Jongeren krijgen moeilijker woonruimte toegewezen GEME3NTEDAG Wervingsactie levert brandweerkorpsen 14 vrijwilligers op Morgen vierde lezing over Landelijk Gebied Uitwerking plan "Wielewaal" 11a goedkeuring Klein Engendaal Informatie over de nieuwe bouwregelgeving Op 1 oktober informatie-avond over het nieuwbouwplan Haverweerd op vrijdag op zaterdag 19 september Weer avond openstelling Aanvragen van subsidie uit het Fonds Culturele Stimulering WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 OP THOOGT PAGINA 4 f Nieuwe brochures in infocentrum Forumavond op 5 oktober Voor personen die op 1 juli 1992 jonger waren dan 23 jaar geldt een ma ximumgrens om in aanmerking te komen voor individuele huursubsidie. Dit is een gevolg van de wijzigingen in de wet Individuele Huursubsidie voor het subsidietijdvak 1 juli 1992 tot 1 juli 1993. Concreet komt het er op neer, dat het recht op huursubsidie voor huurders tot 23 jaar beperkt is tot woningen waarvan de huurprijs niet méér bedraagt dan 450 gulden per maand. Dit geldt zowel voor de éénpersoons- als de meerpersoons- huishoudens. Deze beperking betekent tevens dat zij die op 1 juli 1992 jonger wa ren dan 23 jaar moeilijker woon ruimte krijgen toegewezen. Im mers, woningen waarvan de huur lager is dan 450 gulden zijn erg schaars. Indien bedoelde jongeren over voldoende inkomen beschik ken, dan kunnen zij in beginsel wél in aanmerking komen voor huur woningen waaravnm de huur meer dan 450 gulden per maand is. Tijdstip van aanvraag. Als men op ljuli 1992 huurder was van een woning, dient een aanvraag om huursubsidie vóór 1 januari 1993 bij de gemeente te zijn ontvan gen. Indien men na 1 juli huurder is geworden van een woning, moet de de gemeente de aanvraag binnen een half jaar hebben ontvangen. Een te laat ingediende aanvraag om subsidie wordt afgewezen. Verlaging van maximum inko mensgrenzen. Voor het subsidietijdvak 1992/1993 zijn lagere maximum inkomensgrenzen dan voorheen van toepassing bij de vaststelling van eventuele huursubsidie. Dit houdt ten opzichte van het vorige huursubsidietijdvak in, dat wellicht minder of zelfs helemaal geen huur subsidie zal worden toegekend. Voor informatie over huursubsidie kunt u terecht bij de afdeling huis vesting, de heer J. de Bree, die ie dere werkdag van 8.30 tot 12.30 te lefonisch bereikbaar is onder num mer 02155-93533. Zo gaat de nieuwbouw eruit zien die geprojecteerd is als opvulling van de tioeK tussen de flats Haverweerd oneven langs de Dalweg/Koningsweg door de aanbouw van nieuwe woningen in halfronde vorm. De vierde lezing over het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Ge bied wordt morgen gehouden, donderdag 10 september, 's avonds om acht uur in de raadszaal van het gemeentehuis. De toegang is gratis. De eerste spreker is ing. H. Kampf te Soest, natuurtechnicus bij het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer en lid van de plaatse lijke commissie Milieubeheer. Hij spreekt aan de hand van dia's over het "droge" buitengebied van Soest; de bossen, de stuifzanden en -wat er nog van over is- de heide. Hij vergelijkt de topografische kaarten van 1850 en heden om aan te tonen hoe een landschap in ruim een eeuw zich kan wijzigen. Nog belangrijker is dat hij aanbeve lingen doet om negatieve ontwikke lingen in Soest om te buigen in posi tieve. Dit kan men zowel bereiken door middel van het nieuwe be stemmingsplan Landelijk Gebied als in overleg met de beheerder. Na hem spreekt ir. J.J. Mulder ten Kate, adjunct-directeur afdeling Vastgoed Landelijk van de AMEV. De AMEV is waarschijnlijk de grootste particuliere bosbezitter van Nederland. Onder meer van Pijnenburg, een multifunctioneel bos voor houtproduktie, recreatie en natuur. De heer Mulder ten Kate spreekt over het duurzaam bosbe heer zoals de AMEV dat ziet. Na de pauze met koffie bestaat er *4 gelegenheid tot het stellen van vra gen en het voeren van discussie on der leiding van wethouder Jan Vis ser (ruimtelijke ordening). In de hal van het gemeentehuis is een vlindertentoonstelling te be zichtigen, is een vitrine ingericht door de gemeentelijk beheerder van natuur en landschap, de heer J.K. Tupker, en is een kunstwerk te be wonderen van de Soester beeld houwster Mari Shields. Aanvankelijk was het de bedoe ling om in Soest niet mee te doen aan de landelijke Gemeentedag 1992. Maar het thema "Veilig heid" biedt een unieke kans in te haken op dit belangrijke onder werp voor de politie, de brand weer, de ambtelijke afdelingen buurtpreventie, sociale veiligheid, burgerzaken, milieu, verkeer en bouwzaken. Daarnaast zullen ook andere orga nisaties meedoen, zoals het bureau Halt alternatieve straffen voor jon- i. In het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein zij n drie nieu we brochures op het gebied van so ciale zaken verkrijgbaar. Het zijn de brochures "Minimumloon" met in formatie over minimum-jeugdloon en minimum-vakantiebijslag per 1 juli 1992; "ABW", mei informatie over de hoofdlijnen en bedragen van de Algemene Bij stands Wet per 1 juli 1992, en de "Toeslagenwet" met daarin aanvullingen op een aantal uitkeringen. geren) Slachtofferhulp, de GG en GD en Radio Soest. Er worden in totaal veertien kramen geplaatst op het Raadhuisplein. Er zijn spectaculaire demonstraties en proeven, er is informatiemate riaal beschikbaar, men kan video's bekijken enzovoorts. De details vindt u elders in deze Soester Cou rant. De opening van de Gemeentedag 1992 wordt 's morgens om tien uur verricht door burgemeester Hans de Widt. K Samenwerking politiebrandweer en gemeente Voorlichtingsavond op 22 september Door het Koninklijk Besluit van 28 juli is het bestemmingsplan Klein Engendaal onherroepelijk geworden. Het plan wordt be grensd door de Nieuweweg, de spoorlijn Utrecht-Baarn, de Den Blieklaan en de wijken Overhees en Smitsveen. Tegen het bestem mingsplan Klein Engendaal, waar ruim vierhonderd huizen zijn ge pland (waarvan er inmiddels al on geveer tweehonderd zijn vol tooid), waren enkele bezwaren in gediend. De Kroon heeft deze vrij wel allemaal ongegrond verklaard, mede gelet op de woningbehoefte in Soest (minstens 950 woningen tussen 1989 en 1994) en het groeiend aantal woningzoekenden (op 1 januari 1991 ruim 3.800). Voor een deel van Klein Engen daal, de toekomstige Wielewaal (nabij de Den Blieklaan/Klein En- gendaalweg) is een uitwerkingsplan opgesteld. In de Wielewaal zijn 68 woningen gepland. Het is nu nog niet mogelijk zich hiervoor als gega digde te laten inschrijven. Dit kan pas in 1994. Het is dus van belang de berichtgeving over het plan Wie lewaal in "Op 't Hoogt" goed te blij ven volgen of naar de gemeenteru briek "Van het Raadhuisplein" op Radio Soest te luisteren. Het is de bedoeling dat het plan Wielewaal tussen medio september en eind ok tober ter visie wordt gelegd. In het gebied Wielewaal zullen dus 68 woningen worden gebouwd, waarschijnlijk verdeeld over 10 vrij- sectorwoningen; 22 vrije sector eenmalige bijdrage, en 36 huizen in de sociale sector. De dichtheid van de bebouwing zal groter worden naar de wijken Smitsveen/Over- hees toe, en kleiner in de richting van het bos/spoorlijngebied. In principe is geen rekening gehouden met gestapelde bouw. De inhoud van de woningen varieert van 250 tot 350 kubieke meter. De wonin gen worden gerealiseerd in aaneen gesloten bebouwing. De "rijtjeshui zen", hoofdzakelijk evenwijdig aan de bomenrijen in het gebied, zullen naar verwachting in 1994 worden gebouwd. De structuur van de wegen is zoda nig vormgegeven dat in de woon straten doorgaand verkeer zoveel mogelijk wordt vermeden. Dit wordt bereikt door een zogenaam de lussenstructuur. Overigens zijn de woonstraten zodanig gesitueerd dat het gemotoriseerd verkeer wordt gedwongen tot aangepast rij gedrag en dat hoge snelheden vrij wel onmogelijk zijn. In het plangebied Wielewaal is een bedrijf gevestigd, dat nu en/of in de toekomst niet gehandhaafd of inge past kan worden. Het gaat hierbij om de handel in exotische dieren aan de Den Blieklaan. De gemeente zoekt met de eigenaar naar een op lossing. Voorlichtingsavond Over het ontwerp-uitwerkiugs- plan Wielewaal wordt op dinsdag 22 september 's avonds om 20.00 uur in het gemeentehuis een voor lichtingsavond gehouden. Verder wordt het ontwerp-uitwerkings- plan vanaf donderdag 24 septem ber gedurende 14 dagen ter inzage gelegd. De nieuwe bouwregelgeving is aan leiding tot het houden van een voor- lichtings-forumavond op maandag 5 oktober in het gemeentehuis, aan vang 20.00 uur. Tijdens deze bij eenkomst, (waarvoor gerichte uit nodigingen zijn verstuurd naar hen die beroepshalve bij bouwen in de gemeente zijn betrokken, maar waarvoor overigens iedere geïnte resseerde burger welkom is), wordt speciaal aandacht besteed aan die onderdelen van de wijzigingen die betrekking hebben op de wel standsaspecten. K De wijzigingen voor het welstands gedeelte zullen nader worden toe gelicht door een forum. Dit bestaat uit wethouder J. Visser (forum- voorzitter) van ruimtelijke orde ning; C. Douma, voorzitter wel standscommissie; mevrouw W. Walhout-Smit (burgerlid wel standscommissie); G. Huttinga (ambtenaar ruimtelijke ordening); A. van Dongen (stedebouwkundi- ge), en W. van As (secretaris wel standscommissie/ambtenaar ruim telijke ordening). 4 A Informatie over de nieuwe bouwre gelgeving, die per 1 oktober 1992 ingaat, zal ook worden gegeven in een binnenkort uit te geven folder. Daarin wordt aandacht besteed aan het nieuwe bouwvergunningenstel sel en aan de welstandsaspecten. Voor eventuele telefonische bijzon derheden kan men zich richten tot de heer W. van As, op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur te bereiken op de afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken, telefoon 02155-93621. 4 Op hel gebied van Cultuur en Kunst is met ingang van 1 januari 1992 een fonds ingesteld onder de naam Cultuur Stimulerings Fonds (CSF). Dit fonds is voor een perio de van twee jaar in het leven ge roepen en heeft tot doel een extra impuls te geven ter stimulering van spontane activiteiten op het gebied van Cultuur en Kunst in de ruimste zin van het woord. Voor de uitvoering van unieke eenmalige initiatieven kan subsi die worden aangevraagd. De aan vraag moet aan de volgende kriteria voldoen: - de aanvraag dient betrekking te hebben op een initiatief op Kunst en/of Cultuurgebied; - de georganiseerde activiteit(en) dient dan wel dienen toegankelijk te zijn voor alle Soester ingezetenen; - het initiatief moet een eenmalig karakter hebben. Verzoeken kunnen worden inge diend tot 30 september 1992 bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, p/a gemeentehuis, Raad- huisplein 1,3762 AV Soest. Ze die nen minimaal voorzien te zijn van een duidelijke omschrijving met kostenbegroting van de uit te voe ren activiteit. De ingediende subsidie-verzoeken zullen in de maand oktober ter advi sering worden voorgelegd aan de commissie Beeldende Kunst. De commissie zal vervolgens advies uit brengen aan de voorzitter van de Stichting Coördinatie Kermissen. Tegen de uiteindelijke beslissing van het bestuur van de Stichting is I geen beroep mogelijk. van St. Joseph een plan wordt ont wikkeld voor de herinrichting van de omgeving van de flats. De bewo ners krijgen hier inspraak in. Wan neer de uiteindelijke plannen door alle partijen en bewoners van de flats akkoord zijn bevonden, zal de gemeente voor de feitelijke uitvoe ring zorgen. Op donderdag 1 oktober, 's avonds om half acht, wordt in het gebouw De Open Hof, hoek Dalweg/Veen besstraat, een informatie-avond ge houden voor de direct omwonen den van de geplande nieuwbouw aan de Haverweerd. Het plan voor ziet in het opvullen van de hoek tus sen de flats Haverweerd (oneven) langs de Dalweg/Koningsweg door middel van nieuwe woningen. Het geheel krijgt fraaie ronde vormen en geeft een goede aansluiting op de bestaande balkongevels. Ook is in deze hoek een nieuwe lift opgeno men. Samen met de lift ontstaat dankzij de nieuwbouw in de hoek een nieuwe entreepartij. Vanaf donderdag 24 september lig gen de tekeningen van de nieuw- bouwplannen ter inzage in het ge meentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Tot en met donderdag 8 oktober kan men schriftelijk bij het college van burge meester en wethouders reageren op het plan. Volgens de planning zal in maart volgend jaar een begin worden ge maakt met de uitvoering van het nieuwbouwplan. Nu de vakantieperiode achter de rug is, heeft de gemeente de avondopenstelling op vrijdag weer ingevoerd. In de maanden juli en augustus was deze, zoals gebruike lijk in vakantietijd, vervallen. Vanaf nu zijn voortaan het ge meentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis, als mede bureau Huisvesting en bu reau Burgerzaken weer geopend. De avondopenstelling geldt van 19.00 tot 20.00 uur. AI geruime tijd wordt er hard ge werkt aan de voorbereiding van de verbetering van de flats aan Ha verweerd, De Akkeren en Dalweg (de zogenaamde HAD-flats). Het gaat hier niet alleen om een groot onderhoudsplan/verbeterings plan, maar ook om de verbetering van de woonomgeving en om een stukje nieuwbouw bij de flat Ha verweerd. De wervingsactie van de brand weer is een succes geworden. Op de oproep in 'Op 't Hoogt', op de kabelkrant en op raamposters om zich als vrijwilliger aan te melden, hebben zich zeventien belangstel lenden gemeld. Na een medische keuring en een brandweertest zijn er uiteindelijk veertien aangeno men. Het korps Soest is daarmee met vier en het korps Soesterberg met tien vrijwilligers uitgebreid, van wie één vrouw. Brandweer-officier Rerie Moraal is meer dan tevreden over het resul taat van de actie: "Veertien mensen erbij, dat is toch prachtig? Ze heb ben inmiddels een aantal basisoefe ningen achter de rug en kunnen nu Al tijdens de brandweertest kregen degenen die zich als vrijwilliger voor de brandweer hadden aangemeld de gelegenheid om zich met "blussen vertrouwd te maken. Tot de test behoorde ook het be klimmen van de 30 meter hoge lad der voor het bepalen van eventuele hoogtevrees. boven de sterkte meedraaien bij uit rukken. Natuurlijk niet direct voor het grote werk, maar wel voor hand- en spandiensten. Daarmee willen we bereiken dat ze zich ook in de aanloopperiode betrokken voe len bij het echte brand weerwerk". De nieuwelingen hebben voordat ze werden aangenomen een medische keuring en de brandweertest door lopen. De brandweertest bestaat uit een laddertest voor het bepalen van eventuele hoogtevrees, een masker test voor het bepalen van eventuele engtevrees, en een sporttest voor het vaststellen van de lichamelijke vaardigheden. Voor de vrijwilligers, die nu gewoon meedraaien met de oefeningen in het korps waarvoor ze zich hebben aangemeld, is deze maand de cursus brandwacht begonnen. Als ze die met goed gevolg afsluiten, kunnen ze in mei volgend jaar volledig wor den ingezet voor elke brandweerui- truk. Tot zolang krijgen ze een tijde lijke aanstelling en worden ze voor zien van uitrukkleding en een alarmontvanger. Eind 1992 zullen de plannen met betrekking tot het groot onderhoud bekend zijn. Voor wat de woonom geving betreft is er op 25 augustus tussen de gemeente en de woning bouwvereniging St. Joseph, eigena resse van de woningen, een conve nant getekend. Hierin is geregeld dat onder verantwoordelijkheid

Soester Courant | 1992 | | pagina 32