m En dit zijn de knallers van deze week: 598 099 098 C1000 -ys? f Nieuw 'Soesterbus-net' kan veel beter concurreren met de auto De grootste schreeuwers van Soest Zalmdag Schouder karbonade Likkepot Nicola aardappelen Kortere reistijden, betere aansluitingen Het nieuwe busnet van Soest 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 13 Sport 15 Sport Wintertijd Soester Zakenkring moppert over gebrek aan bedrijfsterrein 1 )i~N/\ur De VT .ut JAARGANG NO rnrnm WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Vogeltjesdief rooft sijsjes en kanaries Geluidsisolatie aan Ossendamweg en Vondellaan Bromfiets gestolen Auto getroffen door stuk asfalt HET VLEESCENTRUM Donderdag RUUD SMIT visspecialiteiten 'Man geketend op de rails'? Huisje, Boompje, Beestje TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT START DIREKT Wilt u uw huis verkopen? HÉT' Hendrik Smit kilo 150 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 2 V2 kilo VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Al voor 149c per dag bent u in uw eigen Huur-Opel lekker weg met de Herfstvakantie. HENRINEFKENS SOEST BV WASIEL STEITNER 00000 IS @0030® 00 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement 5oest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl, 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het nieuwe plan voor een "Soes terbus-net", dat vorige week door wethouder Mieke Swinkels werd gepresenteerd, betekent een aan zienlijke verbetering van het open baar vervoer. Als het plan door gaat kan de bus vanaf volgend jaar veel beter concurreren met de au to. Nu duurt de gemiddelde busrit nog zo'n 80 langer dan een au torit; dat wordt dan teruggebracht tot 30 Bovendien wordt de dienstregeling afgestemd op de vertrek- en aankomsttijden van de trein in Soest-zuid en worden de verschillende wijken veel beter "bediend". Dat zijn de meest in het oog springende voordelen van het nieuwe ("geïnte greerde") ov-systeem, waarvoor de ge meente in principe overeenstemming heeft bereikt met de busmaatschappij Centraal Nederland. De Rijksverkeers inspectie en de Nederlandse Spoorwe gen staan positief tegenover het plan, waarvoor Swinkels al in de raadsverga dering van 14 oktober het akkoord van de gemeenteraad hoopt te verwerven. Met de uitvoering van het plan moet haast worden gemaakt, wil het in de nieuwe dienstregeling van mei volgend jaar opgenomen kunnen worden. Voor de exploitatie zal de gemeente zelf een jaarlijks bedrag van 200.000 gulden op tafel moeten leggen. Daarnaast is een bedrag van 2,2 miljoen gulden nodig voor een aantal infrastructurele voor zieningen, zoals een nieuw busstation ("Soestdijk-Noord") op de hoek van de Koninginnelaan en de Nieuwstraat en een sterk verbeterd busknooppunt bij Soest-Zuid NS ("Soest-Zuid"), plus nog een aantal ingrijpende verkeers maatregelen en andere voorzieningen, zoals "wervende fietsenstallingen" her en der. Daarnaast moet er 150.000 gul den worden uitgetrokken voor een pro- motie-campagne (ieder gezin op z'n minste een mini-dienstregeling), om de reizigers de bus in te krijgen. Dat laatste is van belang als de gemeen telijke bijdrage beperkt moet worden tot de eerder genoemde twee ton, die overigens in principe al opzij is gelegd in de lopende meerjarenbegroting. Voor de zomervakantie besloot de raad dat bedrag beschikbaar te stellen voor de uitvoering van maatregelen om het openbaar vervoer uit te breiden en te verbeteren, mede naar aanleiding van het WD-voorstel voor de invoering van een wijkbus. Geïntegreerd systeem Een afzonderlijk lokaal bussysteem voor Soest is geen haalbare kaart, zo blijkt uit onderzoek. Omdat de rijks overheid - o.a. door de Tussenbalans - de hand op de knip houdt moet elke verbetering van het lokale openbaar vervoer dan ook binnen de bestaande budgetten plaatsvinden. Vandaar dat de gemeente intensief heeft samenge werkt met Centraal Nederland, om te komen tot een geïntegreerd systeem. Daartoe werd een opening geboden doordat de busmaatschappij uiteinde lijk overstag ging en niet langer bleef vasthouden aan het tot nu toe geldende uitgangspunt, dat de bustijden in Soest moesten worden'afgestemd op de trein- tijden (Intercity) in Amersfoort. Het Soesterbus-net wordt in het nieuwe plan volledig "toegesneden" op de ver trek- en aankomsttijden van de stop trein Utrecht-Baarn v.v. op het station Soest-Zuid. teteeui 0verhees £7./ Soest H-t-t- lijn 70 CN '93-'94 lijn 72 lijn 73 x x x Soesterbus Voor het lokale lijnennet betekent het plan een ingrijpende verandering. De hoofdlijnen voor de werkdagen en za terdagen tot 19.00 uur komen op het volgende neer. 1. Er komen twee hoofd-knooppunten voor de bus: station Soest-Zuid en het nieuwe Soestdijk-Noord. 2. Op Soest-Zuid kan elk half uur wor den overgestapt op de bus van/naar Amersfoort en de trein van/' naar Utrecht, en elk uur van/naar Soester- berg. 3. Op Soestdijk-Noord kan elk half uur worden overgestapt van /naar Hilver sum (met aansluiting op de Intercity van/naar Amsterdam) en elk uur van/ naar Baarn. 4. De knooppunten Soest-Zuid en Soestdijk-Noord worden met elkaar verbonden door vier buslijnen met een reistijd van minder dan een kwartier: drie lijnen met een half-uurdienst en één lijn met een uurdienst. Op de knooppunten geven de bussen onder ling aansluiting, zodat via een overstap alle wijken met elkaar verbonden zijn. Kortere reistijden Zowel de lokale als de interlokale bus functie profiteert van de nieuwe opzet. De gemiddelde reistijdverhouding au to/bus (nu 1:1,8) wordt teruggebracht naar 11,3. De doorsnee-busrit gaat dus nog maar 30 langer duren dan een vergelijkbare autorit, wat in het licht van het gemeentelijk (en rijks)beleid om het autogebruik terug te dringen ui teraard een aanzienlijke vooruitgang mag worden genoemd. De extra-exploitatielasten van het nieu we Soesterbus-net komen uit op zo'n 380.000 gulden per jaar. Die kosten zouden volledig gedekt kunnen worden als er overdag zo'n 800 a 1000 reizigers méér in de bus zouden stappen. Voor zichtigheidshalve gaat het plan echter uit van een toename met 400 a 500 rei zigers, en dat komt dan aardig in de buurt bij het eerder gevoteerde bedrag van 200.000 gulden. Verbindingen sneuvelen Er zit overigens wel een adder onder het gras, want in het nieuwe plan is alvast wel rekening gehouden met een ingrij pende vermindering van de bus-bedie ning. Volgend jaar zal Soest - zoals het er momenteel naar uitziet - op zondag en in de avonduren alleen nog maar worden bediend door buslijn 70 (Amersfoort-Hilversum), de "rugge- graat" van het busnet. De verbindingen met Baarn en Soesterberg zullen ver moedelijk sneuvelen in die periode, vooral als gevolg van het feit dat er veel te weinig passagiers zijn om de bussen nog enigszins rendabel te kunnen ex ploiteren. Volgens het College-voorstel kan een regio-taxi-project Soesterberg- Baarn-Eemnes hier misschien soelaas bieden, maar dat moet nog uitgezocht worden. Het nieuwe busnet van Soest komt er, als het plan doorgaat, overdag als volgt uit te zien: Soesterbus-West Elk half uur: Koninginnelaan, Bec- keringhstraat. Koningsweg, Dalweg, Veenbesstraat, Varenstraat, Ko- ningsweg/Nieuweweg, Eikenlaan. Hilversum-Amersfoort (lijn 70) Elk half uur: Nieuwstraat, Laan straat, Vrijheidsweg, Clemensstraat, Di Lassostraat, Willaertstraat, Obrechtstraat, Koningsweg/Nieu- weweg, Eikenlaan. Soesterbus-Oost Elk half uur: Koninginnelaan, Burg. Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhoffstraat, Dalweg, Beuken laan, Nieuweweg, Eikenlaan. Soest-Soesterberg (lijn 73) Elk uur: Nieuwstraat, Beetzlaan, Hellingweg, Korte Bergstraat, Julia- nalaan, Prins Bernhardlaan, Van Weedestraat, Steenhoffstraat, Mid delwijkstraat, Torenstraat, Kerk straat, Soesterbergsestraat, Eiken laan. Soest-Baarn (lijn 72) Elk uur: Nieuwstraat, Beetzlaan, Hellingweg, Korte Bergstraat, Julia- nalaan, Nassaulaan, Nassauplant- soen. Stadhouderslaan. Tussen het overstappunt Soestdijk- Noord en de aansluiting Nassaulaan op de Julianalaan onderhouden de buslijnen samen een half-uurdienst. Een 75-jarige bewoner van de Ko ninginnelaan meldde de politie vori ge week de diefstal van ca. 115 vo gels. 's Morgens ontdekte hij dat er 50 jonge en 35 oude capuze-sijzen verdwenen waren. Een forse scha depost, want de vogeltjes zijn zo'n 80 gulden per exemplaar waard. Bo vendien bleken uit een buitenvolière nog eens 30 kanaries met een totale waarde van 150 gulden te zijn weg gehaald. De firma Schaap B. V. uit Huizen begint deze week met het aanbrengen van ge- luidwerende voorzieningen aan een aantal woningen aan de Ossendamweg en Vondellaan. Het gaat hier om zestien woningen op het gedeelte Korte Ossen- dam - P.C. Hooftlaan. De geluidweren- de voorzieningen worden aangebracht om het wegverkeer-geluid te weren. Het werk maakt deel uit van het gefa seerd aanbrengen van geluidwerende voorzieningen aan de woningen op de Ossendamweg en Vondellaan. Enige tijd geleden is in twee fasen het gedeelte spoorlijn - Korte Ossendamweg gerea liseerd. De werkzaamheden, die deze week starten, duren ongeveer twee maanden. Punten voor wereldbeker in kerstcross. Enquête Soest-Soest door Sportraad. Leden AV Pijnenburg voelen zich thuis. Alleenstaanden gaan min der reinigingsrecht betalen. Kees Verheus (CDA) der tig jaar raadslid in Soest. Gemeente stelt prijs op goede ideeën. Geen geld voor brand Kozle. Milieubeheer voortaan zonder Chris Uiterwijk. Gemeente moet zelf plan Van Weedestraat maken. CDA en VVD wekken woede bij GGS. Drie op vier gokkasten verdwijnen uit Soest. Soest viert 'veilige' Gemeentedag. ii n>v In de nacht van zaterdag 26 op zon dag 27 september gaat de wintertijd in. De klok moet dus een uur terug worden gezet. Dat betekent een uurtje langer slapen. Officieel moet de klok om 03.00 uur op 02.00 uur worden gezet. Een 17-jarig meisje uit Soest deed vori ge week bij de politie aangifte wegens diefstal van haar bromfiets. Die was weggehaald uit een garage aan De Ak keren. Het betreft een rode Honda MT-5. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van een ietwat raadselachtig incident, dat zich vrij dag j.1. voordeed op de Beukenlaan. Een 45-jarige Soesterse re'ed daar met haar auto en hoorde plotseling een harde klap, juist toen ze een te gemoetkomende vrachtwagen pas seerde. Ze zette haar auto langs de kant en stelde vast dat haar linker buitenspiegel verdwenen was en dat haar voorspatbord beschadigd was. Op de weg lag een groot stuk asfalt, dat kennelijk de beschadigingen had veroorzaakt. De vrouw werd daarop attent ge maakt door een achter haar rijdende automobilist. Hoe het stuk asfalt daar terecht was gekomen bleef on duidelijk. Van de vrachtwagen ont breekt elk spoor. De politie zou graag in kontakt komen met de - on bekend gebleven - bestuurder die de vrouw op het stuk asfalt attenteerde, in de hoop dat hij nadere informatie over de toedracht kan verstrekken. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SCHOUDERKARBONADE Q per kg 3. 2e kilo HALVE PRIJS Dikke RIBLAPPEN per kg 10?° Gemarineerde ENTRECÓTE -OKn per kg2o?u Altijd kwaliteit en betaalbaar. van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Bezoekers van de Soester gemeente- dag - en vooral de jongeren onder hen - hebben zaterdag eens lekker hun "scheur" mogen opentrekken. Bij het kraampje van de afdeling Milieu mochten ze schreeuwen zo hard zé konden, op 80 centimeter afstand van een microfoon waarmee hun geluids volume werd vertaald naar de "deci belmeter". De installatie, waarmee de mannen van Milieu de aandacht vestigden op zaken als geluidsoverlast en het woonplezier in de wijken, trok heel wat belangstel ling, ook al omdat de grootste schreeu wers een CD-bon in het vooruitzicht was gesteld. Het was trouwens het enige kraampje waar je echt iets kon winnen. In weerwil van de hier en daar gehoorde veronderstelling dat een bekend plaat selijk politicus wel de ergste schreeuw lelijk zou blijken te zijn - hij dééd z'n best, dat moet gezegd - was het toch de jeugd die de grootste keel bleek te kun nen opzetten. De eerste prijs bij de jongens ging dan ook naar de 12-jarige Michael Krul, die met 129,8 decibel het hardste geluid voortbracht. Lieneke Snijders (13) won de eerste prijs bij de meisjes met haar 127,5 decibel. De CD-bonnen werden hen maandagmiddag me enig ceremo nieel - maar zonder geluidshinder - overhandigd. Volgens milieu-ambte naar Martin de Vries en controleur woonomgeving Henk van Binnendijk zat zowel Lieneke als Michael "behoor lijk tegen de pijngrens aan". Er deden in totaal zo'n 70 jongelui - on geveer evenveel jongens als meisjes - mee aan de geluidstest op het Raad huisplein. "Maar meisjes schreeuwen Lieneke (midden links) en Michael midden rechts) hadden het grootste vo lume. gemiddeld harder dan jongens," aldus De Vries. Bestuur beraadt zich op stappen "Onaanvaardbaar". Dat is het oor deel van de Soester Zakenkring - de organisatie van (grotere) onderne mingen in Soest - over de uitkomst van de Structuurvisie. Het bestuur vindt dat Soest veel te weinig nieuw be drijfsterrein krijgt. In het onlangs verschenen leden-infor matiebulletin maakt het bestuur duide lijk dat het zeer teleurgesteld is over de richting waarin het gemeentelijk beleid zich ontwikkelt, met name over de Structuurvisie. "Zeer tot onze spijt heb ben wij moeten constateren dat, on danks alle materiaal dat wij in goede sa menspraak met de Kamer van Koop handel aangeleverd hebben, ondanks de inspraak op daartoe geëigende avonden, en ondanks het reguliere overleg met het College, het besluit van de gemeenteraad ver beneden onze verwachting is uitgekomen." Volgens de Zakenkring is de beslissing om slechts 7,2 hectare in Soest en 2 hec tare in Soesterberg tot industrieterrein te besteihmen ruim beneden de aange toonde behoeften voor de periode tot ver na het jaar 2000. "Het is zelfs met moeite de invulling van de dringende behoefte op korte termijn, zoals wij die reeds eerder kenbaar hebben ge maakt." Het bestuur stelt vast dat er aan de in vulling van de totale behoefte voor de toekomst - 19 hectare, zoals eerder is uitgerekend - dus absoluut niet voldaan kan worden. "Wij vinden dit onaan vaardbaar en zullen ons verder beraden of en welke stappen wij nog kunnen on dernemen om dit tij te keren." De politie kreeg zaterdagmiddag een telefoontje van een vrouw, die vertelde dat ze op de spoorlijn Soest- Den Dolder ter hoogte van de Foe- kenlaan een man "geketend op de rails" had zien liggen. De politie alarmeerde onmiddellijk de Spoor wegen, die de machinisten op het baanvak de opdracht gaf om lang zaam te rijden en op hun hoede te zijn. Intussen werd het baanvak on derzocht, maar de beschreven man werd niet aangetroffen. De politie werd later ter plaatse nogmaals aan gesproken door de (onbekend ge bleven) vrouw, die echter bij haar verklaring bleef en bevestigde dat ze de man met eigen ogen had zien lig gen. De politie wist niet goed wat ze ermee aanmoest en staakte het on derzoek. Het normale treinverkeer werd na enige tijd hervat. MAKELAARDIJ O.G. De beroemde uitdrukking voor 'heel gewoon'. Maar...een huis kopen of verkopen is verre van heel gewoon. Steek daarom uw licht op bij het razend aktieve makelaarskantoor De Vlijt. KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. ENGELS-FRANS-DUITS-SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033-729097 Informatie bij MAKEIAA R D l| OP M A A T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST -TEL. 02155-11304 H Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Waar u ook heen wijt, Happy-Rent wijst u de weg In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel. l Het openbaar^^^^7/l?tr\" vervoer is - kijk/u maar VOOROEUG OPEL HUREN Per dag Per week Corsa f 49,- f 304,- Astra/Kadett f 57,- f 359,- Vectra f 66,- f 418,- Omega f 89,- f 553,- Vraaa onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks-verzekering en 200 km vrij per dag. Birkstraat 30, Soest Telefoon 02155-12364 Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1