/A% JjJSD Regio-taxi aanvulling op buslijnen SOEST VANUIT DE LUCHT... iACTUEBJ hconcert Protest omwonenden tegen supermoderne aanbouw aan 'monument' Vredehof straat I WORDPERFECT 5.1 Omwonenden ontstemd over weigering poepverbodsborden Valeriaanstraat krijgt buurtpreventie op z'n bordje Voor dag en dauw dag in, dag uit PAGINA 4 universiteit Soesterberg WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 eiten in latpaal 'Gemeente stapelt fout op fout' Onderzoek naar mogelijkheden van optimale bereikbaarheid Stichting IN VO-computeropleidingen 'Politiek huppelt achter ambtenaren aan DE TROMSLAGER Bingoavond van Vogelvreugd Eerste project is al stuk veiliger V M. A.A. VAN BREUKELEN B.V. kopen wij zelf op verschillende bloemenveilingen de leukste bloemen ihdus elke dag veilingvers!. En u weet het, onze bloembindsters maken van die leuke bloemen de mooiste boeketten. BLOEMENHUIS Ook uw huis staat er vast en zeker op! Verkrijgbaar vanaf 20 X 25 cm tot 50 X 70 cm. Mèt of zonder lijst. Iraat 9\ tel. 22195 iri 1993 starten bij de •iteit nieuwe cursussen en le succesvolle aktiviteiten het programma opgeno- is één van de cursussen eds veel belangstelling be- logie is uitgegroeid tot een iie met twee benen op de in het heden en duidelijk lend en -gevend is gewor- menselijke toekomst. De >ychologie verschaft ieder- heden om via eenvoudige en hoeveelheid nieuwe in- ke vaardigheden aan te le ven van alledag aanzienlijk er zullen maken. De prak- ologie leert u onder meer erbaar te worden, effectie- municeren en angsten te Met de docent, drs J.M. choloog en natuurgenees- rt u uw eigen mogelijkhe- kken. Er worden twee cur- ïologie gegeven. Aanvang .voensdag 13 januari van l uur en woensdag 13 ja- 0.35-22.05 uur. Cursusa- ursussen: Mavo Soest, Va- 167a. Aantal lessen: 7. f.70,- (syllabus f. 17,50 via over 'kunst' mag niet ont- het programma van de siteit. Deze cursus vormt g tot de kunstbeschouwing, meer begrip ontstaat voor beelden en andere kunst- len leert met andere ogen en museum bekijken en Aan de hand van dia's riaal, techniek, ruimte, licht, an kunstvoorwerpen toege- ing cursus: woensdag 13 ja- 10.00-22.00 uur. Docente: rs G.A.M. Koerselman-van Cursusadres: Mavo Soest, raat 167a. Aantal lessen: 6. f.95,-. Inlichtingen en aan- Volksuniversiteit Soest/ Steenhofstraat 9a. tel.: opend: maandag en woens- 1.00-16.00 uur; dinsdag en van 10.00-13.00 uur. Tij- fstvakantie, 19 tot en met 23 het kantoor gesloten. rail, spunt. tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 'emates in de raadzaal. Ie leden beroepsmusici. Ze m. bij de Ramblers, de Sky- t orkest van Ruud Brink, het er-quartet en andere of- as Wit speelt sinds enkele ja- )utch Swing College Band. emates" treden eenmaal per »t op. Vorig jaar was dat ook lunchconcert in het gemeen- irvoor in C-drie en Artis- io Soest maakt een opname icert. De toegang is gratis. nog enkele personen deel de volgende activiteiten die is De Praatpaal in het Wijk- nitsveen, Smitsweg 311, van igaan: •en op herhaling ga vond vanaf 19.30 uur. issen en dagen op donderdag van- jr. voor beginners agavond vanaf 19.30 uur. )OS 15 jaar op woensdagavond 0 uur. )Ise opvang 15 jaar. Op woensdagmid- 16.00 uur. 1 en schilderen 15 jaar. Op woensdagmid- 16.00 uur. :re inlichtingen kunt u con- ïen met een van onze mede- a telefoon 19546. "Hoe is het mogelijk dat voor een beeldbepalend pand, dat op de ge meentelijke monumentenlijst voorkomt, een bouwvergunning wordt verleend voor een supermo derne aanbouw?" Dat vragen om wonenden van het pand Vredehof straat 3-5 zich met toenemende er gernis af. Volgens hen is er sprake van onherstelbare schade aan het karakteristieke gebouw en aan de woonomgeving en heeft de ge meente fout op fout gestapeld. De gemeente verschuilt zich volgens hen achter de opmerking dat de aan bouw - bijna zes meter diep en ruim 17 meter breed - in het bestemmingsplan past. "Wat heeft de benaming beeldbe palend pand dan nog voorzin?" vragen de omwonenden. "En hoe zorgvuldig worden aangevraagde bouwvergunnin gen eigenlijk bekeken?" De plannen voor de moderne wit-ge- stucte aanbouw met hardglazen pui aan het karakteristieke rietgedekte pand aan de Vredehofstraat kwamen boven tafel nadat de eigenaar een Soester ho veniersbedrijf - met een door de ge meente afgegeven kap vergunning - op dracht had gegeven om twee zeer oude, dubbele coniferen van zijn buren te rooien. Door tussenkomst van de poli tie en het gemeentelijk kadaster kon op het laatste moment voorkomen worden dat de kap helemaal ten uitvoer werd gebracht, maar één conifeer was intus sen zó aangepakt dat daarvan nog slechts een kale stam rest, met hoog bo venin wat takken. Niet leuk De omwonenden hoorden pas van de bouwplannen tijdens het geschil over het rooien van "buurmans bomen". De bedrijfsleider van de in het pand aan de Vredehofstraat gevestigde bedrijven liet zich daarbij ontvallen dat de eige naar uitgebreide bouwplannen had, die niet leuk waren voor de omwqnenden, maar waarvoor al wel een vergunning was verleend. De omwonenden vrezen dat de coniferen moesten wijken voor het bouwverkeer van nu en de vracht wagens van straks, die materiaalvoor de bedrijven vervoeren. Voor hen was dat het signaal om de kwestie tot de bodem uit te zoeken. Hoe was het mogelijk dat zij niet geïnfor meerd waren over deze ingrijpende uit breidingsplannen, die toch een grove aantasting van hun woonomgeving en woongenot betekenen? Navraag bij de gemeente leerde dat de bouwvergun ning al in maart van dit jaar was afgege ven. Het bouwplan voorziet in een hoogstmoderne aanbouw, die aan de achterzijde een markant deel van het karakteristieke pand opslokt. "Gelden de bouwregels voor een monument al leen voor de zijde die vanaf de straat kant te zien is, of voor het pand in zijn geheel?" Geen eigenaar Bij hun onderzoek stuitten de omwo nenden bovendien nog op een saillant detail: de firma die de bouwvergunning heeft aangevraagd (en gekregen), die ook op het aanvraagformulier is inge vuld als de eigenaar van het pand, is niet bekend bij de Kamer van Koophandel De fraaie achterkant van het karakte ristieke dreigt aan het oog van de om wo nenden te worden onttrokken. in Amersfoort. De KvK in Utrecht kent de firma wel: het is een in Loosdrecht gevestigd bedrijf met als onderne mingsdoelstelling het beleggen van ver mogen. De firma blijkt helemaal geen eigenaar van het pand te zijn, aldus de omwonenden. Zij menen dat de vegun- ning op oneigenlijke gronden is ver leend en bestrijden het belang dta de fir ma zou hebben bij het verkrijgen van de vergunning. Zij vragen de gemeente nu met spoed volledige opening van zaken en vernie tiging van de bouwvergunning. "Als wij de zuivere feiten al boven tafel kunnen krijgen, dan vraag je je toch af waarom de gemeente zo'n aanvraag niet zorg vuldiger bekijkt en behandelt," aldus één van de omwonenden. "Zo ga je toch niet met je cultuurgoed, noch met je burgers om...?" Spoedprocedure Van de gemeente hebben de omwonen den inmiddels telefonisch vernomen dat zij niet in strijd heeft gehandeld met het bestemmingsplan Soestdijk-Noord, dat in november vorig jaar koninklijk is goedgekeurd. De omwonenden zijn het daarmee oneens en hebben zich intus sen: tot de voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State ge richt, met het vèrzoek de bouwvergun ning te schorsen en de werkzaamheden stil te laten leggen. De uitspraak wordt op korte termijn verwacht. Een nieuw soort taxi (regio-taxi) zal mogelijk worden ingezet ter vervanging van bepaalde busdien sten. Met ingang van mei 1993 zou de regio-taxi moeten gaan rijden op routes, waar op dat moment geen bus van Centraal Nederland meer rijdt. Het gaat dan met name om de zondag en de avonduren. Vanaf mei volgend jaar zal in Soest al leen lijn 70 (Amersfoort-Hilversum) 's avonds en op zondag blijven rijden en aansluiten op de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen (NS). Ande re buslijnen verdwijnen in die periodes van het rooster. De regio-taxi kan een goede aanvulling zijn op die dienstenre geling. Ook overdag zou de regio-taxi kunnen bijdragen aan optimale aanslui tingen in het openbaar vervoer. De verbinding Soest/Soesterberg is een actueel voorbeeld. Op zondag zullen nog maar drie retourritten worden uit gevoerd, 's avonds na 19.00 uur geen enkele meer. Om dat te ondervangen, kan de regio-taxi worden ingezet. De gemeenteraad van Soest heeft overi gens al te kennen gegeven dat ze de ver binding Soest/Soesterberg ook in de avonduren en op zondag in stand wil houden. Mensen kunnen de regio-taxi bellen en worden vervolgens opgehaald van huis of bijvoorbeeld van een station naar huis vervoerd. De mogelijkheden van de regio-taxi worden momenteel geïnventariseerd. Namens de gemeente Soest is Marcel Vossestein nauw betrokken bij het on derzoek en de discussies. "Als een bus nog maar drie keer per dag langs komt, zal daar weinig gebruik van worden ge maakt. In de avonduren rijden er voor namelijk lege bussen rond. Als je op zondag of 's avonds op ieder gewenst moment een regio-taxi kunt bellen, hoefje minder lang te wachten en zal de vraag naar dat vervoers-systeem stij gen." Kosten Natuurlijk hangt er een financieel plaatje aan de regio-taxi. De kosten zul len hoger zijn dan die van een buskaar tje. Voor een ritje per bus naar Baarn moet momenteel 2,04 gulden worden betaald, de treintaxi vof, een dochter onderneming van NS, brengt vijf gul den in rekening, een normale taxi kost nog meer. Volgens Vossestein moet het mogelijk zijn dat het tarief van de regio taxi ergens tussen de tarieven van de bus en de treintaxi komt te liggen. "Je zou eraan kunnen denken dat de passa giers van een regio-taxi een toeslag moeten betalen op hun strippenkaart, bijvoorbeeld door meer strippen af te stempelen." Vossestein zegt dat de tarieven van de regio-taxi een 'spannend punt' vormen in de onderhandelingen tussen de openbaar vervoersbedrijven, de over heden en de taxi-bedrijven. "Door de rijksoverheid en de treintaxi's is erop aangedrongen dat de lokale overheden ook bijdragen in de kosten. Dat bete kent dat je politieke keuzes moet ma ken als je wilt dat het ziekenhuis 's avonds per openbaar vervoer bereik baar blijft of dat de mensen 's avonds met de regio-taxi naar de disco of het theater kunnen. Als er veel gebruik wordt gemaakt van de regio-taxi, kun nen de kosten dalen en zullen steeds meer mensen er gebruik van gaan ma ken." De regio-taxi kan een auto zijn, maar ook een busje of een streekbus, als de behoefte groter is. De regio-taxi zou in de regio moeten gaan rijden, omdat dan nog meer gebruik wordt gemaakt van deze nieuwe vorm van openbaar ver- Aansluitingen Belangrijkste uitgangspunt is dat de re gio-taxi een aanvulling vormt op de busdiensten die doordeweeks van 6.30 tot 19.00 uur en op zaterdag van 7.30 tot 19.00 zullen blijven rijden, maar daarna afhaken. Op die manier kunnen de aansluitingen op de laatste treinen worden gegarandeerd. Volgens Vosse stein zou treinstation Soest-Zuid het hart van de regio-taxi moeten zijn. "Dan heeft de regio-taxi vandaar uit steeds ongeveer een half uur de tijd om heen en weer te rijden." "In de jaren zestig reden de rode bussen van Tensen nog rond. Toen kon je van 's morgens vroeg tot 's avonds laat elk kwartier, half uur of uur opstappen. Dat systeem is afgestorven. Het avondver- voer moet weer van de grond worden opgebouwd. Dat kan met de regio-ta- Wilt u uw kansen op een baan vergroten? Voor goede en betaalbare opleidingen gaat u naar: Max. 6 personen waaraan les gegeven wordt. Eén cursist per computer. Persoonlijke begeleiding. Telefonisch consult. Gratis extra oefenstof. Weinig theorie, veel praktijk Certificaat na afloop. Examenmogelijkheid. Voor inlichtingen of het aanvragen van een inschrijfformulier kunt u bellen naar één van de onderstaande telefoonnummers. Hoofdkantoor Zaandijk telefoon 075 - 21 73 43 Bij-kantoor Soest telefoon 02155 - 1 19 65 De cursus tekstverwerken met Wordperfect 5.1 wordt gegeven in de Thuiswerk vrije-Mavo, Valeriaanstraat 167 te Soest en start in de week van 26 oktober. "We worden als kleine kinderen behandeld. De politiek heeft in Soest niks te vertellen; die huppelt alleen maar achter de ambtenaren aan, en zo verandert er niks..." Dat zegt een van de omwonenden van Molenschot - het verzorgingscen trum op de Eng - over de weigering van de gemeente om poepver bodsborden te plaatsen op de groenstroken in de buurt van het centrum. De kwestie speelt inmiddels al langer dan een jaar. In juli 1991 verzochten de bewoners van de aanleunwoningen - met de hartelijke steun van de directie van Molenschot - de gemeente om een hondepoepverbod op de hoek van de Van Goyenlaan en de Molenstraat. De bejaarde'bewoners hadden daar veel last van hondepoep, waarmee ze soms op onaangename wijze werden gecon fronteerd, bijvoorbeeld als ze wegens de verkeersdrukte moesten uitwijken. De omgeving was volgens de klagers nogal in trek bij hondenbezitters, die er hun huisdier graag hun behoefte lieten doen. Doe er wat aan, gemeente, was het verzoek, want als er wél verbods borden staan bij scholen en kinder speelplaatsen, waarom dan niet op plekken waar bejaarden veel komen? Die hebben het immers veel moeilijker - door hun leeftijd en lichamelijk condi tie - om hun schoenen schoon te maken. De gemeente antwoordde een paar maanden later met een volgens de ini tiatiefnemers "nietszeggend briefje", waarin gesteld werd dat voor het be wuste gebied - net als elders - een "op- ruimplicht" geldt, maar dat helaas niet alle hondenbezitters zich aan de voor schriften hielden. De gemeente kan daar ook weinig aan doen, behalve ho pen dat ze zich op den duur wel iets zou den aantrekken van de regels. De bord jes kwamen er niet: "anders krijgen we in Soest een woud van borden, wat fi nancieel en esthetisch onverantwoord Achtergehouden? De bewoners lieten het daar niet bij zit ten en spraken - nadat hun tweede brief maandenlang onbeantwoord bleef - vervolgens de politiek aan. De raads commissie Milieu had een gewillig oor en gaf wethouder Swinkels de opdracht om met de klagers om de tafel te gaan zitten. Er moest toch een simpele oplos sing te bedenken zijn voor dit schrijnen de probleem? "Maar nog staande de vergadering hoorden we van de ambten- naar dat zo'n gesprek geen zin zou heb- voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-specialist 02155 - 22871 ben, en dat de bordjes er beslist niet zouden komen. En over de brieven hoorden we alleen maar dat ze in 'het ongerede' waren geraakt. Het lijkt er meer op dat de ambtenaren ze bewust hebben achtergehouden..." aldus een van de bewoners, die zijn naam liever uit de krant houdt. Inmiddels hebben de bewoners op nieuw een brief ontvangen van de ge meente, waarin wordt ingegaan op de vraag waarom er wel poepverbods- bordjes mogen staan bij kinderspeel plaatsen en kennelijk niet bij voorzie ningen voor bejaarden. Dat gebeurt om het algemene uitlaatverbod - ook zón der bord - extra te benadrukken, vindt de afdeling Groen en Recreatie, want juist daar is vervuiling "absoluut onaan vaardbaar". Helderheid van beleid "Kinderen letten tijdens hun spel niet op eventuele verontreinigingen, zitten en kruipen over de grond en stoppen nog wel eens iets in hun mond." De bordjes staan trouwens alléén bij de of ficiële speelplekken, omdat je niet alle plaatsen waar wel eens gespeeld wordt van borden kunt voorzien, aldus de ambtenaren, en dat komt ook de "hel derheid van het beleid" niet ten goede. "Dan wek je de indruk dat uitlaten overal mag, tenzij er een verbodsbord staat, terwijl het andersom is: uitlaten mag nergens, tenzij er een uitlaatstrook is aangewezen." Het ambtelijk schrijven vervolgt met een soort reprimande, die de bewoners - na al het leed van de onbeantwoorde brieven - helemaal in het verkeerde keelgat is geschoten: "Van bejaarden verwachten wij dat zij in tegenstelling tot kinderen wél op verontreinigingen letten en alleen op het trottoir lopen. Bovendien is niet aan te geven waar 'be jaardenvoorzieningen' beginnen en op houden, omdat ze formeel niet bestaan: de hele openbare ruimte wordt ook door bejaarden gebruikt. Wij zien der halve geen aanleiding ons beleid ten aanzien van de plaatsing van verbods borden nu te herzien." Op hun buik Met excuses voor de vertraging in het antwoord, maar dat was een misver- standje tussen twee afdelingen, laten de ambtenaren nog even weten. De ge plaagde bewoners kunnen de felbe geerde bordjes in ieder geval wel op hun buik schrijven, dat is wel duidelijk. De bewoners zijn bijzonder verbolgen over de reactie van de gemeente, nog wel getekend door B. W. "Zo zie je maar weer: de politiek is het wel met ons eens, maar als het erop aankomt hebben ze niks in te brengen. De ambte naren maken het beleid, en de politiek huppelt daar alleen maar een beetje achteraan. Zo verandert er niks..." iHMirffinaiEwnfa Ontbijtservice" In het duivenzaaltje van De Zwaluw aan de Koningsweg wordt vrijdag een bingoavond gehouden door Vogel vreugd. Het eerste balletje rolt om 20.00 uur. Iedereen is welkom. Niet dat de bordjes op zichzelf even tuele kwaadwillenden zullen tegen houden, maar ze vormen wel het be wijs dat de buurt alert is op allerlei vormen van ongewenst gedrag - van vandalisme tot echte criminaliteit - die het leefplezier danig kunnen versto ren. "Attentie Buurtpreventie", zoals op de bordjes te lezen staat, is dan ook geen loze kreet. De borden werden vorige week woens dag met enig officieel vertoon opgehan gen aan de lantaarnpalen bij de toegan gen tot de Valeriaanstraat, waar het eerste buurtpreventieproject inmiddels succesvol van start is gegaan. In het pro ject werken de buurtbewoners samen met de gemeente en de politie. Heel wat bewoners van de drive-in-hui- zen hebben zich inmiddels gewapend tegen allerlei vormen van onveiligheid. Het hang- en sluitwerk van de wonin gen is sterk verbeterd; ook deuren en ramen zijn uitgerust met inbraak-we rende voorzieningen en inmiddels is er ook wat gedaan aan de verlichting van de parkeerplaatsen. Buurtpreventiecoödinator mevrouw M! Wassenaar en buurtcontactpersoon J.C. Schipper bevestigden vorige week het eerste bord aan de lantaarnpaal op de hoek van de Valeriaanstraat en de Varenstraat. Dat gebeurde onder het goedkeurend oog van de heren A. Op- horst en P. Lit van de politie. Buurtpreventie wérkt, vinden alle be- t .ifSy H. Buurtpreventie troKkenen. Ophorst: "Je hebt natuur lijk altijd het risico dat dit een uitdaging vormt voor mensen met minder éerza- me bedoelingen, maar in deze buurt is het aantal inbraken al duidelijk terug gelopen. Vorig jaar waren het er veer tien, dit jaar zijn het er tot nu toe nog maar twee..." Foto: Goos van der Wilt. V.l.n.r. de heer Schippers, mevrouw Wassenaar en de politiemannen Lit en Ophorst. m Mh onBRWKlENbvm. W adviseurs in f hypotheken A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 C hypotheken vastgoed assurantiën plaats adres ligging woning indeling Soest Plasweg Soest-Zuid vrijstaand woonhuis met bedrijfsruimte woonhuis: entree, toilet, woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer, zolder met vaste trap algemeen grondoppervlak 965 m2, indeling bedrijfsruimte van ca. 230 nv bestaat voor ca. 50% uit kantoorruimte en 50% uit magazijn 'en werkplaats. Het woonhuis is verhuurd voor ca. f 1 300,- per maand. Bedrijfsgedeelte wordt leeg opgeleverd en is uitsluitend te gebruiken voor kantoordoeleinden en/of medische en paramedische doeleinden. Geen hinderwetplichtiqe bedrijven. Gevraagde koopsom f375.000,- plaats adres ligging woning indeling Soest van Goyenlaan de Engh appartement op 2e etage met voor en achter eigen balkon hal, toilet, douchecel, woonkamer, 1 grote slaapkamer (v.h. 2 slaapkamers), moderne keuken en bijkeuken algemeen servicekosten f 250,- per maand,dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 92.500,- plaats Soest adres Heetakker ligging achter het nieuwe gemeentehuis woning 4 vrijstaande villa's met garage indeling hal, toilet, meterkast, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche zolder bergzolder algemeen ca. 500 m3, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type C v.a. v.o.n. f 470.000,- plaats Soest adres Rubensloan 128 woning 4-kamer appartpj sce etage ^<7évraagde koopsom f 96.500,- Zuidpromenade 9, Tel.: Ö2155-16877, Soest Fax: 02155-28649 Combi van Essen knipte meer dan 100 keer, hoog boven Soest. Haarscherp en uistekend van kleur. Een leuk kado voor iedereen. Past overal: in de hal, op de stu deerkamer of op school. Een interessante wandversiering voor uit en thuis. WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155 -12874 - vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5