En dit zijn de knallers van deze week: 1798 Een Stichting Welzijnswerk: 'Commotie om disco is volstrekt onterecht' Tortelloni Luxe bonbons Bieflappen huizerl" tioo9 s Qa 7 Actueel Uit eigen keuken Nieuw RUUD SMIT" visspecialiteiten 15 Sport Navelina's handsinaasappelen met gratis extra spaarzegel 498 8 stuks doos 400 gram met gratis spaarzegel C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars WASIEL STEITNER GO. □DDQO! DpHSiJ 10 Op Soest Soester (20) tweemaal gepakt wegens rijden zonder rijbewijs 'Brandmelder' loopt op bandje tegen de lamp Auto's total loss, mensen ongedeerd Auto gestolen 1 Verhuisbericht DE Vl JJT Bestuur komt hartstochtelijk op voor jongeren Ideeën van ambtenaren beloond Uitvinding van Hans Bos en Jan de Bruin: het boomjukvoethekhondebordhevel-apparaat 3 Actueel Zwaar letsel bij botsing tussen snor- en bromfiets Applause 'Het is blauw en het opent 6 november. zie pagina 8 Jumelage verder zonder Ab Blokzijl. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,. Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 71e JAARGANG NO. 11 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Altijd kwaliteit en betaalbaar. gevuld met zalm 500 gram 9?5 van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 Concentratie ebt na 2-0 weg bij Soest. Verkiezingsstrijd barst weer los. Commotie over contract Peters Baan. Nieuwe oogst c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02I55-1625I Telefoon: 02155- 19600 De Regentuuter in de weer voor Unicef. De EHBO-Soest bestaat 65 jaar. De Narre Knollen start klaar voor nieuwe carnavalsseizoen. KIPFILET per kg 12? BIEFSTUK Stroganoff per kilo20?° Gevulde KALFSROLLADE per kilo15?° Welzijnswerk: 'Commotie is volstrekt onterecht'. Meer verkeer in Soestdijk In een uitvoerige open brief aan de gemeenteraad - "zodat iedereen die jonge mensen een warm hart toedraagt hiervan kennis kan nemen" - is de Stichting Welzijnswerk Soest (SWS) vorige week hartstochtelijk opgeko men voor de jeugd die sinds het afgelopen weekeinde de disco bezoekt in het voormalige Cola-pand op het industrieterrein. Volgens voorzitter Hans van den Berg is de terbeschikkingstelling van het gebouw een "fan tastische oplossing" en is alle commotie die daarover is ontstaan volstrekt onterecht. Van den Berg reageert met zijn open brief op de recente negatieve publiciteit ("al dan niet deskundig") rondom het SWS-jongerenwerk, samengevat onder het trefwoord disco'"en zet alle aspec ten nog eens op een rijtje. Hij wijst om te beginnen op de nota "Welzijn zal ons een zorg zijn", die onlangs door de ge meenteraad is aanvaard. Daarin wor den mooie woorden gesproken over zelfrespect, ook bij jongeren, het funda mentele belang van onderlinge kontak ten om sociaal isolement te voorkomen en het sociaal-cultureel werk onder jon geren als primaire activiteit. De Stichting Welzijnswerk Soest wil achterstanden helpen wegwerken door ontmoeting, ontspanning en ontplooi ing: "Het is volstrekt duidelijk dat in Soest, buiten de commerciële sector, nauwelijks mogelijkheden aanwezig zijn waar jongeren elkaar zomaar kun nen ontmoeten, met elkaar kunnen pra ten, naar muziek luisteren, deel kunnen zijn van een groep, daar individueel in onderduiken," aldus Van den Berg. "Het is een verschijnsel van alle tijden en plaatsen dat jongeren nieuwe dingen willen meemaken, anderen willen ont moeten, niet thuis willen zitten, erbij willen horen. Dat is niet specifiek iets voor Soest of voor 1992. Jongeren hou den van muziek, niet noodzakelijker wijs ieders smaak, maar ook dat is geen nieuw verschijnsel." Van den Berg wijst verder nog eens op de ongeschiktheid van de Vangrail voor dit soort activiteiten en op de plannen om het jongerenwerk volgend jaar on der te brengen aan de Molenstraat, waar de voormalige Molensoos en Praatpaal worden opgeknapt. In af wachting daarvan heeft de gemeente SWS geholpen met het beschikbaar stellen van een deel van het Cola-ge bouw, "een fantastische oplossing, zo dat wij met deze vorm van jongeren werk konden beginnen en alvast een ontmoetingsruimte konden realise ren". Bijna bunker-achtig De vrees voor geluidsoverlast aan de Molenstraat is volgens hem zwaar over dreven: "Het muziekgebeuren zal straks plaatsvinden in het achterste ge deelte (nu nog Molensoos), een bijna bunker-achtig gebouw. De overlast hieruit voortvloeiend zal gering zijn, in elk geval in het niet zinken vergeleken bij de dagelijkse en permanente geluid soverlast van auto's, bussen en vliegtui gen."In heel Soest vallen zo'n 4000 a 5000 in de leeftijdscategorie die SWS op het oog heeft. Daarvan zijn er vol gens Van den Berg zo'n 150 a 200 wer kelijk geïnteresseerd in deze activitei ten en per avond worden er hooguit 40 a60 verwacht. "Overzienbare aantallen dus." Hij neemt het hartstochtelijk op voor de jongeren en bestrijdt de negatieve beeldvorming die over deze groep de ronde doet: het zijn gewone jongens en meisjes, studerend of werkend, een en kele werkloze, stemmend (net als hun ouders) op alle partijen van Soest, veel Nederlandse maar gelukkig ook enkele jongeren uit minderheidsgroepen, uit eenvoudige of welgestelde gezinnen, uit gebroken of één-ouder-gezinnen maar ook uit "gewone" gezinnen, en al dan niet behorend tot een kerk. "Kort om: een aardige doorsnee van de Soes- ter samenleving, kortom onze jeugd, onze toekomstige generatie," aldus Van den Berg. Stukje dienstbaarheid aan Soester samenleving Het verschaffen van een stukje ontmoe ting, ontspanning en misschien ont plooiing aan deze jonge mensen is dus een stukje dienstbaarheid aan de Soes ter samenleving, vindt Van den Berg. "Ook onder de jongeren van Soest ko men soms schrijnende toestanden voor van isolement en niet geborgen voelen. Het werk voor en door onze jongeren (ver)helpt daar iets aan." Hij dankt de raad - "en daarmee de gehele Soester bevolking" - voor de steun. Het werk in het Cola-gebouw en straks aan de Molenstraat wordt begeleid door de jongerenwerkers Reinier Koch en Yoessef Kharkhach, die voor het De politie heeft vorige week tot twee maal toe problemen gehad met een 20-jarige Soesters, die er een gewoonte van maakte in zijn moeders auto rond te rijden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. In de afgelopen maanden was hij daarvoor al enige malen aangehou den en afgelopen vrijdag zag een sur veillerende motoragent hem weer rij den op de Smitsweg. De politieman wilde hem aanhouden, maar op dat moment nam de Soester de benen. Hij vluchtte in de richting Dal- weg, waar de poltie hem uiteindelijk na een achtervolging met auto's en moto ren door het struikgewas in de kraag kon grijpen. Zijn passagier, een 21-jari ge plaatsgenoot, werd na enige scher mutselingen eveneens aangehouden. Volgens de politie ging het bij de vecht partij fors toe. Het tweetal werd opgebracht en na ver hoor aan het bureau weer op vrije voe ten gesteld, maar in de nacht van zater dag op zondag werd de aandacht van de politie op de Birkstraat getrokken door een auto die met 130 km. per uur in de in de afgelopen weken heeft de jeugd keihard gewerkt om de disco in het Co la-pand in te richten en schoon te ma ken. toezicht zorgen, maar uitgevoerd door de jongeren zelf: ingangscontrole, gar derobe, de bediening van de bar (fris drank en koffie), muziek, opruimen etc. "De sociale controle is sterk," aldus Van den Berg, "het is hun avond, hun activiteit, hün gebouw." Hij wijst er met nadruk op dat de jongeren grotendeels zelf voor de grote schoonmaak en de in richting van het Cola-gebouw hebben gezorgd, "met bijna geen budget. Als je het hebt gezien, neem je daar als be stuurder) je pet voor af..." Belachelijk "Hardstikke belachelijk," zo luidt de reactie van de jongeren zelf op de hefti ge kritiek, die o.a. te horen is geweest van het naburige bedrijfsleven op het industrietterrein en van de Molen straat-bewoners. Met een groep van een man (en vrouw) of 15 zijn de jonge ren tot afgelopen vrijdag veertien dagen lang - van 's morgens vroeg tot 's avonds laat - in de weer geweest om het Cola gebouw om te vormen tot een echt jon gerencentrum. Met man en macht is er getimmerd, geschilderd en schoonge maakt. "Als je ziet hoe ze hier hun han den uit de mouwen hebben gestoken..." aldus jongerenwerker Yoessef Khark hach, die de verantwoordelijke be roepskracht is. De inrichting is door de jongelui bedachten zelf hebben ze - o.a. met oud materiaal uit de Molensoos - de disco-installatie en de bar gebouwd. Ook de entree, het kantoor, de gardero be en de soosruimte zijn flink onder (Lees verder op pagina 3.) richting Amersfoort reed. Het kente ken kwam overeen met dat van de auto van de moeder van de daags tevoren aangehouden 20-jarige Soester. Na een scala van verkeersovertredin gen en een wildwest-achtige achtervol ging door Amersfoort werd de auto in het Soester kwartier tot stoppen ge dwongen. De bestuurder koos het haze- pad maar belandde uiteindelijk in een doodlopende straat, waar hij zich onder de coniferen trachtte te verstoppen. De Amersfoortse politie arriveerde met een politiehond ter plaatse om het struikgewas uit te kammen, maar een van de Soester agenten had sneller suc ces en wist de jongeman - dezelfde als vrijdag - in te rekenen. Hij verzette zich niet tegen zijn arrestatie. Gezien de hardleersheid van de jeugdi ge automobilist-zonder-rijbewijs (dat heeft hij nooit gehaald) overweegt de politie de auto in beslag te nemen. De officier van justitie moet dat nog beslis sen. Zijn moeder weet steeds van niks, heeft ze de politie laten weten. Steeds op stap met moeders auto De politie heeft vorige week een 24-jarige Soester aangehouden, die in de nacht van dinsdag op woensdag een vals alarm doorgaf. Hij belde omstreeks half vier de politie en de brandweer met de mededeling dat er brand was uitgebroken in een wo ning aan de Van Goyenlaan. Uiteraard werd er direct uitgerukt, maar noch de politie, noch de brand weer konden op het opgegeven adres zelfs maar een spoor van brand ontdekken, zodat de mannen onver- richterzake weer op huis aangingen. De politie zag in de omgeving overi gens wel iemand lopen die ze ken den: de 24-jarige Soester. De politie wilde het er niet bij laten zitten en besloot het cassettebandje - dat altijd "meeloopt" met de tele foon - nog eens af te luisteren. Daar bij werd met verbazing vastgesteld dat het de inderdaad de stem was van de man die op de Van Goyenlaan was gesignaleerd. Hij werd tenslotte in de kraag gegrepen en meegeno men naar het bureau. Wat hem tot zijn onbezonnen daad had gebracht kon de politie niet vertellen. Bij een aanrijding op de kruising van de Molenstraat, de Steenhoffstraat en de Middelwijkstraat zijn twee auto's total loss geraakt. De inzittenden ble ven ongedeerd. Het ongeval ontstond vorige week woensdag omstreeks kwart over twaalf. Een 31-jarige vrouw reed op de Steen hoffstraat in de richting van haar woon plaats Amersfoort. Vanuit de Molen straat kwam een auto aanrijden. Omdat de vrouw dacht dat de bestuurder wilde doorrijden, week ze uit naar links. Op de andere weghelft botste ze tegen een tegemoetkomende vrachtwagen. Door het ongeval ontstond in beide richtin gen een korte file. De brandweer moest er aan te pas ko men om olie van het wegdek te verwij deren. Met een veegauto van de ge meente werd de straat even later schoongemaakt. Van het Egeltjespad is vorige week een auto gestolen. De eigenaar, een 31-jari- ge Soester, deed aangifte bij de politie. Het gaat om een donkergrijze Peugeot met het kenteken DX-LJ-74. MAKELAARDIJ O.G. Maar voor het zover is, voordat u uw huis heeft gekocht of verkocht is er heel wat water naar de zee gestroomd. Heeft u zich verzekerd van de deskundige, aktieve steun van een goede makelaar? Bel voor een vrijblijvend gesprek met: KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Omwonenden uiten kritiek op busplein. PvdA-ers besparen samen 40.000 kilometer. De ideeënbus voor de Soester ambtenaren, onlangs op voorstel van het zelf al zo vindingrijke Col lege van B. YV. aan de vergetel heid ontrukt, blijkt te werken. Burgemeester De Widt reikte vo rige week een fraaie oorkonde en hun "verdiende loon" uit aan drie medewerkers, die met hun ideeën de gemeente een mooie besparing hadden opgeleverd. Het meest spectaculair was de officiële intro ductie van het "boomjukvoethek- hondebordlievel-apparaat", en uitvinding van Hans Bos en Jan de Bruin van de afdeling Groenbe- heer. De feestelijke uitreiking van de gewon nen bedragen vond vorige week plaats tijdens een "3 tot 5-bijeenkomst" in het gemeentehuis. Daar verzamelden zich iets meer dan twintig nieuwsgierige ambtenaren en bestuurders, die eerst nog even werden onthaald op een uit eenzetting van mevrouw C. Wiersma de Puyt over de historie van het feno meen "ideeënbus". Volgens haar is die al bijna zo oud als Archimedes en in de jaren zestig van deze eeuw ook al eens ingevoerd bij de gemeente, waar hij echter een zachte dood is gestorven. Sinds kort kunnen de medewerkers - trouwens ook de burgers - hun ideeën weer officieel kwijt, als ze tenminste lei den tot'verbeteringen en besparingen "op de werkplek". Daarvoor heeft het gemeentebestuur een speciale regeling ingesteld, compleet met een jury, een reglement en de onvermijdelijke for mulieren, die in principe iedereen kan invullen, althans tot en met loonschaal 12. Waarom die laatste beperking is aangebracht is niet helemaal duidelijk. De ambtenaren met een goed idee kun nen aanspraak maken op een beloning, variërend al naar gelang van de uitvoer baarheid en de (al dan niet meetbare) besparing. Het moet overigens wel gaan om iets bijzonders, want het "gewone Bij een aanrijding tussen een snorfiets en een bromfiets zijn vrijdagavond de beide bestuurders gewond geraakt. Het ongeluk deed zich voor op de Kerk straat, bij het kruispunt met de Peter van den Breemerweg. Een 17-jarige Amersfoorter reed op zijn snorfiets ko mende vanaf de Olijkeweg het kruis punt op en verzuimde voorrang te ver lenen aan de 16-jarige bromfietser, eveneens uit Amersfoort. Bij de botsing liep de snorfietser - die zonder helm reed - een schedelbasisfractuur op; de bestuurder van de brommer, die wel een helm droeg, kreeg een zware her senschudding. Beiden werden overge bracht naar ziekenhuis de Lichtenberg in hun woonplaats. Ook de passagier van de snorfietser, een 16-jarige Amersfoorter, raakte gewond, maar hij had alleen een snij wond in zijn gezicht. meedenken" valt volgens het reglement binnen de normale plichtsvervulling. Dat gold dus in elk geval voor het hevel apparaat met de lange naam, dat tijdens de bijeenkomst werd geïntroduceerd door hoofd Groenbeheer P. Klander- mans. De werking werd gedemon streerd met een kort videofilmpje en een aantal foto's. Peuleschil Het hevel-apparaat is door Bos en De Bruin gemaakt om palen op een soepele manier uit de grond te trekken. Dat ge beurt met behulp van een lange hef boom (een oude paal), uitgerust met een stempel en een in rubber gevatte ketting die om de paal wordt gelegd. Volgens het hefboomprincipe kan de paal dan met simpel gemak en weinig krachtsinspanning uit de bodem wor den "gepompt". Het karwei, dat eer tijds heel wat zweetdruppels kostte, is daarmee gereduceerd tot de spreek woordelijke peuleschil. De vinding wordt intussen al op ruime schaal toe gepast. Gezien de besparing aan arbeidstijd en de "ergonomische opzet" beloonde de Hans Bos (r.)en Jan de Bruin demon - streren de werking van hun uitvinding het apparaat met de lange naam. gemeente de heren Bos en De Bruin met een volgens de reglementen nauw keurig uitgedokterd bedrag. Ze kregen elk 401 gulden, en uiteraard de compli menten van de burgemeester. Koffie-automaten Dat laatste viel ook WVC-medewerker Hans Gerth ten deel, die daarnaast een envelop met 244 gulden mocht incasse ren voor zijn energie-besparend voor stel om de meeste van de (zeven grote en drie kleine) koffie-automaten die her en der in het gemeentehuis staan opgesteld 's nachts en in de weekeinden uit te zetten. Ook Gerths idee is al uitge voerd. Enkele apparaten worden voor zien van een tijdklok en alleen de kof fiezetter in het leeskamertje van de raadsleden blijft dag en nacht operatio neel. Zijn suggestie om ook de frisdran kenautomaat 's nachts uit te schakelen bleek minder goed uitvoerbaar. Het ap paraat is zo goed geïsoleerd dat dat nau welijks een besparing zou opleveren. iÏTOvVJihÏuE I I Eemnesserweg 57a autoschade B^B Jl BI - 3743AE Baarn TAXIBEDRIJF fl m ypi 02154-13600 OA1HATBU DEALER VOORBAARN - SOEST - EEMNES ci. wt. i jjuu vanaf 27.995,"

Soester Courant | 1992 | | pagina 1