r En dit zijn de knallers van deze week: 098 149 9 VIOLEN Lastenverhoging slechts 2 procent Licht op groen voor Soester busplan Dierenasiel: 'Dit is gewoon pure chantage' Winterharde HËÏDË^Ib herenmode Hamlappen Mona toetje met room bloemkool Zalmdag haag-™7, CONIFEREN 9. (SS mm 3 Actueel 7 Actueel 15 Sport 27 Soesterberg 16 Sport Op 't Hoogt Net als u houden ook wij van mooie dingen. Di Vli jt^ Grote Hollandse eigen huis aan Geen apart afvaltarief voor alleenstaanden Bewoners krijgen onderzoek naar spreiding buslijnen in Soestdijk Inbreker school trapt schoonmaker College wekt woede en zaait onbegrip bij honderden Soesters Soesterbergsestroot 51 Soest HET VLEESCENTRUM 12po 7?° 7P° AUTO HILHORST 20 occasions in voorraad. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT I Verhuisbericht De 'Vlijt Vast goed Wilt u uw huis verkopen? HS Hendrik Smit 2 stuks C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Donderdag RUUD SMIT visspecialiteiten NU 9?° PER DOOS VOOR 1 WASIEL STEITNER 00 Voor een aantal gemeentelijke heffingen en belastingen zal de voorgeno men verhoging volgend jaar beperkt blijven tot twee in plaats van drie procent. Dat geldt met name voor de onroerend-goedbelasting, de riool belasting, de hondenbelasting en het passe-partout voor de sporters. Het College van B. W. heeft dat voorgesteld aan de raad, gezien de finan ciële meevallers die bekend zijn geworden na het samenstellen van de be groting. Daarnaast heeft het College nog eens besloten tot een andere besteding van het incidentele overschot van 1991, on geveer anderhalf miljoen gulden. Aan vankelijk wilden B. W. daarvan een miljoen in de "structuurverbeteringsre serve" storten (voor de uitvoering van de Structuurvisie), maar dat blijkt niet zo hard nodig. De budgettaire ruimte die daardoor ontstaat wil het College gebruiken voor het vervullen van een paar "hoog scorende" wensen van de politiek: een extra formatieplaats voor een maatschappelijk werker bij het CMD (tot en met 1995) en meer geld voor de intensieve taalcursus voor al lochtonen bij Trema. Incidenteel overgehouden geld moet je ook incidenteel besteden, redeneert het College, en het ook ten goede laten ko men van de burgers. Volgend jaar moet er een nieuw bergingsverruimend riool worden aangelegd aan de Peter van den Breemerweg, en daar is in het riool- fonds nog geen rekening mee gehou den. Er gaat dus een miljoen naar dat spaarpotje, zodat de volgend jaar te verwachten verhoging van het riool recht kan worden beperkt en uitgesteld. "Daarmee profiteren de burgers op re delijk korte termijn toch van de aan wending van deze 1 miljoen gulden," aldus B. W. Entree zwembad Het College heeft verder nog eens na gedacht over de suggestie van D. van Arkel (lid van de steunfractie van GPV/SGP/RPF), om het overschot te gebruiken om de entree van het zwem bad gedurende een jaar te verlagen. Bij nader inzien vinden B. W. dat geen goed idee. Ze wijzen erop dat Aqua In- door een particuliere exploitatie in een opbouwfase heeft, en dan is interventie met een prijssubsidie ongewenst, voor al ook omdat zoiets maar verplichtin gen met zich meebrengt voor de volgen de jaren. Bovendien is zo'n douceurtje alleen leuk voor het zwémmend deel van de bevolking en voor de minima zijn er ook andere mogelijkheden om een tegemoetkoming te krijgen. Geen apart tarief Voor een gedifferentieerde afvalstof fenheffing - waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen alleenstaanden en ge zinnen, omdat de eersten minder afval "produceren" dan de laatsten - voelen B. W. uiteindelijk toch ook maar niets. De raadscommissie Financiën had daar onlangs juist wel oren naar. Het College vindt het heel mooi dat de politiek streeft naar een rechtvaardiger verdeling van de lasten - als tussenstap je naar een heffing die gebaseerd is op de werkelijke hoeveelheid afval - maar nee, toch maar niet, want het gaat te veel kosten. Het College schat het aantal zelfstandig vuilproducerende alleenstaanden in Soest op 3500. Als die een korting van 20 procent krijgen gaat dat de gemeen te zo'n 212.000 gulden per jaar kosten, en dat betekent weer dat de overige huishoudens ongeveer 17 gulden per jaar meer moeten gaan betalen. Zo'n verhoging vindt het College niet ge rechtvaardigd zolang er geen aantoon bare relatie kan worden gelegd met de feitelijk aangeboden hoeveelheid huis vuil, en er komt dan ook geen voorstel om een apart alleenstaandentarief in te voeren. Vrijwel alle fracties van de ge meenteraad zijn het in grote lijnen eens met het busplan van de ge meente en Centraal Nederland (CN). Nog voor de raadsvergade ring van 14 oktober, wanneer het besluit moet vallen, zal worden on derzocht of de buslijnen in Soest dijk kunnen worden gespreid. Die suggestie werd gedaan door bewo ners van de Hellingweg en de Kor te Bergstraat. Zij waren de enige burgers die donder dagavond tijdens de commissie milieu en verkeer bezwaren uittten. Door de afsluitingen van de Waldeck Pyrmont- laan en de Verlengde Talmalaan is er sprake van een grote toename van ver keer op hun woonstraten. Dat er nu ook nog eens twee buslijnen moeten passe ren, vinden ze teveel van het goede en bovendien gevaarlijk. "Het is niet de eerste keer dat ik een fietser heb moeten opvangen. Eén dezer dagen gaat het mis", aldus een bewoner. De bewoners willen dat de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talma laan weer worden opengesteld (één richtingsverkeer), zodat het sluipver- keer zich verspreidt. Een alternatief is, aldus de bewoners, één buslijn over de Hellingweg en één buslijn over de Wal deck Pyrmontlaan te leiden. Daarvoor zouden bussluizen moeten worden aan gelegd. Regiodirecteur Hilhorst van CN zegde toe te onderzoeken of verspreiding van de buslijnen in Soestdijk in de dienstre geling valt in te passen. Wat hem betreft kan de uitkomst daarvan vóór de raads vergadering van volgende week bekend zijn. Ook zal worden bekeken op welke wij ze de busverbinding tussen Soest en Soesterberg in de avonduren en tijdens de weekeinden kan worden verbeterd. Daarbij wordt gedacht aan een zoge noemde bel-bus. Gerard van den Deijssel van Gemeen tebelangen Groen Soest vond het overi gens vreemd dat de gemeente geen in spraakavond heeft belegd. Jan Pieter Lokker van het CDA zei daarop dat de burgers van Soest niet onnozel zijn. "Het plan heeft in 'Op 't Hoogt' ge staan. Als het om hun straat gaat, waren ze vanavond wel komen inspreken als ze bezwaren hadden gehad." Kosten Het busplan kost de gemeente jaarlijks 3,8 miljoen gulden. De gemeente hoopt dat door het nieuwe plan meer mensen in de bus stappen. Daardoor zouden de jaarlijkse kosten kunnen worden be perkt tot 200.000 gulden. Vooral GGS vroeg zich af of inderdaad veel burgers de auto zullen laten staan voor de bus en trok de haalbaarheid van de cijfers in twijfel. GGS was de enige partij die nog geen 'ja' tegen het plan zei. Wil het busplan uitvoerbaar zijn, dan zal de infrastructuur (wegennet en der gelijke) danig moeten worden verbe terd. Om de gewenste maatregelen uit te voeren, moet de gemeente eenmalig 2,5 miljoen gulden op tafel leggen. De gemeente maakt kans op een rijkssubsi die, waarmee een deel van de kosten kan worden gedekt. Zekerheid daar over heeft de rijksoverheid echter nog niet gegeven. Overleg De nieuwe dienstregeling moet op 23 mei 1993 van kracht worden. Voor waarde daarvoor is dat de gemeente raad in oktober het licht op groen zet voor de bussen, waaronder de Soester bus. Een grote meerderheid van de fracties heeft aangegeven akkoord te gaan, al willen ze over verschillende de tails en de uitvoering daarvoor nader overleg plegen. Als de raad volgende week inderdaad haar goedkeuring geeft, verbindt de ge meente zich voor driejaar aan het bus plan. Na twee jaar zal een evaluatie worden gehouden. Als dan de conclu sie wordt getrokken dat het plan niet het beoogde effect heeft, trekt de ge meente zich terug. Zegt de gemeenteraad volgende week al 'nee', dan heeft dat consequenties voor het openbaar vervoer. Hilhorst: "Als er in 1993 niet wordt gestart, zul len wij lijn 73, de verbinding met Hil versum en de avond- en zondagdien sten moeten aanpakken, anders halen wij de taakstelling van de centrale over heid niet." Een schoonmaker heeft een trap tegen zijn borst opgelopen, toen hij in een schoolgebouw aan de Christiaan Huy- genslaan een inbreker tegen het lijf liep. De man, een 33-jarige Amersfoorter, was 's morgens om kwart voor zeven met zijn werkzaamheden bezig. Hij zet te vuilniszakken buiten, toen hij de in sluiper ontdekte. De bezoeker riep al leen maar 'geld, geld'. De schoonmaker belde de politie en kreeg even later een trap tegen zijn borstkas. De knaap was al verdwenen toen de politie arriveerde. Uit het schoolgebouw wordt, volgens de politie, niets vermist. Ziekenhuis vijf uur zonder water. Uitbreiding tv-net hangt op één stem. Spullenhulp krijgt steun voor vestiging De Schans. GGD ent in Soest 188 kinderen in. Eerste buit is binnen voor Stam/SoVoCo. WZ'49 gooit z'n eigen glazen in. Minister Ter Beek opent expositie. Bezwaar tegen supermarkt op zij gelegd. Dierenambulance in Soest operationeel. Koen van de Wal op NK judo. Misschien biezenveld voor zuivering overstortwater. De protestactie van enkelebuurtbewoners viel niet in goede aarde bij de honderden Oud- voorzitter Weismuller verrichtte in plaats van burgemeester Hans de Widt de mensen die getuige waren van de officiële opening van dierenasiel 't Hart. opening. Tijdens de open dagen kwamen vijftienhonderd mensen naar de Eem weg. Foto: Con Mönnich. Foto: Con Mönnich. Het college heeft bij een grote groep Soesters de woede gewekt en onbe grip gezaaid door te weigeren het dierenasiel 't Hart officieel te openen. Met name wethouder Jan Menne moet het ontgelden. Hij zou enkele we ken geleden schreeuwend het asiel hebben betreden met de opmerking 'dit is geen stijl, dit kan niet', daarmee doelende op de overlast die door vier buurtbewoners is aangekaart. Andere buren van het dierenpension hebben laten weten dat er volgens hen totaal geen sprake is van overlast. Dat het asiel, dat in juli verhuisde van Klein Engendaal naar de Eemweg, de sympathie heeft van veel mensen, bleek wel uit het feit dat naar schat ting vijftienhonderd bezoekers een kijkje kwamen nemen op de open da gen in het afgelopen weekeinde. Drie dagen voor de officiële opening stuurde het gemeentebestuur een brief je met de mededeling dat de burge meester niet zou komen. Als reden gaf de gemeente aan dat het bestuur van 't Hart te weinig medewerking wil verle nen bij het oplossen van de geluidshin der, waarvan vier omwonenden zeggen de dupe te zijn. Vice-voorzitter D. Keetbaas: "We moesten een brief ondertekenen, waar in staat dat we alle maatregelen moeten treffen en betalen, die na het akoestisch onderzoek worden aanbevolen. Dat is pure chantage. We willen overal in meepraten, ook in de kosten. Maar we willen ons niet laten chanteren. Wet houder Menne is bij de boeren geweest. Hij is hier op een zondag schreeuwend binnen komen lopen. De medewerk sters hebben hem verteld dat hij zich tot het bestuur moest wenden, maar hij heeft nooit iets van zich laten horen. Dit is stijllooSj dit kan niet. Als de gemeente niet wil komen, komt ze niet. Graag of niet. Het is wel onbegrijpelijk. Als jij wegblijft, maakt dat niets uit, maar de gemeente kan dit niet ongestraft doen. Wij gaan dit aan iedereen vertellen. Tij dens de topdrukte in de zomer is er in derdaad lawaai geweest, maar verder niet." Overtrokken Het dierenasiel krijgt bijval van buur man J. Hilhorst die op honderd meter afstand van het pension aan de Eemweg woont. "Er is geen sprake van overlast. Je hoort alleen af en toe in de verte een hond blaffen. Maar je hoort in de polder ook een koe loeien of een haan kraaien. En je hoort ook de hond van de over buurman blaffen. Dat hoort er allemaal bij. De mensen van het asiel hebben er juist voor gezorgd dat er geen overlast is. Dit is zwaar overtrokken." In een ingezonden brief aan deze krant stelt een familie van de Hooiweg dat de overlast van blaffende honden overdre ven is. "Je kunt beter naar een blaffende hond luisteren dan naar schreeuwende voetballers", aldus de familie. Protestactie De buurtbewoners die bij de gemeente hebben geklaagd over de blaffende honden, hielden zaterdagmorgen voor de officiële opening een protestactie. Gekleed in monnikpijen stonden ze stil bij een graf met daarop de tekst: Hier rust onze polder stil en oprecht Die mooie stille polder verloor zijn laatste gevecht Jij hebt genoeg gestreden die ongelijke strijd Wie weet wat je hebt geleden Onder falend gemeente-beleid Soest zet 'Soest Natuurlijk' op zijn briefpapier Helaas niet bestuurlijk en voor altijd niet meer hier De actie bij het gelegenheids-graf viel niet in goede aarde bij de honderden getuigen van de opening, onder wie één raadslid. De opening werd bij afwezig heid van burgemeester De Widt, ver richt door oud-voorzitter P.M. Weis- muller. Bij de besprekingen over de verhuizing van 't Hart heeft de gemeente de sug gestie gedaan een geluidswal aan te brengen. Die zou eventueel kunnen worden bekostigd met gelden uit het potje van de ruilverkaveling Eemland. Hoewel de gemeente daar geen toezeg gingen over heeft gedaan, is dit onder werp nooit meer in de besprekingen naar voren gekomen. Het voorbeeld van het college, door weg te blijven tijdens de open dagen, werd door weinigen, zo niet geen enke ling gevolgd. Bij de opening waren hon derden mensen op de been en op zater dag bleven de mensen komen. "We dachten dat op zondag misschien af en toe iemand zou komen, maar toen was het nog drukker dan op zaterdag", al dus een medewerkster van 't Hart. Bij Adama wordt u op uw wenken bediend. Birkstraat 49 - Soest .Tel. 12477 SUKADELAPPEN per kg SPEKLAPPEN per kilo ROLLADE populair per kilo Altijd kwaliteit en betaalbaar. Lange Brinkweg B5, Soest Oosterstraat 42, Baarn 02155-25078 I 06-52877275 Onze verfrissende najaarscollectie is slank of swingend wijd, soms romantisch, soms streng, soms vrolijk, soms zakelijk! Onze combinatiemode is betaalbaar en heeft een uiterst modieuze uitstraling! ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Engels, Duits, Frans, Spaans/Portugees, Italiaans; Zweeds, Nederlands Intensieve individuele kursussen op elk niveau. JOH. WAGENAARSTRAAT 12A. TEL. 033 - 72 90 97 MAKELAARDIJ O.G. Maar voor het zover is, voordat u uw huis heeft gekocht of verkocht is er heel wat water naar de zee gestroomd. Heeft u zich verzekerd van de deskundige, aktieve steun van een goede makelaar? Bel voor een vrijblijvend gesprek met: KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824, .Zie k pagina FvanBREUKELENbvm 5 Informatie bij MAKELAA RD|| OP MAA T BURG GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 H c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 DE GROENE NR. 1 DORRESTEINWEG 72B SOEST. TELEFOON 02155 - 12883 Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1