Gemeente overweegt aanleg biezenveld voor zuivering van overstortwater Gemeente stelt ideeënbus in voor alle inwoners! Liedjes, interviews en hoorspel in preventie programma Radio Soest I Deze maand en in november "vliegende" alcoholcontroles WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Nieuwe methode vervangt de betonnen bergbezinkbassins V oorhoedegemeente Verdunning Brochure bevat veel informatie over de nieuwe bouwregelgeving •k Beloning uitvoerbaar idee kan variëren van 250 tot 5.000 gulden Rijbewijs voorgoed kwijt bij vaker rijden onder invloed Tekort aan water berging: file van 4 km. tankauto's van 30.000 liter Ideeënbus ook in Soesterberg De gemeente Soest overweegt om voor de opvang en het zuiveren van overstortwater (water dat niet door het riool geborgen kan worden om dat de hoeveelheid te groot is) een biezenveld aan te leggen in de omge ving van de Peter van den Breemerweg. Het verontreinigde overstortwa ter kan door het biezenveld geleid en door de biezen gezuiverd worden. Vervolgens kan het op oppervlaktewater (in dit geval de Eem) worden geloosd. De heer E. de Beauveser, civiel technisch medewerker van de ge meentelijke afdeling wegen, riole ring en verkeer, vertelt dat het in de vijftiger jaren aangelegde rioolstel sel in Soest niet meer voldoende bergingscapaciteit heeft door de toename van het aantal woningen en de aanleg van wegen. Bij extreme regenval kan de riolering het hemel water, naast de normale aanvoer van het huishoudelijk afvalwater (Soest heeft grotendeels een ge mengd rioleringssysteem), niet ver werken. Daardoor wordt niet al het hemel- en huishoudelijk afvalwater door het riool naar de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Maat- weg getransporteerd, maar is er sprake van een rechtstreekse over stort op het oppervlaktewater. Uit milieu-overwegingen is dat niet ac ceptabel en bovendien in strijd met de wet verontreiniging oppervlak tewater en de wet bodembescher ming. Om aan de eisen te voldoen, is in het rioolstelsel een "uitlaatklep" nodig voor de tijdelijke opvang van het te veel aan water. Het tot nu toe meest gebruikte systeem is dat van de be tonnen bergbezinkbassins, maar een vrij nieuwe oplossing is de aan leg van een biezenveld. De gemeen te Soest heeft het plan om ook zo'n milieuvriendelijk veld aan te leggen. Door het verontreinigde overstort water door een biezenveld te leiden, wordt het gezuiverd. Daarna kan het op oppervlaktewater (in Soest de Eem) worden geloosd. Hoewel de keuze van een biezen veld in plaats van bergbezinkbassins niet nieuw is (in Houten zijn er in middels twee aangelegd, Drieber gen heeft recent dit voorbeeld ge volgd), is Soest wat deze oplossing betreft toch een "voorhoedege meente". Volgens De Beauveser heeft een biezenveld een aantal voordelen boven de bergbezinkbas sins. In de eerste plaats is het reini gend vermogen van de biezen (70 tot 80 procent) hoger dan van de bassins (50 procent); de bergings capaciteit is groter, en tenslotte is een biezenveld meestal goedkoper. Als nadelig zou het grotere ruimte beslag van een biezenveld kunnen worden aangemerkt (2 hectare, te gen 0,2 voor bassins). De aanleg- kosten van een biezenveld bedra gen 2,9 miljoen exclusief grondaan kopen en andere kosten, tegen 3,6 miljoen voor de bassins. Het door de Grontmij. in samen werking met de Landbouwuniversi teit in Wageningen ontwikkelde biezenveld bestaat uit een water gangenstelsel van een kilometer, volledig volgeplant met biezen. De aanleg van zo'n veld is alleen moge lijk in een omgeving waar altijd mi nimaal een halve meter water staat. Voorwaarde is dus een waterdichte bodem. Dit kan bereikt worden door het gebied eerst te ontgronden en vervolgens, bijvoorbeeld door het aanbrengen van een kleipakket, de bodem volledig af te sluiten. Een andere voorwaarde is dat het water in een biezenveld voortdu rend in beweging moet zijn. Het moet daarom worden rondge pompt. Bovendien moet er sprake zijn van beluchting waardoor zuur stof gemakkelijk opgenomen kan worden. In de twee weken dat het water in het biezenveld wordt rond gepompt, worden alle afvalstoffen in het water afgebroken. Als dat punt bereikt is, mag het worden af gevoerd naar open water. In Soest gebeurt dat via de Kloostergracht, de sloot die evenwijdig aan de Hooiweg loopt en via een duiker onder de spoorlijn Amersfoort- Amsterdam door in open verbin ding met de Eem staat. Naast extra controles door Soester politie het omstreden bloedprikken ver vangt) het alcoholpromillage exact worden vastgesteld. Iedereen bij wie drankgebruik is vastgesteld, is verplicht aan dit onderzoek mee te werken. Weigering leidt in ieder ge val tot invordering van het rijbewijs en een flinke straf bij de rechtbank. Bij een uitslag beneden de 1,3 pro mille kunnen betrokkenen die voor de eerste keer worden bekeurd we gens het rijden onder invloed, reke nen op een boete van 400 tot 1.000 gulden, afhankelijk van het promil lage. Bij een uitslag boven 1,3 pro mille wordt het rijbewijs altijd direct door de politie ingevorderd en moet men ook altijd voorkomen. Een door de politie ingevorderd rijbe wijs krijgt men in de regel pas maan den later terug, als de rechter ten minste geen ontzegging van de rij bevoegdheid oplegt. Voor de uitvoering van dit project is het noodzakelijk om vanuit het bestaande rioolstelsel een grote aanvoerpijp, doorsnede twee me ter, naar het biezenveld aan te leg gen. Daar wordt het aangevoerde water verdeeld over de watergan gen, waarin al minstens een halve meter water staat. Er vindt dus al di rect een verdunning plaats, met als positieve gevolg dat de eventuele stankoverlast nagenoeg geheel ver dwijnt. De ervaring in Houten heeft inmiddels geleerd dat de aanvanke lijke vrees van omwonenden voor stankoverlast ongegrond is. Er zullen rondom het biezenveld voorzieningen moeten worden ge troffen tegen ratten en ander onge dierte. Ook moeten maatregelen worden genomen die het in een pe riode van droogte mogelijk maken water naar het biezenveld te laten stromen, want voor het doorlopend bereiken van optimale resultaten en het goed gedijen van de biezen is een waterhoogte in het veld van minstens een halve meter noodza kelijk. Al deze voorwaarden geven al aan, dat de situatie in het biezen veld voortdurend onder controle moet zijn. De aanplant van biezen ten behoeve van een biezenveld voor de opvang van overstortwater. Straks ook in Soest? Foto: Grontmij. Deze maand is als uitgave van de gemeente Soest een brochure ver schenen met veel nieuwe informatie over bouwen. Tot het uitgeven van de brochure is besloten in verband met de nieuwe Woningwet die per 1 oktober 1992 van kracht is gewor den. Hierin worden onder meer drie soorten" bouwwerken genoemd: vergunningvrije, meldingsplichtige en vergunningplichtige. De brochure legt uit welke bouw werken tot welke categorie beho ren, hoe ze moeten worden gemeld en hoe een vergunning moet wor den aangevraagd. Daarbij is het van groot belang dat de aanvrager van tevoren overleg pleegt met de ge meente, omdat anders de kans be staat dat de vergunning wordt afge wezen. De gemeente zal hiertoe na melijk eerder besluiten dan toe nu toe het geval was, omdat voor de ge meente de behandelingstermijn van de aanvragen is verkort. De brochure gaat in op de mogelijk heden die er zijn als een beslissing van de gemeente op een bouwaan- vraag negatief is, maar ook op het geen de aanvrager te doen staat die een vergunning heeft gekregen. Een vergunning betekent namelijk niet klakkeloos kunnen bouwen: het is van belang vooraf conctact op te nemen met bijvoorbeeld de nuts bedrijven in verband met de aanwe zigheid van leidingen etc. in de grond; de afdeling groenbeheer in verband met een kapvergunning, en de afdeling milieu in verband met de hinderwet. De brochure bevat veel meer nutti ge tips en aanbevelingen. Hij is ver krijgbaar bij het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis, op de hulpsecretarie in Soesterberg en in de bibliotheken. Aan direct be langhebbenden, zoals aannemers, is de brochure toegestuurd. Kunnen de ouderen van GOS de gemeente niet beter om subsidie in roebels vragen? Kunnen honden harder blaffen dan mensen kunnen vloeken? Straks wil geen hond meer in de buurt van de Eemweg wonen. Weegbreestraat: straks wordt het 'nog Jeneverbesstraat. Autowrakken staan voor Schut. Kop in de Amersfoortse Cou rant: Politieke meerderheid voor uitbreiding kabel. Metertje erbij? Voor de Ideeën-bus: beter bus- verkeer. Overvaller: Raboef. Omwonenden van Tupker sme den het ijzer nu het nog heet is. Klacht over vuurwerk met sisser afgelopen. De Soester Courant meldt: Twee personenauto's zijn total-loss ge raakt bij een aanrijding op de krui sing van de Dalweg en de Molen straat. Van een béétje krant hadden we toch wat meer aandacht verwacht voor deze wereldprimeur in Soest, de parallel-kruising De Regionale Politie Verkeers- commissie district Utrecht heeft besloten tot het houden van "vlie gende" alcoholcontroles in de re gio Utrecht in de periode van 19 oktober tot en met 27 november. Ook de Soester politie zal daaraan meedoen en bovendien op gezette tijden extra verkeerscontroles op alcoholgebruik houden. Volgens de brigadier van politie J. de Pater is voor deze periode gekozen, om dat statistisch gezien in dit tijdvak sprake is van het meeste drankge bruik in het verkeer. Iedere bestuurder die tijdens de controle wordt staande gehouden, is verplicht te blazen in het selectie apparaat, of hij nu gedronken heett of niet. Geeft het selectie-apparaat alcoholgebruik boven de wettelijke limiet (0,5 promille) aan, dan wordt de betrokkene aangehouden en overgebracht naar het bureau. Aan het bureau kan door gebruikmaking van het ademanalyse-apparaat (dat Buiten de strafrechtelijke kant van de alcoholwetgeving bestaat er ook een administratieve maatregel die het mogelijk maakt om overtreders van de alcoholwetgeving aan te pakken. De politie kan een ver dachte namelijk vorderen tot het opnieuw ondergaan van eenn>edi sche keuring om de gesehitóheid van de betrokkene vast te stellen to het nog langer deelnemen aan het gemotoriseerde verkeer. De politie kan deze v°r.de""® d stellen tegen degenen die voor de eerste keer worden betrapt met meer dan 2 promille alcohol m het bloed; tegen hen bij wte binnenvijt jaar twee keer meer dan 1,5 prorm le is vastgesteld, en tegen hen die binnen vijf jaar meerdere keren worden betrapt op rijden onder in Een'afkeuring op medische gron den als gevolg van de Xorderl"®d de politie gaan, wordt niet bescn Laf, maar als een maatregel de be trokkene wordt medisch gezien met geschikt geacht een voertuig te sturen. Pater van de De brigadier J. de Pate Soester politie verwacht dat op grond vande-mjatrejel twintig voorgoed zullen moeten inleveren. Omdat de biezen niet hoger dan 50, 60 centimeter boven het maaiveld zullen uitsteken, blijft de open structuur van. het gebied nabij de Peter van den Breemerweg waar het veld in principe is gesitueerd, ge handhaafd. Het biezenveld is een riolerings-technisch werk, zodat het niet openbaar toegankelijk zal zijn voor het publiek. De plannen tot realisering van het biezenveld bevinden zich nu nog in het stadium van voorbereiding. Als het plan doorgaat en er doen zich geen vertragende omstandigheden voor, is de uitvoering van het plan voorzien tussen juni 1993 en maart 1994. Het gemeentebestuur wil het meedenken van de inwoners «ver gemeen- teliike aangelegenheden stimuleren door het instellen van een ®dee®™V Bruikbare ideeën zullen worden beloond. Afhankelijkvan de o g van een eventuele doelmatigheidsbesparing bedraagt (te beloning 251), 500 of 1.000 gulden. Het is zelfs mogelijk dat een hoger bedrag dan 1.00 gulden wordt toegekend, echter nooit meer dan 5.000 gulden. Hoewel het drankgebruik in het verkeer terugloopt, zit aan onge veer 30 procent van de dodelijke ongelukken een alcoholluchtje. Overigens constateert de politie nog meer dan eens rijden onder in vloed. De gevolgen daarvan zijn zeer ernstig: iedere week vallen daardoor tien doden, iedere maand is sprake van 1.000 gewonden van wie velen voor hen leven gehandi capt blijven, en ieder jaar bedraagt de materiële schade 700 miljoen gulden. Al bij een promillage van 0,2 zijn de gevolgen van alcoholgebruik merk baar door een verslechtering van het waarnemen van bewegende lichtbronnen èn het 's nachts min der goed kunnenschatten van de af stand. Bij 0,8 promille is de kans op een ongeluk 2 keer groter dan nor maal, bij 1,2 promille zelfs 5 keer. Een half promille meer, 1,7 promil le, betekent een 15 keer grotere kans op een ongeval. Bij 2.0 promil le is men onbekwaam en heeft men hulp nodig bij het lopen, en bij 3 tot 3,5 promille kan men bewusteloos raken. De brigadier De Pater wijst erop, dat koffie drinken tussen alcoholge bruik door of erna, niet helpt om het promillage eerder te verminderen. Een frisse neus halen of een douche nemen hebben evenmin resultaat. Verwijdering van alcohol uit het bloed gaat zeer langzaam. Daar door kan men na een avond stevig drinken de volgende ochtend nog steeds onder invloed zijn. Een herberekening van het riool stelsel heeft uitgewezen dat Soest een tekort heeft van 5.000 kubieke meter berging. Dit is een gevolg van de uitbreiding van de woningbouw en de toename van de wegverhar dingen. Bij een hevige regenbui is er op sommige plaatsen in de gemeen te sprake van veel wateroverlast. Het beste voorbeeld daarvan vindt men op de Peter van den Breemer weg, waar een overstort is. Daer komt het water met alles wat erin zit (zoals afval voor de persoonlijke hygiëne) omhoog. Daarom zijn maatregelen nodig ter uitbreiding van de bergingscapaciteit. Om een indruk te geven van de om vang van het tekort aan berging. 5.000 kubieke meter water is te ver gelijken met een vier kilometer lan ge file van tankauto's (van Soest- Zuid tot aan paleis Soestdijk) met elk een inhoud van 30.000 liter. Eén woning heeft een verharding van gemiddeld 120 vierkante meter (dak, oprit etc.). Een regenbui van 20 millimeter zorgt voor 2,5 kubie ke meter water, ofwel 2.500 liter. Het gemiddelde huishoudelijke ge bruik is 120 liter per dag. Als idee worden aangemerkt sug gesties en aanbevelingen die bij uit voering daadwerkelijk leiden tot een verbetering van het woon- en leefklimaat binnen de gemeente Soest. De ideeën dienen betrekking te hebben op taken die tot de ge meentelijke huishouding behoren. Ideeën moeten worden gedepo neerd in de ideeënbus, die geplaatst is op de balie in de hal van het ge meentehuis. Deze bus zal op de laatste dag van iedere maand ge leegd worden. Er moet gebruik worden gemaakt van een daarvoor bij de gemeente te verkrijgen for mulier. De inzender omschrijft het idee zo volledig mogelijk, eventueel onder bijvoeging van schetsen, te keningen enzovoorts. De ideeën worden getoetst op kwa liteit, uitvoerbaarheid, originaliteit en doelmatigheid. De beoordeling geschiedt door een ideeënbuscom missie, die het college van burge meester en wethouders adviseert over het al of niet toekennen van een beloning. der aan te wijzen persoon die in het onderwerp gespecialiseerd is. Jaarlijks op 2 januari en 1 juli ver strekt het college van burgemeester en wethouders op advies van de ideeënbuscommissie een beloning voor de bruikbare ideeën. Zoals in de inleiding gesteld, is de hoogte van de beloning afhankelijk van de doelmatigheidsbesparing. Is deze naar het oordeel van de commissie "buitengewoon", dan kan de belo ning ten hoogste 5.000 gulden be dragen. Indien ideeën niet uitvoer baar blijken te zijn, behoudt het col lege zich het recht voor geen belo ning toe te kennen. Ingezonden ideeën worden eigendom van het gemeentebestuur. Uitgesloten van deelname zijn de genen die als bestuurders of mede werkers bij de gemeente werkzaam zijn. Voor laatstgenoemden geldt een aparte ideeënbusverordening. Tenslotte behoudt het college zich het recht voor te beslissen in die ge vallen waar over toepassing van de uitvoering hiervan onduidelijkheid bestaat. De ideeënbuscommissie bestaat uit drie vaste en twee wisselende leden. De vaste leden van de commissie zijn als voorzitter de burgemeester als voorzitter van het college van burgemeester en wethouders; het hoofd van de afdeling voorlichting (secretaris); de sector-controller (lid), en twee wisselende leden on der wie het hoofd van de gemeente lijke sector op wiens terrein het idee betrekking heeft, alsmede een na- Radio Soest wil meer medewer- kers en 's nachts gaan uitzenden. Nu nog luisteraars. Daniël, de zoon van Agnes (fa meuze column van Peter van Straaten in Vrij Nederland) was tijdens de vakantie verliefd op Helga uit Soest. Daniël mocht haar komen opzoeken, mits hij van tevoren belde en netjes belet vroeg. - Zo gaat dat bij ons op Soest, hfe Helga? Wilt u voorkomen dat u over 50 jaar verschijnt in de Soester Cou rant-rubriek "Verdwenen Soest", zet dan nu alvast uw naam achter op al uw foto's. Op veel plaatsen in Soest beginnen de trottoirs aaardig op die in Koz- le te lijken. Was dat de bedoeling van de Jumelage-gedachte? Vanzelfsprekend is ook de Ideeënbus die het gemeentebe stuur voor de inwoners heeft in gesteld geen exclusieve Soester aangelegenheid. Inwoners van Soesterberg worden eveneens in de gelegenheid gesteld suggesties en aanbevelingen te doen die bij uitvoering daadwerkelijk leiden tot verbetering van het woon- en leefklimaat binnen de gemeente. De ideeënbus in Soesterberg krijgt een plaatsje in het Dorps huis. Eind van deze maand begint op Radio Soest een serie van acht uit zendingen, verzorgd door het ge meentelijk Bureau Bestuurlijke Preventie. Met deze uitzendingen wil de gemeente vooral de veilig heid van de inwoners van Soest in hun eigen straat aan de orde stel len en uiteraard bevorderen. Elke maand zal één onderwerp worden gepresenteerd door middel van liedjes, interviews en een hoorspel. Alle programma's worden 14 da gen na de eerste uitzending her haald. Het tijdstip van de uitzen dingen zal nog worden bekendge maakt. Aan het preventieprogramma wer ken zowel jonge als oudere mensen uit Soest mee. Om alvast een tipje van de sluier op te lichten: het eerste programma gaat de lucht in met als onderwerp HALT. Wat HALT is, wordt in het programma aan u uit gelegd. Het start met een hoorspel waarin twee jonge scholieren zich voorstellen. Ze komen elkaar tegen na een vermoeiende schooldag. Gaan deze jongens rustig thuis hun huiswerk maken...? Het hoorspel wordt onderbroken door de coördinator van het bureau HALT Gewest Eemland. Hij ver telt over zijn dagelijks werk. Vorig jaar is namelijk Bureau HALT ge start om j ongeren aan te pakken die zich schuldig hebben gemaakt aan verschillende vormen van vandalis me. Voor straf moeten zij de aange richte schade betalen en een aantal uren nuttig werk verrichten. Ze voorkomen hiermee dat ze een strafblad krijgen. Hoe het in zijn werk gaat tijdens het voor straf werken, komt later in het programma aan de orde. Het volgende programma gaat over vuurwerk. De programma's worden niet alleen vóór, maar vooral mét de inwoners van Soest gemaakt. Daarom kan ie dereen die een aardige bijdrage aan het programma wil leveren, reage ren. Het is goed mogelijk dat u naar aanleiding hiervan in één van de volgende programma's zélf bent te beluisteren. U kunt uw reactie sturen aan: Gemeente Soest, Bureau Bestuurlijke Preventie, t.a.v. mevrouw A. van den Hof, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Bij het radioprogramma "Goede morgen Soest en Soesterberg draaien ze zich in Soestduinen en Soestdijk nog een keertje om. Polidael. Een telefoontje met de provincie noemt een wethouder "hoog amb telijk overleg". Als de Stadhouderslaan richting Baarn wordt afgesloten, is dat wel een erg letterlijke vertaling van het kooplek dichten. Als iemand z'n stoep zelf krabt, krijgt hij dan korting op de reini gingsrechten? Advocaat over dronken inbreker in Mariënburg: "Hij werd onder invloed van alcohol meegesleurd in het kielzog van zijn gelegen- heidsmaat. Hij stal ook een fiets, maar alleen omdat die niet op slot stond". I Was die advocaat wel^nuchte^?

Soester Courant | 1992 | | pagina 35