Hulleman opfiek KINDERBOEKENWEEK Angst blijft na bosbranden Kozle 7 T/M17 OKTOBER 1992 1 KINDERBOEKENWEEK! Van 7 t/m 17 oktober is het weer Kinderboekenweek. Vier het feest mee! M raadsel \aa«te Jacques Vriens op z'n best en helemaal voor niks! Je proeft de zee voor maar f3,95. Gouden Griffel Gouden Penseel en de Boekensleutel Tijdens Kinderboekenweek in C-drie draait alles om 'Gullivers reizen' Het gratis Kinderboekenweek geschenk Premieboek voor kleuters: f 3,95 Mraadsel 11 'Land in zmcht' WOENSDAG 7 OKTOBER 190? Veel geld is nodig voor maatregelen bij chemische fabrieken \ian ide Nan Libris. Uw Complete Boekhandel 7 T/M 17 OKTOBER 1992 Boekensleutel SOESTER COURANT PAGINA 29 Voor het nieuwe boek van Jacques Vriens betaal je helemaal niks Gouden Griffel Gouden Penseel JwswAVröa» 'Land in zmcht!' Als je dat hoort, zie je jezelf al hoog in een kraaienest door een grote kijker turen naar de kust van een vreemd ver land. Lange zeereizen op grote schepen, piraten, leven op een onbewoond eiland net als Robinson Crusoë, je kunt er van alles bij fantaseren. Er zijn heel veel boeken waarin de zee, scheepvaart en het ontdekken van nieuwe landen een belangrijke rol spelen. En voor een deel zijn die verhalen niet eens verzonnen. Denk maar eens aan de avonturen van Columbus of van Abel Tasman. Van 7 tot en met 17 oktober zullen er in het hele land dingen gebeuren waarbij de zee, schepen, boeken en kinderen de hoofdrol spelen. Vraag bij de boekwinkel en de bibliotheek in je buurt wat ze gaan doen. En mis schien vieren ze bij jou op school ook de Kinderboekenweek. BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. In augustus drongen de eerste be richten door over een grote bos brand in de buurt van zusterge- meente Kedzierzyn/Kozle. An ders dan bij grote bosbranden in bijvoorbeeld Frankrijk of de Ver enigde Staten, is er over Polen nauwelijks een beeld te krijgen van wat er is gebeurd. Geen TV-beel- den of grote foto's in de krant. De omvang van de brand was echter enorm. Geschat wordt dat zeker 10.000 hecta re is afgebrand. Bij de bestrijding van het vuur zijn twee brandweerlieden om het leven gekomen. Maar omdat het een zeer dun bevolkt gebied is, zijn er maar weinig huizen verloren gegaan. De bewoners konden zich tijdig in vei ligheid stellen. Zwart geblakerde stammen getuigen van de brand die op slechts enkele hon derden meters van de chemische fabrie ken werd gestopt. Dagenlang heeft het stadsdeel Kedzier- zijn in angst geleefd. De brand ging, aangewakkerd door de wind, in de rich ting van de grote installaties van een van de chemische fabrieken van Azota. De ze fabrieken liggen langs de grote weg 'Het raadsel van de regen boog' van Jacques Vriens ver telt het verhaal van Marijn, Malika, Renske, Niels, Dennis en Hasna die in actie komen als hun gezellige, krakkemikkige Regenboog- school moet opgaan in een nieuw, modern scholencom plex. Gratis bij aankoop van f 19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. 'Land in ziiicht!'. Dat is in dit Columbus-jaar het thema van de Kinderboekenweek. Met andere woorden: boeken over 'het zeegat uit' en 'avontu ren op vreemde kusten' staan van 7 t/m 17 oktober centraal. Kom naar de boekwinkel voor een 'zee' aan ideeën. Zuidpromenade 1, 3768 EM Soest Tel. 02155-12419 BURG. GR0THESTRMT .1- 3761 CM S0ESTDIJK -TELEFOON 02155 -1 3859 's Maandags gesloten Voor de vierde keer in de geschiedenis hebben Penseel- en Griffeljury samen de Boekensleutel toegekend "Spelen met Hiërogliefen" van Catharine Roehrig is geen gewoon boek. Het is een doos, waarin een stempelkussen van 24 stempels zit. Daarbij zit een boekje, met uitleg. Hiërogliefen zijn de eerste opgeschreven woorden van men sen die 5000 jaar geleden langs de Nijl in Afrika leefden. Het heeft eeuwen ge duurd voordat dit schrift ontcijferd werd. Met de stempeldoos kun je je ei gen geheime boodschappen schrijven. Je leert veel over de geschiedenis van het schrift, de betekenis van de tekens en hoe belangrijk schrijvers waren bij de Egyptenaren. In de klep van de doos is een duidelijk hiërogliefenalfabet opge nomen, waarmee je direct aan de slag kunt gaan. Prentenboek van Peter Spier over bet spannende werk van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Slechts f 1,95, zolang de voorraad strekt. Bert Krijger en Bob Sluis van de vereniging Kozle-Soest waren onlangs in Polen. Ze bezochten het bosgebied dat in augustus is vernield door brand. Bij die vuurzee bestond lange tijd het ge vaar dat de chemische fabrieken van Kozle zouden ontploffen. Gelukkig kon de brand tijdig worden gestopt, maar de angst in de Poolse zusterstad voor een grote ramp is nog niet voorbij. Veel maatregelen zijn nodig om bij een eventuele herhaling de veiligheid van de bevolking te garanderen. Het geld wat daar- voornodigis, ontbreekt. Het college besloot twee weken geleden geen geld beschikbaar te stellen voor hulp aan Kozle. Krijger schreef een artikel. Sluis maakte de foto. Brandgangen De brandweer heeft brandgangen ge maakt door het bos om de brand af te remmen en te stoppen. Het is een enorm zwaar karwei geweest om de reusachtige brand te stoppen, maar nu wordt het tijd om preventieve maatre gelen te nemen. Bij bosonderhoud moet gelet worden op een mogelijke brandbestrijding. De over de grond lig gende leidingen van de chemische in dustrie moeten worden beveiligd. Maar dat brengt kosten met zich mee die de industrie niet kan dragen, naast alle an dere milieu-maatregelen die moeten worden getroffen. Dat is voor de toe komst. Maar ook vandaag wordt nog druk gepatrouilleerd in het bos. De brand kan weer oplaaien door de bruin- koollagen die nog smeulen. Net als bij een veenbrand, waar vuur in het veen ondergronds door kan gaan, brandt er bruinkool. Vroeger werd de bruinkool in de omgeving van Kedzierzyn gewoon in dagbouw gewonnen. Die bruinkool is ook de basis geweest van de chemische industrie. In de Tweede Wereldoorlog werd uit de bruinkool benzine gemaakt in de door de Duitsers gebouwde che mische installaties. Een ramp is uitgebleven, maar de angst blijft. Polen heeft een zeer droge zomer achter de rug. De bossen blijven brand baar. De Gouden Griffel 1992 gaat naar Max Velthuijs voor "Kikker en het vogeltje". Dit prentenboek van Max Velthuijs is bedoeld voor kleuters, maar het is zo'n boek, datje absoluut niet wegdoet als je groter wordt. 'Kijk', zei hij, 'kapot. Hij doet het niet meer.' Met deze treffende zin laat Kikker aan Varkentje een dood vogeltje zien dat hij heeft gevonden. Al le dieren zijn bedroefd en geven het vo geltje een mooie begrafenis. Op de weg terug dringt tot de dieren door hoe prachtig het leven is. Met weinig woor den geeft Max Velthuijs aan dat de dood bij het leven hoort. Het onder werp is zwaarder dan dat van het vorig jaar met een Zilveren Griffel bekroon de "Kikker is verliefd". Toch krijgt het onderwerp precies het gewicht dat kleuters kunnen dragen. De illustraties zijn warm. Max Velthuijs verstaat ook daarin de kunst om zich te beperken tot het belangrijkste. De Penseeljury heeft dit boek een Zilveren Penseel gegeven. Het Gouden Penseel gaat dit jaar naar Friso Henstra voor zijn illustraties bij "Waarom niet?" van Sylvia Hofsepian. De ingekleurde pentekeningen zijn zeer gedetailleerd. Ze geven een aparte in vulling aan het verhaal over een eenza me ernstige man. Op een dag besluit hij dat een kat in huis wat kleur aan zijn le ven kan geven. De vrouw die hem altijd brood brengt helpt hem aan een kat. Als de man weg is, is die kat weer eenzaam. Daar wordt een oplossing voor gevon den en langzamerhand wordt het erg gezellig bij de eenzame man in huis. Fri so Henstra illustreert al veertig jaar kin derboeken. Toch kreeg hij meer erken ning in het buitenland. Daar werd zijn werk meermalen bekroond. van Keszierzyn/Kozle naar Gliwice. De weg werd dagenlang voor alle ver keer afgesloten. Als de brand de met chemische stoffen gevulde tanks had bereikt, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. De leidingen die de ver schillende complexen met elkaar ver binden lopen dwars door het bos heen. Door die leidingen zou de brand snel verspreid kunnen worden en een on voorspelbare kettingreactie tot gevolg hebben gehad. Een piano op proef? Dat kan vanaf f 75,- per maand Kopen kan altijd Een boekwinkel is een schatkamer waar je niet gauw uitgekeken raakt. Keurig ingedeeld staan duizend-en- één boeken te wachten om door jou te worden gekeurd. Misschien hou je van spanning en avontuur, wie weet ben je romantisch aangelegd, het kan ook zijn dat je graag iets leert, hoe dan ook: in de boekwinkels vind je altijd wel iets dat precies jouw smaak is. Reden genoeg om uitgebreid te komen snuffelen. En helemaal van 7 t/m 17 oktober! Want dan is het Kinderboe kenweek en heeft de boekhandelaar ex tra zijn best gedaan het jou naar de zin te maken. Tien dagen lang ben jij Koning Klant en is de boekwinkel een beetje van jou. Treed binnen en verbaas je over de enorme keus. Laatje uitgebreid voorlichten welke boeken de Gouden Griffel.(voor het beste kinderboek), het Gouden Penseel (voor de mooiste illu straties) en de Boekensleutel (voor de meest originele uitgave) hebben ge wonnen en welke zijn bekroond door de Nederlandse Kinderjury. Vergeet vooral ook niet dat mooie Kin derboekenweekgeschenk te bekijken. Wedden dat je er meteen enthousiast over bent? Jacques Vriens De schrijver Jacques Vriens ken je na tuurlijk. Hij heeft al een vijftiental boe ken op zijn naam staan: van 'Die rot- school met die fijne klas' en 'Het achtste groepie tegen het soepie' tot 'Bonje in het Bonshotel' en 'Een bende in de bo venbouw'. Voor 'Zondagmorgen' en 'Tinus-in-de-war' kreeg hij de Zilveren Griffel en voor 'Tommie en Lotje lopen weg' de prijs van de Nederlandse Kin- deijury. Jacques Vriens is directeur van een ba sisschool. Geen wonder dat veel van zijn boeken zich op school afspelen. Zo ook 'Het raadsel van de regenboog', het Kinderboekenweekgeschenk 1992. Je krijgt het cadeau als je tijdens de Kin derboekenweek voor tenminste f 19,50 aan kinderboeken koopt. Wees slim en zorg dat je er snel bij bent. De voorraad is niet onbeperkt en op is op. De Regenboog Marijn, Malika, Renske, Niels, Dennis en Hasna houden van hun school - de Regenboogschool. Het gebouw is oud en krakkemikkig, maar meester Pieter is aardig, er worden leuke dingen geor ganiseerd en de sfeer is prima. Maar wat is er de laatste tijd toch op school aan de hand? Een raadselachtige vergadering in de leraarskamer, en gesprekken van meesters en van juffen die plotseling verstommen als er leerlingen in de buurt zijn. Na eeft spionage-actie van de kinderen komt de aap uit de mouw. De Regenboogschool moet dicht. De groepen zullen worden samenge voegd met die van de Einsteinschool verderop. Een prachtige, nieuwe school, dat wel, maar de leerkrachten zijn er veel strenger en de leerlingen daar doen stom tegen buitenlandse kin deren. De kinderen van de Regenboog willen hun eigen school redden, maar of dat lukt? Ze bedenken een actie-plan, brengen een bezoek aan de burgemees ter en gaan stiekem op onderzoek uit in de Einsteinschool. Het samenvoegen valt niet te vermij den, maar de invloed van de Regen boogschool is gelukkig wel veel groter dan de kinderen dachten... De kinderboekenauteur Jacques Vriens werd door de Stichting CPNB gevraagd het Kinderboekenweekge schenk 1992 te schrijven. Hij is na Paul Biegel, Annie M.G. Schmidt en Thea Beekman de vierde auteur die deze opdracht op zich neemt. Jacques Vriens (1946) schreef tot nu toe 21 kinder- en jeugboeken. In 1988 werd zijn boek "Tommie en Lotje lopen weg" door de Nederlandse Kindeijury verkozen tot het beste boek van het jaar (categorie 6-9 jaar). Hij ontving twee maal een Zilveren Griffel: in 1978 voor "Zondagmorgen" en in 1991 voor "Ti nus-in-de-war". Speciaal ter gelegenheid van de Kinder boekenweek schreef Jacques Vriens "Het raadsel van de regenboog." Marijn, Malika, Niels, Dennis en Hasna komen er tot hun schrik achter dat hun school - de Regenboogschool - zal wor den samengevoegd met de Einstein school verderop. De kinderen beden ken een actie-plan om hun school te redden, brengen een bezoek aan de burgemeester en gaan op onderzoek uit in de Einsteinschool. Of hun plan zal slagen? Je krijgt dit spannende verhaal cadeau als je tijdens de Kinderboekenweek voor ten minste f 19,50 aan kinderboe ken koopt. Haast is geboden, want de voorraad is niet onbeperkt. Op is op. Op voordracht van onafhankelijke ju ry's heeft het bestuur van de Stichting CPNB de Gouden Griffel 1992 toege kend aan Max Velthuijs voor zijn boek "Kikker en het vogeltje" (Leopold). Het Gouden Penseel 1992 voor het best geïllustreerde kinderboek is toe gekend aan Friso Henstra voor zijn il lustraties in het boek van is Sylvia Hofsepian "Waarom niet?" (Arion). Op voordracht van beide jury's werd dit jaar een Boekensleutel toegekend aan de uitgave "Spelen met hiërogliefen" van Catharine Roehrig (Kluwer Jeugd boeken). De jury's kenden twee Zilve ren Penselen en, in verschillende leef tijdscategorieën, zes Zilveren Griffels toe. Daarnaast werd aan dertien titels een eervolle vermelding verleend, «de Vlag en Wimpel. Met een Gouden Griffel of Penseel kan alleen werk van Nederlandse oor sprong worden bekroond; voor Zilve ren Griffels en Penselen komen ook vertaalde boeken in aanmerking. De Gouden Griffel wordt vanaf 1954 jaar lijks uitgereikt, aanvankelijk onder de naam 'Kinderboek van het Jaar': het Gouden Penseel werd in 1973 voor het eerst uitgeloofd. De Boekensleutel is een prijs die bij ho ge uitzondering wordt toegekend aan een kinder- of jeugdboek dat bijzonde re perspectieven biedt. De Boekensleu tel kan alleen worden toegekend op voordracht van de Griffel- en de Pen seeljury samen. De prijs werd eerder uitgeloofd in 1979, 1981 en 1988. De voorzitter van de Griffeljury is Mar- greet Ruardi, directeur van de Stichting School Schrijvers Samenleving. De Penseeljury heeft Alje Olthof, grafisch vormgever, als voorzitter. Beide jury's, die elk uit zeven juryleden bestaan, ko zen de titels uit de jaarproduktie 1991. Gouden Griffel De winnaar van de Gouden Griffel, Max Velthuis (1923), schrijft sinds 1962 kinderboeken die hij zelf illu streert. Daarvoor was hij grafisch ont werper en doceerde hij aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kun sten te Den Haag. Inl977 ontving hij het Gouden penseel voor "Het goedige monster en de rovers" en in 1986 voor "Klein-Mannetje vindt het geluk'. In 1988 schreef Max Velthuijs de kleuter- uitgave voor de Kinderboekenweek "Krokodil en het meesterwerk". In 1990 werd aan zijn boek "Kikker is ver liefd" een Zilveren Griffel toegekend. "Kikker en het vogeltje" - dat eveneens bekroond werd met een Zilveren Pen seel - behandelt een moeilijk, maar zeer realistisch thema: de dood. Bij dit zeker voor kinderen zware onderwerp weet Max Velthijs, zoals altijd, precies de goede toon te treffen. Gouden Penseel De winnaar van het Gouden Penseel, Friso Henstra (1928), is inmiddels zo'n veertig jaar succesvol als illustrator van kinderboeken. Hij volgde lessen tekenen en beeldhou wen aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in Amsterdam en werk te enige tijd als beeldhouwer. Deze ach tergrond werkt nog zichtbaar door in zijn illustraties die plastisch en enigszins monumentaal zijn. In 1968 illustreerde hij voor De Arbeiderspers "De ko ningskruistocht" van Jay Williams. Hun beider boek "The Practical Princess" kreeg in 1969 op de Biënnale te Bratis lava de "Gouden Appel", waarna een doorbraak in Amerika volgde. In 1989 werd Friso Henstra onder scheiden met een Zilveren Medaille van de Internationale Buchkunst Ausstel- lung in Leipzig. In "Waarom niet?" illu streerde hij het verhaal van een ernstige man die met een vrolijke vrouw en twee katten de gezelligheid weer in zijn leven haalt. Boekensleutel De met een Boekensleutel bekroonde uitgave "Spelen met hiërogliefen" is meer dan een boek alleen: het is een doos met 24 rubber stempels van hiëro gliefen, een stempelkussen, een over zicht van het hiërogliefenalfabet en een boekje met uitleg en puzzels. "Spelen met hiërogliefen" is een bewer king van een uitgave van The Metropo litan Museum of Art in New York. Het boek leert kinderen boodschappen te schrijven in een oude en mysterieuze taal, en men kan lezen hoe Egyptische schrijvers de tekens gebruikten en hoe de hiërogliefen in onze tijd werden ont cijferd. In de kinderboekenweek draait het in C-drie allemaal om de hoofdpersoon uit een heel beroemd boek van Jona than Swift: "Gullivers reizen". Zoals je weet is het thema van de boeken week "Land in ziiïcht". Gulliver was een man, die graag lange zeereizen maakte. Het is wel zeker, dat hij net als alle andere zeelui, heel hard en heel blij "land in zmcht" riep, zodra hij een streepje land aan de horizon zag ver schijnen. Op vrijdag 16 oktober draait in de kin- derbios van C-drie een fantastische te kenfilm over Gulliver, die wel 80 minu ten duurt. De film begint om 15.45 uur en de toegang is voor kinderen f 3,-. Door de Van de Hucht-school uit Overhees wordt een mooie expositie in gericht in het expo-cafë van C-drie, waar iedereen in Soest naar kan komen kijken. Natuurlijk gaat de expositie ook over de spannende avonturen van Gul liver op het eiland van de Lilliputters. Omdat "Gullivers reizen" een erg be roemd en ook al behoorlijk oud boek is, wordt er nog een speciale expositie in gericht. Er bestaan nog heel oude en heel bijzondere uitgaven van dit boek. C-drie kan een aantal daarvan lenen uit een collectie in Den Haag en die wor den in een vitrine tentoongesteld. Som mige van die boeken hebben prachtige prenten, heel anders dan de illustraties die je bij modernere uitgaven kunt zien. Dat kan je nou zelf eens komen bekij ken tijdens de kinderboekenweek. Mobiles Samen met de Openbare Bibliotheek in Overhees organiseert C-drie een wed strijd 'mobiles maken' voor kinderen in Soest. Je mag zelf weten hoe groot of hoe klein de mobile wordt, maar wat er aan de mobile hangt, moet natuurlijk wèl passen bij het thema van de kinder boekenweek. Om je alvast een beetje op weg te helpen, zijn hier een paar ideetjes: schelpen, vissen, fossielen, krabben, boten, zeelui piraten enz. Je mobile mag je inleveren bij de bieb of C-drie. Wij hangen ze dan op, zodat ie dereen ze goed kan bekijken. Voor de winnaars is er een gratis toegangskaar tje naar de tekenfilm van "Gullivers rei zen" in C-drie. Succes! pianohandel telefoon 02155-12968 De speciale Kinderboekenweekuitga- ve voor kleuters - "Vader, mag ik mee?" - is gemaakt door Peter Spier (1927). Het werk van deze sinds 1951 in de Verenigde Staten woonachtige kinderboekenschrijver/illustrator werd vele malen bekroond, o.a. met de Medaillon for distinguished service to children's literature" (1984). De internationaal vermaarde illustrator Peter Spier laat in "Vader, mag ik mee?" zien wat er allemaal gebeurt als een reddingboot een schip in nood te- hulp moet komen. Een prachtig pren tenboek dat vanaf 7 oktober te koop is voor een allervriendelijkst prijsje: f 3,95. Zolang de voorraad strekt. De Kinderboekenweek is in 1992 van 7 t/m 17 oktober. Geïnspireerd op de ju bileumactiviteiten rondom Christoffel Columbus is als centraal thema geko zen: "Land in zmcht! Kinderboeken en zeereizen." De belangstelling voor de Kinderboe- Vader, mag ik mee? Al .SZx:. kenweek is ook in 1991 (21/m 12 okto ber) weer gestegen. Uit evaluaties blijkt dat nagenoeg alle basisscholen hebben ingehaakt op dit leesboekenfestijn. De belangstelling voor het Kinderboeken weekgeschenk "Het wonder van Fries- wijck", geschreven door Thea Beek man, was vanaf de eerste dag groot. Uiteindelijk was de verkoop van kin derboeken in de boekwinkel tijdens de Kinderboekenweek ca. 10% hoger dan vorig jaar. VAN TOL-SOEST

Soester Courant | 1992 | | pagina 29