ars :ne zone Soest viert Veilige' gemeentedag Soest kan met Mieke Mulders iedere woensdag en zaterdag de toren op ACTUEEL! Schoemaker Bang Olufsen Center Honderden nemen kijkje op Raadhuisplein 'Soester Kring' start op 7 oktober Maison Yerkley: bij de tijd OENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 ANSTRAAT 71 BAARN KULJMEU izen inde luizenkrant. ie krant! Honden op proef los Honingbij/Reespoor Ontmoetingsplaats voor inwoners van Soest (Advertentie) OOIT KIEST U VOOR MOOIST SOEST van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Kunsthistorica verzorgt rondleiding Kerkebuurt Explosief bier? Vrouw onder invloed 3 JAAR GARANTIE Beolab 8000 :e elegantie k met ceintuur De inwoners van Soest die zater- [ag de moeite namen om even op het Raadhuisplein te gaan kijken kunnen zich nooit veiliger hebben gevoeld dan tijdens deze "ge- eentedag", waarop de gemeente irnen met politie, brandweer en [anverwante organisaties liet zien wat ze op het gebied van veiligheid in huis heeft. Dat is heel wat. Een liet onaanzienlijk aantal instanties ilijkt klaar te staan om de veilig- leid van de burgers te waarbor- 'en. •e gemeente zelf heeft bijvoorbeeld al jen hoop "veiligheid" in afdelingen als Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken [(sociale veiligheid), Bestuurlijke Pre ventie (het voorkomen van alledaagse criminaliteit) en Milieu (de beveiliging :egen vervuiling en diverse vormen van •verlast). Daarnaast presenteerden :ich een aantal organisaties die zich met :en deelaspect van de veiligheid bezig houden, zoals het HALT-project - al ternatieve straffen voor jeugdige van dalen - dat voor het eerst in Soest te zien Was met informatiemateriaal, de stich ting Slachtofferhulp, het Meldpunt So ciale Veiligheid en de werkgroep Buurtpreventie. Ze vormden met hun kraampjes - aan gevuld met de stands van politie, brand weer en ambulancedienst - een soort mini-informatiemarkt langs de lange zijde van het Raadhuisplein. De politie was daar bijvoorbeeld aanwezig met een kraampje over de voorkoming van misdrijven, de afdeling bijzondere wet ten (met allerlei in beslaggenomen "en ge wapens") en wie dat wilde kon ook hier zijn fiets laten voorzien van een ge graveerde postcode. De brandweer gaf een mooie demon stratie "vlam in de pan" - en uiteraard ook hoe je dat moest blussen - en liet de omstanders onder andere zien met wel ke hulpmiddelen, o.a. een hydraulische schaar, bijvoorbeeld autowrakken wor den bewerkt. De bezoekers konden verder een kijkje nemen bij het uitge stalde wagenpark van de vuurbestrij- ders. Ook de politie trok veel bekijks, o.a. met de spectaculaire achtervolging van een snelheidsmaniak op een bromfiets, die uiteindelijk werd gepakt en zijn voertuig op de rollentestbank zag be landen. Veel bezoekers namen de gele genheid te baat om eens een kijkje te ne men in het cellencomplex van het poli tiebureau, dat ter bezichtiging was opengesteld. Eendracht Het onbetwiste hoogtepunt van de ge meentedag was ongetwijfeld de demon stratie van de voorbeeldige en vlekkelo ze samenwerking tussen de drie veilig heids-instanties - politie, brandweer en GGD - bij een zeer levensecht uitge beeld auto-ongeluk. Een auto met twee inzittenden was midden op het Raad huisplein tegen een stoplicht gebotst, en achtereenvolgens zag men de verschil- "Vlam in de pan" op het Raadhuis plein. lende hulpverleners met loeiende sire nes arriveren om de slachtoffers uit hun benarde positie te bevrijden. Een staal tje eendracht dat het veiligheidsgevoel van de omstanders beslist moet hebben versterkt. De gemeentedag had het weer mee, maar het aantal bezoekers was al met al niet overweldigend. Toen burgemees ter De Widt de manifestatie om 10.00 uur opende - na de verwelkoming door wethouder Jan Visser, onder wiens lei ding een werkgroep de gemeentedag had voorbereid - was er zelfs nog hele maal geen publiek te zien. Dat weer hield de eerste burger echter niet van een toespraakje waarin hij diverse vei ligheidsaspecten nog even de revue liet passeren. Zo wekte hij zijn gehoor met een verwijzing naar het buurtpreventie project als volgt op: "Laten we elkaar een beetje in de gaten houden, zodat vreemden niet de kans krijgen om scha de aan te richten." Volgens De Widt was trouwens elke werkdag een soort gemeentedag. Het officiële startsein bestond uit het oorverdovende lawaai van alle aanwezige sirenes tegelijk, een geluid dat tot zeer ver in de omtrek te horen moet zijn geweest. Het geënsceneerde ongeluk was een van de spectaculairste onderdelen. 'kamp 119 rfect onderhouden bungalow trage en tuin met uitstekende ekkelijke, rustige locatie in bun- ng: hal met toilet, royale living >n schuifpui naar tuin, luxe eiken 'uwapparatuur, 3 slaapkamers Ier met ligbad en 2e toilet. Nieu- 9- nieuwe hardhouten buiten- schermen. st 169 kelde bungalow met heerlijk ■el waardevolle extra's: -a 12 m2 groter dan oorspron- n met vloerverwarming, ekking met extra isolatievoor- ing en voorzetramen, voorheen de garage), ier met open haard, keuken •tuur, 3 slaapkamers, badka- -e toriet, berging, toilet en hal. s Per 1 oktober wordt het hondenlos- loopterrein aan het Fazantpad/Hom mel opgeheven. Dan gaat een proefpe riode in voor het hondenlosloopterrein aan de Honingbij/Reespoor. Op ver zoek van de bewoners zal het terrein voorlopig niet vergroot worden, zoals de oorspronkelijke plannen waren. Na een proefperiode van een half jaar zal ►het gemeentebestuur een beoordeling over het terrein geven en een besluit ne men over de definitieve afmetingen van het terrein. Op advies van de werkgroep bestuurlij ke preventie is er een plan voor de jeugd in Overhees opgesteld. Een deel van het plan bestond uit het veranderen van de inrichting van een aantal speelvel den. De meest ingrijpende veranderin gen doen zich voor bij de speelvelden Fazantpad/Hommel en Honingbij/ Reespoor. Naast voorzieningen voor de jeugd ging het ook om veranderingen van de hon- denlosloopterreinen. Er is besloten het hondenlosloopterrein aan de Fazant pad/Hommel op te heffen en het hon denlosloopterrein aan Honingbij/ Reespoor uittebreiden. De omwonenden hadden bezwaar te gen deze uitbreiding. Zij zijn van me ning, dat ook bij opheffing van het hon denlosloopterrein aan het Fazantpad/ Hommel het huidige losloopterrein bij de Honingbij/Reespoor voldoende groot is. Vanwege deze bezwaren en de positieve betrokkenheid van de bewo ners heeft B&W besloten gedurende een periode van zes maanden het ge bruik van het hondenlosloopterrein aan Op initiatief van enkele Soester vrou wen, die actief zijn in diverse plaatse lijke groeperingen, gaat op woensdag 7 oktober de Soester Kring van start. De Soester Kring wil een ontmoe tingsplaats zijn voor mannen en vrou wen van alle leeftijden, om met elkaar in gesprek te komen over maatschap pelijke, culturele en ontspannende thema's. Ook zal aandacht geschonken worden aan Soester activiteiten binnen en bui ten de Soester grenzen (o.a. Derde We- reldgroep, Amnesty) om meer betrok ken te raken bij wat er in onze samenle ving gebeurt. Het is de bedoeling om el ke eerste en derde woensdag van de maand bij elkaar te komen van 9.30 tot 11.30 uur in 'De Deel', Kerkstraat, (achter de Oude Kerk). Voorop staat dat er gelegenheid zal zijn om voor en na het centrale thema onder een gezellig samenzijn met elkaar in ge sprek te komen. Er zijn mensen die graag luisteren en openstaan voor ideeën en wensen. Iedereen is van harte welkom. Ook voor nieuwkomers in Soest kan het een gelegenheid zijn om kennis te maken met de Soester inwoners en de activitei ten die in de gemeente plaatsvinden. De entreeprijs per keer bedraagt f 2,50. Wie het een sympathiek idee vindt, kan de Soester Kring ook financieel onder steunen: banknummer van de AB- N-Amro bank 484665510 (gironum mer van de bank: 55099) t.g.v. de Soes ter Kring te Soest. Programma Het programma voor de eerste vier bij eenkomsten ziet er als volgt uit: Woensdag 7 oktober: Kennismakingsochtend met als thema 'Betrokkenheid'. Woesndag 21 oktober: Thema: 'Alleen komen te staan, hoe verder?' Woensdag 4 november: Thema: 'Muurschilderingen in Utrechtse huizen'. Inleiding en diapre sentatie: Marieke van Vlierden. Woensdag 18 november: Thema: Activiteiten Derde Wereld- groep Soest. Inleiding: Leidje Tomas sen. Wie over de activiteiten van de Soester Kring inlichtingen wenst, kan contact opnemen met Marianne Homan, tel. 18606 of Marijke Smit, tel. 19815. Honingbij/Reespoor te beoordelen. De proef zal lopen van 1 oktober 1992 tot 1 maart 1993. Daarna zal B&W een definitief besluit nemen over de grote van het hondenlosloopterrein aan de Honingbij Reespoor. REDACTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Bij Maison Verkley, de bekende banketbakkerij van Soestdijk, zijn de produkten een afspiegeling van de tijd van het jaar. Dat blijkt ook in deze periode: de zomerprodukten maken langzamerhand weer plaats voor de (nieuwe) najaarsproduk- ten. Te denken valt bijvoorbeeld aan de originele Irish coffee-kopjes, of aan de heerlijke appelbollen, apfelstru- del, borstplaat en speculaas en niet te vergeten de heerlijke hazelnoot-ad vocaat-compositie bij Verkley. Er zijn natuurlijk altijd mensen die het jammer vinden als "hun" favo riete produkt er tijdelijk niet meer is, maar naderhand blijkt meestal dat ze juist heel blij fcijn om ook eens wat anders te hebben geprobeerd. Voor advies kan men altijd terecht bij een van de winkeldames. Zij ne men regelmatig een kijkje in de ban ketbakkerij, om te zien hoe een pro dukt wordt gemaakt en waaruit het bestaat. Apfelstrudel De reclame van deze week: apfel strudel voor 6 a 8 personen, f 15,-. Maak de strudel gedurende 15 mi nuten even warm in een voorver warmde oven van 160 graden, giet dan de bijgeleverde koude sauce er over heen. Iedereen zal dan moeten toegeven: weer een traktatie van Maison Verkley! Banketbakkerij Maison Verkley is gevestigd aan de Van Weedestraat 76, tel. 12823. De Beolab 8000 actieve luidsprekers, bijvoorbeeld. Ze zijn 9,5 cm slank en 132 cm hoog en zitten boordevol Bang&Olufsen techniek. Ze zijn bij uitstek geschikt voor de Beocenter 9500. En als u daarop uw Bang&Olufsen televisie hebt aangesloten, heeft u bij uw beeld éénzelfde groots geluid. Wij demonstreren u graag deze ongelooflijk fraaie speakers bij uw bezoek aan onze zaak. "Het is heel leuk om te-doen, maar op Monumentendag was ik net een grammofoonplaat die bleef han gen. Als je een paar keer achter el kaar je verhaal moet afsteken doe je het op den duur haast automa tisch. Maar de mensen vonden het allemaal prachtig." Mieke Mulders, twee jaar geleden als kunsthistorica afgestudeerd aan de Groningse universiteit, is sinds kort als gids actief voor de Soester VW. Je kunt haar op woensdag- of zaterdag middag met een groepje belangstellen den tegen het lijf lopen in de Kerke buurt, of haar met haar "gevolg" de trappen van de onlangs gerestaureerde toren van de Oude Kerk zien beklim men (voor zover dat van buitenaf waar te nemen valt). Vooral op de Monu mentendag had ze 't druk: meer dan 400 mensen - vooral uit Soest zelf - wil den de toren wel eens op om hun woon plaats uit de hoogte te bekijken, Een doctorandus in de kunstgeschiede nis die in Soest - of all places - als gids optreedt? Dat is helemaal niet zo vreemd, vindt Mieke zelf. "Want het gaat niet alleen om kunst, maar ook om een stukje gewone geschiedenis, met al lerlei maatschappelijk aspecten. En er valt over Soest best wat te vertellen..." In haar "verhaal" stopt ze dan ook een heleboel anekdotes en daarvan biedt de Soester historie al met al nog een heel assortiment. Zoals het verhaal over de "Vurige Beer", een wat hebzuchtige boer op de Eng die daar soms nog als spook is te ontmoeten, of de macabere vondst van skeletten uit het oude kloos ter achter de Kerkebuurt, waarvan een Soester de schedel en de botten ge bruikte voor de vervaardiging van een originele schemerlamp, en nog veel meer. Maar ook het serieuze deel van de ge schiedenis van Soest komt volop .aan bot: de oorsprong van de Oude Kerk, de teruggevonden beelden van voor de Beeldenstorm, het oude doopvont, en natuurlijk al die andere stukjes Kerke buurt, zoals het oude tramhuis, waar ooit de "gezonde apotheek" was, de Drie Ringen (bekend van Ferdinand Huyck), de bakkerij Van Brummelen, het oude schooltje, het voormalige ge meentehuis, de dorpspomp, 't Hoogje en nog veel meer. Dat alles komt aan bod tijdens de an derhalf uur durende rondleiding, waar voor volwassenen f5,- en kinderen f 3,50 moeten neertellen. Maar ze krij gen van Mieke Mulders dan ook "waar voor hun geld" - desgewenst ook in het Engels of Duits. "Ik weet natuurlijk nog niet alles van de Soester geschiedenis, maar ik probeer m'n kennis steeds ver der uit te breiden. Er staat al veel in al lerlei boeken en boekjes, maar er zijn nog allerlei verhalen van oude Soesters, uit het dagelijks leven, die heel interes sant zijn." Platgewalst Mieke Mulders woont nog niet zo lang in Soest, maar heeft alle gelegenheid gehad om zich in de "rijke" historie van haar huidige woonplaats te verdiepen. Is die historie trouwens wel zo rijk? Mieke: "Nou ja, Soest heeft het voor deel dat het in de loop der eeuwen een paar keer min of meer is platgewalst. Denk maar aan de veldslagen met Maarten van Rossum. Voor de rest is het eigenlijk vooral een stukje boeren- historie. Je kent dat wel: over Jan van Klaas van Teun van Piet van..., en zo kun je dan nog een poosje doorgaan." Haar belangstelling voor de kunstge schiedenis heeft ze van huis uit. "Ik kom uit een artistieke familie, en het sprak eigenlijk vanzelf dat ik kunstgescheide- nis ging studeren. Op school vond ik het voor de rest allemaal nogal saai. Ik wist niet precies waar ik aan begon, maar de studie was toch heel leuk." Voor kunstgeschiedenis moet je een soort "knobbel" hebben, vindt Mieke. "Net zo iets als een wiskunde-knobbel. Je moét 't zien, je moet 't vóelen. Dat had ik, en daarom was mijn keus voor deze studie heel vanzelfsprekend. Maar rijk word je er niet van - dat is mé altijd voorgehouden." Ai in haar studententijd, maar ook daarna, verzorgde Mieke - als stagiaire - rondleidingen en lezingen voor nogal uiteenlopende groepen van belangstel lenden. Verder werkte ze o.a. mee aan de grote prentententoonstelling van Francis Goya, vorig jaar in Emmen, en was ze een tijdje gids in het Rijksmu seum in Amsterdam en het museum "Van Speeldoos tot Pierement" in Utrecht. Tijdens een lezing voor de Plattelandsvrouwen kwam ze op het idee voor haar afstudeer-onderwerp. "Mijn scriptie ging over vrouwelijke impressionisten in Frankrijk rond 1875. Dat waren niet zomaar een paar schilderende dames, nee." Drie-dimensionaal Voor afgestudeerde kunsthistorici lig gen de banen niet echt voor het op scheppen, ontdekte ze. "Als vrijwilliger kun je met kunstgeschiedenis overal te recht, dan zitten ze om je te springen, maar betaald werk vind je zo gauw niet." Na haar studie belandde Mieke dan ook enigszins in een "zwart gat", maar haar aanstelling als VW-gids in Soest, als is het maar voor een paar uur tjes per week, beschouwt ze als een ple zierige tijd-vulling. "Het is leuk om de mensen een toelichting te geven bij wat ze zien, dat maakt het verhaal als het ware drie-dimensionaal..." Met groepjes van doorgaans 12 perso nen klimt ze - bij voldoende aanmelding - elke woensdag- en zaterdagmiddag de trappen van de Oude Kerk-toren op. "Wat de meeste mensen verbaast is dat Soest zo groen is, en de vorm van het dorp - zo rond - vinden ze vaak ook heel verrassend. Je hebt er natuurlijk een schitterend uitzicht op de Heuvelrug, en aan de andere kant het polderland met de kronkelende Eem, dat is prach tig om te zien." Ven'olgens wordt er een kijkje geno men in de Oude Kerk zelf, met z'n "schatten" als de wandborden, het doopvont, de grafstenen en nog heel wat leuke details, waarover volgens Mieke heel wat te vertellen valt. Uiter aard komen ook de teruggevonden beelden daarbij aan de orde, die sinds hun ontdekking een plek hebben gekre gen in o.a. het Rijksmuseum en Flehite. "Nee, je moet ze niet terughalen naar Soest. Het is allemaal oud en kwetsbaar materiaal, en je zou heel wat voorzie ningen moeten treffen op het gebied van temperatuur en luchtvochtigheid, anders zijn ze zo weg. Het is zonde dat ze er niet meer zijn, maar ze zouden er nu ook niet meer passen." Doodsangsten Wat haar betreft is de restauratie van de toren zeker een geslaagde operatie, maar ze heeft tijdens de beklimmingen op Monumentendag van tijd tot tijd wel haar hart vastgehouden. De gaten in de torentrans - de balustrade onder de spits - zijn zó met een breedte van enke le tientallen centimeters ruim bemeten dat een kind er makkelijk doorheen zou kunnen vallen. "Ik h^b al een paar keer doodsangsten uitgestaan als ik zo'n kind zag staan wankelen." Het zou veiliger zijn geweest als het gaas dat vroeger voor de transgaten was ge spannen weer - aangebracht zou zijn, vindt ze, "maar dat vonden ze van de gemeente geloof ik niet mooi". Inmid dels is besloten dat alle veertig transga ten voorzien zullen worden van vertica le metalen pennen, zodat geen kind er meer doorheen kan. Wie met Mieke Mulders eens een rond leiding door "oud Soest" wil maken moet zich opgeven bij de VW aan de Steenhoffstraat 9A. Mieke Mulders leidt belangstellenden rond in het oudste deel van Soest. De bezichtiging vindt - alleen bij voldoende aanmel- ding! - plaats op woensdag- en zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur. De politie hield vrijdagavond op de Veenbesstraat twee jongens van onge veer 15 jaar staande, nadat er een tele foontje was binnengekomen over ver nielingen, die daar zouden worden ge pleegd. Van die vernielingen was niet veel te bespeuren, maar wel bleken de jongelui een bierflesje tot ontploffing te hebben gebracht. Hoe de jongelui dat voor elkaar hadden gekregen kon de politie niet zeggen. De politie hield in de nacht van zaterdag op zondag op de Birkstraat een 38-jari- ge automobiliste van Amersfoort aan, die met haar rijgedrag de aandacht had getrokken. De vrouw moest blazen en bleek zoveel gedronken te hebben dat de politie haar rijbewijs moest invorde ren. Ze kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van negen uur.

Soester Courant | 1992 | | pagina 7