Soest tabobank. ■y n CURSUS ■1 7089 leiding >tadhouderslaan-bewoners werken massaal mee ian opening knotseizoen Onderhoudende fietstocht raadsleden iiJijR ALies afdmugh, Haar ne babyop vrrveRCiBcneN op 'Geen levend schilderij in de kamer' IN LEIDING ACTUEEL! \JANDIT ROLLETJE- 1 wn ikDEÉye HstfT mr&/ VDE RESTGCAN2&ND,., JCAfi/MT? KODAK PHOTO CD 15X21 OM— PAN PAT? tg een fraai kado! :trus en Pauluskerk tieke Swinkels zaagt eerste tak af IVN-wandeling in park Groeneveld Veel jeugd op landelijke aquariumdag Neon Tetra Vijfde lezing over Landelijk Gebied 'Natuurlijk oefenen' in Soest Zondag 8 november, 14.00 uur: Fietstocht met Defensie en IVN het openen van een 1 een jongerenrekening. Tamboerijn 3, 02155-96340 1155-96330 van Kralingen Het Soester orkest tijdens een van de epetities. iet ogenblik. Ze maakte een opmerke- jke start en is thans regelmatig te be- iisteren op de Nederlandse concertpo- ia, maar werkte ook met vooraan- faande dingenten in het buitenland, laar belangstelling richt zich naast ora- >na, concerten en opera's op het lie- repertoire. 'e s9«ter Orkest Vereniging rekent )or dit concert op grote belangstelling in het zangminnende publiek in Soest 1 omstreken. Kaarten (f 10,- en ',50) zgn verkrijgbaar bij de VW teenhoffstraat) en op woensdag 11 ivcrnbcr s avonds aan de zaal. rhoring van het leerwerk achterstanden i studeren is echt af! alp bij al je in vak nu eindelijk erzoeken goed punten vergaren ixamen >n je diploma halen! -VAKANTIES GEOPEND) WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 SOESTER COURANT oveel knotters had de werkgroep ijjwillig Natuurbeheer Soest Jborheen "Bijltjesdag") nog Roit gezien! Afgelopen zaterdag leidden zich in alle vroegte enige Intallen bewoners van de Stad- ouderslaan, uitgerust niet ladders S zagen, om hun steentje bij te Sagen aan het knippen en scheren Vi de knotwilgen langs hun bonstraat. Voor de instandhou- jing van het "visitekaartje van feest", zoals het gebied wordt ge- pemd, hadden ze graag een paar f rtjes over. .ditiegetrouw werd de opening van |t nieuwe knotseizoen verricht door jn "notabele", in dit geval milieu-wet- mder Mieke Swinkels. Zij zaagde met merkelijke vaardigheid de eerste tak waarvoor zij werd beloond met een lai boeket. In de tijd van Chris Uiter lijk - oprichter van de werkgroep - was fet meestal nog een lekkere fles, maar fe tijden veranderen en Swinkels klaag- niet. ,t deed ook werkgroep-coördinator ,d van den Herik niet. Hij stelde tevre- :n vast dat het vorig jaar nog zo vurig ipleite landschapsbeleidsplan er uit- indelijk - als aanhangsel van de Struc- rurvisie- dan toch was gekomen. "Vo- ig jaar openden we het knotseizoen zelf -at pissig, omdat het plan er nog steeds ■iet was, maar nu is het er en we zijn er jontent mee." fan den Herik hoopte dat de gemeente Rog een,stapje verder zou durven gaan [en ook allerlei kleine terreintjes in en Sluiten de dorpskom een "injectie" Reeft, waar dan aan natuurbouw begon- Jien kan worden. Naast het "visitekaar- Rje" aan de Stadhouderslaan kon hij zo pog wel "tig" plekjes noemen, aldus van [den Herik. De wethouder liet weten zeer vereerd te kijn met de uitnodiging. Ook zij was in Thaar nopjes met het landschapsbeleids plan, zei ze, vooral omdat het als enige jonderdeel van de Structuurvisie una niem en ongewijzigd door de gemeen teraad was aanvaard. Voor de knotters [had Swinkels twee zakken appeltjes voor de dorst meegebracht, die gretig aftrek vonden. Wat de wilgen aan de Stadhouderslaan betreft merkte ze op dat er wel iets héél geks zou moeten ge beuren als die ooit ten offer zouden val len aan andere plannen. Ladder Niet alleen de werkgroep, ook de gele gen heidsknotters van de Stadhouders laan hoorden dat met genoegen aan. Zij hadden massaal gereageerd op de op roep van hun belangenvereniging "De Stadhouder" en gingen vol enthousias me aan de slag om ervoor te zorgen dat de knotwilgen er over vijftig jaar wel licht nóg zullen staan. De werkgroep kan bij de omwonenden kennelijk een potje breken, want namens de vereni ging werd haar een fraaie aluminium ladder aangeboden, die bij het snoei- werk heel goed van pas kan komen. Er werd hard gewerkt met hand- en motorzagen. De "knotklus" verliep op die manier op rolletjes, ook al omdat de firma Van Altena Gereedschapverhuur van de Nieuweweg een extra motorzaag ter beschikking had gesteld. In de loop van de ochtend werden de verzamelde takken ("tenen") opgehaald door dhr. Hoedemaker van het Dierenpark Amersfoort. Daar gebruiken de dieren de takkebossen graag als versnapering en dat komt goed uit, want verbranden mag niet meer. Op plekken waar wilgen zijn weggeval len worden binnenkort nieuwe stekken gezet, zodat de rij mooi gesloten blijft. De gemeente heeft beloofd 75 van de kosten om de aanplant te beschermen tegen "veevraat" voor haar rekening te nemen. "Een prima samenwerking met de pachter," aldus de werkgroep Vrij willig Natuurbeheer, die aan het eind Mieke Swinkels toonde haar vaardig heid met de zaag onder het toeziend oog van de talrijke knotters. Handschoentjes aan en gaan. De paden op, de lanen in. Niet te voet, maar op de milieuvriendelijke twee wie/er. Niet metz'n tweeën naast elkaar, niet in een 'waaier'zoals de professionele I wielrijders, maar in groepsverband over de hele breedte van de I weg. Dat mag toch als je gemeentebestuurder bent. I Leden van de raadscommissie milieu en een aantal ambtena- I ren maakten zaterdagmorgen een fietstocht door Soest. De route was uitgestippeld langs locaties, waar de gemeente on derhoud wil uitvoeren aan fietspaden, voetpaden en wegen. Daarover is een notitie verschenen die morgenavond in de commissie milieu en verkeer wordt behandeld. De commissie leden komen derhalve beslagen ten ijs. Dat wordt dus een za kelijke discussie die niet langer zal duren dan strikt noodzake lijk. Nou ja.alles.maar wel héél veel. Dat komt omdat Willem van Oosten de specialist is in foto's ontwikkelen én afdrukken. Met het grootste gemak van de wereld en zonder meerkosten, drukt hij dus de éne helft van uw fotorolletje mat en de andere glanzend af. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 van de ochtend mocht vaststellen dat er 68 van de 110 knotwilgen van hun pruik waren ontdaan. De werkzaamhe den worden op zaterdag 14 november voortgezet. UW FOTO'S 0P TV NIET HET SYSTEEM Vanaf nu bekijkt u al uw favoriete foto's haarscherp en met briljante kleuren op uw TV.Met de nieuwe Kodak-Photo CD- speler, die uiteraard ook gewone audio- CD's kan afspelen. Gewoon fotograferen met een kieinbeeldcamera. Uw beste foto's zetten wij voor u op een Photo CD. En met behulp van de afstandsbediening maakt u een prachtige TV fotoshow. KODAK PHOTO CD. UW FOTO'S NU MACHTIG IN BEELD GEBRACHT. Kom snel bij ons binnen voor een uitgebreide demonstratie. Wem Van Oosten ^fotoservice Zondagmiddag 8 november verzorgt IVN-Eemland een natuurwandeling in het park van "Kasteel" Groeneveld, om 14.00 uur vanaf de brug van het kasteel. CN-lijn 72 heeft een halte achter het ge lijknamige restaurant. Deze wandeling gaat over goed begaanbare paden en is dus geschikt voor mensen die wat min der goed ter been zijn en voor rolstoel gebruikers. Met de bouw van Kasteel Groeneveld is omstreeks 1696 begonnen en de bijbe horende Franse stijltuin werd aanslui tend aangelegd. In die tijd een gebrui kelijk ontwerp voor kastelen en land huizen. De gezichtslaan herinnert er nog aan. In de loop van de tijd veran derden smaak en stijl en het strakke Franse ontwerp veranderde langzaam maar zeker in een Engels landschaps park. Weer later, rond de eeuwwisseling, was het park tot volle wasdom gekomen, maar helaas werd er vanaf die tijd wei nig aan onderhoud gedaan. In 1982, na Nou ja.alles.maar wel héél veel. Dat komt omdat Willem van Oosten de specialist is in foto's ontwikkelen én afdrukken. Met het grootste gemak van de wereld en zonder meerkosten, maakt hij een mooie vergroting van uw liefste. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 Aquariumvereniging Neon Tetra overweegt activiteiten te organise ren, die speciaal zijn gericht op de jeugd. Aanleiding daarvoor is het bezoek dat jongeren zaterdag af legden aan het milieu educatief centrum. In het complex aan de Molenstraat par ticipeerde Neon Tetra in de landelijke aquariumdag. Ongeveer dertig belang stellenden voelden zich daar als een vis in het water. Naar de schatting van se cretaris P.J. Wijk loopt ongeveer de helft daarvan met het idee in het hoofd een aquarium te beginnen. "Sommigen zien het als een levend schilderij in de kamer. Daarom zeggen wij steeds 'Be zint eer ge begint'. Zo gemakkelijk is het ook weer niet", aldus Wijk. Veel bezoekers stelden gerichte vragen aan de leden van Neon Tetra. De mees te konden worden beantwoord, omdat dank zij technische apparatuur meer kennis is verkregen over bijvoorbeeld de invloed van de zuurgraad en de meststoffen in een bak. Gezien het aantal jeugdige bezoekers zal Neon Tetra zeer waarschijnlijk spe ciale activiteiten gaan ontplooien voor jongeren. Het was overigens de tweede keer dat Neon Tetra Baarn/Soest mee deed aan de landelijke dag. In 1993 wil de vereniging de organisatie grootser aanpakken. Of er door zaterdag nieuwe leden kunnen worden bijgeschreven, wist Wijk niet te melden. "Niet direct, Jeugdige bezoekers van de landelijke aquariumdag bekijken via een micro scoop eitjes van seizoensvissen. Een aantal daarvan kwam zaterdag uit. maar daar hebben we niet geforceerd naartoe gewerkt. We hebben de men sen wel uitgenodigd voor onze volgen de bijeenkomst en hebben goede hoop dat een aantal van hen zich aanmeldt als lid." de restauratie van het kasteel, werd met het parkherstel begonnen. Inmiddels voert Staatsbosbeheer er de scepter. Het landgoed en het kasteel zijn de laat ste jaren een zeer gewaardeerde attrac tie geworden voor cultuur en natuur minnende mensen. Het landgoed ligt op een overgangsge bied tussen de Eempolder en de Utrechtse Heuvelrug en biedt weidse vergezichten, maar heeft ook intieme hoekjes, evenals grootse beuken, span nende doorkijkjes en romantische wa terpartijen. Vogels zijn hier eveneens ruimschoots vertegenwoordigd, niet in het minst door de hier aanwezige rei gerskolonie. Kortom: ingrediënten die een heerlijke wandeling onder leiding van IVN-gid- sen beloven. Informatie: tel. 17789 (van 18.00 - 20.00 uur). "Natuurlijk Oefenen" is de titel van de vijfde lezing in de cyclus over het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied (tweederde deel van de ge meente Soest). Deze laatste lezing in de cyclus wordt gehouden door luite nant-kolonel J.A. de Vries en gaat over het gebruik en beheer van onze lokale defensieterreinen. De lezing wordt gehouden op donder dagavond 12 november om 20.00 uur, in dè raadzaal van het gemeentehuis onder leiding van de wethouder Ruim telijke Ordening, J. Visser. De toegang en de koffie zijn gratis. De heer De Vries is Eerstaanwezend Ingenieur-directeur van de directie Utrecht van de dienst Gebouwen, Wer ken en Terreinen van Defensie en is zeer betrokken bij de natuurwaarden van de Vlasakkers en de Stompert. Na de succesvolle lezingen dit jaar over landgoederen, het Soester landschap en zijn vroegere bewoners, de Eempol- ders, het bos, de heide en de stuifzan den wordt de cyclus afgerond met een lezing over de militaire terreinen bin nen onze gemeentegrenzen, dat toch wel een kwart deel van het landelijk ge bied bestrijkt. Deze laatste lezing wordt begeleid met een expositie in de hal van het gemeen tehuis, ingericht door medewerkers van de directie Utrecht. Voorafgaand aan de lezing wordt op zondagmiddag 8 november een fiets tocht door defensie en het IVN georga niseerd door het betrokken gebied. Zie daarover de berichten elders in dit blad. In het kader van de laatste lezing "Na tuurlijk Oefenen" over het bestem mingsplan Landelijk Gebied organise ren Defensie en het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie (IVN), af deling Eeniland, samen een fietstocht door het gebied van de Stompert. Deze fietstocht, waaraan iedere natuur liefhebber mag meedoen, vindt plaats op zondag 8 november om 14.00 uur en begint bij de pick-nickplaats de Bergjes aan de Van Weerden Poelmanweg. Gidsen van Defensie en het IVN (een unieke samenwerking!) zullen deze fietstocht begeleiden. Tegelijkertijd zal het Natuurpad de Stompert langs eikenstrubbenbos en heidevelden officieel door overste J.A. de Vries worden opengesteld. Van dit gebied maakt ook deel uit het defensie terrein van 5 ha. met grafheuvels(l), dat al eerder aan de gemeente is overgedra gen en door Defensie is afgerasterd. Het natuurpad van Defensie wordt op de Bergjes aangegeven met een aparte kaart en is dóór Defensie geheel afge sloten om brommers, crossmotoren, mountainbikes en auto's te weren. Van het openbare Natuurpad mag beslist niet afgeweken worden, omdat het ge bied van de Stompert zeer kwetsbaar is. Een tweede factor, waarom beslist niet afgeweken mag worden van de met wit te koppen aangegeven route, is dat het gebied ook nog doorsneden wordt door oefenbanen met lopende taakstellingen aan militairen en politie.

Soester Courant | 1992 | | pagina 11