En dit zij n de knallers van deze week: 998 198 C1000 f! Boze ANBO haalt uit naar College: 'burger dupe van overtollige reserves' College: 'Gmr is niet gepasseerd' Kritiek op plan oude politiebureau Een huizen" hoog bod Bezwaar Soestduinen tegen aanvraag keuringsinstituut Gehakt cordonbleus Zalmdag DeV£jjt Gebraden varkensrollade of fricandeau Nieuwe aardappelen „Gloria" Verzoek om lagere tarieven afgewezen Instemmingsrecht pas van toepassing na besluitvorming 3 Actueel 4 Actueel 5 Actueel 11 Op Soest 13 Sport 15 Sport Weer inbraak bij Soester Courant Tragisch handgemeen Gemeentedag: 19 september Buurtbewoners hebben geen zin in 'kroeg enflatblok' Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. DE \T J J I Wilt u uw huis verkopen? HS "Hendrik Smit daarbij gratis krop sla met slacouvert 100 gram - Cl 000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Donderdag RUUD SMIT visspecialiteiten HET VLEESCENTRUM WASIEL STEITNER 00 0 0 00 00 Het College van B. W. heeft zich de woede op de hals gehaald van de ANBO-Soest, de ouderenbond die voor de vakantie protesteerde tegen de aangekondigde 3 %-verhoging van de gemeentelijke tarieven en vroeg om rekening te houden met de minima. Het ANBO-bestuur is bui tengewoon verontwaardigd over het arrogante antwoord van het College en eist minimaal excuses voor het belerende toontje waarvan B. W. zich in hun reactie bedienen. "U beschouwt de ouderen die wij vertegen woordigen kennelijk als een stel onvolwassen, ongeletterde pubers. De uitleg van 'deftige woorden' gebruikt u maar voor uw interne communi catie," aldus het in heftige toorn ontstoken ANBO-bestuur. Volgens de ANBO kunnen veel oude ren die verhoging domweg niet betalen - zij krijgen immers ook geen loonsver hoging - en moet het gemeentebestuur zijn reserves maar aanspreken. Dat was ook de strekking van de brief, die eind juni aan B. W. werd gestuurd als reac tie op de door wethouder Jan Menne (CDA/Financiën) aangekondigde ta riefsverhogingen. Het College heeft de ANBO eind au gustus teruggeschreven dat er alleen maar sprake is van een voorstel, waar over de gemeenteraad nog moet beslis sen bij de behandeling van de begroting in oktober. Het College weerspreekt dat de verhoging is voorgesteld om te voldoen aan de "gemeentelijke reserve ringswoede", zoals de ANBO had dur ven veronderstellen, en wijst erop dat de gemeente ook wordt geconfronteerd met stijgende prijzen en lonen. "Met een deftig woord noemt men dat infla tie," aldus de Collegebrief op een inder daad nogal paternalistisch toontje, dat ook verder wordt volgehouden in een uiteenzetting over het gemeentelijk huishoudboekje etc. Het College redeneert dat de gemeente er niet aan ontkomt de uitgaven te ver minderen of de inkomsten te verhogen. Het eerste zou de voorzieningen aan tasten - ook voor ouderen - en dat lokt meestal maatschappelijk protest uit. Het alternatief is dus aanpassing van de tarieven, al is dat geen automatisme. "Zorgvuldig wegen wij af of het echt nodig is, want wij realiseren ons goed dat het de burgers in de portemonnee treft en dat zeker voor mensen die het niet zo breed hebben alle kleintjes tel len," aldus B. W. Minzaam De uitgaven stijgen zelfs heel wat meer, maar het College laat de ANBO min zaam weten dat de doorberekening be perkt blijft tot de drie procent. Verder volgt dan nog een uitleg over de manier waarop Soest met z'n reserves wil om gaan: om gaten in de begroting te dich ten en om de beleidsplannen in het ka der van de Structuurvisie te betalen (milieu, landschap, verkeersveiligheid, woningbouw, werkgelegenheid). "Er is dan ook geen sprake van dat wij voor stellen de belasting te verhogen tenein de de reserves te spekken," aldus het College, dat ook bestrijdt dat het zich geen zorgen maakt over de over de stij gende kosten van de bijstand (omdat die toch door Den Haag worden be taald), en nog eens benadrukt dat het de gemeente niet is toegestaan inkomens politiek te bedrijven via de gemeentelij ke belastingen en heffingen. Wel kan in •individuele situaties worden bezien of mensen die het echt niet kunnen beta len ondersteuning kunnen krijgen, al dus het College, dat tenslotte wijst op de plannen voor een differentiëring voor de afvalstoffenheffing naar gelang van de aangeboden hoeveelheid afval. Het ANBO-bestuur is zowel "veront waardigd als hogelijk verontrust" over deze reactie van het College. Afgezien van de toon van de brief is de ANBO ook woedend over de gebruikte argu menten. Het te verwachten protest te gen de verlaging van het voorzienin- genpeil zou toch op z'n minst naast haar bezwaren tegen de tariefsverhoging ge legd moeten worden, aldus de ANBO- brief, die ondertekend is door voorzit ter Barend Blom en waarnemend secre taris Joop Hoppenbrouwers. Zij geven het College vervolgens flink van onder uit de zak: "Het komt ons voor dat u niet wenst of durft te besturen en weg loopt voor uw bestuurlijke verantwoor delijkheid. Een al dan niet gefundeerd protest tegen verlaging van het voorzie- ningenpeil weegt bij immers bij voor baat zwaarder?" Melkkoe en sluitpost Het College krijgt vervolgens het ver wijt dat het - anders dan in een gezin - Stichting Bewonersbelangen Soestduinen heeft bezwaar aange tekend tegen de aanvraag voor een hinderwetvergunning van Koning Bienfait. Dit metaalkeuringsbe- drijf wil zich aan de Beaufortlaan vestigen, maar volgens de stichting is de aanvraag te vaag. Alle leden van de stichting zijn aange schreven met het advies bezwaar aan te tekenen, omdat de aanvraag voor de hinderwetvergunning geen goed inzicht geeft in de aard van het bedrijf. De stichting wil duidelijkheid over de be lasting van het milieu, geluidsoverlast, brandveiligheid, werktijden en ver keersoverlast. De gemeente wordt verzocht een ont- werp-hinderwetvergunning op te stel len met duidelijke voorschriften ten aanzien van chemische stoffen, afval stoffen, bodembescherming, brandpre ventie, geluid- en trillinghinder en an dere bepalingen. Hoeveel leden van de stichting bezwaar zullen aantekenen, is niet bekend. Het bestuur van Bewonersbelangen Soest duinen heeft wethouder Mieke Swin- kels van milieu inmiddels op de hoogte gesteld van het bezwaar van de stich- ting. Koning Bienfait is een keuringsinsti tuut en laboratorium voor bouw- en metaalnijverheid. Het instituut heeft al een vestiging aan de Koningsweg in Soest, maar wil verhuizen naar Soest duinen. Hoewel nog geen vergunning is ver leend, is Koning Bienfait volgens het bestuur van Bewonersbelangen al bezig het gebouw aan de Beaufortlaan ge bruiksklaar te maken. makkelijk elders geld ophaalt: "De in woner van Soest is de melkkoe en de sluitpost", want over bezuinigingen op de uitgaven of het aanspreken van de voor moeilijke tijden aangelegde reser ves wordt niet gerept. "Nee, élles moet en zal doorgaan en de burger moet maar zien hoe hij het rooit." De ANBO overlaadt het College ver der met een stortvloed van bittere ver wijten over het gemak waarmee geld wordt uitgegeven "voor een onderzoek om te onderzoeken of een eerder on derzoek wel representatief was" (Van Weedestraat), de 3,5 ton voor het af breken van een huis "om een parkeer plaats goed zichtbaar te maken" (To renstraat), het voor een "habbekrats" weggeven van het Soester Natuurbad en het "belonen" van slechte begrotin gen (toren Oude Kerk f 80.000,-, VW-gebouw f 18.000,- en de over schrijding van het automatiseringsbud get met enige tonnen). "In de burger maatschappij zouden er koppen rollen en zou de begroting minimaal gedegra deerd zijn. Zo niet bij de gemeente. Men gaat op de oude voet verder: de burger, de melkkoe, zal uitgebuit wor den. Hij zal moeten betalen!" Prestige-objecten Volgens de ANBO zal het College (lees: wethouder Menne) alles-maar- dan-ook-alles doen om de reserves in stand te houden: Er worden woningen gebouwd voor een prijs waar Soester woningzoekenden niet op zitten te wachten (voormalig raadhuis, voorma lig politiebureau) en die zó duur zijn dat Soest een woonprobleem voor niet- Soesters oplost. "En dat alleen maar omdat u de grondprijs zodanig hoog optrekt dat goedkoper bouwen, voor de eigen woningzoekenden, niet mogelijk is. Zo blijven de reserves in stand en kunt u de gemeentelijke prestige-objec ten, waar het gros van de inwoners niet op zit te wachten, uitvoeren." Het gasbedrijf was volgens de ANBO bezit van de burgers; de opbrengst van de verkoop moet dus terugvloeien naar de burger en niet tot in lengte van jaren bewaard blijven. De ANBO vindt het ook onzin dat de reserve zo groot moet zijn dat Soest van de rente kan leven. "Dat is onjuist en niet eerlijk tegenover de nu-levenden." Belastingverhoging is een ambtelijke oplossing van het pro bleem, en de burger wordt daar de dupe van. "Creatief denken en de hand in ei gen boezem steken is er uwerzijds niet bij. Onderzoeken waar op eigen terrein bezuinigd kan worden is teveel ge vraagd van het ambtelijk apparaat. En het College lijkt bij voorbaat ook hier weg te lopen voor het protest dat onge twijfeld ook uit die hoek te verwachten 'Bestuurd door het geld' Van bestuurders verwachten de kiezers iets anders, aldus de ANBO. "Het gaat om besluiten het algemeen nut die nen en waarvoor in de eerste plaats 'overtollige' reserves moeten worden gebruikt. De burger van nu mag daar nu van profiteren! Het lijkt erop dat u geen bestuurder bent, maar bestuurd wordt door het geld." De ANBO wil dan ook dat B. W. nog eens terdege bezien of de 3 %-verhoging geheel achterwege kan blijven en zo niet, haar te beperken tot een veel lager percentage. Volgens het college is de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad (gmr) niet gepasseerd. "Zo lang er geen formeel voorstel van het college naar de medezeggen schapsraden is gestuurd, hoeft nie mand advies- of instemmingsrecht te hebben", stelde Veraar, hoofd onderwijs van de gemeente Soest. Als een schoolbestuur een besluit neemt over, in dit geval een fusie, moet de gmr als wettelijk overlegorgaan om haar mening worden gevraagd. Dat wordt het instemmingsrecht genoemd. Op het moment dat het college zijn voorkeur voor een fusie tussen De Schakel en De Regentuuter in de publi citeit bracht, wisten de gmr en de mr's nog van niets. Dat hoefde ook niet, liet Swinkels weten. "Dit is nog geen hard voorstel, maar een mening van het col lege. Het is een concept-voorstel." Volgens het college had de gmr derhal ve nog geen recht op het instemmings recht. Dat is pas het geval zodra het schoolbestuur (bij het openbaar onder wijs is dat het gemeentebestuur) een be sluit neemt. De discussie was aangezwengeld door Wil Stekelenburg. Zij stelde tevens de 'dubbele pet' van een ambtenaar aan de orde. "Hij schrijft een beleidsstuk voor het college, maar is tevens adviseur van de gmr en moet namens die gmr een stuk aan het college schrijven. Waar hou je als ambtenaar op en waar begin je als adviseur. Hoe schizofreen moet je zijn om zoiets te kunnen?" Volgens wethouder Swinkels is er geen reden tot paniek en komt de situatie van de dubbele pet vaak voor: "De kwaliteit van onze ambtenaren is io hoog dat ze dit soort situaties aankunnen." Toen Stekelenburg daarna inhoudelijk wilde voortborduren op de fusiegesprekken, beëindigde Swinkels op verzoek van CD A-er Jan Pieter Lokker de discussie. 'Soestdijk Geen Stankwijk' onderdeel IVN Eemland. WD: wachten met nieuw gokbeleid. Soest doet onderzoek naar blikbakken en textielkist. Soester met mes in buik gestoken. De verborgen schatten van Soesterberg. Hervormd en gereformeerd Soest-zuid samen op weg. Politiek wil Soester 'troon rede' terug. Verdwenen Soest (hervonden). SEC speelt 'rommelig en ongeorganiseerd'. Slotfase van belang voor WZ'49. Strafbal kost hockeyers een punt. Voor de tweede keer in betrekkelijk korte tijd heeft het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weede straat bezoek gehad van een inbre ker. Vorige week woensdagmorgen bleek de toegangsdeur opnieuw ge forceerd te zijn door iemand die niet zozeer op zoek was naar nieuws als wel naar geld. Diverse kasten en bu reaus werden doorzocht, wat resul teerde in een forse puinhoop. De dader maakte ongeveer 1000 gulden buit, grotendeels afkomstig uit de loonzakjes die al klaar lagen om te worden overhandigd aan de bezorgers van de krant. Verder ver dween er nog een bedrag van 300 gulden aan wisselgeld uit de kassa. De medewerkers van de krant rea geerden bijzonder geschokt op de diefstal van de rijk gevulde fooien- pot, die de onverlaat evenmin onge moeid liet. De politie kreeg in het weekeinde be zoek van een vader met zijn 13-jarige zoon, die aangifte kwamen doen we gens mishandeling. De knaap had een bloedende lip, en dat had hij volgens zeggen te danken aan een 43-jarige be woner van de Insingerstraat. De man had hem geslagen na een conflict, dat zich afspeelde rondom een fiets. Het verhaal werd bevestigd door vier onge veer even oude kornuiten, die ook naar de politie kwamen. De man had, zoals hij de politie vertel de, de fiets afgepakt omdat hij zich er gerde aan het gedrag van de jongens. De jeugd had zich uitgeleefd op de piepschuimplaten bij een bouwwerk aan de Insingerstraat en uit verontwaar diging had hij van één van hen de fiets afgepakt, met de mededeling dat-ie 'm met z'n vader maar weer moest komen ophalen. Deze ingreep was hem komen te staan op een hoop protesten en geschreeuw van de jongens, waarna hij ze had weg gejaagd. Dat was kennelijk niet erg zachtzinnig gebeurd, zodat een van de knapen een dikke onderlip opliep. De man toonde zich achteraf zeer berouw vol en wilde de kwestie graag in onder ling overleg uit de wereld helpen. Twintig politiemensen, vijftien brandweerlieden en vijftien ge meente-ambtenaren zijn a.s. zater dag van tien tot drie uur betrokken bij de Landelijke Gemeentedag in Soest, die gehouden wordt op het Raadhuisplein en in het Politiebu reau. Het thema is: veiligheid. Aangezien de Gemeentedag samen valt met de Nationale Brandweerdag zullen brandweer, politie en GG&GD enkele spectaculaire de monstraties in scène zetten. De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten heeft deze week meegedeeld dat inmiddels 200 gemeenten in Neder land zich hebben aangemeld, waar door een kleine zes miljoen inwoners van ons land de kans krijgen een kijkje te nemen bij de verschillende organisaties die waken over onze veiligheid. De officiële 'aftrap' voor de Lande lijke Gemeentedag zal in Utrecht worden verricht. Daar arriveren om elf uur minister Dales (Binnenlandse zaken) en burgemeester Vos-van Gortel van Utrecht met een zeppe lin. In Soest zal de opening iets veili ger verricht worden door burge meester Hans de Widt, om tien uur precies. Geen van de omwonenden van het voormalige politiebureau aan de Van Weedestraat staat te juichen om de plannen voor het gebouw en de omgeving. Het pand moet wor den omgetoverd in een Grand Ca fé, terwijl op het terrein 28 luxe appartementen moeten verrijzen. Waar een woordvoerder van het Amersfoortse bureau termen aan haalde als 'stijlvol' en 'allure', sprak een buurtbewoner van een kroeg en een flatblok. Die uitspraken werden maandagavond in het gemeentehuis gedaan tijdens een informatieavond over het plan. Heijli- gers is in onderhandeling met een mo gelijke exploitant van het Grand Café. Die wil een sfeervolle eet- en drinkgele- genheid, waar iedereen zich thuisvoelt. De horeca-gelegenheid zou van 's och tends negen uur tot ongeveer midder nacht moeten zijn geopend. Van koffie met gebak tot een uitgebreid diner met een glas en van vergaderingen tot re cepties, voor alles moet men straks te recht kunnen in het Grand Café. Een ingrijpende verbouwing en verfraaiing van het voormalige politiebureau is dan noodzakelijk. Aan weerskanten van het Grand Café zijn appartementen gepland, in prijs va riërend van 190.000 tot 385.000 gul den. Eén van de omwonenden vroeg zich af of er mensen zijn die bereid zijn zoveel geld uit te geven om naast de keuken van een restaurant te gaan wo nen. Een andere buurtbewoner vroeg waar de gemeente het lef vandaan haalt om een flat voor zijn deur neer te laten zetten. Weer een andere Soester had bezwaar tegen de ontsluiting van de parkeer plaats, waar ruimte moet komen voor zestig auto's. De ontsluiting zou aan de Prins Bernhardlaan moeten komen. Aan de Van Weedestraat zou een in- en uitrit files kunnen veroorzaken bij de spoorwegovergang, liet een ambtenaar van de gemeente weten. Voor de bewo ners van de appartementen worden on der de gebouwen parkeerkelders aan- MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST L TELEFOON: 02155-16824 A Het terrein van het oude politiebureau werd door architect Reehorst van het Arnhemse bureau dat ook het nieuwe politiebureau ontwierp, omschreven als een 'interessante woonlocatie'. Die me ning werd echter niet gedeeld door om wonenden die vrezen voor hun woon genot. Tegenstanders van het plan kunnen tot 1 oktober schriftelijk hun bezwaren ui ten. Het kan zijn dat op basis daarvan het plan enigszins wordt gewijzigd. Te gen het definitieve plan, dat van 5 tot en met 19 november ter inzage wordt ge- Het oude politiebureau: Kroeg of stijl vol Grand Café? Foto: Goos van der Wilt. legd, kan ook nog bezwaar worden ge maakt. De raadscommissie ruimtelijke ordening en bouwzaken zal het plan waarschijnlijk in januari onder de loep nemen. Als het gemeentebestuur ak koord gaat, moet het plan worden goedgekeurd door de provincie, bij wie tegenstanders dan ook nog bezwaar kunnen aantekenen. Het Grand Café en de 28 appartementen passen niet in het bestaande bestemmingsplan. Daar om kan de provincie het licht pas op groen zetten via een artikel 19-proce- dure. Het oude politiebureau staat al jaren lang leeg. Heijligers kocht het pand na dat de politie was verhuisd naar het mo derne gebouw aan de Dalweg. In de af gelopen jaren is door de raadsleden herhaaldelijk geklaagd dat de staat van het oude bureau slechter werd. Ook wilden de raadsleden dat het gebouw snel een nieuwe functie zou krijgen. Onder andere Ahold heeft naar het pand gekeken als mogelijke plaats voor een nieuwe AH-vestiging, maar die plannen belandden snel in de prulle- bak. Informatie bij MAKELAAR Dl| OP MAA T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 1 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 van weedestraat 149 3761 cd soest tel.02155- 1 52 88 Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 Verse KIPFILET per kg 1 2?° RUNDERSTOOFSCHOTEL per kg 11?° BIEFSTUK stroganoff _n per kg ^U?u Altijd kwaliteit en betaalbaar. Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1