Soest mikt met nieuwe opzet busvervoer op 500 reizigers méér Nieuw verkeerslicht Steenhoffstraat Rondje Raadhuis ',J3m Agenda Dit weekend begrotings- "Op 't Hoogt Acht vrije sector atriumwoningeii aan de Heetakker ÏÏ-ASmM Begrotingsvergadering op 12 en 14 oktober OP 'T OOGT Het vervrachte exploitatietekort van 380.000 gulden van de geïntegreer de lokale openbaar-vervoervoorziening die op 23 mei 1993 van start gaat, kan met de helft worden teruggebracht als het aantal busreizigers in heel Soest met 500 per dag toeneemt. Het gemeentebestuur gaat er van uit dat dit in de nieuwe opzet van het busvervoer in de gemeente mogelijk moet zijn, omdat de extra reistijd naar de belangrijkste knooppunten Amersfoort, Hilversum, Amsterdam en Utrecht ten opzichte van de auto Soesterberg sterk afneemt. Is het nu nog zo, dat een busrit 80 procent meer tijd kost dan dezelfde route per auto, in de nieuwe situatie is dat nog slechts 30 procent. De verbinding Soest-Laren zal naar verwachting goed bezet zijn, omdat hij in Baarn via de wijk Eemdal en langs het industrieterrein Drie Ei ken loopt. Dit is mogelijk geworden, aldus de heer M. R. Vossestein, medewerker verkeer en vervoer, door een nieuw busnet met twee overstappunten, die in een kwartier met elkaar wor den verbonden. Zonder de over stappunten en een snelle rijtijd zou een kortere reistijd absoluut niet mogelijk zijn. Dit is een gevolg van de belasting van het wegennet die schrikbarend toeneemt. In 1988/'89 bijvoorbeeld deed de bus er van Soest-Zuid naar het Nieu- werhoekplein 12 minuten over. Onlangs is vastgesteld, dat dit is op gelopen tot 16 a/ 17 minuten, on danks de maatregelen die in de ver keersregelinstallaties genomen zijn Iten behoeve van een voorrangsre geling voor bussen. Ze ondervinden iechter een groeiende weerstand van de toename van het aantal wegge bruikers, het afslaande verkeer en door vrachtauto's die laden en los sen, vooral op de Van Weedestraat. •Er zal dan ook voorrang gegeven worden aan maatregelen om de ;doorstroming op de Van Weede straat te bevorderen. Kortere reistijden (vooral naar Amersfoort), de (nu nog ontbre kende) aansluiting met het trein paar en uit Utrecht, alsmede bezui- inigingen van de rijksoverheid, wa- (ren -naast pogingen tot het terug dringen van de autogebruik en het daardoor verminderen van schade lijke milieu-effecten- de belangrijk- jste drijfveren voor het gemeentebe- istuur om een nieuw systeem van :openbaar vervoer in Soest te ont wikkelen. Punten die ter discussie stonden, ■waren de lijn Soest-Blaricum -die !straks wordt ingekort tot Laren-de lange loopstanden in Soest naar be paalde bushaltes, bijvoorbeeld van af het industrieterrein; en de onvol doende geachte busverbindingen met de wijk Soestdijk en de hele oo- strand van Soest, alsmede de mage re en te complexe verbindingen tus sen de wijken onderling. Het sys teem is nu nog gebaseerd op een centrale overstap in Overhees. Voor reizigers die hier niet hoeven te zijn, betekent dit een onnodig langere reistijd. Twee busstations Door de nieuwe opzet, waarvoor de aanleg van twee busstations nood zakelijk is (bij NS-station Soest- Zuid en op de hoek Koninginne- laan-Nieuwstraat), komen er straks ieder half uur vier bussen bij Soest- Zuid en elk uur zes bussen. Het re sultaat is een goede aansluiting op zowel de trein uit en naar Utrecht als de bus uit en naar Amersfoort. De reiziger bereikt het overstap punt Soest-Zuid na een rijtijd van niet meer dan een kwartier. Ieder half uur is er een aansluiting richting Hilversum en ieder uur gaat er een bus richting Baarn en richting Soes terberg. Waar men ook in Soest instapt, de reiziger komt altijd op het overstap punt Soest-Zuid of Soestdijk- Noord. Daar kan hij met een snelle overstap de trein richting Utrecht of de bus naar en uit Amersfoort of Soesterberg nemen (vanaf Zuid) of naar Baarn of Hilversum (vanaf Soestdijk-Noord). De bus die nu nog tot Blaricum rijdt, gaat in de nieuwe situatie niet verder dan La ren. Hier heeft men aansluiting op twee belangrijke lijnen in 't Gooi. - Het gemeentehuis is voor het publiek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Bur gerzaken (tel. 93411), het Infor matiecentrum (tel. 93777), en de afdeling Huisvesting (tel. 93411) zijn daarnaast ook op de vrijdag se koopavond van 19.00 tot 20.00 uur open. De afdeling Huisvesting is telefo nisch (93893) alleen bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463-51412) is voor het pu bliek geopend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. - Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). - Belangrijke telefoonnum mers: -algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance) 06-11 - informatiecentrum 93777 - informatietelefoon 93665 - klachtentelefoon 93459 - meldpunt sociale veiligheid 19444 - infolijn groente-, fruit- en tuin afval (GFT) 93688 - ophalen grof vuil (bellen tussen 10.00 en 12.00 uur) 93666 - infolijn klein chemisch afval (KCA) 93688 - meldpunt woonomgeving 25346 Maandag 12 oktober, begro tingsbehandeling om 19.00 uur. Woensdag 14 oktober, begro tingsbehandeling om 14.00 uur, eventueel voortzetting op Donderdag 15 oktober, 19.30 uur. Donderdag 29 oktober, commis sie financiën om 19.30 uur. Maandag 2 november, commis sie algemene bestuurszaken om 19.30 uur. Dinsdag 3 november, commissie ruimtelijke ordening om 19.30 Woensdag 4 november, commis sie welzijn om 19.30 uur. Donderdag 5 november, com missie milieu om 19.30 uur. Donderdag 19 november, ge meenteraadsvergadering om 19.30 uur. De buslijn (73) via Soesterberg naar Utrecht, met in Soesterberg aansluiting naar Zeist, past niet meer in het nieuwe systeem dat op 23 mei 1993 ingaat. Bus 73 houdt nog wel een aansluiting op de bus dienst Amersfoort-Utrecht die van uit Soesterberg Zeist-noord (Vol- lenhove), De Bilt en Utrecht be dient, maar zal overigens uitslui tend als lokale dienst gehandhaafd blijven. 's Avonds en op zondag komt, als gevolg van noodzakelijke Tussen balans-bezuinigingen de buslijn Soest-Laren te vervallen, en vrijwel zeker ook de lijn naar Soesterberg. Mogelijk dat hiervoor een compen satie kan worden gevonden door gebruikmaking van het project re gio-taxi. Soest heeft zich hiervoor opgegeven. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Het ge meentebestuur wil zich tot het uiter ste inspannen om aan het project re gio-taxi te kunnen deelnemen. Het zal namelijk een openbaar-vervoer systeem moeten garanderen, dat voor de eerste en na de laatste trein de reiziger voor- en natransport aanbiedt. Ook in het kader van de sociale veiligheid is dit van groot be lang. Beukeboom blijft Om het nieuwe systeem volledig te kunnen realiseren, zijn tal van maatregelen nodig. De meest ingrij pende zijn de aanleg van een bussta tion/perron bij NS-station Soest- Zuid aan de Eikenlaan en op de hoek van de Koninginnelaan en de Nieuwstraat. Wat dit laatste betreft: de beukeboom die er staat, blijft in ieder geval gehandhaafd. De meest kostbare ingreep is die bij Soest- Zuid. Niet alleen moet hier een overstappunt worden aangelegd, maar er moet ook een mogelijkheid worden gecreëerd om het busver- keer over de overweg linksaf de Ei kenlaan te laten inrijden. Daarvoor moet de rijbaan op de overweg ver schoven worden. Parkeerplaatsen Een andere maatregel is de aanleg van parkeerplaatsen langs de Kas tanjelaan en aan het eind van de Bosstraat. Tenslotte wordt gedacht aan de aanleg van fietsenstallingen bij de bushaltes. Te zijner tijd zal in "Op 't Hoogt" uitvoerig aandacht worden besteed aan de de nieuwe busroutes, ver trektijden enzovoorts. Overigens is besloten tot het voeren van een wer vende voorlichtings- en promotie campagne, mogelijk in combinatie met speciale acties. Uiterlijk zaterdag moet de eerstvolgende "Op 't Hoogt" alweer in de bus liggen. Het is het extra oktobernummer met daarin opgenomen de algemene beschouwingen van de fractie voorzitters van de politieke par tijen in de gemeenteraad. Zij spreken deze maandagavond uit, op de eerste avond van de begrotingsbehandeling in de raadszaal van het gemeente huis, aanvang zeven uur. Behalve de algemene beschou wingen zijn in de begrotings-"- Op 't Hoogt" ook interviews opgenomen met de burgemees ter en de wethouders over ver schillende aspecten van de por tefeuilles die zij beheren. G. W. van de Grift Bouwbedrijf Soest B.V. heeft aan de Heetak ker, tussen de Verlengde Talma- laan en het nieuwe gemeentehuis, een bouwplan ontwikkeld voor acht vrije sector atriumwoningen met carport. Deze stijlvolle wonin gen zijn ontworpen door de Soes- ter architect Z.G. Molnar. De ver koopprijzen bedragen gemiddeld 345.000 gulden, vrij op naam. De inschrijving start op vrijdag 23 ok tober bij het gemeentelijk infor matiecentrum in de hal van het ge meentehuis. Dit is mogelijk tot en met vrijdag 6 november. De woningen hebben een front breedte van 9 meter en een uitwen dige diepte van 12 meter. De inde ling bestaat uit een ruime woon/ eetkamer en keuken, alsmede een slaapkamer met badkamer op de begane grond. De woonkamer met een oppervlakte van 31 vierkante meter, de keuken, de slaapkamer en de inwendige berging zijn gesi tueerd rondom een atrium (binnen tuin) van circa vijftien vierkante meter. Op de eerste verdieping be vinden zich twee slaapkamers, waarvan één met balkon, en een doucheruimte. Tenslotte is er een zolder, die met een vlizotrap te be reiken is. De geluidsoverdracht van de ene woning naar de andere wordt tot het minimale teruggebracht door toe passing van zogenoemde ankerloze spouwmuren. Dat wil zeggen dat de aan elkaar grenzende woningen -op de begane grond, verdieping en zol der- van elkaar gescheiden zijn door twee los van elkaar staande muren. Warmte-isolatie Ook aan de warmte-isolatie wordt de grootst mogelijke aandacht be steed. Hiervoor zijn toegepast dub bele beglazing (met uitzondering van de deur in de berging), geïso leerde dakplaten, buitenspouwiso- latie en geïsoleerde begane-grond- systeemvloeren. Samenvattend kan worden gesteld dat deze woningen door de ligging, het ontwerp, de traditionele gede gen bouwwijze en het afwerkings- en isolatieniveau de bewoners een hoge mate van woongenot zullen bieden. In een later stadium krijgen de kandidaat-kopers een uitgebrei de brochure. De kopers hebben de mogelijkheid zelf uit een ruim keuzepakket het afwerkingsniveau van hun toekom stige woning te bepalen. Het keuze pakket en de daaraan verbonden gevolgen voor de prijs van de wo ning zijn in een latere fase verkrijg baar. Ook deze woningen worden ge bouwd onder garantie van de Stich ting Garantie Instituut Woning bouw, waardoor de kopers verze kerd zijn van een gegarandeerde prijs en een goede bouwkwaliteit. In de week van 12 tot 18 oktober zullen de verkeerslichten bij de voetgangersoversteekplaats bij het postkantoor aan de Steenhoff straat in bedrijf worden gesteld. Bijzonder aan deze verkeerslich ten is dat het rode licht voor de voetgangers vervangen is door een knipperend geel licht. Vaak gebeurt het dat een voetgan ger bij een verkeerslicht op de druk knop drukt en vervolgens toch door het rode licht loopt omdat hij vindt dat hij te lang moet wachten. Niet alleen levert dit voor de voetganger een gevaarlijke situatie op: hij loopt tenslotte door rood licht. Achter hem zal het voetgangerslicht alsnog op groen springen en moet het krui sende verkeer voor niets wachten. Om aan deze situatie een eind te maken, is in Nederland op verschil lende plaatsen geëxperimenteerd met een andere vorm van regeling. Uiteindelijk is men hierbij uitgeko men op een vorm, waarbij het voet gangerslicht niet bestaat uit een groene en een rode lamp, maar een groene en een knipperende gele lamp. Sinds de invoering van het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens,, vorig jaar no vember, is deze vorm van regeling wettelijk toegestaan. Als nu een voetganger bij het ver keerslicht komt, ziet hij geen rode lamp meer met het stilstaande fi guurtje erin, maar een gele knippe rende lamp met een gevarendrie hoek erin. Indien hij meent dat de situatie veilig genoeg is om over te steken, kan dat. Hij hoeft niet meer op de drukknop te drukken en hij is niet in overtreding want er is geen rood licht meer. Waar de voetgan ger wél om moet denken, is dat het verkeerslicht voor het autoverkeer op groen staat. Uitkijken is dus de boodschap! Voetgangers die wel van het ver keerslicht gebruik willen maken, kunnen dat doen op de gebruikelij ke manier. Nadat op de drukknop is gedrukt, zal het licht voor het au toverkeer via geel op rood springen. Even later zal het voetgangerslicht groen worden. Er kan dan veilig worden overgestoken. Verder zijn, in tegenstelling tot de oude situatie, ook de fietspaden in de regeling opgenomen. De fiet- serslichten zijn gekoppeld aan de lichten voor het autoverkeer. Rood voor de (brom-)fietser betekent dus een overstekende voetganger! De vergadering ter behandeling van de begroting 1993 wordt op maandag 12 en woensdag 14 oktober gehouden in de raads zaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1. Op maandag begint de vergade ring om zeven uur 's avonds. Dan staan de algemene beschouwin gen op het programma, die in de ze speciale begrotingskrant zijn opgenomen. Burgemeester en wethouders zullen hierop reage ren. Op woensdag 14 oktober begint de vergadering 's middags om twee uur. De agenda vermeldt dan de behandeling van de be groting Ï993, meerjarenbegro ting 1993 tot en met 1996, en de Nota van wijzigingen behorende bij de aanbieding van de ont- werp-begroting 1993 en de ont- werp-meeijarenbegroting 1993- 1996, en het voorstel tot aanpas sing van de tarieven van belastin gen en rechten. Aansluitend op de begrotings vergadering op woensdag 14 ok tober zal er zoals gebruikelijk naar worden gestreefd 's avonds de vaste oktober-raadsvergade- ring af te werken. Indien dit niet lukt, zal de vergadering worden voortgezet op donderdag 15 ok tober, 's avonds om half acht. Onkruidbestrijding rond het ge meentehuis: Brandend zand. Fractievoorzitter C. Verheus (CDA): "Tijdens de Golfoorlog zag je een golf agenten in Soester berg, toen het vrede was zag je ze niet meer". Kop in De Gooi en Eemlander van 16 september: "Anderhalf miljoen terug naar burger". Zouden ze op het gemeentehuis mijn gironummer wel weten? Heeft u al een convenant afgeslo ten met uw buurtcafé in verband met uw gokverslaving? De zaak goed Verbruild op de Soesterbergsestraat. Wethouder Jan Visser: een onbe schermd dorpsgezicht. Krantekop: Automaat voor ver keerslicht zoekgeraakt. 't Zou ons niets verbazen als die automatisch terechtkwam. VW: Stoer-Actief. De voorzitter van de atletiekver eniging Pijnenburg: 'Tk ga met een hink-stap-sprong door de ge schiedenis". Elke werkdag is toch gemeente dag?! Twee krantekoppen uit Soester berg: "Cees Verheus 30 jaar CDA- raadslid" '"Ouwe Lobbes" straalt als nooit tevoren" Voor de goede orde: beide berich ten hebben niets met elkaar te ma ken. Kop in het Utrechts Nieuwsblad: Provincie pakt seksuele intimida tie stevig aan. Geeft nu juist die stevige aanpak niet vaak het gevoel van seksuele intimidatie? Man op Hellingweg bloot in au to: Dat krijg je natuurlijk steeds vaker als de overheid de automo bilist almaar verder uitkleedt. Het gemeentebestuur wil nu een gokje wagen met speelautomaten. Gelezen in de Gooi en Eemlan der van 24 september over het uit delen van 300 gratis bijbels door ds. R. van Kooten (Ichtuskerk): "U heeft het vast wel eens over Ariël die tijdelijk goedkoper is. Maar waarom praat u eigenlijk niet over Gods unieke aanbieding van Zijn Zoon?" Een nieuwe cursus bij het vor mingscentrum Kontakt der Konti nenten in Soesterberg: Hoe roei ik met gif een bijenvolk uit? Inlich tingen bij Nico Bunskoek. Kop in de Gooi en Eemlander van 29 september over nieuwe die renambulance in Soest en Amers foort: "Hond moet weer kunnen lachen". Nieuw Rampenplan voor Soest: wordt daar soms de herinrichting van de Van Weedestraat mee be doeld?

Soester Courant | 1992 | | pagina 33