opstijgen. Op het moment dat de piloot en de passagiers reeds aan boord waren, steeg de luchtballon op in de richting van een bomenrij. Het Soester crew lid probeerde de ballon tegen te hou den door aan de mand te gaan han gen. Een zinloze actie, volgens de woordvoerster. "Ze is ervaren en weet dat zoiets geen enkele zin heeft. Zo'n mand is niet te houden. Boven dien was het niet nodig. De ballon kon gewoon over de bomen varen." De Soestse bleef de mand vasthou den, totdat ze op een hoogte van ze- Ven tot acht meter de bomen dreigde te raken. Toen liet ze los. Via de kruin van de bomen viel ze op de grond. Ze werd later per ambulance naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd, waar ze ter observatie op de afdeling intensive-care werd op genomen. Volgens de woordvoer ster van Rob Wiegers heeft de vrouw alleen schrammen opgelopen. De mand was niet verankerd, maar dat hoeft niet, aldus de woordvoer ster. Volgens haar is verder niets bij zonders gebeurd. De Dienst Lucht vaart van de rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. De politie heeft gemeld dat ook een andere aanwezige even aan de mand heeft gehangen. Die liet echter snel los. Na het ongeval heeft de piloot de lucht ballon zo snel mogelijk aan de grond gezet. Ans Mann: "Onze school doet het gewoon goed". Wachttijd voor fietsers wordt korter. Gemeentedag: zaterdag 19 september. Soesters krijgen nieuwe Rampwijzer. Jongerenkoor Soest geeft prijs voor tip pianist. Soest laat derde klasse C sidderen. SEC niet geïmponeerd door 't Gooi. Van Leyenhorst zesde op NK Kwart triathlon. Henny Pot viert rentree met zege op 10 kilometer Luchtvaartmuseum pronk stuk rijker. VSB wil huurverhoging tegengaan. Nieuwe klachtenbehande ling gemeente. De gemeente Soest en Project Ont wikkeling Drachten (POD) zijn er nog steeds niet uit op wiens rekening de condensatieproblemen in de bui tengevel van Aqua Indoor moet worden verholpen. De noodzakelijke werkzaamheden kosten enkele tonnen, zo laat Eddy de Ruyter van de gemeente weten. Soest heeft een advocaat in de arm genomen, die de gemeente moet bij staan in de afwikkeling van de juridi sche procedure. De totale kosten van het sport- en re creatiecentrum bedragen 17 miljoen gulden. De gemeente heeft één mil joen gulden in de knip gehouden. Dat bedrag wordt niet eerder over gemaakt op de rekening van POD voordat alle gebreken afdoende zijn verholpen. Eind oktober is een uit spraak te verwachten van de Raad van Arbitrage. De gemeente spaart 350.000 gul den uit, omdat de grond van het brandweerterrein minder veront reinigd is dan aanvankelijk was verwacht. De vervuilde grond hoeft niet te worden afgegraven en niet overal hoeft vloeistofdichte bestrating te worden aangelegd. De verontreiniging met onder andere minerale oliën concentreert zich onder de stallingsruimten. Onder de brand- weerkazeren zou geen sprake van ver vuiling zijn. Omdat de vervuiling zich beperkt tot de bovenste tientallen centi meters, vindt de gemeente afgraven en wegvoeren niet noodzakelijk. In plaats daarvan zal de vervuilde grond worden geïsoleerd. Dat gebeurt met behulp van een speciale laag folie. De garage van de brandweer krijgt een vloeistofdichte bestrating, terwijl in de stallingsruimte lekbakken afdoende zullen werken. De kosten van die ope ratie bedragen 149.000 gulden. Aan vankelijk had de gemeente 500.000 gulden opzij gezet om de vervuiling bij de brandweer te verhelpen en voortaan te voorkomen. Dat krediet werd op het laatste moment ingetrokken, nadat de provincie had gemeld dat de mate van vervuiling meeviel. Alleen Gemeentebelangen Groen Soest is het niet eens met deze werkwij ze en vindt dat de grond moet worden afgegraven en weggevoerd. Gerard van den Deijssel in de commissie milieu van donderdagavond: "De gemeente legt bedrijven allerlei verplichtingen op, maar probeert zelf voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten." Leidje To massen van Progressief Soest geeft haar goedkeuring pas, zodra ze weet hoeveel het zou kosten om de grond te laten weghalen. Als dat minder is dan vijf ton, zal ze wellicht toch kiezen voor afgra ven. Maar het CDA zei namens de meerderheid ervan overtuigd te zijn dat er geen risico's verbonden zijn aan het isoleren van de grond. Bovendien von den de overige fracties de financiële meevaller best wel aardig. En wethouder Mieke Swinkels: "Zo ver we weten, is de isolatie veilig. Daar wor den ze steeds knapper in." Dat stelde Van den Deijssel niet gerust: "Vroeger waren ze ook knap en toen maakten ze DDT. Dat is nu verboden." Gemeentebelangen stelde dat de grond beter nu kan worden weggehaald. Als je dat later moet doet, kost het nog meer, luidde de visie vari de fractie. Als de gemeente het terrein wil verko pen (laten we zeggen omdat een nieuwe locatie voor de brandweerkazerne fi nancieel haalbaar is geworden), zal dë grond eerst moeten worden gesaneerd. De politie is op zoek naar een man die zich vrijdagavond schuldig heeft ge maakt aan schennis der eerbaarheid. Twee geschrokken meisjes, van veer tien en twaalf jaar, hebben daarvan aan gifte gedaan bij de politie. De man reed in een zwarte auto. Om ongeveer kwart voor acht ging hij vrij dagavond naast de fietsende meisjes rij den. Zij ontdekten dat hij geen broek droeg, en overigens evenmin een rok. In een zijstraat gaf de man nog eens blijk van zijn perverse Drie wildstropers uit Hilversum zijn vorige week in de val gelopen. De politie rekende twee mannen van 37 en één van 27 jaar in. Het drietal werd gevangen, terwijl ze op illegale jacht waren op konijnen. Ze plaatsten netten bij de in- en uit gangen van holen en lieten een fret in het hol los. De stropers werden gevangen in het bos tussen de Soesterbergsestraat en de Schapendrif. De politie nam twaalf netten, drie dode konijnen en één levende fret in beslag. Het zwembad van Aqua Indoor zal dit jaar niet tijdelijk worden geslo ten in verband met werkzaamhe den. Dat is nadrukkelijk gesteld door Eddy de Ruyter, projectlei der bij de gemeente en in die hoe danigheid betrokken bij de bouw en oplevering van het sport- en re creatiecentrum aan de Dalweg. De ambtenaar verwijst daarmee alle ge ruchten, als zou het zwembad in okto ber één of twee weken dichtgaan, naar het rijk der fabelen. Wie de verhalen de wereld heeft ingeholpen, is hem vol strekt onduidelijk. Directeur Anja van Raam van Aqua Indoor heeft desge vraagd gezegd officieel van niets te we ten. "De gemeente is eigenaar van het pand en zal, uiteraard in overleg met ons, beslissen of tot sluiting wordt over gegaan." De kans blijft wel bestaan dat het zwem bad volgend jaar of in 1994 enige tijd wordt gesloten. "Maar", zegt De Ruy ter, "dat is niets bijzonders. Dat gebeurt bij .alle zwembaden. Eén keer in de twee, drie jaar moet alles worden geïn specteerd en dan moeten de bassins leeg. Na die inspectie en eventuele re paraties of onderhoudswerkzaamhe den worden devbaden weer gevuld." Om juiste beslissingen te kun nen nemen moet u veel denk- en rekenwerk verrichten. De RBO hypotheekadviesgroep is hierin gespecialiseerd. RBO helpt u kosteloos de juiste beslissing te nemen. U kunt ons vrijblijvend op de proef stellen door nu te bellen. ffcurigevMtrf Aiikiii Onroerena.gtxómmn. 1Ï02155 - 26093 MODE ZUID PROMENADE 12 MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. Bij Adama wordt u op uw wenken bediend. Volgens De Ruyter zijn de meeste ge breken inmiddels verholpen. De con densatie in de buitengevel vormt nog een probleem en de kozijnen zijn afge keurd. Voor de rest is er, aldus De Ruy ter geen reden meer tot klagen. "Ik wil benadrukken dat als de bezoekersaan tallen tegenvallen, dat niets te maken heeft met gebreken. Als Aqua Indoor zegt van wel, is dat niet waar. De men sen die komen zwemmen, kunnen on mogelijk hinder ondervinden van de gebreken." "De waterkwaliteit is optimaal. Dat wordt iedere maand gecontroleerd door een onafhankelijk laboratorium. Het is niet één keer gebleken dat de kwaliteit van het water niet optimaal was. Beter water is er in de provincie niet te vinden. Een opstartend bedrijf als Aqua Indoor dient de kennis te be zitten om de installaties op een adequa te wijze te bedienen. Hiervoor is veel technische kennis en vooral tijd nodig. Dat er klachten zijn over de watertem peratuur hangt nauw samen met de be diening ervan." De Ruyter beaamt dat de wildwater- kreek beter zou kunnen functioneren. "De turbulentie aan het oppervlak van het water kan beter, maar alleen daar voor gaan we het bad niet laten leeglo pen. Ik kan me niet voorstellen dat de mensen alleen daarom wegblijven." Slijtage Over de gebreken zegt hij: "Het is een complex gebouw met geavanceerde ap- Het zwembad van Aqua Indoor zal dit jaar zeker niet sluiten. Foto: Herman van Dam. paratuur. Het wordt intensief gebruikt en is dus aan slijtage onderhevig. Daar naast heb je het badwater met chemica liën en schoonmaakmiddelen die de te gelwanden kunnen gaan aantasten. Verder heb je hoge temperaturen, waardoor je meer warmte en vocht krijgt. Zo'n zwembad behoeft natuur lijk meer onderhoud dan een kantoor gebouw. Je kan ook niet verwachten dat zo'n gebouw in één keer klaar is. De kinderziektes zijn zwaarder dan bij een kantoorgebouw of een woning." Aan tijdelijke sluiting zal het bad de ko- mende jaren niet ontkomen. De Ruyter zegt dat volgend jaar of hooguit in 1994 de bassins zullen worden geleegd om een inspectie te kunnen uitvoeren. Een en ander is tevens gerelateerd aan de garantietijd. Zo heeft de gemeente bij hoofdaannemer Project Ontwikkeling Drachten (POD) een garantie van één jaar bedongen voor de technische in stallatie. Op het tegelwerk in de bassins zit vijfjaar garantie. Het is volgens De Ruyter dus niet meer dan logisch dat het tegelwerk voor die tijd wordt gecon troleerd, zodat POD aansprakelijk kan worden gesteld voor eventuele gebre ken. "Maar een controle na één jaar, daar heb je niets aan. Tenzij bijvoor beeld de tegels in de bassins los gaan zit ten, waardoor de zwemmers verwon dingen kunnen oplopen. Dan moet je direct ingrijpen." Engels, Duits, Frans, Spaans. Portugees, Italiaans, Zweeds. Nederlands Intensieve individuele kursussen op elk niveau. JOH. WAGENAARSTRAAT 12A. TEL. 033 - 72 90 97 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPPEN iOOQ per kg Ic.. HAMLAPPEN per kg 10.50 ROLLADE (populair) per kg 79° Altijd kwaliteit en betaalbaar. ckxx) Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 021B5-16251 Donderdag verse- en gerookte zalm, extra voordelig. van weedestraat 149 3761 cd soest tel.02155- 1 52 88 ~A ~P IJ ~A ~N ~G E N 'E ~G Telefoon: 02155- 19600 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156

Soester Courant | 1992 | | pagina 1