'O Danscentrum Gerla Swinkels overladen met kritiek Hoge rente en altijd geld beschikbaar Rabobank Rendement Rekening nu tot: Rabobank Q Soest scliwciusiker 'Onze school doet het gewoon goed' Wachttijd voor fietsers wordt korter soest Barricade van Witte tegen military heeft geen effect PAGINA 2 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT SCHOEMAKER technische dienst Desmond Tutuschool 'ontsnapt' aan fusieplannen Zeven illegale gebouwen op één woonerf Excuses aanvaard, maar vertrouwen blijft geschonden QédliAy. CN haalt foutjes uit dienstregeling Forumavond over W elstand/W oningwet Illegale zender drukt Radio Soest herhaaldelijk weg Restaurant 5 van den Brink j Gemeente trekt 150.000 gulden uit voor nieuwe regeling JNSCHRIJVING-iNFORMATIE Dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. .Telefoon 02155-2 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag van 19.00 - 20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Voor alle zekerheid Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Clubs voor: - beginners - gevorderden - vergevorderden - zeer vergevorderden - wedstrijdtraining Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (partner niet nodig) EEN COMPLETE CURSUS VAN 25 LESSEN VOOR SLECHTS 215r- PER PERSOON! Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Her Middelmuit ivoontnekka geeft u een unieke keus uit alle woon sferen die wij \*,m de belangrijke meuhelmerken in huis hebben. Nier alleen Leolux, Hülsra, Sleep- world, Toptorm, Treco, Ban: Bord of Touché, maar ook Gallery. Een bijzondere collectie van QQQÏOiïï Jan des Bouvrie met niet alleen zeer karakteristieke fraaie meubels, maar ook met verfijnde accessoires als verlichting, glas- en aardewerk. Héél bijzonderen perfecr in kleur en vorm op elkaar afgestemd. Middelman heeft niet alleen véél, Middelman heeft vooral méér! Wooncentrum Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004. Busonderneming Centraal Nederland heeft de dienstregeling verbeterd. In de tot nu toe geldende regeling waren en kele vervelende fouten geslopen. Som mige eerste bussen vertrokken van de rand van Soest: halte Colenso, en een aantal laatste bussen reed niet verder dan de eerste halte in Soest: Colenso of de Zuidpromenade. Thans zijn deze busdiensten veranderd en vertrekken de eerste bussen tenminste uit Over- hees en rijden de laatste tot Overhees. De eerste bus naar Hilversum van lijn 70 vertrekt nu op werkdagen om 6.29 uur uit Overhees. Dejaatste bus uit Hil versum rijdt op werk- en zaterdagen tot Overhees (aankomst 0.05 uur). Op werkdagen rijdt de laatste bus uit Amersfoort tot Overhees (aankomst 23.54 uur). Deze bus wacht in Soest- Zuid op de laatste bus (73) uit Soester- berg. Op zaterdag vertrekt de eerste bus naar Amersfoort uit Overhees om 7.34 uur. De eerste en laatste busdiensten waren beperkt op grond van het feitelijk aantal reizigers en een strikte toepassing van de subsidieregels. Het busbedrijf is het met het Soester gemeentebestuur eens dat de busdiensten tot de rand van de bebouwing van Soest weinig klant vriendelijk waren. De Desmond Tutuschool is in de laatste maanden 'ontsnapt' aan de fusieplannen. Het gemeentebe stuur, dat tevens het bestuur van de openbare scholen vormt, wilde de Desmond Tutuschool aanvan kelijk samenvoegen met een ande re basisschool, maar heeft daar vanaf gezien. Dat blijkt uit ver trouwelijke stukken. "We hebben er natuurlijk hard voor ge knokt", reageert Ans Mann van de Desmond Tutuschool desgevraagd. "Wat kan een fusie ons nou opleveren? Alleen kinderen die rechtstreeks uit Turkije komen, omdat ze bij ons de meeste vakkennis vinden. Andere kin deren gaan echt niet van de ene buurt in een andere buurt naar school." Volgens Ans Mann heeft ook meege speeld dat de school aan de Molenstraat enige tijd geleden net onder de rijks norm van 134 leerlingen zat. Inmiddels genieten ongeveer 140 kinderen onder wijs op de zogenoemde 'zwarte' school. Die term dankt de naar de Zuidafri- kaanse bisschop vernoemde school aan het feit dat veel buitenlandse kinderen overdag in de banken zitten. Volgens Ans Mann heeft het schoolteam zich gespecialiseerd in de begeleiding en in tegratie van buitenlandse kinderen. Dat' is volgens haar ook een belangrijke re den geweest waarom het schoolbe stuur, cq het gemeentebestuur de fusie plannen voor de Desmond Tutuschool overboord heeft gegooid. In het be ruchte persbericht van de gemeente, waarin de fusie tussen De Schakel en De Regentuuter wordt aangekondigd, wordt de Desmond Tutuschool zelfs als voorbeeld van een 'zich sterk profile rende school' genoemd. Daarvoor had het schoolbestuur/de gemeente de indruk dat steeds meer buitenlanders hun kinderen naar een andere school sturen dan de Desmond Tutuschool. De gemeente heeft dat nooit hard kunnen maken, maar sprak van 'signalen' die ze had opgevangen. De directeur van de Desmond Tutu school bestrijdt dat buitenlandse kinde ren steeds meer naar andere scholen worden gestuurd. "Er wordt wel ge dacht dat zwarte scholen kwalitatief minder goed zijn. Onze school doet het goed. De ouders horen dat blijkbaar, want ze sturen hun kind naar onze Ans Mann is al tien jaar verbonden aan de Desmond Tutuschool. Foto: Goos van der Wilt. school. We hebben éen specialisme op gebouwd qua zorgverbreding. Ik heb helemaal geen angst dat we minder leerlingen krijgen. De Desmond Tutu school is een buurtschool. Het is hun school. De kinderen zitten emotioneel in de klas. Ze voelen zich op hun ge mak. Je moet naar de prognose kijken. Wij hebben veel kleuters. Het aantal leerlingen loopt op naar de 160." Dat het bestuur van de openbare scho len de norm van het rijk (134) zelf wil verhogen tot 160, beangstigt de direc teur van de Desmond Tutuschool even min. "Voor ons is het niet belangrijk of we 140 of 160 leerlingen hebben, zo lang we maar boven de 134 blijven. Ik kan me op zich voorstellen dat ze een hogere norm willen stellen, maar je moet dan wel kijken naar de individuele situatie. Aan de andere kant bewerk stelligt de gemeente een oneerlijke con currentie als ze de norm van de openba re basisscholen verhoogt, want in het bijzonder onderwijs heeft de gemeente, daar geen zeggenschap over." In verband met de per 1 oktober 1992 ingaande wijzigingen in de bouwregel geving, wordt maandag 5 oktober om 20.00 uur in de raadszaal van het ge meentehuis een forum-/voorlichtings- avond gehouden waarin de wijzigingen voor wat betreft het welstandsgedeelte nader zullen worden toegelicht. Het forum bestaat uit wethouder J. Vis ser, de heer C. Douma (voorzitter wel standscommissie), mevrouw W. Wal- hout-Smit (welstandscommissie) en de gemeente-ambtenaren A. van Dongen (Stedebouwkundige), G. Huttinga en W. van As. De Radio Controle Dienst zal onder zoeken welke zender verantwoordelijk is voor het wegdrukken van Radio Soest. Dat gebeurt regelmatig op zater dagmorgen. Met name op de Koninginnelaan en in de omgeving zijn klachten geuit dat een Turkse zender de lokale omroep weg drukt. De politie heeft de Radio Con trole Dienst ingeseind. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 J MENU CLASSIQUE f60,00 VISPATÉMET MIERIKSWORTELSAUS GETOMA TEERDE BOUILLON MET VERSE KERVEL VERFRISSEND IJSJE MET CHAMPAGNE KALFSMEDAILLONS MET WITTE PORTSAUS verse groenten en WARME APFELSTRU DEL MET KANEELIJS Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur, diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. In klaarheldere faal heeft de raadscommissie onderwijs zich met een la ding kritiek over wethouder Mieke Swinkels geworpen. Aanleiding daar voor is het feit dat het fusiebesluif tussen De Schakel en De Regentuuter door de schoolteams, ouders en medezeggenschapsraden via de kranten moest worden vernomen. Swinkels heeft inmiddels bij diverse gelegen heden uitvoerig haar excuses aangeboden. Of ze daarmee het vertrouwen van de gesprekspartners kan terugwinnen, valt sterk te betwijfelen, is de mening van velen. Volgens de onderwijswethouder had den de schooldirecties en -teams en de medezeggenschapsraden per brief op de hoogte gesteld moeten worden, voordat het persbericht bij de plaatselij ke en regionale kranten was beland. "Die brief is blijven hangen en te Iaat verstuurd. Ik kan me de irritaties voor stellen', aldus Swinkels. Het college heeft overigens bij haar voorgenomen besluit de gemeenschap pelijke medezeggenschapsraad (gmr) gepasseerd. Volgens artikel 38 van het Reglement van de gmr moet de gmr in stemmen met een voorgenomen besluit van het college (lees: schoolbestuur). Gebeurt dat niet, dan moeten beide partijen naar de beroepscommissie toe om uit die impasse te geraken. De gmr wordt gevormd door vertegenwoordi gers van de verschillende medezeggen schapsraden die op hun beurt voor de belangen van de ouders, kinderen en medewerkers van de basisschool opko men. Er is geen haar op wiens hoofd, die denkt dat fusies in het openbaar basis onderwijs voorkomen kunnen worden. Maar de manier waarop de gemeente met iedereen die en alles wat met die scholen heeft te maken, heeft menigeen grijze haren bezorgd. Denkbeeldige vrachtwagens reden donderdagavond tijdens de commissievergadering af en aan om dozen vol kritiek te lossen. De excuses van Swinkels werden, hier en daar mokkend, wel geaccepteerd, maar velen vragen zich af of het ver trouwen van de scholen en de medezeg genschapsraden in de gemeente kan worden hersteld. Dat vertrouwen is ernstig geschaad, stelden zowel de fracties als de Vereni ging van Openbaar Onderwijs (VOO) in navolging van de medezeggen schapsraad van De Schakel. Wethouder Swinkels heeft afgelopen maandag al een gesprek gevoerd met die medezeggenschapsraad en zal op korte termijn ook met de andere ge sprekspartners rond de tafel gaan zit ten. Eerst zal het vertrouwen moeten worden herwonnen, daarna kunnen de fusiebesprekingen inhoudelijk worden vervolgd. De PvdA vindt dat de ge meente een procesleider moet inscha kelen die de onderhandelingen gaat lei den. Wil Stekelenburg: "Je moet een deskundige in huis halen. We moeten niet doen alsof wij alle kennis in huis hebben." Stekelenburg maakte zich overigens bijzonder kwaad over het feit dat zelfs de raadsleden het nieuws uit de krant hadden moeten vernemen. "U heeft ons geheimhouding opgelegd. Wat hadden we nu moeten zeggen als iemand bij ons vragen was komen stel len?" Ook WD-er Willem Blaauw liep enigszins rood aan. Hij had namens de gemeenteraad een aantal besprekingen bijgewoond. "Ik heb nergens gelezen dat de ouders en de scholen achter het Het college wil dat De Schakel over- schakeld op Jenaplan-onder wijs. Foto: Goos van der Wilt Jenaplan staan. Daarom ben ik ver baasd dat u mij geweigerd heeft de com missie onderwijs te laten uitleggen hoe de eerste avond was verlopen." 'Onzorgvuldig beleid' (Progressief Soest), 'Angst is gezaaid' (WD) en 'Buitengewoon te betreuren' waren slechts enkele van de gepeperde op merkingen aan het adres van de wet houder van onderwijs. Iedereen is van mening dat Swinkels te vroeg uit de school heeft geklapt. Volgens de VOO heeft Swinkels als een olifant door de porceleinenkast gelo pen. Voorzitter Ans Mann van de VOO: "Dit soort gedwongen huwelij ken moet je teer behandelen. Maar de gemeente zegt gewoon geen gezeur: Je naplan." Volgens Swinkels is Jenaplan-onder- wijs de beste onderwijsvorm voor een gefuseerde school van De Schakel en de Regentuuter. "De Regentuuter heeft al Jenaplanonderwijs. De Schakel is op soortgelijke wijze bezig. De systemen liggen niet ver uit elkaar. De directies staan er niet afwijzend tegenover en zijn al hard bezig af te tasten of beide scho len met het Jenaplan samen kunnen. Er zijn veel gradaties in het Jenaplan. Di dactisch gezien is dit de beste oplossing. Ik denk dat het nog een lang traject zal worden. Er zal onder het personeel veel moeten worden bijgeschoold voor het nieuwe leerplan. De start van de fusie is rommelig, maar de voorbereiding is ge degen geweest", aldus Swinkels die met name over de rommelige start veel bij val kreeg. De fietsers in Soest die braaf voor het rode verkeerslicht wachten, kunnen vanaf afzienbare termijn sneller oversteken. De gemeente gaat op negen kruisingen de instal laties zodanig wijzigen, dat de fietslampen eerder op groen sprin gen. Uiteraard profiteren de bromfietsers daar ook van. Kos ten: 150.000 gulden. Om het doel te bereiken zullen op de negen kruisingen bij elke fietsoversteek drukknopmasten met drukknoppen worden neergezet. De detectielus, die de installatie op de hoogte stelt van de 'aankomst' van een fietser wordt zoda nig verplaatst, dat het licht eerder op groen zal springen. Ook gaat het licht voor de fietsers straks op groen als het snelverkeer in dezelfde richting mag doorrijden. Tot nu toe moeten de fietsers één tot honderd seconden wachten. In een af zonderlijk geval kan dat nog langer du ren. Hoelang de gemiddelde wachttijd na de investering van anderhalve ton zal zijn, is niet bekend. De kosten worden gefinancierd uit de gereserveerde gel den voor de verkeersveiligheid. De ge meente heeft daarin een post van 250.000 en één van 200.000 gulden. Op de volgende kruisingen worden de voorzieningen aangepast: Nieuwer- hoekplein, Nassauplantsoen/Van Weedestraat, Steenhoffstraat/Dalweg, Dalweg/Beukenlaan, Koningsweg/ Vrijheidsweg, Koningsweg/Dalweg, Koningsweg/Nieuweweg, Soester- bergsestraat/Vondellaan en Vondel- laan/Birkstraat. Veel fietsers die moeten stoppen, druk ken de voetgangersknop in. Dat werkt echter vertragend, want voetgangers hebben een langere wachttijd dan (brom-.)fietsers en snelverkeer. De ge meente wil dat misverstand onder Üe fietsers wegnemen. De commissie milieu heeft donderdag avond de notitie over de afhandeling van het fietsverkeer goedgekeurd. Een raadsvoorstel is de volgende stap. Wat veel fietsers niet weten, is dat een druk op de voetgangersknop hun wachttijd verlengt. Maar over stappen gesproken, de PvdA uitte donderdag de wens dat voetgan gers meer tijd moeten krijgen om over te steken. Met name voor ouderen is de periode dat het licht op groen staat, te kort. De notitie voorziet echter niet in een dergelijke voorziening. Loop even binnen of bel voor een afspraak Telefoonnummer algemeen 02155 - 9 63 33 Kantoren: Kerkplein 9 - 02155 - 9 63 00 Soesterbergsestraat 14 - 02155 - 02155 - 9 63 10 Tamboerijn 3 - 02155 - 9 63 40 Koninginnelaan 28 - 02155 - 9 63 20 Smitsweg 4 - 02155 - 9 63 30 Rectificatie De gemeente heeft een bewoner van de Koninginnelaan gesommeerd ze ven illegale bouwwerken op zijn ter rein af te breken. De aanwezigheid van de gebouwen is aan het licht geko men bij een onderzoek dat de gemeen te instelde naar aanleiding van klach ten van omwonenden. De bewoner moet van de gemeente ook stoppen met autoherstelwerkzaamhe- den in een schuur. Ook de verkoop van auto's moet worden gestaakt. Naast het woonhuis staan negen bouw werken. Voor zeven daarvan is geen vergunning afgegeven. De gemeente ziet geen aanleiding om daar alsnog vergunningen voor te verstrekken, om dat de gebouwen het toegestane aantal vierkante meter bebouwing ruim over schrijden. "Een besluit op basis van irritaties naar het college of een 'zekere' wethouder." Aldus kwalificeerde Harrie Witte het besluit van het gemeentebestuur om de Neder landse Hippische Sportbond (NHS) alsnog toestemming te ge ven de Vlasakkers te gebruiken. Op het militaire oefenterrein de Vla sakkers zullen uithoudingsproeven worden gehouden voor de Wereldrüi- terspelen van 1994. Het college weiger de aanvankelijk een vergunning af te geven, maar bezweek onder de druk van de WD die inmiddels steun had gekregen van het CDA, de PvdA en D66. Fractieleider Witte van Gemeentebe langen Groen Soest trok tijdens de ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening het democratische gehalte van die 'politieke manoeuvre' in twijfel. Witte kreeg echter alleen Leidje To massen van Progressief Soest achter hem. De overige fracties stelden dat de vergunning voor de uithoudingsproe ven een afgesloten hoofdstuk is en een discussie derhalve zinloos is. Witte verkondigde dat de Werkgroep Natuurbehoud Soest tot de laatste hin dernis zal blijven ageren tegen het be sluit van de gemeenteraad.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3