Tot 1 oktober reacties mogelijk op plan voormalig politiebureau "Nu is het de kunst om de mensen aan 't krabben te houden!" p'. **-■. - v - Mi ;v Eerste en laatste bussen rijden minstens door tot Overhees j V' \'7>- ft' i" Linda Sibeijn Groenbeheer) en Irma van Helden (Reiniging) over hulp burgers bij onkruidbestrijding: In oudere wijken van Soest minder gekrabd dan in de nieuwere Inleveren oude rijbewijzen is nog mogelijk tot 1 oktober 1992 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 2 V (jebouwing terrein voormalig politieburo a/d van \tfeedestraat tte Soest -architektenburo geels-bokhorst-van ouwerkerk arnhem Tot 1 oktober is het nog mo gelijk schriftelijk te reageren op het bouwplan voor het terrein van het voormalig politiebureau aan de Van Weedestraat. Het bestaan de, monumentale pand zal daarin worden ingepast. In het gemeentelijk informatie centrum in de hal van het ge meentehuis kan men kennis nemen van de voorgenomen plannen. Architectenbureau Geels, Bokhorst en Van Ou werkerk uit Arnhem heeft in opdracht van Heijligers Pro- jekten uit Amersfoort plan nen gemaakt voor de ver bouwing van het voormalig politiebureau tot Grand Ca fé en voor de bebouwing van het terrein er omheen. Het Grand Café moet een ho recagelegenheid worden met allure. Een Grand Café is een gelegenheid voor bezoekers uit elke leeftijdsgroep. In Soest zal het geopend zijn vanaf negen uur 's ochtends. Zowel het zakelijk als het win kelend publiek kan er dan te recht voor een koffie-assorti- ment met gebak. Rond het middaguur kan men er de lunch gebruiken. In de na middag zal het Grand Café annex brasserie dienst gaan doen als ontmoetingsplaats voor elke publieksgroep. Te vens kan de zakenman of een ieder die iets te vieren heeft hier terecht om in een onge dwongen sfeer te eten, waar aan vooraf een borrel kan worden gedronken. 's Avonds kan men er tot mid dernacht in informele stijl uit gebreid dineren. Door de in terne ruimte te benutten en uit te breiden op de eerste verdie ping, zal dit gedeelte tevens kunnen fungeren voor het houden van vergaderingen en/of het ontplooien van an dere activiteiten. Bouw 28 woningen Het plan voor de bebouwing van het terrein bestaat uit 28 woningen. Het college van burgemeester en wethouders wil dat van minimaal zes woningen de koopprijs niet ho ger is dan 190.000 gulden. De reste rende 22 woningen moeten een stichtingskostenniveau hebben dat varieert van 225.000 tot maximaal 385.000 gulden. Behalve het voormalige politiebu reau wordt alles onderkelderd ten behoeve parkeren. Daarbij wordt gedacht aan minstens 1,1, parkeer plaats per woning. Verder komen er achter het gebouw ongeveer 70 ex tra parkeerplaatsen. De bomen in het gebied kunnen ge spaard blijven, met uitzondering van één boom (tussen het station en het bouwplan), aangezien de nieu we gevel er te dicht op geplaatst zou worden. Burgemeester en wethou ders willen het verwij deren van deze boom wel toestaan op voorwaarde dat ter compensatie in het plan twee nieuwe bomen van grote omvang zullen worden opgenomen. Nog niet inschrijven Geïnteresseerden in de woningen kunnen zich nog niet inschrijven. Bericht hierover kan men niet eer der dan eind januari 1993 verwach ten. Het totale bouwplan wordt eerst vanaf begin november ter visie gelegd. Wel kan men zich aan de hand van de tekeningen in het infor matiecentrum een beeld vormen van de te bouwen woningen. Het in formatiecentrum is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend, en bovendien op de wekelijkse (vrij- dag)koopavond tussen 19 en 20 Sinds twee jaar gebruikt de gemeente, met name de afdeling Groenbe heer, geen gif meer bij de onkruidbestrijding. Naar aanleiding hiervan zette de gemeente vorig jaar een grootscheepse voorlichtingscampagne op. De burgers werd gevraagd een handje te helpen bij de onkruidbestrij ding. Daartoe kregen ze een onkruidkrabber uitgereikt om die te gebrui ken bij het onkruidvrij houden van hun eigen stoep. De afdeling reiniging van de gemeente zelf zette onkruidborstelmachines in op andere plek ken, zoals de openbare weg, parkeersplaatsen en in de omgeving van flats. Linda Sibeijn van de afdeling Groenbeheer, gevraagd naar de resul taten: "Over het aandeel van de bevolking vorig jaar zijn we best tevre den; nu is het de kunst de mensen aan het krabben te houden!" Irma van Helder van de afdeling Reiniging over de ervaringen van haar afdeling: "We hebben vorig jaar alle straten geïnspecteerd. Daarbij bleek dat 75 procent van de stoepen schoon te noemen was. Die andere 25 procent heeft de gemeen te gedaan. Het is moeilijk om te beoordelen of iemand niet krabt omdat hij geen zin heeft of omdat hij het eenvoudigweg niet kan. Opval lend was bijvoorbeeld dat in de wat oudere wijken van Soest minder ge krabd was dan in de nieuwere wij ken. We hebben een enquête ge plaatst in "Op 't Hoogt"; die enquê te hebben we ook verspreid onder een aantal bloemen- en plantenza- ken. Hiermee wilden we onder meer te weten komen waarom in de ene wijk minder gekrabd wordt dan in de andere. Er zijn vooral positieve reacties op gekomen. Van de 345 ingevulde formulieren bleek 82 procent van de deelnemers de stoep schoon te hebben gehouden. Als oorzaken voor het niet schoon houden geeft de groep die niet krabt (62 mensen) aan dat ze geen tijd of zelfs geen on kruid heeft. Slechts 4 mensen heb ben het gebruik van gif opgegeven als reden waarom ze niet krabben. Alleen in Soest-Zuid wordt een te groot oppervlak 5 keer genoemd als voornaamste reden om niet te krab ben". Voorzichtig met cijfers Irma van Helden: "Uit deze resul taten zijn dus weinig aanknopings punten te halen over de groep die niet krabt. We denken dat degenen die niet gereageerd hebben ook de genen zijn die niet krabben. Wat de 82 procent betreft die gezegd heeft de stoep wél schoon te houden: ik vind datje voorzichtig moet zijn met die cijfers. Het zou natuurlijk heel mooi zijn als de respons een goede afspiegeling was van hetgeen er leeft bij de mensen. Maar via onze buitenmedewerkers komen er toch ook wel negatieve reacties binnen, zoals van oude mensen die hun ei gen stoepje wel netjes houden, maar zich ergeren aan de omgeving om dat die dat niet doet". Ook de afdeling Groenbeheer hoort wel eens wat. "Maar dan denk ik: juist mensen die niet tevreden zijn, weten vaak onze buitenmede werkers gemakkelijk te vinden om hun beklag te doen. Ook die groep is dus niet echt representatief', zegt Linda Sibeijn. Haar collega is het met haar eens: "Daarom houden we ons aan de voorzichtige kant. De gemeente is toch aansprakelijk/ verantwoordelijk wanneer plotse ling niemand meer zin heeft om te krabben en de boel daardoor uit de hand dreigt te lopen. Dat kan bij voorbeeld als goten verstopt raken, verkeersgevaarlijke situaties ont staan door weinig zicht, gladheid door bladeren op de weg die niet worden opgeruimd, loszittende te gels, enzovoorts". Linda Sibeijn: "Uit de enquête is gebleken dat een hele grote groep selectief is in het verwijderen van onkruid. Leuke plantjes laat men staan.. Men stoort zich er niet aan wanneer er een enkel plantje op de stoep of op paden in plantsoenen blijft staan. Iets meer storend (44 procent van de geénqueteerden) wordt onkruid rond lantaarnpalen, verkeersborden en dergelijke erva ren". Dat zijn dus plekken die door de ge meente moeten worden schoonge- houden, zegt Irma van Helden. Het zijn ook de moeilijkste plekken: met de machine kun je ze niet schoon houden, en om de medewerkers de hele dag op hun knieën te laten zit ten, is natuurlijk geen doen. Van te voren hebben we ons gerealiseerd dat met name de verharding zonder het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen een stuk groener zou worden. Niet overal is met ma chines een goed resultaat te beha len. Vorig jaar is vooral aandacht besteed aan het onkruidvrij houden van de stoep. Zolang die sprietjes niet geaccepteerd worden, zitten we dus met een probleem". Meer aandacht De afdeling Groenbeheer wil de komende jaren meer aandacht be steden aan natuurlijk groen binnen de bebouwde kom, vertelt Linda Si beijn. "Uit de ervaring van andere gemeenten is gebleken dat de ac ceptatie van onkruid, zowel in het openbaar groen als op de verhar ding, toeneemt wanneer het open baar groen er meer natuurlijk uit ziet. Dit jaar staat de voorlichting over het verschijnsel "onkruid" dan ook in het teken van meer natuurlijk groenbeheer". Toch zullen er mensen zijn die graag meer duidelijkheid willen over wat er op dit moment concreet gedaan wordt aan het onkruidprobleem. De afdeling Reiniging is verant woordelijk voor alle verharding die niet direct aan een particuliere wo ning grenst. Al die verharding moet worden schoongehouden. Volgens Irma van Helden "doen we in het groeiseizoen in principe elke maand de wegen, maar dat hangt wel af vah de situatie. De trottoirs worden zo'n twee keer per jaar aangepakt. We gaan daarbij uit van ervaringen van andere gemeenten. Maar soms, als iets visueel echt niet kan, gaan we afwijken van het gemiddelde". Het aantal klachten bij de afdeling Groenbeheer valt mee. Linda Si beijn: "Vorig jaar is er best wel eens gebeld, vooral in de zomer. Dit jaar heb ik er nog niet zoveel van ge merkt. Mensen reageren meestal al leen op het moment van grote ver anderingen; daarna wordt het min der". Ook bij de afdeling Reiniging valt het aantal klachten mee, zegt Irma van Helden. "Als er echt iets is, we ten de mensen ons zo langzamer hand wel te vinden via telefoon nummer 93688". Ze beaamt dat er best eens een ploegje vakantiewer kers ingezet kan worden om de erg ste problemen te voorkomen. Bij voorbeeld op plekken die door de afdeling zelf moeilijk bij te houden zijn. Maar de rest moet toch de ge meente zelf proberen bij te hou den". Linda Sibeijn vult aan: "Er lo pen al twee jongens rond. Vorig jaar hebben ze ook een handje geholpen bij de Oude Kerk. Sindsdien heb ben ze de smaak te pakken en lopen twee weken lang allerlei plekken langs die voor de machine moeilijk te bereiken zijn. Alleen de verkeers heuvels zullen ze overslaan, want dat vinden we te gevaarlijk". Of twee man niet een beetje weinig is? "We weten het niet", zegt Irma van Helden. "Als blijkt dat er meer geld nodig is -want daar draait het natuurlijk om- dan moeten burge meester en wethouders daarover beslissen. Vooralsnog loopt het vrij aardig. Ik heb niet het idee dat we de groenste gemeente zijn. Er zijn ook gemeenten die(helemaal niets doen. Geen gif gebruiken, maar ook niet borstelen". Onvoorspelbaar Om nu te zeggen dat in Soest alles onder controle is, gaat wat tever. Linda Sibeijn: "De natuur is nu een maal onvoorspelbaar. We weten bijvoorbeeld ook niet of de on- kruidgroei niet plotseling gaat toe nemen omdat er vorig jaar veel zaad is gevormd of omdat de bestrij dingsmiddelen zijn uitgewerkt". Toch moet de gemeente niet weer oyerstappen op gifgebruik. "Alleen een beetje meer begrip voor het feit dat alles echt niet zo keurig aan kant hoeft te zijn als sommige model tuintjes. En goed bedenken dat we al zoveel soorten uitgeroeid heb ben, dat we het niet meer kunnen maken gif te gebruiken. We moeten er juist voor zorgen dat er meer na tuur in in de stad komt, want van het buitengebied hoeven de planten het zo langzamerhand ook niet meer te hebben!". Tenslotte Irma van Helden nog even over de krabbers: "Ze zijn bij steeds meer tuincentra voor nog geen 5 gulden te koop. Aan de in formatiebalie in de hal van het ge meentehuis zijn ze dit jaar nog te krijgen voor inwoners die er niet èerder één hebben gehad of bij voorbeeld als de oude versleten is". Met ingang van 1 oktober 1992 is het niet langer mogelijk oude rijbe wijzen te vernieuwen. Het gaat om uitvoeringen op linnen, die te her kennen zijn aan de manier waarop de pasfoto is vastgemaakt: de foto is met twee ringetjes aan het rijbewijs gehecht. Als u nog zo'n rijbewijs heeft, dan mag u daar in Nederland al niet meer mee rijden, want zulke rijbewijzen zijn al niet meer geldig. Wanneer er op uw rijbewijs na "geldig tot:" een datum is ingevuld na 30 juni 1985, is het in principe nog wel mogelijk een nieuw rijbe wijs aan te vragen. Rijbewijzen die vóór 1 juli 1985 zijn verlopen, ko men niet meer voor vernieuwing in aanmerking. Wat moet doen? Ga zo snel mogelijk met uw oude rijbewijs en twee recente, identieke pasfoto's naar het gemeentehuis van de gemeenten waar u staat inge schreven. Nadat u de kosten voor vernieuwing heeft voldaan, ont vangt u het nieuwe rijbewijs in 't al gemeen zo snel mogelijk. Wacht met de nieuwe aanvraag niet tot het allerlaatste moment, want in sommige bijzondere gevallen zal de gemeente bijvoorbeeld vragen om een geneeskundige verklaring van het Centraal Bureau Rijvaardig heid. Het verkrijgen van zo'n ver klaring kan enkele weken duren. Wanneer uw verzoek vóór 1 okto ber niet van alle noodzakelijke ge gevens is voorzien, wordt da aan vraag niet meer in behandeling ge nomen. Ook voor emigranten met oude rij bewijzen geldt de uiterste datum van 1 oktober 1992. Wanneer dus een verzoek met alle noodzakelijke papieren na die datum binnenkomt bij de Rijksdienst voor het Wegver keer, heeft men formeel geen aan vraag gedaan. U krijgt dan geen nieuw rijbewijs meer. Oude rijbewijzen die op of na 1 oktober 1992 worden aangebo den, kunnen niet meer worden vernieuwd. Om een nieuw rijbe wijs te krijgen, moet u dan op nieuw het rijexamen afleggen. De busvervoermaatschappij Cen traal Nederland heeft de dienstre geling in Soest verbeterd. Er waren een paar vervelende foutjes in ge slopen. Sommige eerste bussen vertrokken van de rand van Soest: de halte Colenso. Sommige laatste bussen reden niet verder dan de eerste halte in Soest: Colenso of de Zuidpromenade. Sinds kort zijn deze busdiensten veranderd en vertrekken de eerste bussen ten minste uit Overhees (winkelcen trum). De laatste rijden tenminste tot Overhees. De eerste bus naar Hilversum van lijn 70 vertrekt nu op werkdagen om 6.29 uit Overhees. De laatste bussen uit Hilversum rijden op werk- en zaterdagen tot Overhees (aankomst 00.05 uur). Op werkda gen rijdt de laatste bus uit Amers foort tot Overhees (aankomst 23.54 uur). Deze bus wacht in Soest-Zuid op de laatste bus (73) uit Soester- berg. Op zaterdag vertrekt de eerste bus naar Amersfoort uit Overhees om 7.34 uur. De eerste en laatste busdiensten wa ren beperkt op grond van het feite lijk aantal reizigers en een strikte toepassing van de subsidieregels. Het busbedrijf is het met het Soester college van burgemeester en wet houders eens dat de busdiensten tot de rand van de bebouwing van Soest weinig klantvriendelijk zijn. De andere -niet genoemde- eerste en laatste busdiensten bedienen Soest wél volledig.

Soester Courant | 1992 | | pagina 30