Woningbouw op terrein van medisch centrum Molendael geschrapt Gemeentebegroting in 100 jaar bijna 1.000 keer hoger! Overdekt sporten in de gemeente Soest Niet méér en hoger bouwen op terrein van voormalig Ziekenhuis Zonnegloren Inwonertal van Soest sinds 1893 vertienvoudigd WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 OP T HOOGT PAGINA 2 In concept-bestemmingsplan Landelijk Gebied Commissievergadering en inspraakavond Landelijk Gebied Actie "Tankslag" in Soest verlengd tot 1 januari Soestduinen Uitgaven Het Cultuur Stimulerings Fonds, wat is dat precies? In het nu afgeronde concept-bestemmingsplan Landelijk Gebied is de woningbouw waarvan sprake was op het terrein van het me disch centrum Molendael (voorheen het ziekenhuis Zonnegloren) geschrapt. Overeenkomstig het besluit van het college van burge meester en wethouders heeft dit terrein de bestemming Bijzonde re Doeleinden behouden. De kans is daardoor toegenomen, dat het in Amersfoort gevestigde psychiatrisch ziekenhuis Sinai Cen trum naar Soest verhuist. Opvallend in het concept-plan is verder de mogelijkheid tot reali sering van woonbebouwing op het terrein van het papierrecycling bedrijf Van der Eist aan het Heeserspoor Oostzijde, een zijweg van de Van Weerden Poelmanweg in Soestduinen, schuin tegen over het voormalige Soester Natuurbad. Hier mogen vier wonin gen worden gebouwd. Het vorige college van burgemeester en wethouders had al hiertoe besloten. Het is de enige plek in het to tale buitengebied van Soest waar nog mag worden gebouwd. De opzet van het nieuwe plan Lan delijk Gebied verschilt opvallend van de tot nu toe gebruikelijke: er is veel minder gedetailleerd bestemd. De zestien deelkaarten die bij het vorige plan behoorden, zijn vervan gen door één! Het plan kent een "beschrijving in hoofdlijnen", waarin de doeleinden zijn om schreven die moeten worden nage streefd. Dit betekent, dat een bouwvergun ning moet worden geweigerd wan neer een bouwplan op zich ener zijds binnen de bebouwingsvoor schriften past, maar anderzijds in strijd is met de beschrijving in hoofdlijnen. Verder komt in een aantal bestem mingen de zinsnede voor dat de op de bijbehorende natuurkaart aan- gegeven landschappelijke en/of na tuurwetenschappelijke waarden behouden dienen te blijven. Ook hier zal een conflict tussen deze De commissie ruimtelijke orde ning houdt op dinsdag 3 novem ber een openbare vergadering over het concept-bestemmings plan Landelijk Gebied. De ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint 's avonds om half acht. Op maandag 9 november is er voor de bevolking een inspraak avond in de raadszaal, aanvang acht uur 's avonds. De actie "Tankslag" is minimaal tot 1 januari 1993 verlengd en bo vendien uitgebreid tot boven grondse olie- en huisbrandtanks. De actie is bedoeld om tanks die niet meer in gebruik zijn te saneren door ze te verwijderen. Dankzij "Tankslag" zijn in Soest inmiddels tien verontreinigingen geconsta teerd. Bij de provincie is een subsi dieregeling in de maak om veront reinigde lokaties te saneren. Eerst wordt onderzocht hoe groot de omvang van de verontreiniging is. Daarna wordt de saneringsurgen tie aangegeven, gebaseerd op mi lieukundige en financiële gronden. Tot verlenging van de actie "Tank slag" is besloten omdat in de ge meente nog minimaal 140 olie- en huisbrandtanks aanwezig zijn. De REMU benadert oliestokers actief om over te schakelen op aardgas. Een subsidie van de provincie voor bcven-'en ondergrondse tanks is af hankelijk van de actie "Tankslag". Bij grote verontreinigingen is het niet ondenkbaar dat de gemeente voor het grootste deel van de kosten moet opdraaien. Toekomstige kosten kunnen wor den voorkomen door met subsidie olietanks nü te ontmantelen om uit te sluiten dat ze over enkele jaren misschien duur moeten worden ge saneerd. Wat betreft de bovengrondse tanks: deze kunnen vanwege hun "han teerbaarheid" door doe-het-zelvers worden "gereinigd". Bovengrondse tanks kunnen dankzij subsidiëring redelijk goedkoop en milieuhygië nisch verantwoord worden verwij derd. waarden en een bouwplan moeten leiden tot weigering van de vergun ning. Met betrekking tot niet-agrarische activiteiten in het buitengebied is het concept-bestemmingsplan con- serverender dan de Eerste Herzie ning. In dit concept kunnen niet-a grarische bedrijven bijvoorbeeld niet meer uitbreiden. Binnen het agrarische gebied met landschappe lijke en/of natuurwetenschappelij ke waarden mogen uitsluitend rela tief kleine agrarische gebouwen worden gebouwd, slechts met uit zondering van die plaatsen die als agrarisch bouwperceel of voor woonbestemming zijn aangewezen. Het nieuwe bestemmingsplan wordt voorbereid door Bureau Zandvoort Ordening en Advies in Utrecht. Het omvat alle gebieden buiten de kommen Soest en Soes- terberg, inclusief Soestduinen. Bij het opstellen van het concept plan hebben andere plannen, nota's en dergelijke mede als basis ge diend. Voorbeelden hiervan zijn de Structuurvisie, de Recreatienota, de Landschapsvisie, het Groenbe- leidsplan en het Groenstructuur plan. Vooral ook op grond hiervan is ten aanzien van niet-agrarische activiteiten in het plangebied beslo ten tot conservering. Dat wil zeggen dat er geen nieuwe ontwikkelingen zijn toegestaan. Van woningbouw in het landelijk gebied kan dus geen sprake meer zijn, met uitzondering dan van de eerder genoemde vier huizen op het terrein van Van der Eist in Soestduinen. Overigens legt het plan vast wat er nü is. Wat de agrarische activiteiten be treft, biedt het plan de boeren bin nen een vastgesteld bouwperceel de ruimte om datgene te realiseren wat noodzakelijk is om het boerenbe drijf goed te kunnen uitoefenen. Komt dit fraaie beeld binnen niet al te lange tijd terug op de Kngh? Nu woningbouw op het terrein van het voormalige ziekenhuis Zonnegloren, thans medisch cen trum Molendael, van de baan is doordat het besluit hiertoe van burgemeester en wethouders in het concept-bestemmingsplan Landelijk Gebied is opgenomen, is de mogelijkheid geopend voor het in Amersfoort gevestigde psychia trisch ziekenhuis Sinai Centrum om het complex aan de Soester- bergsestraat over te nemen. In het concept-plan is de geldende bestemming Bijzondere Doelein den voor het Molendael-terrein ge handhaafd, zodat Sinai Centrum op grond hiervan niets in de weg staat om naar Soest te verhuizen. Omdat de plannen van Sinai nog geen con crete vorm hebben, is in het con cept-bestemmingsplan vooralsnog de bepaling opgenomen dat de op pervlakte van de bestaande gebou wen niet mag worden vergroot en dat de hoogte niet méér mag bedra gen dan die van de bestaande ge bouwen. Wanneer meer duidelijkheid be staat over de plannen van het psy chiatrisch ziekenhuis kan het con cept-plan daaraan eventueel wor den aangepast. De begroting 1993 geeft een bedrag aan van in totaal 24 miljoen gulden. Dat komt, bij een inwoneraantal van 41.000, neer op fl. 585,30 per inwo ner. De begroting van 100 jaar geleden laat in verhouding heel andere cij fers zien. Soest telde toen 3.979 inwoners, de begroting vermeldde een totaalbedrag van fl. 25.486,16. Dat komt neer op ft. 6,30 per inwoner! Er is dus heel wat veranderd, wat trouwens al direct opvalt aan die begroting van 1893: hij is nog helemaal met de hand geschreven door de ambtenaar ter secretarie! De heer A. Reichgelt, gemeentelijk archiefbeheerder, heeft uit per soonlijke interesse de begroting 1893 er nog eens op nageslagen. Het is overigens niet de eerste be groting. Het eerste financiële stuk dat ermee te vergelijken is, dateert uit 1813. De hoofdstukken zijn in gedeeld in inkomsten en uitgaven, zoals die voor de periode van een jaar worden verwacht. Opvallend is dat de meeste inkomsten uit plaat selijke belastingheffingen kwamen. Nu, in 1992, is dat nog maar 15 pro cent. Daarnaast kwam nog 20 pro cent van de inkomsten uit gemeen telijke eigendommen, onder andere verpachting van grond. Vóór de Franse tijd (1810-1813) waren de plaatselijke besturen fi nancieel zelfstandig. De regering in Parijs probeerde meer greep op de lagere overheden te krijgen. In het kader daarvan legden de gemeen ten financiële verantwoording af aan de centrale overheid door mid del van begrotingen en rekeningen. Na de Franse tijd werd dit proces voortgezet. Men gebruikte in de eerste jaren zelfs nog de in het Frans voorgedrukte stukken. In de loop van de negentiende eeuw breidde de overheidsbemoeienis zich sterk uit, wat ook blijkt uit de toename van het aantal hoofdstuk ken van de begroting. Tol Het gemeentebestuur en het ge meentelijk apparaat bestonden in 1893 uit een burgemeester (mr. C.J.W. van Loten Doelen Grothe, naar wie de Burgemeester Grothe- straat is vernoemd), twee wethou ders, een secretaris, een ambtenaar ter secretarie en een bode ter secre tarie. In dat jaar bestond er nog één tolweg in Soest, van Soest naar Soesterberg. Op deze route, de Soesterbergsestraat, geschiedde "de gaardering" door de tolwachter in het tolhuis ter hoogte van de bocht bij Zonnegloren. Voor dat jaar werd een bedrag van 800 gul den aan inkomsten geraamd. Andere inkomsten verkreeg de ge meente bijvoorbeeld door de ver huur van het postkantoor aan de Steenhoffstraat, 650 gulden; van de heidegrond voor excercitieterrein, 1.000 gulden; verkoop van ge meentelijke eigendommen (zoals hout) en verpachtingen, 2.300 gul den. De rente (4 tot 5 procent) van verstrekte leningen leverde 4.000 gulden op. Het grootste deel van de overige inkomsten bestond uit een rijksbijdrage van de door het rijk ge heven en geïnde belastinggelden. Viervijfde gedeelte van de zuivere opbrengst der hoofdsom en rijksop- centen van de belasting op het per soneel: dit is ongeveer 34 procent van de totale inkomsten van de ge meente. De uitgavenposten werden bijvoor beeld gevormd door bestuurs- en personeelskosten, 4.935 gulden; jaarwedden van de zeven onder wijskrachten, 4.600 gulden (de to tale onderwijsbegroting bedroeg niet minder dan 6.325 gulden!); openbare veiligheid en politie, 1.926 gulden, waarvan 800 gulden als jaarwedde voor de twee veld wachters; de brandweer, 220 gul den; openbare werken, 2.652 gul den, onder meer voor verlichting, waaronder het aansteken, brand stof etc., (706 gulden), alsmede aanleg en onderhoud van straten, pleinen en bruggen, wandelplaat sen, plantpoenen, bosschen en dui nen (400 gulden). Het openbaar vervoer werd destijds gesubsidieerd met 700 gulden. Voor procedures en adviezen (een ook toen al bekend fenomeen!) is een bedrag van 50 gulden uitge trokken. De sociale zorg (in die tijd vooral ar menzorg) beloopt een bedrag van 2.458 gulden. Voor het transport en de verpleging van behoeftige krankzinnigen was een bedrag van 768 gulden uitgetrokken, voor reis geld aan en voeding van arme pas santen 20 gulden. Een andere post betreft een bedrag van 800 gulden "met het oog op het betrekken van het nieuwe gemeentehuis dat nog voor een goed gedeelte moet be meubeld worden". Het bedrag van de aflossingen tenslotte werd voor 1893 vastgesteld op 5.325 gulden. De omvang in papier van de begro ting 1893 is slechts een fractie van het begrotingsboek 1993. Ook in dat opzicht is er veel veranderd! De heer Reichgelt gebogen over de gemeentebegroting 1893kostelijke lektuy;t Voor het overdekt sporten be schikt de gemeente Soest over drie sporthallen, twee sportzalen en drie gymnastieklokalen. De hallen en zalen zijn geschikt voor onder andere badminton, basketbal, handbal, korfbal, volleybal, zaal hockey, zaalvoetbal en sportieve recreatie. De lokalen zijn voorna melijk ingericht voor turnen. In Sporthal De Banninghal in Soes terberg liggen twee oefenbanen voor tennis. Overigens zijn er ook nog accommodaties in Soest die geen gemeentelijk eigendom zijn. Zowel sportverenigingen als parti culieren kunnen van de overdekte sportaccommodaties gebruik ma ken. Bezoekers aan de seizoensmarkt op 29 augustus j.1. hebben kunnen con stateren dat in onze gemeente veel sportverenigingen actief zijn. (U kunt deze verenigingen terugvin den in de Gemeentegids). Een aan tal sportverenigingen maakt voor het beoefenen van hun sport ge bruik van de overdekte sportac commodaties in Soest. De grootste gebruikers van de hallen, zalen en lokalen zijn dan ook de zaalsport verenigingen. Ook bestaat de mogelijkheid als particulier een zaal voor een uur of langer te huren. Over het algemeen zijn de zalen op doordeweekse avonden al goed bezet. Het meeste succes voor beschikbare ruimte heeft u als u overdag of in het week end een zaal wilt huren. De zaalhuur voor sportverenigin gen die aangesloten zijn bij de Ver eniging Sportraad Soest loopt via het hun bekende passe-partoutsys- teem. Voor particulier gebruik gel den de volgende tarieven: voor de uren van acht tot vier op maandag tot en met vrijdag wordt het zoge naamde dalurentarief berekend. Voor niet-commercieel gebruik wordt dan de helft van de normale zaalhuur in rekening gebracht. De normale zaalhuur is voor gymnas tieklokalen fl. 31,40 per uur, voor sportzalen fl. 51,50 per uur en voor sporthallen fl. 103,00 per uur. Voor het gebruik van één tennisbaan in De Banninghal betaalt u altijd fl. 25,75 per uur. De zaalhuur in het overdekte zwembad Aqua Indoor is afwijkend, waarvoor wij u recht streeks naar Aqua Indoor verwij zen. Voor inlichtingen kunt u terecht bij de gemeentelijke afdeling sport, tel. 02155-93542. Tijdens het vorige maand gehou den begrotingsonderzoek werd het verzoek gedaan nog eens precies uit de doeken te doen wat het Cultuur Stimulerings Fonds (CSF) inhoudt. De bedoeling van het CSF is "finan ciële ruimte te creëren voor unieke, eenmalige initiatieven op het ge bied van cultuur en kunst, in de ruimste zin des woords". Zo staat het omschreven in de overeenkomst tussen de gemeente Soest en de Stichting Coördinatie Kennissen (de bekende Kermispot) die het CSF beheert. Iedere vereniging of instelling die een voor alle Soesters toegankelij ke, unieke, eenmalige activiteit kan bedenken op het gebied van de mu ziek, het toneel, de literatuur, de dans, een vormgeving, de film, de beeldende kunst enzovoorts, kan zich aanmelden. Over de manier waarop en wanneer, kunt u contact opnemen met WVC-ambtenaar Henk van Rijkom (telefoon 93615) bij wie de precieze richtlijnen ver krijgbaar zijn. De ingediende verzoeken zullen worden beoordeeld door de onaf hankelijke deskundige, in overleg met de Commissie Beeldende Kunst. Zij brengen gezamenlijk een bindend advies uit aan de Stichting. Voor nadere inlichtingen kunt u ook terecht bij de wethouders Frans Kingma (cultuur) en Jan Visser (beeldende kunst). Loop eens bij hen binnen of maak een afspraak

Soester Courant | 1992 | | pagina 34