Nieuwe klachtenbehandeling: Gemeente werkt aan goede relatie met burger Het wordt pas echt een ramp als je niet weet wat je moet doen 249.- En als zo'n gifwolk nou eens bij öns komt aandrijven? Rondje Raadhuis Ffiezetapparaat aat 215, 776 Klachtenvoorzitter mr, G. B. Spruit: "Eerst intern oplossing zoeken" Uitbreiding dienstverlening: Burgerzaken is ook tussen de middag open Agenda Landelijke voorlichtingscampagne over Rampenbestrijding Feestelijke oplevering restauratie toren van de Oude Kerk Opleiding Tentoonstelling Vlinderstichting Gemeentebegroting 1993 ter inzage PAGINA 28 3INATIE 3. /anaf 1360, /anaf 1115, /anaf 985, yanaf 730 *1 OOGT Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 ireeren i vanaf 2255,- i vanaf 1745,- I vanaf 1495,- .uteuils Tl, uils; de ron vermogen den. 39*: !afe Rondo 10 kops ÏT^~^__^draaibare arm. /TT: 59T- Elk bedrijf dat zichzelf respecteert, heeft een klachtenregeling. Het is dus min of meer logisch dat ook de overheid, in dit geval de gemeente, zo'n regeling heeft. Dat is een positief punt, een bewijs van kracht: als ie mand vindt dat er iets mis is, gaan we er niet al bij voorbaat van uit dat het niét zo is. Twintig jaar geleden was het misschien nog zo dat, als een amb tenaar zei: "Zo is het", dan was het ook zo. Dat was vroeger. De laatste jaren is de burger mondiger geworden en verwacht hij dat de overheid hem ook behoorlijk behandelt". Dit zegt mr. G. B. Spruit, die (als onafhankelijk deskundig "buiten staander") door de gemeenteraad is benoemd tot klachtenvoorzitter. Deze maand is de "Verordening klachtenbehandeling" in werking getreden in het streven van het ge meentebestuur naar een nog betere relatie met de burger. Op grond van deze verordening kunnen burgers een klacht indienen over het gedrag (een handelen of nalaten) van de gemeente of haar bestuurders of ambtelijke medewerkers. Overi gens zal de klachtenvoorzitter niet direct al worden ingeschakeld. Als de klacht gericht is tegen bestuur ders van de gemeente, tracht de burgemeester de klacht van de bur ger tot een oplossing te brengen. Betreft de klacht het ambtelijk ap paraat, dan moet het ambtelijk ma nagement trachten de klacht af te doen. Indien de burgemeester of het management de klacht niet tijdig (binnen zes weken) of niet tot ge noegen van de burger afdoen, kan de klager zich tot de klachtenvoor zitter wenden. Een burger die een klacht heeft, moet deze overigens wel schriftelijk bij de klachtenvoorzitter indienen. De brief wordt dus in handen ge steld van de burgemeester als het gaat over een gedraging van een be stuursorgaan dan wel een lid daar van, of in handen van de klachten coördinator als het gaat over een ge draging van een ambtenaar. Lukt het niet binnen zes weken de klacht af te doen, dan wordt dit aan de kla ger medegedeeld en .kan hij de klachtenvoorzitter verzoeken de behandeling over te nemen. De klachtenvoorzitter is niet ver plicht de klacht verder in behande ling te nemen, bijvoorbeeld als deze te laat is ingediend, kennelijk onge grond is of het belang van de klager of het gewicht van de gedraging kennelijk onvoldoende. De heer Spruit, die al jaren voorzitter is van de commissie voor de beroepschrif ten in Soest, verwacht dat de keren dat hij om laatstgenoemde reden een klacht terzijde zal leggen op de vingers van één hand te tellen zullen zijn: "Als een burger klaagt, dan zit er wat. Wat een kleinigheid lijkt, kan voor de persoon in kwestie juist een groot probleem zijn". Mr. Spruit verwacht dat de meeste klachten over personen ontstaan "omdat het niet heeft geklikt tussen mensen. Dat soort klachten is met een goed gesprek meestal wel op te lossen. Maar als het zo is, dat er re gelmatig klachten over iemand of een afdeling komen, omdat er ken nelijk ergens iets schort, dan moet vaak naar een structurelere oplos sing gezocht worden". Het is naar zijn mening van belang, dat in eerste instantie het gemeentelijk apparaat De gemeentelijke dienstverlening aan het publiek wordt uitgebreid door het langer openstellen van de afdeling Burgerzaken. Met ingang van 1 oktober is de afdeling van half negen tot half twee 's middags ge opend. Dit betekent een verlenging van de openingstijd tot nu toe met een uur. Deze extra dienstverlening door Burgerzaken is mede moge lijk geworden dankzij het treffen van organisatorische maatregelen op de afdeling. - Het gemeentehuis is voor het publiek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Bur gerzaken (tel. 93411), het Infor- matiecetltrum (tel. 93777), en de afdeling Huisvesting (tel. 93411) zijn daarnaast ook op de vrijdag se koopavond van 19.00 tot 20.00 uur open. De afdeling Huisvesting is telefo nisch (93893) alleen bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463-51412) is voor het pu bliek geopend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. - Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00, tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnum mers: -algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance) 06-11 - informatiecentrum 93777 - informatietelefoon 93665 - klachtentelefoon 93459 - meldpunt sociale veiligheid 19444 - infolijn groente1, fruit- en tuin afval (GFT) 93688 - ophalen grof vuil (bellen tussen 10.00 en 12.00 uur) 93666 - infolijn klein chemisch afval (KCA) 93688 meldpunt woonomgeving 25346 Begrotingsbehandeling Op maandag 14 september: commissie algemene bestuursza ken van 8.30 tot 11.15 uur; com missie ruimtelijke ordening van 11.15 tot 13.30 uur; commissie milieu van 14.30 tot 17.30 uur. Dinsdag 15 september: commis sie welzijn van 9.00 tot 13.00 uur: commissie financiën van 14.00 tot 17.00 uur. Commissievergaderingen: Donderdag 24 september, com missie financiën om 19.30 uur. Maandag 28 september, com missie algemene bestuurszaken om 19.30 uur. Dinsdag 29 september, commis sie ruifntelijke ordening om 19.30 uur. Woensdag 30 september, com missie welzijn om 19.30 uur. Donderdag 1 oktober, commis sie milieu om 19.30 uur. zélf een oplossing zoekt al.s en een klacht wordt ingediend. Dat is ook het primaire doel van de verorde ning: dat het management zelf de eigen zaken afdoet. "Het moet niet zo zijn dat de gedachte is: er is een klachtenvoorzitter die de zaak wel zal oplossen. De betrokken afdelin gen worden er eerst zelf mee gecon fronteerd". De klachtenvoorzitter vindt het dus belangrijk dat eerst intern serieus naar een oplossing wordt gezocht met "als druk op de ketel de weten schap dat een klacht bij mij terecht komt als er niets gebeurt". "Ik hoop van harte dat dit niet vaak nodig is. In ieder geval weet de bur ger dat er serieus naar zijn klacht ge keken wordt. Ik denk dat dat in het verleden, terecht of onterecht, de burger wel eens de indruk had dat er niets eens naar hem geluisterd werd. Zelfs de schijn dat er wat dit betreft niets is veranderd, wil de gemeente wegnemen, en daarom is de veror dening er gekomen. De burger weet nu: er gebeurt iets als ik een klacht indien. Aan de andere kant zal ook de ambtenaar zich er meer van be wust zijn dat zijn gedrag tot een klacht kan leiden. Niet zelden is het apparaat, een afdeling of een amb tenaar zich niet bewust van een ma nier van handélen die eigenlijk niet goed is. Vaak is daarbij geen sprake van boos opzet, maar het gebeurt. Het kan geen kwaad als daar eens op gewezen wordt, zodat iets in po sitieve zin kan veranderen", aldus mr. Spruit. Er is wel degelijk verschil tussen zijn voorzitterschap van de commissie voor de beroepschriften en zijn functie als klachtenvoorzitter. "In de beroepschriftencommissie gaat het om juridisch juist handelen door de gemeente. In de nieuwe klach tenregeling kan het zelfs zo zijn, dat er sprake is geweest van een juri disch correcte beslissing, terwijl er toch sprake is geweest van niet fat soenlijk handelen, zelfs als de bur ger zijn recht heeft gekregen!" Door het inwerkingtreden van de klachtenverordening zal in Soest nog meer aandacht worden besteed aan de vraag of het handelen van de gemeente ook behoorlijk is! Als de sirene gaai... Ga direkl naar binnen, sluif deuren en ramen, 2et radio of f.v, aan. In het voorjaar 1993 begint een landelijke voorlichtingscampagne met als motto: "Als de sirene gaat. Het wordt pas echt een ramp als je niet weet wat je moet doen". Het doel ervan is het publiek te door dringen van het grote belang op de hoogte te zijn én te blijven van de inhoud van de straks huis-aan-huis te verspreiden nieuwe Rampen- wijzer. Weliswaar liet de gemeente in 1987 op alle adressen de ge meentelijke Rampenwijzer bezor gen met het verzoek deze in de me terkast te bewaren, maar vooral landelijke ontwikkelingen van de laatste tijd hebben ertoe geleid dat het rijk het noodzakelijk heeft ge vonden om via radio en televisie (Postbus 51) een nieuwe voorlich tingscampagne op te zetten. De ge meenten is gevraagd hierop aan te sluiten, bijvoorbeeld door het ac tualiseren van de Rampenwijzer. De ambtenaar rampenbestrijding op het gemeentehuis, J. Schuiten, vertelt dat de gemeenten die tot de regio Eemland behoren hebben be sloten de voorlichting gezamenlijk ter hand te nemen. In maart 1993 zal hiertoe schriftelijke informatie worden verstrekt in de vorm van een sticker en een informatiekaart, samen met een begeleidende brief. Voor bijvoorbeeld scholen, bejaar dentehuizen en bedrijven is geko zen voor een aparte benadering. Volgens Schuiten is het de bedoe ling een vervolg te geven aan deze campagne door onder meer voor lichting op scholen. "Dat is belang rijk om juist bij de jeugd het risico besef te vergroten", vindt hij. Ook risicobesef bij de ouderen is naar zijn mening niet wat het móet zijn. "Zulke dingen gebeuren hier niet", lijkt bij velen de gedachte. Een gevolg daarvan is de niet al te grote interesse voor de inhoud van de Rampenwijzer. Het is dan ook zeer de vraag of degenen die de ge meentelijke Rampenwijzer uit 1987 nog steeds in huis hebben, nog wel op de hoogte zijn van de inhoud er van. Een probleem is ook de wijze van Aan de vooravond van de Nationale Monumentendag is na een langdurige restauratieperiode de toren van de Oude Kerk feestelijk opgeleverd. Dat gebeurde in aanwezigheid van onder anderen wethouder Jan Visser van cultuurds. J. C. Greive en een aantal ambtenaren. Zij beklommen de toren, waar op de trans een aantal leden van het Groot Gaesbeeker Gilde letterlijk hoog van de toren blies, terwijl op de begane grond twee leden van het A mersfoortse klokkenluidersgilde de torenklokken lieten beieren. Namens de gemeente bood wethouder Visser aannemer Van den Brink als aandenken het boekje "Soest Monumentaal" aan. alarmering in geval van een ramp. Die gebeurt door middel van de si rene, waarvan er in Soest een tiental over de hele gemeente zodanig ver spreid is aangebracht, dat het geluid ervan op elke plaats in de gemeente hoorbaar is. "Maar weet iedereen wat het betekent als de sirene in werking is gesteld? Ik kan me voor stellen dat iemand die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt, er een andere betekenis aan geeft dan iemand die dat niet heeft. Nu is het een waarschuwingssignaal voor een (dreigende) calamiteit. Daarom is het van belang te weten wat je moet doen". In Soest is het mogelijk dat de ge meente door middel van een cala miteitenschakeling "inbreekt" op het kabelnet. Naast televisie heeft de gemeente ook radio (Radio Soest en Radio Utrecht) alsmede geluidwagens als middel om haar inwoners te voorzien van noodza kelijke informatie. Als buiten de ge bruikelijke testtijd (elke eerste maandag van de maand om 12.00 uur) de sirene gaat en er dus sprake is van alarm, betekent dit dat men direct (ergens) naar binnen moet gaan, ramen en deuren moet sluiten en de radio of televisie moet aanzet ten voor nadere informatie. De gemeenteraad van Soest stelde in 1989 het Rampenplan vast. Dit diende als basis voor de deelplan- nen en draaiboeken, waarin de de tails van het Rampenplan zijn uitge werkt. De volgende stappen betref fen de opleiding van en de oefenin gen voor de betrokken hulpverle ners. Soest bevindt zich voor het traject van de opleiding, maar ver zorgt deze niet alleen. Immers, een ramp beperkt zich in de meeste ge vallen niet tot de gemeente waarin hij plaatsvindt; vaak is er sprake van grensoverschrijdende gevolgen en dus ook maatregelen. Daarom wordt in Eemland-verband geko zen voor een regionale opzet van de opleiding en de oefeningen. De leiding van de organisatie berust bij de burgemeester, de operatione le leiding bij de regionale brand weercommandant, die zowel de pa rate- als de niet-parate diensten coördineert. Daarnaast functio neert de door de burgemeester aan te stellen commandant rampter rein. Zij hebben de medewerking van de brandweer, de politie, de GGD, gemeentelijke afdelingen, nutsbedrijven, het Rode Kruis en de EHBO. Al deze organisaties heb ben zelf ook (in de regio Eemland eensluidende) draaiboeken opge steld. De regionale brandweercomman dant die de operationele leiding heeft, coördineert de bestrijdings maatregelen; de eerste taak van de commandant rampterrein is het on der zijn supervisie bestrijden van de ramp. Op het rampterrein zorgen de hulpverleners van Rode Kruis en GGD voor de eerste hulp aan slachtoffers en het vervoer naar zie kenhuizen. Een nauwkeurige regi stratie van de slachtoffers en ge wonden, en trouwens ook van de geredden, is hierbij van groot be lang. De commandant houdt het beleidscentrum op de hoogte van de ontwikkelingen en stelt maatrege len voor. De beslissing hierover wordt genomen door de burge meester, mede op grond van aanbe velingen van adviseurs, die tezamen het beleidsteam vormen. Hiermee is slechts een deel van de werkzaamheden geschetst. Er komt véél meer kijken bij het bestrijden van een ramp. Soest is wat dat be treft, ook in Eemland-verband, bij de tijd! Vooruitlopend op de grote landelij ke voorlichtingscampagne en de voorlichting die plaatselijk wordt gegeven, zal op de Gemeentedag 1992 op zaterdag 19 september in het kader van de openbare veilig heid al aandacht geschonken wor den aan de nieuwe campagne. Op het Raadhuisplein bemant de afde ling Burgerzaken een stand waarin het publiek inzicht wordt gegeven in de opzet van de rampenbestrijding, Nog tot en met vrijdag houdt de Vlinderstichting in de hal van het gemeentehuis een tentoon stelling. Het onderwerp is de leefwij ze van de vlinder. Er is onder meer een kooi met levend materiaal te be zichtigen, zoals rupsen en vlinders. Verder zijn verschillende folders ver krijgbaar over het werk van de Vlin derstichting. De tentoonstelling is elke werkdag tussen half negen 's morgens en half vijf 's middags geopend. De gemeentebegroting 1993 is aan de gemeenteraad aangeboden. De stukken liggen tot en met 18 sep tember voor een ieder ter inzage bij het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Tegen betaling van de kosten zijn de stukken ook verkrijgbaar. Grand Café: was, met het oog op het verleden, Grand Boef niet leu ker geweest? Dat wordt straks "happen" op de Van Weedestraat en blazen op de Dalweg. Nat Gildefeest: Groot Gaas- BEEK. Zéker dit jaar waren de Gilde- broeders natter van buiten dan van binnen. Waren er ook zure bommen in de tent? 'f Zal wel een Gilde keukenmeid geweest zijn! Vier keer kraak aan de Industrie weg: recorder-record. Een politie-auto rijdt misschien wel fakir in een spijker. Gemeente gokt op minder gokau tomaten. Voetbalvereniging Soesterberg buiten spel. Zo'n Dalton-school, worden daar broederlijk bankrovers opgeleid? Gemeentebelangen Groen Soest: Military als stokpaardje. VerBanning weekmarkt. Swinkels: is dat een fusie tussen winkel en Sinkel? Gevonden: zwart-witte hond, kromme poten, teef, gest.; aange reden op kruising Hertenlaan in Den Dolder. Waren de poten vóór die aanrij ding nog recht? Gevonden: herenregenjas. Ergens een blote exhibitionist gezien? Geen vergunning voor Soester die een struisvogelfokkerij wil begin nen aan de Birkstraat. Geen wonder met de politiek die ze in Soest voeren. Hoe heet die ook alweer precies...? Tennisbaan op grond voor agrari sche doeleinden is verboden: "Hebt u ooit koeien zien tennis sen?" Agrariër: "Nee, maar u be handelt ons als vee. Dan moet dit ook maar kunnen!" Koningin Emma Huishoudkasteel. Wordt de nieuwe fietsenstalling naast station Soest-Zuid een soort Perron O voor autoverslaafden? Pekingzwaantje (Oriëntal Swan). Wist u dat de toren van de Oude Kerk (46 meter hoog) 182 treden telt? De beklimming kan maxi maal met 13 mensen tegelijk plaatsvinden. "Voor dikke men sen, ouden van dagen en kleine kinderen is de klim gevaarlijk", meldt de Amersfoortse Courant. Ga in Soest hard staan zingen on der de douche en u haalt de voor pagina van de Telegraaf! Voor paal zitten.

Soester Courant | 1992 | | pagina 29