MER MET HET OOG OP UW BRIL. 098 1398 189 unit Verbazing over borden fietspad Groots renovatieplan voor HAD-flats vindt gunstig onthaal bij bewoners 9 ACTUEEL! denservice t... Chaim Bekkers (11) voert actie tegen vivisectie gratis oogdrukmeting Wildschut Optiek leer achter ck schermen Kom de herfst bekijken! PAGINA4 WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 SOESTER COURANT MEE!!! NDER- ie boiler door ïndeli jke bedrijf mdenservice OOR IJF EL IJ SMIT BV Heeft u iets te feesten of te vieren? Laat de Tromslager het versieren! Speciale aanbieding: Huzarensalade 4 pers. van 34,- nu 29,95 DE TROMSLAGER Tel. 02155-22871 Handtekeningen bij opening dierenasiel Bij passage dienstencentrum Honsbergen en aan de Vrijheidsweg Werk start in maart of april Ook voor uw 'Tijdpad' voor renovatieplan HAD-flats Tentoonstelling van borduurwerk in hal gemeentehuis Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant ZONWERING PAGINA 5 A.A. VAN BREUKELEN B.V. LA .JLllHBB Inruilperiode voor rijbewijs in speciale gevallen verlengd Bij Bloemenhuis Jasmijn vindt u de leukste bloemen in div. herfsttinten van donker geel tot dieprood,en elke dag veilingvers! Onze bloembindsters adviseren u graag om ook voor u een schitterend herfstboeket, in de mooiste herfsttinten te maken. BLOEMENHUIS Autobedrijf Schut niet volledig dicht De LAAGSTE PREMIE en toch yh UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING W.A. l«i 10 en '.knopen etc. rbeHen etc. en, kammen etc. zon in ster milieu Moderne service afdeling. Brede sportvelgen met bijpassende banden >e modernste tlectronische litlijnapparatuur Tel. 02155-1 67 47 12.30 uur /an slagen is erg i bedrukte computer- an uw software. an kleine tot ien gunstige prijzen. -etiketten insets idelsdrukwerk 812 PZ Amersfoort 033 618747* 8 pers. van 68,- nu 59,90 Gegarneerd met gevulde eieren, komkommer en pompernikkel. Luxe koude hapjes, o.a. gevulde eieren gevulde komkommer gevulde cervelaat ham/asperges ham/augurk kaas/worst Bestellingen worden gratis bezorgd. 85^ per pers. voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-specialist IDE TROMSLAGER! Driehonderdvijftig handtekeningen heeft hij in het afgelopen weekeinde verzameld, Chaim Bekkers uit Soest. Zijn actie tijdens de open dagen van het nieuwe dierenasiel aan de Eemweg heeft dus wel succes gehad. En hij gaat door. Chaim, een 11-jarige leerling van de vrije school in Bilthoven, is een ver klaard tegenstander van dierproeven (vivisectie), en dat wil hij weten ook. Een van de gruwelijkste dingen die hij gelezen heeft is het verhaal van een kat, die een zender in zijn hoofd heeft gekre gen met het gewicht van een baksteen. "Als de doktoren dan op een knop drukken gaat de kat zijn pootjes de hele dag likken," aldus Chaim. "Ook wor den er kleine knaagdieren ingespoten met enge ziektes, om te kijken wat er met de dieren gebeurt." Chaim roept alle mensen op om de proefdieren te helpen. Wie het er niet mee eens is dat er in Nederland jaarlijks meer dan een miljoen proefdieren wor den gebruikt, kan volgens hem het vol gende doen: - zo weinig mogelijk middelen gebrui ken die op dieren zijn getest: sommige make-up, steeds weer nieuwe waspoe- ders, steeds weer nieuwe medicijnen; - zoveel mogelijk mensen vertellen over de dierenproeven. "Laat uw kind op school een spreekbeurt houden over dierenproeven met de titel: 'Als dieren konden praten, hoefde ik het niet te doen'. Want hoe meer mensen weten wat er met de dieren gebeurt, hoe beter het is," vindt Chaim. Nog beter is het natuurlijk om lid te worden van de Anti-Vivisectie-stich- ting (Laan van Meerdervoort 254, 2563 AJ Den Haag, tel. 070-3615915 of 2646897), waar de handtekeningen die Chaim verzameld heeft ook naartoe gaan. Chaim gaat trouwens nog door met de actie. Voor wie hem wil steunen is hier zijn adres: Wiardi Beckmanstraat 104, tel. 18921. De fractie van Gemeentebelangen Groen Soest en het bestuur van de huurdersvereniging KLM-wonin- gen hebben met verbazing gerea geerd op de plaatsing van een aan tal fietspad-borden bij diensten centrum Honsbergen en tussen de Vrijheidsweg en de Wiardi Beck manstraat. De passage onder dienstencentrum Honsbergen is nu gebombardeerd tot fietspad. Gemeentebelangen vindt ech ter dat de passage daar niet voor ge schikt is. De fractie heeft dat in een brief aan de gemeente duidelijk gemaakt. "Dagelijks gebruiken tientallen men sen, onder wie veel ouderen, deze door steek. Door de aanwijzing als fietspad ontstaan in de hoekerige doorgang zeer gevaarlijke situaties. Een bord 'ver plicht voetpad' met als onderschrift 'fietsen of brommen niet toegestaan' was ons liever geweest." Het bestuur van de KLM-huurdersver- eniging valt over de borden die voor fietsers het licht op groen zetten om over de paden te rijden tussen de Vrij heidsweg en de Wiardi Beckmanstraat. Dat mag overigens alleen in de richting van Honsbergen, hetgeen het bestuur van de huurdersvereniging onlogisch wordt genoemd. Volgens het bestuur draagt de nieuwe situatie bovendien niet bij aan de verkeersveiligheid. "Het wachten is nu op de eerste voetganger die overhoop wordt gereden. Als fiet sers het mogen, blijven bromfietsers niet achter." Optreden Juist om dat laatste te vermijden, zijn de borden geplaatst, laat woordvoerder Ben van Os van de gemeente weten. Gemeentebelangen Groen Soest vindt het niet juist dat de passage tot fietspad is gebombardeerd. Foto: Goos van der Wilt. "De'werkgroep verkeer heeft dit al lang geleden besloten. Omdat er geen bor den staan, kon nooit worden opgetre den tegen bromfietsers. Daarom zijn de borden dus geplaatst, want er zijn veel klachten binnengekomen dat daar bromfietsers reden. Door deze fiets pad-bordenkan de politie voortaan wel optreden tegen bromfietsers." Volgens Van Os vindt de gemeente het wel acceptabel als fietsers gebruik ma ken van hetzelfde pad als voetgangers. Hij zegt dat de maatregel nog niet defi nitief is. De werkgroep verkeer zal de si tuatie evalueren en pas in een later sta dium wordt de verkeersregel, desge wenst, officieel van kracht. "Youp van 't Hek is leuker dan wij," stelde wethouder Jan Visser vast in zijn welkom aan ongeveer zestig bewoners van de HAD- flats. Die kwamen vorige week woensdag - ondanks Youp - luiste ren naar een uiteenzetting over het grootscheepse vernieuwingsplan voor de flats aan de Haverweerd, Akkeren en Dalweg, dat de wo ningbouwvereniging St. Joseph sa men met de gemeente heeft voor bereid. In het algemeen vond het plan een gunstig onthaal, al ont brak het niet aan kritische vragen. Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd vooru, adviseert umet smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 De bewoners kregen van St. Joseph- voorzitter A.M. de Backer eerst een overzichtje van de "aanloop", waarbij hij nog eens onderstreepte dat het plan was ingegeven om de positie van de HAD-flats op de plaatselijke woning markt te versterken. De woningen zijn tot dusver slecht verhuurbaar. Met de uitvoering van het plan zal dat gaan veranderen, aldus De Backer. Niet alleen worden 324 bestaande flats opgeknapt, er komen ook 20 nieuw bouw-woningen bij. Daarvan worden er Ingebouwd in de "oksel" van de gro te Haverweerd-flat; vier nieuwe wonin gen worden gerealiseerd in de onder bouw van de overige flats, met name in de "onderdoorgangen" die toch geen nuttige functie blijken te vervullen. Ook de onderbouw van de flats wordt aan gepakt: de bergingen worden opnieuw ingedeeld (gecompartimenteerd) en er worden maatregelen genomen om meer "daglicht" toe te laten. Volgens architect H. van Zwieten ging het om een "leuk plan"omdat het méér omvat dan alleen maar groot onder houd, hoe gewenst dat ook is. De bui tenkant van de flats wordt opgeknapt, maar ook de badkamers en keukens - waar veel bewoners tobben met vocht- problemen - worden gerenoveerd. De entrees worden ruimer opgezet, met meer glas en betere verlichting; het aan tal liften wordt uitgebreid en de be staande liften worden gereviseerd en de aanstelling van twee huismeesters moet meer toezicht overdag waarborgen. Flatschilderingen De "oksel" van de Haverweerd-flat (op de hoek van de Koningsweg en de Dal- weg) wordt "opgevuld" met 16 nieuwe driekamerwoningen op het zuiden. Op de twee onderste woonlagen zijn de flats wat groter, en daardoor speciaal geschikt voor grotere gezinnen of voor bewoners die atelierruimte kunnen ge bruiken. Ook de woonomgeving van de flats zal onder handen worden geno men. Van Zwieten deelde in dat ver band nog mee dat de befaamde flat- Tot en met aanstaande vrijdag (9 ok tober) kunnen de bewoners van de HAD-flats nog schriftelijk reageren op het renovatieplan. Op 20 oktober worden de reacties behandeld door B. W., die het plan op 28 oktober officieel ter visie zullen leggen. De termijnen waarbinnen men bezwaar kan maken gaan in op 29 oktober: 14 dagen voor bezwaren op grond van de WRO, een maand voor de WGH. In november worden de eventuele bezwaren in B. W. be handeld en op 1 december buigt de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning zich over het plan. Daar kunnen betrokkenen gebruik maken van het spreekrecht om eventuele bezwaren toe te lichten. Half december wordt het plan naar Gedeputeerde Staten gestuurd in verband met de aanvraag van de "verklaring van geen be zwaar". schilderingen van Ton Paauw en Egbert de Rooij - de zaag, de stekker, de kleur potloden en wat dies meer zij - ver nieuwd zullen worden, zodat ze ook in de toekomst behouden zullen blijven. Van de zijde van de bewoners waren geen grote bezwaren te vernemen, zo dat de conclusie mag zijn dat het plan gunstig wordt ontvangen. Wel werden er nog de nodige kritische vragen ge steld. Van Zwieten kon o.a. mededelen dat indien nodig het sanitair en de bin nendeuren volledig vervangen zullen worden. Als geluidwerende voorzie ning wordt gedacht aan sus-kasten, die wel frisse lucht, maar geen verkeersla waai doorlaten. Alle flats worden in principe afgesloten voor niet-bewo- ners, die slechts via bellenbord en inter com toegang zullen moeten vragen. De liften krijgen nieuwe deuren van roest vrij staal en zullen sneller omhoog en omlaag gaan. Niet alle (individuele) verlangens van de bewoners zullen geheel bevredigd worden. Sommige bergingen zullen door de nieuwe indeling ongeveer een meter ruimte moeten inleveren, maar een centrale stalling voor motorfietsen zit er waarschijnlijk niet in, al beloofde de architect daar nog eens over na te zullen denken. Ook de door sommigen gewenste individuele watermeters lij ken niet haalbaar, omdat het waterlei dingbedrijf daarvan niet wil weten. Of er een kans is op thermostaatkranen om de verwarming individueel te kunnen regelen staat ook nog niet vast. Lijdzaam? Het is de bedoeling dat de flats niet duurder worden. Voorlopig gaat St. Jo seph uit van een maximale huurverho ging van 15 gulden per maand, maar het streven is erop gericht ruim onder dat bedrag te blijven. "We moeten ervoor zorgen dat de flats zich straks niet op nieuw uit de markt prijzen," aldus De Backer. Een van de bewoners wees er fijntjes op dat de woningbouwvereni ging wel alle jaren de maximale huur verhoging heeft geïncasseerd, ondanks de ongunstige prijs-kwaliteitsverhou- ding. De Backer refereerde in dat ver band aan het rijksbeleid ("St. Joseph móet wel.maar werd direct gecorri geerd: "U kunt altijd een ontheffing aanvragen. U hoeft heus niet zo lijd zaam te zijn, maar ja, u doet niet veel, hé?" Wethouder Visser smoorde deze discussie direct en verwees de kritische vragenstellers naar de ledenvergaderin gen van St. Joseph. De heer Westveld van St. Joseph be loofde aan het slot van de bijeenkomst dat er nog gezocht zal worden naar een noodvoorziening voor de lift, als die wegens revisie buiten gebruik moet worden gesteld. "Mensen met hartklachten of een andere handicap kun je niet over de trap sturen," aldus een bewoner. Westveld kon overigens nog niet zeggen welke noodoplossing hij daarvoor in gedachten had. Parallel Het plan wordt in de komende periode verder uitgewerkt, rekening houdend met de opmerkingen die door de bewo ners zijn gemaakt. Voor 5 december worden er per flat bewonersavonden gehouden, waar de gedetailleerde plan- y nen besproken zullen worden. De start van de werkzaamheden zal vermoede lijk in maart of april kunnen plaatsvin den. Het is de bedoeling dat het groot onderhoud en de nieuwbouw in de tijd gezien parallel gaan lopen. Visser kon de bijeenkomst, die aanvan kelijk tot tien uur was gepland, al voor half negen afsluiten. Of dat helemaal te danken was aan de positieve ontvangst van het plan, óf aan Youp van 't Hek, werd niet helemaal duidelijk. In de vitrine van de hal van het ge nieentehuis kunnen geïnteresseerden kennis nemen van het werk van de Vereniging Tesselschade - Arbeid Adelt. Verschillende vormen van handnijverheid, zoals borduurwerk en dergelijke is daar de komende weken tentoongesteld. Onder het motto 'Elck sijn waerom' werkt de Vereniging Tesselschade - Ar beid Adelt niet voor haar leden, maar dank zij haar leden. Deze eerste Nederlandse Vrouwen Vereniging (opgericht in 1871) stelt zich ten doel Nederlandse vrouwen van alle gezindten behulpzaam te zijn in haar streven naar zelfstandigheid. Daartoe schept zij de mogelijkheid tot het thuis vervaardigen van alle soorten handenarbeid, zoals borduurwerk en andere kunstzinnige, praktische artike len. Deze worden zonder winst en voor risico van de vereniging verkocht. De meer dan 120 jaar oude vereniging telt 40 afdelingen in ons land, die jaar lijks hun verkopingen houden en daar naast een eigen depot hebben waar de artikelen verkocht worden. Zo wordt op donderdag 31 oktober van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag 1 november van 12.00 tot 16.00 uur in het Bergho- tel te Amersfoort (Utrechtseweg) de najaarsbazar van de afdeling Amers foort gehouden. De vereniging gebruikt het contributie- geld van haar leden om jonge vrouwen een bijdrage in hun studiekosten te ge ven die niet behoeft te worden terugbe taald. Door lidmaatschap van minimaal f 10,- kunt u deze activiteiten steunen. Jonge vrouwen worden zo in de gele genheid gesteld tot een vak of beroep te worden opgeleid zonder grote schulden te maken. De vereniging werkt geheel zonder subsidie. Voor meer informatie, tel. 26534. 'zfaan 24a - Soest - Telefoon 19r( 5 assuiantien A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: kelijk ervaring in: 5SURANTIËN HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 Soest Plasweg Soest-Zuid vrijstaand woonhuis met bedrijfsruimte woonhuis: entree, toilet, woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer, zolder met vaste trap algemeen grondoppervlak 965 m2, indeling bedrijfsruimte van ca. 230 m2 bestaat voor ca. 50% v. raMWlwHluit kantoorruimte en 50% uit magazijn en werkplaats. Het woonhuis is verhuurd voor ca. f 1300,- per maand. Bedrijfsgedeelte wordt leeg opgeleverd en is uitsluitend te gebruiken voor kantoordoeleinden en/of medische en paramedische doeleinden. Geen hinderwetplichtiqe bedrijven. Gevraagde koopsom f 375.000,- ligging woning indeling plaats Soest adres van Goyenlaan ligging de Engh woning appartement op 2e etage met voor en achter eigen balkon indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer, 1 grote slaapkamer (v.h. 2 slaapkamers), moderne keuken en bijkeuken algemeen servicekosten f 250,- per maand,dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 92.500,- plaats Soest adres Heetakker ligging achter hef pieuwe gemeentehuis woning 4 vrijstaande villa's met garage indeling hal, toilet, meterkast, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche zolder bergzolder algemeen ca. 500 m2, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type C v.a. v.o.n. f470.000,- plaats Soest adres Rubenslaan 128 woning 4-kamer appart^^oCS-f^^etage yJ^X^t^vraagde koopsom f 96.500,- De minister van Verkeer en Waterstaat is tegemoet gekomen aan de problemen van mensen die om medische redenen hun oude linnen rijbewijs niet vóór 1 oktober 1992 kunnen omwisselen voor het nieuwe, fraudebestendige, Europe se model. De minister was hierop geat tendeerd via schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van den Berg (SGP). Oude rijbewijzen moeten vóór 1 okto ber worden omgewisseld. Inmiddels blijkt dat vrijwel alle betrokken burgers, die via een Publiciteitscampagne zijn geïnformeerd, aan de oproep gehoor hebben gegeven. Onlangs werd duidelijk dat een aantal personen aan wie om medische redenen van tijdelijke aard geen nieuw rijbewijs kon worden afgegeven, niet aan de ge stelde datum konden voldoen. Het zou gaan om circa 1500 burgers. Om te voorkomen dat deze mensen opnieuw rij-examen moeten doen, heeft de mi nister de inruilperiode voorlopig ver lengd met drie maanden tot 1 januari 1993. Intussen zal met de betrokkenen een nadere regeling worden getroffen. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax:02155-28649 In de Soester Courant van vorige week is de indruk gewekt dat autobedrijf Schut aan de Industrieweg volledig is gesloten in opdracht van de meervou dig economische raadkamer. Dat is niet juist. De deuren van de opslagplaats op nummer 26 zijn inderdaad door de po litie gesloten en verzegeld, maar de nummers 29 en 33 zijn nog in bedrijf. Nummer 26 is gesloten, omdat het be drijf niet aan bepaalde voorwaarden voldoet. Als de noodzakelijke voorzie ningen, waaronder brandgangen, zijn gerealiseerd, mag het bedrijf weer acti viteiten ontplooien. REDACTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Privé (uitsluitend redaktie): A. C. Post Speenkruidstraat 5 Telefoon 21297 J. van Beek Soesterbergsestraat 172 Telefoon 18228 VOOR AL UW VERZEKERINGEN Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11

Soester Courant | 1992 | | pagina 5