Expositie en informatiemarkt Huismeester is vooral aanspreekpunt Ria Hendriks weer aan 't werk dankzij banenpoolplaats Sociale dienstverlening waarschuwt niet meer! Praten met B. en W. voor bewoners wijk Overhees 1 Architect maakt iets aparts van bouwplan Opnames voor televisiefilm "Het Gezicht van Nederland" Lunchconcert in gemeentehuis op 28 oktober WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Voorlichting gemeente op Radio Soest Gemeente Soest Enquête over sportuitwisseling met Soest (Dld.) Voorstellen uitwerking Smitsveen en herinrichting weekmarkt Vóór 5 november Met ingang van deze maand geeft de sociale dienstverlening strafkortingen op de werkloos heidsuitkering anders dan tot nu toe. Wanneer een uitkeringsgerech tigde de inschrijving bij het ar beidsbureau laat verlopen of bij voorbeeld onvoldoende inspan ningen verricht om aan de slag te komen, wordt er direct een kor ting toegepast op de maandelijk se uitkering en het vakantiegeld. Tot nu toe kreeg de werkloze meestal een schriftelijke waar schuwing als het de eerste keer was dat hij of zij fout handelde. De nieuwe aanpak is het gevolg van een wijziging in de Rijks groepsregeling Werkloze Werk nemers (RWW). De wet geeft nu een schema met strafkortingen van 5 procent ge durende één maand tot 20 pro cent korting gedurende twee maanden, al naar gelang de zwaarte van de verkeerde gedra ging- Volhardt de werkloze in zijn of haar gedrag, dan wordt de straf korting verdubbeld. Bij zeer gro te verwijtbaarheid krijgt de werk loze zelfs drie maanden in het ge heel geen uitkering. Onder het motto "Praten met bur gemeester en wethouders" wordt dinsdagavond 17 november in de aula van de openbare basisschool Overhees aan de Willaertstraat een bijeenkomst gehouden. Deze avond is speciaal bedoeld voor de inwoners van de wijk Over hees. Globaal betekent dit het ge bied dat begrensd wordt door de Wieksloterweg oost- en westzijde, de Biltseweg, de Koningsweg en de spoorlijn Soest-Zuid/Den Dolder. Het voltallige college van burge meester en wethouders is die avond van 20.00 tot circa 22.00 uur aan wezig om te horen wat er aan vra gen, opmerkingen, wensen en kri tiek leeft onder de ingezetenen van deze wijk. Bij het beoordelen van aanvragen voor een bouwvergunning, wordt de welstandscommissie soms een plan voorgelegd, dat naar haar oordeel door z'n vorm of originaliteit een bredere bekendheid verdient dan bij de ontwerper en aanvrager alléén. De commissie is dan ook van plan om, bij voorkeur regelmatig, via "Op 't Hoogtaandacht te besteden aan een plan dat tussen andere direct opvalt. Zo'n plan is bijvoorbeeld de aan vraag voor de verbouw van een woonhuis in Soest-Zuid. Naar het oordeel van de welstandscommissie heeft architect J. H. Ridderbos uit Hilversum niet gekozen voor de doorsnee-oplossing van bijvoor- Het gemeentelijk voorlichtingspro gramma "Van 't Raadhuisplein" wordt iedere week op woensdag door Radio Soest uitgezonden, tus sen 11 en 12 uur. Elke zondagmid dag tussen 4 en 5 uur wordt het her haald. In de uitzendingen wordt nader in gegaan op de besluiten die burge meester en wethouders die week hebben genomen. Ook worden de officiële bekendmakingen zoals bouw- en hinderwetzaken meege deeld. Daarnaast is er ruimte voor achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op een aantal punten zal men dieper ingaan. beeld de bekende recht toe-recht aan dakkapel, maar er iets aparts van ge maakt. Hij heeft volgens de com missie "oog en begrip gehad voor de eisen van de commissieen een bouwplan ontworpen, dat een ge heel eigen karakter heeft. De welstandscommissie had er. dan ook geen moeite mee de bouwaan- vraag positief te beoordelen. In verband met het per 31 december 1992 aflopen van de zittingsduur van het huidige burgerlid van de welstandscommissie, zoekt de ge meente Soest belangstellenden die in aanmerking willen komen voor benoeming tot: burgerlid van de gemeentelijke welstandscommissie m/v. De welstandscommissie bestaat uit 3 architectleden, waarvan 1 archi tect reservelid is, en 2 buitengewone leden (burgerleden), waarvan eveneens 1 reservelid. De zittingsduur van de leden is totaal 6 jaar, waarvan 2 jaar als reservelid en 4 jaar als vast lid. De commissie heeft tot taak burgemeester en wethouders te adviseren omtrent onder meer bouw- en reclamevergunningen zowel op het as pect van welstand van het object zelf als in verband met zijn bestaande of te verwachten omgeving. De taak van het buitengewone lid is het behartigen en/of beschermen van de belangen van de burgers. Ingevolge de Verordening Welstandscommissie Soest wordt het bur gerlid benoemd op grond van zijn inzicht in en zijn belangstelling voor het dorpsbeeld van Soest. Aan de leden van de commissie wordt een presentiegeld uitgekeerd, jaarlijks door de gemeenteraad bij het vaststellen van de begroting te bepalen. Zij die voor het vervullen van deze functie belangstelling hebben, kun nen zich schriftelijk aanmelden bij het college van burgemeester en wethouders, Raadhuisplein 1,3762 AV te Soest, binnen 14 dagen na het verschijnen van deze publicatie. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de secretaris van de welstandscommissie, de heer W. van As, telefonisch te bereiken onder nummer 02155-93621 van 09.00 tot 12.30 uur. Vóór de pauze heeft de bijeenkomst het karakter van een forum onder leiding van burgemeester J. de Widt. De collegeleden zullen trach ten de vragen zoveel mogelijk direct te beantwoorden. Soms zal een de finitief antwoord pas later kunnen worden gegeven. Om die reden wordt van het gedeelte vóór de pau ze een verslag gemaakt. Iedere aan wezige die zijn of haar naam en adres op de presentielijst zet, krijgt het verslag met de antwoorden na verloop van tijd thuisgestuurd. Na de pauze bestaat de gelegenheid om op ongedwongen wijze per soonlijk met de leden van het colle ge te spreken. Het college wordt dan bijgestaan door enkele ambte naren. Voor inwoners van de wijk Over hees die nog maar enkele maanden in de gemeente Soest wonen, is deze bijeenkomst een uitstekende gele genheid om met het gemeentebe stuur kennis te maken. Het bestuur van de Vereniging Sportraad Soest en een afvaardi ging het het college van burge meester en wethouders hebben in goed overleg gezamenlijk besloten om een enquête te houden over de sportuitwisseling Soest-Soest (Duitsland). De sportraad zal onder zijn achter ban de enquête houden, waarbij de uitkomsten besproken zullen wor den in de algemene ledenvergade ring van eind november. De gemeente zal de enquête tevens aan de overige sportinstellingen versturen, die in het verleden heb ben deelgenomen aan de tweejaar lijkse uitwisseling. Aan de orde zul len komen vragen die betrekking hebben op de vorm en opzet van de uitwisseling en de animo om deze in welke vorm dan ook voort te zetten. Aan de hand van de uitkomst van deze enquête zal nader overleg plaatsvinden tussen het college en de sportraad om te bekijken of en zo ja op welke wijze de sportuitwisse ling Soest-Soest in de komende ja ren toch kan doorgaan. In de periode tussen 5 mei en 21 ju ni 1993 wordt op de woensdag avond op Nederland 1 (NCRV) om 19.30 uur het televisieprogramma "Het Gezicht van Nederland" uit gezonden. In deze serie komt onder meer de gemeente Soest aan de or de. Het doel van de serie is de ont staansgeschiedenis en de groei van een aantal karakteristieke gemeen ten samen te vatten in een televisie- produktie. Elke uitzending duurt 18 minuten. Enige tijd geleden zijn de luchtop names voor het programma ge maakt; daarnaast ook een aantal tijdgebonden opnames. Na het succes van vorig jaar staan de deuren van de gemeentelijke raadszaal weer open voor vier lunchconcerten. De reeks werd in september gestart. Het volgende lunchconcert vindt plaats op woensdag 28 oktober van 12.30 tot 13.15 uur. De toegang is gratis. Het programma omvat goed in het gehoor liggende jazz uit de jaren vijftig en zestig, uitgevoerd door de formatie Stablematés. Er worden onder meer werken gespeeld van Charley Parker, Sonny Rollins en Benny Golson. De Stablemates bestaan uit Klaas Wit, trompet; Joop van Tol, alt- en tenorsaxofoon; Hans Heinhuis, piano; Erik Timmermans, bas, en Hans Beun, slagwerk. Met uitzondering van de saxofonist zijn alle leden van de Stablemates beroepsmusici. Zij speelden onder meer bij de Ramblers, de Skymas- ters, het orkest van Ruud Brink, het Deep River Quartet en vele andere orkesten. Trompettist Klaas Wit speelt sedert enkele jaren bij de Dutch Swing College Band. Eenmaal per jaar treedt dit orkest in Soest op. Vorig jaar was dat even eens tijdens een lunchconcert in het gemeentehuis. In de jaren daarvoor in C-drie en Artishock. Radio Soest zal een opname van het concert maken. In het wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg 311 wordt op maandag 26 oktober een expo sitie/informatiemarkt gehouden over de verwerking van de in spraakreacties op het uitwerkings- voorstel Smitsveen fase 3/3A (Smitsweg/Varenstraat) en op het herinrichtingsvoorstel marktloka- tie (Smitsweg/Weegbreestraat), alsmede over de knnstopdracht "Smitsweg". De informatiemarkt is geopend van 16 tot 18 en van 19 tot 21 uur. Bij de verwerking van de inspraak reacties op het uitwerkingsvoorstel Smitsveen en op het herinrichtings voorstel marktlokatie gaat het om de woonomgeving van de 3- en 7-hoog flats aan de Smitsweg en de Varenstraat. Het uitwerkingsvoor stel is opgesteld op basis van het op 16 januari 1990 door het college van burgemeester en wethouders vastgestelde Basisplan Smitsveen. Verder heeft het college van burge meester en wethouders op 1 okto ber 1991 na een succesvolle proef- Ria Hendriks, de huismeester van de Haverweerd-flats, bij een karakteris tiek plekje, de fraai beschilderde zijgevels van beide gebouwen. periode besloten tot het opstellen van een concreet plan voor een nieuwe weekmarkt op de lokatie Smitsweg/Weegbreestraat. Dit is het parkeerterrein van de flats Smitsweg 31-169 en 171-309. Om dat dit gebied is gelegen binnen de grenzen van het herinrichtingsplan fase 3/3A is tevens besloten de in spraak daarvoor parallel te laten lo pen. Het ontwerp-uitwerkingsvoorstel fase 3/3A en het ontwerp-herin- richtingsvoorstel voor een nieuwe marktlokatie zijn gespresenteerd op de infomarkt van 7 september jl. De komende informarkt van 26 okto ber a.s. is dus het vervolg hierop. Medewerkers van de gemeente zul len die middag en avond aan de hand van tekeningen en dergelijke de verwerking van de inspraakreac ties aan de bezoekers duidelijk ma ken. Door middel van het invullen van een info-formulier krijgen de bezoekers de gelegenheid om te reageren op de plannen. Dit formu lier moet men vóór 5 november 1992 ingeleverd hebben bij het ge meentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Wanneer men niet in de gelegen heid is de infomarkt te bezoeken, bestaat de mogelijkheid de plannen vanaf dinsdag 27 oktober te bekij ken bij het informatiecentrum van de gemeente. Vanzelfsprekend be staat hierbij de gelegenheid om door middel van het invullen van het info-formulier te reageren op de plannen. De reacties uit deze twee de inspraaktermijn worden direct daarna door de gemeente verwerkt. Kunstopdracht Ten aanzien van de kunstopdracht "Smitsveen" is in het kader van de aanpak en herinrichting van de woonomgeving Smitsveen in de ex ploitatie-opzet voor dit project een bedrag beschikbaar gesteld voor kunstzinnige verfraaiing van de wijk. Gekozen is voor het plaatsen van twee vliegers voorzien van een staart en touw, van de uit Monnic- kendam afkomstige beeldend kun stenaar Thomas de Klerk. Als één van de speerpunten van haar beleid heeft de gemeente Soest ge kozen voor sociale vernieuwing. De bedoeling van sociale vernieuwing is om mensen in een maatschappelijke achterstandsituatie de kans te geven daar uit te komen. Een belangrijke groep zijn de langdurig werklozen. Als één van de mogelijkheden krijgt de gemeente Soest jaarlijks geld voor het invullen van banenpoolplaatsen. Een banenpoolplaats is ge woon een werkplek, maar het werk mag niet concurreren met betaald werk of vrijwilligerswerk. Wat doet zo'n banenpooler dan? "Op 't Hoogt" ging op bezoek bij mevrouw Ria Hendriks. Zij is sinds november 1991 bij de woning bouwvereniging St. Joseph huis meester voor de flats aan de Haver- weerd. Hoe bent u op deze banenpoolplaats terechtgekomen "Ik werkte incidenteel in de bejaar denzorg en ontving daarnaast aan vullende bijstand. Het aantal uren dat ik in de bejaardenzorg werkte, wisselde nogal. Daardoor had ik veel gezeur voor de aanvullende bij stand. Heel vervelend. Doordat ik in het bestand van de sociale dienst- veijjening zat, kreeg ik een brief waarin men mensen zocht voor de functie van huismeester. Er werd nadrukkelijk om vrouwen ge vraagd. Ik had wel eens iets gelezen over het werk van huismeesters in moeilijke buurten en het leek mij in teressant. Ik heb toen contact opge nomen met mevrouw Bouhuis die de banenpools regelt. Zij heeft sa men met mij een gesprek gevoerd bij de woningbouwvereniging, waarna alles snel geregeld was. Bin nen een maand was ik uit de bij stand en had ik een leuke full-time baan. Bovendien ging ik er als al leenstaande financieel aardig op vooruit". Wat doet een huismeester? Ik werk van 8 tot half 4. 's Woens dags heb ik avondspreekuur, vrij dagmiddag ben ik vrij. Totaal werk ik 36 uur. 's Morgens als ik kom aanfietsen, kijk ik of er troep ligt. Als dat zo is, ruim ik die op. Vaak probeer ik te achterhalen van wie de rommel is om de mensen erop aan te spreken. Dat is dus een stukje so ciaal toezicht. Soms gooien mensen post weg on der de brievenbussen in plaats van in de container. Er zit wel eens gea dresseerde post tussen. In dat geval ga ik naar de mensen toe en zeg dat ze papierafval zelf in de container moeten gooien. Het is niet de be doeling dat ik hun rommel opruim. Het is eigenlijk zo, dat de bewoners er zelf voor moeten zorgen dat hun omgeving schoon is. Als mensen grof vuil hebben, kan ik dat opslaan in het containerhok. Zodra dat vol is, bel ik de gemeente reiniging en die haalt dan het hok leeg. Verder vervang ik kapotte lampen, neem ik maatregelen als mensen bij mij komen omdat de lift stuk is of als er een ruit is gesneu veld. Dat soort zaken geef ik dan door aan de woningbouwvereni ging. Van 9 tot 10 uur 's morgens en op woensdagavond van 7 tot 8 uur heb ik spreekuur. Dan ben ik op mijn kantoor bereikbaar. De spreekuren worden nu matig bezocht, maar dat zal wel veranderen als ik mijn kan toor op de begane grond krijg. Nu houd ik spreekuur op de tweede verdieping. Ik heb nu het meest contact met de bewoners als ik op de flat bezig ben. Dan maken ze vaak een praatje met me en krijg ik vanzelf te horen wat er aan de hand is. Ik ben er altijd bij als de woningen worden opgeleverd. Zo maak ik ook direct kennis met de nieuwe be woners. Als mensen klachten heb ben over de staat waarin de woning wordt opgeleverd, bemiddel ik wel eens bij de woningbouwvereniging, zodat er iets meer gedaan wordt dan afgesproken was. Als de woning goed verzorgd is, gaan de mensen er ook beter mee om". Vaak wordt een huismeester aahge- steld om yandalisme en dergelijke te bestrijden. Hoe is dat op de Haver- weerd? "Er werd wel eens wat vernield, maar dat valt tegenwoordig erg mee. Soms is er na het weekend iets kapot, want dan befi ik er niet. Zo nu en dan moet ik wel eens jongelui die lopen te vervelen, uit het trap penhuis sturen. Dat doe ik dan heel rustig, niet met een grote mond, zonder te schelden, maar gewoon: Jongens, wegwezen. Nee, dat heeft nog nooit problemen opgeleverd. Wel eens een grote mond, maar ze gingen toch weg. Ik heb ook wel eens bemiddeld bij een burenruzie. Persoonlijk denk ik dat de een zaamheid hier een groter probleem is. Daar doe ik iets aan door af en toe een praatje te maken. Eigenlijk is dit een rustig buurtje". Wat vinden de bewoners van de huismeester? "De mensen zijn tevreden. Ook de woningbouwvereniging en de be wonerscommissies horen positieve geluiden. Het is goed te merken als ik een weekje weg ben geweest, dan ligt er meer vuil op straat. Een maand geleden was er een eva luatie van de banenpool. De con clusie van de woningbouwvereni ging was zó positief, dat ze haast smeekte om een assistent-huis meester voor de flats waar nog geen huismeester is". Wordt u als huismeester ook be trokken bij de verbouwings- en her inrichtingsplannen voor de flats? "Ja, de woningbouwvereniging is geen herenclub. Ik zit in de project groep die de plannen voorbereidt en ben dus goed op de hoogte. Bij de uitvoering zal er misschien een rol voor mij zijn in de begeleiding van bewoners. Hoe precies, is nog niet bekend". Is er nog begeleiding? "Kort geleden heb ik een evaluatie gesprek gehad met de sociale dienstverlening en de woningbouw vereniging. Alles gaat goed en ie dereen is tevreden. Namens St. Jo seph begeleidt de heer Witte mij. Ik heb drie keer per week een werkbe spreking. Bij hem kan ik altijd mijn ei wel kwijt. Ik ben echt opgenomen in het team van de woningbouwver eniging, waarmee ik ook regelmatig werkoverleg heb. In september ga ik een cursus volgen, die heet "Huis meester in de praktijk". Hoe ziet een goede huismeester er uit? "Een huismeester moet enthou siast, zelfstandig en sociaal vaardig zijn. Het zelfstandig werken vind ik prettig. Je kunt op deze manier zelf inhoud geven aan je werk. Je moet wel voor mensen staan, zonder vooroordelen. Je moet kunnen rea geren op incidenten, zoals het op ruimen van vuil, en je moet proble men kunnen signaleren. Als je zo'n plek krijgt, moet je eerst een beetje rondkijken. Een praatje maken, dan komt het contact van zelf wel. Het werk bevalt me prima, De mensen vertellen me veel. Ze hebben vertrouwen in me en dat is prettig".

Soester Courant | 1992 | | pagina 36