Rabobank Q Soest O m Nek- of Rugklachten? 79.- Jongerenmaand bij de Rabobank. :VEERKAME= Onderhoud HUISWERKCURSUS BIJLESSEN EINDEXAMEN- BEGELEIDING BEL 02155-1 70 89 iOPSÖESTl 'De Regentuuter' in de weer voor Unicef De EHBO-Soest bestaat 65 jaar! 'De Narre Knollen' startklaar voor nieuw carnavalsseizoen 49.50 Stadhoudersla aan opening k STUDIEBEGELEIDING Elje Soest J IT. IN SOEST effinemv 'ViMitmii" Cadeautjesmarkt op openbare Jenaplanschool Open nu een jongerenrekening en ontvang een fraai kado! Geld uit woning, spullen uit winkel Dakwerken Prinsenbal 14 november in Bos en Duin d'OudeEnghe VOOR WIE EENS WILD WIL TAFELEN! pp- Nog steeds Niet meer Het verschil is een Latex kussen van BEDDEN SPECIAALZAAK sm MET DE VAN BETER Concert S.O.V. in Petrus en Pauluskerk yJnFNSDAG 4 NOVEMBE jdieke Swinkels zaagt et 4 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT door Arie Wandelaar I Arie heeft het bericht, dat woensdag oktober j.l. in de Soester Courant verscheen, even in de ijskast gezet al vorens het serieus te nemen, tijdens het bevriezingsproces vroeg nij zich af of we hier te maken hebben met een belegen 1 april-grap dan wel een te gek voor woorden serieus voor stel. Nadere informatie maakte de afgelo pen dagen duidelijk dat de mogelijk heid van een grap buiten beschouwing kan worden gelaten, maar dat hier een initiatief van gemeentelijke bestuur ders betreft. Het draait om het volgende. Burgemeester en wethouders van Soest zien, volgens gemeentesecreta ris W. de Kam, het ambtelijk taalge bruik door bestuurders en ambtena ren als een bron van voortdurende zorg. Om binnen de muren van het gemeen tehuis verstaanbaar en begrijpelijk Nederlands te promoten zijn er in 1991 zelfs interne cursussen gegeven aan ambtelijke afzenders van woord en geschrift. De inzet daarvan was heerlijk-helder taalgebruik een kans van slagen te geven. Een vorm van bijscholing die kenne lijk niet, of slechts ten dele, aan de ge stelde verwachtingen heeft voldaan, gelet op het vervolg waarover de Soes ter Courant berichtte. Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest gaan het mistige taal gebruik van hun medewerkers in een geheel andere opzet te lijf. Ambtena ren en/of gemeentelijke afdelingen worden met taarten en/of trofeeën in het zonnetje gezet indien zij een maxi maal "helder taalgebruik" in hun stukken produceren. Een idee dat vanuit de provincie Gro ningen, Nederlands mees't zorglijke ontwikkelingsprovincie, Soest heeft bereikt. In 1992 veroverde de provin ciale Groningse afdeling vervoer de kampioenstitel met een nota waarbo ven de kristalheldere titel "Deelne ming aan de multimodale transportre gio Noord-Nederland" prijkt. "Helder taalgebruik" op zijn Gro nings. De taarten en/of trofeeën die het col lege van B en W in het vooruitzicht stelt hebben als doelstelling meege kregen functionarissen in gemeentelij ke overheidsdienst te stimuleren ons, de gewone Soester burgers, te laten snappen wat ze, de ambtenaren, ge zegd, geschreven dan wel bedoeld hebben. Wie vraagt zich nog af of het juist is dat in Soest ongeveer alles kan en moge lijk is! Zo deze volstrekt onnozele gedachte een virus dreigt te worden, dan staat ons een trend te wachten die particu liere ondernemers zal doen besluiten prij/enkasten voor werknemers aan te schaffen en een abonnement op de heerlijkheden van Dogterom, Rade maker of Verkleij te nemen. Elders in de samenleving zullen bekers en taarten nog sterker hun stempel drukken op maatschappelijke ontwik kelingen. Opvoeders zullen bij hoof den van scholen informeren hoeveel trofeeën op de lessenaars van leer krachten prijken, zijnde bewijzen dat ze in staat zijn met "helder taalge bruik" les- en leerstof op lieverdjes over te brengen. Geen bekers, dan ook geen klandizie van leerlingen. Wee de huisarts, die in de nabije toe komst zijn patiënten met een onbegre pen gevoel, naar een medische specia list verwijst. Hij zal "helder taalge bruik" op het verwijsbriefje dienen te schrijven om de taarten te consumeren die hij zijn patiënten verboden heeft. Zo deze trend wordt gevolgd, dan staat ook de positie van pastores op de tocht. Bestaat er een relatie tot niet "helder taalgebruik" en de leegloop van kerken? Toekenning van taarten en bekers kunnen kerkeraden en kerkbesturen daarover wellicht in zicht verschaffen. Terug naar de werkelijkheid van van daag. Even serieus dus. Leerkrachten, artsen, geestelijke verzorgers, de ge hele dienstverlenende sector, particu lier of ideeël, kunnen alleen overeind blijven als zij met "helder taalge bruik", in woord en geschrift, de al of niet commerciële boodschap over we ten te brengen. Een absolute mini mum eis, die bij de gemeente Soest, op onderdelen, achterstand heeft opgelo pen. Wie in het bedrijfsleven op stafniveau werkzaam is, de kwaliteit van "helder taalgebruik" niet verstaat, loopt grote kans buiten de boot te vallen. Bij de gemeente Soest is daarvan geen sprake. Op het Raadhuisplein is de T.T. (taarten en trofeeën) als bind middel in huis gehaald. Je niet schamen daaraan bekendheid te geven, je onkunde achter een ludie ke ophef verschuilen, is even onver standig als onvoorstelbaar. Laten we zeggen, niet echt helder. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Onder het motto "Doe ook eens iets voor een ander" wordt er op vrijdag avond 6 november van 18.30 tot 19.30 op De Regentuuter aan de Weegbree straat een cadeautjesmarkt georgani seerd. De opbrengst is voor Unicef. Met het oog op de komende feestdagen zijn er voor iedereen cadeautjes te koop, die met Sint en Kerst wegge schonken kunnen worden. Er zijn o.a. kandelaars, geschenk(kerst)doosjes, kalenders, kerstversiering, kerstkaar ten, maar ook schattige "babytjes" en vogeltjes van gips en nog veel meer arti kelen te koop. Een groot gedeelte hier van is door de kinderen zelf gemaakt. De markt, die geheel in het teken van Unicef staat, wordt als een instuif geor- Kinderen zijn enthousiast bezig ca deautjes te maken. ganiseerd. De opbrengst komt ten goe de aan het project "De straatkinderen van Brazilië". Een van de doelstellin gen van de Regentuuter is de sociale opvoeding. In dit kader is het onder werp "niet iedereen krijgt iets, soms zelfs geen eten, drinken, kleding of on derdak" op school behandeld. U komt toch ook even kijken? Tot vrijdag. Op 26 oktober was het 65 jaar geleden dat mejuffrouw C.A. Hille het initia tief nam om in Soest een vereniging op te richten, die zich ten doel stelde om EHBO-cursussen, les in Eerste Hulp Bij Ongelukken, te geven. 34 jaar daarvoor, in 1893, had Dr. C.B. Tila- nus jr. de landelijke EHBO-vereniging opgericht. Dat mejuffrouw Hille een vooruitzien de blik had bleek wel uit het feit dat ze na de oprichting in 1927, een jaar later, een actie startte om geld bijeen te bren gen om een Soester ziekenauto aan te schaffen, waarmee de verkeersslachtof fers naar het ziekenhuis gebracht kon den worden ter vervanging van de bak fiets, die tot dat ogenblik in gebruik was. In 1930 kon de eerste ziekenauto ge kocht worden voor het bedrag van 9000 gulden. Het grootste gedeelte van dit bedrag was door de EHBO opgebracht, de gemeente legde er de rest bij. De voormalige ziekenauto's werden later overgenomen door de gemeente Soest. Van de opbrengst werd het EHBO-ge- bouw gekocht. Bijzonder is het om te kunnen vermel den, dat dankzij Jde inspanningen van het toenmalige bestuur en in het bijzon der Mevrouw Van Herwaarden, die in dertijd de administratie bijhield, steeds tijdig voor vervanging van de ziekenau to gezorgd kon worden. Terecht is me vrouw Van Heerwaarden erelid van de Soester EHBO en zij kan er alles nog van vertellen. Ondanks haar leeftijd slaat zij geen jaarvergadering over en neemt zeker ook weer deel aan de feestelijke herdenking. Oefenen Op oude foto's,die bij zo'n jubileum weer voor de dag komen, kan men zien hoe in die tijd grote buitenoefeningen werden gehouden. Men had geen pro bleem om in de polder of in de bossen te oefenen. Dankzij de inzet van bestuur en leden, steeds op vrijwillige basis, is de vereniging in die 65 jaar uitgegroeid tot een vereniging die op het ogenblik ruim 300 leden telt en niet meer uit de Soester gemeenschap is weg te denken. Ieder jaar worden er twee beginners cursussen gegeven, waarbij de laatste jaren het percentage schommelt tussen de 95 en 100. Twee avonden in de week bezoeken vele leden de herhalingsles- sen om hun vaardigheid op peil te hou den en hun diploma te verlengen. Twee of driemaal per seizoen wordt speciale aandacht besteed aan een bijzondere soort hulpverlening of vindt er een gro te oefening plaats. Ook bekwamen de meeste leden zich in (hart)reanimatie. Jeugd Dat EHBO ook de jeugd aanspreekt bleek tijdens de braderie in de van Wee- destraat, waarbij een aantal jongelui zich opgaven voor een cursus jeugd- EHBO. Momenteel volgen 30 jongelui een cursus EHBO voor beginners of gevorderden. Bij tal van manifestaties wordt de ver eniging gevraagd om hulp te verlenen. Gelukkig zijn er steeds vrijwilligers die belangeloos hun tijd beschikbaar stel len en zodoende zijn bij veel activiteiten in Soest EHBO-ers aanwezig, om waar nodig, eerste hulp te verlenen. Het jubileum geeft aanleiding om feest te vieren. De jeugd wordt onthaald op zaterdagmiddag 7 november in het EH- BO-gebouw. Mede dankzij vele Soes ter zakenmensen komen 's avonds op 14 november in C drie de leden bijeen om het 65-jarig jubileum te vieren. De aktie geldt voor jongeren tussen de 10 en 16 jaar bij het openen van een jongerenrekening of het omzetten van een tienerrekening in een jongerenrekening. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Telefax 02155-15871 Kantoren: Kerkplein, 02155-96300 Soesterbergsestraat 14, 02155-96310 Tamboerijn 3, 02155-96340 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330 Een bedrag van 560 gulden is uit een woning aan de Burgemeester Grothe- straat gestolen. De inbreker kwam bin nen via een schuifpui. Bij een winkel aan de Wiardi Beekman- straat werd een 48-jarige vrouw in de kraag gegrepen vanwege diefstal. Ze had voor 49,367 gulden aan goederen meegenomen. Een evenoude vrouw werd in dezelfde zaak betrapt op het stelen van twee zakjes pepernoten. Kosten: drie gulden. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Het carnavalsseizoen 1992-1993 staat weer voor de deur en zoals gebruikelijk wordt dat geopend met de bekendmaking van de nieuwe Prins. Dat gebeurt om pre cies elf minuten over elf - tijdens het Prinsenbal dat de carnavals vereniging "De Narre Knollen" op zaterdag 14 november in de grote zaal van Bos en Duin aan de Bos straat organiseert. BAR EETCAFE 0nA "fyfa.ldnwmi(leida-a/ uit tj&wc-t-te tnenrfe/wrid op een bedje van sla met heerlijke frambozendressmg tyfojdboe-fi jYebse/bode bouillon met garnituur van hazevlees oesterzwammen en bieslook garnituur van meloen en druiven in een heerlijke wildsaus afgeblust met rode port ■jVot&nm*'heerlijk met walnoten en notenliquer Jtof-fie VRAAG NAAR ONS KERSTDINER reserveer tijdig MIDDELWIJKSTRAAT 2 SOEST TEL.02155-13331 Laanstraat 91, Baarn Telefoon 02154 -1 35 21 BEDDEN EN TEXTIEL Bosman Loodgieters verzorgt onderhoud en vernieuwing van: c.v. ketelsgeisers (ook verhuur) zinken dakgoten loodmk dakbedekking gas waterleiding rioleringen (ook ontstopping) sanitair Oude Ulrechlseweg 31 - 3768 CA Soest Telefoon 02155-20644 Het Prinsenbal is een evenement dat de laatste jaren geweldig aan kracht heeft gewonnen, aldus Narre Knollen-voor zitter Henk te Pas, zowel qua inhoud als qua stijl. In de afgelopen tijd is het be stuur bezig geweest met het versturen van uitnodigingen naar zustervereni gingen en is bepaald hoe er gefeest gaat worden en met welke artiesten. De Raad van Elf is geïnstalleerd en de commissies zijn samengesteld, zoals voor de wagenbouw, het bejaardencar naval, het kindercarnaval en de "act". De prinsencommissie heeft zijn werk er grotendeels op zitten en het resultaat daarvan zal op 14 november in Bos en Duin te bewonderen zijn. Spektakelstuk De prinsencommissie - bestaande uit Henk Steusel, Gerrit van Delden, Henk Landaal, Rob Joustra en Henk te Pas - is de afgelopen maanden op zoek ge gaan naar een juiste kandidaat en zal deze avond, na een spectaculaire ont hulling van de feestaanvoerder met zijn gevolg, met de nieuwe Prins op de proppen komen. Een gebeurtenis die de laatste jaren is uitgegroeid tot een groot spektakelstuk. Natuurlijk is de bekendmaking van de nieuwe Prins het hoogtepunt van de avond, maar men kan nog heel wat meer verwachten. Zo zal ook de dans- garde worden voorgesteld. Zij zal een show weggeven die de laatste maanden is ingestudeerd onder de bekwame lei ding van trainster Marie Claire Steusel. Verder wordt, zoals gebruikelijk op het Prinsenbal, de voltallige nieuwe Raad van Elf - met een gloednieuwe outfit - aan het publiek voorgesteld en zullen de echtgenotes van de Raadsleden acte de présence geven. Daarnaast kan men tijdens het Prinsenbal kennis maken met de jeugdafdeling. Alle registers open Ook dit jaar hebben de mensen van "De Narre Knollen" weer hun beste beentje voorgezet om het publiek een uitste kend programma te kunnen aanbieden. De carnavalsvereniging zal voor het sei zoen 1992-1993 alle registers open trekken en bewijzen dat de bewoners van de provincies beneden de grote ri vieren niet de enigen zijn die carnaval kunnen vieren. De avond in Bos en Duin wordt muzi kaal omlijst door showband "Party Sound". Tevens maakt de nieuwe blaaskapel "De Fiorentina's" zijn op wachting en kunnen jongeren in een van de zalen terecht voor de disco. Het bestuur van "De Narre Knollen" hoopt dat, net als in de afgelopen jaren, veel Soesters de weg zullen vinden naar de grote zaal van Bos en Duin aan de Bos straat, waar het feest om 21.00 uur be gint. Met fameuze zangeres Miranda van Kralingen Voveel knotters had de werkgroep Vriiwi"'g Natuurbeheer Soest (voorheen "Bijltjesdag") nog nooit gezien! Afgelopen zaterdag meldden zich in alle vroegte enige tientallen bewoners van de Stad houderslaan, uitgerust met ladders en zagen, om hun steentje bij te dragen aan het knippen en scheren van de knotwilgen langs hun woonstraat. Voor de instandhou ding van het "visitekaartje van Soest", zoals het gebied wordt ge noemd, hadden ze graag een paar uurtjes over. Traditiegetrouw werd de opening van het nieuwe knotseizoen verricht door een "notabele", in dit geval milieu-wet houder Mieke Swinkels. Zij zaagde met opmerkelijke vaardigheid de eerste tak af waarvoor zij werd beloond met een fraai boeket. In de tijd van Chris Uiter- wijk - oprichter van de werkgroep - was dat meestal nog een lekkere fles, maar de tijden veranderen en Swinkels klaag de niet. Dat deed ook werkgroep-coordinator Ad van den Herik niet. Hij stelde tevre den vast dat het vorig jaar nog zo vurig bepleite landschapsbelcidsplan er uit eindelijk - als aanhangsel van dc Struc tuurvisie - dan toch was gekomen. "Vo rig jaar openden we het knotseizoen zelf Wat pissig, omdat het plan er nog steeds niet was, maar nu is het er en we zijn er content mee." Van den Herik hoopte dat de gemeente nog een stapje verder zou durven gaan en ook 'allerlei kleine terreintjes in en buiten de dorpskom een "injectie geeft waar dan aan natuurbouw begon nen kan worden. Naast het "visitekaar tje" aan de Stadhouderslaan kon hij zo nog wel "tig" plekjes noemen, aldus van den Herik. De wethouder liet weten zeer vereerd te zijn met de uitnodiging. Ook zij was in haar nopjes met het landschapsbeleids- plan, zei ze, vooral omdat het als enigt onderdeel van de Structuurvisie una niem en ongewijzigd door de gemeen teraad was aanvaard. Voor de knotter had Swinkels twee zakken appeltje De Soester Orkest Vereniging (S.O.V.) geeft volgende week woens dag - II november - haar najaarscon- cert in de Petrus en Pauluskerk, waar bij de fameuze sopraan Miranda van Kralingen een hoofdrol zal spelen. Zij zingt de beroemde "Nuits d'été" van Hector Berlioz. Daarnaast heeft de S.O.V. twee werken van Schubert op het programma staan: de 8e Symfonie ("Unvollendete") en de Balletmuziek uit "Rosamunde". Ook Faurés "Pelléas et Mélissande" wordt door het Soester orkest ten gehore ge bracht. Miranda van Kralingen wordt alge meen beschouwd als een van de meest spectaculaire jonge vocale talenten van Het Soester orkest tijdens een van de repetities. het ogenblik. Ze maakte een opmerke lijke start en is thans regelmatig te be luisteren op de Nederlandse concertpo dia, maar werkte ook met vooraan staande dirigenten in het buitenland. Haar belangstelling richt zich naast ora toria, concerten en opera's op het lie drepertoire. De Soester Orkest Vereniging rekent voor dit concert op grote belangstelling van het zangminnende publiek in Soest en omstreken. Kaarten (f 10,- en f 7,50) zijn verkrijgbaar bij de VW (Steenhoffstraat) en op woensdag 11 november 's avonds aan de zaal. OFTEWEL: Strakke overhoring van het leerwerk Inhalen van achterstanden Leren hoe te studeren KORTOM: Je huiswerk is echt af! OFTEWEL: Individuele hulp bij al je vakproblemen Dat moeilijke vak nu eindelijk snappen OFTEWEL: Je schoolonderzoeken goed voorbereiden Compensatiepunten vergaren voor het eindexamen KORTOM: Dit jaar gewoon je diploma halen! (TRAMEI IS OOK TIJDENS DE SCHOOLVAKANTIES GEOPEND) Handschoentjes aan en gaan. De te voet, maaropdemilieuyriendeli] tweeën naast elkaarniet m een wa wielrijders, maar in groeps verbana weg. Dat mag toch als,egemeent. Leden van de raadscommissie mtl ren maakten zaterdagmorgen eet

Soester Courant | 1992 | | pagina 10