J SPAAR MET DE VOOR DELEN sclHMMiiakcr TRABANT rijden ?yjk BEL SS 02155 -17962 OF SPAARLAMPENAKTIE ENERGIEBEDRIJF OSRAM Medicamenten voor ziekenhuis Kozle 'Er is niks mis met bouwplan Boerkoel' Jagers willen gezond jachtgebied en verantwoorde afschot ter horst 'Even tijd maken voor jezelf' Dwangsom bedrijf voor te vroeg lossen van goederen assurantiën WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 Tweede zending uit Soest Visser weerspreekt commentaar Welstandscommissie Wildbeheerplan Lage Vuursche omvat ook Soest Radio Soest zoekt medewerk(st)ers (vrijwilligers) KLEINE IN HET LICHT VAN DE TOEKOMST Ab Blokzijl stapt uit bestuur van jumelagestichting Wie vergelijkt leest de Soester Courant BREITLING -AaVLCN VkSSOON Computercursus in Mavo Soest i i. ^an BR™ KELEN bv% ot kan uw autoverzekering toch goedkoper? adviseurs in PAK EEN SCHAAR EN PEN EN STUUR DE ANTWOORDCOUPON IN. U ONTVANGT VAN ONS NAAST DE OFFERTE EEN MUZIKAAL PRESENTJE*! Voor de tweede keer dit jaar heeft het bestuur van de Jumelagestich- ting Soest-Kedzierzyn/Kozle in het afgelopen weekeinde een zen- !ding medicamentenmedische ap paratuur en beroepskleding afge leverd in het ziekenhuis van de Poolse zustergemeente van Soest. De Soester afvaardiging - bestaande uit mevrouw Wiemans en de heren Ver- heus, Klandermans en Van Walsum - leverden tevens een grote partij kleding af bij het Polski Komitet Ponocy, die voor de distributie onder de echt arme mensen zal zorgdragen. De Soester delegatie werd nog aange naam verrast met een officiële ont vangst op het politiebureau in Kedzier zyn, waar de commandant van de poli tie nog eens zijn dank betuigde voor de geweldige ontvangst in Soest en Soes- terberg. En vanzelfsprekend moest er een foto worden gemaakt van de ca deau gekregen "dakset" voor de poli tiewagen. De voorzitters van de beide jumelage- De zending wordt afgeleverd in het ziekenhuis van Kozle. V.l.n.r. dokter Reitner, mevrouw Wiemans, Janusz Bare, Kees Verheus en Herman van Walsum. stichtingen uit Kedzierzyn/Kozle en Soest, Janusz Bare en Kees Verheus, spraken in hun dankwoord beiden de wens uit dat de vriendschapsbanden in tensiever mogen worden en dat de be staande kontakten en samenwerking nog verder zullen worden uitgebouwd. Er is niets loos met de manier waarop de gemeente het bouwplan aan de Nieuweweg heeft behandeld, waar in opdracht van Boerkoel Vastgoed een kantoorgebouw wordt neergezet voor Konstruktieburo Krabbendam-Boer- koel en Van Gelder Informatika. Wet houder Jan Visser heeft alle suggesties vorige week naar het rijk der fabelen verwezen. De kwestie kwam in het nieuws door opmerkingen van ir. C. Douma, voor zitter van de Welstandscommissie, die tijdens het jaarlijkse busreisje door Soest nog eens had gerefereerd aan de moeite die zijn commissie had gehad met de bouwvergunning voor het platte dak van het gebouw. Hij maakte in dat verband melding van "een rondje door het gemeentehuis" door de opdracht gever (lees: PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel), waarna de zaak binnen tien dagen geregeld was. WD-fractievoorzitter Neks Blommers - die het bustochtje overigens ook had meegemaakt - wilde tijdens de raads vergadering vorige week commentaar van het College op het verslag in een krant, waarin Douma's "sneer" aan het adres van Boerkoel met zoveel woor den was vastgelegd. Onterecht Wethouder Jan Visser liet onomwon den weten dat Douma's sneer onterecht was geweest. "Van de kant van de in diener/opdrachtgever van het bouw plan, of van wie anders dan ook, is niets ondernomen dat niet passend zou zijn." Volgens hem heeft Boerkoel schriftelijk gevraagd om in afwijking met het advies van de welstandscommissie voorlopig geen kap te hoeven bouwen, om puur financiële redenen. Het verzoek is volgens de regels door het College behandeld. Dat besloot om puur economische redenen van het wel standsadvies af te wijken en maakte met Boerkoel de afspraak dat er binnen vijf jaar alsnog een kop wordt gebouwd, met een boeteclausule van f 1000 per dag. De verplichting wordt ook opge legd aan eventuele rechtsopvolgers in geval van verkoop, op straffe van een boete van 5000 gulden. /Ongenoegen'1 Het besluit is met argumenten omkleed aan de welstandscommissie meege deeld, aldus Visser. Verder is afgespro ken dat voortaan mondeling met de commissie wordt overlegd als er van het advies wordt afgeweken. Kennelijk is er toch iets mis geweest in de communicatie tussen de wethouder en de commissie: "Het niet tijdig terug koppelen naar de welstandscommissie is waarschijnlijk de reden waarom de heer Douma tijdens het uitstapje op de hem eigen specifieke wijze publiekelijk zijn ongenoegen heeft geuit over de gang van zaken," aldus Visser. "Elke insinuatie bij 'een rondje door het ge meentehuis' wijst het College volstrekt van de hand:" Neks Blommers was ingenomen met Vissers reactie. "We hadden even de in druk dat er misschien een loopje was genomen met het bestemmingsplan." Ze stelde in dat verband vast dat het voor iedere Soester dus mogelijk was om af te wijken van een eenmaal goed gekeurd bestemmingsplan, mits met medeweten van de raad, hetgeen de wethouder met zoveel woorden beaam de. "Dit soort dingen moeten niet gerit seld worden," aldus Visser. Sinds vorige week beschikken de jagers in de regio Gooi en Eemland officieel over een wildbeheerplan. In kasteel Groeneveld werd het plan gepresenteerd door de on langs opgerichte Wildbeheereen heid (WBE) Lage Vuursche, waar van grote delen van de gemeenten Baarn en Soest, maar ook van Leusden, De Bilt, Maartensdijk, Eemnes, Hilversum, Amersfoort en Zeist deel uitmaken. Het plan heeft betrekking op 6000 hectare, voornamelijk bestaande uit bosge bied. In de wildbeheereenheid - begrensd ioor de rijkswegen A-27, A-28 en de Bern - bepalen de jagers in onderling yverleg hoe zij de jacht willen bedrijven, Dm uitwassen te voorkomen. Om op verantwoorde wijze tot afschot te ko men zal er weidelijk worden gejaagd. De bedoeling is het gehele gebied als :en gezond jachtgebied te behouden, ivaar de fauna volledig in stand wordt gehouden. Mocht de wildpopulatie deiner worden, dan zal de jacht worden langepast dan wel gehalveerd of zelfs ijdelijk gestopt. Volgens de jagers moet het (afnemen- de) aantal jachtopzichters gehandhaafd ilijven of liever nog uitgebreid, want in :en jachtgebied van 6000 hectare is op- imaal toezicht nodig. Er zal echter druk nodig zijn op plaatselijke overhe den en landgoedeigenaren om dat toe zicht te handhaven en te verbeteren. De Wildbeheereenheid wil een even wichtige wildstand bevorderen, voor zover dat strookt met de belangen van dos- en landbouw, natuurbescherming, recreatie en jacht, en streeft verder naar samenwerking tussen de jagers onder ling, de jachtverhuurders, grondgebrui- 1 kers, eigenaren, natuurbeschermings- jf organisaties, politie en overheidsin- I stanties. Het gebied omvat 50 naaldhoutbos- sen, 25 loofhoutbossen, 10 heide en ruige gronden en ca. 15 cultuur gronden. Daarin komen tientallen dier soorten voor, variërend van ree, eek hoorn, haas en fazant tot vos, bunzing, wezel en hermelijn, maar ook verwil derde katten en konijnen en verder een hele reeks vogels. Credo "Het wild is er niet voor de jagers, maar de jagers zijn er voor het wild", staat als een soort credo in het plan vermeld. Geconstateerd wordt dat het natuurge bied onder zware druk staat. "Isolatie van terreinen door oprukkende bebou wing maakt dat de overgangsgebieden klein worden. Milieu-invloeden als ver zuring, verdroging en ingrijpen in de waterhuishouding veroorzaken veran deringen in het terreintype. Vennen en veengebieden verdwijnen, overgangs gebieden tussen bebouwde kom en bos schuiven op. Als gevolg hiervan wor den de leefgebieden voor flora en fauna steeds kleiner en minder leefbaar." De WBE hoopt een positieve bijdrage te leveren om deze achteruitgang te ke ren, maar erkent dat daarvoor een com plex van maatregelen nodig zal zijn. In het plan wordt o.a. nog eens gewezen op de wettelijke verplichting die grond eigenaren (ook gemeenten) hebben om wildschade te voorkomen. Jacht kan noodzakelijk zijn om economische, ecologische en emotionele schade te voorkomen. In het jachtgebied is vooral sprake van schade door konijnen aan jonge aan plant, graszodenteelt, kwekerijen, tuin centra, sportvelden, begraafplaatsen, tuinen, parken, golfbanen en land bouwgronden. Met de jachthouders (in beginsel de eigenaren) zijn daarover volgens de jagers nooit echte proble men geweest. De WBE wil een belang rijke rol gaan spelen bij de gewenste verbeteringen, bijvoorbeeld over het tijdstip van afschot en adviezen over schadegevoelige gewassen. Ongewenst Zij constateert op dit ogenblik een ex plosieve groei van de vossen-populatie, maar een sterke teruggang van het aan tal hazen en kleinwildsoorten. Bodem broeders komen nog slechts sporadisch voor. "Omdat de vos geen natuurlijke vijanden kent, heeft het systeem van zelfregulering tot een ongewenst hoge vossenstand geleid. Voor een ecolo gisch evenwicht is het onaanvaardbaar dat een diersoort zo talrijk wordt dat andere soorten in hun bestaan worden bedreigd." Verder wijzen de jagers in dat verband op gevaren voor de volksgezondheid: hondsdolheid, blaaswormziekte, schurftziekte, al komen die nog niet al lemaal in Nederland voor. Jachtbeper- king kan leiden tot een "predator- plaag", aldus de WBE, en daarom moet de jacht weer worden toegestaan op ter reinen die niet meer bejaagd worden. In het plan krijgt verder het beheer van reewild veel aandacht en is een over zicht opgenomen van de bejaagbare fauna. Konijnen zijn er voldoende, de haas wat minder, de patrijs ook, evenals de fazant. Houtsnippen zijn er genoeg, evenals "volle" eenden, zodat daarop verantwoord gejaagd kan worden. Overig schadelijk wild zijn houtduif, zwarte kraai, kauw en ekster. Vooral de' houtduif moet goed worden bejaagd vanwege de grote aantallen en dat geldt ook voor zwarte kraaien, kauwen en ek sters, die schadelijk zijn voor de hele fauna. "Het kan niet getolereerd wor den dat zij in grote aantallen overheer send voorkomen." Het plan bevat verder een overzicht van de jachtperioden voor verschillende wildsoorten en nog een aantal bijzonde re bepalingen. Het werd vorige week in kasteel Groeneveld officieel aangebo den aan de gemeenten Soest en Baarn, Staatsbosbeheer en het ministerie van Landbouw. Iedereen die Soest en Soesterberg een warm hart toedraagt en die belangstelling heeft voor onze Lokale Omroep is van harte welkom! Geïnteresseerd? Neem dan contact op met Henk Lokman, tel. 02155-13661 GROTE I OSRAM DULUX EL. Alléén maar voordelen. Verkrijgbaar in vier wattages: 7,11,15 en 20 Watt. U spaart het milieu, want ze gebruiken 80% minder energie dan een gloeilamp. U bespaart dus ook geld. Ze zijn super compact, zodat ze vrijwel in élke lamp passen. Ze gaan liefst acht maal langer mee dan een gloeilamp. Uw energiebedrijf betaalt mee, zodat het nu nog aantrekkelijker is OSRAM spaarlampen aan te schaffen. Voor alle zekerheid! VAN WEEDESTRA AT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344' verlichfcingsspeciaalzaak Nieuweweg 99 3765 GC Soest verlichting - huishoud - elektro Tel. 14575 De vice-voorzitter van de Stichting Jumelage Soest-Kedzierzyn/Kozle, Ab Blokzijl, die tot 1 januari j.1. voorzitter was van het stichtingsbe stuur, heeft gemeend zijn bestuurs functie ter beschikking te moeten stellen. Hij doet dat om gezond heidsredenen. Hoewel het bestuur deze beslissing betreurt heeft het toch gemeend dat besluit te moeten respecteren, aldus dé huidige voorzitter, Kees Verheus. Mede gelet op de vele verdiensten van Blokzijl in het kader van de ste denband, zal er tijdens het bezoek van de Poolse zusterorganisatie vol gende week officieel afscheid van hem worden genoden. Bij dat af scheid zal ook een delegatie aanwe zig zijn van het gemeentebestuur van Kedzierzyn/Kozle. Zoals bekend is Blokzijl ereburger van deze stad. 1884 Instruments for Professionals OLD NAVITIMER VJW DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18 - Baarn - Telefoon 02154-15937 "Het gaat niet om 't uiteindelijk resul taat, om de schoonheid. Hoe knullig iets er uit kan zien, meestal zit er toch iets in dat heel goed is, dat charme heeft, dat ontroert." Inge Foreman geeft de cursus portret en modelboetseren al weer een aantal seizoenen bij C-drie, cultureel en crea tief centrum. Ze is er van overtuigd dat zo'n cursus van 15 lessen (van 2'/2 uur) niet alleen leuk en ontspannend is voor mensen, maar ze werkelijk anders in het leven kan doen staan. "Heel veel mensen zeggen: 'Ik heb toch geen fantasie', maar het is al belangrijk dat je even los bent van de dagelijkse routine, dat je even tijd maakt voor je zelf. En dan te ontdekken dat er toch mogelijkheden in je schuilen die je niet verwacht had. Soms is het echt fascine rend wat er uit komt." "Wat je wèl moet loslaten, is dat je al van tevoren bedenkt hoe iets er uit moet gaan zien. Er zijn zulke waanzinnige verschillen tussen mensen. Er is niet zoiets als een bepaalde vorm die er uit moet komen. Je moet openstaan voor het beeld dat uit jezelf komt." De cursus, die nu ruim een maand aan de gang is, is niet helemaal vol. Dat is Inge Foreman (midden) in actie tij dens de cursus portret- en modelboetse ren in C-drie. ongebruikelijk want in het algemeen is de belangstelling heel groot, en de groe pen tellen hooguit twaalf deelnemers. Maar er zijn erbij die de cursus al voor de zoveelste maal volgen. Inge: "Het is ook lekker om met je fikken in de mod der te zitten. Klei is zo'n oermateriaal. Ooit afgespeeld van de bergen, hier af gezet - op zich zelf heeft dat al een heil zame werking!" Stichting INVO-computeropleidingen geeft een cursus WordPerfect 5.1. De tien lessen worden gegeven in het ge bouw van de Mavo Soest aan de Vale riaanstraat. De cursus tekstverwerking is bstemd voor mensen die werkzaam zijn in het bedrijfsleven of weer willen gaan wer ken. Veel werknemers zijn in het bezit gekomen van een computer, maar we ten niet altijd hoe ze er mee moeten om- De cursus begint volgende week. De groep bestaat uit maximaal zes perso nen. Alle cursisten hebben de beschik king over een eigen computer. Voor in formatie, tel. 11965 of 075-217343. HOKA Snacks aan de Kostverlo- renweg moet voortaan driehon derd gulden betalen voor iedere keer dat buiten de aangegeven tij den goederen uit vrachtwagens worden gelost. Die dwangsom is door de gemeente opgelegd. De directie van HOKA Snacks heeft op 10 september van dit jaar een hinder wetvergunning gekregen, waarin onder meer staat aan welke tijden men zich moet houden bij het lossen van vracht wagens. Voor zes uur 's morgens is dat verboden. Buurtbewoners hebben echter regel matig geklaagd dat al voor die tijd vrachtwagens hun goederen bij HOKA Snacks achterlaten. De gemeente heeft op 24 september de directie van HO KA Snacks erop gewezen dat dat niet is toegestaan, maar de politie heeft op 2 oktober geconstateerd dat een Belgi sche vrachtwagen om 5.15 uur goede ren loste. Het college van burgemeester en wet houders heeft de directie van het bedrijf nu een dwangsom van driehonderd gul den per geconstateerde overtreding op gelegd met een maximum van 1.500 gulden. Naam Adres Postcode Woonplaats Tel.nr. overdag Tel.nr. 's avonds Zolang de voorraad strekt! JA, ik wil een vrijblijvende offerte voor mijn autoverzekering en een muzikale attentie. A.A. van Breukelen b.v. Hypotheken - Vastgoed - Assurantiën Koninginnelaan 40, Antwoordnummer 49, 3760 VB Soest.

Soester Courant | 1992 | | pagina 7