R.OUD. Verhuur Verdwenen Soest Verdwenen Soest hervonden Laatste concert voor hogere kringen WSÖÊST1 Nu winterwarm: \TER SOEST bv i. POL bv iRSE bv reukelen Zn. bv Transport rland G.A. BEUER KUIJER JKERK ERKH0F bv DEN bv /IE ITROL bv BUUREN rJES v.o.f. Truien, vesten en pulls SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 zeer comfortabele halfvrijstaande woning; geschikt voor praktijk of bedrijfsruimte. Fantasie (2) Houtversnipperaar van f 55.000 weg Licht- en Krachtinstallaties Museum Oud Soest PAGINA 1a WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 SOESTER COURANT Rondje Soest IANS Vijf Jansens in de Oude Kerk PAGINA 1 AN -LATIE bv WER EMBOUW itbedrijf cebr. EN GRIETJE Ttlïïi ÏWiiV Automobilist rijdt door na botsing Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA hij VERBOUW NIEUWBOUW 0N0ERH0UD Tevens STEGAS gas- onderhoud. Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 PPIIII&I pp cultuur en beschaving. Zonder partituur demonstreerden broer en zus hun virtuositeit nog een keer na de pauze met respectievelijk het salonstuk Pezzo Capriccioso van Peter Tchaikowsky (cello en piano) en met een Romance van Ludwig Von Beetho ven (viool en piano). David David Jansen speelde vlak voor de thee op het iets ontstemde kerkorgel en een concerto a la Vivaldi in a-moll van J.S. Bach: Is er iets schoner in de herfst dan zonlicht door het hoge kerkraam? Is er iets schoner op zondag dan de lichte tonen van Johann Sebastian? Ja, beide t es aam! Ik zat in de Oude Kerk naast een arca disch, groen ochtendschilderij van de eveneens aanwezige Paul Christiaan Bos (zijn expositie trok bijna 1000 be zoekers!) en Christine Jansen - Kooy zong een aria van Handel "In den ange- nehmen Büschen". Met haar heldere sopraan sloot zij ook het prachtige con cert af met het Laudate Dominum van Wolfgang Amadeus Mozart. Lof voor de heer J. Ribbens, die met pijn in het hart afscheid nam van zijn C.O.K. "Met een lach en een traan", zoals hij zelf zei. Hen man uit hogere kringen. J.V. RADIO SOEST FM 105.9 MHz/97.0 MHz (kabel) Postbus 3062, 3760 DB Soest Studio: tel. 2 04 20 Te koop Soestdijk Souterrain: kelder met wasm./droger-aansl.; 3 kantoren. Ingang van buitenaf. Beg. grond: grote woonkamer 40 m2 met open haard (al- lesbr. methete-luchtsyst.)en schuifpui. Moderne keuken; massief wit eiken. Hal m. toilet en toegang tot souterrain. 1e verdieping: 3 slaap kamers met vaste kast, overloop met vaste trap naar zolder. Badka mer met wastafel, toilet en ligbad. Zolder: overloop met grote vaste kast, slaapkamer met vaste kast en wastafel; dakkapel. Gehele huis dubbele beglazing. C.v.- en w.w. voorziening. Kap geh. geïsoleerd. Bedrijfruimte incl. garage: 100 m2 met krachtstroom. Zeer grote zon nige tuin (Z.) met sierbestrating, vijver en kinderzwembad. Totale oppervlakte: 725 m2. Gehele pand verkeert in zeer goede staat van onderhoud. Vraagprijs: f435.000,- k.k. Bellen na 18.00 uur: tel. 02155 - 2 26 99 Dit huis moet u beslist van binnen zien! Net zoals de vorige keer heb ik deze week de kleine mededelingen in de krant bijgehouden want er staat té veel fraais in om dat in één aflevering te behande len. Ik verbaas me steeds over de inven tiviteit en'of de bedoeling van dit soort korte berichten. Sommige zijn voor mij een raadsel, maar mijn fantasie weer er wel raad mee. Wat moet ik nou toch aan met de volgend annonce: "Wijnvlek. Gezocht met spoed wijnvlek of pigmentvlek voor examen 19 okto ber. Tevens gezocht overbeharing in het gezicht.Er staat om te beginnen al niet bij of er naar een dame of een heer wordt uitgekeken en dat examen is me al hele maal niet duidelijk. Is de zoeker mis schien een goochelaar die het Groot Na tionaal Goochel Diploma wil halen met een superstunt, het laten verdwijnen van ongerechtigheden op lichamen of is 't wellicht een aankomend plastisch chi rurg die een proefkonijn nodig heeft? Op zo'n summiere advertentie zal wei nig reactie komen! Net zo weinig kans geef ik de heer H. Van Dijke. Hij is knap over derooie en zint duidelijk op wraak. Mickey Mouse heeft 't bij hem verbruid: "Zaterdag 26 september bezochten wij Euro-Disney en o.a. ook de Buffalo-Bill Show van 18.30 uur. Ons hele gezelschap werd la ter geveld door voedselvergiftiging. Wie heeft (die dag) soortgelijke ervaring ge had?" Dat is natuurlijk sneu voor de heer Van Dijke en zijn gezelschap, maar wat wil hij nou. Heeft hij een forse scha devergoeding in gedachten, dan moet hij eerst nog maar eens kunnen bewijzen dat Buffalo-Bill hem die maagklachten heeft bezorgd. Persoonlijk zou ik sowie so al niks hebben gegeten bij die bizon- jager want hij stond honderd jaar gele den al bekend als een duitendief, die in Van het terrein van een bosbouwbedrijf aan de Wieksloterweg is in het weekein de een houtversnipperaar verdwenen. Het apparaat had een waarde van ca. 55.000 gulden. De dieven bleken de ketting te hebben doorgeknipt waar mee het hek was afgesloten. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. |Ljj Telefoon (02155) -1 30 14 "We houden ons nog sterk aanbevolen voor nadere verhalen die met deze foto verbonden zijn"dat schreven we 8 ju li toen we u wat nader konden informe ren over de foto van de drogisterij aan de Birkstraat. Via een omweg kreeg mevrouw Troost- Bruce in Wageningen (maar als meisje wonend in Soest) dit te lezen. Dank zij haar weten we nu dat het pand waar die drogisterij in gevestigd was, twee dagen voor Sinterklaas 1923, om half zes 's avonds, in vlammen is opgegaan. Het vuur begon dus op nummer 21, maar ook de buurhuizen nummers 19 en 23 gingen verloren. Het blok van drie wo ningen, eigendom van de buurman op nr. 17, caféhouder G. Middelman, is gesloopt en zowel de familie Bruce (19), de familie Groot (21) en de fami lie Jagtman (23) hebben elders hun heil moeten zoeken. Mevrouw Troost-Bruce vertelde ons ook nog dat de foto die we een jaar gele den publiceerden met de vijf leerkrach ten van de openbare school in de Ker- kebuurt, niet genomen is bij de ingang van het gymnastieklokaal maar bij de ingang van de latere openbare MAVO. Waarvan acte! Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37 b - Tel. 19589 Een eerwaarde, omringd door allemaal vrouwen - Soester vrouwen, hebben we ons laten vertellen. Zijn er lezers die ons verder kunnen helpen. Wanneer is deze foto genomen, waar, en bij welke gele genheid? En wie waren het die u hier af gebeeld ziet? Als u ons - en de lezer van wie we deze oude foto ten gebruike kregen - verder kunt helpen - graag even contact met de redactie ven de Soester Courant! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! zijn rodeo-shows Buffalo-Bill heeft echt bestaan en trok, nadat hij bijna de hele bizon-populatie op de prairies had uitgemoord, met een gezelschap van cowboys en indianen de wereld rond) op elk dingsigheidje beknibbelde. Dus dat éten was een eeuw geleden al van infe rieure kwaliteit. Nu heb ik vernomen dat mensen uit geheel Europa naar Eu- ro-Disney komen, dus als de heer Van Dijke enig succes wil hebben met zijn speurtocht, zal hij toch minstens in een paar buurlanden nog zo'n advertentie moeten zetten want het zou nou wel erg toevallig zijn dat tijdens die bewuste show de tent vol zat met Nederlanders. Maar als dat met dat eten werkelijk de pan was uitgerezen, hadden we daar over toch wel iets gehoord. Op zijn minst had Ponypark Slagharen, gerea geerd want daar kijkt men met lede ogen naar dat rodeo-gebeuren in Parijs om dat ze dit soort shows in het Overijsselse al jaren met succes en overtuiging geeft. Of zou de heer Van Dijke nu eindelijk van een jeugdtrauma af willen komen en vergelding zoeken omdat hij als kind door zijn moeder tot vervelens toe voor het slapen gaan is voorgelezen uit de plaatjesboeken van Walt Disney? Ik heb er een mededeling gelezen die voor mij volstrekt abacadabra is. "T.b.v. lespakket over veilig vrijen i.s. m. SOA -stichting enLG VO zoeken wij jongen en /of stel (15 tot 20 jaar) voor condoom-instructie op video. Op namen zijn in close-up. Video wordt ge bruikt op LBO- en MA VO-scholen. Vragen naar Minke.Zijn deze lieden nu te goeder trouw of zit er een luchtje aan Want er wordt maar weinig duide lijk en het ziet er allemaal nogal onzin nig uit. Wat is de SOA-stichting eigen lijk, kan ik daarvoor lezen Sex Of Aard beien of moetik 't meer zoeken in Span ning Op Ameland? En die condoomin structie is me helemaal een raadsel. Ik kan me nog voorstellen dat de firma Du- rex zo'n filmpje zou willen maken om te laten zien wat voor andere leuke dingen je met haar produkten kan doen bal lonnen blazen, het bewaren van peen tjes en het beschermen van een micro foon die in de openlucht tijdens een forse regenbui wordt gebruikt) maar om nu een hele rolprent te wijden aan zo iets simpels als het gebruik van een con doom bij het liefdesspel, lijkt me knap overdreven. Dat is net zo absurd als het maken van een instructiefilm voor naai en haakclubjes over het gebruik van een vingerhoed. En waarom een knul tussen de vijftien en twintig jaar. Ik wil niet grof zijn, maar zoveel verschil zit er niet op een bepaalde leeftijd wat betreft het beoogde lesmateriaal. En kan die Min ke niet simpel iemand uit haar eigen omgeving vragen? Tot slot: de video wordt slechts gebruikt op LBO- en Ma vo-scholen. Daaruit concludeer ik dat de kids op al die andere scholen óf al door de wol geverfd moeten zijn óf te stom zijn en nimmer het gebruik van een condoom onder de knie zullen krijgen. Zelfs niet met een instructie-filmpje! Of misschien doen ze gewoon niet aan sex... Wat is die mijnheer Derksen uit Arn hem toch een inventief mannetje. "Voorkom inbraak. Beveilig uw bedrijf met een hond via de eerste hondenma kelaar in Nederland. Gespecialiseerd in waak-, verdedigings- en politiehon den. Hoe kom je d'r op! Ikzelf heb m 'n hondgewoon uit 't asiel gehaald en als ik zou gaan verhuizen gaat 'ie gewoon met me mee, maar als ik 't goed lees, kan je bij de heer Derksen een hond aanschaf fen op de groei. Ik bedoel, als je op een flatje woont neem je een tekkeltje, die natuurlijk te keer kan gaan als een scheepstoeter en kan aanvallen als Rambo. Als ik in een rijtjeshuis ga wo nen, kan ik m 'n tekkeltje inruilen voor bijvoorbeeld een labrador, die tevens m 'n verloren autosleutels voor me kan opsporen. En mocht ik on verhoopt naar een grote villa vertrekken, kan ik de la brador inleveren voor een St. Bernard, Colli of Duitse herder. En allemaal ge trainde vechtjassen! De laatste advertentie is zeer bizar en ik geef 'm weer zonder commentaar. Hij stond in de Telegraaf van 3 oktober: "Vermoorden? Op verzoek van mijn vrouw is zes jaar geleden de bovenbuur man (van Tunesische nationaliteit) bij mijn vrouw binnen in mijn huis geweest (diti. v.m. demuziekende waterleiding) terwijl ik, Egyptenaar, in Egypte was. Ofschoon onze cultuur voorschrijft de man hiervoor te straffen, ben ik dat nooit van plan geweest, daar het mijn ei gen vrouw vyas die hem vroeg binnen te komen. Er is toen niets negatiefs ge beurd, de man heeft zich goed gedragen. Ik heb nu van meerdere kanten (o. a. van mensen van de videotheek) gehoord dat hij, uit angst voor mij, mij nu wil ver moorden. Ik wil vrede sluiten met hem en iedereen en zal niemand achter de rug om kwaad doen. Ik wil niets liever dan vrede sluiten. >IJ o.g. door Arie Wandelaar sestraat 79 - 1 61 51 USPORTBEDRIJF veg 12 - 1 05 44 n verwarmingsbedrijf plaan 69 i- 1 99 54 chtseweg 31 -1 12 04 TERSBEDRIJF cstraat 1 5 - 1 33 24 .2. 7 5 - 1 57 65 sbedrijf lenlaan 7 5-12473/18267 iweg 12A >5-1 85 16 an 7 >5-1 30 17 'eg 36 >5 -1 62 15 DRIJF iweg 2A >5 - 1 36 82 PERSBEDRIJF nkweg 37A >5 - 1 43 32 'KLEDING 'eg 60 >5 - 2 67 99 aat 148-150 55 - 1 28 58 GEN bv icht 24-26 - 1 50 63 /ERKEN 3 - 1 35 66 effiriency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 COP1ESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Deze aflevering van Rondje Soes! beeft inhoudelijk niets met het wel en wee van ons dorp te maken. Toch kwam het huitengebeuren uit Arie's schrijfmachine. Tot leringe ende vermaeck. Vier weken geleden berichtte Arie u dat Marie wisseling van decor wilde en om die reden koffers van zolder had gehaald teneinde met Arie veertien pftgen buiten te kunnen spelen. Arie nog zorgelijk doen over wat het allemaal niet zou gaan kosten, de mo gelijkheid van een orkaan, sneeuw dan wel regen ter sprake gebracht, Marie's financiële reserve en de juichkreten van alle weermannen ontzenuwden al zijn argumenten. En zo geschiedde t dat hel echtpaar Wandelaar op een zeer zomerse sep- ,ember-zaterdag Soest voor veertien lagen ontrouw werd. fijdens de heenreis werd het vakan- "e-programma aan Arie bekend ge naakt. Het zou, zo luidde Marie's toe zegging, een onvergetelijk verras- nngsgebeuren gaan worden. Achteraf kan worden gezegd dat zelden een irognose van Marie zo haarfijn doel fieeft getroffen. T)nze vakantiebestemming had Marie gelepeld uit een advertentie in een lan delijk ochtendblad. Daarin stond hpeertien dagen voor ons vertrek te le izen: "Wegens annulering door sterf geval voor de halve prijs te huur een [chalet in de Belgische Ardennen, om geving Franse grens. Het Baikanchaiet beschikt over kleurentelevisie, open baard, bostuin, badkamer. Beschik baar in de periode van 12 t/m 26 sep- Rember. Buitenkansje voor wie natuur rustieke omgeving prefereert, tel..." Zo is het dus gekomen. Tot ver beneden Luik was Marie er ab- isoluut van overtuigd dat er gesproken kon worden van een absoluut buiten kansje, zoals mensen als wij slechts 1 eenmaal in hun leven geboden krijgen. Een sprookje, andere woorden kon ze Ier niet voor bedenken, f Naarmate we de plaats van bestem ming naderden zakte de lofzang enke- :le tonen, en bouwde Marie, met de veronderstelling dat je voor zo'n huur- prijs natuurlijk geen wonderen mocht f verwachten, een zekering in tegen niet voorziene tegenvallers, j Laat het nu reeds maar geschreven zijn, we kwamen gedurende veertien dagen dozen met zekeringen tekort. "Het chalet", had de man aan de tele foon aan Marie gezegd, "liet zich niet eenvoudig vinden. De ligging ervan vooraf uitleggen had weinig zin, u moet het doen met de gegevens die u daarover schriftelijk van ons krijgt toegezonden," De informatie vooraf bereikte ons daags voor het sprookje een aanvang zou nemen, en was vastgelegd op een beduimeld A-viertje waar zelfs de meest getalenteerde akela of hopman geen wijs uit kon worden, i De laatste vijf kilometer van de ope- ningsdag namen dan ook een kleine 2,5 uur in beslag alvorens een houten skelet, verpakt in naaldbomen en om- j hoog geschoten struikgewas, ons zijn bestaan openbaarde. "Net zoiets als Hans en Grietje", oor- deelde Marie in eerste termijn. "Met i papegaai", voegde Arie er aan toe, i daarbij doelend op een tv-antenne die aan de bouwval zat vastgeplakt. Sommige voorvallen lenen zich er niet voor om een lang verhaal kort te bon- li den. Dit is er een van. f; De volgorde van het leed dat we aan- f. troffen is volstrekt willekeurig geko- zen, gezamenlijk dan wel ieder apart, I werd het beleefd. Wat de ontvangst t van kleurentelevisie betreft zijn we I veertien dagen van de buitenwereld afgesloten geweest. Weliswaar werkte l) de druktoets die 'aan' toezegde, beel- den daarentegen, ho maar. De beloofde open haard bleek de Tweede Wereldoorlog te hebben overleefd, waar het dienst deed als majo-kacheltje waarop suikerbieten f en tulpenbollen werden bereid. I De slaapkoets kon slechts op handen I en voeten via een krakend trapje wor- l den bereikt. Nog zijn enkele bulten op Arie's hoofd een maand later niet ver- Idwenen. r De keuken had een omvang waarmee in sommige gevallen bejaarden, die [vrijwillig onder toezicht komen te staan, worden gekweld. Veertien dagen waren tekort om zelfs de meest fantasierijke vakantieganger iets wat op een bostuin zou kunnen (ij ken te laten ontdekken. Batterijen naaldbomen, zo hoog en breed als niddeleeuwse kathedralen, ontnamen in Hoog België ieder uitzicht. Van enig achterstallig onderhoud kon ^eveneens worden gesproken. Tijdens door Ukkelse weermannen niet voor ziene wolkbreuken speelden we in de ivoonkamer onder twee waterdichte paraplu's een potje scrabble. "Moet kunnen", riep Marie, in een wanhopige poging de moed er in te houden, waarna het dweilen en droog- vrij maken van het interieur een aan- vang kon nemen. Is er dag niet gelachen tijdens jullie f vakantie zult u zich wellicht afvragen. Beste mensen, wij deden niet anders. Wat moet een mens anders onder zul ke omstandigheden. Komisch hoogtepunt in de opvatting van Marie vond plaats nadat we der tien dagen hadden uitgezeten. De nacht, die aan de bevrijdingsdag voor af ging, werd begeleid door aanhou dende stevige windstoten waarvan de naaldbomen een soort fluitconcert maken. Na wat angstig piepen van Marie had Arie de indruk dat ze er tenslotte toch in geslaagd was de lui ken te sluiten en van Soest lag te dro men. Met grote om- en voorzichtig heid nam Arie zijn plaats-rustkantje in, een werk dat zijn deel van de spon- "De vijf Jansens" stond er boven het programma, dat zondagmiddag in de Oude Kerk ("Een tempel van schoon heid", zoals de kunstcriticus Hans Lutz het rijksmonument vorige maand noemde) werd uitgereikt aan zeker 225 betalende bezoekers, die het laat ste van een reeks concerten bezochten dat door het C.O.K. (Concerien in de Oude Kerk) vijf jaar lang is georgani seerd. Een vader, een moeder, twee zoons en een dochter als hoeksteen van de sa menleving. Wanneer de republikeinen in Amerika en de christen-democraten in Nederland daarbij een gezin voor ogen staat als dat van de familie Jansen, hebben ze gelijk. Het gezin als bron van muzikaliteit, vakmanschap, talent en samenspel. Daarom begon het fraaie familieconcert met trompetgeschal van Henry Purcell, door de pater familias uitgevoerd op het kleine orgel. Gewone volk De mooiste muziekstuk vóór de pauze vond ik de sonate van de Rus Dimitri Sjostakowitsj (1906-1975) voor cello (Maarten Jansen) en piano (Jan Jan sen). Een compositie voor het gewone volk, noemde Jan Jansen in zijn toelich ting dit huzarenstukje uit communisti sche tijden. Dit in tegenstelling tot de sonate van Handel, die hij uitvoerde sa men met zijn dochter Janine Jansen (viool), en dat hij typeerde als achter grondmuziek uit de 18e eeuw bij diners voor "hogere kringen". Hogere kringen zijn uit de tijd, tenzij bedoeld wordt die maatschappelijke groeperingen bij wie kunst gewaar deerd wordt als de hoogste vorm van De politie zoekt getuigen van éen aan rijding op een parkeerplaats aan de Wiardi Beckmanstraat. Tussen zater dag- en zondagmiddag is het portier van een personenauto ingedeukt als ge volg van een aanrijding. De dader is echter doorgereden. Een man uit Wijk bij Duurstede meldde de schade bij de politie. de tot op de bodem van het slaapver trek deed zakken. De reactie van Ma rie was er een die altijd al vermoed had dat 't ergste nog moest komen. "Arie", murmelde ze slaapdronken, "ik geloof dat er een boom in huis is komen vallen. Heb jij die klap niet ge hoord?" Een etage lager bracht Arie verslag uit. "Nog een geluk dat jij het was in plaats van mijn boom", klonk het van bovenaf. Typisch Marie, altijd blijven geloven in sprookjes die een goede afloop hebben. ARIE WANDELAAR

Soester Courant | 1992 | | pagina 19