Soesterberg staat centraal op Open Monumentendag 1992 Subsidie gemeente voor verlichting op achterpaden bij woningen Een kursus volgen met behoud van bijstand Viering van de open Monumentendag 1992 Y er gunningaanv raag Tammer voor storten en verwerken afval soesa Ó&s i *r.A hees a rijden Extra verlichting zorgt voor grotere sociale veiligheid PAGINA 2 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 3 IV J J Aanstaande zaterdag 12 september schrijven en is ier 1992 Vervoer per koets op monumentendag Soest In kader van Sociale Veiligheid aanvragen tot 20 oktober Voorlichting gemeente op Radio Soest Doen! Want zo komt u sneller aan 't werk Informatie-avond over ontwerp-bestemmings- plan Nieuwe Gracht II Gemeente Soest t T 05 uur). Op werkda- atste bus uit Amers- lees (aankomst 23.54 wacht in Soest-Zuid tus (73) uit Soester- iag vertrekt de eerste rsfoort uit Overhees itste busdiensten wa- i grond van het feite- ligers en een strikte i de subsidieregels, is het met het Soester irgemeester en wet- at de busdiensten tot de bebouwing van dantvriendelijk zijn. et genoemde- eerste isdiensten bedienen idig. De zesde Europese Open Monumentendag 1992 op zaterdag 12 septem- - de enig overgebleven boerderij in ber wordt ook in Soest gehouden. Dit jaar staan de monumenten in Soes- Soesterberg, "Ouders Vrucht", aan terberg centraal. Ze kunnen gratis bezichtigd worden. de Van der Griendtlaan 11; Een uitvoerig programma met inte ressante informatie en een wandel/ en in de woningen >g niet inschrijven, r kan men niet eer- uari 1993 verwach- bouwplan wordt i november ter visie n men zich aan de ïningen in het infor- een beeld vormen n woningen. Het in- n is elke werkdag 16.30 uur geopend, i de wekelijkse (vrij- 1 tussen 19 en 20 ïieuwe aanvraag niet ste moment, want in idere gevallen zal de )orbeeld vragen om dige verklaring van Bureau Rijvaardig- rijgen van zo'n ver- ikele weken duren. erzoek vóór 1 okto- le noodzakelijke ge zien, wordt de aan- r in behandeling ge ranten met oude rij de uiterste datum 1992. Wanneer dus 2t alle noodzakelijke i datum binnenkomt ïst voor het Wegver- n formeel geen aan- U krijgt dan geen jzen die op of na 1 worden aangebo- niet meer worden m een nieuw rijbe- i, moet u dan op kamen afleggen. De Monumentendag op zater dag 12 september krijgt in Soes terberg een speciaal tintje. Acht koetsen van de Warmbloed Paarden Fokvereniging Eem- land zullen er namelijk voor zor gen dat dé oudere bezoekers aan de Monumentendag in Soester berg gratis van het ene monu ment naar het andere vervoerd worden. De aanspanningen staan vanaf 10 uur 's morgens op gesteld bij het Officiers Casino aan de Kampweg. Een leuke belevenis om een tochtje per koets te maken langs de Soesterbergse monumenten, waaronder het Kontakt der Kon tinenten; het klooster Cenakel; de villa Egghermonde; de boer derij Ouders Vrucht en de r.k. kerk Carolus Borromeus. fietsroute is vanaf 10 uur verkrijg baar bij het startpunt, het Officiers Casino aan de Kampweg 1 in Soes terberg. De panden die deze dag grotendeels voor het publiek zijn opengesteld, zijn herkenbaar aan de Open-Monumentendagvlag die bij of op de betreffende panden is aan gebracht: - het Casino (50-jarig bestaan) met een expositie van onder meer niet eerder vertoonde foto's uit de ar chieven van defensie en de gemeen te Soest. Tussen 11 en 12 uur con certeert hier het Soesterbergs mu ziekgezelschap Odeon. - de pseudo-basiliek Carolus Bor romeus (1952) aan de Rademaker- straat en het bijbehorende kerkhof met Fransen-monument, de prach tige grafmonumenten van de bewo ners van Beukbergen en die van de familie Bosch van Drakestein. In de kerk is een tentoonstelling ingericht van kerkschatten. Orgelklanken tot 16 uur. - de beeldbepalende panden Rade- makerstraat 2, 33, 63/65 en 73; - de voormalige dokterswoning aan de Banningstraat 3; - villa Egghermonde (1914) aan de Banningstraat 6. In één van de ka mers worden op grootbeeld projec tie unieke, oude filmopnamen uit Soesterberg getoond; - enkele monumentale woningen aandeOudeTempellaan3,5,16 en 18; - de tuin (bij hoge uitzondering!) en de kapel van het slotklooster Cena kel (1939) aan de Amersfoortse- straat 3. In dit klooster (zie foto) wonen nog 21 zusters van de Con gregatie (1875) van de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijd durende aanbidding. Koetsjes van de Warmbloed Paar den Fokvereniging Eemland zullen de hele dag oudere bezoekers van de Soesterbergse monumenten op deze Open Monumentendag langs de route voeren. In Soest zelf is het Museum Oud 0» Het uit 1939 daterende klooster Cenakel aan deAmersfoortsestraatin Soesterberg is één van de gebouwen die met de kapel en de tuin (bij hoge uitzondering!) te bezichtigen zijn in het kader van de Nationale Monumentendag 1992. Soest aan de Steenhoffstraat 46 de hele dag open. Dit geldt ook voor de Oude Kerk aan de Torenstraat, waar van 9 tot 15 uur een expositie is te bezichtigen van Paul Christiaan Bos. Hij woonde van 1972 tot 1985 aan de Vondellaan. Eén van zijn voorouders ligt in de kerk begraven. Verder is de pas gerestaureerde to ren te beklimmen onder leiding van de VW van Soest. In het kader van de Sociale Veiligheid heeft de gemeente Soest een sti muleringsregeling ontwikkeld, die bedoeld is om de veiligheid en de vei ligheidsgevoelens van de inwoners binnen de directe woonomgeving te bevorderen. Volgens Anne van den Hof, gemeentelijk coördinator be stuurlijke preventie, is uit meldingen aan het Meldpunt Sociale Veilig heid duidelijk geworden, dat veel mensen zich vooral onveilig voelen op de vaak duistere achterpaden bij de woningen. De meeste van die paden vallen onder verantwoordelijkheid van de particuliere eigenaar, vaak de woningbouwvereniging. Om te stimuleren dat, naast de ge meente en de politie, de aanwonen- den zelf ook maatregelen nemen om de veiligheid te vergroten, heeft de gemeente een regeling ontwor pen die een financiële bijdrage mo gelijk maakt aan bewoners die ver lichting aanbrengen langs achterpa den en brandgangen. Hiervoor is een bedrag van 10.000 gulden uit getrokken. Van 1 tot 20 oktober kunnen inwoners van Soest en Soesterberg schriftelijk een aan vraag indienen bij het bureau, Be stuurlijke Preventie veel voorko mende criminaliteit om voor de re geling in aanmerking te komen. Over de inhoud van de regeling ver telt Anne van den Hof: "De ge meente Soest levert een (financiële) bijdrage als bewoners verlichting aanbrengen langs achterpaden en brandgangen, waar ook anderen voordeel van hebben. Als dit zo is, kan de gemeente een bedrag tot ma ximaal 150 gulden in de vorm van geld en/of goederen ter beschik king stellen. De stroomkosten en af schrijving van de lamp komen voor rekening van de aanvrager. Die worden geschat op 25 gulden per jaar". Om voor deze regeling in aanmer king te komen, moet de aanvrager ermee akkoord gaan dat: - de energiezuinige lamp bij duister nis -maar minstens zes uur- brandt, afhankelijk van het seizoen; - hij indien nodig de lamp op eigen kosten vervangt binnen vijfjaar na ontvangst van de tegemoetkoming; - hij eventuele schade meldt aan het Meldpunt Sociale Veiligheid en diefstal of vernieling aan de politie; - hij (als huurder) zelf contact op neemt met de eigenaar van de wo ning voor (schriftelijke) toestem ming voor het aanbrengen van de buitenverlichting. Wie hieraan wil meewerken en dus voor een bijdrage in aanmerking wil kómen, wordt verzocht aan het Bu reau Bestuurlijke Preventie naam, adres en telefoonnummer op te ge ven met daarbij de vermelding van het aantal huizen dat aan het achter pad grenst. Deze opgave is voldoen de om opgenomen te worden in de procedure om voor een bijdrage in aanmerking te komen. De gemeente heeft dit jaar 10.000 gulden voor de regeling uitgetrok ken, vertelt Anne van den Hof. De aanvragen worden op datum van binnenkomst afgehandeld. Aan vragen die door bewoners geza menlijk worden ingediend, krijgen voorrang. Aanvragen die te laat binnenkomen of waarvoor geen geld meer beschikbaar is, komen op de wachtlijst voor volgend jaar. Als dit initiatief een succes blijkt te zijn, wordt ook voor 1993 en 1994 een bedrag van 10.000 gulden voor de ze regeling uitgetrokken. Contact met aanvragers De aanvragen worden van oktober tot eind december administratief verwerkt. De medewerker van het meldpunt Sociale veiligheid neemt met de aanvragers contact op, neemt de aanvraag door, en komt kijken of deze aan de voorwaarden voldoet. Met ingang van januari 1993 begint de uitvoering van de regeling. Naar aanleiding van een groot aan tal meldingen bij het meldpunt So ciale Veiligheid zijn burgemeester en wethouders akkoord gegaan met het aanbrengen van extra verlich ting op een 35-tal knelpunten in de gemeente Soest. Deze knelpunten zijn door het meldpunt, in overleg met de afdeling Wegen, Riolerin gen en Verkeer, vastgesteld en op een prioriteitenlijst geplaatst. Ook vanuit het buurtpreventiepro ject Valeriaanstraat/Varenstraat/ Weegbreestraat waren knelpunten gemeld door de buurtpreventie- coördinator, mevrouw M. Wasse naar. Hier betrof hier een aantal donkere parkeerplaatsen en een donker voetpad als gevolg van het ontbreken van verlichting. Op de parkeerplaatsen vonden meer dan eens auto-inbraken plaats, en de be woners hadden angstgevoelens als zij bij duisternis daar de auto moes ten parkeren. Vorige week zijn de werkzaamhe den voor het aanbrengen van extra verlichting min of meer officieel ge start door het plaatsen van een licht mast op de Valeriaanstraat. Dat ge beurde in aanwezigheid van onder anderen mevrouw M. Wassenaar, buurtpreventiecoördinator, en de heren A. F. de Beauveser van de af deling Wegen, Rioleringen en Ver keer, en P. W. Lit van het meldpunt Sociale Veiligheid. Verder staan de volgende lokaties op het programma: Willem Speel manhof; Valeriaanstraat; Varen straat; Schrikslaan; Laanstraat; Jo- hannes Poststraat en Weegbree straat. Aansluitend hierop worden de overige lokaties aangepakt die vermeld staan op de prioriteiten lijst. Het meldpunt Sociale Veiligheid is een activiteit van het Buro Bestuur lijke Preventie van de gemeente Soest. Meldpunt Sociale Veiligheid, tel. 19444 (24 uur bereikbaar), of tel. 93527 (van 9 tot 17 uur). Met ingang van vandaag is het'ge- meentelijk voorlichtingsprogram ma "Van 't Raadhuisplein" op Ra dio Soest aan het nieuwe seizoen begonnen. Het wordt voortaan we kelijks op woensdag uitgezonden, tussen 11 en 12 uur. Elke zondag middag tussen 4 en 5 uur wordt het herhaald. In de uitzendingen wordt nader in gegaan op de besluiten die burge meester en wethouders die week hebben genomen. Ook worden de officiële bekendmakingen als bouw- en hinderwetzaken meege deeld. Daarnaast is er ruimte voor achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op een aantal zal men dieper ingaan. Heeft u een bijstandsuitkering (ABW of RWW)? Dat is het een prima idee om een studie of kursus te volgen. De kursus moet natuur lijk wél in het belang zijn van uw aanpassing in de arbeid. Meestal worden de studiekosten (plus reis kosten) door het arbeidsbureau be taald. Maar het kan gebeuren dat het ar beidsbureau voor een bepaalde op leiding of kursus geen vergoeding geeft. Dan kan de bijzondere bij stand uitkomst bieden. Want als de kursus u méér kans op een baan geeft, worden de studiekosten in zo'n geval door de afdeling sociale dienstverlening betaald. Let op: u moet zich wél, vóórdat u met de stu die op opleiding begint, bij het ar beidsbureau of de gemeentelijke af deling sociale dienstverlening mel den. Vindt u het, als Nederlandstalige Soester, ook zo moeilijk om goed Nederlands te lezen en te schrijven? Of spreekt, leest en schrijft u, als an derstalige Soester, de Nederlandse taal niet goed? Dan moet u toch echt een kursus gaan volgen bij TREMA '87, het gemeentelijk cen trum voor basiseducatie. Daar kunt u goed Nederlands leren. Er zijn kursussen voor Nederlandstalige en anderstalige Soesters. Oók geeft TREMA '87. kursussen om daarmee onderwijs-achterstand in te lopen. Bijvoorbeeld als u alleen lagere school en/of enkele jaren voortgezet onderwijs heeft gevolgd. Binnenkort gaan onder meer de kursussen algemene ontwikkeling, introductie machineschrijven, ken nismaking met de computer, en kennismaking met de Engelse taal De snel aanmelden, want alle kur sussen beginnen in september, en vol is vol! Heeft u een bijstandsuit kering of is uw inkomen op of iets boven het minimum-loon? Dan kunt u de kursuskosten (inschrijf- en boekengeld) van de afdeling so ciale dienstverlening vergoed krij gen. Méér weten? Of wilt u het volledig kursusprogramma? Bel of komt gerust langs bij: - de afdeling sociale dienstverle ning, Raadhuisplein 1, Soest, tel. 02155-93557; - TREMA '87, gemeentelijk cen trum voor basiseducatie, Klaarwa- terweg 5, Soest, tel. 02155-25771, van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 13.00 uur. V Traditiegetrouw wordt aan de vooravond, vrijdag 14 september, van de Open Monumentendag dit festijn feestelijk ingewijd met een bijeenkomst in de Oude Kerk aan de Torenstraat, aanvang 19.00 Dit jaar zijn alle eigenaars/bewoners van onze 110 monumenten per soonlijk uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn, terwijl ook de bewoners in de toekomstige "Beschermde Dorpsgezichten" door middel van dit artikel worden verzocht aanwezig te zijn. Deze jaarlijkse bijeenkomst is een initiatief van de Commissie Kunst voorwerpen Oude Kerk, die ernaar streeft dit voor Soest unieke mo nument behalve als kerkgebouw, in bredere culturele zin te laten func tioneren, met medewerking van bij voorkeur Soester kunstenaars. Tijdens deze bijeenkomst is al de expositie te bezichtigen van Paul Christiaan Bos. Zie over hem hpt artikel in de Soester Courant van woensdag 19 augustus j.1. De organist Gert Muts speelt orgelwerken van H. Andriessen, die dit jaar wordt herdacht. Wethouder Jan Visser van Monumentenzorg en Beeldende Kunst houdt een korte inleiding over de Open Monumentendag. De toegang op vrijdagavond 11 september is gratis. Na afloop is er koffie en be staat de mogelijkheid het fraaie boekwerk "SOEST MONUMEN TAAL" van de Historische Vereniging Soest aan te schaffen. De au teurs zijn zelf aanwezig om deze bundel te signeren. Gedeputeerde Staten van Utrecht maken opnieuw bekend dat op 14 mei 1992 bij hen een aanvraag is binnengekomen namens de Gebr. Tammer B.V. om een vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet voor het in werking hebben van een in richting bestemd tot het storten en verwerken van bouw- en sloopaf val, bedrijfsafval en plantsoen- en kwekerijafval, gelegen aan de Amersfoortsestraat 5 IA te Soester berg. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen vanaf 22 sep tember tot en met 21 oktober 1992 als volgt ter inzage: - in het provinciekantoor Rijns- weerd, kamer A3.34, Galileïlaan 15 te Utrecht, elke werkdag van. 9.00 tot 17.00 uur. Het verdient aanbeveling telefonisch een af spraak te'maken onder nummer 030-583396; - in het gemeentehuis van Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur, en in de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan 202, gedurende de openingstijden; - in de hulpsecretarie te Soester berg, Dorpsplein 17, tijdens de ope ningsuren. Bovendien liggen de stukken ook na 21 oktober nog elke werkdag ter inzage in het provinciekantoor Rijnsweerd en wel tot het einde van de termijn, waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschik king op de aanvraag. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. Gemotiveerde bezwaren tegen de aanvraag kunnen tot en met 21 ok tober 1992 schriftelijk worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Utrecht, Postbus 80300, 3508 TH Utrecht. De indiener van een bezwaarschrift kan verzoeken zijn/ haar persoonlijke gegevens niet be kend te maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingebracht tijdens een op 6 oktober 1992, aanvang 17.00 uur, in het gemeentehuis van Soest te houden openbare zitting. Tenslotte vestigen Gedeputeerde Staten er de aandacht op, dat dege nen die bezwaren hebben inge bracht op de wijze als boven om schreven, alsmede degenen die aan tonen daartoe rederlijkwijs niet in staat te zijn geweest, in de gelegen heid zullen worden gesteld tegen de -over enige tijd op te stellen- ont- werp-beschikking bezwaren in te dienen. In het bos achter Kamp van Zeist: "Vrienden van het Nederwiet- dorp". Kop in De Gooi en Eemlander: "Stotteraars praten honderduit in Soest". Vandaar die vele insprekers na tuurlijk! Wanneer uw buurvrouw het keu kenraam open heeft staan en bezig is gehaktballetjes te draaien, hou dan in ieder geval een paar dagen uw poes binnen. De bewoners van de Schrikslaan zijn geschrokken. Cultureel Creatief Centrum "Het Dorpshuis". Landschapsarchitect Dick Haver Droeze: "Het slakkehuis spiraalt naar links". Ligt voor de hand met die wethou der... Kromkommertijd Gehoord: "Van het steeds weer moeten kijken naar al die vakan tiekiekjes krijg ik dia-ree". Beleef 't mee in Op 't Hoogt. In de raadszaal van het gemeente huis wordt volgende week woens dag, 16 september, een informatie avond gehouden over het ontwerp- bestemmingsplan Nieuwe Gracht II. De aanvang van de avond is 19.30 uur. Het plan gaat uit van een uitbrei ding van de huidige bedrijfsbestem- mingen in twee richtingen, namelijk naar de Wieksloterweg en naar de Dorresteinweg. Het tennispark en de hockeyvelden blijven in de nieu we situatie gehandhaafd. Het ontwerp-bestemmingsplan Nieuwe Gracht II ligt met ingang van vandaag ter inzage in het ge meentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Tot en met 16 oktober 1992 kan men schriftelijk bij het college van burge meester en wethouders reageren op het plan. In de periode oktober/no vember 1992 zal het ontwerp-plan ook om commentaar worden voor gelegd aan het provinciaal bestuur. Zij die schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders heb ben gereageerd, zullen daarop in de tweede helft van december van dit jaar een antwoord ontvangen. In verband met het per 31 december 1992 aflopen van de zittingsduur van het huidige burgerlid van de welstandscommissie, zoekt de ge meente Soest belangstellenden die in aanmerking willen komen voor benoeming tot: burgerlid van de gemeentelijke welstandscommissie m/v. De welstandscommissie bestaat uit 3 architectleden, waarvan 1 archi tect reservelid is, en 2 buitengewone leden (burgerleden), waarvan eveneens 1 reservelid. De zittingsduur van de leden is totaal 6 jaar, waarvan 2 jaar als reservelid en 4 jaar als vast lid. De commissie heeft tot taak burgemeester en wethouders te adviseren omtrent onder meer bouw- en reclamevergunningen zowel op het as pect van welstand van het object zelf als in verband met zijn bestaande of te verwachten omgeving. De taak van het buitengewone lid is het behartigen en/of beschermen van de belangen van de burgers. Ingevolge de Verordening Welstandscommissie Soest wordt het bur gerlid benoemd op grond van zijn inzicht in en zijn belangstelling voor het dorpsbeeld van Soest. Aan de leden van de commissie wordt een presentiegeld uitgekeerd, jaarlijks door de gemeenteraad bij het vaststellen van de begroting te bepalen. Zij die voor het vervullen van deze functie belangstelling hebben, kun nen zich schriftelijk aanmelden bij het college van burgemeester en wethouders, Raadhuisplein 1,3762 AV te Soest, binnen 14 dagen na het verschijnen van deze publicatie. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de secretaris van de welstandscommissie, de heer W. van As, telefonisch te bereiken onder nummer 02155-93621 van 09.00 tot 12.30 uur.

Soester Courant | 1992 | | pagina 31