i uon©//©n gratis lURIK een komplete p/f^onland. Alleenstaanden gaan volgend jaar minder reinigingsrecht betalen "Je moet ook nee kunnen zeggen ier ezelligheid SWS in 1993 naar de Molenstraat Gemeente stelt prijs op goede ideeën danskursusvooR ca ECHTS F-15°' aanvang yande nieuwe cursusf» 1 ACTUEEL! scliociiKikcr ""■ZSS-"»- 2e afdruk Geen geld voor brand Kozle Politiek denkt verdeeld over besteding overschot 1991 t- en PAGINA lNT (M/Y) lNT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Voorlopig nog geen heffing-naar-hoeveelheid Poolse delegatie komt in oktober Autodief faalt I Vreugdedans om anderhalf miljoen Ie woning met fsruimte. ienf Kees Verheus (CDA) dertig jaar raadslid in Soest 5? >OL EEFJENU 'VOORDE LEUKSTE ANSLES! Man onder invloed botst met wagen tegen twee zussen SCHOEMAKER technische dienst Mogelijk nog wel rommelmarkt aan de Nachtegaalweg Geld voor beste Soester inzending in ideeënbus Auto bekrast Muziekleerling wekt argwaan ia.s. GOED é/f GEZELLIG. Bel: 02155 - 17954 elgrote ondernemingen gen, advisering in fisca- nheden. Het zeer geva- ge afwisseling in werk- am uitbreiden met AO die opgeleid willen 1 in teamverband: rrekeningen ering van relaties ïeden ten behoeve van ze (groei)functie dienstverlening 3. Krijkamp AA. Voor alleenstaanden - éénper soonshuishoudens - gaat het reini gingsrecht volgend jaar omlaag. De politiek wil voortaan rekening houden met de verschillen in ge zinssamenstelling, omdat er in het algemeen mag worden aangeno men dat alleenstaanden nu een maal minder vuilnis produceren dan gezinnen. Toch is deze diffe rentiatie alleen maar een tussen oplossing, want algemeen heerst het gevoel dat een heffing naar ra to van de werkelijke hoeveelheid afval pas echt rechtvaardig is. Technisch is dat echter nog niet mogelijk. De commissie Financiën sprak vorige week uitvoerig over een nieuw systeem voor het reinigingsrecht. Dat gebeurde tijdens het begrotingsonderzoek en me de naar aanleiding van een brief van mevrouw Van Ernst, die dit voorjaar al had aangedrongen op een "rechtvaar diger" heffing. Aanvankelijk wilde het College van B. W. niets van differen tiatie weten, o.m. met het argument dat alleenstaanden juist vaak meer afval produceren omdat ze vaak verpakt 'fast food" gebruiken. Onzin, was de eactie van mevrouw Van Ernst. In ge zinnen met kinderen vormen wegwer- pluiers bijvoorbeeld ook een forse af- val-factor. De commissie zat - net als vorig jaar trouwens bij de behandeling van dit zelfde onderwerp - ook op die lijn. Het College inmiddels ook wel, maar dat wil pas in 1994 beginnen met een proef, waarbij met "chips" op de sulo de wer kelijk aangeboden hoeveelheid afval kan worden gemeten. De commissiele den vonden zo'n technisch hoogstandje wel leuk, maar verlangden meer haast met de invoering van een gedifferen tieerd tarief. Kees Boerkoel (PvdA) liet alvast maar weten dat zijn fractie in ok tober zelfs een amendement op de be groting overweegt in te dienen om vol gend jaar al onderscheid te maken tus sen een- en meerpersoonshuishoudens. De andere fracties sloten zich daar gro tendeels bij aan, als "second best-oplos sing" en als overgangsmaatregel naar het algemeen als rechtvaardiger beoor deelde systeem van heffing-naar-hoe- veelheid. Neks Blommers (WD) vond het overigens helemaal niet zo vanzelf sprekend dat een alleenstaande minder vuilnis produceert dan een gezin. "Je moet mensen belonen op grond van de hoeveelheid afval die ze minder aanbie den, niet op basis van hun huiselijke omstandigheden..." Proef Wethouder Jan Menne (CDA) stond niet onsympathiek tegenover het voor stel en zou het "meenemen" naar het College. Of het allemaal zou lukken wist hij nog niet, en daarom lanceerde Boerkoel vervolgens nog een idee om in 1994 eventueel in Soesterberg op proef alvast te beginnen met de chip-meting. Volgens Ries van Logtenstein (CDA) was dat een aardige gedachte, maar hij voelde toch meer voor oplossing in re gionaal verband en had geen trek in het vastleggen van termijnen. Blommers verstoorde de algemene vreugde enigszins door te wijzen op dreigende dekkingsproblemen, omdat de totale kosten niet mogen stijgen. "Als de heffing voor een deel van de be volking omlaag gaat, moet ze dan voor het andere deel misschien omhoog?" Menne vond dat inderdaad een belang rijke vraag, en bij nader inzien een be langrijk deel van de commissie toch ook. De wethouder wees er daarom al vast maar op dat de eventuele invoering van het nieuwe chip-systeem te zijner tijd moet worden afgewogen tegen an dere wensen. "Maar wij zijn graag be reid hiervoor spitsroeden te lopen. Als het allemaal kan zullen we het invoeren, desnoods als eerste gemeente in het land." WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155 - 12874 - vrijdag koopavond. VotoP 9'f lS AGFA TOPFOTO"-kwaliteit, 10 x 15 cm. (van kleinbeeldfilm) Gratis minialbum, "goed" getest (Consumentengids juli 1992). Burgemeesler Hans de Widt heeft meegedeeld dat het college niet van plan is geld te schenken aan het gemeentebestuur van Kozle in verband met brandschade. Het be stuur van de jpmelage Kozle-Soest had daarom gevraagd. Enige tijd geleden woedden in Polen grote bosbranden. Ook de stad Kozle- Kedzierzyn werd daarbij bedreigd. In verband met het gevaar dat de chemi sche fabrieken vlam zouden vatten, was reeds een grootscheeps evacuatieplan voor de bevolking gemaakt. De bos branden konden echter worden ge blust, voordat de vlammen Kozle be reikten. Volgens het jumelagebestuur is er wel schade ontstaan, "We zouden niet weten op welke ma nier we iets zouden kunnen bijdragen", aldus De Widt. Hij heeft zijn ambtscol lega van Kozle Wel een brief geschre ven. "Maar ik denk niet dat we verder zullen gaan dan deze blijk van medele ven", aldus de burgemeester. Noch op de begroting van de brandweer, noch op die van de jumelagestichting is geld beschikbaar. Bezoek Van 24 tot en met 28 oktober zal een delegatie uit Kozle een bezoek brengen aan Soest. Op maandag 26 oktober zal de groep Polen een lunch aangeboden krijgen op het gemeentehuis. De och tend daarna staat een bezoek aan TNO op het programma. Het jumelagebe stuur draagt zorg voor de huisvesting van de leden van het Poolse jumelage bestuur. Het gemeentebestuur moet de officiële gasten uit Kozle van een bed voorzien. Nog niet bekend is of de zes tot acht officiële gasten van de stad Kozle in een hotel of bij particulieren worden ondergebracht. De hotelkosten bedragen 55 gulden per persoon per nacht. Een 36-jarige Soester, die zijn bestelau to had neergezet op de parkeerplaats aan de Foekenlaan, ontdekte vrijdag j.1. bij terugkomst dat er een poging was ondernomen om de wagen te stelen. Zowel het portierslot als het contactslot waren vernield, maar het was de dief kennelijk niet gelukt er met de wagen vandoor te gaan. De eigenaar deed wel aangifte bij de politie. iting, 3 kantoorruimtes n schuifpui. Moderne !t toegang tot souterrain, net vaste trap naar zolder. net vaste kasten en was- - Openhaard/allesbrandsr t sierbestrating, vijver en len na 18.00 uur, tel. 22699. De gemeente Soest heeft vorig jaar fi nancieel gezien "aardig geboerd". Uit de cijfers blijkt dat er in 1991 zo'n an derhalf miljoen gulden is overgehou den en zoals elk jaar mocht de politiek zich "uitleven" op de mogelijk beste ding van dat overschotje. De discussie die daarover vorige week plaatsvond in de raadscommissie Fi nanciën - toch bezig met de begroting over 1993 - had zoals vaker het karak ter van een rituele vreugdedans. Van al le kanten werd wethouder Jan Menne overladen met tips voor de besteding van het extraatje, en sommige fracties bleken bijzonder vindingrijk in het be denken van "goede doelen". D. van Arkel (GPV/SGP/RPF) lan ceerde het idee om het geld o.m. te ge bruiken om de tarieven van Aqua In- door vijf jaar lang met een gulden te verlagen. Ddt voorstel viel goed bij Leidje Tomassen (Progressief Soest). PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel ;deed daarop eeji pog opmerkelijker bod: hij wilde het geld wel gebruiken voor de aanleg van een buitenbad bij 'het zwembad aan de Dal weg. Zijn VYD-collega Neks Blommers had een beter idee: de verlaging van het (in Soest toch altijd nog behoorlijk hoge) tarief van de Onroerend-Goedbelas- ting. Dat leidde vervolgens tot nogal wat heen en weer gepraat, waarin Blommers te horen kreeg dat zo'n ver laging vooral ten goede zou komen aan de huizenbezitters van Soest. Ries van Logtenstein (CDA) liet weten het "zwembad-idee niet direct te omhel zen", en voelde dan ook niets voor sub sidiëring van Aqua Indoor. Blommers had overigens nog een ande re besteding voor ogen: het opnieuw verfraaien van het "gezicht van Soest", omdat dat volgens haar nogal wat te lij den heeft gekregen door het achterwe ge laten van de chemische onkruidbe- strijding. Tarieven omlaag? Boerkoel kwam vervolgens terug met de suggestie om de voorgestelde jaar lijkse verhoging van de gemeentelijke belastingen en heffingen - het College heeft 3 voorgesteld - te beperken tot 2 wat de sympathie oogstte van zijn collega's van CDA, Progressief Soest en D66. WD en Gemeentebelangen wilden daarvoor uiteraard niet onder doen en stelden voor de tariefsaanpas singen dan maar op nul te houden. Welke conclusies het College van B. W. uit de discussie trok werd niet geheel duidelijk, maar Soest heeft nog even de tijd. Pas bij de begrotingsbehandeling in oktober zullen op dit punt besluiten ge nomen worden. Elegant en betaalbaar f 135,- Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 93 16 SOEST T R U M ah er een feestje is of gewoon nscentrum Van Mourik. 3ch in Baarn vestigde. In de loop n van Mourik wil u dit jaar laten 1/2 gulden korting op het lesgeld 'rizen naar Parijs. gezelligheid. i StJ Twee vrouwen uit Soest zijn vorige week ter observatie opgenomen in Medisch Centrum Molendael. Dat was het gevolg van een aanrijding, veroor zaakt door een Amersfoorter die on der invloed van alcohol verkeerde. De twee zussen reden dinsdagavond rond half elf op de Birkstraat. Toen ze linksaf de Vondellaan wilden inrijden, ontstond de botsing met de wagen van de Amersfoorter. Hij wilde vanaf de Vondellaan de Birkstraat oprijden, maar raakte door de te hoge snelheid in een slip. De vrouwen werden naar het ziekenhuis gebracht. Ook de man werd naar het hospitaal gebracht vanwege opgelopen letsel. Er werd een bloed proef afgenomen om vast te stellen hoe veel alcohol hij in zijn bloed had. Beide wagens waren dusdanig bescha digd dat ze total loss werden verklaard. De politie nam daarom de delen III van de kentekenbewijzen in. De auto's wer den later weggesleept. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisiesx video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' Vijf burgemeesters, drie gemeen tesecretarissen, 33 wethouders en 215 raadsleden heeft hij meege maakt. Acht keer stond hij op de verkiezingslijst van de AR en later het CDA. Inmiddels is hij voorzit ter van de Soester CD A-fractie en nestor van de gemeenteraad, waar hij al dertig jaar lid van is. Kees Verheus is een politicus die, of je het nu met hem eens bent of niet, altijd opgewekt en opgeruimd zijn raadswerk doet. Hij is een raadslid die gewend is te winnen en te verliezen en beide resulta ten accepteert. "Je moet in de politiek ook nee kunnen zeggen, want je kunt natuurlijk niet iedereen z'n zin geven. En als een meerderheid iets anders wilt, moet je je daar in schikken.", aldus Ver heus die de meeste voldoening put uit het raadsbesluit tot woningbouw in Egghermonde. Volgens de Soesterber- ger was dat hard nodig en kwam het be sluit na een slepende procedure tot stand. Met gemengde gevoelens kijkt hij terug op de aankoop van het huidige Artishock-gebouw aan de Steenhoff- straat. "Het moest het nieuwe politie bureau worden en we hadden maar een week om na te denken, omdat andere kopers op de loer lagen. Uiteindelijk is het nooit het politiebureau geworden, omdat dat bouwkundig onmogelijk was." Contact Veel waarde hecht Verheus aan het persoonlijke contact met de kiezers, de burgers van Soest en Soesterberg. Als Soesterberger heeft hij veel gesprekken gevoerd met inwoners van die kleine woongemeenschap. "Het is een niet te onderschatten binding. We hebben het wel eens over de afstand tussen de poli tici en de burgers. Maar via rechtstreek se contacten weet je wat ze willen. Daardoor hebben we besluiten kunnen nemen, die je anders nooit had kunnen nemen. Maar je moet er ook voor op passen dat je geen loopjongen van de gemeenschap wordt." Verheus sprak donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering zijn dankbaarheid uit voor de gezondheid die hij mocht hebben om het raadswerk te doen en de collegialiteit van de overi ge raadsleden en ambtenaren. Volgens zijn fractiegenoot Jan Zwaan enburg staan collegialiteit en loyaliteit hoog in het vaandel geschreven van Verheus. Kees is altijd een markant fi guur geweest, een Soesterberger, maar vooral een CD A-er. Hij heeft veel bij gedragen aan de totstandkoming van het CDA, waarvan iedereen zei dat die partij geen lang leven zou zijn bescho ren. Nu vinden de meeste mensen datje niet meer om het CDA heen kunt. De benoeming van Verheus tot fractie voorzitter was bijna een hamerstuk. Hij voelt zich als een vis in het water, zon der een politiek dier te zijn. AI wil dat "Kijk, daar woon ik", zegt Kees Ver heus tegen burgemeester Hans de Widt, wijzend op één van de twee ingelijste luchtfoto's van Soesterberg. De CDA -er kreeg het cadeau omdat hij der tig jaar raadslid is. niet zeggen dat hij altijd makkelijk is. Soms praat hij nog te lang." Verhouding Lof kreeg de jubilaris ook toegezwaaid van burgemeester Hans de Widt die hem enige tijd geleden reeds de versier selen behorende bij de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Na ssau mocht opspelden. "Ik heb waarde ring voor de wijze waarop u uw raads werk invult. Er is altijd een bijzondere verhouding tussen de nestor van de ge meenteraad en de burgemeester. Bui ten de vergaderingen om hebben we nog wel eens overleg over hoe de raad ergens op zou kunnen reageren. Ik weet dat de overige raadsleden dat accepte ren en ik ervaar deze contacten als bij zonder plezierig." Namens het gemeen tebestuur overhandigde De Widt de christen-democraat vervolgens twee grote, ingelijste luchtfoto's van Soester berg. Verheus, die naast zijn carrière bij de Koninklijke Luchtmacht ook in schooi en kerkbesturen heeft gezeten, heeft één belangrijke vuistregel: "Goede po litiek kun je alleen bedrijven als de bal en niet de personen worden gespeeld." Stichting Welzijnswerk Soest (SWS) zal medio volgend jaar ver huizen naar de Molenstraat. De drie bestaande buurthuizen wor den dan verruild voor het gebouw van de voormalige Molensoos en de Praatpaal. Volgens directeur Jaap van de Kooij had de SWS eigenlijk, al in december van dit jaar willen verhuizen, maar de welstandscommissie is het nog steeds niet eens over enkele details in het nieuwbouwplan. Het voorste gedeelte van het pand (de voormalige Praatpaal) wordt met de grond gelijkgemaakt en vervangen door nieuwbouw. "De fi nanciering daarvan is al rond, maar de welstandscommissie is het nog niet eens over de stenen en enkele schaduwlij nen. Deze week hebben we nog overleg met de aannemer en de gemeente." De SWS heeft inmiddels wel toestem ming om te gaan slopen, ook al heeft de gemeente het pand officieel nog niet verkocht. De gemeenteraad zal dat wel doen, maar stelde de beslissing donder dagavond een maand uit. De vraagprijs van de gemeente is het symbolische be drag van één gulden, maar volgens Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF kleven belastingtechnische nadelen aan die som. Volgens hem kan de gemeente beter een reële vraagprijs stellen. De SWS zou dan meer geld moeten beta len, maar dat zou de gemeente dan weer via een verhoogde subsidie (als gevolg van de hogere inkomsten) kunnen goedmaken. SWS wil het achterste deel van het ge bouw (de voormalige Molensoos) ver bouwen. De stichting zal dan eerst op zoek moeten gaan naar 2,5 ton. Van de Kooij denkt dat de stichting in april of mei volgend jaar kan verhuizen, maar hij sluit niet uit dat SWS pas in het volgende seizoen (september 1993) de activiteiten in het nieuwe onderkomen start. "Dan kunnen we aan de Nachte gaalweg in ieder geval nog een keer een rommelmarkt houden. Die rommel markt is een belangrijke inkomstenbron en die hebben we hard nodig voor de fi nanciering van de verbouwing. Als we toch eerder naar de Molenstraat ver huizen, gaan we op zoek naar een ande- De voormalige Praatpaal zal worden vervangen door nieuwbouw. De achter liggende Molensoos wil de Stichting Welzijnswerk verbouwen, maar daar moet nog 2,5 ton voor worden gevon den. re plek voor de rommelmarkt. Want aan de Molenstraat is daar geen ruimte voor." Wie met een lumineus idee op de proppen komt, waarmee de ge meente doelmatiger te werk kan gaan, maakt kans op een prijs van maximaal vijfduizend gulden. Voorwaarde is dat het idee uit voerbaar is. Op de balie in de entreehal van het ge meentehuis staat sinds kort een ideeën bus, waarin Soesters hun spitsvondig heid op papier kunnen deponeren. Elke laatste dag van de maand wordt de bus geleegd en zal een ideeënbuscommissie zich buigen over de inzendingen. De commissie bestaat uit burgemeester Hans de Widt, hoofd voorlichting Ben van Os, de sector-controller en twee wisselende leden. De laatste twee plaat sen worden opgevuld door het hoofd van de sector, waarop het idee betrek king heeft en een ambtenaar die op dat gebied is gespecialiseerd. Alle ideeën worden beoordeeld op kwaliteit, uitvoerbaarheid, originaliteit en doelmatigheid en worden eigendom van het gemeentebestuur. Om de Soes ters te stimuleren wordt twee keer per jaar een geldprijs uitgeloofd. Het be drag kan variëren van 250 tot 1.000 gulden. Indien een idee een buitenge wone besparing oplevert, kan de be denker maximaal vijfduizend gulden ontvangen. De ideeën dienen betrekking te hebben op taken die tot de gemeentelijke huis houding behoren, bijvoorbeeld een be tere verkeersafwikkeling, een veilige oversteek of een adequate milieu vriendelijke bestrijding van onkruid. Bij het inzenden van het idee moet ge bruik worden gemaakt van een speciaal formulier dat is af te halen bij de ge meente. De ideeën moeten zo uitvoerig mogelijk worden beschreven en even tueel worden toegelicht met schetsen en tekeningen. Op maandag 4 januari 1993 zal burge meester De Widt tijdens de nieuwjaars receptie van het de gemeente de eerste prijswinnaar bekend maken. Uitgeslo ten van deelname zijn de leden van het gemeentebestuur en de ambtenaren. De laatste groep heeft de beschikking over een andere ideeënbus. Een 26-jarige Soesterberger meldde de politie in het afgelopen weekeinde dat zijn auto was toegetakeld. De wagen stond geparkeerd bij een café aan de Rademakerstraat. De motorkap en de linkerflank bleken te zijn bekrast, zodat er forse schade was ontstaan. Je moet tegenwoordig in Soest wel oppassen of je niet zomaar voor cri mineel wordt aangezien. Een 14-ja- rige jongen uit Soest zal in elk geval nog wel eens terugdenken aan zijn "aanhouding", afgelopen vrijdag avond. Hij had muziekles gehad in de muziekschool aan het Kerkplein en liep in de regen terug naar huis, toen hij op de Middelwijkstraat werd staande gehouden door de politie. Eerder had een bewoner van die straat de politie gebeld met de mede deling dat hij een jongeman op ver dachte wijze langs de auto's zag lo pen, en dat hij iets onder z'n jas had verstopt. De politie besloot aldus een kijkje te nemen en de jongeman aan de tand te voelen. Gelukkig bleek er weinig loos te zijn. Vanwege de regen was de jongen dicht langs de auto's gelopen. De ge heimzinnige "buit" die hij onder zijn jas meedroeg bleek te bestaan uit een aantal muziekboeken, die hij tegen nat worden had willen beschermen. VRIJDAG 25 SEPTEMBER f SOEST, WEEGBREESTRAAT 205-207

Soester Courant | 1992 | | pagina 3