fZTdf/y CSMb Nieuwe tentoonstelling de Bundeling arLióhocK -/ CUL TUUR WÉL ZIJN j Missie- Zendingskalender Kleurrijke expositie van Jeanne Halma bij Advisie-automatisering Kindertheater Pluisje 'In de wolken' WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 SOESTER COURANT L Marjolijn Mink wijdt zich na hersenbloeding aan aquarellen Donderdag 22 oktober in C-drie V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Beleggen Kinderboerderij De Vrije Teugel Zangmanifestatie van zeventig-jarig mannenkoor Apollo 'Scream of Stone' V olkssterrenwacht houdt open dag Zelfverdediging in De Boemerang Vrijwilligers Vakature Bank V rij willigerswerk/ landschapsbeheer 'Raise the Red Lantern' Tjitze Vogel in Jazzclub Artishock rMiallMA 23 Cultureel Creatief Centrum! Willaerstraat 49, tel. 22188 Wist u dat vandaag de kinderboeken week begint? Expositie kinderboekenweek Het thema van de kinderboekenweek is dit jaar gezocht in hét kader van het Co- lumbusjaar. Er van uitgaande dat het onderwerp 'zeereizen' veel kinderen zou aanspreken, werd het thema 'Land in ziiicht'. De kinderen van basisschool Van de Hucht in Overhees hebben rond dit thema allerlei activiteiten ontplooid. Zij laten vanaf vandaag in de expositie ruimte van C-drie zien wat zij allemaal hebben gedaan en gemaakt. De ten toonstelling van de kinderen loopt tot het einde van de kinderboekenweek en dat is op 17 oktober. Iedereen is van harte welkom om C-drie eens binnen te lopen en alles uitgebreid te bekijken. Naast het werk van de kinderen is in vi trines een bijzondere collectie te be zichtigen van oude boeken van Jona than Swift's 'Gullivers reizen'. Kunstreizen Misschien kunt u zich herinneren dat C-drie een aantal jaren geleden regel matig kunstreizen verzorgde in samen werking met Creatief Centrum De Hof in Amersfoort. Deze reizen gingen naar Parijs, Berlijn, London, Keulen enz. en waren altijd heel gezellig, leerzaam en interessant. Dit jaar zijn er weer een aantal kunstreizen georganiseerd, door de reisafdeling van De Hof, Akkrea. Voor het komende seizoen hebben de reizen een bestemming die een bezoek meer dan de moeite waard zij nAlle rei zen wordt vakkundig begeleid door een kunsthistoricus. Keulen: in het weekeinde van 31 okto ber en 1 november gaat de reis naar een stad met veel kunst en culturele activi teiten. Na aankomst in Keulen worden op zaterdag De Dom en de Domstad bezocht. Voor zondag staan er een be zoek aan de tentoonstelling 'Van Breughel tot Rubens' en een moderne kunstbeurs op het programma. De reis v.v. per luxe touringcar, overnachting met ontbijt in het Domhotel en entree museum kost f 175,- p.p. (toeslag een persoonskamer f 45,-). Parijs: in het weekeinde van 29 t/m 31 januari is een reis gepland naar de licht stad. Hier staan bezoeken aan het mu seum d'Orsay en Centre Pompidou op het programma. Facultatieve aanbie dingen zijn een rondvaart mét diner op de Seine of een bezoek aan een Café Chantant. Uiteraard wordt er een rond rit door Parijs gemaakt, waarbij vooral de architectuur centraal staat. Deze reis kost f 275,- p.p. (toeslag eenpersoons kamer f 70,-). Berlijn: van 4 t/m 7 maart heeft de kunstreis Berlijn tot bestemming. 'Kuh'- damm und Kneipen', architectuur, theater, kunst en cultuur; Berlijn heeft het allemaal. Op het programma staan in ieder geval een rondrit en bezoeken aan het voormalige Oost-Berlijn en het Pergamon en Brücke museum. De kos ten voor deze reis bedragen f 375,- p.p. met een toeslag van f 105,- voor een persoonskamers. Wie zich op wil geven voor een van de kunstreizen of meer informatie wil heb ben, kan terecht bij de reisafdeling Ak krea van De Hof, tel. 033-729094. Wordt verwacht: 7-17 okt.: kinderboekenweek expositie basisschool van der Huch- t-Óverhees expositie bijzondere 'Gulliver-uitga- ven' 16 okt.: kinderbios 'Gullivers reizen' 22 okt.: jeugdtheater Pluisje met 'In de wolken' 29 okt.: Sjoerd Pleysier ;met 'Turks Fruit' 30 okt.: kinderbios 'De troetelbeertjes' Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op za terdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zon dag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP in Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. In gezondheidscentrum de Bunde ling aan de Schoutenkampweg is een expositie te bezichtigen van Marjolijn Mink uit Soestduinen. De tentoonstelling bestaat uit aquarellen. Marjolijn Mink is enige tijd geleden ge troffen door een hersenbloeding. Ze raakte daardoor verlamd en kon veel geliefde dingen, zoals tuinieren, niet meer doen. Op initiatief en met steun van de bevriende buurtbewoonster Ilse begon ze te schilderen. Haar werken zijn nu te zien in de Bundeling. "Ik ging thuis zitten met een groot wit aquarelvel voor me en de kleuren naast me. Hoe moest ik schilderen wat in mijn hoofd zat. Ik probeerde het en het was leuk. Het mengen van kleuren, licht en donker en het op papier brengen. Ik zag het op het witte papier komen, schitte rend voor mijzelf. Ik bergde de aquarel- Mevrouw Mink bij drie van haar crea ties. Foto: Goos van der Wilt. len snel in een zwarte map op. Niemand had er iets mee te maken. Ik beleefde vreugde, omdat ik met iets voor mezelf bezig was. En nu is er een tentoonstel ling van mijn schilderwerken. Wat een schrikbeeld", aldus Maijolijn Mink. "Maar ik heb nu geen angst meer. Wat ik beleefd hebt, de vreugde, het kan niet meer van me worden afgepakt. Mis schien kan ik op deze manier aan ande ren laten zien hoe de vreugde is ont staan", zegt Marjolijn Mink. Dank zij haar vriendin kreeg ze weer moed. Ze hoopt dat lotgenoten worden geïnspireerd door haar werken en, on danks de zware tegenslag, toch de kracht vinden iets te gaan ondernemen. Stel je eens voor dat je vakantie hebt. Je wilt van alles doen, vooral lekker buiten spelen. Maar het regent steeds en daarom zit je maar de hele tijd bin nen. Niets aan, hè? De Vangrail tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 De Praatpaal Smitsweg 311 In de Praatpaal kun je op vrijdag 9 okto ber om 16.00 uur terecht voor een gratis proefles tekenen/schilderen. We zoe ken nog een paar enthousiaste tieners tussen 12 en 15 jaar voor deze cursus, waarin je kennis kunt maken met diver se leuke technieken. De Vangrail Nachtegaalweg 8 De Vangrail organiseert op zaterdag 10 oktober weer de maandelijkse bingo. Om het nog aantrekkelijker te maken is er weer meer geld uitgetrokken voor de prijzen die u kunt winnen. En dat er voor ieder best wat bij zit kunt u zien als u een spelletje mee komt spelen. De zaal is vanaf 19.30 open en de eerste van de tien ronden begint om precies 20.00 uur. Onze vrijwilligers treden graag weer als gastheer op. U komt toch ook een kansje wagen? De Missie-Zendingskalender 1993 wil mensen in Nederland informeren over hef Afrika van nu. De christelijke ker ken werden door blanken gesticht en opgebouwd naar westers model. Maar de geloofswereld van de zwarte christenen ontwikkelt zich voortdurend op een eigen, krachtige manier. Deze kalender laat u kennis maken met een waardevolle visie op geloof en samenle ving. Afrikanen komen zélf aan het woord over hun beleving van ziekte, huwelijk, kerk, traditionele magie, voorouders, doop en vele andere za ken. Dat is de achterkant. En de voorkant: In het hart van Afrika, in de Rwandese hoofdstad Kigali, wer ken in een uniek atelier twintig jonge Afrikaanse vrouwen. Van lapjes kleurig bedrukt katoen naaien ze bijzondere wandkleden. Dertien van deze wandk leden zijn afgebeeld in deze kalender. In 1987 werd dit atelier als project van het christelijk jeugdcentrum te Kigali opgezet. Dit centrum zet zich in voor de armste jongeren in Rwanda, meisjes en jongens in de tienerleeftijd die niet of nauwelijks naar school geweest zijn, overal buiten vallen en geen vooruit zichten hebben. In het centrum krijgen ze basisvorming. Het wandkledenate- lier draait reeds geruime tijd zelfstan dig. De naaisters ontwerpen en vervaar digen de kleden naar eigen inzicht. Bij zonder is dat ze daarnaast ook de orga nisatie, produktie, boekhouding en ver koopzélf verzorgen. Een visie op geloof en samenleving komt ook tot uitdruk king in de creatieve afbeeldingen die de voorkant van de kalender sieren. Kort om, naast veel informatie, een sieraad aan de wand. WANDKLEDEN UIT RWANDA Voor u wordt het gemakkelijk gemaakt deze bijzondere kalender aan te schaf fen: De kalender wordt na iedere viering in de weekeinden 10/11 oktober én 17/18 oktober bij de uitgangen van de kerk aangeboden. Door het bedrag van f 10,- over te schrijven - onder vermelding van 'ka lender' - op postrekening nr. 35.80.168 t.n.v. 'M.O.V.'-Missie-Comité Soest, ^)f op bankrekening nr. 3599.67.787. Door telefonisch de kalender te bestel len op onderstaande adressen: VoorSoestdijk: Zr. Matthea.tel. 10080 of P. Majoor, tel. 17672. Voor Soest- Midden: J. Kok, tel. 12433. Voor Soest-Zuid: T. Hilhorst-Smink, tel. 12249, of B. Smeele, tel. 11115. Voor Soesterveen: B. van Xanten, tel. 11313. Zo zit dat ook met Rosa. Ze heeft vakantie en het regent en regent. Rosa zou zo graag buiten in de zon willen spe len, maar de zon is niet te bekennen. Rosa heeft weieens iemand horen zeg gen: "Achter de wolken schijnt de zon". Zou dat waar zijn? Dat wil ze wel eens zien. Daarom bouwt Rosa een hele lan ge ladder, tot in de wolken. Als daar de zon is, dan kan ze daar toch vakantie vieren? Als Rosa eindelijk die hele lange ladder heeft beklommen en op de wolk zit, ziet ze daar de zon met een donkere zonne bril op. De zon vertelt haar, dat hij nog geen tijd heeft om op te komen, want hij moet eerst nog even zonnebloempitten kopen. Dan komt de wolkenman terug en die vertelt Rosa dat ze op een echte werk- wolk zit. De wolkenman heeft een hele boel machines, waar hij alle soorten weer mee kan maken: wind, regen, sneeuw en hagel. De wolkenman heeft het ook erg druk en helemaal geen tijd voor vakantie. Hij vindt dat Rosa, nu ze er toch is, hem eigenlijk best eens kan helpen met weer maken. Maar daar heeft Rosa eigenlijk helemaal geen zin in. 'In de wolken' is een voorstelling voor kinderen van vier tot acht jaar en is te zien op donderdag 22 oktober. Het be gint om 14.30 uur en de toegang voor kinderen is f 5,-. Voor volwassenen is de toegang f 7,50. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 In de cursus "Beleggen" zal zoveel mo gelijk het actuele financiële nieuws als uitgangspunt worden gekozen. Via krant en televisie worden we dagelijks geconfronteerd met economisch en fi nancieel nieuws en worden we op de hoogte gehouden van de gebeurtenis sen op de Amsterdamse beurs en bui tenlandse beurzen. Uitgebreide be richtgeving heeft tot doel diegenen die bezig zijn met beleggen, in welke vorm dan ook, zo goed mogelijk van informa tie te voorzien. Die informatie is voor de beginnelingen in het beleggen niet altijd erg gemakkelijk te begrijpen om dat er tegenwoordig zoveel verschillen de beleggingsinstituten bestaan. In deze cursus zal uitleg worden gegeven over het belang en de interpretatie van finan cieel/economisch nieuws. Verder zal aandacht worden geschonken aan de verschillende beleggingsinstrumenten zoals: aandelen, opties, obligaties, zo dat de beginnende belegger zo goed mogelijk gebruik kan maken van de ter beschikking staande mogelijkheden. Aanvang cursus: woensdag 18 novem ber, 20.00-22.00 uur. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 4. Cursusprijs: f 95,-. In Soesterberg start eind oktober de cursus "Lampekappen maken". In deze cursus leert men de basistechnieken voor het vervaardigen van twee lampe kappen: een vouwkap van circa 27 cen timeter hoogte en een gladde kap van ongeveer 30 centimeter hoogte. De stofjes zijn eigen keuze zodat u kleur en materiaal helemaal kunt afstemmen op uw eigen interieur. Aanvang cursus: donderdag 29 okto ber van 9.30-12.00 uur. Docente: mevr. W. Grasso-Verbij. Cursusadres: Het Dorpshuis, Dorpsplein 17. Aantal lessen: 3. Cursusprijs: f 100,-. (mate riaalkosten plm.f.45,- via docente). Voor inlichtingen en inschrijvingen: V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel: 22195. Ope ningstijden kantoor: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dins dag en donderdag van 10.00-13.00 Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 8 oktober: Van 9.30 -11.30 uur: Volwassenen met hun eigen activiteiten op de boerderij. Iedereen kan mee doen zonder "lid" te worden. Na schooltijd vieren Debbie. Fleur en Sabeth hun verjaardag. De ezelkar staat klaar en de pony, de schminkdozen open en er wordt disco gehouden. Vrijdag 9 oktober: Verjaardagspartijtjes van Ben, Marjo lein en Bianca en zij nemen 32 vriendjes en vriendinnen mée. Zij gaan o.a. na de activiteiten met de dieren ook koekjes bakken. Zaterdag 10 oktober: Twee grote activiteiten vandaag vanal 13.30 uur: drie verjaardagen van Eliza, Jessie en Emma die veel leuke aktivitei- ten gaan ondernemen met de mensen van de leiding en natuurlijk ook weer helpen met de verzorging van de dieren onder leiding van de dierenverzorgster. Dinsdag 13 oktober: Van 16.00 - 17.30 uur: De toneelgroep voor kinderen van 7 tot en mét 12 jaar gaat weer het podium op. Samen met Claudine en Martijn krijgen de kinde ren les in de eerste beginselen van het toneelspel. Veel oefeningen, iedere keer iets bijzonders en samen toewer ken naar een uitvoering rondom Kerst. Deelname kost 20 gulden tot de Kerst. Woensdag 14 oktober: Als eerste vandaag de peuter/ouderac tiviteit. Van 9.30 -11.30 uur kunnen ouders met hun jongste kind(eren) te recht op deze activiteit die altijd gezellig is, want er wordt gezongen, gespeeld en geknutseld en misschien weereen voor stelling met de poppenkast. Kosten vier gulden voor ouder en kind inclusief drinken. Vanaf 14.00 uur kunnen kinderen van vier tot en met twaalf jaar weer terecht voor de traditionele toneelmiddag. Eerst een voorstelling door leden van de theatergroep van de kinderboerderij en daarna nog veel activiteiten tot 16.00 uur. Kom tijdig op deze leuke middag. Kosten twee gulden per kind inclusief limonade en snoep. Mededelingen Het is nu al mogelijk om te boeken voor het kinderrestaurant van 31 oktober. Kinderen koken en iedereen kan ko men eten voor slechts f7.50. Het is ook mogelijk dat een verjaardagspartijtje van kinderen vanaf 9 jaar gezamenlijk kookt en ouders en familieleden komen eten. We zoeken nu al medewerkers voor ko- niginnedag. Mensen die enthousiast zijn en ons willen helpen op dit grote feest kunnen zich opgeven. Het kan voor zowel de organisatie alswel de uit voering (dus helpen met de catering of bij spelletjes). We verklappen nu al dat de hoofdattraktie op 30 april 1993 Ha- kim van Sesamstraat is met de "Dro- mendief'. Soester Mannenkoor Apollo concer teert zaterdag in de Julianakerk aan de Julianalaan. De zangmanifestatie staat in het teken van het zeventig-jarig be staan van het gezelschap. Aan het concert wordt medewerking verleend door mannenkoor Concordia 1879 uit de Duitse zusterstad Soest. Het concert begint om 19.00 uur. Ook Huyb Doyer (vleugel) en tenor Charles Gabriël komen in actie. De presentatie is in handen van Thari Schröder. Kaar ten kosten tien gulden en zijn verkrijg baar via de leden van Apollo, de VVV aan de Steenhoffstraat of de penning meester van het Soester Mannenkoor Apollo, tel. 17224. Een grote verscheidenheid aan acryl- schilderijen en werken met gemengde technieken van de Soester kunstena res Jeanne Halma is tot eind december te bewonderen in het recent geopende kantoorpand Advisie-automatisering aan de Koningsweg te Soest. Kenmerkend voor de bijna dertig wer ken van Jeanne Halma is het opvallen de kleurgebruik. Thema's uit de natuur spelen een belangrijke rol. Recente bui tenlandse reizen naar Canada, Grie kenland en Groot-Brittannië zijn op subtiele wijze verwerkt in thema's als water, stenen en bergen. Deze thema's zullen voor de toeschouwer niet altijd direct herkenbaar zijn. De bezoeker zal in eerste instantie vooral gegrepen wor den door de vormen en kleuren. "Ik geef niet precies weer wat ik heb ge zien, maar mijn werk roept wel herken ning op. Door kleurgebruik en vorm worden mensen, bomen, stromend wa ter en oude stenen gesuggereerd"aldus Jeanne Halma. Zij vindt het niet zo no dig haar werken een naam te geven. "Wat mijn werken bij de ander oproe pen vind ik belangrijk", aldus Jeanne Halma, die in een nadere toelichting zegt dat de 'verweerdheid' van natuur lijke elementen bij haar een grote rol speelt. Een stenen muur in de Engelse Dartmoor, een bergwand in de Rocky Mountains en het vroeg Byzantynse hellingdorp Mystras in de Griekse Pe- loponnessos, zijn enkele voorbeelden van haar inspiratiebronnen. Jeanne Halma maakt gebruik van een grote verscheidenheid aan materialen. Het werken met acrylverf maakt het haar mogelijk meerdere kleuren helder over elkaar heen te zetten. Als mate riaal hanteert zij niet alleen de kwast; ook rollers, borstels, mesjes, kammen, houtskool, zand en schuurpapierge bruikt zij om vaart in haar werk te bren gen. Pastelkrijt zorgt in veel gevallen voor de 'finishing touch'. Resultaat van dit alles is dat de werken door de ogen schijnlijke tegenstellingen die erin zit ten vaak beweging en spanning oproe pen. Jeanne Halma is full-time werkzaam in de gezondheidszorg. "Het werken met verstandelijk gehandicapte mensen heeft me geleerd scherp te observeren en kleine verschillen te onderkennen", vertelt zij. Jeanne volgde lessen bij ver schillende kunstenaars. "Hun kritiek en Steenhoffslraal 46. lel. 19577 Donderdag 9 oktober: De Cerro Torre, een granieten rots in het zuiden van Patagonië (Argentinië), heet onbeklimbaar te zijn. De berg is met z'n drie kilometer niet eens zo erg hoog, maar steil is hij zeker en het ergste zijn nog de stormen die op de meest on- De Volkssterrenwacht "Schothorst in Amersfoort houdt op zondag 11 okto ber een open dag, van 12.00 tot ca. 22.00 uur. Overdag wordt o.a. met be hulp van speciale technieken naar de zon gekeken en 's avonds staan de maan, Mars en Saturnus op het pro gramma. Bij slecht weer worden er vi deobeelden getoond. Verder zijn er dia-lezingen over "sterrenbeelden" en Jupiter en Saturnus, evenals een video presentatie over de zonsverduistering in Mexico en een demonstratie over weerstallieten. De sterrenwacht ligt aan de Schothor sterlaan 27, park Schothorst, in Amers foort. Informatie: tel. 033-559616. de invloed die je ondergaat door samen met anderen in één atelier te werken hebben mij sterk beïnvloed." Jeanne Haljna exposeerde eerder onder meer in Zwolle en Hilversum. Kunstcritici noemden haar enkele jaren geleden 'een veelbelovend debuut'. De kunstenares zegt niet veel moeite te hebben met het afstaan van haar wer ken. "ïk geniet er van als andere men sen plezier beleven aan mijnwerk," zegt zij. De expositie van Jeanne Halma is vanaf 12 oktober tijdens kantooruren te bezichtigen bij Advisie-automatisering, Koningsweg 1 te Soest. Jeugdcentrum De Boemerang in Baarn organiseert vanaf 26 oktober een cursus zelfverdediging voor meisjes vanaf 16 jaar. De cursus bestaat uit twaalf bijeen komsten van anderhalf uur, op maan dagavond van 20.00 tot 21.30 uur. De kosten zijn f 80,-. Aanmelden (13.00-17.30 uur) bij De Boemerang, Plataanlaan 1, Baarn, tel. 02154-11177. Postzegel/muntenbeurs De eerstvolgende Zeister Postzegel- en muntenbeurs wordt gehouden op zater dag 10 oktober, 10.00-16.00 uur, in de kantine van de Zinzendorf-mavo (bij het Zeister slot). Voor elke 50e bezoe ker is er een verrassing. Smitsweg 311, tel. 12630 In ongeveer 30 Utrechtse gemeenten zijn vrij willigersgroepen in het weekend aktief in het landschapsbeheer. De zo genaamde knotgroepen zetten zich in voor de kleinere landschapselementen in en rond hun gemeente. Maar ook op doordeweeksedagen werken veel vrij willigers in landschapsbeheergroepen in de natuur. Er zijn verschillende be- heersploegen werkzaam in de provin cie. Door de wisseling van seizoenen en het afwisselende karakter van de pro vincie Utrecht biedt het werk veel mo gelijkheden. Een andere, vrij nieuwe mogelijkheid is: deelnemen aan "natuurwerkdagen" voor groepen. Onder het motto "vele handen maken licht werk" aktief zijn met landschapsbeheer. Dat het nood zakelijk werk is, hoeft niet de enige re den te zijn om samen te helpen. Het is ook gewoon gezellig om met bekenden of nog-niet bekenden de handen uit de mouwen te steken. Een bedrijf dat eens wat anders wil met de personeelsdag, kan ook met z'n allen komen werken in de natuur, Vakatures 12-102: Werkgroep Landschapsbe heer "Bijltjesdag" Soest vraagt vrijwilli gers voor het afzetten van elzen, prunus bestrijden, het knotten van wilgen, hei de schonen en afplaggen. 12-108: Stichts Landschapsbeheer zoekt vrijwillig(st)ers om in Maartens dijk vruchtbomen te snoeien, wilgen te knotten, houtwallen en bosjes en sin gels te onderhouden. 12-109: Stichts Landschapsbeheer vraagt twee vrijwillig(st)ers voor het be geleiden van de landschapsbeheer groep Maartensdijk. Op 2 en 3 novem ber a.s. wordt er een korte cursus gege ven het begeleiden van groepen in het natuur-werk en landschapsbeheer" in huize Oostbroek te De Bilt. 12-110: Stichts Landschapsbeheer zoekt ook vrij willig(st)ers om scholen te begeleiden bij het werk in de natuur. Drie a vier vrijwilligers werken samen met docenten in een groep van 50 leer lingen van v.n. middelbare scholen. 2-106: Milieubrigade Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor klusjes en lichte werkzaamheden. 3-104: Christelijk centrum voor geestelijk gehandicapten zoekt vrijwil- lig(st)er vanaf 18 jaar voor het presen teren van de huisomroep. 4-111: Mensenrechtenorganisatie Baarn vraagt vrijwillig(st)ers ten be hoeve van het voorbereiden van akties. 5-102: Kinderboerderij zoekt geïnte resseerden die kennis willen overdra gen aan kinderen van basisscholen. Kennis op gebied van natuur en milieu vereist. 7-137: St. voor sociaal-cultureel werk Soest zoekt mensen die met kin deren van zes tot negen jaar op onder houdende wijze wat koken en bakken, (de kookgroep" in het centrum). 7-138: Dezelfde stichting vraagt vrij- williger(st)ers die het leuk vinden om met kinderen van 0 tot 4 jaar te spelen of simpel op hen te letten. 9-113: Vereniging van Monumen tenverzorgers vraagt enige vrij williger(- st)ers met bouwkundige opleiding of ervaring t.b.v. restauratiewerkkampen voor jongeren van 14 tot 16 jaar. Inlichtingen: Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Smitsweg 311, tel. 12630* dinsdag t/m donderdag 9.00 tot 12 00 uur; in Baarn op afspraak. verwachte momenten opsteken om hei gevaarte tegen zijn aanvallers te verde digen. De weergoden blazen hun woe de met tweehonderd kilometer per uur in het gezicht van de waaghals en besto ken hem met stenen en stukken ijs. De berg doodt iedereen die hem wil be dwingen in temperaturen die plotseling kunnen dalen tot tientallen graden on der nul. Voor de natuurvorser-tilmer uit Mün- chen, Werner Herzog, is zoiets juist een uitdaging. Gevaren trotseren is zijn lust en leven, de limieten van het menselijk kunnen doorbreken zijn hobby. Zijn fascinaties leidden tot speelfilms en do cumentaires waarin extreme personen en beelden van bijzondere landschap pen de belangrijkste rol spelen. Hei Filmcircuit vertoonde eerder van Her zog 'Fitzcarraldo' en 'Where the Green Ants Dream'. Directe aanleiding tot 'Scream of Sto ne' was het bericht van een Italiaanse klimmer die met een maat aan de on mogelijke tocht begon. De een kwam om en de ander keerde terug met hei verhaal dat hij de top had bereikt. Om dat getuigen ontbraken vond het ver haal lang niet bij iedereen gehoor. Dit gegeven heeft Herzog verder uitge werkt. De film begint als een reportage van een muurklimwedstrijd in een sporthal. De prestaties van de jonge winnaar worden b.espot door een oude rot in het alpinistenvak, die de jongen uitdaagt de Cerro Torre te beklimmen. Dat gebeurt, maar de overwinnaai wordt niet geloofd. Om zijn critici de mond te snoeren volgt er een tweede bestijging; dit keer als wedstrijd tussen de oude en de jonge alpinist. Wie hoogtevrees heeft kan beter thuis blijven, want de fantastische opnamen in het Argentijnse hooggebergte zijn zeldzaam spectaculaire beelden, ver pakt in een donderend geluid. Binnen het gegeven van de concurrentiestrijd tussen twee bezeten mannen zijn nog wat thema's verwerkt: de pogingen van een commercieel televisiestation om zich het avontuur toe te eigenen, de dood van een medeklimmer en een amoreuze affaire. Elementen die hei hoofdavontuur cement geven. Aanvang: 20.30 uur. Toegang f 7,50; leden/CJP/Pas-65 f5,-. Vrijdag 9 oktober: Met elke film van Zhang Yimou die in Nederland wordt uitgebracht, stijgt zijn roem en zijn commerciële status. Werd 'Het Rode Korenveld' slechts in de filmhuizen vertoond, 'Ju Dou' brachl het in de grote steden al tot kleinere bio scopen, terwijl 'Raise the Red Lantern' in grote zalen als het Amsterdamse Ca lypso werd uitgebracht en wekenlang nummer twee stond in de Nederlandse bioscoop-top-10. Geen wonder, want de kwaliteiten van zijn films zijn zo evi dent; dat een steeds ruimer publiek daarvoor wel moét vallen. Na de dood van haar vader, is er voor de 19-jarige Songlian geen geld meer om te studeren. Noodgedwongen gaat ze ir op het huwelijksaanzoek van de 50-ja- rige Chen. Ze wordt de vierde vrouw van haar rijke meester en krijgt een ei gen vleugel van zijn grote huis en een ei gen bediende, 's Avonds worden er ro de lampionnen bij haar kamers opge hangen. Ze verneemt, dat dit dagelijks gebeurt bij de vrouw met wie de meester de nacht wil doorbrengen. Maar nau welijks heeft haar man haar vertrek be treden, of de derde vrouw Iaat hem aJ wegroepen omdat ze zich niet lekker voelt.Zo maakt Songlian al direct ken nis met de onderlinge strijd tussen de vrouwen, wier prestige blijkt af te han gen van de frequentie waarin de rode lampionnen bij hen worden opgehan gen. Of ze het wil of niet, ook Songlian wordt in deze strijd betrokken. Daar naast wordt ze geconfronteerd met de ambities van haar dienares, die ook vrouw van Chen wil worden. De span ningen die uit dit alles voortkomen, zul len uiteindelijk een dramatische tol vra gen. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: f 7,50; leden/CJP/Pas-6? f5,- Zaterdag 10 oktober: In het Artishockgebouw, Steenhoff straat 46 A, zal zaterdag het kwintet Vo gelvijf onder leiding van Tjitze Voge spelen. Vogel (34) is een muzikale dui zendpoot. Hij studeerde na het athe neum muziekwetenschap, volgde pn* vé-lessen bij John Clayton en studeerd; in 1988 af aan het conservatorium k Den Haag. Tijdens zijn studie was hij actief in muziek-journalistiek. Vogel schrijft m nog voor het Utrechts Universiteitsbla- en voor diverse maandbladen, zoal Jazz Nu en Pianowereld. Als gastde cent contrabas gaf hij les in Madrid. Hé SJU-leerorkest werd in 1987 door het opgericht en g;eleid. De contrabassist wil van de term "ja#, eigenlijk niet horen. "Ik ben musicus, zegt hij. De muziek die hij speelt heef raakvlakken met jazz, maar de rootslit gen dichter bij huis. Vogel is sterk beft vloed door Europese kunstmuziek. term "jazz" is volgens hem slechts eet handvat voor het publiek. Zijn muziek heeft een international karakter. Dat blijkt ook uit de samen stelling van zijn kwintet: Slagwerke Michael Baird is een Brit, de saxofoift ten Paul Stocker en Paul Weiling a)f respectievelijk Amerikaan en Duitser en pianist Erik Doelman is van Neder landse afkomst. h In de muziek van het kwintet klinker Duke Ellington en Charles Mingus dui delijk door. Toch is Vogelvijf ook geU! spireerd door Europese volksmuzie uit Hongarije en Bulgarije. Met der combinatie in het achterhoofd streven Vogel en zijn kwintet naar muziek m een expliciete, doorgaande ritmee basis. Vogel vijf zal zaterdag ook - menspelen met Perron 5B. Aanvang: 21.30 uur. Entree: f^-- incl. een consumptie.

Soester Courant | 1992 | | pagina 22